ai^ T opacteurs werken mee aan nieuwe serie op tv Gedichten Hanlo met verve voorgedragen en gisteren Spirit of St. Louis ...toegelicht ramma Nieuwe plaat van Meesteres door haar chauffeur bestolen Hollands Glorie WOENSDAG 3 MAART 1976 OXOÜÖE22S3 PAGINA 5 13.15 Wetenschap in beweging (herh. les 7) (TELEAC) 18-45 Verkeers(p) licht: informatierubriek over het verkeer (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) la.50 Uitz. van de Boerenpartij (POL. PARTIJEN) 20.00 Voetbal le helft 20.45 Den Haag vandaag (NOS) 21.00 Voetbal 2e helft 21.55 Journaal (NOS) 22.05 Panoramiek (NOS) 22.35 Studio Sport (NOS) £3.00 Sprekershoek (NOS) 23.20 24.00 Wereldkampioenschappen Kunstrijden te Gothen burg: reportage van de wereldkampioenschappen kunst rijden voor paren (NOS) NEDERLAND II 18 45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw beurt: gesprekken met kinderen (IKON) 19.30 Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (IKON-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Uitz. van het Leger des Heils (SOCUTERA) 20.30 Metterdaad (EO) 20.40 Holland, ze zeggen.Friesland (EO) 21.50 Suikerziekte, je moet ermee leren leven, documentair programma (EO) 22.30 Van u wil ik zingen: muziekprogr. (EO) 22.50 Journaal (NOS) LEIDEN Jan Hanlo heeft eens een brief geschreven aan de Bis schop van Roermond om zich te be klagen over 'het feit, dat priesters bij het uitreiken van de Heilige Com munie met de nagel van de rechter wijsvinger je tong aanraken. Toen Gerrit Kouwenaar en Jan Hanlo in de kamer van de laatste over de ver warming spraken vroeg Kouwenaar zich verwonderd af, hoe Hanlo zijn kamer verwarmde. "Met een brood- reading Een chauffeur die ervan wordt beschuldigd van zijn thans overleden meesteres, lady Portarïington, twee schilderijen van de 18e eeuwse Italiaanse meester I' Nieuwe versiei van Pinocchio DEN HAAG In Hollywood is men momenteel bezig aan weer een nieuwe versie van het sprookje "Pi nocchio". Het klassieke verhaal van Carlo CoUodi over de pop, wiens I neus groeit bij elke leugen die hij uit, wordt nu opgenomen door het tv-station CBS. Sandy Duncan (fo to) speelt Pinocchio, een Colloöi- creatie uit 1880. Zijn tegenspeler is I niemand minder dan Danny Kaye. Kaye neemt de rol van Gepetto voor zijn rekening. Als eenzame houtsnijder zorgt hij voor de ge boorte van Pinocchio. LEIDEN De Leidse groep "Spi rit of St. Louis" heeft een nieuwe organist. Het is Bert Devies, die Frits Pingers/Wanrooy vervangt. Daarnaast is zeer recent bij platen maatschappij Dureco de derde sin gle van de groep verschenen. Het nummer heet "Dancin' On The Ta- blo" (met op de b-kant het nummer "Spirit Song"). Deze single moet hetzelfde succes garanderen als de voorlaatste single, omdat immers tussen "Down By The Radio" en deze nieuwe single nog de single "Dreams" is uitgebracht, die eigen lijk nauwelijks door het platenko pend publiek is opgemerkt. Door A. C. Koekebakker jr. Bert Devies, die in de toekomst mede zal helpen het muzikale pro fiel van de groep te bepalen is zeer musicaal. Hij maakt o.a. gebruik van de synthesizer, de octaver en de theremin. De nieuwe bezetting van de groep, die behalve de nieuwe or ganist, bestaat uit Roland en Ar thur de Leeuw en Martin van Wei zen bestaat sinds november van het vorig jaar. In januari van dit jaar werd van platenmaatschappij ge wisseld en de leden van de groep ho pen, dat de wisseling van organist, itt combinatie met de nieuwe single rooster", luidde het laconieke ant woord. Toen Hanlo het verbaasde ge zicht van Kouwenaar