Industriebond NYV laakt beleid Kissinger anti Cuba Iemco BV en Lintsen BV ontslaan en adverteren Tanzania- festival in Holiday Inn moet toerisme bevorderen Boersma neemt actie tegen giftige stoffen Angolese methodisten geven MPLA een kans Collectief ontslag aanmelden VOORSEIZOEN VOORDEEL! De nieuwe jeansmode voor uitgekiende voorjaarsprijsjes. 49.- WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 SAN JOSE (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft tijdens een bijeenkomst met ambtgenoten uit vijf Midden-Amerikaanse staten ge zegd dat z*jn land pogingen van Cu ba om te intervenieren in de zaJken van Latijns-Amerikaanse landen niet zal dulden. Het was voor het eerst dat Kissin ger een dergelijke mogelijkheid op perde naar aanleiding van de Cu baanse activiteiten in Angola. Tot dusver heeft de Amerikaanse minis ter steeds gezegd dat Cuba zioh wat Latijns-Amerika betreft goed ge draagt en dat alleen de Cubaanse ac tiviteiten in Afrika reden tot alarm vormden. Kissinger zei een en ander in Ihet kader van 't verdrag van Rio, waar in de Latijns-Amerikaanse staten hebben gezegd dat aan iedere po ging om in hun halfrond te interve nieren gezamenlijk 't hoofd zal wor den geboden. "Recente ontwikelingen hebben aan getoond dat men in het buitenland nog avontuurlijk genoeg is." aldus Kissinger. "Het is nog steeds moge lijk dat buitenlandse troepen de oceanen over worden gestuurd om in te grijpen in de binnenlandse aan gelegenheden van andere landen." Kissinger doet momenteel Costa Ri ca aan. het zesde en laatste land dat hij op zijn reis door Latijns-Ameri ka bezoekt. ZOETER V/OU DE De Industriebond NVV vindt dat directeur C. M. Lintsen van Eleotrotechniek Lintsen BV en Iemco BV in Zoeterwoude een a-sociaal personeelsbeleid heeft gevoerd. Dat blijkt uit een artikel in „WIK", het van daag verschenen weekblad van de Industriebond. In het stuk komt Gijs Honing, ddstrictsbestuurder van de bond in Den Haag, aan het woord. Hij zegt, dat uit de gang i van zaken bii Lintsen en Iemco duidelijk blijkt, dat de werk- gevers verplicht zouden moeten worden vacatures bij het Arbeidsbureau te melden. j Zoals bekend is Iemco, dat vroe ger in Leiden was gevestigd, in au gustus 1974 overgenomen door de heer j Lintsen, toen directeur van Lintsen BV. Tevoren hadden twee reorganisa- I ties het personeelsbestand van Iemco al teruggebracht van 80 tot 40. De i heer Lintsen werd ook directeur van Iemco en beide bedrijven wer- den gevestigd in hetzelfde gebouw I aan de Oranjelaan op het Zoeter- woudse industriegebied "De Grote Polder". "In het najaar van 1975 werden l bi.1 Iemco wéér 11 mensen ontsla- gen", aldus WIK. "Werknemers met de langste dienstverbanden, ouder wetse vaklui, kwamen pardoes op straat te staan". Het blad vervolgt: "De opzegter- I mijn waren nog niet eens verstre- j ken of in de kranten verschenen al weer advertenties waarin Lintsen electromonteurs vroeg". "Onder degenen die ontslagen werden bij Iemco waren mensen met zulke lange dienstverbanden, dat de opzeg termijn drie maanden was", zegt districtsbestuurder Honing, "en voor sommigen liep die termijn pas op 31 januari af. Maar op 9 januari ad verteerde Lintsen alweer voor nieuw personeel. Eén van degenen, die bij Iemco ontslagen, was en nog in de opzegtermijn zat, solliciteerde naar aanleiding van die advertentie bij Lintsen". (op 15 januari). Volgens de heer Honing kreeg de sollicitant als antwoord! "Naar aan- leding van uw late reaktie de- I len wij u mede dat wii reeds zijn voorzien". Maar kort daarna (op 30 januari) verscheen dezelfde ad vertentie opnieuw in de krant! "Ik weet wel dat Lintsen en Iem co twee aparte bedrijven zijn", zegt de heer Honing, "maar de mensen die er werken hebben toch dezelfde kwalificaties, en die zijn best van het het andere bedrijf over te Os- en Paarden- laan lastig en dus vervangen? LEIDEN Het college heeft aan de bewoners van de Os en Paardenlaan (Leiden-Noord) ge vraagd of zij de naam van hun laan als hinderlijk ervaren. Als dat zo is dan willen B. en W. de zg. commis sie voor de straatnamen inschakelen om voor een andere naam te zorgen. In november 1971 werd, zo blijkt uit een brief van het college aan de bewoners, door bewoners van de Os en