'Timdelerclub' viert gouden jubileum met historisch stuk toegelicht 40- *8 Ars: Wassenaars werk /RflDIQ programma Natuur en nostalgie M Wh V 1 ONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 PAGINA 5 KRO STOPT BB-KWIS HILVERSUM De KRO stopt voor de rest van het win terseizoen met de nieuwe BB- kwis. Het programma voldeed niet aan de verwachtingen van de kijkers. Daarom heeft de pro grammaleiding na overleg met presentator Berend Boude wijn besloten het programma niet meer uit te zenden. Op 13 maart zal in de plaats van de BB-kwis het blijspel "Privé voor twee" van Noel Coward worden uitgezonden. Voor 10 april en 8 mei worden nog vervangende programma's gezocht. Opheffing DEN HAAG De Nieuwe Komedie wordt met opheffing bedreigd. Het bestuur van het Haagse toneelge zelschap ziet zich genoodzaakt ont slag voor alle 42 medewerkers aan te vragen. Volgens het bestuur heeft het ministerie van CRM het gezelschap hiertoe gedwongen. Het ministerie wil namelijk dat het gezelschap met 23 werknemers door speelt. CRM ging niet akkoord met een compromis dat een personeels bezetting van 31 man inhield en dat ook de goedkeuring had van de Raad ivoor de Kunst. Inmiddels hebben de vakbonden met klem geprotesteerd tegen de handelwijze van het ministerie. het gebouw van "Ars" LEIDEN Er is iets groeiende voor amateur beeldende kunste- in de wereld van de verenigingen naars. Dat blijkt nu weer uit de tentoonstelling in het Ars-expositie centrum. Daar exposeert nu een aan tal leden van de Wassenaarse ver eniging Ars et Studium, die in 1973 zo succesvol van start is gegaan. De verschillende verenigingen in de om geving besloten tot onderlinge uit wisselingstentoonstellingen. De Leidse Ars Aemula Naturae is al in Voorschoten geweest en gaat in mei naar Wassenaar. Ars et Studium is nu hier, en zo is er nog een heel programma af te werken, voordat iedereen bij iedereen op bezoek is geweest. Het is een ideale manier om met eikaars werk kennis te ma ken en ook onderling contacten te leggen, en zo elkaar meer te leren waarderen. Ars et Studium geeft acte de pré- sence met het werk van dertig le den. Schilderijen, tekeningen en wandkleden kan men bewonderen Er js uiteraard ander werk dan op de vorige ledententoonstelling in Wassenaar. We komen er oude be kenden teeen zoals Haro van Pan- huys. Mien Frowein. Klaas de Brauw en Sonia Gerverdinck. ma&r ook nieuwe gezichten. Dat maakt dat zo'n tentoonstelling boeiend blijft en dat men er niet met een licht schouderophalen aan voorbij gaat, zo van "ken ik al". Dat met zo'n groot aantal leden de kwaliteit uiteraard schommelt, be hoeft geen betoog. Maar het is niet in de eerste plaats het streven van een amateursvereniging om in kwa liteit uit te blinken. Wat nummer één staat, is het plezier aan het beel dend scheppen en de mogelijkheid door lessen een talent richting te ge ven en kennis te maken met ande re technieken. Het is dan ook niet nodig om "cijfers" te geven. Ieder van de kunstenaars heeft zijn beper kingen die van buitenaf komen. Im mers door de dagelijkse werkkring en andere beslommeringen kan men niet zoals een beroepskun stenaar op ieder moment van de dag aan zijn luimen of inspiratie toe geven. Dat beperkt de mogelijkhe den. zodat^het een soort "zondags- schilderen" wordt met alle plezier van dien. Daarmee heeft ook te ma ken. dat het aantal onderwerpen be perkt blijft: stillevens, portretten, landschappen en dorpsgezichten waar men de vakantie heeft door gebracht. Allemaal direct realiseer baar. Abstract