Hoop op akkoord in Rhodesie stijgt Engeland verliest visserij-conflict mmsmaoÈ Frankrijk roept om guillotine na wurgmoord op 8-jarig kind Ford wil niets meer weten van ontspanning "Belangwekkende" nieuwe voorstellen Londen laat zich niet chanteren door IRA Niet in de IJslandse wateren maar op de kade thuis DINSDAG 2 MAART 1»76 PAGINA 9 SALISBURY/LONDEN (Reuter/AP) - Zwarte en blanke onderhandelaars In Rhodesiê hebben gisteren nieuwe en interessante voorstellen voor de toekomst van het land be sproken. Dit heeft de nationalistische leider Joshua Nkomo na afloop tegen verslaggevers gezegd. Na een gesprek van twee uur met de delegatie van premier Ian Smith wilde Nkomo niet zeggen uit welke hoek de voorstellen kwamen noch wat de inhoud ervan was. "Zij zijn nieuw en belangwekkend," was alles wat hij kwijt wil de. LONDEN (Reuter) - De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Merlyn Rees heeft in het Lagerhuis in Lon den verklaard dat sluipschutters, plegers van bomaanslagen en moordenaars die tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, geen spe ciale behandeling meer zullen krij gen. Hij richtte zich tot de Noord- ierse paramilitaire organisaties met de waarschuwing dat de Britse re- f^".^e„hopdltpuntniet2allaten 7. In een gezamenlijke verklaring wordt gezegd dat beide partijen de voorstellen zullen bestuderen en volgende week weer bijeen zullen komen. Men ziet in de ontwikke ling een glimpje hoop voor de on derhandelingen die zich sedert 16 december zonder voortgang heb ben voortgesleept. Het is ook niet bekend of de nieuwe voorstellen iets te maken hebben met het bliksembezoek dat de Britse regeringsafgevaardigde Lorn Greenhill vorige week aan Rhodepië bracht. De Britse minister van Buiten landse Zaken James Callaghan zal chanteren. De waarschuwing van Rees kwam na een weekeinde van rellen, brandstichting, bomaanslagen en schietpartijen waar protestantse paramilitaire groeperingen in Noord-Ierland de hand in hebben gehad. Deze gewelddaden moeten gezien worden als een uiting van protest tegen het besluit van de Britse regering geen status van po litieke gevangene meer te verlenen die veroordeeld zijn reactie te publiceren op het rapport van Greenhill. Callaghan Callaghan had gisteren een gesprek van enige uren met Greenhill, die twee dagen in Rhodesiê is geweest om te polsen of de leider van de blanke minderheidsregering Ian Smith breid is de macht snel over te dragen aan de Afrikaanse meer derheid in het land. wegens daden pleegd om politieke redenen. Tot nu toe werden deze mensen behan deld als politieke gevangenen, het- geen onder meer inhield dat rij le- vensmiddelenpaketten van buiten de gevangenis konden krijgen, hun ®00rwaard^ P terreur ee- ucmciu ui uci uuiu. ,onc rrLf Groot-Bnttannië heeft te kennen ïlpen bij de onderhande- regeling met de Af rikaanse leiders. Er moeten dan wel "g- Wj-n mochten dragen en ^ds=d. S^rièpT^ a««rasas De Britse regering kan ook rekenen op een heftige reactie van het Ierse republikeinse leger (IRA) dat net ZUlU Afrika 5* Je„ Ministers van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, OAE, hebben ook met vergel- In een resolutie, die bekendge maakt werd aan het slot van een zesdaagse vergadering van de raad van ministers van de OAE, heet het, dat het Angolese volk, onder lei ding van de volksbeweging voor de bevrijding van Angola, MPLA, zich tegen "de Zuidafrikaan se agressie verzet heeft en de mythe van de su perioriteit en de onoverwinlijkheid van het militaire, fascistische be wind en zijn bondgenoten heeft vernietigd." In een tweede resolutie wordt de Zuidafrikaanse regering veroor deeld vanwege haar "voortdurend illegale bezetting van Namibië (Zuidwest-Afnka) en haar gebruik van dit gebied voor het ontketenen van militaire agressie tegen onaf hankelijke Afrikaanse landen." De raad van de OAE heeft besloten "alle noodzakelijke politieke, mili taire en logistieke hulp te verschaf fen" aan de guerilla-afdeling van de Zuidwestafrikaanse volksorgani satie Swapo. Idi Amin Volgens de Oegandese