If* "Geen problemen bij werkverdeling F 16' Kamer wil geen greep op scheepvaart medisch uchtrecht moet op de helling Kansen huishoudleerling ZUIDEN ZET ZOTSKAP OP Directie General Dynamics verzekert: ZEVEN JAAR IGEEIST VOOR DOODSLAG De helft wil terug Nog geen stappen ANDRIESSEN NORM VAN EEN PROCENT NIET GENOEG Lijk van man in weide gevonden =n>: UNSDAG 24 FEBRUARr 1976 DEN HAAG (SP) De afgesproken verdeling van het werk aan de F-16 straaljager over de bij de produktie betrokken landen komt niet in gevaar Nederland komt er niet bekaaid af", zo heeft de directeur-generaal van de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics, David S. Lewis, gisteren in Den Haag de vrees van de Industriebond NW tegen gesproken. Bij een totaal programma van 1500 toestellen zou ons land volgens Lewis, gerekend in dollars van 1975, voor een geschatte waarde van 450 miljoen dollar aan werk kun nen krijgen. Hij dacht dat dit zelfs een lage schatting is. Hoe goedkoper het werk in Euro pa kan worden gedaan, hoe meer vliegtuigen daar zullen kunnen wor den gebouwd, hield Lewis voor. Voor lopig gaat het om de bou stuks in Europa (waarvan Nederland om te beginnen 84 heeft besteld met een optie op nog eens 18) en 650 stuks in de Verenigde Staten. General Dynamics gaat Brandschoon De heer Lewis zei desgevraagd toe volgens de dat hij Prins Bemhard slechts een maal heeft ontmoet, nl. in 1952 toen Lewis bij de McDonnell-vliegtuigen- s. Naar aan- Ernst Hauser Alles verloopt tot 348 plannen en hij zed geen enkele den te hebben om aan te nemen het schema niet zou kunnen worden fabriek werkzaam aangehouden. leiding van een u Bfj het werkgelegenheidsaspect toegeschreven mededeling dat Gene- moet men z.i. in het oog houden ral Dynamics omkoperij zou hebben euii«r iv, minstens 500 toe- het hier Programma markt is. Landen paar Jaar betreft, maar Nog enkele dagen en het zuiden staat weer op zijn (carnavals) - kop. De verkoop van zotte, gekke, dwaze en absurde kledij draait op volle toeren. Hoe gekker hoe mooier. Hoe gek men eruit kan zien, blijkt op deze foto. dfeook Maneaèl n? voor' dT p-is >*cht tien jaar. Uit een ter persoon- komen, daar hi) anders CZ z?oTSlZ aI ferentle getoond schema W - - J dat Fokker het middendeel m Canada, Korea Onderdelen Het gaat er op het ogenblik om, zo zei de heer Lewis, de contrac ten rond te krijgen over de bouw de rech- moeten verschijnen. Hauser de heeft geantwoord dat hem niet meer romp, vleugelklappen, samenbouwen dan geruchten daarover ter i van het toestel en het invliegen zal DEN HAAG Het medjsch ichtrecht moet op de helling. Dit eenit een meerderheid van de weede Kamercommissie voor de )lksgezondheid. In een vergadering /er de uitoefening van het ledische beroep pleitte het Kamer- Lamberts (PvdA) gisteren «elfs r afschaffing van het medisch ichtrecht. Volgens hem moet |nnen de gewone rechtspraak een lizondere kamer komen voor alles rat zich in de gezondheidszorg fspeelt. Tilanus (CHU) drong in ^n door de ARP en KVP gesteunde BREDA (ANP) Voor de recht- ank te Breda heeft de officier van ustitie mr. J. Reinders gisteren «egens doodslag tegen de 40-jarige Turk S. H. op de 57-jarige antiqair I. van Puyenbroek uit Tilbur op 19 oktober vorig jaar gepleegd, ze en jaar gevangenisstraf met aftrek eëist. [De raadsman, mr M. Kramer uit Tilburg, vroeg ontslag van rechts- fervolging, omdat de Turk op basis zijn eigen godsdienstige, zede- en culturele opvattingen zich rel had moeten verdedigen tegen le antiquair. De zaak, waaraan een hele zit tingsdag. Het slachtoffer en de dader riet. Het slachtoffer en de dader tiebben een langdurige homofiele re- atie gehad. Volgens de officier van (usitie wilde de antiqair die relatie leëindigen, maar bleef de Turk hem hardnekkig achtervolgen wat tot een teekpartij in de Tilburgse bossen »ij het zomerhuisje van de anti- luair heeft geleid. Het slachtoffer Q-eeg 28 messteken en