Steun gevraagd voor tehuis Robert Long: stijl apart Niet alle wensen van raad worden vervuld" Woonwagenactie beëindigd Geen leerplicht voor 17-jarigen DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 PAGINA 19 Nog steeds niet voldaan aan brandveiligheidseisen in Leids jongenshuis LEIDEN Harry Roeleven en led van de Veen hebben aan de Leidse gemeenteraad gevraagd medewerking te ver lenen bij het zoeken naar een huis ter vervanging van het gezinsvervangend tehuis voor jongens aan de Oude Singel. Het tehuis, genaamd „Instituut voor Pedagogische en Socio-Therapeuti- sohe Adviezen en Begeleiding Intern/ Extern", werd zoals bekend vorige Afgelopen dinsdag heeft Roeleven over de situatie in het tehuis een ge sprek gehad met wethouder Ooster dat heeft weinig opgeie- week vrijdag enige tijd door de Jon- verd. Het enige wat de wethouder kon gens bezet gehouden uit protest tegen de wantoestanden die er volgens hen in het tehuis heersen. Aanleiding tot de bezetting was het ontslag op staan de voet van Roeleven, die na er drie weken gewerkt te hebben door de di rectie ongeschikt voor het werk werd geacht. toezeggen was dat hij met de voog dijraad en de kinderrechter gaat pra ten en dat hij nog eens kan nagaan of het pand aan de Oude Singel vol doet aan de eisen van huisvesting en brandveiligheid. „Het is een moeilijke zaak voor de gemeente", zei Ooster gister avond tijdens de gezamen- Het protest van de twaalf tot dertien lijke fractievergadering van PvdA. jongens richt zich o m. tegen het ppr en D'66. „Het is een particulier autoritaire optreden van de directie tehuis waar we geen enkele zeggen- «die bestaat uit de heer André E. Hel- schap over hebben". De wethouder zei der en mei Ineke Jansen). het finan- verder dat hij de grootte van het te- cieel beleid en de naar hun mening huis een „zwaar punt" vond. „Als Je Stadhuisplein autovrij maken LEIDEN Knallende champagne- kurken (zie foto onder) begeleidden gistermiddag rond half vier hel ver trek van de caravans (foto boven), die zes weken lang het Stadhuisplein in Leiden bezet hielden. De actie voor meer "legale" standplaatsen in het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart was geslaagd. Met de auto van actieleider Roger de Jager voorop en met hulp van de Leidse politie zette de caravaan koers naar het kamp. Onmiddellijk na het vertrek werd bet plein I schoongemaakt, raadslid Beijen i de gemeenteraad minste de helft plein niet meer hel parkeren van auto's. Volgens Beijen is de afgelopen weken geble ken, dat de parkeerruimte daar best gemist kan worden. Hij wil dat het plein gebruikt gaat worden voor "so ciaal-culturele doeleinden". Het PPR/D'66- voor te stellen ten* van het Stadhuis- te bestemmen voor Bij reconstructieplan Rijnsburgerweg miserabele omstandigheden waarin ze moeten wonen. Roeleven wil nu in deze situatie ver andering brengen door met de Jon gens de opvang en begeleiding voort te zetten in een ander huis. Ook wil hy af van het particuliere karakter van het tehuis Helder is zowel eigenaar van het huis als directeur, er is geen bestuur of iets dergelijks De gemeenteraad heeft hij inmiddels geconfronteerd met een stichting in oprichting met de voorlopige naam „Thuis" Ook heeft hy samen met de studente orthopedagogiek led van de Veen een structuurnota voor het eventuele nieuwe tehuis gemaakt, waarin zoveel mogelijk de ideeën van de jongens zijn verwerkt. Nijmeegse politie stuit op grote hoeveelheid hasj NIJMEGEN (SP) Een normale verkeerscontrole van de Nijmeegse politie heeft een vangst opgeleverd van niet minder dan 127 kilogram hasjiesj. Het spul heeft een waarde van ruim 200.000 gulden en zat ver borgen in een oud Volkswagenbus je. De auto was aangehouden, om dat er