Paardenlaan gevraagd om de naam te veranderen. De'naam zou het aanzien van de straat schaden en in aanwijsbare gevallen tot ver velende reacties aanleiding geven. Voor het stadhuis was dit aanleiding de naam Emmastraat over te bren gen naar de Os en Paardenlaan, zo dra de Emmastraat door sloop van panden zou ophouden te bestaan. Nu dit laatste voorlopig niet doorgaat, hebben B. en W. zich opnieuw gebo gen over het vraagstuk van de Os en Paardenlaan. De naam Os en Paardenlaan is overigens waarschijnlijk ontleend aan een blekerij, de Os en het paard geheten, die in de vorige eeuw aan het eind van de laan gevestigd was. Al in 1658 werd trouwens de Os en Paardenlaan genoemd; oorspronke lijk, zo constateren B. en W„ moet de naam dan ook te maken hebben met de veestallen en veeweiden die toentertijd op die plaats gelegen Adjunct-directeur C. Schip per van het GAB in Leiden is het in principe met de heer Honing eens, dat er zoiets als een verplichte re gistratie van vacatures moet komen. "Waarom moet een werknemer bij ons van alles bloot leggen om als werkzoekende ingeschreven te kun nen worden, terwijl ten opzichte van werkgevers vrijblyvenheid heerst"?, zegt de heer Schipper. Maar in diit geval kan de heer Schipper er niet zoveel over zeggen. "Op het moment, dat er bij Iemco ontslagen moesten vallen, kon de directie blijkbaar duidelijk ma ken dat er mensen te veel waren. Het was op dat moment niet te be oordelen, of er in de toekomst weer meer werk zou zijn". Individueel Bovendien liggen volgens de heer Schipper in dit geval de zaken nog al individueel. Hij heeft de indruk, dat de directie van Iemco en Lint sen op deze manier een zekere se lectie heeft toegepast, die mede sa menhangt met een verandering van de werkmethoden in het bedrijf. "Er wordt tegenwoordig anders en veel sneller gewerkt dan vroeger", aldus de heer Schipper, "en niet ie dereen kan daarin even goed mee". Desgevraagd bevestigt directeur C. M. Linksen, dat dit laatste er wel 't een en ander mee te maken heeft. "Ieder bedrijf heeft z'n eigen men taliteit, en niet iedereen past daar in", zegt hij. "Bovendien ben ik vrij om te bepalen wie ik wel of niet in dienst neem. Dat is een stukje de mocratische vrijheid, dat ik nog heb. Uit het stuk van die bond blijkt weer eens de opruiende mentaliteit, die de vakbond tegenwoordig heeft. Terwijl ze zelf niet in staat zijn een bedrijf draaiende te houden. De beste stuurlui staan aan wal". LEIDEN Met een officiële ontvangst van de Tanzaniaanse ambassadeur M. Rattansey en zijn echtgenote is gisteren de Tan- zania-manifesatie in Holiday Inn begonnen. Een ontvangst die werd bezocht door alle Afrikaan se ambassadeurs in Nederland en vertegenwoordigers van de oost- bloklanden, o.a. de Russische en de Roemeense ambassadeurs wa ren aanwezig; ook burgemeester Vis en zijn echtgenote mengden zich in dit gezelschap. De kanselier van de Tanza niaanse ambassade Mbago: "We hopen door deze manifestatie meer Nederlanders in contact te brengen met Tanzania en natuur lijk het toerisme te bevorde- Tanzania is nog nit ontdekt door het toerisme, nog altijd leeft 93% van de Tanzanianen van de landbouw maar Mbago en het hoofd van het Tanzaniaans toeris tenbureau Malekia hopen door 't organiseren van weken als deze de vakantieganger zijn steentje te laten bijdragen aan de ontwik keling van het land. Voor ontdekkingsreizigers op culinair gebied is een gedeelte van het restaurant in Afrikaanse sfeer gebracht. Rondom een kla terende fontein kunnen exotische maalijden worden genoten, be reid door de kok van het Kilima- jaro-Hotel in Dar es Salaam (De haven van vrede). De Tanza niaanse keuken staat sterk onder invloed van de Indiase. Veel kip en kerriesausen, volgens de Holi day Inn-kok, die alleen de bana- nensoep als typisch Afrikaans ka rakteriseerde. In de hal van het hotel is een expositie ingericht van Afrikaanse kunst en land- bouwprodukten. 