Minder verdienen of geen werk meer GQ2B Drie elfjarige meisjes voeren actie voor behoud ponies Minister Van Kemenade in Leiden: 'Ongecontroleerde macht leidt tot corruptie' Nieuwveen begonnen met sloop van school PAGINA 4 WOENSDAG 3 MAART 1976 RIJNSATERWOUDE, WOU- BRUGGE Drie 11-jarige meis jes uit Rijnsaterwoude (Lisette van Ingen, Martine van der Hei den en Nienke de Vries) hebben er alles voor over. dat hun "WEEK"-club kan blijven voort bestaan. Daarom zijn zij begon nen hun diensten aan de dorps bewoners aan te bieden voor het verrichten van allerlei karwei tjes. Uiteraard tegen betaling. Want om de centjes is het te doen. Al drie jaar komen de meisjes bij boer Kastelijn, die speciaal voor hen en voor zijn kleinkinde ren vier ponies heeft ge kocht waarop ze zo goed als iede re dag een ritje mogen maken. De boer hoeft daarvoor geen en kele cent te hebben. Voor de kinderen is dit een kostelijke bezigheid, voor boer Kastelijn is de hobby een vrij dure zaak. Het onderhoud van de dieren, vooral in de wintermaan den, kost veel geld. Toen de on kosten onlangs uit de hand dreigden te lopen, zei hij te gen de meisjes, dat hij erover dacht om twee van de vier paar dj es te verkopen. "Huilend kwamen de kinderen thuis", vertelt één van de moe ders, die geregeld een kijkje gaat nemen in het houten bouwseltje, dat als onderkomen voor de die ren dienst doet. "Als hij paarden zou verkopen, zo zeiden ze, zouden ze nooit meer terug gaan. Toen hebben ze de koppen bij elkaar gestoken en besloten iets te gaan ondernemen". Centjes Hoewel die actie (voorlopig) nog geen handenvol geld heeft opgeleverd, hebben de meisjes van hun verdiende centjes toch al een nieuw tuig kunnen kopen voor één van de paarden van "WEEK"-club (de naam "week" wordt gevormd door de beginlet ters van de voornamen van de ponies Wippertje, Eros, Emmy ®n Katinka). Maar de meisjes doen meer voor de dieren: in de winter maanden trekken ze er met plas tic tasjes op uit om bij de dor pelingen afval van groenten op te halen. Als de hoeveelheid zo groot is, dat de plastic tasjes te klein zijn, dan nemen ze een plastic vuilniszak. Het voed sel brengen ze naar het onderko men aan de Woudsedijk. Ze hebben inmiddels ook al broertjes, zusjes en vriendjes op gescharreld om hand- en span diensten te verlenen. Vooral bij het wassen van auto's kunnen ze best wat hulp gebruiken. Zegt één van de meisjes: "We vragen niets, de mensen mogen zelf weten wat ze willen geven. We hebben al een keer een tien tje van een mevrouw gehad toen we haar auto hadden schoonge maakt". Niet overdrijven Boer Kastelijn zegt het leuk *e vinden, dat de meisjes zo spon- taal hebben gereageerd. "Ik hoop alleen, dat ze het niet gaan over drijven. Want hoe meer tam-tam ze maken, hoe meer aanloop ik straks krijg. En dat moet ik niet hebben. Ik ben toch geen filan tropische instelling, niet waar" Hoe de meisjes het waarderen, dat zij de ponies van boer Kaste lijn mogen rijden, blijkt uit een gedicht, dat ze met een krijtje op een deur hebben geschreven: "We hebben een club met z'n vieren dat gaat over allemaal dieren de kalfjes lopen met onze namen rond omdat de boer dat zo aardig vond; en Perry is de waakhond hier hij waakt in de schuur voor mens en dier vier ponies lopen in de wei en als we rijden dan zijn we blij. We spelen vaak op de boerderij natuurlijk zijn de dieren erbij de schuur is van boer Kastelijn we mogen hier spelen, dat is zo fijn, hopelijk blijven we nog lang bij elkaar het lied is uit. we zijn nu klaar". De drie meisjes uit Rijnsaterwoude (Lisette van Ingen, Martine v. d. Heiden en Nienke de Vriest