Dirigent Martinon overleden Londens beroemde "Old Vic" sluit poorten ...en gisteren toegelicht Tack geeft roer aan Nederlander Mjjjnl Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Op 66-jarige leeftijd TRAMMPS TREDEN OP IN LEIDEN PINSDAG 2 MAART 1976 ;"-'i'i>iiiiui?:ii(tiiiiiiiiinniiiiiii üim LONDEN De Old Vic, het ge bouw waar zich een halve eeuw lang meer tonieeltriomfen hebben afge speeld dan in enig ander theater in Londen, heeft in het weekeinde zijn deuren gesloten. Niet de malaise, maar succes heb ben tot het dichtgaan van de Old Vic geleid. Na er 125 jaar op te heb ber. gewacht, is het Britse Nationa- le Theater van de Old Vic verhuisd naar een nieuw pand op de oever van de Theems. De feestelijke ingebruikneming van het nieuwe gebouw heeft over twee weken plaats. Dit weekeinde namen drie generaties grote acteurs en ac trices afscheid van de Old Vic en de excentrieke dame aan vie hij te danken is geweest Lilian Baylis. "Eerbewijs aan een dame", een nostalgische documentaire over miss Baylis, was het laatste stuk dat in de Old Vic werd opgevoerd. Da me Peggy Ashcroft speelde de hoofdrol. Onder de andere medespe lenden waren Sir John Gielgud, sir Ralph Richardson, Albert Finney en Angela Lansbury. Lord Olivier (Laurence Olivier) trok zich terug vanwege de emotionele spanningen. Wat er aan grote namen uit de Britse toneelwereld niet op de plan ken stond, was wel in de zaal. Een speciale plaats was voorbehouden aan Sybil Thorndike. de 96-jarige Doyenne, die G. B. Shaws eerste St. Joan was en die de zware eisen die Lilian Baylis stelde, aan den lijve heeft ondervonden. Sybil woonde in 1914 de openingsvoorstelling van de Old Vic bij. Dat was het ogenblik waarop miss Baylis de directie had overgenomen van haar tante, Emma Cons. De carré-achtige ruimte die bekend was als de "Royal Victoria Hall and Coffee Tavern", werd „the Old Vic". "Ik keerde me uit pure wanhoop tot Shakespeare", verklaarde miss Baylis indertijd. Acteurs en actri ces herinneren zich Lilian Baylis nog zeer goed. "Ze offerde iedereen en alles op aan haar zucht naar per fectie en aan haar obsessie dat cul tuur was voor het volk. De recen sent Harold Hobson noemde haar „een grote dwaze geïnspireerde Dankzij haar vastberadenheid over leefde de Old Vic de eerste wereld oorlog en de crisisjaren en maakte zij het theater tot het podium waar op de grote Shakespeareveriolkers van Groot-Brlttanni konden schitte ren. De Old Vic kreeg er een naam door die in de hele wereld door klonk. In 1931 breidde Lilian Baylis uit en maakte het Sadlers Wells theater geschikt voor haar oude Old Vic ope ra gezelschap. Dit werd de Engelse Nationale Opera. Zij belastte dame Ninette de Valois met de opleiding van dansers en daarmee was het ko ninklijke ballet geboren. Lilian Bavlis overleed in 1937. Na de onderbreking door de tweede we reldoorlog keerde de Old Vic terug naar het door bomscherven bescha digde gebouw, waarvan lord Olivier en sir Ralph Richardson de direc teuren werden. Oliviers "Oedipus", Richardsons "Peer Gynt" en "Richard II" van sir Alec Guinness, waren produkties die de schitterende staat van dienst van het theater van tussen de twee wereldoorlogen alle eer aandeden en volgens sommigen zelfs overtroffen. Toen in 1963 het Nationale Theater werd opgericht met lord Olivier als directeur, werd de Old Vic zijn na tuurlijke tehuis en werden er de bes te moderne toneelstukken opgevoerd. De Old Vic zal waarschijnlijk niet lang leeg staan. Een toneel-, ballet- of operagezelschap zal vermoedelijk voldoende geld weten te vinden om er in te trekken. Maar zondag werd de sfeer in de zaal alleen 'bepaald door herinnerin gen en lege glazen. miiiiiiii! ii in ii i Paul Haenen stoeit hier niet voor zijn -plezier met de ze speelgoedbeesten. Hij legt op het ogenblik de laatste hand aan een nieuwe kinder serie "Paul en de poezendie door de KRO op het scherm zal worden