"Arbeidsmarkt in Alphen is te eenzijdig Debatteren over dansen hoort niet thuis in '76 Veertig scheepswerf-ontslagenen zouden weer aan de slag kunnen '1 m ff GAB-directeur Bakker: Alphense oë beroofd van 800 in Aarhof Eigen gebouw voor 'De Brittenburg' Kativijks PvdA-raadslid over beslissing raad: DONDERDAG 4 MAART 1970 ALPHEN A. D. RIJN Het gewestelijk arbeidsbureau in Alphen aan den Rijn heeft van diverse bedrijven aanvra gen binnen voor zo'n veertig werknemers van de Alphense werven de Industrie en de Vooruitgang, waar, zoals be kend. ruim honderd mensen op straat zijn komen te staan. Die aanvragen komen overigens wel van bedrijven gelegen buiten het rayon van het Alphense ar beidsbureau. De directeur van het arbeids bureau A. A. J. Bakker, die ons dit vertelde, voegde eraan toe. dat de hele zaak wel met de no dige voorzichtigheid en tact zal worden benaderd. Afgewacht wordt bovendien hoe de resulta- ten zullen zijn van de besprekin gen die nog in Den Haag wor den gevoerd over een mogelijke samenwerking met de scheeps werf de Dageraad in Woubrug- ge en concentratie van beide werven op het terrein van de Vooruitgang. reau niet verbaasd te zijn. Ook al gaat het dan slecht in de scheepsbouw. ''De werknemers van de Industrie en de Vooruit gang beschikken voor het me rendeel over een langdurige er varing en een hoge graad van vakbekwaamheid. Naar zulke uitstellende vakmensen is ook in een periode dat het min der gaat - altijd vraag van de zijde van bedrijven die nog op drachten hebben. Bovendien wordt de mentaliteit van de mensen uit het ..groene hart" hoog aangeslagen. Ze willen graag werken". Bij eventuele herplaatsing zal echter uitermate voorzichtig en tactvol worden gehandeld. De officiële ontslag vergunning is nog niet afgegeven. Als dat het geval is, dan zal in elk geval eerst contact met de mensen worden opgenomen. Taot is volgens de heer Bakker vereist. "De men sen hebben toch wel een ontzet tende klap gekregen. Je zou gek zijn om ze direct al weer achter de broek te zitten met werk. Bo vendien moeten we ook praten met de mensen om te horen wat ze zelf willen, ze zouden bij voorbeeld best wel eens nooit meer in de scheepsbouw willen werken". De heer Bakker komt ook nog terug op de kritiek die in de laatste weken te beluisteren viel, kritiek gericht tegen het gemeentebestuur. Volgens hem ten onrechte. "Wethouder Haan stra was er maanden geleden al mee bezig. Hij liet zich bij voortduring op de hoogte hou den, voerde gesprekken met de departementen van economi sche en sociale zaken. Maar zo lang die ambtelijke gesprekken nog werden gevoerd kon hij daarover geen mededeling doen. Maar de zaak had en heeft echt de aandacht van het colle ge wel". sp< llli de R van i LAK rugk: ALPHEN AAN DEN RIJN De werkgelegenheid in het rayon Alphen aan den Rijn is volgens de directeur van het Alphense gewestelijk arbeidsbureau A. A. J. Bakker eenzijdig. In Alphen is de werkgelegenheid voor mensen met een betrekkelijk eenvoudige opleiding overheersend, en ontbreekt het aan kwalitatieve functies in zowel de metaalsector als de administratieve sfeer. Volgens de heer Bakker zal de gemeente haar best moeten doen om bedrijven in die sectoren naar Alphen te halen, al stelt hij dat er daaïbij toch wel bepaalde nadelen zijn die de gemeen te niet kunnen worden verweten. Zo is het voor bepaalde industrie- en in de metaalsector niet zo aan trekkelijk om zich in Alphen te ves tigen. De zwaardere industriën zoe ken vestigingsplaats bij groot vaar water, de bedrijven die een toeleve ringsfunctie vervullen zoeken een plaats zo dicht mogelijk bij de be drijven waar aan geleverd wcrdt. Voor wat werk in de administratieve sfeer betreft ligt de zaak wat anders. Kantoorruimte is volop te huur in Alphen, maar aan huurders ont- brekt het nog. Kantoorcomplexen bij de Aarhof en