LEIDSCH DAGBLAD Zeer krappe zege van Ford 100.000 Woonwagens trekken weg van Stadhuisplein Leiden Leiden weer op VAARHEFFING IN AANTOCHT Kamer-voorzitter heeft twijfels over PSP-vragen iet op onze Nefforama advertentie van morgen Democraten New Hampshire geven wÖBBg voorkeur aan pindakweker Carter Advies na zes jaar Nederland in de computer WOENSDAG 25 FEBRUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34868 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zaterdag a.s. verwelkoming LEIDEN Burgemeester Vis gaat zaterdagochtend de 100.000- ste inwoner van Leiden verwel komen. Leiden deed dat al eer der in 1965. maar als gevolg van de sloop van vele panden in de binnenstad daalde het bevol kingsaantal in het begin van de jaren zeventig weer onder dit magische getal. Het dieptepunt werd in 1973 bereikt: toen telde Leiden nog maar 96.822 inwo ners. Met het gereedkomen van de eerste woningbouwcomplexen in de Merenwgk begon het Leidse inwonertal weer te stü. gen. Eind december van het vo rig jaar zat Leiden al op 99.893 en zaterdag wordt de 100.000 volgemaakt. 24 PAGINA'S Jimmy Carter, Democraat en voormalig gouverneur van Geor giamaakt het V-teken tijdens een toes-praak voor vrienden en campagnemedewerkers, nadat hij als overwinnaar bij de Democra ten uit de strijd in de staat New Hampshire is gekomen. recreatievaart aan banden gaan leggen vooral ook uit veiligheid- overwegingen. Waar mogelijk kan d- recreatievaart langs bestaande kunAen"rek7nen daPio pEN HAAG (SP) Op den duur zullen binnenschippers voor het gebruik van Nederlandse kanalen en rivieren een vaarheffing moe ten gaan betalen. Dat staat in de Vaarwegennota, die minister Wes- I terterp (Verkeer en Waterstaat) vandaag aan de Raad van State Het. Nederlandse vaarwegennet j heeft gestuurd voor advies. CONCORD (UPI/DPA) President Gerald Ford heeft de voorverkiezingen in de staat New Hampshire met een krappe meerderheid gewonnen op zijn Republikeinse rivaal Ronald Reagan. Toen vrijwel alle stemmen waren geteld, had Ford 51 pet van de Republikeinse stemmen op zich verenigd, tegen de oud-gouverneur van Californië 49 pet. De meerderheid van Ford bedroeg ongeveer 1.300 stemmen. Bij de Democraten versloeg Jimmy Carter, oud-gouverneur van Georgia, die 30 procent van de Democratische stem men verwierf, zijn tegenstanders met een aanzienlijke meer derheid. Hoewel deze uitslag Ford verzekert van de meeste stemmen van de af gevaardigden van deze staat naar de Republikeinse conventie, die uitein- gelijk de kandidaat van deze partij aanwijst voor het Amerikaanse pre sidentschap (waarover op 2nov. as. wordt gestemd in de VS) betekent dit niet een overwinning voor de zit tende president, die op een behoor lijke stemmen-meerderheid had ge rekend. terwijl Reagan vooraf had gezegd, met ongeveer 40 procent te vreden te zullen zijn. Wat de afvaardiging van kiesman nen naar de Republikeinse partij- conventie betreft, zou Ford i de 21 ruim voldoende, vindt minister afgevaardigden uit New Hampshire in de eerste stemronde op hem zul len stemmen. De overwinning van Carter bete- Ronald Reagan probeert een diepe geeuw te onderdrukken in de vroege morgenuren, terwijl hij in spanning wacht op de laat ste uitslagen. Het was de moeite waard. Dcissault-man vrijgesproken AMSTERDAM (SP) De Neder landse Dassault-vertegenwoordiger J. B. (61) is vanmorgen vrijgespro ken van de beschuldigingen dat hij in 1973 en '74 heeft geprobeerd om de Tweede-Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (WD) om te ko pen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. A. Schroder, vindt dat er geen bewijzen zijn voor een veroordeling. Twee weken gele den had de officier van justitie, mr. F. J. von Meyenfeldt, om dezelfde reden vrijspraak