nogal wat aan mankeerde. Bo vendien waren de papieren van de bestuurder niet in orde. De chauf feur kreeg van de politie te horen dat de wagen voor technisch onder zoek werd meegenomen en dat hij wel bericht zou krijgen wanneer het onderzoek was afgerond. Toen de po litie een kaart verstuurde dat het onderzoek was afgerond, kwam de ze echter onbestelbaar retour. Toen men ging informeren bleek dat de bestuurder een valse naam en adres had opgegeven. Hierna ging de po litie de wagen verder onderzoe ken en kwam tot de slotsom dat 127 kilogram hasj in het dak zat verbor gen. Een speurtocht naar de eige naar heeft tot hu toe geen succes gehad. vijftien jongens in deze leeftijd (veer tien tot en me<t twintig jaar red.) bij elkaar zet, vraag je erom dat een aan tal weer uit de boot valt. Persoonlijk vind ik dat Je met veel kleinere een heden moet werken. Een voogdijge- zin is mijns inziens het beste". Inmid dels blijkt het tehuis aan de Oude Singel nog steeds niet te voldoen aan de eisen van brandveiligheid. Al vorig Jaar augustus heeft de brandweer een brief aan directeur Helder gestuurd met de mededeling dat er op zeven punten verbeteringen moesten wor den aangebracht Zo zouden er met name op de tweede verdieping brand werende scheidingswanden moeten komen en brandwerende plafonds en zou ook het trappenhuis brandwerend moeten worden gemaakt. Bovendien zou de brandblusapparatuur die er nu in het tehuis is. beter zichtbaar moe ten worden opgesteld en zouden de trappen aan de onderkant met brandwerend materiaal moeten wor den bekleed Een reoente controle door de afdeling maatschappelijke aangelegenheid van het stadhuis leerde dat aan al deze eisen nog steeds niet was voldaan, ofschoon de directie van het tehuis al in augus tus van het vorig Jaar hierover was lngelioht. Een woordvoerder van de brandweer verklaarde vanochtend dat er tussen toen en nu geen controle in het tehuis is geweest en dat er ook niet aan de brandveiligheidseisen is herinnerd. Hoewel dat vanochtend niet kon worden bevestigd, mag dus aangenomen worden dat de bezetting van het tehuis de aandacht weer op de brandveiligheidseisen heeft geves tigd en dat vervolgens ijlings is nage gaan of er aan die eisen was voldaan. Intussen heeft de brandweer er by he«t stadhuis op aangedrongen om de directie van het tehuis opnieuw op de brandveiligheidseisen te wijzen. LEIDEN OEGSTGEEST Ro bert Long: een klasse apart. Dat stond in deze krant na een op treden van Het Idool vorig sei zoen in het kleine LAK-theater. Na de voorstelling, die Robert Long gisteravond in de stamp volle aula van het Rijnlands Ly ceum gaf, kan zonder twijfel ge sproken worden van een stijl apart. In tegenstelling tot het op intimiteit gebaseerde program maatje van vorig jaar, dat bo vendien commercieel gekoppeld was aan de lp „Vroeger of Later", brengt Robert Long nu een „echte" theatershow („En dat is twee"), met alle voor- en nadelen van dien. Eén van de belangrijke nadelen is dat er veel met effec ten moet worden gewerkt, waar door er van de verstilling en de intimiteit, die er van een een- mansvoorstelling uit kunnen gaan, om maar niet te spreken van het directe contact met het publiek, weinig overblijft. Contact met het publiek was er gisteravpnd gelukkig wel. Dat was mede te danken aan de persoon lijkheid van Nelleke Burg, de kleinkunstacademieleerlinge. die Robert Long als een heipaal zo sterk terzijde stond. Een bijzonder talentvol meisje, dat met het grootste gemak, althans ogen schijnlijk, allerlei types weet neer te zetten. De manier bijvoorbeeld waarop zij de theatrale allures van een bekende toneelactrice en het type van het over de liefde kwelende tienerzangeresje weet te plaatsen, weergaloos knap. Ro bert