die er alles aan doen om de boer uit te zorgen te helpen. LEIDEN „Als we ervan uitgaan dat we de kosten in het onderwijs moeten beperken, dan gaat het nu om de vraag of de onderwijskracht die in de school staat, minder gaat ver dienen of dat er voor zijn collega geen werk meer is. Voor die afschuwelijke keuze staan we nu". Met deze woorden duidde minister Jos van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) gisteravond in Leiden aan in hoeverre er ook in het onderwijs nog bezuinigd moet worden. Hij zei het echter van groot belang te vinden dat juist de mensen die in het onderwijs werkzaam zijn, daarover meedenken en met name over de keuze tussen een beperking van het aantal arbeidsplaatsen of een beperking van de kosten per arbeidsplaats. Kamerlid wil onderzoek zwartwerkers DEN HAAG (ANP) KVP-kamer- lid Cornelissen heeft minister Boers- ma verzoent een onderzoek in te stel len naar de juistheid van berichten dai duizenden Nederlanders zwart werken in België. In genoemde arti kelen wordt, aldus Cornelissen in schriftelijke vragen, gesteld dat vol gens een woordvoerder van het Bel gische ministerie van Arbeid "zeker óüüO, maar misschien wel 10.000 of meer Nederlanders zwart werken in België, terwijl zij in Nederland als ziek of werkloos sociale uitkeringen ontvangen". Van Nederlandse zijde worden deze aantallen overdreven ge noemd, maar volgens het kamerlid zal toch duidelijk moeten worden of hier al dan niet sprake is van een omvangrijke sociale fraude. Joop van Egmond exposeert in Leidse academie RIJNSBURG Burgemeester Vis van Leiden opent volgende week vrijdag om half vijf een schilderijen en tekeningenexpositie van de Rijns- burger Joop van Egmond. De expositie wordt gehouden in de zaal van de kunstacademie "Ars Aemula Natura" aan de Pieters kerkgracht in Leiden. Joop van Eg mond, cursist aan deze academie, heeft al eens in het Rijnsburgse Dienstencentrum geëxposeerd. De tentoonstelling omvat circa zestig olieverfschilderijen, aquarellen, pen en potloodtekeningen. De expositie is van 12 tot 25 maart geopend. De toe gang is vrij. Van Kemenade discussieerde gis teravond inde collegezaal van de Leidse universiteit aan het Sta tionsplein 12 Over zijn contourenno ta, waarin hij en staatssecretaris Klein in grote lijnen hebben uitge stippeld hoe zij het onderwijs in de Samenhang toekomst zien. Het vormingswerk- centrum van de Leidse universiteit had over deze nota al een enkele avonden tellend studium generale georganiseerd, dat gisteravond werd afgesloten. rakter langzamerhand was verdwe nen doordat steeds meer mensen die van deze academies afkwamen, niet het beroep gingen uitoefenen waar voor ze waren opgeleid. voor achterstandssituaties zei Van Kemenade dat er sinds 1973 voor dat doel 2000 extra onderwijskrach ten waren geplaatst en dat er in tussen vijf projecten op gang zijn gekomen. Op een vraag van de Leidse onderwijswinkel of hij voor deze instelling geen subsidie wilde verstrekken, bleef hij echter het anwoord schuldig "omdat dat in 'n tctaal van vragen bekeken moet worden". Wel ried hij de onderwijs winkel, die al jaren van het residen tiële kastje naar de muur wordt gestuurd, aan een verzoek om sub sidie bij zijn ministerie in te dienen. Van Kemenade NIEUWVEEN Het gebouw van de christelijke school is ten slotte eigendom geworden van de gemeen te Nieuwveen. Met de sloop is begon- toestemming hadden gegeven. Wat met de vrijkomende grond: zal ge beuren is nog niet duidelijk. Deze mededeling werd gisteravond aan de raad gedaan. Gemeentebelangen heeft bij GS be zwaar aangetekend tegen het plaat sen van een duikerbrug