Benoemingen directeuren bij GSD-Endegeest Leiden zit beter bij kas Twijfel rond Rijnsburgerweg 'Alle energie nu in liet gewone werk leggen' Jr9 COMMISSARIS IN FUNCTIE DINSDAG 2 MAART 1976 G. Mojet werd op 13 augustus 1930 in Den Haag geboren. Kort daarna ging hij met zijn ouders naar het toenmalige Nederlands- Indië, waar hij ook de Tweede Wereldoorlog beleefde. Op zijn twaalfde jaar ging hij het Jap penkamp in en verbleef er drie jaar. "De ervaringen daar opge daan, hebben mij geloof ik voor. de rest van mijn leven terreurbe- stendig gemaakt." Deed in 1959 ging in oktober 1960 in opleiding zijn artsexamen in Leiden en bij prof. Carp in de Jelgersmakli- De kalme terugblik van Mojet niek. Werd op 1 november 1964 psychiater en was vervolgens acht jaar hoofd van de polikliniek van de Jelgersma. Stapte daarna over naar Endegeest. Zegt beducht te zijn voor de ver ander ziekte. 'Daar om kom ik bij sommige mensen aanvankelijk conservatiever over dan ik in werkelijkheid ben. Ik ben niet tegen veranderingen, maar ze moeten niet ten koste van mensen gaan. Ik behoud graag het goede." Twee slepende kwesties in de Leidse gemeenteraad afgerond LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond twee al vele maanden slepende kwesties afgerond. Waar het de Gemeentelijke Sociale Dienst betrof ging de kogel gisteravond door de kerk: met de steun van 34 van de 37 raadsleden werd C. N. Boot benoemd tot directeur. Twee raadsleden vonden, dat Van Aken zijn functie als wethouder maar moet opgeven, om de directeursfunctie te gaan veiVullen'. Eén raadslid stem de blanco. Het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest" moet nog veertien dagen wachten op de benoeming van dr. G. Mojet tot geneesheer-directeur, maar die benoeming is nog slechts een formaliteit, omdat alle raadsleden gisteravond ak koord gingen met een motie van die strekking- Eén slepende affaire bereikte gisteravond nog niet de finish. De Rijnsbur- gerweg-adepten keerden om elf uur teleurgesteld naar huis te rug, omdat de raadsleden het toen welletjes vonden. Ook de bereidheid om daarover woensdagavond verder te vergaderen was slechts magertjes. LEIDEN Na een lange, bit tere sollicitatieprocedure, waarbij horen en zien je vaak verging, zal dokter G. Mojet nu toch benoemd worden tot geneesheer-directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De eraan vastgehechte bepaling dat hij dient in te stemmen met een eventuele wijziging van de di rectiestructuur in de toekomst, kan als een bijzaak worden be schouwd. Zijn officiële aanstel ling is nog wel geen feit, maar na de raadsdiscussie van gisteravond valt die onder het hoofdstuk for maliteiten. Over twee weken is de zaak rond. In de werkkamer in Endegeest blikt doker Mojet, nu nog waar nemend-directeur, kalm en rela tiverend terug op alle i de laatste maanden. Hij doet dat den die al verjaardag sprak het personeel van Endegeest zich met grote meerderheid voor mijn kandida tuur uit. Dat geeft een enorme binding en ook een niet geringe verantwoordelijkheid. Als ik was opgestapt, weet ik zeker dat een groot aantal mensen zich in de steek gelaten had gewoeld. Zoiets kun Je niet doen, zoiets mag Je niet doen". Maar het steeds weer ge hanteerde argument dat Mojets bestuurskwaliteiten niet toerei kend waren, moet weinig plezierig zijn geweest om aan te horen. Dokter Mojet: ,Leuk was het niet. Maar ik wist wie het zei. Ik wil overigens best toegeven dat ik niet zo heel veel bestuurservaring bezit, maar de andere kandidaten, aanvankelijk waren, had- Dokter G. Mojet met een citaat uit de Gysbracht: .Het hemelse gerecht heeft zich ten lange leste, ontfermt over mij en mijn benauwde veste; de vijand zonder dat wij uitkomst durfden hopen, is zonder slagh of stoot vanzelf het veld verlopen". Daarna zegt hij op een wat an dere toon: „Al die verwarring de benoeming, die vergade- Het