Long mag zich zonder meer gelukkig prijzen met dR veel be lovende talent. De zanger zelf is nog steeds^op zijn best als hij entspannen voor de microfoon zittend zijn bizarre en gelukkig ook erg lyrische liedjes vertolkt. Robert Long prikkelt het ene moment, bijvoorbeeld wanneer hy het gruwelijke liedje over de CIA- praktyken vertolkt, en weet ook het hart te raken met subtiele liedjes als „Kind van vandaag" en „Thorbeckeplein". Een regelrechte dijenkletser is het bitter satirische nummer vlak voor de pauze: „De Wereldleed-stop een Veer In je Reet show", een uitgebreide persi flage op het begrip vertrossing. Het duo Lou-Burg is hierin wel licht op z"n best. Nog even dit: Robert Long aarzelt niet om in sommige van zijn liedjes en ook wel in zyn conferences op de cabarettoer lijkt zijn professiona lisme nog steeds niet zo erg sterk grove taal te bezigen. Wanneer hij daarmee het publiek wil schokken is hy wel vele Jaren PI ETER C. ROSIER AMSTERDAM BEZWAREN LEIDEN De fractie van PPR/ D'66 zal zich maandagavond In de gemeenteraad tegen het voorstel van B en W verzetten om na de reconstructie van de Rijnsburgerweg fietsers, voet gangers en de bussen door één tunnelbuis te voeren. Ook binnen de PvdA heeft men de nodige twijfels over de ze oplossing, zo bleek gister avond in de fractievergadering. In ieder geval lieten twee le den blijken bezwaren tegen het voorstel van B en W te hebben: Peters en Duivesteijn, die bei den lid zijn van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening. Zij constateerden dat het "fiet sen en lopen zeer onaangenaam gemaakt wordt". Ook hadden ze principiële bezwaren: "Als raad hebben we gezegd dat de recon structie niet ten koste van voet gangers en fietsers mocht gaan. Te meer niet daar het plan toch al moeilijk te slikken was". Nieuwe cijfers LEIDEN De Werkgroep Rijnsburgerweg heeft gegevens verkregen van een verkeerson- derzoek dat Gemeentewerken 19 december verleden jaar afgerond heeft. Deze cijfers, die nog niet ln de besluitvorming rond de re constructie van de Rijnsburger weg betrokken zijn. worden mo menteel door een groep Amster damse verkeersdeskundigen be studeerd. Uit de stromentelling trokken zij de voorlopige con clusie dat het meeste verkeer in de avondspits vanaf de Wasse- naarseweg naar het Stations plein rijdt. De Rijnsburgerweg fungeert zo als een soort uitrit voor het Academisch Ziekenhuis en de overige universiteitsge bouwen. Als de Wassenaarseweg voor dit verkeer afgesloten wordt, en elders, byv. by de Plesmanlaan, een toegangsweg aangelegd wordt, is een groot deel van de verkeersproblemen op de Rijnsburgerweg waar schijnlijk al opgelost, aldus de eerste indruk. LEIDEN In hun toelichting bij het plan voor de reconstructie van de Rijnsburgerweg. dat vanavond in de commissie voor ruimtelijke orde ning om zeven uur aan de orde komt. schrijven B en W dat niet al le uitgangspunten zoals die door de raad zijn vastgesteld in het plan op genomen konden worden. Belang rijkste punten van verschil zijn: de bus wordt door de tunnel voor fiet sers en voetgangers geleid, twee bo men ter hoogte van de Mariënpoel- straat moeten verdwijnen, en het voetpad is op enkele plaatsen "aan gepast" ter handhaving van de breedte van het fietspad De reconstructie beperkt zich tot het gedeelte tussen Stationsplein en Houtlaan. Op het gedeelte Paulus Buysstraat-Wassenaarseweg zal de bus de verkeersfliohten kunnen beïn vloeden en zodoende ruim baan kun nen krijgen. De verkeerslichten op het kruispunt Warmonderweg-Rijns burgerweg zullen vernieuwd wor den. zodanig dat bij afsluiting van de Rijnsburgerweg maar een geringe aanpassing van de installatie nodig Ter hoogte van de Mariënpoelstraat worden de rijstroken voor het