Zeli zonne warmte vangen met dakraam MAKEN AL DIE SAUSJES Diepvries Maximum mmim BOODSCHAP Experiment wordt in Nijmeegse woningen in praktijk gebracht DINSDAG 2 MAART 1976 PAGINA lt De Consumentenbond testte 18 verschillende merken verfafbijtmid- del, die in ons land te koop zijn. De onderzoekers concludeerden: ze doen het allemaal ongeveer even goed, alleen de prijzen verschillen. Wat ook bleek is, dat Je erg moet oppassen met het schraapsel van afgebeten verf. Het kan van alles aantastenvinyl vloertegels, lino leum, wollen kleden. Oppassen dus dat je het niet aan Je schoenzolen mee het huis in loopt. Nog iets: wie bij het afbijten werkhandschoenen gebruikt, moet er rekening mee houden dat rubber er wel tegen kan, maar dat kunststof handschoenen door het spul zwaar worden aangetast. Rekken vol met sausen staan er in de supermarkten. Een saus voor dit en een saus voor dat. Een mayonaise en een mixonaise. Een saus voor de frites en een saus voor de sla. En als u het woord „saus" zat bent, dan spreekt u over „dressing". Het zijn er zoveel dat u misschien door de bomen het bos niet meer ziet, Hoe vet is de een en hoe dik word je van de andere? Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding heeft een paar van die sausen, de mayonaise-achtigen, in een grafiek bij elkaar gezet. Daarin kunt u zien hoeveel olie (dus vet) er in zit en hoeveel calorien deze produkten le- Langs de vertikale lijn links in de grafiek kunt u het percentage olie aflezen. In de gewone mayonaise zit het meest80%In de magere sla saus zit liet minst: 5% De dikke horizontale lijnen geven aan hoeveel calorien er in de sau sen zitten. Die hoeveelheid calorien is opgegeven per honderd gram. Maar waarschijnlijk 6chept u de saus met een eetlepel over frites of sla. Een eetlepel saus weegt onge veer 20 gram. Een lepel magere sla saus geeft dus ongeveer 15 calorieën, een lepel fritessaus of gewone sla saus kan varieren van 60 tot 75 ca lorieën, met een eetlepel mixonaise zit u op ongeveer 95 en met 'n eet lepel echte mayonaise wordt t he lemaal bar en boosdaar krijgt u per schep 150 calorien mee binnen. Wie teveel weegt moet dus erg op passen met sausen waar veel olie in zit. En het maakt wat dat betreft niet uit of dat verzadigd vet of meervou dig onverzadigd vet is (dat laa'ste wordt gebruikt tegen hart- en vaat ziekten) Vet is vet, en wie er teveel van eet wordt er dik van. De sausen die niet in dit grafiekje staan,zoals barbecuesaus, ketchup of dipsaus leveren ongeveer net zo veel calorien als magere slasaus, namelijk tussen de 80 en de 100 per 100 gram. (Dat is dus circa 20 calo rien per eetlepel). Nog niet zo lang geleden bijvoor beeld kwam in ons land het zonne-proefproject in Oss in het nieuws. Ook overal in het buiten land is men al druk bezig met proefnemingen. In Nederland nam het Bouwcen trum in Rotterdam het initiatief voor experimenten. Maar los van al dat gexperimenteer moet je toch eens in de praktijk beginnen dacht men in Nijmegen. Met als basis de nu bekende technieken, en na uitvoerige bereke ningen, ontwikkelde aldaar het ingenieursbureau NVH de Solaq- warmtecollector. Als u dat zou willen kunt u als particulier zo'n ding kopen. En als het van de welstandscommissie mag, kunt u hem op uw dak plaatsen en dan werkt het nog ook, al blijft men voortdurend zoeken naar nog betere resultaten met zonne-energie. Nu alg ©schikt De firma Nijs en Vale, ook in Nijmegen, maakt ze nu. Die collector is, zo verzekeren de makers, bij uitstek geschikt om opgenomen te worden