zag, voegde hij daar aan toe: "Ja, maar ik woon ook eigenlijk in een broodtrommel". Dit zijn twee anecdoten, die van Jan Hanlo, op 29 mei 1912 in Bandung geboren en bij een motorongeluk op 16 juni 1969 in Maastricht gestor ven, de ronde doen. Deze anecdoten werden maandagavond door leden van de stichting "Poëzie Hardop" CanaJletto te hebben gestolen, stond gisteren in Reading (Engeland) te recht. De 70-jarige chauffeur, Mdt- chel Henry, heeft de aanklacht ontkend. De schilderijen zou hij hebben vervangen door kopieën ter waarde van 60 dollar. De eigenares, die zeer kunstzinnig was maar erg bijziend, was wel op gevallen dat er iets veranderd was nadat de schilderijen, zoals zij dacht, naar een restaurateur waren geweest om te worden schoonge maakt. De Canaletto's waren door Sothe by's geveild en hadden 79.730 pond opgebracht. De verkoper zou zijn, aldus had men daar opgekre gen, "de dr. Mitchel Henry fami lie-trust uit Ierland". De schilderijen waren gekocht door een Italiaanse kunsthandelaar. Mocht de diefstal worden bewezen dan zal een kleinzoon van de overle den dame die thans in Australië woont er aanspraak op kunnen ma ken. een garantie zullen vormen voor 'n nieuwe succesvolle periode. De door producer John Sonneveld begeleide plaat, die is opgenomen in de Soundpush Studio's heeft duide lijk hitpotentie. Men kan zich hier van overtuigen door zaterdag 6 maart a.s. naar het "Cultureel Cen trum" in Voorschoten te gaan waar "Spirit of St. Louis" 's avonds om 20 uur een optreden zal verzorgen. In het voorprogramma staat de oud- Voorschotenaar Charles Willemse. Bij de deur betaalt men vijf gulden terwijl in de voorverkoop bij "Pa- pillon", Voorstraat 2, Voorschoten slechts f 4.50 betaald hoeft te wor den. De groep speelt dan waar schijnlijk nummers als "Free Ride" van de Edgar Winter Group, "After Midnight", van J. J. Cale en "Day- tripper" van The Beatles. Ook zal de groep eigen nummers spelen. "Money", "Land of Gold", "Dreams", "Hotel Room" en "Down by the Radio" spreken wel het meeste aan. De nieuwe single wordt al regel matig door Hilversum III gedraaid en collega-musici hebben positieve geluiden laten horen, toen zij de single voor de eerste maal hoorden. "Spirit of St. Louis" heeft met "Down by the Radio" bewezen, dat het goede nummers kan maken. Belangrijker is echter het publiek een garantie te bieden voor meer hitsingles en een goede stage-act te brengen, slechts dan lijkt succes verzekerd. verteld. Hanlo, die door zijn klankge dicht "Cote" omstreeks 1952 nationa le bekendheid verwierf, heeft ook mooie gedichten gemaakt als "Hou je van me altijd", "Ik noem je Bloemen" en "Zo is Improvisatie". Deze laatste drie gedichten werden, met o.a. het mooie "Hoor de Merel" en het quasi-komische "Brief van Oom" met veel verve gisteravond in het LAK-theater voorgedragen. Voor deze declamatie waren ver- Luchtmacht- kapel bestaat 25 jaar NIJMEGEN Op 1 april zal de kapel van de Koninklijke 1 "htmacht 25 Jaar bestaan. >P deze dag zal de kapel, luohtmaohtkapel in de wande ling, in "de Vereenig<ing" in Nijmegen een Jubileumconcert geven, gevolgd door een recep tie in het officierscasino van de luchtmacht instructie en mili taire opleidingen school in de Prins Hendrikkazerne. Voor de bevolking van Nij megen zal op 2 april een popu lair concert worden gegeven, dat zal worden opgenomen door de AVRO. Tijdens dit con cert zullen onder meer optre den: Wilfy Caron, Greetje Kauffeld, Los Allegres en the Blue Generation. Omstreeks 1950 heeft de toenmalige kapelmeester, adju