gevraagd. De Dassault-agent heeft in een tweedaags proces terecht gestaan, omdat hij van drie omkooppegin- gen werd verdacht. Hij zou de Ka merleden geld en grond hebben aan geboden in ruil voor htm politieke steun aan de Franse Mirage, die toentertijd nog tot de opvolger van de Starfighter behoorde. pp bewindsman vindt een dergelijke I heffing noodzakelijk om de onge lijkheid in concurrentie tussen de verschillende vervoersvormen te laten verdwijnen. Het beroepsver- voer per vrachtwagen en trein is aan heffingen in de vorm van tol gelden, motorrijtuigenbelasting en betalingen aan NS gebonden, ter- wijl de financiering van de vaar wegen vrijwel helemaal uit over heidsgelden plaatsvindt. I Overigens wordt binnen de Europe se Gemeenschap gestudeerd op 'n gemeenschappelijk stelsel van heffingen voor het gebruik van land-, water- en spoorwegen. Be- langrijke rivieren met veel be roepsvaart wil de bewindsman de Westerterp. Er behoeven dan ook uit New Hampshire 13 af- geen nieuwe routes aan te worden gevaardlgden naar de Democratische partijconventie in eerste aanleg op hem zuilen stemmen, terwijl Morris Udall, een lid van het Huis van Afgevaardigden dat op de tweede plaaits eindigde, derhalve op de steun van vier kiesmannen kan re kenen. De belangrijkste campagneleiders van president Ford hebben gister avond al gezegd dait de tegenvallen de uitslag (toen lag Reagan nog voor) misschien te wijten is aan het bezoek van ex-president Nixon aan China. Een van Fords campagneleiders, Howard Callaway, verklaarde dat er "ruwe bewijzen" zijn dat de gun stige beweging, die vorige week in de campagne was te bespeuren, zater- LISSABON (Reuter) - Het Por- dag plotseling stokte toen Nixon naar toegevoegd met uitzondering mogelijk twee korte verbindingen: nog een kanaal tussen de Maas en de Waal en één ten noorden van Maastricht en Cabergkanaal. Portugese MP ontbonden ADVERTENTIE SIKKENS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 LEIDEN ADVERTENTIE TweewielerRAI 24 tm 29 februari fietsen, brommers, motoren tugese opperbevel heeft vandaag het korps militaire politie, ter sterkte van een regiment, ontbonden. Ana loog aan de reeds bestaande politie korpsen van luchtmacht en marine, krijgt ook het Portugese leger een eigen "gendarmerie". China vertrok. Een andere campagneleider. Stuart Spencer, zei ronduit: "Als ae president in New Hampshire verliest, is Richard Nixon daar de oorzaak Het opgeheven was voor de mislukte militaire op stand van 25 november jl. een van de legereenheden die het sterkst ge porteerd waren voor de zogenaamde 'volksmacht". Generaal Vasco Lourenco, com- Callaivay zei dat voor Nixons ver trek aanwijzingen bestonden dat het MP-regiment grootste gedeelte van de nog twijfe lende kiezers naar Ford ging. zou tijdens het weekeinde zijn ver anderd. De 51-Jarige Democraat Carter, een oud pinda-kweker, heeft er bü zijn campagne in New Hampshire voort durend op gehamerd, dait het reusach- DEN HAAG <SP) Kamer voorzitter dr. A. Vondeling zal vandaag verder overleg voeren met de PSP-fractie over vragen die deze partij heeft ingediend. De Kamer-voorzitter twijfelt of hij ze in de huidige vorm zal accep teren. Aangenomen wordt dat hij ze te insinuerend vindt. De Kamerleden willen weten wat er waar is van geruchten dat de prins Lockheedgelden zou hebben gebruikt voor persoonlijke ver plichtingen. Ze verwijzen daarbij naar een door de NOS niet uitgezonden interview met de Amerikaanse journalist Jack Anderson, die heeft beweerd dat de prins het geld nodig had voor 'een situatie in Parijs'. NOS-tv-directeur Carel Enklaar besloot op het laatste mo ment de uitzending van Panora- miek over dit onderwerp niet uit te zenden omdat de informatie "op dit moment niet relevant is en omdat