Renovatie 90 huizen 'Ons Doel' Waal: "Scheiding Den Haag en Leiden" W oonwagenbewoners kregen toch hun gelijk VRAGEN OVER FOUT PARKEREN Scholenbouwplan Retnbrandt is dit jaar aan de beurt Geen behoefte aan Haagse overloop9 in Stevenshofjespolder WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 De bezetting van het Stadhuis plein heeft exact zes weken ge duurd. De WD-fractie in de Leid- se gemeenteraad vond dat daarmee de grenzen van de welvoeglijkheid ernstig overschreden waren, zo kon men opmaken uit vragen aan B. en W. Ook de Milieuraad toonde zich ontstemd over wat de voorzit ter noemde "een soort zigeuner kampje." De bezetters hebben vol gehouden, ondanks de gebrekkige situatie op het plein, ondanks de felle vrieskou, ondanks de vaak uitzichtloze gesprekken met alle mogelijke instanties, en zij hebben gewonnen. Alles heeft steeds gedraaid om de drie eisen die de woonwagenbe woners halverwege december 1975 formuleerden in een open brief aan de gemeente: de leenbijstand moest ontkoppeld worden van het bezit van een legale standplaats voor de overbezetters moesten nood voorzieningen aangelegd worden, en tenslotte moesten de regiogemeen ten onder druk gezet worden voor aanleg van nieuwe kampjes. Toen de gemeente zich niet hield aan het ultimatum van 11 Januari, kwamen 8 overbezetters in aktie: veertien Januari werd 't Stadhuisplein be zet. Burgemeester Vis reageerde tegenover hen vermanend: "Met hier te blijven staan maakt u zich bepaald niet populair". Al snél komt er overleg op gang tussen Leiden, de regiogemeenten, Gedeputeerde Staten en CRM. De bezetters wenden zich tot de Sta ten Generaal, en schrijven brieven aan iedereen die maar een beetje invloed zou kunnen hebben. Al in die eerste dagen laat CRM weten dat het in principe onjuist is de leenbijstand te koppelen aan het bezit van een legale staanplaats. Oosterman zegt dat 't nu de beurt is aan de regiogemeenten. Nood voorzieningen zulen worden aange legd als naast Leiderdorp nog 'n ge meente met plannen komt voor een kampje. CRM laat daarbij wete dat er geen fondsen .beschikbaar zijn voor subsidiëring van de nood voorzieningen. De PPR en PSP in Leiden stellen zich achter de eisen van de bezetters. Gemeenteambtenaar Lavaleije zegt in een gesprek met deze krant dat CRM eens geadviseerd heeft om de leenbijstand te koppelen aan het bezit van een legale staanplaats om zo de overbezetting binnen de perken te houden. CRM zou er zelf niets aan hebben kunnen doen, en het aan Leiden over heben gela ten. Dit is in tegenspraak met alle uitlatingen die CRM hierover ge daan heeft tijdens de bezetting. Sprak Lavaleije de volle waarheid? Is Leiden niet wat eigenwijs? Begin februari zegt staatssecre taris Meijer van CRM tot de Twee de Kamer dat hij tegen koppeling is van de leenbijstand aan een staanplaats. Diezelfde dag wijzen B en W een bezwaarschrift van woonwagenbewoners Bos hierover van de hand. Daarmee gingen ze in tegen het ad vies van de meerderheid van de commissie bezwaarschriften. Kort daarop laten B en W trouwens we ten dat zij het beroep desnoods door zullen zetten tot voor de Kroon om een definitieve uitspraak te krijgen. De bezetters betichten de gemeen te daarop van "kwade trouw". Oosterman herhaalt dat nood voorzieningen kunnen worden aan gelegd als er twee gemeenten plan nen goedkeuren voor een kampje. Hij zegt in de raadscommissie dat met de aanleg niet gewacht kan worden tot alle planologische pro cedures. welke zeer lang kunnen duren, voltooid zijn. Leiderdorp is bezig met plannen, welke regioge meente zal volgen? Lisse en Oegstgeest tonen zich bereid om plannen uit te denken. Tijdens een bijeenkomst halverwe ge februari van de regiogemeenten onder leiding van Gedeputeerde Engelsman tonen veel gemeenten bereidheid, maar komen er geen concrete uitspraken op tafel. Eindelijk, na meer dan een maand achtie, spreekt de gemeente raad van Oegstgeest zich uit voor de aanleg van een kampje