autoverkeer versmald van drie me ter tot 2.90 meter, en zullen twee bo men moeten verdwijnen, omdat in het midden van de weg een vlucht heuvel is aangebracht, ten behoeve van overstekers. Bij de overige bo men zal het asfalt tot op één meter afstand van de bomen worden aan gelegd. De fietspaden worden niet ver smald, maar de voetpaden zullen "aangepast" moeten worden ter wil le van de fietspaden. Het autoverkeer heeft in elke rich ting één rijstrook. Conform het advies van de landely- ke werkgroep, waarover wy eerder berichtten, wordt de bus geleid door de tunnel voor fietsers en voetgan gers. Ten behoeve van het busver- keer "stad uit" wordt op het Sta tionsplein bij de kruising met het Schuttersveld en de Oegstgeester- weg een busstrook linksaf aangelegd: de verkeerslichten zullen worden aangepast. De bussen zullen de lich ten bij de Boerhaavelaan kunnen beïnvloeden. De busbaan "stad uit" hoeft door deze voorzieningen pas na de Boerhaavelaan te beginnen. Tussen Boerhaavelaan en Mariën poelstraat is geen ruimte om par keerplaatsen aan te leggen. Hoewel ae riolering van de Rijns burgerweg niet in goede staat ver keert, zal deze nog niet vernieuwd worden. Gezien de termijnen voor subsidie, voor april wil men met het werk beginnen en nog dit jaar wil men het werk gereed hebben, is er geen tijd om tegelijk de riolering te vernieuwen. De bestaande riole ring ligt buiten de asfaltverharding en een koppeling van de werkzaam heden wordt in de toelichting van B en W niet noodzakelijk genoemd. Wel het gedeelte tussen Boerhaave laan en Rijnsburgerviaduct zal ver nieuwd moeten worden. De kosten hiervan zullen door het Rijk gedragen worden. Wat betreft de afsluiting van de Rijnsburgerweg voor doorgaand ver keer wordt nog gewacht op het kentekenonderzoek dat zal wor den gehouden. B en W van Oegst- geest hebben inmiddels laten weten afsluiting bij voorbaat onaanvaard baar te vinden. AMSTERDAM «ANP) Een moeder en haar kind zijn gister avond omgekomen bij een brand in het perceel Nieuwmarkt 25 op de hoek van de Anthoni Breestraat in Amsterdam. De brandweer vond de twee lijken op de derde verdieping, nadat zij de felle uitslaande brand o mhalf elf onder de knie had. Het betrof een uit vier verdiepin gen bestaand woonhuis, dat net naast het tracé van de metro stond en dus niet behoefde te worden afgebroken. Volgens de brandweer is de brand ontstaan door een oliekaohel die op de eerste verdieping ontplofte. Het vuur verspreidde zich daarna heel snel, zodat de twee verdiepingen ho ger wonende moeder en haar kind. een kleuter, zioh niet meer in veilig heid konden stellen. De politie vernam dat de heer des huizes een Tibetaanse kunstschilder is. die echter niet thuis was. DEN HAAG Werkende jongeren van 17 jaar blyven de eerstkomende jaren buiten de gedeeltelijke leer plicht. Ook een beperkte uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht. - een dag onderwijs voor 17-jarigen per week - is op korte termijn niet tp verwachten. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling door de Tweede Ka mercommissie van Onderwijs van de nota „naar het participatie-onder- wijs". De PvdA, anders zeer op de bres voor meer onderwijsmogelijkhe den, vooral voor de werkende jongeren, stelde dat in deze tijd van jeugdwerkloosheid de gedeeltelijk leerplichtigen toch al ongelijk staan in de race om de banen. De VVD is eveneens tegen uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht. De KVP daarentegen voerde aan, ofschoon voelend voor de socialisti sche argumentatie, dat door het verschralen van de gedeeltelijke leerplicht het participatie-onderwijs wel eens een te smalle basis zou kunnen krijgen. Door de uitbreiding van de volledige leerplicht tot de 15-jarige