Nota: "bescherm de binnenstad" Mooi maar Als iedereen er achter kan staan PPR/D'66niet één maar drie scholen in binnenstad handhaven NEDERLANDS VERBOND VAN VAKVERENIGINGEN Actie SKM om Leidse kabel-t.v. Voorstel Monumentenzorg Binnenstadsteam over nieuwe aanpak: fm LEIDEN De kern van Leiden, het gebied binnen de singels, moet een beschermd stads gezicht worden. Met dit voorstel besluit de "Nota te beschermen stadsgezicht Leiden" van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Wanneer de ministers van CRM en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een gebied als beschermd stadsgezicht aanwijzen, worden allerlei rege lingen van toepassing op dat gebied die het mogelijk maken dat veranderingen slechts geschie den op een manier dat het geheel geen schade lijdt, of zo weinig mogelijk. Het gaat daarbij om de totale bebouwing, inclusief monumenten, en de omgeving van straten, bomen, pleinen, grach ten, en bruggen. LEIDEN De Stichting Kabelnet Merenwijk zal volgende week bij de PTT een machtiging aanvragen om de kabeltelevisie in heel Leiden te verzorgen. De SKM wil daarmee de gemeente onder druk zetten. De PTT zal namelijk B en W om advies vra gen over deze aanvraag. B en W hebben drie maanden de tijd om dat advies op te stellen. Mocht het ad vies negatief zijn. en de SKM ver wacht niet anders, gezien de ontwik kelingen van de laatste tijd, dan zul len B en W zelf binnen zes maanden met plannen moeten ko men voor bekabeling van Lelden, Aan de hand van deze nota wil men komen tot een gezamenlijk uit gangspunt voor de rehabilitatie van de oude stad. De procedure die voor af gaat aan de aanwijzing tot be schermd gebied wordt gestart door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg; verschillende instanties, waar onder de gemeenteraad, voorzien het voorstel van de dienst van ad viezen. Na de aanwijzing door de twee bovengenoemde ministers is er nog een beroepstermijn van twee maanden. Het beschermde stadsge zicht wordt ingeschreven in een spe ciaal register van de Monumenten - raad. De gemeente moet binnen twee Jaar na inschrijving een bestem mingsplan vaststellen voor het aan gewezen gebied. Zolang er geen bestemmingsplan van kracht is, moeten aanvragen om een bouwvergunning, als ze niet ge weigerd kunnen worden door B en W, voorgelegd worden aan de minister van CRM en eventueel die van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Deze beslissen dan over de aanvraag. By de voorbereiding van het be stemmingsplan kan de gemeente in aanmerking komen voor een specia le subsidie. De bescherming van een stadsge zicht betekent niet het "bevriezen" van de huidige toestand: "Het stre ven moet erop gericht zyn dat wen- seiyke of noodzakelyke veranderin gen slechts geschieden op zodanige wijze dat het aspect van het geheel niet, of althans zo weünig mogelijk, schade lijdt". De wet laat hier ruim te voor aan de situatie aangepaste maatregelen. Er is een speciale regeling om het wonen in de binnenstad aangenamer te maken, en om karakteristieke bouwwerken te herstellen. De rui me mogelijkheden van deze rege ling maken een planmatig aangepak te verbetering mogelijk die niet tot grote afbraak hoeft te leiden. De ver sterking van de woonfunctie van de Leidse binnenstad wordt volgens de PONDERDAG 4 MAART 1976 nota bemoeilijkt door de slechte toe stand van "niet geringe gedeelten van het toinnenstadsgebied". Aan de nota zijn twee kaarten toegevoegd die de Leidse situatie weergeven. De "waarderingskaart bebouwing" laat zien in hoeverre bepaalde gebouwen karakteristiek zijn voor hun omgeving. Dit is geen absolute waardering, zegt de nota: "Wat aan de Vierde Binnenvest gracht karakteristiek is kan het be bouwingskarakter in de Breestraat verstoren". De kaart geeft een inde ling in vier soorten: van