president, Idi Amin, is de tijd rijp om op te marcheren tegen Zuid-Afrika, "het overblijvende bastion van het in Afrika opererende kolonialisme en imperialisme." Dit heeft radio Oe ganda gisteren gemeld. Amin zei dit in zijn hoedanigheden van voorzitter van de OAE in een felicitatieboodschap aan de presi denten van Angola en Zaire naar aanleiding van hun "daad van wijs staatsbeleid" door te besluiten de vriendschappelijke betrekkingen te herstellen. De advocaat van de familie Henry trok zich terug; op straat was hij uitgescholden, hij had dreigbrie ven en telefoontjes gekregen. In Troyes was geen advocaat te vin den die het voor Patrick durfde op te nemen. Honderden mensen in Troyes te kende vorige week een petitie waarin ze om de doodstraf vragen en de president verzoeken geen gratie te geven. "Laten ze hem naar de guillotine brengen," zegt zijn moeder, die de familie van het vermoorde jongetje kent. "En op de dag dat ze hem z'n hoofd PARUS (SP) - De arrestatie van een 23-jarige handelsreiziger in Troyes heeft in de Franse kranten het wereldnieuws naar de ach tergrond verdrongen. De rechtse krant l'Aurore heeft het over "de meest gehate man van Frankrijk" en dan hebben zijn lezers geen verdere uitleg nodig. Het drama van Troyes heeft gevestigde op vattingen over rechtvaardigheid aan het wankelen gebracht en president Giscard d'Estaing zal zich genoodzaakt twee ministers de mantel uit te vegen. Die meest gehate man is Patrick Henry, vijfde kind van ouders die nu - na pijnigende dagen van ver twijfeling - uitschreeuwen dat hij maar naar de guillotine moet Pa trick werd gearresteerd toen de Veel mensen die ingezonden brie- Booreiland op Noorse kust Voor vierhonderdmiljoen gulden aan staal, beton en uitrusting ligt sinds gisteren als wrak op de Noorse kustZes van de 51 opvarenden van een eens zo trots booreiland kwamen om het leven toen het gevaarte van 19.000 ton tijdens een sleepreis naar de haven van Bergen voor herstel werkzaamheden op de rotsen liep en kantelde. Een woordvoerder van de eigenaar, de Od F jell Boormaatschappij in Bergen, zei dat minstens 17 anderen zijn gewond. Hij zei dat een van de twee sleepboten aan de grond was gelopen, waardoor het booreiland naar de kust dreef en daar verongelukte. Dat gebeurde 50 mijl ten noorden van Bergen. Op de zes doden na zijn allen met hefschroefvliegtuigen uit de redding boten gehaald. Velen werden naar ziekenhuizen gebracht met wonden aan armen en benen. Het booreiland is een jaar geleden gebouwd. De bovenbouw is nu ver nield en een van de pijlers is beschadigd. politie een parkeerterrein uit kamde waar de vader van een ontvoerd kind van acht Philippe Bertrand, een losgeld van zo n zes ton had neergelegd. Maar Henry hield zo strak en stijf zijn on schuld vol, dat de politie hem na 48 uur liet gaan. Een week later werd hij opnieuw opgepakt. Hij probeerde nog via het dak te ont vluchten uit het hotel waar hij een kamer had. Tevergeefs. On der zün bed vonden de agenten het Üjk van Philippe, verpiakt in lakens en een slaapzak. Het kind was gewurgd. De angstige spanning waarmee Frankrijk de jacht op de ontvoer der van Philippe had gevolgd, sloeg onmiddellijk om in een laaiende woede. De kans op een lynchpartij in Troyes was zo groot, dat de gearresteerde maar werd overgebracht naar de beter beveiligde gevangenis van Chaumont, op een kleine hon derd kilometer afstand. de overwinning van de MPLA i Angola toegejuicht en steun toege- militaire campagne Italiaanse communisten en de NAVO Britse regering dingsmaatregelen heeft gedreigd De speciale status is in 1972 inge- voerd na een hongerstaking van Afrik circa 30 IRA-gevangenen. In de ge- tegen Zmd Afrika vangenkampen van Long Keeh en Magilligan zitten nu 900 Ierse repu blikeinen en ongeveer 600 protes tantse loyalisten die allen een spe ciale, behandeling genieten. De Britse regering had gehoopt dat het nieuwe systeem van strafkwjjt- schelding op grond waarvan men Vrijgelaten kan worden na de helft van zijn straf te hebben uitgezeten, de afschaffing van de