China ontvangt Nixon als een goede kameraad Portugal erkent het Angola van MPLA Politie nam Amalrik mee op 'zwerftocht' „CHINEZEN MAKEN EEN VERGISSING" Kissinger wil met Moskou praten over Midden-Oosten Federatie van Europese Christen- Democraten MORO KRIJGT EEN DUBIEUS VERTROUWEN Israel op zoek naar vrede met Arabieren MAANDAG 23 FEBRUARI 1976 MOSKOU (AP) De dissidente I liisoricus Andrei Amalrik heeft j gisteren verklaard dat hij in de af gelopen 36 uur door de politie op een zwerftocht van 400 km is mee gevoerd en daarna vrijgelaten zon- j der dat hem een reden is gegeven voor de zwerftocht. Later heeft hij, in het Moskouse appartement van zijn vrouw, tegen over verslaggevers verklaard dat de enige uitleg die hij kon bedenken voor het optreden van de politie was dat de autoriteiten aan de vooravond van het 25ste con gres van de communistische partij Dit congres begint morgen in Moskou. Ongeveer 5000 afgevaardig den uit heel de Sowjet-Unie en uit het buitenland zijn uitenodigd voor het congres. In vroegere jaren werden voor het begin van partijcongressen vaak dis sidente intellectuelen en joodse acti visten opgepakt of werd hen huis arrest opgelegd. Het doel was hinder lijke demonstraties te voorkomen. Amalrik en andere dissidenten zijn van mening dat men dit jaar niet op grote schaal tegen de dissiden ten zal optreden om internationale protesten te vermijden. Amalrik (37). zei dat hij vrijdag avond op straat door vier mannen was aangehouden en in een auto over gebracht naar een politiebureau in zijn woonplaats Kaloega, ongeveer 200 km ten zuiden van Moskou. Tot zaterdagmorgen had hij daar in een cel gezeten. Daarop werd hij, weer per auto, overgebracht naar Borowsk, dat ongeveer 120 km dich ter bij Moskou ligt dan Kaloega. In Borowsk kreeg hij te horen dat hij daar dinsdag werd terugver wacht voor een gesprek over zijn werkkring en zijn status in Mos kou. Daarop werd hij op de trein naar Moskou gezet. Volgens Amalrik, die In mei vrij kwam na vijf jaar gevangenschap en verbanning, ljjken de verschil lende politie-instanties niet goed raad met hem te weten. Het was de vierde keer in zes maan den dat Amalrik werd aangehouden. Eerder werd hij daarop verhoord omdat hij illegaal in Moskou zou verblijven, waar zijn vrouw een appartement heeft. Hun officiële ver blijfplaats is momenteel Kaloega, maar zij hebben verlof voor perio den van maximaal drie dagen naar Moskou te komen. PEKING (DPA/UPI) De Chinese regering heeft gis teren haar particuliere gast, oud-president Richard M. Nixon van de Verenigde Staten, een diner aangeboden, waarop de waarnemende minister-president, Hwa Kwo- Feng, gastheer was. Tegenover de ongeveer 300 gas- 55 minuten gebracht aan de wedu- ten in het volkspaleis in het een- we van premier Tsjoe En-lai, de man trum van Peking, verklaarde Nixon met wie Nixon vier jaar geleden de in zijn tafelrede dat "de toekomst grondslag voor de nieuwe Ameri- van alle volkeren tea- wereld", af- kaans-Chinese verstandhouding heeft hangt van het respect voor de be- gelegd. ginselen van het "communiqué van Volgens de voorzitter van het Sianghai" uit 1972 tussen Chine- Amerikaanse Huis van Afgevaardig- se Volksrepubliek en de Verenigde den, Carl Albert maken de Chine- Staten. zen met het bezoek van oud-presi- De oud-president sprak uitsluitend dent Nixon aan China een vergis- over de Chinees-Amerikaanse be- sing. "Het is hun fout, niet de onze, trekkingen sinds zijn histdrisch be- want Nixon vertegenwoordigt dit zoek aan Peking vier jaar geleden, land niet", zo zei hij. Senator Wil- toen hij als president van de Ver- liam Broek, genoemd: als mogelijke enig-de Staten een nieuw hoofdstuk kandidaat voor het vice-president- in de Amerikaans-Chinese betrek- schap onder Ford bij de komende kingen opsloeg. verkiezingen, betitelde van zijn kant Tevoren was Hwa Kwo-feng in Nixons reis als een vervelende zaak zijn tafelrede alle polemiek uit de voor