dant-onderofficier F. J. Ver meren, de basis gelegd voor een beroepsmuziekkorps. Op 1 april antwoordelijk Ineke Holzhaus, Henk Batenburgh en Marnix Kappers, terwijl zij op de piano begeleid wer den door Antoine Oomen. De belang stelling voor de declamatie van de gedichten van Jan Hanlo, die vaak ten onrechte tot de experimentele dichters wordt gerekend, maar voor al ook bekend is door "The varnis hed Het Geverniste" was uitermate gering. Slechts een twin-' tigtal gemotiveerde bezoekers had Eind maart begint de AVRO de opnamen van een twaalfdelige serie naar deze roman van Jan de Hartogh, voor de tv te bewerken door Walter van der Kamp. Het ligt in de bedoeling de serie volgend jaar, bij het begin van het tv-seizoen 1977, uit te zenden. De AVRO laat weten dat de serie tot stand kon en kan komen dankzij de medewerking van een groot aantal bedrijven en instellingen, dat in deze produktie de omroep belange loos terzijde wil staan. Om „Hollands Glorie", in zeevaart- kringen het epos van de Nederland se zeesleepvaart genoemd, zo levens echt mogelijk in een tv-serie om te zetten, was het noodzakelijk met een echte stoom-zeesleper te werken. Het lukte de omroep om de „Holmvik", in het begin van deze eeuw gebouwd door Bodewes te Hoogezand deze verkocht het schip in 1918 aan Zweden op de kop te tikken. De „Holmvik" is dertig meter lang, zes meter breed en heeft een diepgang van 3,65 meter. Het sohip zal binnenkort van Stockholm naar IJmuiden worden gebracht en daar worden klaargemaakt voor haar taak in „Hollands Glorie". De stoom-zeesleper zaündetv-serie .De stoom-zeeSleper zal in de tv-serie dienst doen als de „Jan van Gent"; de weg naar het LAK-theater weten te vinden. Door deze geringe belang stelling ontstond een onwezenlijke sfeer, waarin de gedeclameerde of gezongen gedichten iets onwezenlijks en "weltfremds" kregen. Men kan zich dan in alle redelijkheid afvra gen, of de geringe belangstelling geen afbreuk doet aan de motivatie van de acteurs. Het zou in ieder geval niet verwonderlijk zijn. A. C. KOEKEBAKKER JR. na enkele kleine verbouwingen wordt hetzelfde schip ingezet als „De Furie", zoals het boek voor schrijft. Behalve dit schip maakt Walter van der Kamp ook gebruik van een echt lichtschip, een stoombaggermolen en een sohoener. Bij de bewerking en strak^ bij de opnamen, zal de omroep de hulp inroepen van deskundigen. De hulp wordt geboden door Smit Interna tionale. het Bureau Wijsmuller, de Koninklijke Marine, het Loodswezen Den Helder, de Havendienst van IJmuiden, de Bos Kalis Westmin ster group, de Modellenbouwerij Al- bert Vooijs en de Internationale Sleepvaart Hobby Club. Kapitein Arie van Dorp zal het tv-team met sleepvaart-adviezen terzijde staan. Hoewel de hoofdrol van Jan Wandelaar is weggelegd voor Hugo Metsers neemt ook Rudi Falkenha- gen een belangrijke taak voor zijn rekening. Op het scherm zal hij te zien zijn als bootsman Janus. Achter de schermen zal hij Walter van der Kamp als tweede regisseur bijstaan. Falkenhagen is voordat hij acteur werd namelijk actief geweest bij de marine en koopvaardij. De organisatie en de produktie van „Hollands Glorie" zijn in handen van Wim Leeuwenkamp en Bora Lens- ky; Dat de gebruikelijke sportpro gramma's (Studio Sport, Cupvoet bal) de dorst van de liefhebber in voldoende mate zouden lessen, kan gezien het succes van alterna tieve bedenksels door attente omroepverenigingen als AVRO en NCRV met gerust hart wordeD ontkend. Bij beide zendgemachtig den konden we gisteravond, keurig op elkaar aansluitend, via de