Engeland is verheugd over Mozambique beslissing van Bond moet uitkering aan de leden stoppen Cyclus ,Doctrina': vier maal Leiden ZONDAGSPLICHT VRIJWEL DOOD Mooie stof heeft geen moeilijk model nodig Rhodesie met de neus op de feiten gedrukt DONDERDAG 4 MAART 1976 DEN HAAG In 1966 griiiff nog 64 procent van de katholie ken regelmatig in het weekeinde naar de kerk. in 1974 was dit nog 35 procent. Deze cijfers geeft het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut (KASKI) in een rapport over de vraag waarom mensen naar de kerk gaan. Het rapport is het resultaat van een onder zoek dat is gehouden in opdracht van de Nederlandse bisschoppen onder katholieken in het hele land, zowel kerkenden als niet- kerkenden. Het instituut meent, dat het kerkbezoek binnen de rk kerk de komende jaren nog verder zal dalen. De belangrijkste oorzaak hiervan is, dat de mensen zich in de kerk te weinig voelen aan spreken. Als het gezegde waar is, dat wie de jeugd heeft ook de toekomst heeft, dan ziet het er, volgens het KASKI, voor de kerk niet zo rooskleurig uit. De katholieken geven zeer uit eenlopende redenen op om naar de kerk te gaan. Veertig procent van de geregelde bezoekers heeft geen duidelijke godsdienstige re den, maar gaat uit gewoonte of op aandrang. Dit aantal zal de komende jaren dalen. Vele jongeren hebben namelijk ge antwoord, dat zij nu nog op be vel of aandrang van de ouders naar de kerk gaan, maai- dat niet meer zullen doen als zij eenmaal op eigen benen staan. Zestig procent van de kerkgan gers zegt te gaan om gods dienstige redenen, ook al kunnen zij die maar heel moeilijk formuleren. Niemand geeft als voornaamste reden de zondags plicht op. Volgens het KASKI zijn vele katholieken bezig met vragen over godsdienst en de zin van het leven. Zij verwachten hierover iets te horen in de kerk, maar worden hierin vaak teleurgesteld. Er is een groeiende afstand tus sen vraag en aanbod. Met enige zorg vragen de samenstellers van het rapport of pastoies en predikanten wel weten, met welke vragen de mensen bezig zijn. De meeste toekomst heeft, vol gens het KASKI, de kerk waar sprake is van een echte gemeen- zighouden en waar de kerk schap, waar gesproken wordt daadwerkelijk dicht bij de leden over vragen die de gelovigen be staat. De aantrekkingskracht van kritische gemeenten en jon- gerendienstcn zijn hiervan een symptoom. In het rapport wordt ook nog opgemerkt, dat de liturgische vormgeving en liturgische expe rimenten niet doorslaggevend zijn voor kerkbezoek. Anderzijds is niet gebleken dat litui-gievcr- nicuwing de mensen de kerk uit jaagt. Modeshow Gronheid LEIDEN Een smaakvolle, vaak erg modieuze show, bood gisteren de firma Gronheid aan een grote groep belangstellenden in de Stadsgehoorzaal. Goed verzorgd, werden model len getoond van Burda, Simpli city, Neue Mode en Knip. Opvallend was het grote aan tal folkloristische dessins, dat ook deze zomer favoriet zal zijn. Op originele wijze gebracht, vorm de dit onderdeel van de mode show, een van de hoogtepunten. De stoffen, voornamelijk uit de Verenigde Staten, maar voor een groot deel ook uit India, lenen zich uitstekend voor het verwer ken in vrij eenvoudige modellen. Het dessin maakt het kleding stuk, het model vlijft simpel. Ook de overige stoffen, mooie katoen-satijn bijvoorbeeld, heb ben geen ingewikkelde coupe no dig om tot hun recht te komen. Opvallend was het veelvuldig ge bruik van een stof, die al wat jaartjes meedraait, maar nu weer helemaal „in" is: krinkelstof, dat vroeger bekend stond als „boom schors". Niet alleen in eenvoudige ja ponnetjes, maar juist in avond- Jurken, komt deze stof uitstekend tot zijn recht. Dat er in de tus sentijd hard aan de dessinering van deze „krinkel" is gewerkt, Een van de vele modellen, die Gronheid gisteren showde. De rok en het hesje zijn van blauw denim de blouse is van krinkel-stof. maakt zijn terugkeer des tè pret tiger. Met grote „zakdoeken" kunnen leuke resultaten worden