argu ment heeft trouwens niet veel te betekenen. Ik zit hier namely k niet om te besturen, maar om te organiseren. Daar gaat het om". Heeft de rel nu schade toe gebracht aan Endegeest? Dokter Mojet: ,,Er is onrust door ontstaan en op bepaalde plekken zeer zeker ook moeilijk heden, maar ik geloof niet dat Vrywel alle raadsleden waren het er gisteravond wel over eens, dat de procedures die tot dusver zyn ge volgd by de benoeming van leiding gevend personeel in de gemeenteiyke dienst zeker niet vlekkeloos zyn ver lopen. Het PSP-raadslid Anne v. d. Zande, diende dan ook een motie in om aan de hand van de ervarin gen, die nu zyn opgedaan, voor 1 mei 1976 een ontwerp-verordening te ma ken, waarin regels voor inspraak by belangryke benoemingen worden vastgelegd. Wethouder Van Aken «tond sym pathiek tegenover dat idee, maar wilde zich nog niet binden aan de termyn van 1 mei. Met goedvinden van de indienster van de motie be loofde hy binnen twee weken met een pre-advies te zullen komen. Een motie, die gisteravond al wel in stemming kwam, was die van CDA-er Bleyie. Hy stelde voor om alles wat zich de afgelopen twee jaar rond de Gemeentelyke Sociale Dienst heeft afgespeeld eens op een rytje te zetten in een nota en daarover in de raad te discussiëren. Een idee, dat werd overgenomen door wethou der Oosterman, en vervolgens door de voltallige raad werd geaccep teerd. Verklaring 'teert uit begin '74. De drie sollici tatieronden die hebben plaats gevon den omschreef hy als een "school- vqprbeeld hoe het niet moet". Anne v. d. Zande (PSP) vond dat Boot niet de kans heeft gekregen, dat het personeel zich via een tweede enquete (na de "proefperiode") ten gunste van hem zou kunnen uit spreken. Volgens wethouder Ooster man wilde Boot die tweede enquete helemaal niet. Daarover sprekend heeft Boot volgens wethouder Ooster man gezegd: "Ik wil toch eigenlyk niet nog eens door het riool". Als reden voor de voordracht van Boot noemde Oosterman het feit dat de staf hem steunt en de dienst commissie heeft laten weten Boot "te zullen gedogen". "We wilden on der geen enkele voorwaarde dat de Sociale Dienst weer een prooi zou worden van onrust." De ontwikke lingen by de Sociale Dienst zyn op dit ogenblik zeer goed, al zyn we er nog niet", aldus de wethouder. De benoeming van C. N. Boot tot directeur betekent, dat de waarne mend directeur Van Overmeire per 1 april zal kunnen terugkeren, naar zyn oude post: directeur van de Ge meentereinigingsdienst. Wel zal hy nog zydelinga betrokken biyven by de gang van zaken rond de Sociale Dienst. Op uitdrukkeiyk verzoek .van VVD- er Wessels verklaarde wethouder Van Aken gisteravond in oktober van het vorig jaar geen toezegging te hebben gedaan om over de kan didatuur van Boot met het voltallige personeel te beraadslagen. Hy zei de d; stcommissie als vertegenwoordig ster van het voltallige personeel te De Leidse raad stond gisteravond uitvoerig stil by de bezwaren die in eerste instantie onder het personeel van de GSD bestonden tegen de per soon Boot. Wessels memoréerde de uitslag van de onder het personeel gehouden enquete, waarby de meer derheid Boots benoeming tot direc teur afwees. Dat hy zich namens de voltallige VVD-fractie voor benoeming van Boot verklaarde by enkelvoudige kandidaatstelling, was volgens hem gelegen in het feit, dat een nieuwe sollicitatieprocedure zeker niet in het belang van de Sociale Dienst zou zyn, en dat de staf unaniem verzocht heeft aan Boot om zyn kandidatuur te handhaven toen hy daarvan wilde afzien. CDA-er Bleyie releveerde dat de vacature van directeur GSD al da- Stuurgroep HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altyd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. De benoeming van dr. G. Mojet tot geneesheer-directeur van Endegeest heeft gisteravond nog maar weinig voeten in aarde gehad. Na een be raad van de