gebracht. Behalve met deze pluche beesten zal Paul ook stoeien met echte poezen. Bovendien zal hij iedere aflevering een bekende gast ontvangen. De serie zal waarschijnlijk nog dit jaar op het scherm worden gebracht. ADVERTENTIE Amsterdam moet ziekenhuisbed toch exposeren AMSTERDAM Het kunstwerk „Eindhoven 1964" moet op last van de president van de rechtbank in Amsterdam alsnog worden opgeno men in de expositie „Amsterdam koopt kunst", die tot een met 10 maart in het museum Fodor in de hoofdstad wordt gehouden. Het kunstwerk bestaat uit een zie kenhuisbed, afgedekt met een plastic deken, en aan het voeteneinde een stang met een daaraan bevestigd schilderij. De vervaardiger, de kunstschilder Roland Richard Paul van den Berghe, had een kort geding tegen de gemeente Amsterdam aangespan nen omdat zyn werk niet op de ex positie van de Jaarlijkse aankopen door de gemeente was geplaatst. Daar staat wel een origineel zieken huisbed uit het Slotervaartziekenhuis om de relatie patiënt-kunst aan te geven. Van den Berghe had de eis dat zijn werk alsnog tot de expositie toegela ten moet worden, gebaseerd op de voorwaarden die de gemeente aan de inzenders had gesteld. EUROPA CUP OP DE RADIO HILVERSUM Morgen zal de NOS- radio op Hilversum 3 twee voetbal wedstrijden om de Europa Cup, waar bij Nederlandse clubs zijn betrokken, rechtstreeks en volledig uitzenden. Beide ontmoetingen betreffen kwart finales. Om 17.03 uur begint do uit zending Hadjuk Split en om 20.00 het verslag FC Den Haag—West Ham United. By de eerste wedstrijd zyn Heinze Bakker en Joop Niezen ver slaggevers, by de tweede Wim Hoo- gendoora en Eddy Poelman. TV-storing van twintig minuten HILVERSUM Op beide televisie netten is gisteravond even na zeven uur storing ontstaan. Er was een mankement aan de ondertitelappara- tuur, die in de Bussumse studio Con cordia wordt bediend. Omdat op alle twee de netten ondertitelde pro gramma's moesten uitgaan, stonden beide uitzendingen stil. Het duurde twintig minuten tot de storingen wa ren verholpen. De KRO werkte op Nederland 1 het hele avondprogramma met verlating van twintig minuten af. de TROS op Nederland 2 liet het eerste program ma-onderdeel vervallen, zodat om 20.000 uur het NOS-Journaal op tyd kon verschynen. NEDERLAND I 18.15 Les Gammas (herh. les 27) (TELEAC) 18.45 TV-informatie voor Spanjaarden (NOS) 16.55 Journaal (NOS) 19.05 Geheimen der zee: Bevers, natuurfilm (AVRO) 19.55 Superstars 1975 Finale (AVRO) 21.20 Gregor Serban (AVRO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Brainwave, tv-serie (AVRO) 22.45 Ontdek je plekje, film over de schoonheid vaa Neder land (AVRO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De beste Karlsson van de wereld, jeugdserie (deel 1) (NCRV) 19.30 Tweekamp: Kwis voor middelbare scholieren (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sam, tv-feuilleton (NCRV) 21.20 Mini-voetbal-show (NCRV) 22.10 Hier en nu (NCRV) 22.50 Tot besluit (NCRV) 23.00 Den Haag vandaag (NOS) 23.15 Journaal (NOS) In Sylvia de Leur trof Berend Boudewijn een van zijn waardevol ste 'keukenpartners' tot nu toe. Zon der dat het gesprek emotio neel uit de hand liep. maakte zij voor de eerste keer in het openbaar melding van de dood van haar zoon Marino, ongeveer een jaar geleden. Het kostte BB duidelijk meer moei te over het onderwerp te beginnen dan Syhria, die zich kennelijk had voorgenomen in een gesprek over haar leven in elk geval niet voorbij te gaan aan zo'n ingrijpende gebeur tenis. "Het is het ergste dat Je kan overkomen, als Je je kind ziet doodrijden", zei ze. Verdriet, rampen, ongeluk: het is Je niet geleerd hoe Je er op moet reageren. En er is geen enkel medicijn tegen opgewassen. Het is ook eigenlijk niet uit te leg gen. Toch wilde ze er over praten. Omdat ze zich daartoe tegenover haar kind verplicht voelde "hij verdient het dat ik over hem praat" maar ook omdat ze ouders, die hetzelfde is overkomen, het advies wilde geven zich niet te verbergen tegenover de buitenwereld, die er op eigen initiatief toch nooit over durft te beginnen. In het kort stipte zij nog de goe de begeleiding aan, die zij na Mari no's dood had gekregen. Zij was daarna weer hard aan het werk ge gaan. Vorige zomer maakte zij opna men voor de film "Pallieter", die deze week in een aantal bioscopen in première is gegaan. De noodzaak van hard werken, zei Sylvia, was haar van jongs af aan door haar ouders in Tsjedhoslowakije inge pompt. 