Strijd om Rhodesië lijkt zeker va Serail ton benoemd bij V.N. Richarcl Nixon wordt bij thuiskomst "ondervraagd" Uitspraak van OAE: Amerikanen in Beiroet na vier maanden vrij IJsland wil geen potte- kijkers DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 PAGINA 9 Patty Hearst William Dykes William Gallagher BEIROET AP) De twee Ame rikaanse ambassadefunctdonardssen, die in oktober door linkse moslims in Beiroet werden ontvoerd, zijn gis teren na ruim vier maanden vrij- gèlaten, zo heeft een woordvoerder voor de Libanese socialistische par tij bekend gemaakt. De twee Charles Gallagher en William Dykes zijn door het volksfront voor de bevrijding van Palestina aan de socialistische par tijleider Kamal Joenblatt overgedra gen. De mannen werden 22 oktober tijdens de burgeroorlog tussen mos lims en Christenen ontvoerd toen zij op weg waren naar hun werk bij een uitgeverij. Een losgeld werd nooit gevraagd. Waar Gallagher en Dykes zijn vastgehouden is niet be kend gemaakt. Volgens Palestijnse kringen had een Libanese groep die met de Pales tijnse commando's sympathiseert de twee Amerikanen vrijgelaten na de belofte van de Amerikaanse ambas sade dat twee Palestijnen die in Is raël gevangen zitten hun vrijheid zul len krijgen. Een woordvoerder van de ambas sade zei daar echter niets van te weten. ADDIS ABEBA/SALISBURY (DPA/UPI/ Reuter) William Eteki Mboumoua, de Ka-~ meroense algemeen secretaris van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), heeft gezegd dat hij alle hoop op een vreedzame regeling voor de kwestie Rhodesië heeft laten Pat Nixon voor de "Hemelse Tempel" in het Hoeang Chioeng- park in Peking, die zij met haar man Richard bezichtigde als on derdeel van het omstreden bezoek van de ex-president aan de Chi nese Volksrepubliek, rvaarvoor hij bij zijn thuiskomst min of meer ter verantwoording zal worden geroepen. Ten overstaan van de OAE-ministerraadsver gadering in Addis Abeba, verklaarde Mbou moua dat er van het constitutionele overleg tussen premier Ian Smith en Afrikanen-leider Joshua Nkomo naar zijn mening niets te verwachten is. PSYCHIATER OVER PATTY HEARST: EEN MENS ZONDER IDENTITEIT SAN FRANCISCO (AP) Een psy- ichiater, die door de verdedigers van Patricia Hearst was aangetrokken, heeft de jury in het tegen haar ge voerde proces verteld, dat zij in haai- strijd om de gevangenschap te doorstaan zich in de rol van an dere personen had ingeleefd eerst was zij de revolutionaire "Tania" ge worden en later de vrouw "Pearl". Dr. L.J. West zei, dat Patricia, toen hy haar m september na haar arrestatie voor het eerst zag "een persoon zonder identiteit was". Zelfs nog, zei hy, ïydt zy aan een "overlevings-syndroom". Zy Vr?est dat zij gedood zal worden. "Hoewel zij thans veel beter is, treft Patricia Hearst dat nog steeds kis het Svmbionese bevrijdingsleger pmrdt genoemd", zei de dokter, die haar tien dagen na haar arrestatie Onderzocht en negen dagen geleden nogmaals' haar laatste woor den tot mij. toen ik haar de laatste maal onderzocht, waren "mijn groot st? zorg is thans om in leven te blij ven''. De getuigenverklaring van Dr. West ten behoeve van mej. Hearst Werd door de openbare aanklager Aangevochten en tijdens een kruis verhoor fel betwist. De adjunct-officier van Justitie, David Bancroft, liet zien, dat dr. West een brief met een sympathie betuiging en woorden van bemoedi ging aan de familie Hearst had ge schreven toen de jonge beklaagde nog vermist werd. De arts zei die brief geschreven te hebben "van de ene ouder tot de andere". Dr. West en de rechter bevestig den, dat hij met de rechtbank over fleze brief had gesproken voordat hij was aangewezen om Patty Hearst k onderzoeken. Verder