J Verkeer mag het karakter van Warmond niet aantasten SAMENWERKEN IN GEZONDHEIDSZORG Plan Oegstgeest naar minister Westerterp VERKEERSNOTA WIL PARKEERPRO Leiclse huisvrouw lichtte zwager op STAD EN RAND DONDERDAG 20 FEBRU.UU lflf0 Leiderdorp: Keus uil drie plaatsen voor woonwagens LEIDERDORP Burgemeester en loethouders van Leiderdorp hebben een drietal gronden aan gewezen, waar eventueel een woonwagenkampje kan worden ingericht. De gemeenteraad moet hier in de vergadering van 1 maart 'n keuze uit doen. Het col lege stelt voor het terrein naast de gemeentewerf aan de Hoog- madeseioeg (slechts een gedeelte hiervan is gemeente-eigendom) de gronden aan de Zijldijk (opge nomen in het bestemming splan Dwarswateringkadeen het terrein bij de kruising Persant Snoepweg/Secundaireweg 6. Een keuze voor dit laatste gebied wordt het meest waarschijnlijk, geacht. VOORSCHOTEN In 1975 is een start gemaakt met de sa menwerking tussen huisarts-wijk verpleegkundige en maatschap pelijk werker. Een stuurgroep, waarin de stichting Gezondheids zorg. de maatschappelijke hulp verleningsdienst "Horst en Vliet" en de plaatselijke huisartsen zijn vertegenwoordigd, heeft zeer veel gesprekken gevoerd en is tot de conclusie gekomen dat de zgn. eerste lyngezondheidszorg in Voorschoten te realiseren is. Ter voorkoming van bepaalde schrik- reakties bij de patiënten of kliën- ten hebben de deelnemers er be hoefte aan om hun plannen, die in het beginstadium, zijn aan de openbaarheid prijs te geven. Zowel hulsarts, als maatschap pelijk werker of wijkverpleegkun dige maken in de praktijk mee dat er momenten zijn, waarop zij vanuit eigen deskundigheid niet alles kunnen doen aan pro blemen, die de mensen voorleg gen. Zij hebben dan eikaars hulp en deskundigheid nodig. In Voor schoten hebben de drie werkers in de eerste lijnsgezondsheidszorg elkaar praktisch al gevonden. Om dat mensen meer zijn dan patiën ten of kliènten hebben deze recht op een bundeling van deskun digheid. waardoor in de eigen omgeving genezing gevonden kan worden. De samenbundeling van groe pen huisartsen, maatschappelijk werkers en wijkverpleegkundigen betekent voor de patient een sa menbundeling van deskundigheid. De patiënt behoudt het recht van de vrije keuze van de huisarts. In de groep van samenwerkende deskundigen in de eerste lijnsge- zondheidszorg blijft de gekozen deskundige altijd verantwoorde lijk voor de eigen patiënt. Huisarts S. van der Kooij, die namens de huisartsen de vorming van de groepen uiteenzette, is er van overtuigd dat in de be ginperiode de groepsvorming voor alle werkers een taakverzwaring betekent. Regelmatig moeten groepsbesprekingen gehouden worden. Het voordeel van de wer kers is de mogelijkheid om de ei gen diagnose te testen, het voor deel voor de patiënt of cliënt is een minder snelle opname in een ziekenhuis voor onderzoek. Dat laatste staat allerminst voorop, maar is gewoon een gevolg van de samenbundeling van de des kundigheid. Vooral de huisarts wordt veel al geconfronteerd met een ziek teverschijnsel. cat ontstaan is uit een maatschappelijk bijverschijn sel. Samen met de wijkverpleeg kundige of de maatschappelijk werker kan dan een oplossing gevonden worden, die beter is dan het voorschrijven van pillen of poeders. Drs. R.G. Greve legt er na mens de Stichting Gezondheids zorg de nadruk op de medezeg genschap van iedere Voorschote naar. Daarom is er ook een post busnummer 114-Voorschoten ge opend. Ieder, die veronderstelt door de groepsvorming zich bedreigd te voelen in zijn vrije wil tot het kiezen van medische of maat schappelijke hulp. kan eventueel schriftelijk informatie vragen. De heer Massa ar van "Horsten Vliet" ziet een grote uitbreiding van het totale medische pakket door deze samenbundeling. Waar schijnlijk nog dit jaar zal o.a. een groep van vijf huisartsen