de president, "vooral zo vlak weg gegaan. voor de voorverkiezingen in New Aan het diner was een gesprek Hampshire." tussen PARIJS (AFP/ANP) De christendemocratische partijen in de lidstaten van de EG heb ben zaterdag in Parijs besloten tot de oprichting van een Euro pese Federale Partij van Chris tendemocraten. De ontwerp-sta- tuten van deze federale partij moeten nu in de verschillende nationale partijen besproken worden. Een definitief besluit over de oprichting van deze Europese partij zal worden ge nomen op de volgende bijeen komst van het Politiek comité van de Europese Unie van Chris ten-Democraten. De oprichting van een federa le partij moet een nauwe, per manente samenwerking moge lijk maken om te komen tot een gemeenschappelijk beleid voor de opbouw van een federaal Euro pa. Met deze federale Europese partij willen de Christendemo craten deelnemen aan de ver kiezingen voor het Europese par lement. Van Nederlandse zijde is aan het beraad in Parijs onder meer deelgenomen door de heren Schmelzer (KVP), Kruisinga, (CHU), Andriessen (KVP). De Boer (ARP) en Vergeer (KVP) van twee en een half zelfverzekerde Nixon en de v nemende premier voorafgegaan. Hierbij wai nis ter CIA-directeur George Bush, tot voor kort Amerika's man in Peking heeft gisteren voor de televisie des- aanwezig de Chöne- gevraagd gezegd dat volgens hem Buitenlandse Zaken oud-president Richard Nixqn door Het bezoek van de Amerikaanse oud-president Nixon aan China: Nixon op de thee bij de Chinese plaatsvervangend premier Hoea Koeo-feng. De ontvangst had plaats in het staatsgasthuis, waar Nixon vier jaar geleden ook verbleef evenals president Ford tijdens diens bezoek aan de Chinese volksrepubliek. Tsjiao Kwan-hwa, het hoofd v het Chinese verbindingsbureaoi Washington, Hwang Tsjen, en vi< minister Van buitenlandse zaken Wang Hai-joeng. China werd uigenodigd, "omdat hij een zekere vaardigheid heeft in de omgang met de Russen". Daar komt volgens Bush bij dat in China grote waardering Patricia Nixon bezocht heeft voor zijn vrienden, gisteren een kindercrèche, waai* zij "In mijn veertien maanden in Pe- werd onthaald op revolutionaire lie- hoezeer Nixon een vriend van Chi- deren en zij met 'n schaalmodel van na was. Ook heerste er een zekere een hovercraft-met-afstandsbedie- king hebben we uit en te na gehoord ning kreeg. nostalgie omdat het vier jaar gele- De aankomst van het echtpaar den was dat hij er voor de eerste Peking was gisteren het keer vertoefde", aldus Bush. openingsartikel van het volksdagblad van Peking, spreekbuis van de Chi nese communistische partij. Niettemin oefende Nixon in zijn tafelrede verhulde kritiek op de vei- ligheidsconferenbie van Helsinki, toen hij zei dat er mensen waren die meenden dat het simpele feit van ondertekening van een beginsel verklaring of een diplomatieke con ferentie, duurzame vrede zou bren gen. Hij zei dat Nixon eerste bezoek zeer geslaagd was en dat hij vindt dat dit tweede privébezoek goed is. ANARCHISTEN In de nacht, van vrijdag op zaterdag heeft de po litie van Keulen twee vermoedelijke medestanders van de anarchistische Baader-Meinhof groep gearresteerd. Naar het tweetal was reeds lang gezocht. De politie heeft nog geen namen meegedeeld, maar vermoed - het woord voerde, noemde dit wordt dat het gaat om de 36-jarige "naief". Jörg Lang uit Stuttgart en de 29- In zijn eerste openbare rede sinds jarige Michaei_ Baumann, bijge- zijn benoeming tot waarnemend pre- naamd 'Bommi'. New York/Rio de Janeiro (Reu- ter/UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer gaat akkoord met bilaterale besprekingen met de Sowjet-Unie, voordat een voorbereidende confe rentie wordt gehouden gericht op een hervatting van de Geneefse vre desconferentie over het Midden-Oos ten. Kissinger zegt dat in een brief aan VN-secretaris-generaal Kurt Waidheim. Na het debat in de Vei ligheidsraad over het Midden-Oos ten had Waidheim een brief gestuurd