overleed aan bloedverlies. Celstraffen geeist tegen demonstranten Nieuwmarkt AMSTERDAM (AP) De pro cureur-generaal bij het Amsterdam fee gerechtshof heeft gisteren in ho tter beroep bevestiging van het von- pis van de politierechter geëist tegen *ier Amsterdammers die geweld heb ben gepleegd tijdens de Nieuwmarkt- rellen vorig Jaar. De politierechter had de vier ver pachten veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van zes weken tot zes maanden. Ze zouden tijdens pe rellen de politie met stenen heb- jben bekogeld. De drie verdedigers pohtten niet bewezen dat de ver- Wachten stenen hadden gegooid naar politiemannen en vroegen op dit punt vrijspraak. Wat betreft het be kogelen van de waterwerpers van de tpolitie vroegen ze ontslag van rechts vervolging wegens „psychische over macht". De verdachten hadden volgens hun advocaten met stenen gegooid, omdat ze het niet konden verdra- igen dat hun buurt kapot werd ge maakt. De procureur-generaal vond ,dat de actiegroepen in de Nieuw- markitibuuTt voldoende gelegenheid jhebben gehad om hun mening 'ken baar te maken. Het gerechtshof zal 8 maart arrest wijzen. motie aan op nadere bestudering van wijziging van het tuchtrecht. Staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) liet vorige maand weten zeer ingenomen te zijn met de voorstellen van de staatscommissie medische beroepsuitoefening. Deze voorstellen houden in dat de inspecteurs voor de volksgezondheid de klachten van patiënten eerst zullen onderzoeken voordat deze aan het, tuchtcollege worden voorgelegd. Hendriks voelde niet veel voor een discussie over eventuele afschaffing van het medisch tuchtrecht, omdat dit gesprek volgens hem niet kan worden beperkt tot de gezondheids zorg. Meer groepen zoals advocaten en notarissen kennen ook tucht rechtspraak. De Kamercommissie is het met Hendriks eens, dat mensen die werkzaam zij de zogenaamde randgebieden van de geneeskunde (onder meer acupunctuur) niet zonder meer strafbaar zijn. De mogelijkheid om onbevoegd hulp te verlenen biedt juist meer ruimte aan alternatieve geneeswijzen zoals acupunctuur, vindt men. Hendriks is voor een belangrijke wetswijziging, waftrbij alleen werkzaamheden op uiterst gevaarlijke deelgebieden van de geneeskunde (onder meer chirur gische ingrepen) gebonden moeten zijn aan een wettelijk toe te kennen bevoegdheid. Hendriks noemde drie mogelijk heden om de kwaliteit van de me dische zorg te bevorderen: een ver plichte nascholing, een wettelijke maximum leeftijd en een verplich te. medische keuring voor artsen. Lamberts (PvdA) sprak zich uit voor een maximum leeftijd van 65 jaar. Oudere artsen zouden alleen on der toezicht van collega's mogen werken. Tilanus (CHU) voelde daar entegen niets voor een leeftijdsgrens "Hoogleraren mogen tot hun 70ste het chirurgenmes hanteren, anderen hebben op hun 55ste al trillende vin gers". Het lijkt hem beter de kwali teit van het werk van de dokter te beoordelen dan diens leeftijd vol gens de kalender. DEN HAAG (SP) Van alle Surinamers in Nederland wil 52 pro cent naar him vaderland terug, 45 procent wil blijven en 3 procent weet het nog niet. Dit blijkt uit een enquête die het bureau Lagen dijk heeft gehouden onder de Surinamers in de opvangcentra. De Surinaamse oppositieleider J. Lachmon js gistermiddag in ons land aangekamen. HU wil de komende dagen met Nederlandse po litici bekUken hoe de terugkeer van Surinamers het beste kan wor den bevorderd. Volgens Lachmon moet de terugkeer van Surinamers niet alleen een zaak zUn van de Surinaamse en Nederlandse rege ring. Er is volgens hem ook een taak weggelegd voor welzij nsstich- tingen. De heer Lachmon, die in de eerste plaats voor zijn advocatenprak tijk in ons land is, verklaarde dat de aanvankelUke tegenstellingen tussen regering en oppositie tot de grote emigratie had geleid. „De verzoening vlak voor de onafhankeUjkheid heeft een geweldig