's Avonds is de "kraam" van de Derde Wereld Winkel geopend. Wie wat meer wil weten over dit Afrikaanse land kan bij Didi van Acken en Liesbeth Alkema de stencils en boekjes kopen, die meer achtergrondinformatie ge ven dan de fraai uitgevoerde toe ristische folders. Op de foto ambassadeur Rat tansey (rechts), zijn echtgenote, kanselier Mbago en zijn echge- note en enkele gasten. DEN HAAG (ANP) Minister Boersma, van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer in een brief la ten weten, dat hij wettelijke maat regelen voorbereidt ter beteugeling van het gebruik van giftige (toxi sche) stoffen in de industrie, dit in het belang van de gezondheid van de werknemers. Zo komt cr binnenkort een verbod op het gebruiken en bewerken van propaansulton in fabrieken of werk plaatsen. Deze ohemisohe stof, ge bruikt o.a. voor het aankleuren van kunstvezels en in de galvano-itech- niek en de fotografie verwekt kan- ker bij proefdieren, zo is uit toxico- king heeft. Het besluit op basis van logische onderzoekingen gebleken. de veiligheidswet met het veibod Hoewel daarvoor nog geen gegevens tot gebruik van deze stof is geno- voorhanden zijn, moet worden aan- men om elk risico uit te sluiten, genomen dat propaansulton ook bij Het ligt in de bedoeling van de mi- de mens 'n kankerverwekkende wer- nister daarnaast regels te stellen, om het verrichten van werkzaam heden met nader aan te wijzen to xische en met name kankerverwek kende stoffen te verbieden of aan beperkingen te binden. De moge lijkheid wordt nagegaan om in na volging van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, ook in Nederland te komen tot een meldingsplicht voor nieuwe, gevaarlijke en met name toxische stoffen. Na melding worden deze gegevens door een commissie van deskundigen beoordeeld. Daarna volgt een beslissing of de stof kan worden vrijgegeven en zo ja onder welke voorwaarden. Dp algemene vergadering van de ifc theologische hogeschool Am sterdam vindt het onjuist, dat de schadeloosstelling aan prof. dr. H. van Luijk, die als priester-docent werd ontslagen omdat hij ging trouwen, uit overheidsgelden wordt betaald. De Amsterdamse kanton rechter veroordeelde de hogeschool tot betaling van twee jaar salaris omdat hij het ontslag "kennelijk on redelijk" vond. Enkele studenten hebben de accountantsdienst van 't ministerie van onderwijs en weten schappen en het tweede-kamerlid mej. N. Barendregt (PvdA) ge vraagd of subsidie mag worden ge bruikt voor deze schadeloosstelling. Een meerderheid ter algemene ver gadering meende dat aan het epis copaat ten minste gevraagd had kunnen worden, de schade te vol doen. Beroepingswerk: Hervorm de Kerk aangenomen het beroep tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (stichting Evange lie en Industrie IJmond) R. Pomp Beverwijk-Heemskerkbeda nkt voor Bunschoten J. M. de Raad Stolwijk, voor Giessen-Rijswijk C. Jongeboer Elburg. voor Klaaswaal D. Heikoop Herwijnen; beroepen te Werkendam J. M. D. van den Berg IJmuiden. Geref. Kerken: beroepen te Leek K. Ubels Ridderkerk, te Ouderkerk a d. Amstel kand. J. A. Scholten Kraggenburg. Geref. Ge meenten: bedankt voor Gouds waard J. van Vliet Aagtekerke, voor Mellsekerk A. Bac Boskoop. De Zuidafrikaanse regering heeft de Westduitse theoloog Jürgen Molt- mann zonder opgaaf van redenen de toegang tot het land geweigerd. Hij zou op uitnodiging van univer siteiten en kerken voordrachten en preken houden. De Rhodesische premier Ian Smith heeft in het parlement de Wereldraad van Ker ken scherp aangevallen. "Als er nog maar e en sprankje christelijkheid in deze raad zat, zou hij ophouden zün morele en financiële steun te verlenen aan communistisch geïn spireerde terroristenbenden, die met bestiale wreedheden Rhodesië bin- nendrmcen', zei hij. Drieduizend uitgetreden en meestal gehuwde priesters in de Verenigde Staten hebben zich beschikbaar gesteld voor pastoraal werk in de rk kerk. Hun vorig jaar opgerichte organi satie "Corpus" dringt in een verkla ring aan op acties binnen de bis dommen en parochies om dit pasto rale aanbod toch vooral te benut ten. Registratie De heer Honing concludeert uit dit geval, dat een verplichte regis tratie van vacatures hard nodig is. "De heer Lintsen weet het GAB wel te vinden als er ontslagen moeten vallen, maar niet als hij men sen nodig heeft. Maar ik ben ervan overtuigd, dat de ontslagen bij Iem co niet zouden zijn doorgegaan, wanneer het GAB had geweten dat er op korte termijn bij Lintsen va catures zouden komen. Op deze manier is het arbeidsbureau gewoon voor paal gezet", aldus de heer Ho ning. 