aan het Stadhouders plein is nog volop beschikbaar, bo vendien nadert een tweede kantoor langs de Prins Bernhardlaan z'n vol tooiing, zonder dat over toekomstige gebruikers iets bekend is. Als de heer Bakker zijn bezorgd heid uitspreekt over de eenzijdige werkgelegenheid in Alphen aan den Rijn. dan denkt hij vooral aan de steeds beter wordende onderwijsmo gelijkheden. Hij noemt de drie scho len voor voortgezet wetenschappelijk onderwijs en ook de lagere technische scholen, waarvan Alphen er binnen kort twee zal tellen. Bovendien wijst hij erop. dat nogal wat jongelui in de grote steden rondom Alphen hoger beroepsonderwijs volgen. "Voor al deze jongeren is er eigenlijk in de Alphense regio nauwelijks emplooi". Als de heer Bakker de werkgele genheid de revue laat passeren merkt hij op, dat plaatsing van lts-ers die de richting metaal kozen erg moeilijk is geworden. Door de slui ting van de beide werven is de werk loosheid in de metaal-sector gestegen tot 16 procent en naar verwachting zal daarin voorlopig niet veel veran dering komen. Groot is momenteel wel de vraag naar automonteurs, maar voor de rest laat de metaal het afweten. "Niet alleen de scheepsbouw heeft het moeilijk, maar ook aller lei kleinere bedrijven. De vraag naar metaalarbeiders, in september nog erg groot, is in korte tijd met 100 procent teruggegaan", aldus de heer Bakker. Minder zorgen maakt de heer Bakker zich over de bouw. "Dat zit hier zeker de eerste drie jaar nog wel goed". In het verlengde daarvan is er ook weinig reden tot bezorgd- mgm toren in Alphen langs de Bern- hardlaan. heid waar het gaat om installatie- werkzaamheden: elektriciëns, loodgie ters. De werkgelegenheid in de han del is ook duidelijk toegenomen, vooral door de vestiging van distri butiemagazijnen. Minder goed staat het ervoor voor het ongeschoold per soneel. Het aantal dat werkloos is, stijgt. Volgens de heer Bakker ver klaarbaar uit de verslechtering van de economie en de verdergaande me chanisering en automatisering. Hij betreurt, dat er bij deze mensen nauwelijks bereidheid tot scholing bestaat, al geeft hij toe zich dat ook wel te kunnen voorstellen, ook al omdat ook met het vakdiploma in de hand nog maar moet worden af gewacht of een baan kan worden ge vonden. Overigens is het werkloosheidscij fer van Alphen nog steeds laag te noemen Het cijfer is over vorig jaar zelfs minder dan 2 procent ge weest en zal volgens de heer Bakker nu de 2Vz procent niet te boven gaan. waarbij dan wel bedacht moet worden dat dit getal mede ongunstig beïnvloed wordt door de wintertijd. Vrouwen De heer Bakker heeft verder de indruk, dat de werkloosheid stabiel is, dat er alleen binnen de groepen wat verschuivingen zijn. "Zo loopt gelukkig de werkloosheid onder de jeugd tot en met 19 jaar wat terug en ook de werkloosheid onder de vrou wen neemt wat af". ALPHEN AAN DEN RIJN In het overdekte gedeelte van winkel- 1 centrum "De Aarhof" werd gister middag rond half vier een 41-jarige inwoonster van Alphen van haar tasje beroofd. Het tasje werd uit haar handen gerukt door een jonge man van circa zestien jaar. In het tasje zat een bedrag van achthon derd gulden en autopapieren. De jon gen wist in de drukte te verdwijnen. Uitvoering van Echo der Duinen NOORDWIJK Het christelijke muziekgezelschap "De echo der dui nen" geeft haar jaarlijkse uitvoering volgende week donderdag in het Li- do-theater in Noordwijk aan Zee. Uitgevoerd worden onder meer Va nessa (Pi Scheffer); Lustspel Ouver ture (Keler Bela), Jesus Christ Su perstar (Webber Houtvast) en Rule Brittannia (Rimmer MUema). De uitvoering begint om acht uur. Motorrijder zwaar gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een ongeluk gistermiddag rond uur op de kruising Hernweg, O- ranje Nassausingel/Delftziohtweg in Alphen is de 20-jarige motorrijder H. K. uit Boskoop