„Randstad-hart groen houden" Mevrouw Buis gekozen tot miss Noordwijkerhout VOGELASIEL NOORDWIJK HERBERGT VELE GASTEN 'In Rusland vrijheid om te demonstreren voor regime Tien maanden geeist wegens drughandel LEIDSE HOOGLERAjIRFELDBRUGGE OVER MENSENRECHTEN LEIDEN DEN HAAG De of ficier van Justitie van de Haag se rechtbank heeft tegen een 23- jarige inwoner van Leiden tien maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist wegens overtreding van de opiumwet. De man zou zich gedurende de laat ste twee maanden van het vorig jaar bezig hebben gehouden met handel in verdovende middelen. Bovendien was hij zelf een fora gebruiker. Hy kreeg een sociale uitkering, maar dat was kennelijk niet ge noeg, zodat de man naast de handel in verdovende middelen ook nog enkele inbraken pleegde. Hij had o.m. ingebroken in de Don Boscoschool en in een win kel van foto-artikelen, waar hij een camera ter waarde van f 1800 wegnam. Voor de Haagse rechter ver klaarde de Leidenaar dat de ver dovende middelen, waarvan hij per dag een gram heroine ge bruikte, hem slecht waren beko men. Hij wilde nu gaan studeren. Vonnis over 14 dagen. Planologen van drie provincies (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Het middengebied van de Randstad moet zo min mogelijk verstedelijken. De groei van kleine kernen zal moeten worden beperkt. Waar de agra rische ontwikkeling een dreiging vormt voor het landschap en het natuurlijk milieu, valt er niet aan te ontkomen dat er beperkingen moeten worden opgelegd aan de agrarische bedrijfsvoering. Daarbij moeten de boeren voor eventuele inkomstenderving compensatie krijgen. Dit zijn enkele punten uit de van daag verschenen structuurstudie voor liec Open Middengebied, samenge steld door de drie planologische dien sten van de provincies waarin het groene hart van de Randstad ligt dus Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. In een begeleidende brief zeggen Gedeputeerden van Zuid-Holland dat zij de doeleinden en beleidsaanbeve lingen van het rapport onderschrij ven. Tegelijk met dit rapport stuurt het dagelijks bestuur van de provin ce een nota uit, die een eerste glo bale verkenning is voor een nog nader *.e formuleren streekplan voor Zuid-Holland Oost. Veel van de be vindingen van de planologische struc tuurstudie vindt men in de eerste op zet voor een streekplan terug. De structuurstudie beveelt ten be hoeve van het leefmilieu aan, dat bij vergroting van de capacitei4. van elektrische centralen en vuilverbran dingsinstallaties zorgvuldig wordt nagegaan op welke wijze de vrijge komen warmte kan worden benut. De trek naar de kleine gebieden in het Open Middengebied vanuit de stedelijke rand moet, aldus de aan bevelingen in de structuurstudie, worden tegengegaan door een krachtige en vooral ook tijdige ont wikkeling van nieuwe woongebieden in of aan de buitenzijde van de stadsgewesten. Niet passende ontwik kelingen in het kader van de wo ningbouwprogramma's, bijvoor beeld de bouw van teveel vrije-sec- torwoningen, kunnen worden voor komen door tijdig bij het rijk aan te dringen op subsidies. Voor het Zuidhollandse deel van het Open Middengebied wordt als wenselijk groeipatroon van de bevolking ver meld een toeneming tussen 1973 en 1980 van 708 duizend tot 782 duizend inwoners. Mocht de ontwikkeling desondanks sneller verlopen dan wordt voor 1990 een totaal van 893 duizend inwoners toch wel als maxi mum gezien. Aanbevolen wordt om toe 1980 uit te gaan van twee procent groei van de woningvoorraad in ge meenten tot 25 duizend inwoners. Voor de periode na 1980 dient ge streefd te worden naar het constant houden van de bevolking. In het rapport wordt gewaar schuwd voor een te sterke ontwik keling van de groothandelsector, die het Open Middengebied vanwege ziin centrale ligging een goedkope vestigingsplaats vindt. Daarom moeten in een zo vroeg mogelijk stadium zodanige planologische maatregelen worden genomen om eventuele nietpassende vestigingen van dergelijke bedrijven geweerd worden. Uitbreiding van met Schip hol samenhangende werkgelegen heid kan in het Open Middengebied in principe