MINDER DODEN IN HET VERKEER Haagse taxi's stellen minister op termijn Nog weinig licht in Chinese moord 'Drughandelaars niet uitgenodigd' Oei! Wij zijn ingeslagen Cruise schip net aan ramp ontsnapt Uit in de Randstad DONDERDAG 4 MAART 1976 AMSTERDAM (ANP) - Het zal wel om heroine gaan en het zal wel wraak zijn, maar zeker weten we nog niets. Deze reactie gaf gisteren een recherchewoordvoerder op de schietpartij in de Amsterdamse Chinezenwijk in de nacht van dins dag op woensdag. Hierbij werd de 46-jarige uit Maleisië afkomstige Chinees Yuen Muk Chan doodge schoten en'een andere Chinees ern stig gewond. De aanslag op beide mannen speelde zich af op de Geldersekade tegenover de Binnen Bantammer- straat. Er werden in totaal zestien pistoolhulzen op straat gevonden. De recherche vermoedt, dat er meer dan een schutter bij de aan slag betrokken was. Het tweede slachtoffer, dat met drie schoten in de borst in een zieken huis werd opgenomen, is de 29- jarige Yong Hang Suko. Vermoed wordt, dat hij als lijfwacht van Chan fungeerde. Chan, die de bij naam Mao had wegens zijn gelijke nis met de Chinese leider, werd volgens de recherche algemeen ge zien als de opvolger van Chun Mong. Deze werd precies een jaar geleden - op 3 maart 1975 - voor zijn restaurant aan de Prins Hendrik kade doodgeschoten. Hij was een vooraanstaande figuur in de Chine- zenwereld en een raadsman voor velen. De recherche meent, dat het bij de schietpartij van afgelopen nacht om een wraakactie ging. Onlangs zou een aantal Hongkong-Chinezen in een Amsterdams hotel een groep Singapore-Chinezen hebben over vallen en beroofd van ongeveer 20 kilo heroïne en geld. Van deze overval werd geen aangifte gedaan, maar toen hierover geruchten de politie bereikten werd een onder zoek ingesteld. Dit leverde echter niets op. Wel dook tijdens het onderzoek enige malen de naam van Chan op. Hij was veertien dagen geleden naar Suriname geweest waarbij hij een vals Surinaams paspoort gebruik te. Het doel van zijn reis is onzeker, maar de recherche heeft sterk de indruk, dat de Chinezen bezig zijn een nieuwe heroïnelijn Verre- Oosten - Nederland - Suriname - Verenigde Staten voor te bereiden. "Onze verwachting is, dat er na deze toch wel duidelijke wraakac tie een nieuwe leider zal gaan op treden en er ook nieuwe schietpar tijen zullen volgen. De Chinezen- wijk zal dan ook goed in de gaten worden gehouden", aldus de re cherchewoord voerder. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Het aantal doden tengevolge van ver keersongevallen op de openbare weg heeft in 1975 2.360 bedragen. Dit is een daling van 186 ten opzichte van 1974 toen er 2.546 verkeersdoden waren, terwijl deze aantallen in 1973 en 1974 resp. nog 3.092 en 3.264 bedroegen. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS die gisteren werden ver strekt door het ministerie van Economische Zaken. Het geringe aantal verkeersdoden wordt voor bijna drievierde veroor zaakt door een daling van het aantal overleden bromfietsers. In 1975 waren er 346 doden onder de bromfietsers tegen 483 in 1974. Eveneens een daling werd waarge nomen bij de voetgangers (van 424 tot 385) en bij de inzittenden van vrachtvoertuigen (van 64 tot 39). Het aantal omgekomen inzittenden van personenauto's vertoonde een lichte stijging (van 986 tot 1.005). Het aantal overleden fietsers bleef constant op 460. De daling van ruim 7 pet. is niet gelijkmatig verdeeld over de maanden. Volgens het CBS waren de maan den met minder doden dan in 1974: februari (24 doden), april (60), juni (33), september (55) en oktober (67). Maanden met een stijging van het aantal verkeersdoden waren: ja nuari (19), maart (14), mei (16) en november (22). In de overige maan den waren de aantallen