berèikt. Ook dat bleek weer op deze show, waar modellen van Simon Honingh met dit materiaal leuke resultaten te zien gaven. De hoofddoek is deze zomer wel erg favoriet. Niets is natuur lijk makkelijker voor degene, die zelf haar kleren maakt, om wat extra stof te kopen voor dit be langrijke accessoire. Als traditionele klap op de vuurpijl, was het bruidstoilet, ont worpen door Simon Honingh en gemaakt van „krinkel", een leuke verrassing. Het gewatteerde, af neembare hesje maakt het moge lijk van deze eenvoudige, maar sjieke japon een feestelijk avond toilet te maken, dat zeker niet voor een bruiloft alléén bewaard hoeft te worden. ANNEMIEK RUYGROK Op het sluiten van de grenzen met Rhodesië en het feit dat Mo zambique op voet van oorlog met dat land is gebracht, kon de woordvoer der geen commentaar geven. Britse regeringsf unctionarissen zei den dat het sluiten van de grenzen en het toepassen van de VN-sanc ties ernstige gevolgen voor Rhode- In Zambia weer Nederlander gearresteerd DEN HAAG (ANP) Volgens een gisteren ontvangen bericht is dins dag een Nederlandse medewerker aan de universiteit van Zambia Klaas van de Berg, aangehouden. Dit gebeurde toen hij in de provincie plaats Kabwe zijn collega George Siemensma bezocht, die sinds 7 fe bruari in hechtenis wordt gehouden. Beiden zijn uitgezonden door de NUFFIC, in samenwerking met de technische hogeschool Twente, en ver bonden aan de afdeling elektrotech niek van de Zambiaanse universi teit. Sinds het afkondigen van de nood toestand door president Kaoenda op 28 januari jl zijn vijf buitenlandse docenten, een Zambiaans staflid en vijftien studenten aangehouden. Zij worden allen in Kabwe vastgehou den. Chinees bekent moorcl Londen GELEEN (ANP) De 27-ja rige Chinees L. K. M., die. in het weekeinde in Geleen werd gearres teerd in verband met de moord op een 55-jarige Chinees in een gokhuis in de Londense wijk Soho, 5 februa ri, heeft gisteren bekend. Hij was een van de vier Chinezen, die de man hebben doodgeknuppeld. Zij zijn tot deze moord gekomen, omdat hun 55-jarige landgenoot het adres van zijr zoon niet wilde zeggen. Deze zoon was betrokken bij de moord op een broer van het viertal op 29 no vember. Deze moord gebeurde tijdens een autorit van Den Haag naar Amsterdam. Het lijk van deze Chi nees werd 24 februari gevonden in Scheveningen. Dinsdag debatje huurverhoging DEN HAAG (SP) —'Het spoedde bat over de huurverhogingen zal pes volgende week dinsdag door de Tweede Kamer worden gevoerd. Dit is gistermiddag besloten. De CPN wil staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) proberen zo ver te krijgen dat hij de huur verhoging van 1 april uitstelt tot 1 juni. sië zal hebben. Tot voor kort was vol gens hen 60 pet van de Rhodesisdhe export over de Mozamibikaanse Bei- ra-liijn vervoerd. Hoewel Rhodesië de laatste tijd veel minder via Mozam bique vervoert, kon het afsnijden van deze spoorverbinding toch eco nomische verstikking voor het jand betekenen, aldus de functionarissen. De rest van de Rhodesisohe im- en export gaat door Zuid-Afrika, maar dit land heeft in het verleden ge waarschuwd dat zijn overbelast spoorwegnet niet Rhodesië hele handel kan verwerken. Zulid-Afrika heeft nog niet officieel gereageerd op de actie van Mozambique van giste ren. Volgens een Zuidafrikaanse woordvoerder zal premier Vorster waarschijnlijk vandaag een verkla ring in het parlement afleggen. De militaire verhoudingen tussen Mozambique en Rhodesië kunnen als volgt worden samengevat: wat het eerste land betreft, het leger van het 'Frelimo', de Mozamibikaanse be vrijdingsbeweging telt 12.000 door de Chinezen voor guerrilla geoefen de soldaten en beschikt over mo derne wapens, maar niet over vlieg tuigen. Daarnaast kan Mozambique rekenen op 16.000 guerrillastrijders van de daar gevestigde militante vleugel van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), de organisatie van zwarte Rhodesisdhe nationalisten. Rhodesië, dat zes miljoen inwoners