speciale sta tus voor nieuwe gevangenen aan vaardbaarder zou maken. Bij een bomaanslag in de Londense wijk Kensington is gisteren een man van middelbare leeftijd ern stig aan de buik gewond, aldus de politie. De bom explodeerde in Stanhope Gardens, vlakbij het historisch mu seum. De politie grendelde de óm- geving waar het incident plaats vond onmiddellijk af en zette onder meer speciaal getrainde honden in, omdat men aannam dat er nog een bom in de wijk was geplaatst. Het is de 280ste ontploffing in En geland sinds de zomer van 1972. Bij de vorige bomaanslag, op 27 fe bruari in Chelsea, vielen geen ge wonden. Ook Britse communisten niet aan handje van Kremlin MOSKOU (UPI) - In navolging van de Italiaanse en Franse communis tenleiders, Berlinguer en Marchais, heeft ook de secretaris-generaal van de Britse communistische par tij, George Mc. Lennan, zich giste ren in het congres van de Russische communistische partij op het standpunt gesteld dat de Britse communisten een eigen politieke koers mogen varen onafhankelijk van het Kremlin. Juichend, applaudiserend en roe pend "lang leve het communisme" hebben gisteren de 5.000 afgevaar digden naar het partijcongres van de Sowjet-Unie het programma voor de komende vijf jaar goedge keurd dat gericht is op ontspanning naar buiten en nastreving van de communistische doelstellingen thuis. Partijsecretaris Leonid Brezjnew zei in een korte toespraak dat uit de gehouden redevoeringen "proleta risch internationalisme, de vrien- schap van de volkeren en de strijd voor vrede" had geklonken. tsoiaing - Acht personen zyn ge dood en 22 gewond toen de uit Pa rijs komende Orient Express op een autobus botste die op weg was naar i'ekirdag in de 'Turkse provin cie Thracië. Tekirdag ligt ongeveer 200 kilometer ten noorden van Is- tanboel. ROME (AFP) - Unita, het or gaan van de Italiaanse com munistische partij, heeft zijn zienswijze gegeven over de betrekkingen van Italië met de NAVO in het geval de communisten deel zouden gaan uitmaken van de rege ring in Rome. Volgens Unita zouden de communisten het Noordatlan- tische bondgenootschap niet in zijn huidige vorm aanvaar den. Maar wij hebben twee elementen, die ons zeer be langrijk voorkomen, nooit ge negeerd. Enerzijds gaat het om de noodzaak het huidige Europese evenwicht niet op eenzijdige wijze te wijzigen en anderzijds de betrekkingen tussen onze landen weer ter discussie te brengen (en op meer algemene wijze tussen de landen van West-Europa) en de twee grote wereldmach ten. Het doel moet, naar onze mening, zijn opheffing van mi litaire en politieke blokken. WASHINGTON (UPI/AFP) - De woordvoerder van het Witte Huis, Ron Nessen, heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissin ger binnen niet al te lange tijd op nieuw Moskou zal bezoeken in het kader van de SALT-besprekingen. President Gerald Ford heeft in een interview gezegd dat zolang dr. Henry Kissinger minister van Bui tenlandse Zaken wil blijven, hij hen in zijn kabinet zal handhaven. De president zei dit naar aanleiding van de opmerking van zijn partij genoot Ronald Reagan, kandidaat voor Fords opvolging, dat hij als president Kissinger niet zou willen hebben als minister van Buiten landse Zaken. President Ford onthulde dat hij het begrip „detente" uit zijn woorden lijst heeft geschrapt „omdat het niet langer de Amerikaanse be trekkingen met de Sowjet-Unie en China omschrijft". Wel zal hij met deze twee naties blijven onderhan delen „in het kader van een beleid van vrede door kracht", zei hij. „Ik gebruik het woord ontspanning niet meer", aldus de president in zijn televisie-interview. „Ik geloof dat we het zo moeten formuleren, dat men de Verenigde Staten met de supermogendheden - de Sowjet-Unie, China en anderen - naar het verminderen van spannin gen zullen blijven streven vanuit een beleid van vrede door kracht. Detente is een woord dat ooit eens werd uitgevonden. Ik geloof niet dat het nog toepasbaar is'. "Deten te" is een begrip van belang in de republikeinse voorverkiezings strijd geworden. Fords