er geen enkel bewijs is." Anderson beweert dat de be wijzen berusten bij de Ameri kaanse rekenkamer: "Die stukken kunnen alleen op tafel komen als de Nederlandse regering ze opeist" De Kamerleden verwijzen ook naar een publicatie in de Sunday Telegraph van 15 februari waarin sprake is van de aankoop van een appartement in Parijs voor een bedrag van zestigdui zend pond in het begin van de jaren zestig. In hun vragen dringen de PSP-Kamerleden er bij premier Den Uyl op aan te bevorderen dat het interview met Anderson ter kennis wordt gebracht van de commissie van onderzoek. Ook dringen zij er op aan dat de door de regering ingestelde commissie de uitgaven, zowel inkomensover drachten als gewone transacties, van prins Bernhard in haar on derzoek zal betrekken en daarbij ook de eerder genoemde ge ruchten op hun waarheidsgehal te zal toetsen. kritiek op het ontmantelde regiment doen, als hij in het Witte Huis komt. dat naar zijn mening sterk had bij- In dit verband herinnert hij er aan dat hij niet uit Washington komt en nooit deel heeft uitgemaakt van de regering of het Congres. Zo is hij Kortgeleden heeft de Portuge- geleidelijk een soort symbool ge- ïe militaire raad bepaald dat de worden van het "anti-Washingtontis- ook voor goede gebruikte wagens Van Ulden auto's b.v. DEN HAAG (SP) Een algemeen reclameverbod voor rookartikelen. Dat advies heeft de ambtelijke com missie Meulblok uitgebracht aan de ministeries volksgezondheid en van economische zaken. Volgens de werkgroep prevaleert het volksgezondheidsbelang boven de na delen van een dergelijke maatregel. Als nadelen noemt de omzet van de tabaksindustrie en detailhandel waardoor de werkgele genheid in die bedrijfstak afneemt, jaar studie Ook verwacht men een verminde ring van de bedrijvigheid in de re clamesector en een ernstige belem mering voor de industrie bij het in troduceren van nieuwe merken. De commissie-Meulblok adviseert, om naast een algemeen reclame verbod, op pakjes sigaretten de tekst "Roken schaadt uzelf en anderen" te laten drukken. Daarnaast acht de commissie het wenselijk, dat het ge halte van schadelijke stoffen ver meld wordt. dalen- Veel nieuws over de buitenlandse politiek en de internationale pro blemen leverde de openingsrede van het Moskouse congres door Leonid Brezjnew (foto) niet op, maar opvallend was wel, dat hü ernstige kritiek had op het falen van de binnenlandse economie op het terrein van de voedselvoorzie ning en de voorziening met goede verbruiksprodukten. PAGINA 9 Waas van woede omgeeft het ju bileum van Josephine van Gaste ren. PAGINA 5 Er is voor Johan Cruyff genoeg emplooi te vinden by AZ '67. PAGINA 13 Via het Van der Kar-fonds krij gen de trainers ook steun. PAGINA 15 Industriebond NVV heeft kritiek op het beleid rond de ontslagen bij Iemco. PAGINA 17 Invoering vertraagd DEN HAAG De invoering van de Centrale Persoons Administratie (CPA) waarin iedere Nederlander een algemeen administratienummer krijgt, is zeer vertraagd. De rege ring hecht zoveel belang aan de be scherming van de persoonlijke le venssfeer, dat zij met de CPA wil wachten, totdat op dit gebied een wettelijke regeling tot stand is ge komen. De Centrale Persoons Administra tie is te vergelijken met een geauto matiseerd adresboek van de gehele bevolking van Nederland. De CPA bevat een beperkt aantal gegevens omtrent iedere Nederlandse ingeze tene, opgeslagen in een computersy steem. Uit dit centrale bestand zul len bepaalde overheidsinstanties en organen van de sociale verzeke ring informatie kunnen krijgen. De regering dient een wetsvoor stel over de Centrale Persoons Ad ministratie pas in als de staatscom missie Koopmans eindadvies heeft uitgebracht over een algemene wet geving inzake