'Cubanen te hulp geroepen DEN HAAG „De Cubanen zijn door de MPLA-regering te hulp geroepen. Dat was geen invasie of inmenging. Zij werden gevraagd lang nadat de Zuidafrikaanse troepen Angola waren binnenge vallen. Dat zei de Angolese bisschop van de Methodistische kerk mgr. dr. Emi- lio de Carvalho (42) gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. was in ons land op uitnodiging van 't comité 'Kerken voor Angola'. Van daag zou hij op zijn rondreis door acht Europese landen naar België, gaan. Zijn kerk is ce enige die tot nu toe de volksregering van de MPLA heeft erkend. De bisschop wees erop dat zijn kerk eind januari had gekozen voor de volksrepubliek van de MPLA omdat deze beweging zich inzet voor de vooruitgang van de allerarmste DUITSE TV lagen van de bevolking. Ook vinden de methodisten het belangrijk, dat de MPLA probeert een eind te ma ken aan racisme en andere seperatis- stische ideeën, en ernaar streeft de nationale eenheid en integriteit van het grondgebied te handhaven door de invasietroepen uit Zaire en Zuid- Af rika het land uit te werken. Mgr. ce Carvalho maakte duide lijk dat de kerk niet kiest voor een bepaalde partij. Wel wil zijn kerk de eerste regering van Angola een kans geven, waarbij ze zeker een kritisch geluid zal laten horen, wanneer dit nodig is. Overigens vond hij het belangrijker dat ce bevolking de regering steunt dan de kerken. Zeker de 12 portes- tantse kerken zijn geen machtige in stituten. De rk kerk die onder de Portugezen wel grote invloed had is haar macht kwijt. In nieuwe 'de grondwet is er vrijheid van gods dienst en scheiding van kerk en staat. WOENSDAG 25 FEBRUARI Duitsland I 17.55-18.00 Journaal. (Reg. program ma: NDR: 9.30-10.00 Sesamstr. 18.00 Begegnungen mit Marie Louise. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nord- schau magazin. 19.26 Motiv Llebe,-tv- serie. u.óa Progr.-overe. WDR: 8.20 tot en met 11.50 Schooltelevisie (9.30- 10.05 Sesamstraat). 11.15 Lohne - Pro- fite - Steuem: informatieve serie. 11A0 Woher weisst du das?, tv-serie. .18.00 Nieuws uit Noordrijnland- szzo: Karlno paard. 18.45 informatieve 1 y-7- uun ue /JLUtry. uic uuu 1 iveecle Kamer: Spelen'nnsbr™k- VOV afschaffen DEN HAAG (SP) Werkgevers moeten ontslagen van meer dan twin, tig werknemers in de toekomst aan melden bij de vakbonden en bij de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau. De Tweede Kamer heeft gistermid dag haar fiat aan dit voorstel van minister Boersma (Sociale Zaken» gegeven. Als ook de Eerste Kamer er mee akkoord gaat, zal de ondernemer bij de yielding zo nauwkeurig moge lijk opgave moeten doen van het aantal werknemers dat ont slagen zal worden. de functie, het beroep, de leeftijd en het geslacht van de ontslagenen. het tijdstip waarop het ontslag zal ingaan. De Tweede Kamer verwierp een voorstel van de WD'er Rietkerk om voor de bouw een uitzondering te maken. PSP en CPN waren tegen het re- sneeuwsculptuur vervaardigd als hommage geringsvoorstel om voor het GAB en aan de ploeg, die voor Zwitserland een zilveren medaille in de wacht sleepte tijdens de Olympische de vakbonden geheimhouding van In het Ztcitserse Unteriberg heeft de ontslagplannen in te 1 Den Haag De Tweede Kamer is voorstander van afschaffing van de vrijwillige ouderdomsverzekering. Met 72 tegen 67 stemmen sprak de Kamer zich gistermiddag uit tegen verbetering van de VOV. Vóór afschaffing waren: de confes sionele drie (KVP. ARP en CHU), de WD, DS'70 en de SGP. PvdA, PPR. D'66, CPN, PSP, Boerenpartij. GPV en RKPN willen de vrijwillige ouderdomsverzekering moderniseren en de uitkeringen waardevast maken. Staatssecretaris Mertens (sociale zaken) had in de Tweede Kamer gepleit voor afschaffing van de VOV. De vrijwillige ouderdomsverze kering dateert uit 1919 1. Zeer aparte jeans- 3.Jeans-jurkmet regenjas. doorgestikt voor-en Maten 122-146. achterpand, normale prijs 99.- Maten 152-167. voordeelprijsgn normale prijs 59.- OVr voordeelprijs 2. Jeans regenjas met 4. Jeans-jurkjo met afknoopbare houtje-touwtje kapuchon. sluiting. Maten 152-170. Maten122-146. normale prijs 129.- normale prijs 49.- vooidrclprijs|Qg voordeelprijsjg

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17