'Ik ben erg streng, bijna mi litaristisch opgevoed", zei ze over haar bestaan als circusartieste. Daarom had zij zich schuldig ge voeld, toen zij een periode na het on geluk met haar zoon niet werkte, ook tegenover haar kind dat altijd veel belangstelling voor haar vak had ge toond. Tijdens het gesprek met Syhria he& bereiden van etenswaren in de keuken van BB blijft, vooral als bo vengenoemde zaken ter sprake komen een kunstmatige, om niet te zeggen irritante bezigheid kwam ook de naam Beilen en de met die plaats zo hecht verbonden treinkaping aan de orde. Tegen het eind van de oor log maakte zij een transport van Po len naar Tsjechoslowakije mee on der helse omstandigheden (bombar dementen, ijzige koude). "Daar heb lk wat Je noemt een oortogssyn- droom van overgehouden", zei ze. Toen de mensen in de trein bij Wijter gegijzeld waren, kwam het bij haar weer allemaal terug. Ze wist precies hoe die mensen zich had den gevoeld. "Ik weet dat. die angst, van binnen, terwijl je uiterlijk heel rustig bent". Op het andere net had TROS-Ak- tua even tevoren aandacht aan de opvang en nazorg van deze gegij zelden besteed. Of beter gezegd: aan het gebrek daaraan. Sommigen van hen hadden tot nu toe nog niets van de beloften voor een goe de nazorg gemerkt. Er waren erbij die nog altijd geen psychiater of an dere hulpverlener hadden gezien. "Er schijnt een speciale commissie in het leven geroepen te zijn", zei Jan Bies, één van de slachtoffers, maar verder wist hij van niets. Een ander, Tom van der Giessen, zei over het gebrek aan hulp aan zijn moeder: "Het is hopeloos. Die na zorg lap lk aan m'n laars. Er klopt geen barst van". Hoofdredacteur Vaders drukte zich wat gematigder maar met dezelfde bedoeling u:t door te stellen dat de hulp niet veel voorstelde en dat hij welgeteld één keer een brief van de spoorwegen had ontvangen. Verder was hij door niemand ooit benaderd. Duidelijk bleek uit de korte interviews dat de slachtoffers de psychische klappen, die zij hebben moeten incasseren, geenszins te boven zijn en snel hulp verlangen, ook al hield psychiater J. van Londen, voorzitter van de des tijds ingestelde coördinerende pro jectgroep, vol dat de nazorg functio neert en dat "ze allemaal zijn be zocht". De eerste aflevering van Zaal Concordia, geschreven door Jan Blaaser. maakte een intens oubol lige indruk. Werkelijk geen enkel bestanddeel was vergeten om er een zi burgerlijk mogelijk brok perso- neelsavondjes-lol van te brouwen Ze waren er allemaal: de knorrige ober, de onder het juk van een onecht Gronings dialect doorgaande barjuf frouw. het zoekgeraakte geschenk voor de Jubilaris, de zak die moest worden opgeblazen, de urinoirs ("we gaan lossen. Jan"), de zwetende ver- eiJgingsvoorzitter, de koekfabrlek die De Krakeling heet, de anti-alcoholis ten en de microfoon die het niet doet. PETER HU Y SM AN De NCRV begint om 19.05 op Nederland II met een nieuwe vierdelige serie. De titel"De beste Karlsson van de wereld". Geestelijke moeder van de serie is de Zweedse schrijfster Astrid Lindgren, die onder meer tekende voor Pippi Langkous. Van hoofdfiguur Karlsson in de serie maakte ze een twijfel geval. Is hij een jongen of een vohoassene? Eén ding is zeker: hij kan in elk geval vliegen. Sportsterren strijden om de eretitel "Europees Superstar 1975". Na vijf voorrondes brengt AVRO-tv vanavond van 