in de warmwatervoorziening van kleine en ook wel grote huishouden. Men heeft bij het ontwerpen van de vorm van de collector duidelijk rekening gehouden met de invloed op het uiterlijk van uw huis. Het ding ziet er uit als een flink groot dakraam. Men verwacht in Nijme gen daarom niet, dat er veel bezwaren zullen bestaan tegen het aanbrengen van zo'n collector. De werking Het gaat zo, met die zonnecollector. Een naar de zon gekeerde zwarte plaat zal de opvallende zonnestralen vrijwel geheel absorberen (dus opnemen en niet terugkaatsen). Om nu die opgenomen zonnewarmte nuttig te kunnen gebruiken zijn in de plaat kanaaltjes aangebracht waar water doorheen stroomt. Koud water wordt in de plaat ingevoerd, door de warme plaat denk eens aan een autodak in de zon verwarmd en als heet water afgevoerd naar een opslagvat. Om nu te zorgen dat er geen warmteverlies is, wordt aan de zonzijde van die zwarte plaat een plaat glas (broeikaseffect) en aan de achterzijde aan de zolderkant van de plaat dus een dikke laag steenwol aangebracht. Het geheel is gevat in een aluminium frame. Dat hete water in het opslagvat zou Je zo kunnen gebruiken. In theorie tenminste, want er zit een anti vriesmiddel in. V oorverwarming Maar zo gebruiken, dat is de bedoeling niet. De installatie dient als voorverwarming op de bestaande warmwatervoorziening via boiler of geiser. Het opslagvat is dubbelwandig. Het hete water uit de zonnecollector zorgt weer voor verwarming van koud leidingwater dat ook in dit vat komt. Dat water mengt niet met het hete collectorwater, maar het hete water verwarmt gescheiden door een wand het verse koude water. Het water uit de collector koelt niet helemaal af en is, zoals we zelf konden voelen aan de retourleiding, als het naar het „zonneraam" teruggaat, nog wel warm. In de collector wordt dat water weer heet en in feiite steeds heter na elke circulatie. Circulatie Die watercirculatie vindt in kleine installaties plaats door natuurlijke circulatie, een pomp is niet nodig. Het „normale water", zullen we maar zeggen, in het opslagvat wordt behoorlijk warm en het kan zo via leidingen naar een boiler worden gevoerd. Om goed te kunnen werken moet het voorraadvat ongeveer 50 centi meter hoger geplaatst worden dan de bovenzijde van de collector. In de praktijk kan dat in het nokje van het dak, zodat er nauwelijks nuttige ruimte op zolder verloren gaat. Opbrengst Er zijn door deskundigen allerlei voorspellingen gedaan. Als tegen het einde van de eeuw 4 miljoen woningen en gebouwen een dergelij ke installatie zouden bezitten, dan zal 100 miljoen kilowatt-uur warm- te-energie door de zon worden geleverd. Dat komt dan in de plaats van 15 miljard kubieke meter aardgas, dat is een derde deel van ons huidige jaarlijkse aardgasge bruik. Maar. zegt men bij Nijs en Vale, de ontwikkeling en toepassing van zon- ne-energie op grote schaal moet be taalbaar en rendabel worden ge maakt. En dat kan alleen als ook de overheid dergelije projecten zal begeleiden. De warmte-opbrengst in de gewone praktijk is natuurlijk afhankelijk van de opstelling van de collectoren ten opzichte van de zon en ook van de uitstraling van de zon op dat ogenblik. De buitentemperatuur speelt allicht ook een grote rol. Bij Nijs en Vale stelt men dat collectoren het beste op het zuiden kunnen worden geplaatst onder een hoek van 45 graden. Gerekend met gegevens van het KNMI bedraagt de jaarlijkse opbrengst van de collector (met een grootte van 3,8 vierkante meter) 1500 kilowatt-uur. Dit komit