vrijwel ge lijk. De daling van het aantal over leden verkeersslachtoffers voltrok zich voor een belangrijk deel bin nen de bebouwde kom: in 1975 940 personen tegen 1.065 personen in 1974, derhalve een daling van 12 pet. buiten de bebouwde kom daalde het aantal verkeersdoden met 4 pet. tot 1.420. Wanneer de daling van het aantal verkeersdoden verdeeld wordt naar provincie, blijkt dat alle pro vincies aan de daling hebben bijge dragen, met uitzondering van Lim burg en de zuidelijke IJsselmmer- polders, in welke gebieden het aan tal overleden slachtoffers gelijk bleef. De grootste absolute daling trad - evenals vorig jaar - op in Noord-Brabant (42). Andere pro vincies met een aanzienlijke ver mindering waren Zuid-Holland (39) en Utrecht (27). Het totaal aantal geregistreerde verkeersongevallen met dodelijke afloop en met persoonlijk letsel daalde met 8.6 pet. van 57.347 in 1974 tot 52.400 in 1975. Binnen de bebouwde kom daalde het aantal ongevallen met ca. 10 pet. tot 38.200, buiten de bebouwde kom met ca. 5 pet. tot 14.200. De daling van het aantal ongevallen ten opzichte van 1974 voltrok zich geheel in de eerste tien maanden. In november en december 1975 was het aantal ongevallen vrijwel gelijk aan dat in dezelfde maanden van 1974. CITROËN* MEMO Vraag de Citroénogent informatie over: GS C onsumentenrapport ♦Leasing Vootjaarsaktie '76 Hondvrdén hoofdprtjltn, om. 200 r*e*t*li|k* b*z«*k*n Mn óm Cilroën fabriek in Frankrijk. Gevangenen- bezoek niet aan banden DEN HAAG (SP) - De PvdA- kamerleden Franssen en Roethof vinden dat het gevangenen bezoek niet aan banden gelegd mag wor den. Gisteren hebben zij staatssecretaris Zeevalking (Justitie) gevraagd waarom in sommige gevallen al leen familieleden toegelaten wor den. Dit kan er toe leiden dat de verloofde van de gedetineerde van een bezoek wordt uitgesloten. De PvdA-kamerleden vinden dat dit niet mag voorkomen. Franssen en Roethof vinden het ook onjuist dat bij een bezoek soms de voorwaarde wordt gesteld dat het gesprek in het Nederlands moet worden gevoerd. Sigaren duurder DEN HAAG (ANP) - De prijs van sigaren wordt per 29 maart met één en twee cent verhoogd. Een sigaar van drie gram of meer gaat twee cent omhoog en sigaren van minder dan drie gram een cent. Dit heeft de Nederlandse vereniging voor de Sigarenindustrie in Eindhoven na overleg met het ministerie van Economische Zaken besloten. ADVERTENTIE Frank Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegenl de winkel uit. Plus jackets, hemden, riemen, rokken,T-shirts Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder. Botermarkt 11, Leiden Ruim tweehonderd taxichauffeurs gingen gisteren in een lange rij naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de Plesmanweg in Den Haag. Daar wilden zij dat minister Westerterp hun eis, dat in iedere taxi een mobilofoon komt. zou inwilligen. De protesttocht werd gemaakt naar aanleiding van de moorden die de laatste maanden op taxi-chauffeurs worden gepleegd. DEN HAAG (SP) "Onze eisen zijn deze: binnen twee maanden moe ten onze auto's worden uitgerust met een mobilofoon, een alar minstallatie en een ruit die de chauffeur scheidt van de passa gier achterin. De mobilofoon is de belangrijkste eis," aldus één van de taxichauffeurs, die giste ren met tweehonderd man sterk een spontane demonstratie hiel den op het Binnenhof en later ROTTERDAM (SP) - Het cruiseschip Rotterdam van de Holland Amerika Lijn is in de nacht van 31 januari ter hoogte van Casablanca aan een ramp ontsnapt. Het heeft er drie uur lang naar uit gezien dat het schip (bezig aan een 87-daagse wereldcruise) zou kapseizen: meermalen maakte het een slagzij van 40 tot 45 graden. Aan boord is voor vele hon derdduizenden guldens aan