werk is er dan ook nauwelijks, op z'n hoogst geabstra heerd werk, waarin de werkelijk heid te herkennen is. Ars et Studium, in Ars-expositie- ruimte, Pieterskerkgracht 9, Leiden, t/m 7 maart, maandag t'm vrijdag van 19 tot 22 uur, zaterdag en zon dag van 11 tot 16 uur. ELISABETH LABOUCHERE NEDERLAND I 18.15 Bedreigde landschappen (TELEAC) 18.45 Toeristische tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-Kinderkiant (EO) 19.30 Windkracht 16 (EO) 19.55 Muziek Motief (EO) 20.50 Nader bekeken (EO) 21 20 Tenslotte (EO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Machiavelli of hoe het in de wereld toegaat (VPRO) 23.10 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Het intieme leven van de reuzen-albatros (VARA) 19.30 Dat ik dit nog mag meemaken (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Achter het nieuws (VARA) 20.40 Daar komen de schutters (VARA) 21.10 Koning Klant (VARA) 21.35 VARA's Internationale (VARA) 22.45 Achter het nieuws (VARA) 23.20 Gedicht (VARA) 23.21 Heeft de jeugd nog perspectief (De Vrije Gedachte) 23.35 Den Haag vandaag (NOS) 23.50 Journaal (NOS) Gérard van Kamp'Alles samen doen' LEIDEN "De Timdelerclub*' bestaat vijftig jaar. Het gouden jubileum van deze christelijke toneelgroep zal niet ongemerkt voorbijgaan, want voor morgenavond staat er een receptie op het programma en voor vrijdagavond 14 mei een opvoering van "De val op de toren", een histo risch spel van Pieter van der Does (P. A. Kouwenhoven). De receptie wordt gehouden in het S.S.R.-gebouw aan de Hogewoerd (no. 108), de toneelavond in het aulatheater van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. II** 't bi] Ja DONDERDAG 26 FEBRUARI Tijd vrij nmaioonmuziek. 26 óo PPR. 1K.ON WASSENAAR Onder grote belang Stelling werd in de nieuwe galerie JA in Wassenaar de derde tentoon stelling geopend. Men heeft daar An Biesiot, Ronnie Meerts en Rob ^JJlöte uitgenodigd om iets van hun Srerk te laten zien. Alleen al ruim te-technisch is dat een gelukkig keuze, want An Biesiot en Ronnie ^Heerst werken met hun grafiek en Rekenwerk in het 3-dimensionele, ter- Rob Blote zich als beeldhouwer WIn het 3-dimensionele beweegt. De 4rij grote ruimte van JA kon zo op te': goede manier gebruikt worden. Met Rob Blote gaan we in zekere kin de weg op van de gebruikskunst. Hij ontwerpt zijn beeldhouwwerken De opvoering van dit toneelspel is volgens mevrouw Gérard van Kamp daarom zo bijzonder omdat 'De Tim- delerclub' vroeger bekend is gewor den door het uitbrengen van histo rische stukken. 'We vinden het leuk' zegt ze, 'dat de keuze is gevallen op een stuk, dat ongeveer een kwart eeuw geleden ook door onze vereni ging is opgevoerd'. Gérard van Kamp - 'ik heet eigen lijk Gerarda' - is de spil waar heel de Timdelerclub op het ogenblik om draait. Al veertig jaar als lid bij de jubilerende Leidse toneelgroep in geschreven, doet ze er de laatste tijd de regies en verricht ze er boven dien alle secretariaatswerkzaamhe den. Gérard van Kamp: "We zitten al een poosje zonder voorzittter, maar wanneer ik me daar wat zor gen over maak zeggen ze allemaal tegen me: nou én, vind Je het erg?' Dit laatste maakt duidelijk hoe po pulair deze vrouw in de kring van de jarige Timdelerclub is. Gezien het enthousiasme elke week op de bovenverdieping van 't Leonardushuis aan de Haag- weg wordt gerepeteerd, verwacht de regisseuse veel van het Jubileum stuk. "Het is een kostuumstuk en het DUITSE TV Door Pieter C. Rosier r het r flir-nstbaar maken aan het publiek. Kii beperkt zich