Brzezanczyk en Feyenoord nu al uit elkaar Geen carnaval voor PSY'ers Met ijs en worst naar zwemrecord Boskov (FC Den Haag) „West Ham United zal on-Engels voetballen'' DINSDAG 2 MAART 1976 PAGINA 13 SYDNEY De driedaag se wereldrecordjacht van Step hen Holland bij de Australische zwemkampioenschappen in Syd ney is voor de 17-jarige scholier uit Brisbane een echte "lijdens weg" geweest. "Mijn verstandskie zen komen door. Daardoor heb ik de laatste paar dagen alleen op wat worstjes en ijs geleefd", ver telde Holland na zijn wereldre cord nummer elf: de 8.02.91 over de 800 meter vrije slag. "Boven dien was ik nog niet helemaal hersteld van de inspanningen van de voorgaande dagen". Met ande re woorden: twee nieuwe "droomgrenzen" van de zwem- sport, de acht minuten op de 800 meter en de 15 minuten op de 1500 meter vrije slag (Hollands wereldrecord staat op 15.10.89), zijn voor Holland alleen nog een kwestie van tijd. Dat hij inplaats van biefstukke alleen consumptie-Ijs voor zün laatste wereldrecord kon aanwen den, heeft Stephen Holland stellig niet treurig gestemd. "Nor maal staat er altijd iemand ach ter me, die erop toeziet dat ik niet teveel ijs eet. Voor ijs kan men mij midden in de nacht uit mijn bed halen". Nadat zijn trainer Lawrie Law rence, die hem in Belgrado 1973 naar het wereldkampioenschap op de 1500 meter leidde, zich om pri- vé-redenen terugtrok, heeft het er enige tijd naar uitgezien, dat het einde van de carrière van de "fre quentie-machine" Holland in zicht was. De Australiër zag af van een start bij het wereldkampioen schap in Cali en liet de Amerikaan Tim Shaw zonder strijd de titel en verloor ook prompt zijn beide wereldrecords op de lange af stand. Uiteindelijk sloot Holland zich in Mission Viejo (Californië) bij de trainingsgroep van Mark Schubert, waartoe ook Shirley Babashof f behoort. Schubert geldt als de "hardste coach" van de Verenigde Staten wat de trai nings-kwantiteit betreft. Met de wereldrecords van Holland keerde in Sydney ook de Jubelstemming in de Australische zwembond te rug. Van de totaal 28 geselecteer den voor Montreal spreekt de se cretaris generaal van de Australi sche bond Syd Grange als de "sterkste Olympische ploeg sinds 1956". Halve finale beker bij PSV EINDHOVEN De wedstrijd Eindhoven - PSV voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker, die is vastgesteld op woensdag 10 maart, zal in het PSV-stadion worden gespeeld. De besturen van beide verenigingen zijn dit gisteren overeengekomen. De aanvang is om 20 00 uur. Theo Laseroms mag tot aan het einde van dit seizoen de FC Vlaardingen blijven trainen. De eerstedivisieclub kreeg gisteren van het sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB toestem ming daarvoor. Laseroms volg de een maand geleden Jan van Baaren bij FC Vlaardingen op. SPLIT Kees Rijvers stelt een heilig vertrouwen in zijn équipe. In meer dan één opzicht. In de ogen van de buiten staander bij PSV, de onwetende, deed de kleine trainer echter de afgelopen dagen een nogal roekeloze concessie door laconiek tegen zijn pupillen te zeggen: "Gaan jullie maar gerust carna val vieren. Kan geen kwaad. Sla alleen niet té veel pilsjes ach terover en maak het niet té laat. Denk aan Hajduk Split." Door Rob Ven-te Roekeloos van Rijvers? Om voetbal lende Zuiderlingen toestemming te geven om zich in het alles vergende curnaval te storten? Roekeloos? Welnee! De slimme trainer besefte zelfs dat hij bij zijn selectie niet eens de waarschuwende vinger (niet te veel, niet te laat) had behoeven op te heffen. Hij wist immers donders goed dat zijn spelers zo gedisciplineerd zijn, zo professioneel leven en denken, dat ze van de „vrije teugel" geen gebruik zouden maken. Luister naar Cees Krijgh aan de vooravond van de Europa Cup tweekamp in het warme Joegoslavi sche Split: „Of ik carnaval heb gevierd? Natuurlijk niet. Deze wedstrijd is immers veel belangrij ker dan een feestje. En zover ik weet, hebben ze er bij ons praktisch allemaal zo over gedacht. We mochten, maar we deden het niet. Uit onszelf niet". Is het vertrouwen van Kees Rijvers in zijn formatie grenzeloos, op