meubilair en voorraden ver nield. De eerste berichten over de ernstige situatie zijn begin deze week uit verhalen van passagiers bekend geworden. Oorspronkelijk werd zelfs al leen maar gesproken over een reuzengolf van 30 meter hoog te. Gebleken is nu echter ook dat het schip maar net ontko men is aan een stranding op de havenpier van Casablanca.. In het enorme wind- en water geweld slaagde men er pas op een halve mijl afstand van de pier in om het schip een an dere koers te geven. weg. Aanleiding tot die plotselinge de monstratie was de moord op een collega, die op de vuilstort in Rijswijk gisterochtend werd ge vonden. Het ministerie heeft negen maan den geleden een werkgroep inge steld die tot taak heeft deze moei lijkheden van de taxichauffeurs te bestuderen. Een advies van deze werkgroep wordt, zo zei de secretaris-generaal van het mi nisterie ir. P. C. de Man gisteren tegen de chauffeurs, binnenkort verwacht. De chauffeurs spreken van met een "kluitje in het riet gestuurd worden', omdat het tot nog toe altijd bij toezeggingen is gebleven. Voor de Haagse rijders zijn door het faillissement van de Red Tax on geveer 75 mobilofoons beschik baar gekomen. Dat is veruit on voldoende menen de chauffeurs als men die doorloting over zo n 300 taxi's verdeelt. De termijn waarop iedere auto met een mo bilofoon moet zijn uitgerust is volgens de eisen van de chauf feurs twee maanden. Als het gesprek met minister drs. Westerterp dat niet oplevert, worden acties ondernomen. Men denkt daarbij aan het „platleg gen" van Den Haag door toe gangswegen en verkeersknoop- ADVERTENTTE MENEER STERBAND WEEKAANBIEDING STERBANDjf) TSBANDENSERVICE W AMSTERDAM Van de theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgave. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 5 en 6 maart, 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met "Juffrouw Margreet" van Roberto Athayde, so lotoneel van Josephine van Gasteren; 11 mrt., 20.15 uur, "Alles over liefde en ontrouw" van Arthur Schnitzler. De Doelen: Grote zaal: 5, 9 en 10 mrt., 20.15 uur Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner; 7 mrt., 15.00 uur, Con certgebouworkest o.l.v. Hans Vonk; 10 mrt., 12.45 uur, Koffie concert; 11 mrt.. 12.45 uur. Orgelimprovisaties door Arie J. Keijzer; 11 mrt., 20.15 uur, popconcert door Steve Harley's Cockney Rebel Kleine zaal: 5. 6 en 7 mrt., 20.15 uur, Vrouwen- kabaret Natascha Emanuels met "Een vrouw is ook een mens". Luxor Theater: 5, 6, 7, 9, 10 en 11 mrt., 20.00 uur, Henk Elsink met 'Totenmetnu". Hofpleintheater: 5, 6, 7, 9, 10 en 11 mrt., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Met mes en vork"; blijspel van Alan Ayckbourne. Piccolo Theater: 5, 6, 9, 10 en 11 mrt., 20.15 uur. Theaterwerk groep Fact met "Agamemnon" van Aischylos; 7 mrt., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Ons landje". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 6 en 11 mrt., 20.15 uur en 7 mrt., 14.00 uur., Haagse Comedie met "Zomergasten" van Gorki; 7 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Geen haar op 't hoofd", blijspel van Georges Feydeau; 8 mrt., Ned. Operastichting met 'TEris- mena" van Cavalli; 9 en 10 mrt20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Der Bettelstudent" van Carl Millöcker. HOT-Theater: 5, 6 en 11 mrt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Joseph, Joseph, Joseph" van Vondel; 6 mrt., 14.30 uur, Bzztóh-Kinderboetiektheater met Henk van Ulsen; 7 mrt., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Ultimanieman" 7 mrt., 20.30 uur. Hot new Music; 8,9 en 10 mrt., 20.30 uur, Toneel groep Centrum met "Gestrand" van Harald Muellen. Concertgebouw: 5 mrt., 20.30 uur, Residentieorkest o.l.v. Wil lem van Otterloo; 6 mrt., 20.