voor acht wagens. In Leiderdorp hebben al le raadscommissies gunstig geadvi seerd. Zeer raadselachtig is een brief die dan binnenkomt bij woordvoerder De Jager, als antwoord op een brief van begin februari. Daarin zeggen B en W dat pas noodvoorzieningen zullen worden aangelegd als de planologische procedures in beide gemeenten helemaal rond zijn. Dit is honderd procent in tegenspraak met eerdere uitlatingen van Oos terman! De bezetters zijn woedend. Oosterman herroept haastig het standpunt dat ingenomen is in die brief en kondigt aan dat B en W zioh over noodvoorzieningen zullen beraden. Het blijkt tijdens die da- g en ook nog dat CRM waarschijn lijk toch wel weer fondsen heeft voor subsidiëring. Het punt van de bezetting komt op de agenda voor de gemeente raad. De kansen voor de bezetters moeten hoog aangeslagen worden, al zijn de meeste partijen te bang ge weest om al openlijk een stand punt in te nemen. Maar tot behan deling van het punt is de gemeente raad afgelopen maandag niet gpko- men. Met haar besluit van dinsdag ochtend heeft B en W eindelijk de knoop doorgehakt. De bezetters kregen met hun langdurige actie twee van de drie eisen ingewilligd. Op eventuele ont koppeling van de leenbijstand zul len ze moeten wachten tot een uit spraak van GS, en daarna van de Kroon. Tom Maas Duivenliefhebbers tegen gemeenschappelijke tuin LEIDEN Negentig woningen van de woningbouwvereniging Ons Doel in de Lindestraat, Pietér de la Courtstraat, Pioen straat en ten dele de Leliestraat zullen de komende periode worden gerenoveerd. De gemeente en de woningbouwvereni ging hebben van het rijk mondeling toestemming gekregen om aannemer Bekooij een aanvang met de werkzaamheden te la ten nemen. De officiële beschikking van het ministerie van I Volkshuisvesting is nog niet binnen. Dit bleek gistermiddag in een ver- nentuin voor alle bewoners te ma- gadering van de raadscommissie ken, waar bijv. wat speelwerktui- voor volkshuisvesting. Het is de be- gen geplaatst zouden kunnen worden, doeling dat met de werkzaamheden Het ministerie van CRM zou hier- gestart wordt nog voordat de ge- voor subsidie willen verlenen. Som- meenteraad een ofticieel besluit mige duivenliefhebbers die op bo- heeft genomen; het plan werd gis- venwoningen in de Pieter de la teren door architect De Ruyter in de Courtstraat wonen. wiUen hun pri- commissie gepreseneerd om na te vé-stukje grond echter niet prijsge- gaan hoe de raad erover denkt. Er ven, omdat ze die nodig hebben voor waren slecht6 vier commissieleden hun hobbv. De woningbouwvereni- behalve wethouder Waal aanwe- ging streeft er naar om binnen een zia: HamJCDA), Bosch (CDA) Hout maand hiervoor een oplossing ge vonden te hebben. Het is de bedoe- Hulp bij het invullen van belasting formulieren LEIDEN Binnenkort dwarre len bij vele mensen weer ce gewraak te belastingenveloppen in de bus, in houdende het verzoek om voor het jaar 1975 een betrouwbare opgave te doen van de genoten inkomsten. Wie moeite heeft met het invullen van zo n aangiftebiljet kan voor in formatie terecht by het belasting, kantoor. Het belastinggebouw staat aan het Stationsplein en is op alle werkdagen van 8.30 tot 12 en van 13 tot 16 uur geopend. Korte vragen kunnen ook telefonisch worden af gehandeld: tel. 071-145444. Wie over dag geen tijd heeft, kan op de maan dagen 15 en 22 maart ook 's avonds bij de belastingdienst terecht. Het kantoor is die avonden geopend van half 7 tot half 10 's avonds. man (SGP/GPV) en later Langerak I (WD). De oyerige commissieleden zal donderdag om hun oordeel wor- j den gevraagd. De woningen zijn onder te verde ling dat de bewoners zelf onderhoud van de binnentuin zullen zorgen. Wethouder Waal sprak de Pieter de la Courtstraat, Pioen- vertragen. straat en Lindestraat en 16 hoekwo- ningen in de Leliesraa. Behalve j voor de hoekwoningen geld voor S alle huizen, dat de achtergevel ach- teiuit wordt geplaatst. Ook de voor- gevel word ingrijpend