tegenstan der, Ronald Reagan, vindt het woord „te vies om aan te pakken", omdat het Amerika volgens hem al leen het recht om pepsi-cola te ver kopen in Siberië heeft opgeleverd. LONDEN (AP) - Groot-Brittannië is de "kabeljauwoorlog" tegen IJs land aan het verliezen; niet in de woelige wateren van het noord elijke deel van de Atlantische Oceaan, maar aan de kades in eigen land De Britse vissers die onder be scherming van de marine in de IJs landse wateren grote vangsten doen, zijn gedwongen bij terugkeer in de thuishaven hun vis met aan zienlijke verliezen te verkopen. Een gedeelte van de vis die Britse vissers met grote risico's weghalen onder de neus van de IJslandse ka nonneerboten, wordt uiteindelijk verwerkt tot kattevoer. Fred Peart, de Britse minister van landbouw en visserij, heeft tijdens het weekeinde in de haven van Huil een ontmoeting gehad met boze le den van de federatie van Britse treillervissers. Zij hebben Peart gezegd dat som mige vissers per aangevoerde vangst een verlies maken van 10.000 pond Voorts kreeg Peart te horen dat het totale verlies van de Britse treillervissers vorige week 50.000 pond bedroeg. Ook beweerden de leden dat het binnen een paar weken gedaan zal zijn met de Schotse haven Aber deen. Als laatste argument voerden zij aan dat de Britse vissersvloot in 16 maanden geslonken is van 500 naar 320 schepen. Hoewel veel vissers in de nu vier maanden oude "kabeljauwoorlog" hun dure sleepnetten zijn kwijtge raakt door acties van de IJslandse kustwacht, geven de Britten niet de IJslanders de schuld van hun misè- De grote zondebok is volgens hen de ingevroren vis die zeer goed koop wordt ingevoerd uit andere Europese landen en met name Noorwegen. De Noorse vissers worden zwaar gesubsidieerd door hun regering. Voorts liggen de prij zen die de Noren voor hun vis be taald krijgen, ver onder de prijzen die in de Britse havens betaald worden. Vorige week was op een gegeven moment de prijs van de ingevoerde kabeljauw 13 pond sterling per kanlje met een inhoud van 140 pond. De Britse treilereigenaren zeggen dat hun bodemprijs 20 pond sterling per kantje bedraagt. De tussenhandel zegt dat de huis vrouw voor een pond kabeljauw bijna 70 pence moet betalen, wat duurder is dan een gewoon stukje vlees. Door de hoge Dry zen daalt de vraag waardoor de moeilijkheden nog verder toene- De Britse vissers raken in de crisis verzeild op een tijdstip dat Enge land zich voorbereidt op de interna tionale conferentie over het zee recht, die later deze maand in New York gehouden zal worden. Naar wordt verwacht zullen de deelne mers aan die conferentie besluiten een "exclusieve economische zo ne" (EEZ) te bepalen op 200-mtii uit de kust. Groot-Brittannië streeft naar uit breiding van zijn viszone die op dit moment twaalf mijl bedraagt De grote moeilijkheden voor de Brit ten is echter dat de Europese Ge meenschap een algemene EG-zone van 200 mijl wil instellen met daar binnen nationale zones van ieder 12 mijL De ministers van buitenlandse za ken van de EG gaan komende maandag en dinsdag in Brussel be sprekingen voeren over de visserij- Onderwijl blijft de "kabeljauwoor log" tussen Engeland en IJsland voortduren, wat enorme kosten met zich meebrengt voor de Britse belastingsbetaler en grote risico's voor de Britse vissers Schrikkeldag zorgde voor een waarschijnlijk unieke gebeurtenis in het Amerikaanse Par ma. Metir. Elizabeth Elchlingerdie zelf op 29 februari 1952 werd geboren, schonk op schrikkeldag van dit jaar het leven aan haar zoon Michael, die zich kennelijk niet terneergeslagen voelt dat hij zijn hele leven maar eens in de vier jaar .jecht" jarig zal zijn De "oorlog" laaide vorig jaar no vember op toen IJsland zijn visse rijzone van 50 naar 200 mijl uit breidde. IJsland eist van tiroot-Brittanmë dat het zijn fregatten terugtrekt uit de 200-rrujlzones en akkoord gaat met een drastische vermindering van de totale Britse vangst per jaar. De IJslandse regering verbrak twaalf dagen geleden naar aanlei ding van het conflict de diploma tieke betrekkingen