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Hans Vonk. Circustheater: 10 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Dido and Aeneas" en "Ode for St. Cecilia's day" van Pur-cell. Diligentia: 5 mrt., 20.15 uur, Mendelssohnkoor; 6 mrt., 20.15 uur, David Syme, piano; 7 mrt., 14.30 uur, Jerome Rose, piano; 8 mrt., 20.15 uur. Kamermuziek dooe leden van het Residentie- Orkest; 10 mrt., 12.45 uur, Lunchprogramma; 10 mrt., 20.15 uur, Kijkconcert door Daniël Wayenberg, piano. Theater aan de Haven 5, 6, 9, 10 en 11 mrt., 20.30 uur, Toneel groep De Appel met "Agamemnon" van Aischylos. Theater in de Steeg: 5 en 6 mrt., 20.30 uur. Solotoneel Nel Kars met "Ik, jij, zij"; 7 mrt., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Spotje en de Monstermaniak". Theater Pepijn: 9 mrt., 20.15 uur, muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance door de groep Syrinx. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 4 mrt., 20.00 uur, optreden van "The Tramps 6 mrt., 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v Willem van Otterloo. Microtheater Imperium: 5 en 6 mrt., 20.30 uur. Toneelgroep Imperium met "Te veel", naar verhalen van Tgjechov. Rijnlands Lyceum: 5 en 6 mrt., 20 15 uur, "Alles over liefde en ontrouw" collage van 5 korte werken van Arthur Schnitzler. ALPHEN AAN DEN RIJN Zaal Nabij: 5 mrt., 22.00 uur, Jazzconcert door het Louis Hayes Quintet; 9 mrt., 20.15 uur, cabaret "Step in Step uit". Het Kasteel, Veldbloemweg: 6 mrt., 20.00 uur. optreden van de Hobo String Band Oudshoornse Kerk: 11 mrt., 20.15 uur concert door Synthagma Musicum. punten te blokkeren. Eventueel treft deze actie het hele land wanneer collega's in andere ste den zich aansluiten bij de plan nen van de Haagse chauffeurs. Ook in Rotterdam willen taxichauf feurs actie gaan voeren voor een betere beveiliging. Vannacht is het actiecomité "beveiliging en bescherming taxichauffeurs" in het leven geroepen om "met actie te bereiken wat met praten niet lukt". Het actiecomité zou van middag en vanavond circulaires op straat verspreiden, om zoveel mogelijk chauffeurs te bewegen toe te treden tot het comité. "Het is de vierde moord binnen een jaar en al de tweede in 1976. En dan is er nog het steeds stijgend aantal berovingen. Nu de banken en winkels steeds beter beveiligd worden, gaat men een andere prooi zoeken. Dan zijn wij een hele makkelijke" zo vertelt een van de oprichters van het comité. Het Rotterdamse comité zal sa menwerken met soortgelijke or ganisaties, die in Amsterdam en in Den Haag zijn ontstaan. Bij een eerste sectie op het lichaam van de vermoorde Gerard Hof stede is vast komen te staan dat hij enige malen door het hoofd is geschoten. Van het moordwapen is nog geen spoor gevonden. De mogelijkheid bestaat ook, aldus de politie, dat de chauffeur met een schroevedraaier is gestoken. Staatssecretaris Meyer voelt wel voor bond van bij standtrekkers HILVERSUM ANP) - Staatssecre taris W. Meijer van CRM acht op richting van een bond van bijstan dontvangers een terechte en gun stige zaak. Dit zei hij woensdaga vond in het VARA- televisieprogramma "De Om budsman". Johan van Minnen sprak met de heer Meyer over de plannen tot oprichting van zulk een bond onder auspiciën van de VARA-ombudsman. De heer Meijer zag twee goede kan ten aan de zaak: betere informatie voor diegenen die leven van een ar beidsloos inkomen en het voordeel voor plaatselijke en landelijke overheden, die in de bond een ge sprekspartner zouden kunnen vin den. De bond zou, aldus de heer Meijer, rechtstreeks ervaringen uit de praktijk kunnen aanbrengen. Indien zo n bond de beleidsont wikkeling blijft volgen en voorstel len kan doen en uitwerken zou hij zelfs bij een duurzame