niet worden toegestaan. Deze moet, aldus het structuurrap port, worden verwezen naar het stadsgewest Amsterdam. Verruiming van de watersportfa ciliteiten is noodzakelijk. De samen stellers van de structuurstudie den ken daarbij aan de aanleg van ei landen, bijvoorbeeld in de Braasse- mermeer en aan de aankoop en in richting van oeverstroken, alsmede het scheppen van openbare aanleg plaatsen. Ook moeten vaarverbin- dingen ten behoeve van het toerva- ren worden verbeterd. Als voorbeeld wordt genoemd de vaarroute tussen Kaag en Wijde Aa. Er valt te den ken aan vergroting van het water areaal, maar dat dient wel op be scheiden schaal te gebeuren en op plaatsen waar geen schade voor na tuur en landschap dreigt. Ook hier tipt de structuurstudie het Kager- NOORDWIJKERHOUT Deze dagen werkt het zoeken naar de juiste weg in Noordwijkerhout enige verwarring op. Borden en richtingaanwijzers zijn weliswaar aanwezig, maar vermel den nu namen en aanduidingen als "doodlopende weg voor niet- carnavalsvierders" of "Vikingrijk". Dit bemoeilijkt het zoeken als niet- ingewijde naar congrescentrum Leeu wenhorst, waar gistermiddag honder den Noordwijkerhoutse bejaarden een carnavalsmiddag bijwoonden, hun aangeboden door de carnavalsvereni ging „De Kaninefaaten", in samen werking met deze krant afkomstig uit ditzelfde hossende en feestende dorp. Noordwijkerhout doet wat car- navalvieren betreft bepaald niet on der voor het zuiden. De stemming kwam er wel meteen in, zodra Barend Barendsen (diezelfde van Zeskamp en het radio-program ma "Bij Barend') het toneel had be sprongen om de bejaarden te onder houden. De energieke, als altijd met pet ge tooide radde prater kon meteen geen kwaad meer doen. na enkele vleiende opmerkingen in de richting van het publiek, als „Ik dacht bij bejaarden terecht te komen, maar sommigen In de zaal zijn nog zo pril, dat ze nog niet eens haar hebben" of: „Ik zie. dat de dames in het gezelschap hun haar extra mooi hebben gedaan". Grote hilariteit in de zaal, peilende blikken van de bejaarde dames naar elkaar: zou-ie dat nou menen? Zonder uitzondering waren de be jaarden getooid met feestmutsen. Sommigen hadden in 'n overmoedige bui twee exemplaren op het hoofd geplant, of een snor opgeplakt, het maakt weinig meer uit, als iedereen het immers heeft? Voordat Barend was begonnen met het rondstrooien van zijn grappen moest de spits worden afgebeten door prins Jan Boerenkant (de naam bleek afkomstig uit de streek, waar deze prins woont) met zijn voltallige raad van elf en de dansmariekes, die wat zenuwachtig giegelend en af en toe wat uit de maat een showtje weg gaven. De prins werd tijdens zijn speech al snel iin de rede gevallen met een welgemeend „Alaaf" en een denderend applaus, afkomstig van de bejaarde feestgangers. De toespraak moest dus voortijdig worden beëin digd. Noordwijkerhout heeft sinds gister middag ook weer een nieuwe miss. Weliswaar niet zo pril (ver in de ze ventig, liet ik me vertellen) maar wel getooid met lange blonde pruik en bloemetjesjurk. Die eer, waarin de echtgenoot van miss Noordwijkerhout, mevrouw Buis, deelde, werd haar door Barend gegund. Het Nieuwkoopse plassengebied dient als kandidaat-natuurreser vaat onder de werking van de Na tuurbeschermingswet te worden ge plaatst. De planologen van de pro vincie pleiten voor het aanleg.- gen van nieuwe grote "groenele- menten" voor de dagrecreatie nabij de stedelijke gebieden. Het is daar bij van het allergrootste belang dat op korte termijn de gemeenschap pelijke regeling van ondermeer het Noord- en Zuidhollandse plassenge bied er komt. Komen die grotere sa menwerkingsverbanden niet van de grond, dan is het zeker gewenst om op kleiner schaal, bijvoorbeeld in het Kagerzoomgebied, te gaan samen werken. De aanleg van nieuwe wegen moet zoveel mogelijk worden voor komen. Dat kan door beperking van verkeersaantrekkende taken in het gebied, beteugeling van de groei van kleine woonkernen (de suburbani satie) en een goed afstemmen van wonen en werken. Aanleg van fiets paden moet daarentegen worden gestimuleerd, voor het woon-werk- verkeer, maar ook