"Dieren zijn ni'n hobby, kinderen m'n verslaving 'Ik ben niet tegen dansen op zondag' Zeebad t barst van de vragen en het gonst van de geruchten44 Restauratie Dorpskerk BURGEMEESTER BOS VAN KATWIJK: Vangstbeperking tong en schol B ARONES RUNT TEHUIS IN AARLANDERVEEN Perceverabo voor kinderen met problemen PAGTNA 4 STREEK WOENSDAG 25 FEBRUARI 1873 KATWIJK Aan de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Kat wijk aan dem Rijn heeft het steunfonds Restauratie Dorpskerk, een bedrag van f70.991,92 overgedra gen. Dit fonds, dat onder leiding stond van de Arts C. Hagen en vele actie's organiseerde, heeft zijn activiteiten beëindigd. De kerkvoogdij is de ac tieleden en alle anderen bijzonder dankbaar voor dit mooie bedrag. De restauratie van de Dorpskerk gaat nog door en er is nog steeds veel geld voor nodig. Bijdragen voor dit monument zyn dan ook van harte welkom. KATWIJK „Hoe de uit spraak van de Hoge Raad in Den Haag over enkele weken in de zaak Hornkamp ook zal zijn, ik zal er geen moeite mee hebben. Aangezien ik niet principieel tegen dansen op zondag ben vind ik de uitslag in deze cassatie-zaak een puur juridische zaak. En dit is ook een heel interessante aangele genheid voor mij als jurist". Deze mening heeft burgemees ter mr. C. A. Bos van Katwijk over het advies dat de procu reur-generaal bij de Hoge Raad in Den Haag heeft gege ven aan de rechter in de zaak tussen de gemeente en de heer O. Hornkamp, eigenaar van de Katwijkse dancings Marïbel en Casa Cara. Het geschil draait om de vraag of het al dan niet is toegestaan in d* heden te dansen op zondag. De procureur-generaal heeft ge adviseerd de gemeente in het gelijk te stellen en deze vorm van zondagse ontspanning niet toe te staan. De heer Bos: „Belangrijk in deze zaak is een eerder gehou den discussie tussen de juris ten Molenaar en Helmstrijd. Deze laatste is mijn eerste le raar geweest. Molenaar wil de Drank- en Horecawet 1933 rui mer interpreteren dan Helm- strijd, waarmee de gemeente de bevoegdheid zou hebben te bepalen dat dansen op zondag niet wordt toegestaan en waar mee dus komt vast te staan dat de gemeente niet buiten haar boekje is gegaan toen zij dat deed in de zaak Hornkamp. Volgens de opvatting van Helmstrijd echter is de ge meente wél buiten haar boek je gegaan. De procureur-gene raal is in deze zaak met de ju rist Molenaar meegegaan. Ik weet dat enorm veel juristen met belangstelling afwachten hoe de rechter hierop reageert, hoe hij de wet gaat interpre teren". NOORD WIJK Een op het oog volkomen onschuldig voorstel letje, dat van jaar op jaar een hamerstuk pleegt te zijn, leverde gisteravond stof op voor een fiks debat, waarin zowel de raads leden als de burgemeester tot scherpe woorden kwamen. Offer Ook deze keer werd aan de raad gevraagd om, in afwijking van de huurovereenkomst, de ondergrond van het Zuiderbad voor de symboli sche prijs van f 1.- aan de N.V. Zee bad Noord wijk in gebruik te geven. Als de gemeente namelijk de over eengekomen huurprijs zou vorderen, zou Zeebad zich genoodzaakt zien het Zuiderbad te sluiten. Het oolle- ge meende dat terwille van de voort zetting van de exploitatie er een of fer diende te worden gebracht. Maar met de Mij. Zeebad bleek er een en ander aan de hand te zijn zo bleek uit de discussie. "Het gonst van geruchten en men barst van de vragen", aldus Bedijn (PvdA). Er zou sprake zijn van een gewijzigde exploitatie-opzet voor het strand, men zou voornemens zijn strand stoelen en badhokjes weg te halen en te vervangen door units, badldeden zouden ontslag hebben