overeen, zeggen de Nijmegenaren, met ongeveer 18 kw/uur warmwaterbe hoefte van een gemiddeld gezin. Op een zonnige dag in de zomer kan zelfs een opbrengst van ongeveer 18 kw/uur worden be haald, daarmee kan 400 liter heet water van ongeveer 55 graden Celsius worden verkregen. Als proef staat er thans zo'n collector opgesteld in de kantine van de Nijmeegse fabriek. De zon is daar vervangen door een batterij lampen. De collector, zoals deze nu te leveren is, heeft als afmetingen 2,40 x 1,80 meter. De plaat is met raam 10 cm dik In die afmetingen komt hij op ongeveer 1000 gulden. Voor nog eens duizend gulden kan een installateur de nodige leidingen aanleggen en het warmte-opslagvat leveren. De kosten om zo'n collector in het dak te monteren zullen betrekkelijk gering zijn. Een paar honderd gulden, scnat men. De collector is bestand tegen weer en wind, vorst, regen en sneeuw. Hij gaat erg lang mee, zegt de fabrikant- Snobs Onderhoud is er niet of nauwelijks. Zelfs het schoonhouden van de glasruit kan achterwege blijven, tenzij zeer ernstige vervuiling heeft plaatsgevonden. Wie koopt zo'n energiebron-van-de- toekomst? Milieubewuste mensen en bouwers die hun huizen een extraatje willen geven om ze nog verkoopbaarder te maken? Ja, zeggen de fabrikanten. En snobs die „alles" al hebben, inclusief een tweede auto en een tweede huis? Die ook ja, zeggen de makers van de zonnecollector. We eten in Nederland per persoon drie kilo rijst per jaar. Daar zijn dan ook de niet-rijsteters bij meegeteld. Een derde van die rijst is zogenaamd voorgekookte en de handel voorziet een verdere groei van dat voorgekookte deel. Volgorde op de markt van dit kant-en-klaar produkt is: 1. Lassie Toverrijst, 2. Flits, 3. Oryza Blauw, en wat verder daarachter 4. Momenta Slechts 14 van de hele omzet zit bij eigen merken van winkels en B-merken van de grote fabrieken. Er zijn verschillende soorten „voorgekookte": Lassie is langkorrelig, en Flits en Oryza bijvoorbeeld ziin rondkorrelig. Volgens de levensmiddelenvakpers wordt 12% van het geld dat wij aan groente en fruit uitgeven, aan diepvries besteed. Diepvriesspinazie wordt het meest gegeten; ver daarachter volgen boontjes en erwten. Overigens gaat wel 12% van het geld naar diepvriesgroente, maar dat wil nog niet zeggen dat dan ook 12% van de groente die wij eten diepvries is. Want diepvries is duurder en dus krijg je er minder van voor je geld. Dit zijn gegevens over wat wij dan wei eten (uit 1973, maar nieuwe zijn er nog niet): 80% verse groenten, 16% uit blik of glas, 4% uit diepvries. Sinsdien hebben natuurlijk wel meer mensen eigen vrieskisten. Wie met een auto naar Rusland yil, moet er rekening mee houden Aat daar sinds 1 januari op alle wegen een maximumsnelheid van 90 km van kracht is. De maatregel is uit veiligheidsoogpunt genomen, zeggen de Russen. Tot dusver golden er alleen snelheidsbeperkingen als die speciaal waren aangegeven. De Zwitsers hebben hun snelheids- maatregelen tot eind 1976 verlengd. Dat betekent: op de autowegen niet harder dan 130 km., en op gewone wegen een maximum van 100 km. Het benutten van zonnewarmte is al enige tijd meer in de belangstelling, door de stij gende energieprijzen en de dreigende schaarste aan brandstoffen. 90 Een schema van het zonne-energie-project van Nijs en Vale. *- magere slasaus 1 100 200 300 400 bOO 600 700 kcalorleèn w 100 o Dfudukt mayonaise r xona'ise Becel dressing halfvette mayonaise m fritessaus -J slasaus j fritessaus -t-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11