hun beurt varen de spelers blind op hun trainer. Cees Krijgh: „Uit eigen ervaring weet ik niets van Hajduk. Ik heb alleen een video-opname van ze gezien. Meer niet. Maar dat geeft niets, qant Rijvers, die Hajduk laatst twee keer zag, heeft me alles over die makkers verteld en dat is genoeg. Hij zei dat Hajduk een klasse-elftal heeft en dat het het spelletje niet speelt zoals de doorsnee Joegoslavische ploeg, nee, geen eindeloos tikkie-takkie-voetbal, maar dat het modern, aanvallend, voetbal brengt. Ja, volgens mijnheer Rijvers speelt Hajduk eigenlijk het liefst zoals PSV het ook graag doet. Volop op de aanval, he. Hooguit, als het kan, twee man achter houden. Bij die lui is Jerkovic dan de Willy van der Kuylen, de man over wie de meeste aanvallen lopen. En hun spits Sur jak is de - Edstrom. Surjak zwerft ook veel naar links uit en is ook in de lucht ontzettend sterk. Ik Kees Rijvers zal een hele kluif aan hem hebben. Ja, want het is wel zeker dat ik hem voor m'n rekening moet nemen". Hajduk wil dus graag acteren, zoals PSV zijn sport ook het liefst beoefent. Maar wat zal PSV nu moeten doen? Trachten het eigen, aanvallende, voetbal te brengen met overigens alle risico's van dien of primair proberen om de tegenstander niet in zijn 6pel te laten komen? Met andere woorden: zelf het initiatief nemen of er voor zorgen dat Hajduk het niet kan nemen? Voorstopper Krijgh: „Als ik Rijvers goed heb begrepen, gaan we het morgen net eender doen als vorig jaar voor de Europa Cup II bij Benfica. Je weet wel, die wedstrijd in Lissabon, die we met 3—1 wonnen. Dus allereerst proberen om Hajduk op te vangen en daarna trachten vanuit de verdediging te counteren. En nu zullen er wel mensen cynisch opmerken dat we met die taktiek in Kiev tegen Dynamo toch maar mooi met 3—0 achter kwamen, maar die redenatie is dan onzin. In Kiev liep het in de eerste twintig minuten ook goed. Dat we toen toch het schip ingingen. ach, dat had met persoonlijke fouten te maken en niet met de taktiek". Het publiek in Split staat beke nd als het meest fanatieke van Joegoslavië. „Geen bezwaar. Laat ze maar te keer gaan. Als Hajduk er geen eentje inkrijgt, mogen ze voor mijn part alles bij elkaar schreeuwen. Maar Ja, maakt Hajduk er een, dan wordt het publiek natuurlijk nog gekker en Hajduk van de weerom stuit ook. Ja, en dan kan het toch qel een tikje link worden". Tekent Cees Krijgh voor een 1—0 nederlaag? „Een nederlaag? Nee hoor. Iedereen is bij ons fit. dus waarom zouden we dan verliezen? Nee, laat ik het zo zeggen: ik teken voor een gelijkspelletje. Dan kunnen we de zaak mooi in Eindhoven afmaken. In Eindhoven, waar het publiek ook zo lekker fanatiek kan zijn. En tussen haakjes, ik heb gehoord dat Hajduk uit veel minder pleegt te zijn dan in Split. Een gelijkspel lijkt me daarom ideaal". JEUGDPLAN LEIDEN In het kader van het Jeugdplan Nederland heeft het Leids elftal van 13- en 14-Jarigen gisteravond het Cl-elf tal van UVS met 80 verslagen. John Marijt iNoordwijk) was voor het Leids elf tal topscorer met drie treffers, Henk Goozen (MMO) en Jan van Es (UVS) scoorden tweemaal, Rob bie Lagerwey van Alphen doelpunt te éénmaal. Volgende week maan dag speelt het Leids elftal van 15 16-Jarigen een duel tegen Lugdu- num Al. Evenals het duel van gis teravond wordt ook die wedstrijd gespeeld op het LFC-terrein. Aan vang 17.30 uur. Voetbal De Surinaamse voetbal kampioen Robin Hood zal in Juli en augustus een toernee door Nederland maken. Het ligt In de bedoeling wed strijden te spelen tegen AJax, Feven- oord, Haarlem, NEC en FC Den Haag. „Maatregel goed voor de ploeg" ROTTERDAM Willy Kreuz was gisteravond totaal niet verrast dat Brzezanczyk door Feyenoord buitenspel was gezet. Kreuz: "Ik had niets anders verwacht. Hij was geen persoonlijkheid". Verder nog gint Jürgen Kristensen. "Dit is op het juiste moment gebeurd. Deze maatregel zal de ploeg ten goede ko men". Dat dacht ook aanvoerder Eddy Treytel: "Volgens mij krijgt de ploeg nu een kick". De doelman vond het echter niet reëel om alleen Brzezanczyk de schuld te geven. "We zijn allemaal schuldig, de spe lers