genomen, er bestand vrees voor gemarchan deer met aandelen, kortom men trachtte duidelijk te maken dat Zee bad in z'n voegen kraakte. Voorts zou er een commissie met de burgemeester als voorzitter aan het werk zijn en voor De Witt (CDA) en Bedijn (PvdA) was dit aanleiding opheldering te vragen, waarmee de commissie zich bezig hield. "Wij zijn als de dood dat er iets op strand gebeurt, wat tot on gewenste ontwikkelingen kan lel den", merkte de voorzitter van de PvdA-fractie op. Burgemeester Bonnike wees elke gedachte aan een soort Watergate- affaire van de hand. Een ambtelij ke commissie is bezig met het voor bereiden van een regeling voor de nieuwe situatie, welke ontstaat als volgend jaar het contract tussen de Mij. Zeebad en de Domeinen afloopt. In deze commissie heeft de burge meester zitting, enkele ambtenaren, de directeur en een lid van de Mij. Zeebad en VW-directeur Rovers. "Wij vinden dat er een betere regeling moet komen", verklaarde mr. Bonnike. Hij zei de Mij. Zee bad reeds te hebben gewaarschuwd tegen het marchanderen met aande len Daardoor zou zij de good-will van de gemeente verspelen. Als de gemeente nakoming van de huur overeenkomst zou eisen, zou slui ting van het Zuiderbad het gevolg zijn. Dit acht het gemeentebestuur ongewenst. "Burgemeester, u kunt het aar dig vertellen, maar u overtuigt mij niet", zei Bedijn (PvdA), die ook nog wees op de personeelsbelan gen. "Er is een gegroeide situatie, dat de badman negotie doet voor zich zelf, anders verdient hij het zout in de pap niet. Ik ben niet van plan de Mij. Zeebad een doceurtje te ge ven", aldus Bedijn. Over honden op het strand werd an derhalf uur gediscussieerd, maar over de aktiviteiten van een derge lijke oommissie werden geen mede delingen gedaan. Dat zat De Witt (CDA) goed dwars. "Geef mijn portie maar aan fik kie. .dat is ook een hondje", merk te het CDA-raadslid nogal sarcas tisch op. Hij vond dat de voorzitter de zaak te kinderlijk benaderde. Bur gemeester mr. Bonnike reageerde duidelijk boos. "Ik mag dan kin derlijk lijken, ik vond dat u de zaak op de spits drijft". De raad ging tenslotte accoord met het voorstel onder de uitdrukkelijke conditie (voorstel Alkemade CDA), dat de bedrijfsvoering dit jaar in de zelfde geest zal plaatsvinden als voor gaande jaren. De PvdA, PPR en de heer De Witt (CDA) waren tegen. VAN EXPLOSIE: SCHADE f 500.000,— KATWIJK De schade die de ontploffing van dinsdag 3 februari heeft toegebracht aan huizen »an de Zuidstraat en omgeving bedraagt een half miljoen gulden. De Her vormde Gemeente van Katwijk neemt van het bedrag alleen al on geveer 200.000 gulden voor haar re kening. Inmiddels is ook vast komen te staan dat de kosterswoning aan de Zuidstraat 101 waar de ontplof fing plaatsvond en de daarnaast ge legen rouwkamer zullen worden her steld. De schade aan -eze panden blijkt mee te vallen, vooral doordat de gevel van de kosterswoning, ei gendom van Hervormd Katwijk, nog geheel intact is. Bij dit bedrag van 500.000 gulden zullen nog kosten van de inventaris ,van de kosterswoning en van de rouwkamer die is vernield moeten worden opgeteld. Die bedragen zijn nog niet bekend. Het bedrag van 200.00 gld. schade aan de panden van de Hervormde Gemeente en de Nieu we Kerk is voorlopig. Voorzitter Bloot van de kerkvoogdij: "We zijn mondeling rond met de verzekerings maatschappij. Maar de bedragen staan nog niet zwart op wit. Naar verwachting zullen de kosten, die ons erg meevallen, 180.000 gulden zonder BTW bedragen. We hebben nu aannemer Van der Marei al op dracht gegeven met het