over de Ring- sloot. De raadsfractie van deze groepering heeft bovendien vragen gesteld over deze zaak aan B en W. Spekman (CDA) vroeg zich af. hoeveel vertraging dit aan de bouw van de brug zou geven. Burgemees ter Van Breen verwacht snel ant woord van GS. Volgens de burge? meester moet men aannemen, dat het bezwaarschrift onvoldoende ge honoreerd zal worden door GS en zodoende weinig belemmering ople vert in de uitvoering. Aan het bouwbedrijf Maasdijken zal vergunning worden verleend tot de bouw van tien premiewo ningen aan 't Van Blankenpad-Lys- terlaan. In de slag De minister ging tijdens de dis cussies voornamelijk in de slag met toehoorders in de zaal in plaats van met zijn mede-forumlid drs. J. Brands, wetenschappelijk mede werker van de afdeling onderwijs sociologie van de universiteit. Eén toehoorder dlechts ging zijn onder wijsbeleid met krachtige uitspraken te lijf. Hij ging verder uitvoerig in op de ogenschijnlijke tegenstrijdigheid die er in de contourennota schuilt en die erop neerkomt dat aan de ene kant gestreefd wordt naar gelijke kansen voor iedereen, terwijl aan de andere kant vooral in het hogere onderwijs geselecteerd en bezuinigd wordt. Hij stelde vast dat de span ning die er zit tussen de onderwijs- vraag en de mogelijkheden om daaraan te voldoen niet is op te los sen. "Het moet uitgesloten worden geacht dat iedereen maar zou kun nen studeren wat-ie wil. Dat is on mogelijk uit het oogpunt van maat schappelijke behoefte en uit het oogpunt van capaciteit. Er is een eindigheid aan de hoeveelheid geld. Een voorbeeld: als Je alle aanvra gers voor de studie medicijnen zou laten studeren, dan zouden daar door tienduizend anderen niet kun nen studeren. Bovendien is het zo dat als je zeker weet dat men het beroep niet zal kunnen uitoefenen waarvoor men is opgeleid, dit z'n weerslag zal hebben op de opleiding zelf". Van Kemenade noemde daarbij als voorbeeld de sociale academies, hij zei dat het beroepska De minister besteedde ook uitvoe rig aandacht aan de kosten van het onderwijs, waarbij hij erop hamer de dat deze moeten worden gezien fn samenjiang met het totale over heidsbudget en vooral met de maatschappelijke behoefte. "Je kunt niet het verhaal blijven ver tellen van grenzen aan de groei en intussen oneindig aan collectieve middelen besteden". Overigens zei hij dat niet elke vernieuwing in het onderwijs door middel van extra uitgaven hoeft te worden gereali seerd. Hij noemde ten voorbeeld de steeds verdergaande individualise ring van het onderwijs, waarin het montessori- en jenaplanonderwijs die op dezelfde normen werken, ver der zijn dan het traditionele onder wijs. Over zijn stimuleringsbeleid HAZERSWOUDE Het gemeente bestuur van Hazerswoude en de heer D. Vonk uit dit dorp kunnen maar niet met elkaar tot een over eenstemming komen. Een overeen stemming. die er toe zou moeten lei den, dat de gemeente eigenaresse wordt van de grand, die thans nog altijd in het bezit is van Vonk. De gemeente is er veel aan gelegen om die grond in eigendom te verkrijgen, omdat daarop enkele bouwsels staan en de woonomgeving van het bejaar dencentrum Driehof ontsieren. In tussen wordt er wel aan gewérkt door de gemeente: de administratie ve procedure tot onteigening van de gronden nabij Driehof is intussen in gang gezet. Waaibij wél moet wor den opgemerkt dat burgemeester J. ten Heuvelhof tijdens de laatste raadsvergadering duidelijk stelde dat er nog geen voorstel ligt om tot ont eigening over te gaan. "Het is nog altijd een mededeling. Een voorstel zou eventueel de raad kunnen berei ken". Het eeuwenoude anker op