po sitieve invloed gehad", zei hU. De Surinaamse oppositieleider meende dat uitstel van de verkie zingen «die beloofd zUn voor augustus) de terugkeer van Surina mers zal belemmeren. „De mensen moeten terugkomen. We hebben hen hard nodig om het land op te bouwen", aldus Lachmon. AMSTERDAM «SP» De officier van Justitie by de rechtbank te Amsterdam neemt voorlopig nog geen stappen tegen de Amerikaan Ernest Hauser, oud-werknemer van Lockheed, en tegen de hoofd redacteur en zeven redacteuren van het weekblad Nieuwe Re vu. Namens dc Wassenaarse zakenman J. Teengs Gerritsen vertegen woordiger van Lockheed in Nederland heeft de advocaat ir. A. G. Maris eind vorige maand een strafklacht ingediend tegen Hauser en het weekblad. In een interview met het blad heeft Hauser be weerd dat Teengs Gerritsen vele miljoenen guldens oommissie heeft ontvangen bü de aankoop van 130 Starfighters door de Nederlandse luchtmacht. Voor de VPRO-televisle heeft Hauser daarna gezegd dat de Lock heed-agern voor elke verkochte Starfighter een bedrag van tussen de achthonderd- en negenhonderdduizend gulden heeft gekregen. Een gedeelte van de commissiegelden zou Teengs Gerritsen hebben doorgespeeld aan Prins Bernhard met wie hij goed bevriend is. Na bestudering van de strafklacht heeft de officier de procureur- generaal in de hoofdstad schriftelijk om advies gevraagd. Van diens antwoord laat hy zyn verdere beslissingen afhangen. Teengs Gerritsen heeft steeds volgehouden dat hy voor zyn be middeling nooit één cent heeft ontvangen. ZUn werkzaamheden werden volgens hem beloond met een vast salaris en een onkosten vergoeding. Wapendiefstal Uit de opslagplaats van een wapen importeur in Ham burg zijn 25 pistolen van het kali ber 9 9mm gestolen, zo heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. Men heeft tot dusver geen spoor kunnen vinden van de daders en van de uit Amerika ingevoerde wapens. Leden van de aktiegroep Jon- gerenkontakt van het NVV komen aan bij het ministerie van Sociale Zaken waar zij minister Boersma gisteren een petitie aanboden met betrekking tot de jeugdwerkloos heid. Boefsma zegde toe binnen drie weken met maatregelen te komen voor de ongeveer 900 jon geren die nu een jaar hebben ge werkt volgens de interimregeling werkloze jongeren. De minister liet weten dat hij denkt aan het omzetten van tijdelijke arbeids plaatsen in vaste waar het gaat om werk met perspectief. Voor een ander deel van de 'interim jongeren' wil Boersma de termijn van tijdelijke inwerkstelling met ten hoogste een jaar verlengen dat zal gebeuren als de mogelijk heid bestaat op een latere vqste arbeidsplaats. Tenslotte zal het voor een deel van de jongeren on ontkoombaar zijn dat ze worden ontslagen, zo heeft de minister de delegatie gezegd. Den Haag (SP) Staatssecretaris drs. K. de Jong van Onderwijs en Wetenschappen wil een andere Aanpak van het middelbaar huis houd- en nijverheidsonderwijs/mid delbaar sociaal-pedagogisoh onder wijs. Hij vindt de bestaande opleidingsmogelijkheden in deze onderwystak te smal en te eenzydig. Zyns inziens zyn de leerlingen meer gebaat bij brede onderwijsvormen, die zo groot mogelijke doorstro mingskansen bieden, zowel naar gelijksoortige als hogere opleidingen. Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt begonnen met de nieuwe aanpak van het mhno/mspo. Na een ontwikkelingsperiode van vier jaar kunnen in 1980 de nieuwe opleidingen over de gehele linie worden ingevoerd. De staatssecretaris heeft zijn plannen neergelegd in een beleids nota- 'Herstructurering mhno mspo' die inmiddels aan de Tweede Kamer is aangeboden. Toelating tot de toekomstige oplei dingen hebben leerlingen met het diploma lager beroepsonderwijs en mavo. In eerste instantie zal het nieuwe mhno/mspo opleiden tot "verzorgende beroepen in de sectoren arbeidstherapie, gezond heidszorg assistent (e). huishoud- techniek. textiel, sport en voor