daarbij niet tot zit- )n klimdingen op kinderspeelplaatsen |n in parken, maar gaat verder. Klokken, zoals men ze vroeger wel lens in plantsoen enaangelegd zag, naar nu in moderne vormgeving. Dok de vormenopbouw van een flat gebouw waardoor de saaie lijn van lit soort bouwwerken wordt doorbro- ten. Alles boeit hem, en weet hy in ianvaarbare strakke vormen te gie- ien, aan de hand van foto's en mo dellen kan men enigszins beoordelen hoe uitgevoerde opdrachten werken. Het is te hopen dat we in het da- telijks leven meer van Rob Blote tullen tegenkomen. An Biesiot en Ronnie Meerts lij ken in hun opvattingen tegenpolen Can Rob Blote. Wil Blote zo dicht mogelijk bij de mesen komen, bij ie beide vrouwen blijkt welbewust afstand geschapen te zajn. An iiesiot keert zich in haar grafiek n schilderingen *ot de stille natuur, lie in een waas verhuld is, als het in een poging om indringers eren van terrein, waar zij al- wil zijn. Maar toch wil zij ons leelgenoot maken van haar ervarin- en laat ons zien hoe groot en klein de natuur kan zijn. Een latuur, waar de mens zich nog niet n gemengd heeft, ongerept maar n nog niet idyllisch. Eerder het sprookjesachtige, sinistere lar een wereld die er voor Er Ronnie Meerts trekt zich te lg in een vorige generatie. Door leze. stap terug in de tijd brengt zij nostalgisch verlangen aan de op- vlakte. dat allang in haar leef- Het is niet modieus, zoal- wij >p het ogenblik naar grootmoeders :astje en de spulletjes daarin terug- •ijpen, maar een fundamenteel ge- 'oel. Vergeelde foto's, oude straatjes, rgeten boel op zolder helpen Ron- Meerts een leven op te roepen, |dat al verleden was. In kleurenetsen ekt die wereld aan ons voorbij, 'ij kunnen even mee dromen. Galerie JA, Sportfondsenbad, Prin- 'tenweg 94, Wassenaar, t/m 7 maart, woensdag t/m zondag van 10 tot 17 Uur, woendsdagavond van 20 uur to: 22 uur. ELISABETH LABOUCHERE Voetbal In de Engelse league won Queen's Park Rangers gisteravond met 0-1 van Leicester City. Het top- duel tussen Manchester United en Derby County eindigde in een 1-1 ge lijkspel. Voetbal AZ'67 heeft gisteren twee amateurs gecontracteerd. Het zijn Bert Nijdam van Elinkwijk en Wim van der Horst van HMS. Eerderde- ze week oontracteerde AZ Peter Voetbal Het Nederlands militair elftal heeft gisteravond met 3-2 ge wonnen van eredivisieclub Go Ahead Eagles. Voor het Nederlands team scoorden: Marijnissen (NEC), De Kip <FC Haarlem) en Spelbos (AZ '67), Vusovic en Gluic scoorden te gen. speelt in het begin van de vorige eeuw. Het stuk vereist een vrij gro te bezetting: er moeten zes dames- rollen en vijf herenrollen worden vervuld. We gaan er met z'n allen hard tegenaan, zodat het stuk straks best gezien mag worden'. Beschikt de Timdelerclub over vol doende spelersmateriaal en hoe komt men aan de te spelen stukken? Gérard van Kamp van de gele genheid profiterend: "Laat in Ihet artikeltje vooral uitkomen, dat we voor de toekomst best spelers en speelsters kunnen gebruiken. Met na me de aanwas van Jongeren is soms een probleem. Het zijn trou wens bijna altijd de herenrollen, die nogal moeilijk zijn te bezetten. De keuze van de stukken hangt vaak af van het aantal spelers, dat be schikbaar is. Dat aantal fluctueert nog al eens, maar met die moeilijk heid kampt bijna elke amateurver eniging'. INSPRAAK Wat voor soort stukken speelt de Timdelerclub meestal? Gérard van Kamp: "We hebben het de laatste keren vrij veel in de blijspelen gezocht en een aantal Ja ren geleden ook in de thrillers. Ons publiek wil graag geamuseerd wor den, het is niet zo erg in probleem stukken geïnteresseerd. We willen bij de Timdelerclub graag alles sa- yien doen, ook als het om de keuze 13.30 Vonken onder de as: Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken. 13.45 Onder de Groene Linde: oude liedjes en balladen. 