twee net ten maar liefst ruim twee uur lang voor respectievelijk ,de finale van superstar 1975 en de mini-voetbal - show terecht. Wat is nu toch de attractie van deze sportgebeurtenissen? De na men die aan deze programma's ge geven zijn, zeggen al iets over het ka rakter ervan. Bij de AVRO heet Ard Schenk niet eenvoudig ex-we reldkampioen hardrijden op de schaats, maar superstar. Bij d« NCRV wordt er niet gewoon tegen elkaar gevoetbald, maar is er spra ke van een voetbal-show. Is er dan geen sprake van het leveren van ge bruikelijke sportprestaties? Neen, er worden wel prestaties geleverd, maar dan op een gebied waar de betreffende sportman sportvrou wen spelen hier tot nu toe nog geen enkele rol in beginsel niet geheel of helemaal niet in thuis is. Zo kan het gebeuren dat Harm Kuipers, een toch niet te verwaarlo zen schaatsenrijder (Nederland zit nu eenmaal dik in zijn schaatskam pioenen), een lederen bal die twee kilo weegt, niet verder weg krijgt dan een simpele vijf meter. Of dat Schenk zich niet meer dan elf keer van de brugleggers weet op te rich ten. "Wat was daar nou moeilijk aan?", vraagt commentator Ruud ter Weijden dan olijk aan Ard. Waar op deze reageert met: „95 kilo op drukken is geen grapje". Voorts wordt Kuipers gevraagd, nadat hij een wielerwedstrijd van Schenk heeft gewonnen: "Wat is het nou voor een gevoel om van Ard Schenk, die toch ook jouw idool moet zijn geweest, te winnen?'' Enig mogelijke antwoord van Kui pers: "dit is niet te vergelijken met schaatsen". Zo zette het programma met de su perstars zich voort. Door allerlei op ruiende opmerkingen en een span ningverwekkende filmmuziek op de achtergrond, wordt de schijn gewekt alsof in zo'n spektakel serieuze sport bedreven wordt. De commentatoren willen bijvoorbeeld "even de gelegen heid hebben om met de winnaar te spreken". Of door. draadloos Neder land schalt plotseling de kreet: "Ze zijn kapot, hoor ja, dat wordt van je gevraagd als je een minuut de ligsprong moet doen in super stars".. Tegen Schenk bij het Pis toolschieten: "Waarom schiet jij zo goed? Schenks gevatte antwoord: "Misschien omdat mijn vader heeft gejaagd. Dat is leuk voor de mensen. Het kan, getuige het succes van derge lijke televisieregistraties, niet an ders dan dat de mensen thuis in do gemakkelijke fauteuil hier plezier aan beleven. De Amerikaan die het idee voor superstars heeft geleverd Dick Button Amerikanen houden nu eenmaal van showprogramma's laat er geen twijfel over be staan dat deze programma's steeds populairder zullen worden (hij wil er zelfs een wereldomvattende com petitie van maken). Populairder in ieder geval dan het jagen op "ge wone" records. Daarbij vergeet hij natuurlijk dat bij dit soort evene menten even goed wordt gejaagd, hoewel niet zo zeer op record6 als wel op geld, want de eerste prijs bracht maar liefst 28.000 gulden op. De filosofie achter deze program ma's (en dat geldt in iets mindere mate voor het mini-voetbal) kan niet anders zijn dan dat we naast de nor male sportuitzendingen in de ge legenheid willen zijn naar sterren kijken. Schenk als schaatser aan het werk te zien, is leuk. Maar Schenk als roeier of pistoolschutter is minstens net zo aardig, zo nipt aardiger. Vooral als hij dan ook nog goede prestaties levert. Want naar goede prestaties kijken wij in deze maatschappij graag. Misschien wel liever dan naar een sombere docu mentaire of een praatgrage com mentator van een actualiteitenru briek. PETER HUYSMAN ïaoi Degon cut korps orticieel zijn arbeid als kapel van de Koninklijke