sociaal-agogische beroepen. De cursusduur van de opleidingen nieuwe stijl is in het algemeen drie jaar. Er zijn praktijkleerperioden (stages) ingebouwd. Waar mogelijk zal een samengaan van de opleidingen tot stand worden gebracht. Als voorbereiding op het nieuwe mhno/mspo worden introductie- en bijsoholingscursussen voor docenten georganiseerd- Het onderwys wordt gegeven in afzonderlijke scholen voor middelbaar beroepsonderwijs. Scholen, die in aanmerking komen voor deelneming aan de vernieu wingsprojecten, moeten aan bepaal- de voorwaarden voldoen. Zo moeten zij aanvaarden dat hun project wetenschappelijk wordt ondersteund. Voor de begeleiding van het vernieuwingsproces is een stuurgroep ingesteld, een commissie buigt zich over de spreiding van het mhno mspo over het land. In 1968 volgden 25.370 leerlingen het middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs. in 1970 waren het er 27.080 en in 1974 36.600. Voor het mspo zijn de cijfers respectievelijk 2400,2720 en 4463. ZEIST (ANP) KVP-fractievoor- zitter mr. Andriessen verwacht dat de regering in haar bezuinigings operatie waarschijnlijk niet met de zogenaamde één-procents-norm zal kunnen volstaan. De een-procents norm houdt in dat de extra stijging van de rijksuitgaven tot 1980 niet hoger mag zijn dan een procent. Tydens een politiek debat met VVD-fractievoorzitter Wiegel zei An driessen gisteravond in Zeist dat de politieke discussie zich de komende tijd heel sterk op deze problematiek zal moeten toespitsen. Wijzend op de jongste gegevens van het CenT traal Plan Bureau constateerde An driessen dat zijn uitnodiging aan de regering om in de maand februari met concrete bezuinigingen te komen in elk geval juist is geweest. Wiegel bepleitte een aantal in grijpende maatregelen om de som bere situatie waarin ons land ver keert het hoofd te bieden. Naar zijn mening zal onderzocht moeten wor den of: verruiming van het begrip pas sende arbeid mogelijk is bekeken moeten worden of de WAO kritisch wordt toegepast een onderzoek zal moeten wor den ingesteld naar het oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen. VRIES (ANP) - Het lijk van de 74- jarlge W. Hartlief is gisteren in een weiland in Donderen in Drente ge vonden. De man had wonden aan hoofd, voorhoofd en handen. De man was vrijgezel en woonde in een boerderijtje in Eelde. Een van de bewoners van de huizen aan de Eekhoornstraat heeft zijn lijk om kwart voor negen gevonden. De re cherche van de rijkspolitie tracht te achterhalen hoe het lijk midden in het weiland is terecht gekomen. De sectie heeft geen sporen van ge welddadigheid opgeleverd. Volgens de patholoog-anatoom is de dood vgn Hartlief een gevolg van de combina tie: koude (de man heeft in een sloot langs de weg gelegen», het feit dat hy enigszins onder invloed van drank verkeerde en bloedverlies, omdat de man in prikkeldraad heeft gelegen. DEN HAAG (SP» De finan ciële steun aan de zeescheepvaart van ongeveer f200 miljoen, uitge smeerd over een Jaar of zes. dreigt uit te lopen op een politieke botsing tussen het kabinet-Den Uyl en een meerderheid in de Tweede Kamer. Het gaat daarby om de vraag of de overheid wel of niet een vinger in de pap moet krijgen bij de reders. Onder aanvoering van het KVP- kamerlid Piet van Zeil heeft zich in de Kamer een meerderheid afge tekend, die voor financiële steun zon der meer is. In elk geval wordt Van Zeil gesteund door CHU. VVD en DS'70. AR-woordvoerder M. W. Scha kel heeft laten doorschemeren, dat ook hij de opstelling van Van Zeil verkiest. Het KVP-Kamerlid heeft in een mo tie aan de regering gevraagd om in voering met terugwerkende kracht vanaf 1 oktober 1975 van een inves teringsaftrek van achtmaal vijf pro cent. Dit houdt in, dat een reder acht Jaar achtereen vyf procent bedrag dat hij betaalt voor de bouw vau nieuwe schepen in mindering mag brengen van de "zeescheep- vaartwinst". Hij hoeft dan