telt, van wie 278.000 blanken, be schikt over een leger van 5.700 man. Het kan 10.000 reservisten onder de wapenen roepen. Het heeft 40 tame lijk oude vliegtuigen en een eskader franse helikopters van het type Alouette.' De afgelopen weken hebben de lei ders van verscheidene Afrikaanse sta ten gezegd niet meer te geloven in een vreedzame regeling en een "bloedbad" onvermijdelijk te achten. Deze week zei de Rhodesisohe na tionalisten-leider Joshua Nkoma echter na een vergadering met Smith dat er "nieuwe en belangwekkende" voorstellen waren. Volgens persberichten zijn in Ma puto Sowjet-adviseurs aangekomen uit Angola, waar zij de MPLA had den geholpen bij de strijd tegen de andere vrijheidsgroeperingen. Zij zouden mogelijk de Rhodesisohe guer riUa-strijders gaan helpen die him bases in Mozambique hebben. De militante groepering van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) die wordt aangevoerd door bisschop Abel Muzorewa heeft haar hoofd kwartier in Maputo. Diefstal Een olieverfschilde rij van de Noorse kunstenaar Ed- vard Munch ter waarde van twee miljoen kronen (ca. anderhalf mil joen gulden) is uit het museum van moderne kunst in Stockholm gesto len. Kunstwerken Eind deze maand zal de Europese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de EG, een studie hebben voltooid van na tionale wetten die diefstal van, en onwettige handel in, kunstwerken en voorwerpen van archeologisch belang beogen tegen te gaan. „Shaffy-zolder" waard, maar bepaald enthousiast reageerde het publiek op de malle filmscènes die als ironisch commentaar op de voorgaande bedrijven te zien waren. De Amsterdamse Miimeliga kan zeker tevreden zijn met dit bijzondere programma, dat een herademing is op het vele met weinig inhoud dat de meeste mime-fcunstenaars ons de laatste Jaren hebben voorgezet. Het pro gramma wordt elke avond herhaald tot en met zaterdag. RICO BULTHUIS Wereldgebedsdag LEIDEN Ter gelegenheid van de Wereldgebedsdag wordt morgen in Leiden een aantal bijeenkomsten gehouden rond het thema „Bewust making tot leven". De bijeenkomsten zijn om 11 uur 's morgens in de oud- katholieke kerk aan de Cronestein- kade, om 7 uur 's avonds in de Zui- derkerk Lammenschansweg en de Maranathakerk Lage Morsweg en om half 8 's avonds in de Antoniuskerk Vijf-Mdilaan. AMSTERDAM (ANP) De indu striebond NKV mag zijn leden geen uitkeringen doen die worden be taald uit financiële middelen welke komen uit de bijdragen van de le den van de federatie van metaal werkgevers F.M.E. Dit heeft het Gerechtshof in Am sterdam gisteren bepaald in zijn uit spraak in hoger beroep van het ge ding dat de F.M.E. tegen het NKV had aangespannen. De FME had stopzetting geëist van de uitkeringen aan leden van het NKV als tege moetkoming in de contributie, om dat dit in strijd zou zijn met de cao bepalingen. Volgens deze bepalingen mogen de bijdragen van de werk gevers niet gebruikt worden voor storting in de weerstandskas en ook niet voor directe en indirecte resti tutie van de contributie van vak bondsleden. De eis van het FME was vorig jaar door de president van de recht bank in Utrecht afgewezen. Vol gens zijn uitspraak kon nooit worden aangetoond dat de werkgeversgelden voor uitkeringen aan de vakbonds leden worden gebruikt. Bovendien, vond hij het logisch dat de midde len van de werkgevers vermengd werden met het overige vermogen van de bond. Het Gerechtshof in Amsterdam, heeft dit vonnis edhter vernietigd en de FME in het geaijk gesteld, zo dat het NKV op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden de uit keringen moet stoppen als deze af komstig zijn uit de bijdragen van de FME. Volgens de president van het Gerechtshof, mr. L. DraJbbe, zou wel blijken dat de uitkeringen wor den betaald met behulp van de werk geversbijdragen en dat dit tevens in strijd is met de cao. Bovendien ver oordeelde het hof de Industriebond NKV tot betaling van de kosten van het beroep, bijna 2000 gulden. De industriebond NKV