hun praktijkruimte aan huis gaan bundelen. Uiterlijk verandert er voor de patiënt dan niets. De pa tiënt komt gewoon naar het spreekuur van de eigen huisarts, wordt behandeld en kan eventu eel verwezen worden naar de aanwezige maatschappelijk wer ker of verpleegkundige. Intern is er inmiddels wel iets veranderd. De huisarts kan bij een twijfel geval te rade gaan bij zijn colle gae en behoeft niet direct een verwijskaart naar elders uit te schrijven. Omdat iedere huisarts econo misch bezien een zelfstandige is, (dit in tegenstelling tot de wijk verpleegkundigen en de maat schappelijke werkers) moet er binnen de groep van de acht Voorechotense huisartsen nog wel een en ander geregeld worden. Alle huisartsen hebben echter de intentie-verklaring getekend en dat betekent de intentie tot meer samenwerking, tot bundeling van de deskundigheid. Er bestaat in Voorschoten ook een overlegorgaan waarin naast huisartsen, maatschappelijk wer kers, wijkverpleegkundigen tevens zitting hebben de pastorale wer kers in Voorschoten. De Voorschotenaar heeft bin nenkort een team van deskundi gen, die op alle terrein genezend kunnen werken. Volgens de Voor- schotense werkers in de eerste lijnsgezondheidszorg ls er thans lang genoeg een scheiding geweest tussen de groepen van deskundi gen. In de groepspraktijk zijn ze samen één. terwijl er toch één in de groep verantwoordelijk blijft voor de eigen patient of cliënt. Dokter Van der Kooij verzekerde nadrukkelijk dat de beoogde groepsvorming niet betekent het opdelen van alle patiënten, maar uitsluitend het samenwer ken om de patiënt de beste ver zorging te geven. DONDERDAG ;uwe Rijn 20a, Theehuis van ie werkgroep homofilie/COC. ;enstraat lb. Wereldwinkel. 9.3 -9 uur nam. erskerkstraall. Werkgroep Diei sren 8—10 uur nam. 65. Oegstgeest. kan: groe alleenstaande op Troe :ookgroep. 5.307. nerbewonen, agressie. 'lek. 8—10 uur nam.; Jazzballet. 9- Stationsweg 28. overleg Wljkorgè ïen. 8 uur nam. Sociëteit Minerva. Leidsch Studi n Toneel met "Het huls vai i Alba Stadhuis lening. 7 t Gemeen t iet "Het huls t 3 uur nam. kommissie Ruimtelijke oJ uis Warmond. Gemeentel .lis Zoeterwoude, Gemeen Le'dse Rechtswinkel 2a (voormalig marinecomple: U-l uur. dl 6.30—8 30 uur na 11—1 uur, do. 6.308 30 uu Morswpg do. 7—9 uur nai Gespreksavonden 11. Óegstgeert. vr Hendrikn'anr^npo 2.5 Lelderdnro Onderwilswinkel Soptastraat S?. es Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman. KoornbrugJi •■eeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings, ten ma. dl en woe 11.00—12 00 n en do.avond 18.3020.00 uur Telet daeelilks tijdens kantooruren- 143171 Centrum voor intermenselijke be trekkingen Geopena ma. t/m vrij vac^i 16.00—18.00 en van 19.30—23.00 uurv Oude Rijn 88 tel 144000 e, SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel, 071-125202. Ver v' pi Advocatenspreekuur h Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag- Vlof»rjf»rhulp Bureau Moederhulp (niet-gehuwde-Jc moederzorg). Terweepark 2, tel. 151068,. (maatsch. werkster)? Kinderopvang „arkgemeenschap Kinder-*,, t Lelden. Hooglandse Kerkgraoht Dienstencentrum Maatschappelijk Werk i dl 1 7—8 l 071-1' Bureau Maatsch Werk Oude Rljnja 44c. Spreekuur dag. van 23 uur n.m.. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JanssenNiemeyer. Hof- dljck 32. Oegstgeest. tel 07i-153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Binnenstad, Gerecht 10. woe oo uur nam Noord: v Hogendorpstraat 36. ma. 10 30 -11.30 u v.m. Kool: Drlft- Morskw paaslaai —11.00 Tuinstad wijk: Heren- 45. vrij. 10.30—11.3 Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel 149441 (ma t/m vrfj 9-10 uur voorm.) Dierenhulpdienst hulpverlening verongelukte katten vogels e.d ln de Lelden en Leiderdorp. Dag bereikbaar: telef 134687 15. Lelden. Voor de gemeenten ZOETERWOUDE Met grote I