alleen over de lagere winst vennootschapsbelas ting (48 procent van de winst) aan de Schatkist af te dragen. Het kabinet heeft op voorstel van staatssecretaris Van Huiten (PPR) gekozen voor een andere manier om de zeescheepvaart financieel te steu nen. Het kabinet wil investeringspre mies geven. Voor de grote handels vaart zou de premie 3,5 procent van het te investeren bedrag bedragen en voor de kleine handelsvaart 4 pro cent Gehalveerd De mogeUjkheid van investerings premies is onder meer genoemd in het rapport van een commissie on der leiding van de vroegere Rotter damse wethouder drs. H. J. Viersen. vroeg echter een tweemaal zo hoge premie: 7 en 8 procent. Het kabinet heeft deae per centages gehalveerd, omdat via een andere regeling ook al overheidsgeld in de scheepsbouw wordt gepompt. Van Huiten heeft maandag in een vergadering van de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat de in vesteringspremie door de overheid verdedigd. Hij vergeleek daarbij de overheid als kapitaalverschaffer niet een particuliere kapitaalverschaffer. "De overheid heeft de taak te zor gen dat de volksgemeenschap van dit geld financieel profijt trekt, zo als een particuliere kapitaalver schaffer er op toekijkt of hij wel voldoende rendement van zijn geld trekt", zei Van Huiten. Hy was er daarom voor het geven van premies te binden aan voorwaarden. Over de aard van voorwaarden wilde hij overleg plegen met de reders. Hij vond dat de overheid de plicht heeft om voorwaarden te stellen, omdat het gaat over belastinggeld van ons allemaal. De staatssecretaris zag de steun van de overheid aan de zeescheep vaart als een blijvende zaak. "Het is niet een eenmalige operatie. Wij zijn op weg naar een andere op bouw met een vorm van zeggen schap van de overheid in de zee scheepvaart". Van Huiten zag het opleggen van een informatie-plicht van de reders aan de overheid als "het minste" en aanstelling van een commissaris algemeen belang bij *n bedrijf dat met overheidsgeld werkt "misschien als het meeste wat je als overheid kan vragen". Het AR-kamerlid Schaikel zei hier later over, dat de staatssecretaris was "losgebrand over de verlokkin gen om de overheid invloed te ge ven in een bedrijfstak die altijd heeft gedreven op risicodragende ondernemers". Als dit de opzet van de investeringspremie is deed hy er maar liever niet aan mee, zo gaf Schakel te verstaan. Mevr. Smit-Kroes (VVD): "Van Huiten nodigt de reders uit om te komen kleuren. Hij heeft het kleur boek al ingetekend en de krijt jes liggen bij hem klaar". Van Zeil gaf het debat nog meer politieke diepgang. Hij herinnerde er aan, dat de Tweede Kamer vorig jaar. in de herfst, op voorstel van de chris ten-democraten uitdrukkelijk heeft bedongen dat de regering niet op eigen houtje de investeringsaftrek zou afschaffen. Minister Duisenberg van Financiën had zich hier een voorstander van betoond. Voor dat de regering dit fiscale instru ment op de schroothoop zou gooien, zou er overleg komen met de Ka- Staatssecretaris Van Rooijen van Financdën kondigde aan, dat over enkele weken in de ministerraad de zaak besproken wordt. In een ont werp-nota van minister Lubbers over de economische structuur wordt niet de volledige afschaffing van de investeringsaftrek be pleit; wel een beperking ervan. Daarnaast wordt de mogelijkheid van investeringspremies ten tonele gevoerd. Als gevolg van de investeringsaf trek haalt de overheid JaariUks ruim een miljard gulden minder aan vennootschapsbelasting bin nen. In de ontwerp-nota van Lub bers wordt voorgesteld een deel van dit bedrag te besteden aan premies op investeringen, waarvan de over heid het maatschappelijk nut toetst. Vooral het scheppen van arbeids plaatsen zal daarby een belangrij ke toetssteen zijn. De motie-Van Zeil komt over en kele weken in de vergadering van de Tweede Kamer in stemming.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7