aan de VS en de Sow jet-Unie, de twee voorzitters van de Geneefse conferentie, waarin hij vraagt hoe volgens hen nu vooruit gang kan worden gemaakt naar een regeling. Hoewel Kissinger bij herhaling heeft verzekerd dat zijn rondreis door Latijns-Amerika niet als een kruistocht tegen Cuba moet worden beschouwd, besteedt de Amerikaanse minister opvallend veel aandacht aan wat hij noemt "een klein Cari- bjsch land". Toen hem op een persconferentie in Brazilië voor de zoveelste maal een vraag werd: gesteld over Cuba, verklaarde hij niet van plan te zijn het beleid van Washington ten aan zien-van Latijns-Amerika te baseren obsessie tegenover een klein dat Cuba een belangrijke plaats in neemt bij zijn bezoeken aan zes Latijns-Amerikaanse staten. Op de vraag hoe Washington denkt te reageren als Cubaanse troepen nog eens in Afrika of elders ingrij pen, verklaarden Amerikaanse func tionarissen dat dit zal afhangen van de situatie ter plaatse. Overigens schijnt Kissinger met zijn uitlatingen over Cuba althans in Venezuela enig succes te hebben geboekt. President Carlos Andres Pe rez, die de campagne leidde om Cu ba weer binnen de organisatie van Amerikaanse Staten te accepteren zou nu met het oog op het ingrijpen Cuba in Angola enigszins an- Caribisch land." Een feit is echterders denken over deze kwestie. ROME (AP) De Christen-demo- ciatische minderheidsregering Aldo M.oro heeft het vertrouwen van het parlement gekregen, door het feit dat tientallen afgevaardigden zich van stemming onthielden. De elf dagen geleden aangetreden regering won een vertrouwensvo tum met 287 tegen 220 stemmen. Zestig socialistische, republikein se en liberale afgevaardigden ont hielden zich van stemiming. Men verwacht een soortgelijke uit slag volgende week in de senaat. Al leen de Sociaal-democraten en de kleine Duits-talige partij van Alto Adige (Zuid-Tirol) stemden met de Christen-democraten vóór de rege ring. De communistische Partij, de twee de partij van het land en de rechtse Italiaanse Sociale Beweging stem den tegen. De eerste test voor de werkelijke sterkte zal pas komen als de nieuwe regering met wetsvoorstellen komt. Socialisten en republikeinen heb ben bekend gemaakt wel het optre den van de Christen-democratische regering te zullen "gedogen", maar in voorkomende gevallen wetsvoor stellen "op hun eigen waarde" te zul len toetsen en daarvan hun stemge drag te zullen laten afhangen. JERUSALEM (AP) De Israëli sche regering heeft gisteren beslo ten te streven naai' een formele be eindiging van de staat van oorlog met dfe Arabieren als volgende stap op de weg i vrede in het Mid den-Oosten. Premier Yitzhak Rabin, die deze be leidslijn aan het kabinet heeft voorgesteld, heeft verklaard dat hij de Verenigde Staten van het besluit op de hoogte heeft ge steld en Washington heeft verzocht de mogelijkheden na te gaan tot beëindiging van de staat van oor log tussen Israël en de Arabie ren te komen, aldus een verkla ring welke het kabinet gister avond heeft uitgegeven. Het huidige interim-akkoord tus sen Israël en Egypte verplicht bei de zijden af te zien van het gebruik van geweld als middel om geschil len te beslechten. Maar volgens Is raëlische deskundigen is dit ak koord niet hetzelfde als een non- belligerente pakt. aangezien het slechts voor drie jaar is aange gaan. Israël heeft destijds getracht Egyp te te bewegen tot een verklaring dat de staat van oorlog was beëin digd. als onderdeel van het inter im-akkoord. Egypte heeft echter deze fcrmule onaanvaardbaar genoemd zoalng Israël Arabisch gebied bezet houdt. In de verklaring van het kabinet wordt niet met evenzovele woor den gezegd wat men precies ver staalt onder „beëindiging van de staat van oorlog". Minister van Defensie SJimon Pe res heeft verleden week gesproken van „iets tussen een passieve en een actieve vrede in" Volgens Peres is er reeds sprake van „passieve vrede" tengevolge van 't interim -akkoord met