instemming van de aanwezige leden is de heer C. van Leeuwen benoemd r- tot ere-voorzitter van de Zoeterwoud- se IJsclub. Hij fungeerde vele jaren als bestuurslid onder meer als voorzitter en penningmeester. In de afgelopen korte ijsperiode kon men de schaatsers -tegemoet komen met de verkoop uit de eigen- koek- en zopietent, hetgeen gunstig was voor het afsluiten van het seizoen; f. 470 had men nog in kas. WARMOND Op 4 maart ver gadert de Warmondse commissie fi nanciën en economische aangelegen heden in het stadhuis. Op de agen da ondermeer de huurverhoging van gemeente-eigendommen, de verkoop van grond in het bestemmingsplan Endepoel 2 en een aanvullend kre diet voor de restauratie van de Oude Toren". E LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorgmg vaD lH.uo20 00 u Zaterdag van 16 00—18 UU uur Te'efoon 071—130500 indieD ln gesprek 071—134539 Hoofdredacteur HaD Mulder Kwartaalabonnement f 37.85 Per post f 48.25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bi) vooruit betaling te voldoen Btl automa tische overschrijving geeD ad ministratie- en Incassokosten. LEIDEN De Leidse politie heeft een 54-jarige huisvrouw uit deze stad aangehouden, die haar zwager voor enkele tienduizenden guldens heeft opgelicht. De vrouw heeft inmiddels bekend sinds 1973 diverse malen vals heid in geschrifte te hebben gepleegd- In dat jaar bood zij haar on getrouwde zwager aan het beheer over zijn financiën over te nemen. De vrouw kreeg daardoor de volledige beschikking over het maande lijkse salaris van haar zwager, aan wie zij niet meer dan wat zakgeld toekende. Van de verplichte, maandelijkse betalingen, die zij voor hem zou verrichten, kwam echter weinig terecht. Rekeningen en ook de huur van deze zwager werden zelden of nooit betaald, waardoor dc vrouw een bedrag van ongeveer f 11.000.- overhield. Gebleken is dat de vrouw dit geld ten eigen bate heeft uitgegeven. De vrouw nam bovendien geregeld geld op van het spaarbankboekje van haar zwager door op het machtigingsformulier een valse handtekening te plaatsen. Ze eigende zich op deze wijze een bedrag van f 19.000 - toe. De vrouw sloot voorts op naam van haar zwager twee persoon lijke leningen ten bedrage van f 6.800.- af. Het geld is om. opgegaan aan vakantiereisjes. Zeefdruk Het Leidse Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, roept belangstel lenden op voor de zeefdrukclub Door middel van deze techniek wil men met de projectgroep eigen creatieve mogelijkheden en technische vaardigheden vastleg gen. De mogelijkheden van zeef drukken in het algemeen zijn vele: van individuele ontplooiing op het gebied van ontwerpen, kleuren en speciale effecten, tot het maken van suggestieve affi ches voor de vele activiteiten die het Leidse Vrijetijdscentrum biedt, in samenwerking met an dere aanwezige projeotgroepen Iedereen die eens wil kennis maken met dit procédé, kan con- taot opnemen met het centrum, dat telefonisch ook te bereiken is en wel via de nummers: 146448 en 146449. Afrika Dat was een hele drukte, gis termiddag in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Daar werd na melijk de 1000ste bezoeker (foto) ontvangen van de Afrikaanse houtsnijwerkexpositie. En dat terwijl de tentoonstelling pas drie dagen oud was. De gelukkige, Rob Gijibels (26) die met een beeldje werd verrast door Cultu rele Raad-directeur Maria Vos (zie foto). De Witte Paters, die de verkooptentoonstelling sa menstellen. mogen overigens niet mopperen. In de drie dagen is er al voor ongeveer f20.000 aan kunst verkocht. Lazy Mama Zoals op iedere laatste vrijdag van de maand, morgen dus, pre senteert Jazz-zolder Hot Hou se. Rapenburg 24. weer een avond "oude stijl". Liefhebbers van oude Jazz kunnen weer aan hun trekken komen, met andere woorden. "Lazy Mama ana her Crazy Papas'een negen-mans formatie speelt dan hot-Jazz in de stijl van de "zwarte" orkesten uit het Chicago van de Jaren '20. Orkesten zoals die van King Oli ver of Jelly Roll Morton. Lazy Mama verdient natuurlijk spe ciale aandacht. Ze was vorig jaar ook al in Leiden had ze toen veel Schikken De koninkl ijke maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde or ganiseert, als er voldoende deel name is. weer cursussen in bloemschikken Voor beginners op de donderdagen 4. 