de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Met de beslissing de CPA te laten wachten op een algemene wetgeving over de persoonlijke levenssfeer volgt de regering een minderheidsad vies van mr. D. W. F. Verkade. een feest op twee wielen! Weinig verandering Droog weer niet nu en dan zon. maar ook plaatselUk mist. Matige, aan zee tijdelijk krachtige ivlnd uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen om streeks 5 graden. Maxima van 7 graden in de kustgebieden tot circa 11 graden landinwaarts. (Opgemaakt te 11.15 uur) LEIDEN De bezetters van het Stadhuisplein in Leiden hebben van daag hun actie beëindigd. De woon wagens, die zes weken lang het plein ontoegankelijk maakten, werden vsnmiddag verwijderd. Het stopzet ten van de actie gebeurde nadat B en W van Leiden gisteren hadden besloten om noodvoorzieningen te treffen op het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart. Op het terreintje van de voormalige school voor woonwagenkinderen zullen voor bereidingen worden getroffen zodat de huidige "overbezetters" van het kamp daar een plaatsje kunnen krij gen. De noodvoorzieningen zijn alleen bestemd voor de "overbezetters" die er op dit ogenblik zijn; de verhu ring van het terreintje is van maand tot maand opzegbaar door B en W "zodra er geconstateerd wordt dat er in de regio voldoende plaatsen be schikbaar zijn.' Wat betreft de plaat sing van de wagens op het terreintje zal het advies van de brandweer ge vraagd en opgevolgd worden. Het terreintje is 1100 m2 groot. Tot nu toe ging men ervan uit dat er plaats is voor tien tot twaalf wagens. Deze noodvoorzieningen gelden als legale staanplaatsen, zodat de "over bezetters" daar in aanmerking kun nen komen voor leenWjstand. Zoals bekend heeft Leiden de laatste maanden geweigerd leenbijstand (een renteloos voorschot voor de aanschaffing van een nieuwe wagen) uic te keren aan woonwagenbewoners die niet beschikten over een legale staanplaats. Leiden blijft by dit standpunt. Een beroepsprocedure is hierover aanhangig gemaakt b:j Ge deputeerde Staten door woonwagen bewoner Bos, en Leiden wil hier over zelfs een uitspraak van de Kroon. De bezetters van net Stadhuis plein, die het plein zes weken lang blokkeerden, waren gisteravond na het bekend worden van de B. en W.- beslissing door het dolle heen. Woordvoerder Roger de Jager: "We hebben champagne gedronken en vandaag doen we het weer". Hij zei vaak "bittere teleurstellingen" te hebben moeten incasseren. Zoals af gelopen maandagavond toen de kwes tie van de woonwagenbwoners niet in de gemeenteraad behandeld kon worden, doordat de kwestie "Ende geest" beslag legde op een groot deel van de avond. Over het feit dat na zes weken tegemoet gekomen is aan tweee van de drie eisen van de bezetters zei De Jager: "Het is geen knockout, maar een overwinning op punten. De bezetters van het plein kenden elkaar in het begin amper, maar ze hebben en norm inzet getoond. Deze actie zal de regio tot naden ken moeten stemmen. Als de regio gemeenten zich niet houden aan hun mooie woorden, zijn acties in de regio niet uitgesloten". En over de actie: "Wij zijn opti mistisch en kunnen met recht spre ken over een succesvolle en geslaag de actie, een strijd die gevoerd is om gerechtigheid te verkrijgen voor een in Nederland erkende bevolkings groep, de nomaden anno 1976, de be woners van woonwagens. Na het plein schoongemaakt te hebben, zijn de bezetters vanmiddag in colonne van het Stadhuisplein naar het Trekvaartplein vertrokken. Een vermoeide maar tevreden De Jager had tenslotte toch ook een "bepaalde mate van waardering" voor de gemeente: "Ik geloof dat het overleg met de gemeente erg goed gegaan is. Zij hebben geprofiteerd van onze enorm inzet".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1