met Groot- Brittannië. De IJslandse bevolking is vorige week opnieuw begonnen met protestakties bij de Ameri kaanse NAVO-basis op het eiland om de Amerikanen ertoe te bewe gen zich te mengen in het conflict. Kenneth East, de Britse ambassa deur op IJsland, heeft in een inter view gezegd dat hij niet verwacht dat er spoedig een oplossing zal worden gevonden voor het ver schil. ven naar kranten sturen, vinden de guillotufe een te zachte straf. Er zijn er die de garotte (de Spaanse wurgpaal) willen ge bruiken. Voor een groot deel van de Franse pers doet het er weinig toe dat er nog geen proces is geweest, geen getuige gehoord, geen psychia trisch rapport opgemaakt Pa trick is "le monstre" Zxja hele verleden is uitgekamd, z'n liefde voor kinderen en dieren, z'n angst voor bloed en z'n hang naar geld Dat laatste zou hem tot wat diefstalletjes hebben gebracht, die de familie kon verdoezelen. Zelfs twee prostituees in Troyes hebbén hun - zeer uiteenlopende visies gegeven op de sexuele ca paciteiten van Patrick Henry. Onder de oppervlakte van alle pas sies in de zaak-Henry schuilt de wijdverspreide angst voor een nieuwe generatie koelbloedige jonge moordenaars die bejaarden martelen en vermoorden om hun spaargeld en mensen gijzelen als dat zo uitkomt Er heerst in Frankrijk het sterke gevoel dat de overheid niet bij machte is vol doende waarborgen te geven tegen dit soort misdaden. Toen Jean Lecanuet, minister van justitie, en Michel Poniatowski, minister van binnenlandse za ken, dan ook na de arrestatie naar hun mening werden gevraagd, voelden die er weinig voor te zeg gen dat het recht ongestoord zijn loop moest hebben. "De justitie zal hard zijn," zei Lecanuet en hü beloofde een snelle uitspraak. Poniatowski liet zich nog onge nuanceerder uit als hij hij het proces-Henry in de jury zou zit ten. zou hij voor de doodstraf kie- Tegen deze storm in tracht een kleine, maar invloedrijke min derheid op te tornen. Le Monde en een paar andere liberale en linkse kranten, de socialisten en communisten (heel voorzichtig, want zondag zijn er regionale verkiezingen), de aartsbisschop van ParOs. kardinaal Marty, en de president van de republiek, Va- lery Giscard d'Estaing. Een vroegere gaullistische minister (Poniatowski en Lecanuet zijn geen gaullisten) zei dit wee keinde onder vier ogen: "Deze uitlatingen zyn ongelofelyk en schandalig Ze zijn afkomstig van mensen die te onbenullig zijn om te beseffen wat de waardigheid Over het klimaat in het land schreef Christian e Collange in de France-Soir "Menigten die om de dood schreeuwen hebben ons te vaak angst aangejaagd in dicta toriale staten om het in een de mocratie te kunnen aanvaarden." Giscard en zijn gaullistische premier Jacques Chirac zijn het er grondig mee eens. Eerst gaf Chirac een verklaring uit waarin hij de twee ministers indirect be kritiseerde. Daarna wees Giscard hen in een kabinetsvergadering uiterst koel terecht en nodigde hij de leden van de regering uit zich voortaan te onthouden van po gingen de loop van het recht te beïnvloeden. Frankrijk kent de doodstraf, maar een doodvonnis wordt nog maar zelden voltrok ken. De guillotine werd voor het laatst gebruikt in november 1972. President Pompidou weigerde toen gratie te verlenen aan Claude Buffet en Roger Bon- temps, die by een mislukte uit braak po ging een gegijzelde ge vangenis verpleeg ster hadden vermoord. Tijdens zijn campagne voor de pre sidentsverkiezingen gaf Giscard toe persoonlyk een sterke afkeer te hebben van de doodstraf. En een paar weken geleden maakte hy dan ook gebruik van zijn rech ten als president door een 17- jarige jongeman die een oude vrouw had gemarteld en ver moord, te redden van de guilloti ne. Die beslissing was niet zo pre cair, omdat het een minderjarige betrof. Binnenkort moet Giscard echter opnieuw beslissen, nu over leven of dood van een 44- jarige Algeryn. Steeds sterker wordt de druk op de president om zich erbuiten te houden ^n de guilllotine het werk te laten uoen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9