veranderd: i nieuwe deur, een lagere venster- LEIDEN Het PPR-raadslid Laurens Beijen heeft, naar aanleiding van een verslag van een zitting van de Leidse kantonrechter in deze krant, vragen gesteld aan B en W over het beleid van het openbaar ministerie ten aanzien van foutparkeerders. Hij vraagt of het vaak voorkomt dat de officier van justitie geen straf eist en wat daar de argumenten voor zijn. In zijn vragen dringt Beijen er bij het college op aan dat B en W onder de aandacht brengen van het openbaar ministerie dat stop- en parkeerverboden zijn ingesteld om overlast te voorkomen en niet „om bepaalde weggebruikers te pesten". In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht worden automobilisten die herhaaldelijk fout parkeren extra hard aangepakt. Beijen vraagt of dat in Leiden ook gedaan zou kunnen worden. LEIDEN De Rembrandt Soho- verder dat de rk Paulus scholenge- lengemeenschap mag met ingang meenschap voor mavo en leao aan i dit jaar nieuwbouw plegen. Dat blijkt uit het scholenbouwplan voor 1976'79 dat onlangs door het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen bekend is gemaakt. De feitelijke situatie is dat waarschijn lijk nog dit jaar met de bouw be gonnen kan worden. de Surinamestraat volgend Jaar mag beginnen met het treffen van voorbereidingen voor uitbreiding. De prot. chr. opleiding voor gezins verzorging mag dit Jaar beginnen en zal dat ook doen met de bouw van een nieuw complex aan de Tur kooislaan (Morskwartier) (ADVERTENTIE) Op donderdag 26 februari a.s. orga niseert het dispuut St. Thomas van Aquino in het kader van de jaar- lijkse lezingencyclus „voor Stad en bank, nieuwe kozijnen. Ook krijgen Universiteit" een lezing van I alle woningen centrale verwarming en een nieuwe schuur. De huurprijs n.. renovatiezal 135 gulden bedra gen. Het ministerie is hiermee ak- j koord gegaan, aldus ambtenaar Ak- I se, nadat het aanvankelijk vast hield aan een huur van 155 k 160 gulden. Binnentuin Een onderdeel van het plan was ook het maken van een gemeen schappelijke binnentuin voor de be woners van de Pieter de la Court- j straat en de Pioenstraat. Een verte- genwoordiger van Ons Doel vertel de in de commissievergadering ech ter dat niet alle bewoners het hier- ovei eens zijn. Op dit moment is de situatie zo dat zowel de beneden- als de bovenwoningen een tuin hebben. Een aantal bewoners van bovenhui- j zen gebruikt de tuin echter niet; bo- vendien krijgen zij straks een bal kon. Vandaar dat het idee gerijpt is om een gemeenschappelijke bin- Harmoniekapel en huisvrouwen naar Noordeinde LEIDEN De katholieke Harmonie kapel zal waarschijnlijk worden on dergebracht in de ontspanningszaal van het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde. Ben W hebben hiermee in beginsel ingestemd, da tum en voorwaarden worden nog nader bepaald. De dienstwoning bij het complex zal in gebruik worden gegeven aan de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen afdeling Leiden-Oegstgeest. LEIDEN De wijziging in de struc- tuui van de Leidse Duinwater Maat schappij zal pas in de Leidse gemeen teraad aan de orde worden gesteld als er overleg is gepleegd met de omliggende gemeenten B n W zullen dit aan de commissarissen van de LDM voorstellen. Het Ls de bedoeling dat deze gemeentelijke N.V. in een regionaal bedrijf wordt om gezet. pater dr. Maltha: „De genade bij St. Paulus". Plaats: Academiegebouw, Rapenburg 73. Tijd: 20.00 uur. Dit het scholenbouwplan bliJM ihoSl lZ middelbaar sociaal-pedagogisch on- Discriminatie rijksgenoten bij inschrijving huisvesting? LEIDEN Het gemeen teraadslid Anne v. d. Zande <PSP) heeft samen met een drie tal PvdA-raadsleden aan het col lege van B. en W. gevraagd of het geen discriminatie is om voor rijksgenoten bij inschrijving huisvesting de regel durig werklozen loos betekent inschrijving: te hanteren, terwijl die voor ove rige Nederlanders wel gehanteerd wordt. Hetzelfde vraagt het raadslid zioh