zwaar gewond geraakt. Hij moest met een zwari herensohudding. een schouderfrac tuur en een gebroken been worden opgenomen in het ziekenhuis Rijn oord. De Boskoper kreeg geen i rang van een hem van de Oranje Nassausingel tegemoetkomende automobilist, een 49-jarige Alphe- naar. Bij de botsing werden rr en auto zwaar beschadigd. -rt-> -# a w i f 1 r KATWIJK Voorzitter Haasnoot heelt gisteren de eerste paal geslagen voor het eigen gebouw van woningbouwvereni ging "De Britenburg"Het gebouw gaat 7,5 ton kosten. Het komt te staan tegenover het stcfalconstructiebedrijf van de firma Ouwehand. Architect is opzichter Veldhuijzen, aanne mers zijn Slootiveg en zoon uit Valkenburg In het nieuwe centrum worden de administratie, techni sche leiding en de magazijnen gevestigd. Het is voor onze bouwvereniging een gedurfd projectmaar het grote voor deel is dat alle diensten bij elkaar worden ondergebracht. Dit bevordert een efficiënte werkwijze", aldus voorzitter Haasnoot. De paal, die door de gehelmde voorzitter door een ruk aan de handel verder de grond werd ingedrevenwas de aller eerste van 164. KATWIJK "Als er in de gemeenteraad van Katwijk over dansen wordt gesproken, dan krijg je onmiddellijk een debat. Verschillende raadsleden zijn bang voor dat dansen rond een gouden koe. Daar verwonder ik me echt over. Zoiets hoort niet meer thuis in deze tijd. We leven notabene in 1976. Dan moet er over zo'n onderwerp niet meer worden gedebatteerd." Door Jos van der Meer ROELOFARENDSVEEN SPAC- Nederland (Speelgoed Afhaal Cen trum) heeft, om aan het ruimtepro bleem het hoofd te kunnen bieden, een luchthal achter zijn complex op het industrieterrein in Roel of - arendsveen laten plaatsen. SPAC heeft de bedrijfspanden van Navi- gare, dat onlangs naar Etten Leur verhuisde, gekocht. Maar al spoedig bleek, dat er onvoldoende mogelijk heden waren om alle spulletjes over zichtelijk uit te stallen. Directeur Nubé van de onderne ming zegt: "Toen dit probleem zich aandiende, was er geen tijd meer om te gaan bouwen. Er bleef dus niets anders over dan naar een noodoplos sing te zoeken. Dat is uitgedraaid op deze ballon. Die ballon is niet meer aan een tijdelijk magazijn". De luchthal, die is geplaatst door Poly Nederland (er staan er al zo'n honderdtwintig in Nederland) heeft een afmeting van vierendertig bij zesendertig meter. De ballon wordt omhoog gehouden dooi- een constan te luchtdruk. Vermindert dit, dan gaat (automatisch) een apparaat in werking, dat het tekort aan luchtdruk aanvult. meenteraad heeft tijdens de laatste raadsvergadering met stijgende verbazing de bespreking gevolgd over het geven van een vergunning aan de plaatselijke dansschool houder, de heer W. L. van Rijn, voor het inrichten van een dansoefenzaal in het pand Zuidstraat 84. De toe stemming werd niet gegeven. De ge hele CHU-fractie stemde tegen, ook de heer A. Imthorn die tijdens een eerder gehouden zitting had aange kondigd voor te zullen stemmen. De heer Van Duijn daarover: "De PvdA had als fractie het gevoel dat er een ontwikkeling gaande was waardoor je kon zeggen: op dat ge bied zijn er geen moeilijkheden meer te vrezen. Vijf jaar geleden had iemand die in Katwijk een dansschool wilde vestigen geen schijn van kans. Toen Van Rijn met zijn dansschool in sporthal Cleyn Duin begon hebben wij ge zegd: gelukkig, hier hebben we lang genoeg op gewacht. Hopelijk blijven we nu verder verschoond van de batten in de raad over dat onder werp". En over de opstelling van de CHU: "Kijk hè, ik heb begrip voor de mening van de SGP. Met die partij ga ik hierover geen princi pieel debat aan. Maar van de CHU had ik niet verwacht dat ze moei lijkheden zou maken over dat dan sen. Dat is toch een jonge fractie. Ik geloof gewoon dat die groepering bang is stemmen te verliezen aan de SGP. Want op hetzelfde mo ment dat ze