opknappen van de schade te beginnen". DEN HAAG De Nederlandse vissers zullen in maart meer schol mogen vangen dan hun in deze maand dan hun was toegestaan. Minister van der Stee (landbouw en visserij) heeft dit geregeld bij be schikking. Voor tong blijven dezelf de vangstmaxima gelden als in fe bruari. alleen zullen de vissers er in maart 31 dagen lang tevreden mee moeten zijn tegen 29 in februari. i-hoeveelheden schol worden: voor schepen van 1 tot 199 pk: 2000 kilo; 200—399 pk: 3200 kg; 400-599 pk; 4400 kg;600-799 pk; 5600 kg; 800-999 pk: 6500 kg; 1000-1199 pk: 7200 kg; 1200—1399 pk: 7900 kg; 1400 pk en groter: 8700 kg. Hoe gro ter het schip, hoe meer het bij zijn februari-toewijzing opgeteld krijgt: de kleinste schepen gaan driehon derd. de grootste vijftienhonderd ki lo schol vooruit. Ook als men met óe langere duur van maart rekening houdt, is dat nog een flinke verho ging van het quotum. Voor tong blijven de maximum vangst hoeveelheden liggen tussen driehonderd voor de kleinste en vierentwintighonderd kilo voor de grootste schepen. Tong en schol mo gen in maart in een dertiental ha vens worden aangevoerd. Deze maand zijn het er nog twaalf, maar op 1 maart komt Den Oever erbij. Bijvangst van de uitoefening van een andere visserij is toegestaan tot een maximum van tien kilo tong en veertig kilo schol per reis, per schip. Dit voor de vissers, die op andere vissoorten vissen maar "per onge luk" ook tong en schol in hun net ten hebben. Tong en schol mogen niet worden aangevoerd met een ander schip dan waarmee ze zijn gevangen. Het ministerie zal nog jaarcontin genten vaststellen voor de vissers. Daarbij zal rekening worden gehou den met wat dit Jaar aJl is gevangen. Het bestuur van het produktsohap voor vis en visprodukten heeft vori ge week besloten, niet meer mee te werken aan de verdeling van het voor Nederland voor dit jaar vast gestelde quotum tong en schol. Van daar, dat de minister nu, net als voor februari, ook voor maart die verdeling ter hand neemt. ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Perceverabo werd op 7 november vorig jaar opge richt. Doel van de stichting is "het scheppen van voorwaarden waardoor kinderen en jongeren met contactmoeilijkheden onder kundige en toegewijde leiding in staat worden gesteld in een kleine leefgemeenschap tot ver betering van hun relaties met medemensen te komen". met andere kinderen en ging pra ten. Tot dan toe waren andere kin deren bang geweest voor Georgette die alleen maar klanken kon voort brengen. Klimmen Nadat mevrouw Van Reeden van Oudshoorn en Georgette ongeveer zeven jaar geleden naar Alphen verhuisden ging Georgette met sprongen vooruit. Hoewel het meis je geen balans heeft in Katwijk heeft ze aan haar rolstoel steunen tot okselhoogte en banden om buik en benen leerde ze paardrijden (zonder daarbij haar knieën te kunnen gebruiken), fietsen (op een fiets met drie wielen en de voeten stevig op de pedalen gebonden), zwemmen en roeien. "Hier is Geor gette niet invalide. Ze klimt enkel met behulp van haar handen in 'n hooiberg". Samen met Georgette "zij heeft de oudste rechten, maar ze is erg loyaal' werd besloten er een kind bij te nemen. Het werden kin deren uit internaten of inrichtingen in de leeftijd van 12 tot 18/19 jaar. "Kinderen die door hun inrichtin genloopbaan te verworden zijn om nog in een gezin te bunnen aarden, die niet in die regelmaat passen. Sommigen zijn al eerder in pleegge zinnen geweest, maar dat blijkt vaak niet te gaan. Ze kunnen die "vertroeteling" niet aan, want ze zijn gewend om geschopt