af voor wat afgestu deerden aan de Leidse universi teit betreft. "Wat kan de reden zijn om bij hen twee eisen te stel- lang- len (twee jaar ingeschreven en werk- langdurig werkloos) terwijl voor van de komen king voor huisvesting door de Stichting Studentenhuisvesting", aldus het raadslid. Anne v. d. Zande heeft haar vra gen gesteld naar aanleiding van een nota van het Bureau Huis vesting over inschrijvingsnormen in verband met een bijzondere economische binding In deze nota wordt een onderscheid gemaakt in vier categoriëen WSW-ers (Wet Sociale Werkvoorziening». Anne v. d. Zande vraagt zidh nu af of dat onderscheid door de WSW- oommissie zelf is gemaakt en zo niet, of het dan terecht is dat het Bureau Huisvesting c.q. de huis- vestingscommissie een onder scheid aanbrengt dat door de WSW-commissie zelf niet wordt gehanteerd. derwijs (opleiding voor cultureel werkers), die nu verspreid over de stad gehuisvest is, mag (en zal) dit jaar eveneens met nieuwbouw wor den begonnen aan de Storm Buy- singhstraat. De lagere technische school aan de Haagweg mag eveneens dit jaar gaan uitbreiden «op eigen terrein) en de ohr. scholengemeenschap Zuid-West en de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs mo gen ook dit jaar met nieuwbouw be ginnen resp. aan de Apollolaan en in de polder Cronesteijn aan het Lammensohanspark. LEIDEN „Kleinere bouwlocaties als bijvoorbeeld in Voor hout of in de Leidse Stevenhof jespolder lijken mij nauwelijks interessant voor deze regio, omdat wij eigenlijk niet zo'n be hoefte hebben aan overloop uit Den Haag", aldus de Leidse wethouder Waal gisteravond op de voorlichtingsavond over de verstedelijkingsnota, gehouden in de Stadsgehoorzaal. Hij pleit te voor een duidelijke scheiding van de gewesten Leiden en Den Haag. Die scheiding wordt in de verste delijkingsnota van RO-min is ter Hans Gruijters - het tweede deel van de derde nota ruimtelijke ordening zo als het stuk officieel heet - nu juist niet gemaakt. Men ziet met name Voorhout als een overloopmogelijk heid voor Den Haag maar, zo bleek gisteravond, ook nieuwbouwpla nnen van Leiden zouden voor een deel in ae Haagse woningbehoefte moeten gaan voorzien. Het feit dat de Ste. venhof jespolder nog punt van discus- ie is blijkt voorshands geen pro bleem te zijn. "Men zal er in Leiden rekening mee moeten houden dat men het bevolkingscijfer van de re gio in en rond de stad op een rede lijk peil moet houden. Dat is een direct gevolg van de centrumfunctie van Leiden", meenden de voorlich tende ambtenaren van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. dat de plaats weliswaar deel uit maakt van het groene hart van Zuid-Holland, maar dat Zoetermeer al dermate aangetast is dat er best verder gebouwd mag worden. Men vond dat van de kant van het mini sterie gisteravond geen zwak argu ment, alhoewel de nominatie van Alphen - toch ook ai flink aange tast - als groeikern juist achterwege bleef om het groene hart niet teveel aan te tasten en het karakter van de plaats te beschermen. Over de hele problematiek komt een uitgebreide inspraakprocedure op gang. Een onderdeel daarvan is de vorming van gespreksgroepen. Voor de Leidse reio zal de eerste bijeen komst van zo'n groep plaatsvinden op 10 maart in De Burcht. Op 25 mei is er, ter afsluiting van de hele inspraakprocedure, in de Stadsge hoorzaal een inspraak- en discussie avond. Op 7 april geeft de provincie in de Stadsgehoorzaal haar visie op de nota. Dat gebeurt in Alphen, in De Bron, op 5 april. Minister Hans Gruijters van wachting in, op de voorlichtings- gehoorzaal H:j noonde alleen de der niet i Volkshuisvesting en Ruimtelijke avond over de verstedelijkings- eerste bijeenkomst. maandag- nemen. Ordening ontbrak, tegen alle ver- nota gisteravond in de Stads- avond in Utrecht, bij en zal ver- i de voorlichting deel- Woningen in de Lindestraat, die zullen worden gerenoveerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3