gesprek spartner kunnen zijn. Dan zou de overheid contact kunnen hebben met mensen die van uitkeringen afhankelijk zijn. Op die manier is het ook mogelijk, het effect van maatregelen goed te peilen, aldus de secretaris. MEER DAN HONDERD BROMFIETS- DIEFSTALLEN OPGELOST UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft de afgelopen maanden 102 bromfietsdiefstallen opgelost Dat kon na aanhouding en verhoor van 46 jongelui, meest scholieren, tussen de 15 en 20 jaar. De totale waarde van de bromfietsen be draagt ongeveer f 150.000. Uit het onderzoek, dat in december op gang kwam met de aanhouding van eerst vijf en later nog eens der tien scholieren, bleek dat de jonge lui de bromfietsen niet zozeer om het geld stalen maar om er aan te kunnen sleutelen "en zo op een bromfiets van het nieuwste type te kunnen rijden", zoals de politie zei. De bromfietsen, die meestal in de binnenstad waren gestolen, wer den vaak direct gedemonteerd. De jongens verdeelden de onderdelen onder elkaar en gooiden de frames in het Amsterdam-Rijnkanaal, de Leidserijn of de Vecht of op een op slagterrein ergens in de stad. Slechts enkele, uit onderdelen van vele gestolen exemplaren samen gestelde brommers kon de politie Om nasporing door de politie te bemoeilijken vijlden de jongens de framenummers uit de bromfietsen en sloegen er met zogenaamde slagcijfers nieuwe, gefingeerde nummers in. De diefjes, van wie de meesten in Utrecht en enkele in Ma ars sen wonen, gingen op pad met een betonschaar om de sloten open te knippen en een universeel sleuteltje om de brommers te star ten. Ze kozen de duurdere merken uit. De jongens werkten in wisse lende groepjes, maar bijna allen kenden elkaar Sommigen beken den ook enkele kleine inbraken. De politie zet het onderzoek nog voort. DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt (justitie) ziet in de drastische - verlaging van de straffen voor het hasj-gebruik geen uitnodiging aan de internationale drughandel om zich in Amsterdam te vestigen. Tegenover het mildere optreden tegen druggebruikers staat in de regeringsplannen juist een krach tiger bestrijding van de drughan del, zei de minister gistermiddag in de Tweede Kamer. De regering is er op uit om de bin nenlandse en internationale handel in verdovende middelen strenger dan ooit aan te pakken. Volgens de kabinetsplannen komt er op inter nationale handel in hard drugs (zoals heroïne en opium) een ge vangenisstraf van twaalf jaar en op nationale handel een celstraf van acht jaar te staan. Handel in soft drugs (hennepprodukten als hasj en marihuana) zal gestraft worden met ten hoogste vier jaar cel. Volgens minister Van Agt kan niet "in een handomdraai" een regeling gemaakt worden waarmee ge dwongen hulpverlening aan drug verslaafden vervangen wordt door een vrijwillige hulpverlening bui ten het strafrecht om. De AR-fractie had om een studie hierover aange drongen. "Gedwongen hulpverle ning via de strafrechterlijke weg is niemands eerste keus, maar ze is helaas in sommige gevallen beter dan helemaal geen hulpverlening. Gelukkig is gedwongen hulpverle ning steeds tot mislukken ge doemd", zei de minister. Minister Vorrink (volksgezond heid) beloofde de Tweede Kamer nog dit najaar met een plan voor hulpverlening aan drugverslaafden te komen. "Pleegkind niet in alternatief gezin zetten" DEN HAAG (SP) - Het KVP- kamerlid mevrouw Dien Cornelis- sen wil van staatssecretaris Zee valking (Justitie weten of de plaatsing van pleegkinderen in "al ternatieve samenlevingsvormen" wel verantwoord is. Zij wijst er op dat deze kinderen in het algemeen moeilijk opvoedbaar zijn en "dus in een zo goed moge lijke gezinssituatie moeten verblij-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7