vooral. Hij is alleen de dupe van de situatie geworden". Volgens Treytel zal Ad Zonderland het sei zoen bij Feyenoord als hoofdtrainer afmaken. risioo, te ver weg. Hij wil ook wedstrijden tegen RC Lens, kijk PSV. Dat is een voordeel een ander winstpunt is dat FC Den Haag niets heeft te verliezen. West derig: in drie. vier maanden zal je Ham United heeft dat wel. Ik heb helemaal geen bondscoach worden, zeker niet in Uruguay, te Zuidame rikaans. vindt hij. Zegt Den Haag-trainer Vujadin Boskov driemans-middenveld gezien, heb Plan regionaal damesvoetbal het woord, voetbalkenner pu? sang, in dit gesprek meer dan eens in vuur en vlam. de Den Haag spelen rechtervuist in de andere handpalm On-Engels? Jawel plantend. Lacht dat het aanbod hem toch goed heeft gedaan, niet dat hij aan zich zelf twijfelt, maar wie heeft er iets op tegen wanneer hem een schouderklopje bereikt? Toch nog onverwacht met de deur in huis. Boskov: „In principe zou ik hier graag willen blijven. Gecompli ceerd? Nou, nee. Maar A speelt de kwartfinale van de Europa Cup II nu. B ail ik weten hoe het met Mansveld afloopt en met Kila, Van Leeuwen, Perazic. Choufoer gezegd: laten we wachten tot de twee wedstrijden tegen West Ham United achter de rug zijn. „Ik bespeur te veel respect voor die Engelsen Ham", zegt hij. „Dat is nergens voor nodig. Het Nederlandse voetbal is een begrip moeten we ons realiseren. Daarom winnen wij die wedstrijd in Den Haag ook". „Hoe het in Engeland afloopt zien we dan wel weer. FC Den Haag is nog niet zo sterk dat de club een aantal wedstrijden aan een stuk kan spelen, wel een of twee. FC Den mijr spelers rapport over veertien in totaal uitgebracht. Hier, in 4-4-2, let op. ook dat kan in voordeel zijn". OUDE WETERING In een Ik heb tegen oriënterend gesprek heeft een aan hebben de tyd, tal clubs gisteravond een voorstel aangenomen om te komen *-ot re gionaal da mesvoetbal. In de kantine van Weteringse Girls werd het plan West voorgelegd om te starten met drie clube uit Leiden, twee uit Gouda en vier uit Den Haag, die een competi- de grens, dat tie op zondag zouden moeten gaan afwerken. Op 15 maart zal daar over. in het bijzijn van vertegen woordigers van de betrokken dames commissies, opnieuw worden ge sproken. Dan ook zullen pogingen worden ondernomen de afdelingen Rotterdam en Dordrecht bij de nieuwe opzet te betrekken. ROTTERDAM Vrij onverwacht nog is het huwelijk tussen Antoni Brzezanczyk en Feyenoord gistermorgen vroeg ontbonden. Hoewel het de afgelopen maanden een pu bliek geheim is geweest dat het niet best boterde tussen trainers en spelers, is de schei ding daarom uit de hemel komen vallen om dat Brzezanczyk op voorspraak van Guus Brox zelf naar Rotterdam Zuid kwam en de Feyenoord-manager zich tot op het laatste moment positief is blijven opstellen ten opzichte van de Pool. Het kortstondige samenzijn van Brzezanczyk en Feyenoord was in wezen al op de voorhand gedoemd tot mislukken. De vergelijking met een door de wol geverfde vrouw, die gewend aan een luxueus leventje in haar nieuwe echtgenoot niet meer dan een saaie man aantrof, werd al gemaakt voor er een competitiewed strijd was gespeeld. Laaiende meningsverschillen volgden in hoog tempo sluimerende conflicten» op, niettemin stelde Feyenoords beleids groep betaald voetbal zidh alvorens te worden ontbonden als een man achter de trainer. Na de in zijn uitbarstingen ongenuanceerde Coerver had Feyen oord in de eerste plaats een man van niveau nodig en niveau kon Herr Antoni niet worden ontzegd.