voor de recratie. Voor de waterwegen dringt de studie aan op onderzoek naar de mogelijkheid om bepaalde knelpun ten weg te nemen. Als voorbeelden noemt de studie ondermeer de spoorbrug over de Gouwe bij Al phen aan den Rijn en de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder. NOORDWIJK Aan het Dompad achter het politiebureau beschikt Natuur- en Vogel bescherming Noordwijk over een idyllisch gelegen vogelasiel. Leden van de vereniging hebben er een tuin aangelegd met een collectie kruiden- en plantensoorten uit de duinen en poldergebieden, die met de ondergang bedreigd werden. Men zou het een miniatuur heemparkje kunnen noemen. De beplanting daar ontwikkelde zich bewonderenswaardig en vormt tesamen een uniek stukje flora. Het is zelfs broedplaats geworden voor verschillende vogels, zoals merels, koolmeesjes, de winterkoning en de kneu. Natuurbehoud wordt daar zowel buiten als in het asiel daadwerkelijk betracht. Asielbeheerder Jan Hoek, geassisteerd door Dick Hoek. doen het werk met liefde en plezier. De meest merkwaardige gebeurte nis van dit Jaar was het voorval met twee ijsvogels, verhalen zij in hun verslag. Deze vogels waren tijdens de zomerse hitte blijkbaar op zoek naar enige verkoeling en vlogen een slaapkamer binnen. Zij werden opge vangen en by de asielbeheerder in een ruime kanariekooi gezet. Al spoe dig bleek, dat zy volkomen gezond waren en daarop werden zy in vrij heid gesteld bij de vyver van Nieuw- Leeuwenhorst. Een van de dieren bleek als Juveniel geringd te zyn op een landgoed naby Voorschoten. In januari kwam een 'achttal olie slachtoffers binnen, gelukkig bleef het totaal van dit soort slachtoffers beperkt. Aanzienlyk groter was het aantal meeuwen dat werd binnenge bracht. Het betrof vooral kok- i, stormmeeuwen en zilver- Grotendeels waren het slachtoffers van het verkeer, maar ook werden er een aantal ziektever- schynselen geconstateerd. Dat het aantal blauwe reigers toe neemt en hun gedrag steeds vertrou welijker wordt, bleek uit de binnen komst van zeven exemplaren van deze soort. Ze hadden alle verwon dingen van ernstige aard. zodat er niet één in vryheid kon worden ge steld. Dit was ook het geval met de boomvalk, die blykbaar in een klem had gezeten en een deel van een poot miste. Het dier was hierdoor niet meer in staat een prooi te van gen en was zo verzwakt, dat zelfs «nmiddellyke hulp niet meer mocht baten. Andere stootvogels waren drie sperwers, waarvan er twee in ster vende toestand werden binnenge bracht. Een derde slachtoffer was in Katwyk tegen een glazen scherm ge vlogen en kon na enkele dagen weer in vryheid worden gesteld. Van de vier torenvalken kon er maar één gelost worden; een andere met biy- vend letsel verhuisde naar een die renarts te Hilversum. Een velduil stierf na een week, ondanks de des kundige behandeling van een dieren arts. Tydens de trek werden weer enige oververmoeide vogels in het dorp aangetroffen, te weten een fitis en vijf goudhaantjes. Zij konden echter alle weer snel in vryheid worden ge steld. Ook heeft het asiel onderdak verleend aan twee goudvinken en twee heggemussen, die als lokvogels gebruikt werden en door de politie in beslag genomen waren. In totaal werden er 166 vogels bin nengebracht, waarvan er 45 konden worden gelost, zoals waterhoentjes, een kievit, merels, een fitis, ee» roodborstje, een groenling, een zwa luw en een tafeleend. Renclub Bollenstreek organiseert wielerkoersen in Lisse LISSE Hét nieuwe wielerseizoen start aanstaande zondag. De Ren- en tourvereniging De Bollenstreek heeft hiervoor al een en ander op het pro gramma staan. Op het ruim viereneenhalf kilometer Spekkelaanparcours in Lisse zullen vanaf aanstaande zondag vier wieler- onümoetingen worden gereden, waar aan verschillende olubs uit de omge ving zullen deelnemen, om met ren ners in diverse categoriën van start te gaan. Zondag zullen De Kampioen, Exellent uit Haarlem en Swift uit Leiden, met De Bollenstreek uitko- Om negen uur starten achtereenvol gens de nieuwelingen, liefhebbers en veteranen, amateurs en Junioren. Kanshebbers in het hoofdnummer zyn onder meer: Jan van de Horst. Ron Smit, Bas Langeveld en Gerard Looyestein. tot miss Noordwijkerhout. Mevrouw Bos opent vrijdag W ereldgebedsdag KATWIJK Mevrouw B. F. Bos- Beernink, echtgenote van Katwijks burgemeester, opent op vrijdag 5 maart het gebedsuur van de We reldsgebedsdag in Katwijk. Het ge bedsuur is vanaf 20 uur in de Vre- deskerk aan de Voorstraat 35 te Kat- ijk. De dames Sweera en Kint lezen de lithurgie tijdens die bijeenkomst. Organist is de heer R. van Efferink. De bijeenkomst wordt georgani seerd door het comité Wereldge bedsdag in Katwijk, iedereen is van harte welkom bij deze bijeen komst. KATWIJK De EHBO-afdeling van de Katwijkse Reddingsbrigade organiseert op donderdag 4 maart een filmavond. Deze bijeenkomst is vanaf 20 uur in gebouw De Hoek steen aan de Burgersdijkstraat te Katwijk aan Zee. Tijdens die avond worden films en dia's vertoond van de Nederlandse Brandwondenstich ting uit Beverwijk. Toelichting' geeft mevrouw C. van Heijningen, die aan die stichting is verbonden. plassengebied als voorbeeld aan. Woonschepen moeten beperkt blij ver. tot aangewezen wateren of spe cifiek daartoe aan te leggen woon boothaven. Getracht dient te wor den om te komen tot een sanering van de oevers. Plassengebied Van de 166 binnengebrachte vogels konden er 45 weer wordengelost. LEIDEN "In Rusland is iedere burger vrij om vóór de regering te demonstreren", aldus de Leidse hoog leraar Oosteuropees recht prof. mr. Feldbrugge, die gisteravond in het gebouw van de Leidse studen tenvereniging VCSB een inleiding hield over Russische dissidenten Het thema van de avond, die de stu denten in samenwerking met de Leid se afdeling van Amnesty Internatio nal hadden georganiseerd, luidde: "Wie zwijgt mag meepraten in de USSR". Prof. Feldbrugge verklaarde dat de marxistisch-leninistische partyideo- logie die in de Sowjet-Unie offi cieel gevolgd wordt, pertinent intole rant is ten opzichte van alle andere politieke ideologieën. Ook zei hij, dat hoewel in de Sowjet-Unie enkele fundamentele mensenrechten in de grondwet verankerd zijn (bijv. vrij heid van m^niny^iiiLirigij deze rechten alleen zijn opgenomen om de socialistische gedachte uit te dra gen. 'In alle andere gevallen mogen zij niet worden gebruikt", zei hij. De hoogleraar verdeelde de dissi denten in twee groepen. De eerste groep wordt gevormd door politieke dissidenten, ongeveer honderd (veel al) intellectuelen die protesteren te gen de bestaande politieke, maat schappelijke en sociale situatie in de Sowjet-Unie. Naast deze groep, waarin meestal individueel gewerkt wordt, zijn er de vele religieuze dis sidenten. baptisten, orthodox-chris tenen en mohammedanen die zich richten op de vrijheid van godsdienst en die zich soms ook tegelijkertijd inzetten voor een stuk verloren ge- gane zelfstandigheid, zoals de Krim- tartaren en Litauers. Vol gens Feldbrugge zijn deze dissiden ten in groepen of groepjes illegaal werkzaam. "Door het naar buiten smokkelen van literatuur, tijdschrif ten en verhalen trachten beide groe pen publiciteit vanuit de vrije we reld te verkrijgen. En gebleken is dat de Kremlin-top, ondanks de door gaande veroordelingen, gevoelig is geworden voor de reacties vanuit die wereld. De straffen zijn in sommige gevallen lager uitgevallen dan voor heen het geval was", aldus de hoogleraar, die in dat verband het voorbeeld van Sacharow noemde. Prof. Feldbrugge zei het uiterst be langrijk te vinden dat Moskou dui delijk wordt gemaakt dat de vrij heidsrechten in de Sowjet-Unie met voeten worden getreden. "Als er in dividueel niets gebeurt, zal er nooit verandering in kunnen worden ge bracht. Elke reactie, hoe klein ook, is uiterst belangrijk". Prof. Feld brugge verwachtte ten slotte dat het Politburo (hoogste bevoegde instan tie in de Eowjet-Unie), binnen tien jaar wel enige veranderingen zal ondergaan. "De huidige bestuurders die onder Stalin hun carrière heb ben kunnen opbouwen, zullen wor den opgevolgd door bestuurders die waarschijnlijk door o.a. deze situatie een wat menselijker gezicht zullen kunnen hebben".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4