overweegt de zaak voor te leggen aan de Ho ge Raad. De bond heeft gisteren met "onbegrip" gereageerd op de uit spraak van het Hof. Hij heeft op nieuw tegengesproken dat de uitke ringen aan de leden rechtstreeks uit de bijdrage van de FME ko men. De bond tekent hierbij aan, dat de andere werkgeversorganisa ties geen voorwaarden hebben ge steld aan de besteding van hun bij dragen en dat hij de FME tijdens de cao-onderhandelingen al duidelijk heeft gemaakt, wat de bond met de door de werkgeversbijdrage vrijko mende gelden zou gaan doen: per lid eenmaal in de vijf jaar een uit kering van f 100. FIETSSLOT MOET BETER UITGEVOERD DEN HAAG (SP) Er moeten minimumeisen voor de kwaliteit van fietssloten opgesteld worden. Dit vindt het CHU-kamerlid Wisse- link. Hij wijsf4; er op dat in 197 ruim honderdduizend fietsen en brom fietsen gestolen zijn. Volgens een onderzoek van de Consumenten bond en de ANWB is de oorzaak hiervan de slechte kwaliteit van de fietssloten. Van de 26 verschillende soorten sloten kunnen er 16 met 'n eenvoudig stuk gereedschap in kor te tijd geopend worden en twee kunnen op simpele wijze geforceerd worden. VOETBAL De dertigjarige Joe goslaaf Vardic heeft gisteren een con tract getekend bij NAC. Vardic is af komstig van de eerste divisieclub Helmond Sport. SCHAKEN Jan Timman heeft in de derde ronde van het interna tionale toernooi in Skopje remise ge speeld tegen de Amerikaan Reshevs- ky. Timman deelt met deze speler de derde plaats. Morgenavond 8 uur spreekt de heer J. van Stoimbroek uit Beekber gen in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat in Leiden over "Wel ke betrekking is er tussen de kerk en Israël?" Morgen (vrijdag) is het "Wereldgebedsdag". In Leiden worden de bijeenkomsten gehouden In de oud-katholieke kerk om 11 uur 's morgens in de Antoniuskerk (Vijf Meilaan) om half 8 en in de Zuider- kerk en de Maranathakerk om 7 uur. Motto: "Bewustmaking tot le ven". Het curatorium van de rk centrale die bemiddelt bij de mede financiering van ontwikkelingspro gramma's (Cebemo) heeft prof. dr. J. G. M. Hilhorst te Oegstgeest ge kozen tot voorzitter, als opvolger van oud-premier De Jong. Het blad "Kerkinformatie" van de Ge- ref. Kerken is verschenen met een dubbel nummer waarin een woor delijk verslag staat van het beslo ten synodale beraad over de span ningen tussen theologie en gemeen te. Het is voor f4,50 verkrijgbaar bij het Dienstencentrum van deze ker ken in Leusden (giro 513153L Do rk bisschoppen van Nederland heb ben hun Vastenbrief 1976 gepubli ceerd: "Leven in verandering". Op lage: 50.000. De brief kost f 1.50 en is te bestellen bij het secretariaat van de rk kerkprovincie, Biltstraat 121 Utrecht. Er is een grote kans dat de blanke Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika de ban den met de Geref. Kerken in Neder land niet na 2 april zal verbreken, wat de bedoeling was. Dat zei gis teren ds. D. Botha, synode-voorzit ter van de Geref. kleurlingenkerk, in een 'toespraak tot de Geref. synode in Lunteren. De dochterkerken heb ben er bij de blanke moederkerk op aangedrongen, een mogelijke breuk uit te stellen tot de synode in Nederland eind mei-begin Juni een beslissing over deelneming aan het anti-racismefonds van de Wereld raad van Kerken heeft genomen. Er komt een kanselboodschap in de Geref. Kerken naar aanleiding, van de kwestie-Wiersinga. alsmede een herderlijk schrijven. Dat heeft de synode in Lunteren besloten. Zij kwam tot de conclusie dat de opvat tingen van dr. Wiersinga samenhan gen met een geestelüke ontwikkelder die veel meer omvat dan één bepaald onderdeel van het belijden der kerk. De synode heeft de zaak-Wiersinga voor verdere behandeling overgedra gen aan de kerkeraad van Amster dam. LONDEN/SALISBURY (UPI/AP) De Britse regering heeft gisteren haar tevredenheid uitgesproken over Mozam- biques besluit volledige economische sancties tegen Rhodesië toe te passen. "Deze stap onderstreept de ernst van de situatie waarin