bebouwing die het beeld bepaalt tot "beeldsto- rende bebouwing" Om enkele voorbeelden te noe men: onder de beeldstorende be bouwing vallen de studentenflat aan de Pelikaanstraat, V. en D., P. en C., C. en A„ de ABN en studen tensociëteit Minerva in de Bree straat, grote delen van de Lange- gracht en de Uiterstegracht. Beeld bepalende bebouwing is vooral te De studentenflat aan de Pelikaanstraat verstoort het beeld van de Oude Vest, is te groot in ver gelijking met de omringende bebouwing; De Oude Vest is een "gave" gracht die het beeld van Leiden bepaalt, volgens de nota vinden aan het Rapenburg, rond de Pieterskerk, en aan de Hoog- landsekerkgracht. De tweede kaart geeft een waar dering van de ruimte, dat wil zeg gen: het geheel van bebouwing, straat, beplanting en water. Hier zijn drie categorieën: gave ruimten die het beeld bepalen, gave ruimten die niet het beeld bepalen, en ruim ten die aangetast zijn. De Beesten markt, Oude Vest en de markten- route worden beeldbepalend ge noemd, de Breestraat is een van de vele niet beeldbepalende delen van de stad; het overgrote deel van de cityring is volgens de nota aange tast. In de nota wordt gesteld dat er geen grote samenhang is van het gebied binnen en buiten de singels, terwijl ook de bebouwing langs de buitenrand van de singels niet van grote waarde wordt geacht. Daarom is de grens van het te beschermen stadsgezicht gelegd langs de singels. Wel wordt het gebied binnen de singels in drie zones ingedeeld: be langrijke gebieden met veel monu menten zijn de Pieterswijk, de wijk rond de burcht, Lange Mare, Oude Vest en Herengracht; in de overige delen van de binnenstad zijn er minder monument enof is alleen het patroon van straten en waterlopen van belang. Mochten B en W daar niet ln sla gen, dan krijgt de SKM automatisch de machtiging van de PTT. Aldus mededelingen van SKM-voorzitter F. D. de Jong, die verder opmerk te dat de SKM al een plan voot be kabeling van heel Leiden heeft. Dat zou stammen uit de beginperiode van de SKM, toen de mening heerste dat de SKM voor heel Leiden de ka beltelevisie zou mogen verzorgen. De SKM zal aan alle fracties ln de gemeenteraad een brief schrijven, met een verzoek tot een onderzoek naar de ontwikkelingen die zich in de regio Leiden op kabel televisiege bied hebben voorgedaan. Verder wordt onderzocht of een kort geding tegen de gemeente Leiden mogelijk is. Om haar acties kracht bij te zet ten zal de SKM adhesiebetuigingen verzamelen van de bewoners van de Merenwijk, die nu al enkele jaren contributie moeten betalen zender dat zij daar de beloofde zes t.v.-pro gramma's en tien FM-stations voor krijgen. Vorig jaar september hebben Post en Van der Weijden aan het college van B. en W. een nota geschreven over de aanpak van de binnenstad. Het bleek dat er wel allerlei onderzoek was gepleegd in de loop der jaren, maar dat het werk daarna praktisch had stil gelegen. Om inspiratie op te doen had het ambtelijk duo een bezoek gebracht aan Groningen. Op laaiend enthousiaste toon wordt de Groningse benadering van de problemen in de binnenstad uit de doeken gedaan. In Groningen wordt gewerkt met externe adviseurs. Post en Van der Weijden stelden voor met drie adviseurs in zee te gaan. En zo werd besloten. Ir. Engberts is de organisatiedeskundige van het team. Hij bekijkt niet alleen de organisatie van het werk aan de binnenstad, maar houdt zich ook bezig met het reilen en zeilen van het team zelf. Oorspronkelijk is Latta architect. Hij werkte aan enkele kleine projecten in verschillende Duitse steden. Maar in Groningen raakt hij voor het eerst echt betrokken bij het werken aan een hele bin nenstad. Het werken aan "een stedelijk weefsel" in plaats van aan losstaande gebouwen. Yap is werkzaam bij het RIGO: het research-instituut voor