noemde Bancroft het feit, flat een van dt eerste psychologische proeven met Patricia werd gestaakt, nadat ontdekt was hoe zij over de antwoorden overleg pleegde met haar advocaat Albert Johnson. Dr. West, die eerder een andere re- 3en voor het staken van die proe ven had genoemd, zei: "Er was wel toiets. Ik moest de heer Johnson wegjagen". Mboumoua verklaarde voorts dat de OAE de bevrijdingsbeweging in Zuidelijk Afrika zal blijven steunen, als een 'betrouwbaar en onontbeer lijk' bruggehoofd in ae strijd voor een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië, voor de bevrijding van Namibië «Zuidwest - Afrika) en voor de vernietiging van het Zuidafrikaan se apartheidsbewind. Hij zei vcorts niet te zu'.en wy- ken voor eisen van de zwarten voor het onmiddellijk instellen van oen meerderheiasbewind bij de huidige onderhandelingen met Afrikaanse na tionalistische leiders. In antwoord op een vraag van een zwart parlementslid of hij over woog af te treden ten gunste van een "soepeler" leider zei hij: "tot mijn spijt moet ik de geachte afge vaardigde teleurstellen: ik ben niet van plan af te treden. Hij hoopt ken nelijk op een premier die zou capitu leren voor eisen voor onmiddellijk instellen van een zwart bewind. Ik geloof dait dat zijn definitie van soe pelheid is", aldus Smith. Toen het zwarte parlementslid John ter, kolonel George Hartley, buiten de orde verklaard. Eerder had de minister van voor lichting, Elly Broomberg, het parle ment meegedeeld dat hij "onweer legbaar bewijs" had dat een in Lon den gevestigde maatschappy met grote belangen in Afrika de Engels- Eindresultaat voorverkiezingen CONCORD, NEW HAMPSHIRE kan zijn. (AP) Hieronder volgt het eindre- Het bewind sultaat van de voorverkiezingen in New Hampshire: Republikeinen: Ford 54.824 stem men 51 procent: Reagan 53.507 stemmen 49 procent. Democraten: Carter 22.895 30 procent: Udall 18.592 24 procent; Bayn 12.557 16 procent; Harris 8.824 11 procent; Shriver 6.649 0 procent: Humphrey 4.347 6 pro cent; Wallace 1.191 1 procent; Jackson en McCormach ieder 1 talige pers in Zuid-Afrika er toe had overgehaald een campagne te voeren voor onmiddellijke invoering van een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Vanochtend vroeg is de Britse af gezant lord Greenhill in Salisbury aangehouden. Hij moet nagaan wat de plannen van de Rhodesische pre mier zijn na de gebeurtenissen in Angola en of er een reële kans be staat op een ordelijke overdracht van de macht aan de meerderheid in het land. Ook zal hij moeten na gaan wat in dat geval de Britse rol Maposa probeerde premier Smith procent en Kennedy 0 procent, te vragen of hy de onvermijdelijkheid De volgende voorverkiezing waarin van een zwart meerderheidsbewind Ford en Reagan samen deelnemen is verwierp, werd dit door de voorzit- op 9 maart in Florida. Spanje overweegt soepeler politiek jegens Gibraltar MADRID (Reuter) De Spaanse regering zal waarschijn lijk haar standpunt ten aanzien van de Britse kolonie Gibral tar wijzigen, zo heeft de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jose Maria de Areilza, verklaard. De minister zei dit in een vraaggesprek met een aantal journalisten. Spanje heeft in 1969 alle toegangen over zee en over land tot Gibraltar afgesneden, om kracht bij te zetten aan zijn 300 jaar oude aanspraken op de kolonie. Als een gebaar van goede wil heeft Spanje echter afgelopen Kerstmis de tele foonverbindingen hersteld. Areilza zei wel dat een wijziging van de Spaanse houding zou afhangen van "de reactie" die hij tijdens zijn officiële bezoek aan Groot-Brittannië volgende week ontmoet. Gi braltar zou echter niet het voornaamste onderwerp zijn van zijn besprekingen met