11. 18 en 25 maart (o.l.v. mevr. Van der Plasi en voor gevorderden op de don derdagen 1, 8, 15 en 22 april o.l.v. de heer Van der Zwan». Het les geld bedraagt 40 gulden, voor le den. Niet-leden betalen vijf gul den meer. Materiaal en bloemen zijn erbij inbegrepen. De cursus sen vinden plaats in de kapel- zaal van de Scheppingskerk in Leiderdorp. Snel opgeven bij me vrouw Van Randwijk. Witte Sin gel 47 ln Leiden. WARMOND Handhaving van het huidige karakter van de dorpskern, het voor auto's be reikbaar houden van de dammetjes en de bescherming van de belangen van de middenstand zijn uitgangspunten geweest voor de verkeersnota van de gemeente Warmond, die vrijdag ver schijnt. Een verkeersnota overigens, die voorlopig nog niet meer is dan een praatstuk voor B. en W., de raad en de betreffende commissies. Het stuk werd opgesteld door de werkgroep ver- keersregulerende maatregelen bestaande uit vertegenwoordigers van rijkspolitie, gemeente werken, de afdeling algemene zaken en burgemeester De Vreeze van Warmond als houder van de portefeuille openbare werken en ruimtelijke ordening en bestaat uit vijf delen: de door gaande route, de dorpskern, de woonwijken Endepoel 1 en 2, de woonwijk Oost en tenslotte aanbevelingen ter voorkoming van parkeerexcessen. Doorgaande route Voor wat betreft de doorgaande route wordt in de nota voorname lijk gesproken over de Herenweg en het Oosteinde. De werkgroep geeft een aantal aanbevelingen in over weging. Zo zou de Herenweg ten noorden van de Beatrixlaan en het Ocsteinde moeten worden opgenomen in de bebouwde kom - dit om 'n af doende snelheidsbeperking te schep pen. Beide wegen zouden tegelijkertijd voorrangsweg moeten worden en ver der zoude bestaande klinkerbestra- ung vervangen kunnen worden door asfalt. Aan heit verleggen van de grens van de bebouwde kom kleeft echter het nadeel dat de provinciale subsidie voor eventuele reconstructies van de weg wordt teruggebracht van 75 tot 37VI' procent. De bijdrage in het onderhoud zou met 2700 gulden warden teruggeschroefd. Over de doorgaande route, voor zover die nu al binnen de bebouwde kom ligt, con stateert de werkgroep ondermeer dat de bestaande straatverlichting verre van voldoende is. Geen verkeersdrempels Men ziet af van snelheidsbeperking op de doorgaande route door middel van verkeersdrempels. Deze drem pels kunnen niet alleen irritatie bij de automobilist veroorzaken, met al le nadelige gevolgen van dien, maar bovendien schade aanrichten aan bij voorbeeld de auto's, waaruit een aan tal ingewikkelde schadeclaims kan ontstaan. Met name door de niet te overziene juridische consequenties heeft de ANWB zich al eerder ne gatief uitgelaten over verkeersdrem pels indoorgaande routes. De War mondse werkgroep ziet derhalve meer heil in het aanbrengen van verkeere- en voetgangerslichten. Verder worden langs de doorgaan de route een aantal fietspaden voor gesteld, ondermeer aan beide zijden van de Oranje Nassaulaan. Verder wil men onderzoeken of er iets t® d'oen is aan de fietsroute voor kinde ren die vanuit de plannen Óóst en Oosteinde naar de RK-basisschool "De Leerhoeve" fietsen. Parkeerprobleem De werkgroep signaleert een groot tekort aan parkeerruimte in War mond. Om daar iets aan te doen wordt een aantal maatregelen voor gesteld, waaronder het mobiel maken van de muziektent op de Baan. Ook het terrein bij de gemeentehaven zou als