-. Wat in de opluchting, die het vertrek van Coerver met zich meebracht, over het hoofd werd gezien was alleen dat de oefenstof van de in zijn eigen land werkloze Brzezanczyk vergeleken met die van de leergiergie coerver uit het Jaar nul was, een eerste wrijfpunt tussen de spelersgroep en Brzezanczyk. Noch die klachten, noch het verzoekschrift, waarmee de spelers- raad op een vijfdaagse werkweek aandrong zijn in die beginperiode door de beleidsgroep betaald voetbal zo gegrond bevonden om niet achter Brzezanczyk te blijven staan. Brzezanczyk noemde de Nederlandse voetballer niet helemaal ten onrech te als enig antwoord aartslui en ongedisciplineerd. Brox riep uit dat Brzezanczyk niet anders kon omdat het in zijn land nog normaal is dat er wordt gewerkt en na het .blote biUen-incident' van Jörgen Kristen sen hief de spelersraad zichzelf op. Ongenoegen Everee, die wilde stoppen. Rijsber men, die zijn trainer een non-valeur noemde, een dwarsliggende Van Hanegem en Van Daele uiit de selectie gezet, betekende nog maar een greep uit de berg ongenoegen bij Feyenoord. Tot op het moment dat Feyenoord zich in het carnaval van Kerkrade zonder tegenstribbelen liet Jonassen heeft de gedaohte aan ontslag het Feyenoord-bestuur niet bezig gehouden. Pas toen men zich aan de top begon te realiseren dat na het UEFA cup-echec tegen Ipswich Town, eliminatie in het vaderlandse bekergebeuren een feit was en dat de verloedering zo om zich heen greep dat ook de competitie op een debacle dreigde uit te lopen, liet men Brzezanczyk vallen. Het een en ander werd door Brzezanczyk tijdens de spaarzame keren dat hij zinnig met de pers van gedachte wisselde al voorbereid en kreeg gistermorgen in een gesprek met Kerkum en Brox zijn beslag. Niettemin dient te worden betwijfeld of Brzezanczyks verzoek om een gouden handdruk met behoud van salaris tot Juni 1977 (indien Feyenoord aan zijn capaci teiten mocht twijfelen: zei hij onlangs) op alle punten is in gewilligd. Brox noemde gisteren de scheiding harmonieus verlopen maar al eerder sprak hij van de contructueel overeengekomen bepa ling om na dit seizoen wederzijds te kunnen opzeggen. Opvallend was voorts dat Brox per sé niet wilde zeggen of Brzezanczyk dit seizoen uit en het volgende krijgt betaald, iets waarin de Pool mede zwak zou komen te staan omdat hij als enige in het Ne derlandse betaalde voetbal werk zame trainer geen "lid is van de WON. In dat licht is de uitlating van Ad Zonderland te plaatsen (die dit seizoen als hoofdtrainer af maakt) dat Feyenoord niet tot besmette club zal worden uitgeroe pen door de trainersvakbond. Slachtoffer Een slachtoffer is Antoni Brzezanc zyk, die gisteren naur kennissen in Amsterdam bleek te zijn gevlucht, duidelijk wel. Je kunt over zijn trainings-methodiek discussiren, je kunt zijn voetbalkennis niet up-to- date noemen, hem zelfs verwijten een kleurloze man te zijn zonder persoonlijkheid. Waar Brzezanczyk zelf echter niets aan kon doen is de onzorgvuldige selectie, die Feyenoord toepast waar het zijn trainers betreft, de verpeste sfeer, de verzadiging, waaraan een aantal topspelers lijdt, „er moest iets gebeuren", zei Guus Brox gisteren, „het is allemaal te teleurstellend geweest. Zoals AJax ooit met Knobel en Kraay handelde, zo hebben wij nu gedaan en dat hoeft niet eens te betekenen dat zo'n trainer zijn vak niet verstaat. Kijk naar Knobel, die werd later een goede bondscoach. Maar de zaak zat vast, neem de competitie, nog niet eens een gemiddelde van anderhalve punt per wedstrijd. Er moest iets gebeuren, wat hebber, we zo nog te verwachten, hebben we ons afge vraagd. Daarom dit, nadat we al eerder van gedachten hebben gewisseld over dat punt maar ontslag is nu eenmaal iets dat Je zolang mogelijk uitstelt." Feyenoord zail noch naarstig op zoek gaan naar een smaakmaker, noch per advertentie sollicitanten oproe pen en dat lijkt een indicatie dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat er - wanneer het - tegenzit - nieuwe barbertjes zullen komen. Feyenoord wacht opnieuw af; iedereen weet er nu van af, zei Brox gisteren. Hoewel reeds nu wordt gespeculeerd over de komst van Happel, Boskov, De Visser, Joop Brand, ontkent Brox iemand op het oog te hebben. Wat kan de goede man trouwens anders doen in dit stadium? Maar echt verstandig zou Feyenoord er aan doen om zich een toekomstbeeld te vormen van het voetbal, waarmee men zich voorstelt het volk terug in de Kuip te krijgen. Tegen de achtergrond daarvan dient het profiel van de nieuwe trainer te worden geschetst. Al is het alleen maar om een nieuwe zaak Brzezanczyk om nog meer teleur stelling te voorkomen. Antoni Brzezanczyk

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13