premier Harold Wilson, minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan en oppositieleider Mar garet Thatcher. "Het essentiële doel is Groot-Brittannië uit te horen over Spanje en de Europese Gemeenschap", al dus de Spaanse minister. De golf van stakingen en betogingen die sinds de dood van Franco Spanje overspoelt, heeft inmiddels een eerste dode geëist. Deze viel in een botsing tussen politie en demon stranten in de Zuidspaanse plaats Elda. Ian Smith riep op 11 november 1965 eenzijdig de onaf- hankelykheid van Groot-Brittannië uit om de bevoorrechte positie van de 300.000 blanken over de zes mil joen zwarten te handhaven. De regering in Londen noemde de onafhankelykheidsverklaring on wettig. Verscheidene keren probeerde zij tot een oplossing van het geschil te komen, maar zonder resultaat. Vandaag zal het overleg tussen premier Smith en de gematigde vleugel van Joshua Nkomo van de A.NC afrikaanse nationale raad wor den hervat. Door Rhodesiche troepn zijn bij gevechten langs de noord-oostelijke grens met Mozambique tenminste 24 Afrikaanse guerrillastrijders gedood, aldus is bekendgemaakt door het hoofdkwartier der veiligheidstroepen Salisburg. Een Rhodesiche soldaat was ge dood, het aantal eigen gewonden bedroeg vier. In het gerfoemde ge bied waren in januari de vijande lijkheden weer opgelaaid nadat een 700 guerrillastrijders van Mozambi que uit Rhodesie waren binnenge glipt. aldus de mededeling. De strijd was begonnen in decem ber 1972 en sinds die tijd zouden ten minste 715 Afrikanen, 61 Rhodesi sche solaten en 19 Zuidafrikaanse politiemannen zijn gesneuveld. Manoeuvres De Griekse strijd krachten zijn in staat van paraat heid gebracht met het oog op de Griekse en Turkse manoeuvres die gelijktijdig plaatsvinden in het oos telijk deel van de Aegeïsche zee. Vol gens de berichten zyn de meeste verloven ingetrokken. Vooral op de Griekse eilanden in de Aegeïsche zee tegenover Turkije en langs de Grieks-Turkse grens zijn strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. IJsland heeft gisteren geweigerd waarnemers van de NAVO toe te laten op zyn patrouilleboten en op de Britse fregatten in de IJslandse visseryzone. zo is in Brussel uit be trouwbare bron vernomen. De IJs landse regering, die dit besluit dins dag heeft genomen, heeft daarmee het laatste NAVO-voorstel, gericht op de beëindiging van de schermut selingen in de IJslandse wateren, verworpen. Het voorstel was aan de belang hebbenden voorgelegd voordat de di plomatieke breuk tussen IJsland en Groot-Brittannië tot stand kwam. Het had echter vanaf het begin wei nig kans op slagen, aldus NAVO- zegslieden. Intussen dreigt de ruzie tussen de twee NAVO-lidstaten een gevaarlyke wending te nemen met de kans dat er slachtoffers vallen. Dit is de in druk van waarnemers in Londen na dat Engeland een vierde fregat naar IJsland heeft gestuurd om de Britse treilers tegen aanvallen van IJsland se patrouilleboten te beschermen en het dreigement van de regering in Reykjavik een .zee-guerrilla" te be ginnen tegen de ,3ritse agressor" Dit dreigement wordt in Engeland zeer ernstig genomen. Men vestigt de aandacht op het feit dat IJsland, dat zes snelvarende kanonneerboten in de buurt heeft, van plan zou zyn in het kader van deze guerrilla vissers schepen te bewapenen. WASHINGTON/PEKING (UPI/ADP DPA) Ex-president Richard Ni xon zal door de Amerikaanse rege ring worden ondervraagd over zijn bezoek aan China en de gesprek ken die hij daar met Chinese leiders heeft gevoerd. ambassadeur van de Verenig de Staten bij de Verenigde Naties. Hij volgt als zodanig Daniel Moyni- han op wiens onomwonden redevoeringen en kritiek op politiek zou volgen van uitdaging van