19.55 tot 2120 uur via Nederland 1 de finale in beeld. Deze werd begin november vorig jaar onder dreinerige motregen in Rotterdam gehouden. Kandidaten voor de eretitel waren o.a. de Brit David Hemeryr de Fransman Guy Drut, de Ziceed Isaksson en de Nederlanders Ard Schenk en Harm Kuipers. De winnaar krijgt een bokaal én 28.000 gulden. PLAYA DE ARO (SP) De Bel- volgens een onderzoekbureau in belangengroep de eigenaar van Mi ten spijt wil Mi Amigo voorlopig JU PLAYA DE ARO (SP) De Bel gische miljonair Sylvain Tack is afgetreden als directeur van radio Mi Amigo. De Nederlander Joop Verhoof (27) volgt hem op. Tack besloot vorige week tot aftreden na een lichte hartaanval, die hij kreeg nadat enkele familieleden tn België waren gearresteerd, om dat zij koeriersdiensten voor het Illegale radio-station onderhiel den. Sylvain Tack blijft wel aan deelhouder van Mi Amigo en voor lopig blijft hij ook in Spanje wo- De heer Tack heeft Radio Mi Amigo sinds begin 1974 geëxploiteerd. In september van dat jaar moest hij zijn studio's van een voorstad van Brussel verplaatsen naar Spanje, omdat de Nederlandse regering de anti-Veronica-wetjes toen effec tueerde. Zijn opvolger, Joop Ver- hoof, die uit Enschede afkomstig is, is vanaf het begin disc-jockey bij Mi Amigo. Daarvoor werkte hij bij Radio Atlantis, het station, dat in 1974 tegelijk met Veronica en Noordzee uit de ether verdween. Tot nu toe „en dat blijf ik ook voorlopig" is hij programmaleider. Aan de formule van het Nederlands talige radiostation zal onder zyn leiding voorlopig niets veranderen. Joop Verhoof is erg tevreden over de huidige gang van zaken. „We hebben op dijt moment 3.7 miljoen luisteraars in Nederland en België, volgens een onderzoekbureau in Brussel. Binnenkort nieuwe Nederlandse disc-jockey aan, die Bert Bennett moet opvolgen. Bennett heeft ontslag genomen, omdat hij terug wilde naar Nederland". Gezondheid De bouw van nieuwe studio's in het eentrum van Playa de Aro mag een bewijs zijn. van de goede gezondheid waarin Mi Amigo verkeert. „Onze, oude studio's op een berg in Playa, waren te moeilijk bereikbaar. Honderd keer moest je per dag op en neer en dat werd een beetje vermoeiend op den duur", aldus Verhoof. „Over enkele weken zullen onze nieuwe studio's gereed zijn voor het gebruik" Toch is niet alles goud wat er blinkt voor Mi Amigo. „De adverteerders schrikken van het illegale tintje dat aan ons station zit. Daardoor krijgen we niet genoeg reclame-op brengst, zodat onze disc-Jockeys betaald moeten worden uit de opbrengsten van de Mi Amigo-drive in-shows in Belgie". „Maar er zyn wel degeiyk contracten met adverteerders", ver duidelijkt Joop Verhoof. Een inter nationale belangengroep zorgt voor de financiering van de zender en het schip, waarvan ook Radio Caroline uitzendt. „Officieel is die belangengroep de eigenaar Amigo, ik bemoei me nu met de dagelijkse exploitatie". Mi Amigo probeerde extra geld te verdienen met het maken van achtergrondmu ziekbanden voor restaurants in Playa. Dit projekt is door gebrek aan belangstelling mislukt. Aarzelingen De aarzelingen van adverteerders ten spijt wil Mi Amigo voorlopig geen opgeven weten. De piratenzender, die als de enige de wetten van de meeste Westeuropese landen getrotseerd heeft, bruist volgens Verhoof van de energie. Het is voor Verhoof een uitdaging om ondanks alle beperkingen tot een volwaardig station te komen. 20.00 Vanavond DINSDAG 2 MA (S) Kwintet Cees ADVERTENTIE U wüt <Je bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nn gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even by de Slegte langs te gaan /l^J (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u VI er nog meer geld voor dan u denkt. AlN De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 371-122007 Jesprogr. 23.20 (S) Er floot eon v gel in de wei. 23.65-24.00 Nws. Hilversum H KRO: 18.00 Nw». 