de gebouwde omgeving. Dit Amsterdamse instituut pleegt onderzoek op allerlei terreinen. Yap begeleidt momenteel een groep studenten die de binnenstad van Haarlem bestuderen. Andere onderwerpen waar het RIGO zich mee bezighoudt zijn de experimentele woning bouw en de monumentenproblematiek. In onderstaand gesprek met het team, waarbij ir. Engberts wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, komen de inspraak aan de orde en de wijze waarop binnenstadsplannen gemaakt worden. In tegen stelling tot voorheen probeert men nu voor de binnenstad een "inte graal plan" te ontwikkelen: een plan waarbij alle aspecten van de binnenstad gewogen worden. Leiden kent sinds enige tijd een binnenstadsteam, een team dat zich speciaal bezig houdt met de systematische aanpak van het gebied binnen de sin gels. Het bestaat uit de twee topambtenaren Post en Van der Weijden, wethouder Waal en drie adviseurs van buiten de gemeente: dé Duitse archi tect Latta, bouwkundig inge nieur Yap, en organisatie-des- kundige Engberts. In januari is dit team aan de slag gegaan. Dat wil zeggen dat de tzoee topambtenaren van gemeente zeer ken en de secretarie de helft van hun tijd besteden aan het werk voor de binnenstad. Om de veertien dagen komen de drie externe adviseurs twee dagen naar Leiden. Deze eer ste drie maanden tot april zijn een kennismakingsperiode. Eind maart leveren de advi seurs een rapport met een ver slag van hun werkzaamheden en hun conclusies over wat er verder moet gebeuren. Aan de hand daarvan beoordelen ge meente en adviseurs hun sa menwerking, en beslissen beide partijen of ze doorgaan met het team of niet. ADVERTENTIE U CUT. HAARLEMMERSTRAAT 181 CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wy brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335.— Gratis er by: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 3 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert Gedurende de twee dagen dut de adviseurs in Leiden zijn wil de groep zo min mogelijk ge stoord wordenen sluit zij zich op op een rokerige werkkamer. Op de foto v.l.n.r.: de ambtenaren Eggenkamp en Van der Weijden, organisatiedeskundige Engberts, gemeente-ambtenaar Post, zoethouder Waal, architect Latta en stedebouwkundige Yap. Met stadsvernieuwing bestaat nog weinig ervaring. Het is ten slotte nog niet eens zo lang geleden dat stadsvernieuwing bestond uit simpelweg kaalslag en nieuzobouw. De externe advisezirs kunnen ervaringen van elders doorgeven aan Leiden. Zij zijn door hun positie makkelijker in staat tot vergelijkend onderzoekomdat zij een zekere objectiviteit tegenover de stad bezitten. De externe adviseurs werken in koppels met de teamleden van binnen de gemeente: elk koppel heeft zijn eigen invalshoek ten aanzien van de problemen van de binnenstad. Door Tom Maas Yap houdt zioh bezig met het sociaal- culturele en economische aspect. Zyn eerste indrukken zyn zeer positief: „Leiden heeft een zeer goede carto theek van de woningen en bedryven, dat is fantastisch materiaal. Er is al leen nog analyse van het materiaal nodig. Vanaf 1970 is alles zeer nauw keurig bygehouden. In andere steden is dat wel eens anders". „Nu moeten we kyken wat we alle maal met het materiaal kunnen doen. By het opstellen van een inte graal plan kyk Je hoe het zich alle maal ontwikkeld heeft, welke proces sen er spelen. Die processen vinden Latta: „Maar er zyn ook omgekeerd invloeden van de bebouwing op de ontwikkeling. By voorbeeld in de ver houding van het verkeer tot de eco nomie. De combinatie van de ruimte, het verkeer en de economie ls stede- bouw. Die koppeling is de grootste opgave voor de stectebouwer; alle in formatie moet gecombineerd worden" Yap: „Om een voorbeeld te geven: Je wilt de woonfunctie van de binnen stad stimuleren, zodat er