gezamenlyke fracties kwam men afgelopen woensdag tot een akkoord. De motie die gister avond in stemming werd gebracht was daarvan het bewys. Daarin staat dat dr. G. Mojet met terugwerken de kracht tot 1 Januari benoemd zal worden. Aan deze benoeming zyn wel enkele clausules verbonden. Zo zal er een stuurgroep worden be noemd die een commissie moet vor men, welke zich zal gaan buigen over een toekomstige structuur. Zou men uiteindeiyk tot de con clusie komen dat er in Endegeest een twee- of meerhoofdige directie moet komen, dan zal de functie van Mojet gewyzigd worden van geneesheer directeur in medisch directeur. VVD- er Schoute benadrukte gisteravond nog eens dat de benoeming van dr. Mojet geen tydelyke zal zyn, en dat dr. Mojet aanbiyft als er geen wy- zigingen in de structuur noodzakelijk blyken. De wethouder bevestigde dat. De motie werd zonder hoofdelyke stemming aanvaard nadat wethou der Oosterman er zyn vreugde over uitgesproken had, dat de raad er tenslotte toch in geslaagd is de kwes tie-Endegeest uit de politieke sfeer te halen. Zonnevylle belofte voor de toekomst? LEIDEN De Leidse raad heeft er weer een „nieuw gezicht" by. Het is de WD-er M. Zonnevylle, die gister avond door burgemeester Vis werd ge ïnstalleerd. Zonnevylle neemt de plaats in die door het vertrek van J. B. Wicherts was opengevallen. Ken nelijk heeft het kersverse raadslid een flinke supportersschare achter zich, want toen hy gisteravond de raad zaal betrad weerklonk vanaf de tri bune een krachtig applaus. Een be lofte voor de toekomst? LEIDEN Leiden heeft een nieuwe politiecommissaris. De uit Alphen aan den Ryn afkomstige commissaris H. W. van Voorden werd gistermiddag in de Burger zaal van het Leidse stadhuis of ficieel geïnstalleerd door burge meester Vis. (Zie foto). Afgelo pen vrijdag werd in dezelfde ruimte afscheid genomen van zyn voorganger mr. C. Barende, die met functioneel leeftydsont- dag ging. In zyn installatierede zei burge meester Vis, dat van de nieuwe Leidse commissaris veel verwacht wordt. Hy schetste de „collectie problemen" waarmee Leiden te maken heeft en noemde met na me de zware taken voor afdelin gen als „verkeer" en „bijzondere wetten". „Van een groeigemeen- te als Alphen naar een grote stad ais Leiden", is een hele stap hield hy commissaris Van Voor den voor. Tot slot sprak hy de hoop uit, dat de nieuwe pohtiecommissa- j ns zyn reputatie als „bouwpas- I toor" ook in Leiden zou voort zetten". Want een nieuw poli- tlebureau is een van de wensen die de. voorganger van commis- i saris Van Voorden niet in ver- i vulling heeft zien gaan". Namens het korps werd de nieu we. commissaris verwelkomd door hoofdinspecteur Verzyden. Hy zei te betreuren dat door per soneelstekort op het preven tieve vlak maar erg weinig ge daan kan worden door de Leidse politie. „Dat tekort drukt met name op de surveillancedienst", aldus Verzyden. Sprekend over Leiden zei hy, dat "het een ge meente is met een naar verhou ding hoge criminaliteit. Hy ver wees daarby met nante naar de opvallende sty ging van het aan tal geweldsdelicten. Hoofdinspec teur Verzyden besloot met de wens dat de nieuwe commissa ris en zyn gezin spoedig .Heide naars onder de Leidenaars" zou den worden. Nadat de commissaris door da gezamenlyke politiechefs van Zuid-Holland en Zeeland was verwelkomd en de Alphense loco burgemeester Goedhart een dankwoord had gesproken, zei commissaris Van Voorden dat velen de wenkbrauwen hadden gefronst toen hy aankondigde naar Leiden te gaan. ..Leiden is Immens de stad van de proble men werd er gezegd", aldus de commissaris, maar het is een stad met een grote historie. Een stad om trots op te zyn". ringen, die stukken in de krant, het een deuk in het imago de onrust en woede onder het Endegeest heeft gegeven. Overal personeel ik heb het wel eens waar er een wisseling is van ge- een culturele revolutie