zeggen tegen die dans- oefenruimte te zijn, fluisteren ze niet tegen dansen te zijn. Ik geloof dat dit een politiek steekspelletje is en niet een objectief beleid. Er Geen dansoefenruimte aan de Zuidstraat 84 in Katioijk. wordt helemaal aan voorbij gegaan dat Van Rijn een zeer welwillend iemand is, die iets doet aan de hoognodige culturele vorming van de Katwijkse jeugd. Hij is toch een man die vertrouwen moet geven, hij heeft zoveel beloftes gedaan dat het rustig zou blijven bij zijn oefenruimte. Hij is zelfs de omlig gende huizen afgeweest om te vra gen of men geen bezwaar tegen zijn dansgelegenheid had". De conclusie van het raadslid: "De heer Imthorn is van mening veranderd omdat de buurt waarin dat lokaal zou komen aan aantrek kingskracht zou verliezen. Het leef milieu zou minder worden. En dat terwijl er aan de overkant een sto merij is die tot in de late avond uren draait. En terwijl uit het Leidsoh Dagblad van 2 maart blijkt dat er met 't Mal- legat door een gesprek met de be woners toch ook een goed resultaat is te bereiken. Daar heeft de be volking geen last meer van bezoekers van die soos. Nee, volgens mij gaat het gewoon om dat dan sen. Volgens mij wordt het in ver band gebracht met onzedelijk ge doe, met dingen die er niet zijn. Als andere jeugdverenigingen op confes sionele grondslag uitgaan worden er tooh ook brommers gestart en wordt er gepraat en gefloten enzo. Dat duurt maar even en dan is 't voor bij...' Flauwekul Het raadslid A. Imthorn noemt het keihard "flauwekul" dat het hem en zijn fractie bij de behandeling van deze zaak om het dansen als zo danig is gegaan: "Ik vind het wel erg makkelijk van de heer Van Duijn om een dergelijk wapen te hante ren. Wij zijn heus wel banger om aan /er king in CDA-verband te verliezen dan aan een uitspraak over het dansen. Trou wens. het ging bij deze kwestie voor ons over heel andere dingen". "Het is beslist niet zo dat de CHU tegen dansen is. Verschillende van onze raadsleden mogen graag dansen. Het ging ons louter en alleen om de plaats waar die oefenzaal zou komen. Die buren zouden het lij dend voorwerp daarvan worden. Als Van Rijn elders zo'n zaal wil begin nen dan zullen we hem graag hel pen, bijvoorbeeld in het badcen- trum. Ik zou graag willen dat er in het centrumplan een dansgelegen heid komt". Bang voor herrie De heer Imthorn over zijn uiterst flexibele mening: "Tijdens de eerste vergadering van de Commissie van Beroep vond ik de bezwaren van B en W tegen die zaal aan de Zuid straat niet steekhoudend. Later volg er een gesprek met de wethouder die kwam met argumenten waar gevoelig voor was. Welke argu- dat waren? Nou, op de eer ste plaats waren er mensen die be zwaren tegen die oefenruimte naast hun deur hadden en bovendien zou den die huizen sterk in waarde da len. Ook mogen er volgens mij geen precedenten worden geschapen. Anders begint een ander morgen ook met een dansgelegenheid in een woonstraat". De heer Imthorn blijkt wat betreft de mening van de omwonenden over de dansoefenzaal die naast hun wo ning zou komen het best op de hoogte. Dat maakt de heer L. van der Plas. die slechts met een half steens muur van het pand Zuidstraat 84 is gescheiden, onomwonden dui delijk: "Nou meneer, ik ben er heus groots mee dat dat voorstel met 13 tegen 11 stemmen is afgewezen. Wat heb ben we aan dergelijke overlast?! Ik was echt bang voor die herrie. Ik ben al oud. moet u weten. Nee. ik ben blij dat die zaal hier niet komt". De bejaarde bewoonster aan de an dere kant deelt de mening van de heer Van der Plas: "Ik ben hoog in de 70 en dan ga je toch niet met die herrie zitten. Wat heb ik aan her rie?! Ik geef m'n toestemming niet voor zoiets, hoor. Die man wilde hier bij mijn voordeur notabene een uit gang maken. Dat wilde ik persé niet".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4