Katwijkse boden KATWIJK De Katwijkse schip per Cor van der Plas uit de Jan Too- ropstraat, werkzaam by rederij Klaas van Duyn uit de Princestraat, heeft dezer dagen een eeuwenoud anker met een gewicht van liefst 3000 kilo uit de Noordzee opgehaald. Het unieke gevaarte ligt momenteel op de gemeentewerf aan de Zuidstraat in Katwyk by de Nieuwe Kerk. Het anker zal worden opgeknapt en krygt dan een plaatsje ergens in de ge meente. Burgemeester en wethouders van Katwijk zullen in overleg met de verfraaiingscommissie een geschikte plaats voor dit museumstuk uitzoe ken. Schipper Van der Plas kreeg ty- dens zyn werk op zee twee ankers aan de haak: een grote en een kleine. Het kostte veel moeite om de twee gietijzeren zwaargewichten aan boord te krijgen. Tijdens het takelen viel de grote weer in zee terug. De kleine kon echter in IJmuiden aan wal wor den gebracht. Mensen van openbare werken in Katwijk hebben het anker vervolgens maandag met een diep- lader uit IJmuiden opgehaald en sinds gisteren ligt het in Katwijk. Omdat het anker van gietijzer is vervaardigd weet men dat het en kele honderden jaren oud moet zijn. Onderschrift foto: Het eeuwenoude anker op Katwykse bodem. Een voorstel om een subsidie aan de dierenbescherming niet van vijfen twintig naar vijftig gulden te verho gen. maar tot honderd, vond geen ge nade. B en W stelden, dat Nieuw veen als enige in de omgeving een asiel heeft, waar zelfs Alphen zijn zwerfhuisdieren ^jaar toe brengt. Na veel heen en weer gepraat be sloot de raad. te kiezen voor het aan slaan op basis van "economisch ver keer" vt>or de onroerendgoed-belas- ting. Pulleman, een tegenstander van deze formule, somde de voor delen van "oppervlakte grond slag" basis nog eens op, maar vond geen gehoor bij de overige raadsleden. Gezien het succes van de bibliobus is besloten, de tijdelijke overeen komst om te zetten in een vaste om het aantal sta-uren uit te breiden, van één tot 2,5 per week. Interpellatie over huurverhoging DEN HAAG (SP) Het tweede kamerlid W. F. H. van het Schip CPN) wil staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisvesting) aan de tand voelen over de huurverhogingen per 1 april. Hij heeft daartoe een interpella tie aangevraagd in de Twee Kamer. Vanmiddag zou daarover de beslis sing vallen. Verwacht werd vanmor gen dat de interpellatie wordt toe gestaan. Van het Schip: "Het doel van de interpellatie is om na te gaan of de regering niet verplicht is af te zien van huurverhogingen in de huidige omstandigheden". Hij wees daarbij op de loonstop. „Gemeente moet regionale omroep betalen" DEN HAAG (SP) Minister Van Doorn (CRM) geeft er de voorkeur aan dat de kosten van regionale om roepen worden betaald uit de kas van de betrokken gemeente. De minister ziet dat liever dan een soort van regionaal omroepgeld. Hij heeft dat gisteren in de Eerste Ka mer gezegd tijdens het CRM-debat. Tot het eind van 1977 overigens zullen de kosten worden bestreden uit de zogeheten reservepot regiona le omroepen. WOUBRUGGE Het fanfare korps Harmonie geeft vrijdag een jubileum-concert in Het Oude Raedithuys. Dit concert, dat om aoht uur begint, wordt gegeven ter ere van het 79-jarig bestaan van het korps. Een van de hoogtepunten van de ze avond is de "overhandiging" van de nieuwe uniformen. De tweede uitvoering wordt vol gende week vrijdag gegeven. a Van üojfkam LEIDEN „Ongecontroleerde eco nomische macht leidt altyd tot cor ruptie, misbruik en uitbuiting van mensen. Als je dan het deksel op licht zie je dat er miljarden zijn waarmee Je Japanners, Prins Bern- hard en wie dan ook kan omkopen. Dan moet Je daarover