te worden. Ik probeer ze zo zelfstandig mo gelijk te laten leven. Ik zeg ze wel dat ik van ze hou, maar ik probeer om ze niet te. betuttelen". T oleramt "Je moet vreselijk tolerant zijn. Ik heto een heleboel waarden moe ten laten vallen, zoals iets simpels als netjes eten. Je zult je af moe ten vragen: Is het echt zo belangrijk om er de sfeer aan tafel door te la ten bederven.Al heb dk in het begin echt wel eens mijn hoofd moe ten afwenden. Nu is het gewoon ge zellig. Maar om aan hen te bouwen heb ik een hoop van mijn eigen waarden moeten laten vallen". Naast Georgette is er nu Leo 1 (15) "mijn rechterhand", Joop (17) die toen hij anderhalf was te vondeling werd ge.'egd en nu in Alphen werk heeft gevonden, Ans (13) die in Alphen op school gaat en Leo 2. Kinderen gingen en kinderen ko men: "Soms is er een betere oplos sing, soms is dit een springplank van de inrichting naar het zelf op kamers wonen. Een van mijn vroegere pleegkinderen is bijvoorbeeld ge trouwd en heeft al een baby. Ze ko men overal vandaan. Ik weet niet hoe mensen aan mijn adres komen. Ik wil niet graag nee zeggen, ik wil iedereen een kansje bieden". Voor de komst van Leo 1 werd een grotere behuizing noodzakelijk maar het geld ervoor ontbrak. De gek scherende opmerking van mevrouw Van Reeden van Oudshoorn aan het adres van de sociaal werker van Leo "Leo kan wel kamen, maar help Met hulp van de Stichting kon een boerderij in Aarlanderveen worden aangekocht, waar nog n aantal verbeteringen/verbou wingen nodig zijn. Elke hulp, vooral financiële, is welkom. De stichting wordt voorgezeten door H. Beuker, directeur van de Stichting Kinderhulp Zuid west Nederland. Penningmees ter is. P.B. van der Schelde, directeur van een jeugdbescher mingsinstelling. Verder zitten in het bestuur barones C.Th.L. van Reeden van Oudshoorn en J.P. Nuland, directeur van een kinderpsychiatrische kliniek. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met secretaresse mevr. W. Spannenmaker (maat schappelijk werkster). Sterren- laan 240 in Alphen aan den Rijn (01720 - 74923). Barones van Reeden van Ouds hoorn (52) tussen een deel van haar veestapel in het Alphense dorp Aarlanderveen. Zij heeft daarnaast al vijf pleegkinderen. jij me dan aan de centjes?" re sulteerde uiteindelijk in de oprich ting van de Stichting Perceverabo, waardoor de boerderij aan het Noord einde kon worden aangekocht. "Per ceverabo", volharden, volhouden, doorzetten..., is de wapen spreuk van mijn moeder. Een hom mage aan mijn moeder die altijd vertrouwen in mij heeft gehad al zegt ze dat ik gek ben. Individualist Voor de nabije toekomst wordt ge dacht aan een uitbreiding van het gezin met nog drie kinderen. Op wat langere termijn wil mevrouw Van Reeden van Oudshoorn zich lang zamerhand terugtrekken om Jonge ren haar taak te laten overnemen. "Bij de boerderij hoort ook een klein huisje. Als dat opgeknapt is zou daar misschien een gezellig echt paar willen wonen dat iets voor dit werk voelt en dat na verloop van een jaar of vijf zou willen overnemen. Dan zou ik van het schuurtje ach- ter de boerderij voor mezelf een be jaardenhuisje kunnen bouwen Maar het gaat niet om een echt paar dat het om den brode doet, ter wijl het misschien niet botert met de kinderen. Ik wil graag dat het hier een gezellig huis wordt. Ik haat internaten intens. Waarom weet ik niet, want ik heb een heel geluk kige Jeugd' gehad. Maar mijn haren gaan recht overeind staan als ik er aan denk. Misschien komt dat wel omdat ik een hele erge individua list ben. ALPHEN AAN DEN RIJN/AARLANDERVEEN „Dieren ziin mijn hobby, maar kinderen mijn verslaving". Ruim een maand geleden verhuisde barones C. Th. L. van Reeden van Oudshoorn (52), tante Lieveke voor haar pleegkinderen, van het Rietveldsepad in Alphen naar een grote boerderij in Aar landerveen. Groot genoeg voor haar vijf pleegkinderen, de acht honden, poezen, geiten, paarden, pauwen, kippen, ganzen etc. Groot genoeg ook om haar „gezin" straks nog te kunnen uitbreiden. Want, zoals gezegd, „kinderen zijn mijn verslaving", en het streven is straks acht kinderen een tehuis te bieden. „Ik wil persé dat er een plek is waar invaliden en dit soort kinde ren (veelal uit tehuizen) kunnen zijn en een plekje hebben- Acht lijkt me net genoeg om iedereen voldoende aandacht te kunnen geven". Door CHrista van Hees Foto Wim Dijkman .bekommeren. "Mijn vader stuurde me naar verschillende scholen. Hij wilde dat ren kennen en nooit lelijk zouden faring yi doen tegen kinderen bitter was, dat Lieveke thuis boter en eieren stal om zouden le- SchoQl we° te Seven. Tot Hij liet zijn dochiter ook sdhool- moeder die niet be greep waarom alle voorraden zo snel opraakten. "Mijn vader en moeder hebben op een gegeven mo ment een heel kindertehuis geadop teerd, zodat de kinderen één keer per week een ijsje kregen of een belegd broodje. Dat kon toen nog, dat was financieel haalbaar". Barones Van Reeden van Ouds hoorn 'Ik kan het ook niet helpen. Mijn vader zei altijd: je moet je titel waarmaken" is oorspronke lijk afkomstig uit het Alphense. Eén van haar voorvaderen, jonkheer De Vlaming van Oudshoorn, was stichter van de nu ruim driehon derd jaar oude Oudshoornsekerk. (Zijn dochter trouwde met een ba ron van Reeden van Nederhorst en hun kinderen zouden de naam Van Reeden van Oudshoorn gaan dra gen, red.). Snolletjeshuis "Men heeft mij wel eens verteld dat de kerk uit boete is neergezet vanwege een snolletjeshuis in Am sterdam" (Jonkheer De Vlaming van Oudshoom had daar inderdaad wel iets mee van doen, maar belangrij ker in dit verband was het feit dat de jonkheer ruzie kreeg met de am bachtsheer van Alphen en besloot een eigen kerk te gaan bouwen, red.). Na de oorlog kwam mevrouw Van haar acht honden: „Ik wil een Reeden van Oudshoorn naar Neder land waar ze als hydro-tiheraipeute in het Zeehospitium in Katwijk ging werken. Werk overigens dat ze ver leden jaar met 'lede ogen heeft moe ten laten varen. "Het heeft me heel wat traantjes gekost, want ik was getrouwd met mijn werk. Maar mijn spieren zijn versleten en het werk is vreselijk Pleegkind In het zeehospitium leerde me vrouw Van Reeden van Oudshoorn haar eerste pleegkind Georgette (18) kennen. Georgette, toen nog baby en zwaar spastisch, was als vierjarige zo achtergeraakt dat het dringend noodzakelijk werd dat een vast iemand zich met haar ging be zig houden, haar wat ging bemoe deren. Georgette heeft weliswaar nog ouders maar die kijken niet naar haar om en hebben dat ook nooit gedaan. Zij vinden het an derzijds niet goed dat Georgette voorgoed intrekt bij tante "Lief", zodat ze er nu alleen de weekenden en de vakanties is. Overigens wor den wel pogingen gedaan Georgette voorgoed naar Aarlanderveen te ha len. "Mijn naam was de eerste en eni ge die Georgette als vierjarige kon uitspreken. Al snel kwam ze elke week plus de woensdagen en don derdagen naar de (toen nog) woon boot in Warmond. Georgette ging langzaam maar zeker vooruit, hoe wel ze pas als negenjarige ging pra ten toen ze een eigen paardje kreeg. Via het paardje kreeg ze contact

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4