in zakfor- neesheer-directeur ontstaan in maat genoemd. Het wordt tyd deze tijd strubbelingen. Endegeest energie steden". Over de manier waarop B Leidien hebben gepoogd hem hoeft zich niet te verbergen. Ove rigens brengt me dat op een punt dat hier nauw mee te maken W heeft. Endegeest heeft door de jaren heen te weinig aan public toch vooral niet als geneesheer- relations gectaan, te weinig dingen te stellen (men buiten gebracht O, ik weet ter Mojet tamelyk kart: „Ik had wat je nu precies doet. Voor werd allemaal zo persoonlyk en dat was nu Juist onbegrijpelyk. Aan de ene kant was ik er na melijk geleden hebben kunnen zien. Het is specialistisch, delicaat werk dat in Endegeest wordt gedaan, het overtuigd dat het roept ook tegenstrijdige gevoelens Leidse stadhuis zo weinig 1 wist dat men tegen my persoon lijk eenvoudig niets kón hebben. Anderzyds kwamen er zoveel din gen ter tafel die duideylk per soonlyk gericht waren. Ach. ik ga daar nu echt niet meer induiken. tipgever, van wie komen die in lichtingen?" Heeft hy er ooit overgepiekerd Endegeest te verlaten, gezien de deprimerende ervaringen met de Leidse wethouders? Dokter Mojet: „Nee. Ofschoon ik in die tyd wel een aanbieding heb gekregen om elders directeur te worden. Kyk, u moet rekenen op bij het publiek. Maar we zul len toch meer zichtbaar moeten maken". De clausule die nu aan het geneesheer-directeurschap is ver bonden. biedt de mogeiykheid dat er in de toekomst een meerhoof- Dokter Mojet: „Met die kwestie van de meerhoofdige directie is men op het stadhuis pas gekomen toen men niet meer om my, als enig overbiyvende kandidaat, heen kon. Het was iets om my dwars te zitten, een andere uitleg heb ik er niet voor. Maar laat ik kort zyn: ik heb er geen bezwaar tegen in zoverre een besluit dat het destyds met een liefdes- die strekking met duidelyke, legi- verklaring van Endegeest zelf is tieme inspraak begonnen. Op 13 augustus van het stand komt", vorig jaar uitgerekend op myn i Endegeest tot RUUD PAAUW FINANCIËLE SITUATIE NOG NIET ROOSKLEURIG LEIDEN De financiële positie van de gemeente is minder °pt «ïgpr« i uitge- - i gaan dat Leiden één procent van 50 slecht dan een aantal jaren geleden. Dat is althans de mening miljoen, dus 50.000 gulden zal krij- van de Leidse wethouder van financiën. Hans van Dam, die ger inmiddels heeft Leiden gisteren de begroting voor 1976 presenteerde. Waarmee niet gezegd is, dat de si tuatie voor Leiden rooskleurig kan worden genoemd. Nog altijd is de begroting van het rijk boven de algemene uitkering en door het be roep dat de gemeente sinds 1974 jaar lijks op zijn reserves doet. "Maar staatssecretaris Polak heeft voor de grote gemeenten de laatste jaren aar dige dingen gedaan", zegt Van Dam. Hy doelt op een aantal rege lingen op grond waarvan steden als Leiden een relatief groter beroep kunnen doen op het gemeentefonds van het rijk. Zo is er een zg. verfij ningsregeling met een historische stadskern en vorig Jaar is door de regering een verfijningsregeing aan gekondigd voor steden met een bij zondere sociale structuur. In beide gevallen profiteert Leiden hiervan. Ook is i een lagere groep is terecht geko men de onderwijsuitkeringen met Ingang van 1976 in de hogere groep gehandhaafd bKjven. Het betekent concreet een verbe- dat getal toen nog niet bereikt was. tering van 280.000 gulden voor het basisonderwijs. Daarnaast gelden nog een aantal reële verhogingen die van invloed zijn op de onder- wijsuitkering; desondanks legt-de ge meente op het onderwys nog veel toe. Overigens is nog niet bekend welk bearag Leiden zal ontvangen op basis van de verfijningsregeling voor steden met een speciale sociale 6tructuur, hoewel de gemeenteraad vooruitlopend daarop vorig jaar maatregelen nam om de moeilijkhe den van de Sociale Dienst te be strijden. B en W vinden dat het rijk de gemeenten na de aankondiging (voor het hele land is 50 miljoen be schikbaar) te lang in het onzekere plei dooi gehouden voor het instellen van nog een verfijningsregeling en wel één die speciaal gemaakt zou moe ten worden voor centrumgemeenten met randgemeenten die een verste delijkt karakter hebben. Het inwo nertal van Leiden en dat van de randgemeenten zou bij de bepaling van de uitkering naar 't bedrag per inwoner samengeteld moeten wor den. Als deze regeling tot stand zou komen, zou dit Leiden een miljoen meer opleveren. Inmiddels hebben B en W over deze suggestie een brief naar de Raad voor de Gemeentefi- nanciën gezonden. Ook door de speciale subsidies ter bestrijding van de werkloosheid is de financiële positie van Leiden vorig jaar gunstig beïnvloed. Verder verkreeg de gemeente in 1975 subsi dies van in totaal 3.359.000 gulden drie rehabilitatiegebieden, nood- herstel van het Heerenlogement, het wijk- en buurtcentrum in de Me- renwijk. voorzieningen in het recrea tiegebied Noord en sierbestrating in de Haarlemmerstraat. Daar staat o.a. tegenover dat de gemeente door de toenemende werkloosheid dit jaar naar raming een- miljoen gulden meer aan bijstandsuitkeringen kwijt zal zijn. De voordeeltjes op korte termijn hebben voor Leiden evenwel nog niet geleid tot een bevredigende financië le positie en gelet op de economische si'uatie wordt dit voorlopig ook niet verwacht, zo blijkt uit de nota van aanbieding, die bij de begroting hoort. In 1978 loopt de overeenkomst met het rijk, waarop de aanvullen de bijdrage die de gemeente ontvangt is gebaseerd, af. Dan zal opnieuw aangetoond moeten worden dat Lei den hier recht op heeft. In het ver leden is dit gebeurd door middel van brochures als "Leiden in last" en "Lei den voorgoed in last". Het is nog niet bekend op welke wijze de ge meente dit maal zijn verzoek ken- baa: zal maken. Wel is het de be doeling dat de begrotingsbehandeling voortaan eerder dan dit jaar'maart) plaats zal hebben. Volgens Van Dam streven B en W er naar om de be groting voor 1977 in december in de gemeenteraad te brengen. De dienst financin is daar nu al mee bezig. LEIDEN De gemeenteraad heeft de noodzaak hiervan niet duideiyk gisteravond door tydgebrek de betoogt wordit dat het vol- vooral omdat die subsidie nog kunnen maken. Ook Peters vond dat doende is om dc verkeerslichten beter zeker is de wethouder, die eerst zelf ook de af te stellen. En op de tweede plaats Het rapport dat de Werkgroep Ryns- 'ilde laten wilde Peters weten of een negataev slechts de raadsleden Beyen (PPR), gaan. zonder overtuigende argumen- beslissing Peters (PvdA) en Van de Zande ten overstag was gegaan. Hij wist nog zich het woord. Alle- niet zeker of hy het voorstel van het banenplannen negatief uit college op het punt (PSP) kwamen aar drie lieten zij zich ze over de plannen, met voorstel van het college burgerweg heeft aangeboden- dit busbanenplan met vervaardigd is door de TRAffic Ma- brengen dat alle andere bus- nagement Advisory Group (TRA- slecht MAG) werd door Byen met zeer veel de tunnel onthaal ten deel zal vallen by het soepsis besproken. Nergens bleek het amenderen, of dat hy tegen het Ryk. Anne van de Zande was tegen adres van TRA MAG te vinden, en de de bus hele voorstel zou stemmen. Dit hangt het aanleggen door de voetgangers- en fietstunnel te af van de reactie van Waal op twee noemde de oversteekplaats by de Ma busbanen, zy supervisor ir. D. Bekkum uit het Rynsburgervia- punten. Allereerst wil Peters riënpoelstraat in het plan onveilig. Volgens Beyen heeft wethouder Waal actie op het rapport dat de Werk- achtte het onterecht om omwille subsidie door te gaan met de plannen, Leusden was niet in het telefoonboek terug te vinden. „Project L/001/EJG" kon gezien die 001 best wel eens het eerste project zyn. dacht Beyen, vai deze anonieme «group*.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3