niet verbaasd zyn. Want die macht is niet open baar. Heb geen illusie dat Shell en Philips een haar beter zouden zyn dan ITT of Lockheed. Zolang direc tiekantoren op slot zyn, is er geen hond die weet wat daarachter ge beurt". Deze krasse woorden sprak oud- PPR-tweede-kamerlid Van Gorkum gisteravond op een discussiebyeen- komst, die was georganiseerd door de studentenvereniging SSR. Onderwerp was de ondernemingsraad, van welke gelegenheid Van Gorkum gebruik maakte om nog eens stevig kritiek te laten horen op het wetsontwerp, dat als politiek compromis onlangs door het kabinet is gepresenteerd. Van Gorkum: „Wat zyn we na al die Jaren nu wyzer geworden? We hebben weer een nieuwe wet. De ondernemingsraad was adviesorgaan en biyft adviesorgaan. Het kabinet heeft gedacht: we breien er wat tussen, een personeelsraad. Het is vlees noch vis, dat is leuk voor linkse mensen. Moeten de kiezers nu zo politiek opgelicht worden? Met inspraak moet j'e maar altyd af wachten wat er van terecht komt. We kennen het al Jaren en zyn er langzamerhand doodziek van. Het is waanzin om met een dergelyke pro cedure voor joker te gaan staan. Dat is geen democratie. Ik wil de macht van de onderneming niet controleren en er ook niet aan deelnemen. Ik erken in beginsel die macht niet. Ik wil een democratische overname van de macht door de mensen die in het bedryf werken". Gedrocht Van Gorkums tegenspreker voor een 25-koppig publiek was de CNV- secretaris Van der Meulen, die het kabinetsvoorstel overigens „niet veel" noemde en het omschreef als een 'politiek gedrocht'. "Ik geloof dat de drie vakcentrales een paar jaar gele den aan de regering een verkeerd verzoek hebben gedaan door te vra gen om de wet op de ondernemings raden te bekyken. Het zou verstan diger zyn geweest als we de minister om een advies hadden gevraagd over de totale structuur van de onderne ming. Dus ook de raad van commis sarissen en het functioneren van het management". Hy zette nog eens uit een wat het CNV voor ogen staat by de samenstelling van een raad van commissarissen by een bedrijf. „Het CNV is voor raden van commissaris sen, waarvan minstens de helft rechtstreeks gekozen moet worden. Een dergelijk standpunt vind ik in Keerpunt '72 (het verkiezingspro gramma van de PvdA, PPR en D'66) niet terug. Terwyl het CNV juist veel verder gaat in het ingrypen in de kapitalistische structuur. In grote ondernemingen zou volgens ons ook de overheid moeten participeren in de raad van commissarissen". Vol gens Van der Meulen denkt het CNV by voorkeur niet in termen van macht, „wy zouden het machtsden ken vervangen willen zien door het ve ra ntwoordely kheidsdenken. De on derneming is een samenwerkingsver band van mensen. Het is ons om het even of iemand ih een onderneming een hoge of lage functie heeft. Als het gaat om verantwoordelykheid en doelstellingen is iedere werknemer niet alleen een controleur, maar een deelnemer. Wy weigeren een struc tuur te bouwen, die geënd is op de tegenstelling tussen de belangen van de werkgever en de werknemer. Het speelt voor ons geen rol of de direc teur voorzitter is van de onderne mingsraad of niet. Dat is een kwes tie van doelmatigheid. Als het iemand is die per definitie wil mani puleren, dan zal hy dat doen als voorzitter van de ondernemingsraad, als gewoon lid en in de wandelgan gen", aldus Van der Meulen. Als voorbeeld van een gedeelde verant woordelykheid noemde de CNV-se cretaris de schuld by fabricage van gaskamers. 'Dan zou niet alleen de directeur strafbaar moeten zyn, maar ook de werknemers".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4