18.11 Echo. 16. (S) Op Vleugels, improvisaties op plano. 18.50 (8) Zin ln muziekam 12.26 Med. 13.00 (S) Ben mondje Frans. 13.30 S) Sport na sport. 14 00 (S) Spe cialiteiten a la carte. 15.00 (S) Close up (15.30 Nws). 16.30 (8) Keerpunt. Overheidsvoorlichting: 17.30 Tekst en Hilversum 11 VARA: 7XX) Nwu. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 In de Roode Cirkel (8.00 Nws.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radioweekblad. 11.00 Nws. 11 03 Ombudsman. 11.15 Even bijdraaien. 2.00 WagenIngen Babel-theater. NOS: 23.00 Met het oog ln: 23.05 Akt. overzicht 3 Den Haag vandaag. L 18.01 (S) NOS-Maal. VARA: 19X)3 (S) Pop- rekonstruktle. 22.02 (S) Nashville. 21.02 beweging. VARA: 1765 KRO: 7.02 (S) Drie op Je boter ham. 9.03 (S) Pep-op-drie. 12.03 (S) de middag. 14.03 (8) Pop- NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.06 (S) Te Deum Laudamua. 7 30 (S) Preludium. 9.00 Nws. 9.02 (S) Onder schooltijd. 9.30 (S) Theologische etherleergang. 10.00 (S) Orkestpalet. verzorgende beroepen. 4.02 (S) De Rode dageraad. 5.02-7 00 (S) Truck. 13.00 (8) Promenadeorkest 13 30 (S) voor vrachtwagenchauffeurs WOENSDAG 3 MAART Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Kom Beroemde soloconcerten. 14.08 (S) Hier en nu. 15 00 8) Dlaghilev 16.00 (S) In De eerste single die de Trammps in de huidige samenstelling maakten, „Zing went the strings on my heart" werd een hit. Daarna maakten deze vertegenwoordigers van de Fhilly- sound met redelijk succes "Sixty minute man". Van Buddah Records verhuisden zij naar Golden Fleece, waar zij het door Norman Harris en Leroy Green, geschreven „Love Epidemie" uitbrachten. Earl Young: "Onze muziek doet sterk denken aan de Coasters. De basis van htm "sound" werd gelegd door de solo- en baritonzanger. Lan ge tijd is dit niet meer gedaan. Wij hebben de draad weer opgenomen, en daarbij leggen wij sterk de na druk op het dansritme in onze mu ziek, zonder daarbij de tekst te ver geten, zodat ook de volwassenen zich met onze muziek kunnen identifice- DEN HAAG De dirigent van het Residentie-orkest, Jean Martinon is gisteren op 66-jarige leeftijd in een zieken huis in Parijs overleden. Hij zal in stilte worden begraven. In Parijs zal een rouwdienst worden gehouden. Het laatst leidde Jean Martinon in september-oktober van het vorig jaar de toernee van het Residentie-orkest door de Verenigde Staten van Ame rika. Begin dit jaar bleek hij botkan- ker te hebben. Hij was sedert janua ri 1974 dirigent van het Besidentie-or kest, dat voor het eerst sedertdien een werk van hem op het repertoire heeft genomen: het concert voor vier saxofoons en orkest. Dit werk wordt vrijdag in het Nederlands congresgebouw uitgevoerd onder leiding van Willem van Otterloo, die Martinon de laatste tijd al verving. Jean Martinon werd op 10 Januari 1910 in Lyon geboren. Hij studeerde viool onder andere in Lyon en aan het Conservatoire National in Parijs. Hy volgde compositielessen by Al- bent Roussel en was voor directie, leerling van Charles Munch. Zijn loopbaan als dirigent begon Jean Martinon in 1949 als invaller voor een dirigent die een van zijn composities op het programma had genomen. Sedert die tijd dirigeerde hy het London Philharmonic Orches tra, het Ordhestre Lamoreau in Pa rijs. het Israëlisch Fhilharmonisch Orkest, het Chicago Symphonie Or chestra, het orkest van Düssoldorf, het Orchestre National de l'ORTF en het Residentie-orkest. Als componist schreef Jean Marti non onder meer vier symfonieën, twee oratoria, concerten voor viool, voor cello, en voor fluit, liederen, en veel kamermuziek. Amerikaanse formatie groot orkest donderdagavond as., naar de Leidse Stadsgehoorzaal. De groep bestaat uit Earl Young, Jim my Ellis. Michael Thompson, Den nis Harris. John Hart jr., Eddie Cermanski, Stanley Wade, Harold Wade. John Davis, Roger Stevens en Harold Rapley.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5