zoveel mo- gelyk gezinnen komen wonen. Ana lyse maakt duidelijk dat de gezinnen Juist wegtrekken, dus een tegendraad se ontwikkeling, terwyi er steeds meer alleenstaanden komen. Als Je dan het wonen van gezinnen wilt stimuleren, zyn er scholen nodig, verkeersarme straten, speelruimte, winkels, crèches. Dat is de samenhang van het ge heel. Het bouwen van huizen heeft geen zin als het andere niet gebeurt. Leiden heeft daarnaast nog een re gionale functie met economische ac tiviteiten en activiteiten in de dienst verlening. Die dienstverlenende be dryven trekken personeel aan. en dat schept weer mogelykheden voor win kels en café's. Deze verbanden kun Je niet lossnijden. De binnenstad is een levend organisme". Waal: „Vroeger had men een stati sche aanpak. Men constateerde aan de hand van kaarten de situatie. Dan werd er een einddoel gesteld met een bestemmingsplan, en daar werkte men naartoe. Zo'n voorbeeld van vroeger was de tentoonstelling „Lel den bekeken". Dat was in de jaren zestig, toen legde men teveel nadruk op het verkeer." dat de trend er is. is die goed, dacht men. Men trok de trend door en be rekende: daar komen we terecht". Yap: „Er was geen twyfel aan die prognoseberekening. Men had een kwantitatieve benadering, cyfermatig. geen procesmatige aanpak, waarby men kykt hoe de ontwikkeling is ge groeid. Men maakte geen integrale plannen, men dacht niet aan vermen ging van functies, byvoorbeeld van werken en wonen". Post: „Het is niet zo dat er vroeger helemaal niet integraal gedacht werd, maar andere, met andere accenten. Men had minder oog voor de nega tieve effeoten. Men had ook niet de instrumenten die men nu heeft. Men had vertrouwen in de toekomst op grond van het beginsel: wat groeit is goed, een byna naïef optimisme over realiseringsmogelijkheden". Dap: „Hoog Catharyne is deels inte graal aangepakt: de vermenging van verkeer en economie". Latta: „Maar er is geen integratie met de stad. Het staat lo6 van zyn omgeving". Inspraak Als de inspraak van de binnenstadbe woners aan de orde komt, blijkt Lat ta net die middag een schets van een procedure gemaakt te hebben. Ook hier is er een andere benadering dan vroeger. Ging het gesprek in het bo venstaande over het verschil van de huidige integrale aanpak ten opzichte van de vroegere aanpak toen men niet aan vermening van functies dacht, nu biyfct ook in de realisering van de aanpak een verandering. Vroeger maakte men een plan, en als dat gerealiseerd was, was het doel bereikt, was men klaar: het zoge naamde gesloten planproces. By een open planproces stellen de plannen makers zich kwetsbaar op: allerlei mensen gaan meedoen in de besluit vorming. Als er weinig ruimte is, kunnen ver schillende aanspraken op die ruimte met elkaar in conflict komen. Als alle partyen mee kunnen denken by het maken van plannen, komen die con flicten op tafel. Yap: „Er zal dan minder agressie optreden, want de betrokkenen heb ben het gevoel dat zy informatie krij gen en dat beïnvloeding mogelyk is: dat schept een beter klimaat". Van der Weyden: „Die participatie levert ook informatie, het maakt dui- delyker welke keuze Je moet maken". Yap: „Het nadeel is de tyd die het kost. En het kan zyn dat. conflicten niet op te lossen zyn. Dat zie Je vaak by de Horeca en de omwonenden. By de keuze die in die conflicten ge maakt moet worden, vind Je de link met politiek. De keuze die gemaakt wordt is een politieke keuze". Waal: „Voor die inspraak by de ont wikkeling van de binnenstad en voor de voorlichting willen we oen aparte man. De gemeente is in onderhan deling met CRM om een aparte man hiervoor te krygen". Latta: ..Die inspraak moet wel ge structureerd zyn, zodat ondertussen het werk door kan gaan". Yap: „Wat er gebeurt moet door iedereen gedragen worden: daarby is inspraak