Rhodesië zich bevindt en versterkt het argument van James Callaghan (de Britse minister van Buitenlandse Zaken), die de blanke Rhodesiërs heeft gevraagd de feiten onder ogen te zien", aldus de woordvoerder. lijkiheid. Na de pauze: „Love O Order", onder regie van Adriaanse naar een scenario door Sjoetoert Schroder. Een soort beeldverhaal, waarmee de regisseur zich deed kennen als een man van grote bekwaamheid, die de moeilijke compositie van deze clownerie strak in de hand hield. De razend knappe persiflage van Karina Holla als stroperige secreta resse, dure dame en „moordgriet" was alleen al een bezoek aan de LEIDEN De werkgroep Doctrina van de Leidse studentenvereniging Minerva organiseert de komende weken in haar sociëteit aan de Bree- straat een vier avonden tellende cyclus over Leiden. Op elke avond wordt één onderwerp behandeld, maar alle onderwerpen hebben een zekere samenhang. Op de eerste avond vanavond worden enkele aspecten van het so- Love o Order: een knappe persiflage Mime als grotesk .toneel, geestige situatieschetsen van liefde en huwelijk, mooi gecombineerd met dans, zang en film, dat stond de „Amsterdamse Mimeliga" voor ogen bij de presentatie van een tweetal eenacters die gisteravond in het Shaffy-theater in première gingen*. Terecht meent het Amsterdamse publiek dat onder de hanebalken van deze „jeugd-sohouiwburg" alles mogelijk is, en dat werd dan ook bewezen met de parodie: „6 x 1" waarin een ruzie tussen een echtpaar vanuit hetzelfde uitgangs punt met dezelfde tekst zesmaal werd herhaald. De griezelige onno zelheid van de kletskoek gaf Juist door de stupide herhaling diepte aan het .toch wel tragische verhaal ciale leven in Leiden belicht. Dr. J. H. Kamphuis, directeur van de wel zij nsraad, zal zich met deze taak be lasten en na zijn inleiding, die om acht uur begint, is er gelegenheid voor discussie. De tweede avond van de cyclus op donderdag 11 maart gaat over de gemeentepolitiek en de stad Lei dien. Theo Korthals Altes zal een forum voorzitten, dat zal bestaan uit de gemeenteraadsleden L. Beijen (PPR/D'66), H. A. E. Driessen (CDA), C. Elzenga (WD), L. Meijer (PvdA) en mevrouw A. van de Zande (PSP) en verder J. Beemer (coördi nator stadsrenovatie), mevrouw E. Kerkhofs (leidster dienstencentrum), H. C. Kwik (voorzitter Overleg Wijk- organen) en J. Vervoorn (actieleider uit Leiden-Noord). Op de derde avond donderdag 18 maart komt het cultuurbeleid in Leiden ter sprake. Voor een forum zijn uitgenodigd burgemeester Vis als voorzitter, mej. M. Vis (directrice van de culturele raad), wethouder Oosterman, prof. Rörsch (voorzitter eeuwfeestcommissie Leidse universi teit), K. Schepel (voorzitter Leidsch Academisch Kunstcentrum) en P. Marijnis (leraar Nederlands). De laatste avond dinsdag 23 maart is gewijd aan het architec tonische aspect van Leiden. Inleidin gen over dit onderwerp zullen wor den gehouden door wethouder Waal en prof. Terwen, hoogleraar in de architectuurgeschiedenis aan de Leidse universiteit. Alle avonden be ginnen overigens om acht uur en ieder is welkom. Leidens GroenoordhaX-dïrec- teur André de Jong heeft gewe ten wat hij zich op de hals haal de om te beginnen met rondlei dingen voor scholieren op de Leidse veemarkt. Het aantal aan meldingen was uitzonderlijk groot. Nog voor de eerste rond leiding dinsdag plaatsvond, is de zaak al voor vele maanden vol geboekt. De scholieren die giste ren het spits mochten afbijten waren leerlingen van de vierde klas van de Molenhof school uit Katwijk a. d. Rijn. Directeur An dré de Jong zorgde zelf voor des kundige begeleiding. Carnaval kan op de meest uiteenlopende manieren worden gevierd. De vindingrijkheid kent geen grenzen. Dat bleek gis teren toen er in het zwembad "De Overdekte" aan de Haar lemmerstraat in Leiden een feestje werd gebrauwen. Op de meest uiteenlopende wijze gekleed begaven zich het perso neel, en een groepje zwemlustigen te water.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17