sommige van de derde- of vier de wereldlanden van het kind bij Moynihan keert aan het einde t nistische en derde-wereldlanden veel de maand terug naar de Harvard- •universiteit om colleges te geven. President Ford noemde Scranton een goede persoonlijke vriend en een naaste politieke medewerker. De bevestiging van Scranton door de Senaat zal naar verwacht wordt geen moeilijkheden opleveren waar door hij medio maart zijn functie zal kunnen aanvaarden. Moynihan zal vandaag de VN-organisatie verlaten. De 58-jarige William Scranton staat bekend als een man met onafhan kelijke meningen, maar met aan hadden. Ford maakte de benoeming per soonlijk bekend. Hij zei dat Scran ton "een grote taak" had "bij het verdedigen van de V.S. tegen on eerlijke aanvallen" in de wereld organisatie. Scranton zei dat hij een fan was van Movnihan. Hij voegde er aan toe: "Ik geloof dat wy vooruitgaan in de VN. hetgeen vooral te danken is aan het beleid van de president en minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, en aan het optreden van Moynihan. Ik ben trots en ge lukkig diens opvolger te zijn". Ford en Scranton (rechts) bij het aankondigen van Scran- tons benoeming als ambassadeur bij de VN. met de onrust op de universiteiten. dan de Deze werd gevormd nadat leden ADVERTENTIE zienlijk minder flair man die hij opvolgt. Voor de meeste dit precies wat de regering-Ford zocht staatsuniversiteit van Kent in Ohio te stellen in andere landen in het gebied. De carrière van Scranton in regeringsdienst begon in 1959 toen hij benoemd werd tot speciaal me dewerker van de minister van Bui tenlandse Zaken. Het Jaar daarop werd hij gekozen in het Huis van Afgevaardigden. In 1972 volgde zijn verkiezing als gouverneur van Pennsylvania. In 1964 maakte hij echter pas zijn entree op het gebied van de na tionale politiek toen hij betoog de dat de Republikeinse partij een ander nodig had dan de conserva tieve senator Goldwater die tracht te partijkandidaat voor het presi dentschap te worden. Hij was een latere aanhanger van Nixon in de presidentiële cam pagne van 1968 na aanvankelijk de Minister Kissinger, die dit giste ren tegenover verslaggevers verklaar de. zei dat de regering liever had gezien dat de Chinezen langs de nor male weg met haar van gedachten hadden gewisseld in plaats van via Nixon. Maar, zei Kissinger, elke verkla ring die de Chinezen afleggen is wel kom. zelfs in gevallen waar wij een ander forum zouden hebben gekozen. De minister liet zich niet uit over de wijze waarop Nixon zal worden ondervraagd. Deze komt zondag te rug en dan is Kissinger in Calif or - nië waar zyn vrouw herstellende is van een operatie. Kissinger wilde verder niet op het bezoek van Nixon ingaan, maar de voorzitter van de subcommissie voor buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden, Wayne Hays, leverde kritiek. "Ik geloof dat Richard Nixon naar China is gegaan omdat de Chinezen hem hadden uit genodigd en hij daarin een kans zag president Fords verkiezingscam pagne schade te berokkenen. Ik vind dat wel een beetje ondankbaar, ge- zier het feit dat Ford hem gratie heeft verleend', zei Hays. Laat Nixon in China blijven, als hij een dienst wil bewijzen aan de Verenigde Staten", zo heeft de bin- zijn partij nog altijd invloedrij- kaanse ex-president Richard Nixon de Chinese regering aanbood in de .grote hal van het volk". Anders dan op het welkomstbanket voor Nixon afgelopen zondag bracht Hoea ditmaal ook een toost uit op de Amerikaanse president Ford. Hij maakte daarbij gewag van de grond beginselen van het communiqué van Sjanghai als basis voor de ontwikke ling v. d. Chinees-Amerikaanse con tacten. Volgens de premier was het bezoek van Nixon