leeftijd is deze onderwijs soort clechts bestemd voor de 16-jarigen. Minister Van Kemenade stelde zich op het standpunt van de PvdA en voegde er aan toe dat er anders van discriminatie sprake zou zijn. Een KVP-suggestie om te komen tot een eendaags arbeiüsverbod voor 17-Jari gen wees hij om dezelfde redenen van de hand Door voorlichting en coördinatie zal de controle op naleving van de gedeeltelijke leerplicht door de werkende Jongeren worden aange pakt. Staatssecretaris van Volksgezondheid Hendriks speelde van middag samen met ontwerper prof. A. J. A. Thiadens een nieuw gezelschapsspel, het Gezondheidsspel. Het spel. dat speciaal ontworpen is voor ziekenzal binnenkort in het week blad Margriet gelanceerd worden Twee weken voor gooien van hond uit rijdende auto GRONINGEN iSP) Een 24-ja- rige inwoner uit het Groningse Sid- deburen is gisteren tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld ornaat hij onder meer vorig jaar zijn hond uit een rijdende auto heeft gegooid. Het beest overleed kort daarna. De familie zou op vakantie gaan maar de hond kon niet mee. Daar om bracht de Jongeman hef dier met zijn schoonvader in de auto naar het asiel. Onderweg kwam het duo op andere gedachten. De schoon vader trapte het gaspedaal wat die per in en bij een snelheid van 100 kilometer per uur werd het beestje de auto uit gewerkt. De hond liep zwaar gewond nog een paar meter en viel toen neer. Met een Jachtgeweer schoot de schoonvader het beest dood. "Een kwalijke en hoogst on toelaatbare mentaliteit", vond de of ficier van Justitie. Het dagelyks bestuur «modera- men) van de generale synode der Geref. Kerken in Ned. heeft 'n brief ontvangen van dc Nederduits Geref. Kerk in Zuid-Afrika (anderhalf mil joen blanken) waarin deze de Ne derlandse gereformeerden tot aan de april-synode in Lunteren de tijd geeft terug te komen op de steun verlening aan het fonds van de We reldraad van Kerken voor de be strijding van het racisme. Als de sy node de steun niet ongedaan maakt, zullen de Zuidafrikaanse gerefor meerden, althans de blanken, de ban den met Nederland verbreken. Ver der is uit een beraad dat de blanke gereformeerde kerk in Zuid-Afrika heeft gevoerd met afgevaardigden van niet-blanke zusterkerken, geble ken, dat de blanken iedere organi satorische eenheid met hun zwarte of gekleurde broeders blijven weige ren. "Institutionele eenheid van de vier geref. kerken is in dit stadium onmogelijk", zei dr. Geldenhuys die het officiële standpunt van zyn kerk formuleerde. De provinciale behandeling van bezwaren en ge schillen in de Hervormde Kerk in Zuid-Holland meent, dat de kerk voogdij in Delft ten onrechte de op neming van een artikel van de stu dentenpredikant Zuurmond in het blad Hervormd Delft heeft verhin derd. Drie van de tien predikanten waren tegen opneming omdat zij de bespreking van het boek "De ka pitalistische revolutie" van êe Duitse theoloog Gollwitzer te neo-marxis- tisch vonden. Toen de predikanten bfj meerderheid van stemmen be sloten, liet stuk toch te plaatsen, greep de kerkvoogdij, die het blad uitgeeft, ln. Een meerderheid van de predikanten wil dat het stuk van ds Zuurmond nu komt ln het blad van 6 maart. Drie predikanten, on der wie twee van de modaliteit van de Geref. Bond. blijven bezwaar ma ken. De theologie van Zuurmond gaat hen te ver. Deze week probeert de centrale kerkeraad rfog een oplos sing te vinden. Hervormde Kerk: beroepen te Dongen J.L. Keyzer Bellen, te B - Hardinxveld A. Vlietstra Doornspijk, te Veenendaal K. Schipper Dor drecht, te Sommelsdijk S.P van Assenbergh Nijkerk; aangenomei naar A.dam G.H. Lensink Nigte' t; bedankt voor Kinderdijk J M de Raad Stolwijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19