Luchtmacht onder leiding van eerste luitenant H. W. F. van Diepenbeek. De kapel heeft in ons land de stijl van Glenn Miller geïntro duceerd en moest aanvankelijk hierop wel kritiek horen, naar aanleiding waarvan zelfs Ka mervragen zijn gesteld. Bij de kapel behoort verder een tamboerkorps, samenge steld uit dienstplichtigen van de luchtmacht, voor wie een reünie zal worden georgani seerd. ADVERTENTIE Is Berenburg een typisch mannendrankje? Er zijn zowel mannen als vrouwen die dat wel of niet vinden. Wim Neijman geeft vanavond een feestje op Nederland 2. Aanleiding is de vijfentwintigste en laatste uitzending van zijn succesvolle programma Jouw Beurt. Voor deze afleve ring kwamen kinderen naar de studio die in een brief ken baar hadden gemaakt, dolgraag een keer te gast te zijn in het programma. Bij de EO op Nederland 2 behandelt Koos van Delden sui kerziekte. In de uitzending wordt aandacht geschonken aan de specifieke problemen van de 500.000 diabetes-lijders in Nederland. WOENSDAG 3 MAART Hilversum I TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S) Ap XXI. 19.07 (S) Muziek tript lek. (19.07 17.32 (S) Hier e Aktua. 23.00 Lichte gram Hilversum II VARA: 18.00 N\ de dag. PP: 18.2 23.56-24.00 Nws. Hilversum UI NOS: 18.0Q (S) De Eight O'clock Kruis en mol). set weg. 22.30 Nws. 5 (S) Schoppenvrouw, i 8.11 Radiojourn.), 8.50 Morgenwijding". i Radiojourn. 11.30 Rondom twaalf gev. progT. met om 11.55 Beursberich ten. 12.30 AVRO's wekelijkse sportre- een beweeglijk progr. voor beweeglijke mensen. Overheidsvoorlichting: 17.40 De politie nu. AVRO: 17.55 Medede- Meurders Methode. nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De gew. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier nu. 7.55 Muz. in uw straatje. 8.24 de man af: evangelisch 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de 8.45 (S) Tot uw dienst: klas 9.45 (S) Onder de hoogtezon: Tweede van rechts het nieuwe lid van de Leidse groep Spirit of St. Louis, Bert Devies. Verder van links naar rechtsRoland en Arthur de Le euw en Martin van Weizen. over het buitenleven. 11.30 (S) lima Hawaiins Show. 12.15 Bo< (S) Hier en Nu. 12.55 Middagpauze dienst. 13.15 Goed Gestemd: zangprogr. 14.00 (S) Klanksnoer: klass. muziek. parade w De Hit meesters: De Ned. Top-40. Hilversum IV KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badlnerle: euws. 9.02 (S) Aan edachten ter o t- 9.30 (S) Ouders n i hebben. 10.00 (S) 4.02 Schoolradio. .40 Schoolradio. 15.00 Kollage: van alledaags en zeldzaam. 17.00 Sluiting. Met dit schip de "Holmvik" gaat de AVRO de televisiebewerking "Hollands Glorie" uitzenden. De schuit, die in het begin r herdoopt in de "Jan van Gent". het boek van Jan de Hartog, deze eeuw werd gebouwd, wordt DEN HAAG Hugo Metsers, Jan Teulings, Lex van Del- den, Leontien Ceulemans, Josine van Dalsum, Jan Blaaser, Rudi Falkenhagen, Piet Kamerman, Will van Seist, Jon Bluming, Michiel Kerbosch, Coen Flink, Hans Dagelet, Wim van der Brink, Han Bentz van den Berg, Sacco van der Made, Gerard Cox, Paul Meijer en nog een vijftal andere acteurs verlenen hun medewerking aan de realisatie van Hollands Glor (ADVERTENTlr De mooiste mode voor dag en nacht. Lingerie draagt u 24 uur per etmaal. Een reden om uzelf te verwennen met echt móóie i négligés, house-coats, onderjurken enz. U vindt ze te kust en te keur in Zwitserse, Franse en andere kwaliteiten. Bij de echte lingerie-, foundation- en badmode-specialist. Breestraat 126 Leiden Tel. 130960

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5