van "positieve be tekenis" geweest. Vandaag reist Nixon met zyn vrouw naar Zuid-China. De heer en mevrouw Nixon heb ben gisteren een van de grote Pe- kingse ondergrondse schuilplaatsen bezocht die ligt onder 'n drukke win kelwijk, 3.000 meter lang is en waar in. ruim 8 meter onder de grond, 10 000 mensen kunnen schuilen als de stad mocht worden aangevallen. Portugees pact nog niet rond LISSABON (UPI, AFP) He pact tussen de beweging van d strijdkrachten in Portugal en d politieke partijen, dat gisteren on dertekend zou worden, stuitte op van de nationale garde tijden6 een gouverneur van New York Nelson ti-Vietnamdemonstratie op de Rockefeller te hebben gesteund. Kunnen vrouwen ook Berenburg drinken? Zij die vinden van wel kunnen datzeker. opvolger van Moynihan. Scranton is advocaat en erfgenaam /an 'n familiefortuin in staal- spoor weg- en energiebedrijven. vier studenten hadden doodgescho- Verwacht wordt dat hij minder deze veroorzaakt kunnen zijn door Scranton is curator van de Yale- universiteit en commissaris van en kele bedrijven. Hij investeerde in omroeporganisaties, het bankwezen en fabrieken. ryke Republikeinse senator Barry laatste^ ogenblik nog op moeilijkhe- Groldwater gisteren uitgeroepen. In een door de televisie uitgezon den vraaggesprek zei Goldwater ver der dat Nixon de wet heeft geschon den door in de Chinese hoofdstad Peking commentaar te geven op de Amerikaanse buitenlandse politiek. aandacht op zichzelf zal vestigen door zijn redevoeringen maar in plaats daarvan meer gebruik van de diplomatie zal maken. Nixon wees hem toen hij op het punt stond zijn ambt als president te aanvaarden, aan als speciaal af gezant naar het Midden-Oosten om het Israëlisch-Arabische conflict te beoordelen. Twee jaar daarna be noemde Nixon hem als leider van een speciale commissie in verband •erklaringen die hij aflegde toen hij naar het Midden-Oosten was gezonden. Deze werden toen opgevat aanduiding den. De delegatie van de partij PPD heeft een aantal voor waarden voor ondertekening ge steld. De moeilijkheden ontstaan vooral over een pre-ambule, die do militairen op het laatste ogenblik aan het stuk hebben toegevoegd. Daarin zouden de militairen be voegdheden voor zich opeisen, die JDe zogenaamde „Loganlact" bepaalt in eerdere besprekingen waren toe- Vliegtuig op huizen In t Noord een nieuw auitse plaatsje Jeyenstet is gisteren Amerikaans beleid, maar president een 64-jarige vrouw omgekomen toen Nixon nam daar later afstand van. Scranton, uitgaande van de ge bruikelijke Amerikaanse steun aan Israël, zei dat de VS er goed aan zouden doen een meer evenwichtig beleid Jegens het Midden-Oosten te voeren en behalve in Israël belang een jager van de Deense luchtmacht neerstortte op een aantal woningen. De twee bemanningsleden wisten zich door middel van htm schietstoel in veiligheid te brengen. Als gevolg dat alleen de president en de ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten zijn gerechtigd de buitenlandse politiek van het land te bespreken', aldus Goldwater. China's waarnemend premier, Hoea Koeo-feng, heeft zich in Peking uit gesproken voor een verbetering gewezen aan gekozen functionaris sen. Ook de rechtse democratische •sociale partij (CDS) en de socj s- ten hebben bezwaar tegen dr* ore- am bu le. De PPD verlangt voorts dat ge lijktijdig verkiezingen worden gehouden voor parlement en presi dentschap, en dat een schema met de betrekkingen met de Verenigde verkiezingsdata bekend wordt i het ongeluk gingen verscheidene Staten. De premier deed dit tijdens maakt vóór de ondertekening woningen in vlammen op. een afscheidsbanket, dat de Ameri- het paot.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9