onmisbaar. Of het resultaat mooi is of niet, is niet belangryk, ais iedereen er maar achter staat". LEIDEN De PPR/D'66-fractie in de Leidse raad is tegen hanlschool ^heven kunnen wor- het idee om voor de hele binnenstad één groot nieuw school- plan complex te bouwen aan de Kaasmarkt, om daar drie kleuter- goed moggu^. en drie basisscholen in onder te brengen Men geeft de voor- een deide fase m er yoor keur aan een drietal scholen. Een plan daarvoor, is opgesteld gemwnteiijke basis-school aan d» door het PPR-raadslid Frits van Oosten in samenwerking met Aalmarkt een nieuwe behuizing ge- de fractie. Het idee van de PPR/D'66 is om het centrum in drie stukken te ver delen: 1. De Camp/Maredorp. 2. Academie/PieterswUk. 3. Pancras/ Levendaal. In elk daarvan zou een kleuter-basisschoól moeten komen. In concreto wordt voorgesteld de ninS Prins Bernhardschool aan het Noordeinde op te heffen. Deze school heeft volgens het plan nog geen 25 procent van het aantal leerlingen uit de binnenstad, terwijl ook een duidelijke relatie met het kleuteronderwijs ontbreekt. Boven dien ligt de school zeer excentrisch en voorgesteld wordt hiervoor het bin- nen-afzienbare tijd vrijkomende ge bouw van de LOM-school aan het Haagwegkwartier. Verder zou toe- Rapenburg 48 te benutten (even tueel na verbouwing). Geconstateerd wordt dat de school dan beter komt te liggen ten opzichte van de Camp- stemming gegeven moeten worden voor het bouwen van een nieuwo school in de Camp. By de de Bern- school. Bovendien ligt de school dan 1W/ PEPERZAK beheerst 't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen 1 Wf REPAREREN - MODERNISEREN L SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 l| middenin de Academie/Pieterswijk en is de plaats gunstiger ten opzicht*» van de Haanstra-kleuterschool waar mee reeds samengewerkt wordt. De volgende stap zou volgens het plan vanuit de PPR/D'66 moeten zijn do opheffing van de Barbaraschool. Dit gezien de weinig centrale ligging en het zeer snel dalende leerlingen aantal. Eventueel zou de Barbara- kleuterschool verplaatst moeten wor den. Tenslotte wordt ervoor gepleit de chr. school aan de Hooglandse kerkgracht te handhaven en te on derzoeken of samenvoeging met de kleuterschool op de Oude Rijn mo gelijk is. Zou het plan inderdaad uit. gevoerd worden dan moet een andere oplossing gevonden worden voor de opleiding van museummedewerkers. In plaats van aan het Rapenburg zou deze school gehuisvest kunnen worden aan het Noordeinde 1 of 3 of in de voormalige LEAO/MAVO- school. Afdeling Leiden BELANGRIJK BERICHT VOOR LEDEN VAN HET N.V.V. Ook dit jaar zyn er enkele deskundigen beschikbaar om N.V.V.-leden by te staan bij het invullen van aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting. Zij, die hiervan gebruik willen maken.kunnen zich voor een afsprak w>nden tot de sekretaris van hun bond. De adressen zyn: Algemene bond van Ambtenaren. Oude Singel 6, telefoon 132159, (vrydag- avond van 7 tot 8 uur». Bouwbond N.V.V, Herengracht 18. tel. 131838, dag 9 tot 12 uur. Mercurius, Wasstraat 46, tel. 125069, woensdagavond 7 tot 8 uur. Industriebond N.V.V.. Herensingel 3, tel. 121458, donderdagavond van 7 tot 8 uur. (Ook de leden in Leiderdorp». A.N.G.B., Lorentzkade 69. tel. 126656, 's avonds van 7 tot 8 uur. A.B.O.P.. Gerrit Kastoinstriat 65. tol. 140273 Vervoersbond N.V.V., Sperwerhorst 92. tel. 131216 (Zie uw hondsblad Steeds Voorwaarts). A.V.B. Leiden, Zaanstraat 122, toL 132635 A.V.B. Rijnsburg. Piet Heinstraat 44. Rynsburg, tol. 01718—20255. N.B.H.P.. Beethovenlaan 169, tel. 762424 Nederlandse Politiebond (N.P.B.), Wilddreof 234. Leiderdorp, tel 892931. N.P.B. afdeling Voorschoten, Leidseweg 97a, Voorschoten, toL 017172663. 1 het N.V.V. in Leiden, Bui-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3