14 00 Radio Kamerorkest zansgsoliste: hedendaagse muziek. VPRO: 17.55 Met Hilversum III EO: 7.03 (S) Gospelsound muziek voor jonge mensen. 8 03 (S) Tijdsein: informatie en muz. (8 03. 8.30 en 8 45 Klankbord). 9 03 (S) De muzikale fruitmand- verzoekplaten erzoek 12 03 (S) De Hugo - de Nederlands- K-WlSWiJj S) Pop-Kontakt: Tlp-30. NOS: 18 03 (8) De Hltniees- Natlonale Hitparade met de Top- 9 02 (S) Stof 30 (S) Vocalise: klass. en ope- z. 12 00 (S) Uit eigen prod.: kamermuz. EO: 13.00 (S> Klankspie- gel concertgebeuren uit heden en 1402 (S) Klank- :e en kommentaar 14 15 (S) Interregio- Klankbeeld. 14.45 (S) Woord der waarheid: theologie RDAG 26 FEBRUARI Duitsland I 17.55 Journaal (Regionaal program- 59 Programmaov< .50 School televisie 18 00 Nws. uit riJnland-Westfalen. 18.05 Intermezzo 18.20 Die Abenteuer des Monsieur VI- docq 19 15 Akt. 19 45 Trlck urn 4tel vor 8). 20.00 Journaal en weerbericht. weerbericht. Sohn 18.55 Kinderprogram Journaal. 19.30 Hollywood-lledjes. 20.30 naai. 21.15 Kon de provincie 21.00 Jour- Gérard van der Kamp, de spil van de Timdelerclub. van de stukken gaaat. Vroeger was er een speciale leescommissie, waar na de regisseur bepaalde welk stuk gespeeld zou worden. Nu gaat het heel anders toe, hoewel de regisseur natuurlijk wel de laatste toon heeft. Het is op het ogenblik zo dat we met z'n allen een leesrepetitie hou den om te zien of een bepaald stuk wel geschikt voor ons is. Inspraak is geen vreemd woord meer 'bij de Tim delerclub. Wat velen missohein niet zullen weten is dat de Timdelerclub vroeger een onderdeel was van de Oranjevereniging. Maar dat is nu alweer lang geleden..." Richard Burton wil zo snel mo gelijk van Liz Taylor scheiden zodat hij in het huwelijk kan treden met Susan Hunt, een 27-jarige Britse blondine die de afgelopen tijd her haaldelijk in zijn gezelschap is ge zien. Dit heeft de New York Post gisteren gemeld. Liz Taylor heeft de hotelsuite van de Burtons in New York inmiddels verlaten en is naar Californie ge trokken Burton's toekomstige echt genote is de vroegere vrouw van de Britse coureur James Hunt. EO's "Muziekmotief" besteedt om 19.55 uur via Neder land I aandacht aan de Zweed/Amerikaanse zangeres Evie Tornquist, de Amerikaanse gospelzangeres Sharalee Lucas, het. zangduo Curt Roland en de Engelse gospelzanger Paul Field. i?i VPRO's "Machiavelli" zijn om 21.50 uur via Neder land I de volgende onderwerpen te verwachten: een inter view met Wim Klinkenberg over prins Bernhard. een repor tage uit de eerste hand van drie medici van het Medisch Comité Vietnam die onlangs zijn teruggekeerd van een reis uit Noord- en Zuid-Vietnameen reportage van Hans Keiler over het visserij-conflict in IJsland en een Chinese tekenfilm voor kinderen .waarin ze wordt verteld hoe beducht zij moe ten zijn voor de Russische indringer die op de loer ligt aan de Chinees-Russische grens. De EO zal vanavond in 'Nader Bekeken" een studioge- sprek voeren over het kamerdebat inzake het drug-beleid. Aandacht wordt ook besteed aan het 25-jarig bestaan van de Vereniging Calvinistische Wijsbegeerte. Verder is er een do cumentaire over de ondernemingsraden-politiek. CV w/v-\

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5