parkeerterrein kunnen wor den ingericht. Om in zijn algemeen heid wat aan het parkeerprobleem te doen komt de commissie aan het eind van de nota met een oplos sing voor de "parkeerexcessen", via een wijziging van de politieverorde ning. Daarvoor wil men grotendeels gebruik maken van de model ver- De muziektent op de Baan: mobiel maken? ordening parkeerexcessen", zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten 'die heeft ontworpen. De VNG neemt als uitgangspunten voor het nemen van maatregelen, naast vei ligheidsaspecten, ook de mogelijke aantasting van de openbare orde (hinder en overlast) en de bescher ming van het uiterlijk aanzien van de gemeente. Maatregelen De werkgroep stelt een aantal maatregelen voor die, in afwachting van het bestemmingsplan komt, al vast genomen kunnen worden ter verbetering van de verkeerssituatie ln het dorp. Zo wil men de gehele Dorpsstraat afsluiten voor het ver keer in zuidelijke richting. Aan de westzijde van de straat zou bovendien een parkeerverbod moeten komen. Ook aan de oostzijde tussen de Post dam en nummer 89, moet een derge lijk verbod komen. Verder zal men in de Dorpsstraat niet langer dan een half uur mogen parkeren. Ten slotte zouden de Van Milsdam, de Vrouw Bakkersdam, de Kerkdam, de Kaarsenmakersdam, de Postdam, de Bloemistendam en de Raahuis- dam voor alle verkeer, met uitzon dering van fietsers, moeten worden afgesloten. De woonwijken Endepoel 1 en 2 moeten zoveel mogelijk woonwijk worden. Daarom stelt de werkgroep voor de wegen rond de wijk te be stemmen als omleidingsweg en bin nen de wijken verkeersdrempels, weg versmallingen en bochten te leggen, om het verkeer zoveel mogelijk te weren. Daarbij moet geprobeerd worden meer groen in de wijken te brengen. Men zal daar in die toekomst alleen in parkeervakken mogen par keren. Die maatregelen worden ook voorgesteld voor de woonwijk Oost. De nota komt op 9 maart in de com missie openbare werken. nr. 50. Ook hier twee rijstroken, ge scheiden door een middenberm, met. opname van rijbanen voor door gaand- en afslaandverkeer. Het ge deelte Rijngeesterstraatweg tus sen Leidse Buurt en Oranjelaan wordt gereconstrueerd, terwijl ook hier fietspaden van twee meter veer tig worden aangelegd. Een gedeelte van het werk zal worden aangemeld bij de Dienst Aanvullende Civieltechnische wer ken die in 't kader van de werkloos heidsbestrijding subsidies kan ver- De in het plan voorgestelde maat regelen zullen niet of nauwelijks tot gevolg hebben dat er bomen moe ten worden gekapt. Waar mogelijk worden bomen bijgeplant en in elk geval worden de geplande midden bermen voorzien van een "estetisch" verantwoorde groenstrook. De goedkeuring van de minister laat vermoedelijk niet lang op zich wachten, zodat het werk. overeen komstig de opzet, in de loop van au gustus kan worden aanbesteed. in twee onderdelen uiteenvalt, heb ben met name de opheffing van verkeersknelpunten aan de Rijn- zichtweg en de Geverstraat hoge prioriteit gekregen. Voor de realise ring zijn door de minister, in het kader van het experimenteerproject "Leidse Baan", subsidies in het vooruitzicht gesteld. Het plan is gis teravond in de verkeerscommis- sie besproken en goedgekeurd. Het eerste gedeelte heeft betrek king op de Rijnzichtweg tussen het viaduct en huisnummer 33, waar twee rijwegen van elk zes meter, ge scheiden door een verhoogde mid denberm, worden aangelegd, met aan weerszijden parkeerstroken (2.20 m. breed), fietspaden (2.40 breed) en stoepen Tegelijkertijd worden op dit gedeelte de riolerin gen vernieuwd. Langs de zuidzijde van de Rijnzichtweg wordt een bus- strook voorgesteld, met een halte ter hoogte van de koffietent Het tweede gedeelte van het plan heeft betrekking op de Rijnziclit- weg, vanaf nr. 33 tot de Geverstraat

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2