Egypte en de bestandsovereenkomsten met Syrië en Jordanië. Actieve vrede houdt volgens Peres in: handelsbe trekkingen. open grenzen en diplo matieke betrekkingen. Premier Zaid Rifai van Jordanië heeft zaterdag in een krantenin terview gezegd dat alleen de Pa lestijnse bevrijdingsarganiisatiePLO gerechtigd is tot onderhandelingen met Israël. De Jordaanse rege ring is onder geen enkel beding voornemens om de PLO bij even tuele onderhandelingen met Is raël te passeren of te vervangen, aldus Rifai tot het blad 'Al Rai'. Zijn uitspraken mogen worden op gevat als reaktie op die van zijn Israëlische ambtgenoot Yitzhak Rabin, die donderdag meedeelde dat Israël had besloten "in overleg te treden met Jordanië. Een kleine strijdmacht vam Israë liërs heeft zich zaterdag terugge trokken van de strategisch belang rijke Gdldl- en Mitla-passen, waarmee de evacuatie door Israël van het gebied in de Sinai dat eer der was bezet, is voltooid krach tens het voor drie jaar gesloten Si nai-verdrag met Egypte. De Israëlische vlag werd voor de laatste maal gestreken omstreeks het middaguur, krachtens de pro tocollen van het ta oktober vorig jaar in Genève getekende akkoord. VERBODEN MUZIEK EN BOE KEN De Zuidvietnamese rege ring heeft een verbod afgekondigd op het spelen van alle muziek die vóór april 1975, datum van de com munistische overwinning op band of plaats is opgenomen. Voorlopig mo gen er in Zuid- Vietnam slechts cLrie liedboeken onder het volk circule ren, "19 historische liederen," "zing voor onze landgenoten," en "zing met onze landgenoten" alle drie in dertijd uitgegeven door de Vietcong. Voorts heeft de regering meer dan 100.000 boeken en tijdschriften in beslag genomen. mier twee weken geleden, viel Hwa zoals te voorspellen was, de "schaam teloze expansiedrift" van de Sowjet- Unie aan. Hi j sprak ook over de anti-recht se campagne die in de Volksrepu bliek aan de gang is en zed dat zij "een voortzetting en uitdieping van de grote proletarische culturele revo lutie" van de jaren zestig was. Aan het diner zat niet aan eerste vice-premier Teng Hsiao-ping. Teng - die gastheer is geweest van pre sident Gerald Ford - is een van de belangrijkste doelwitten van de anti- rechtse campagne en is aangeduid als "kapitalistische struikrover". De Nixons hebben een bezoek van Treffen in Thaise Golf BANGKOK (Reuter) Vice-pre- mier Parmarn Adireksan van Thai land heeft bekendgemaakt dat vrij dag in een vuurgevecht ten zuidoos ten van Bangkok in de golf van Thailand een Thaise vissersboot en een Cambodjaanse treiler zijn gezon ken. Parmarn, die ook minister van De fensie is, zei dat het vuurgevecht zich afgespeeld heeft in de Thaise territoriale wateren, in de nabij heid van het eiland Koet. De bemanning van het Thaise vis sersschip werd gered, maar hoe groot de Cambodjaanse verliezen zijn is niet bekend. BUSONGELUK Op een over weg bij Caborca in Mexico is een trein ingereden op een autobus. Vol gens de politie kwamen 30 personen om het leven en werden 50 gewond. MASSALE IMMIGRATIE CUBAANSE GEZINNEN LISSABON (AP, Reuter) Por tugal heeft gisteren de volksbewe ging voor de bevrijding van Angola, MPLA, erkend als de enige rege ring van het land. Minister van Buitenlandse Zaken Ernesto Melo Antunes heeft na een buitengewone kabinetsvergadering die de gehele nacht van zaterdag op zondag had voortgeduurd, ver klaard dat de regering besloten had de MPLA te erkennen. Hij riep op töt betrekkingen gekenmerkt door "niet inmenging in eikaars aange legenheden en wederzijds respect" tussen de beide landen. Portugal heeft Angola op 11 no vember vorig jaar de onafhan kelijkheid verleend. Toen was het standpunt van Lissabon nog dat de MPLA en haar tegenstanders, de pro-westerse Unita en het FNLA, samen de nieuwe natie zouden moeten gaan besturen. Sindsdien 'heeft de MPLA, met de steun van de Sowjet-Unie en .Cu baanse troepen, de feitelijke macht in Angola in handen genomen. De Unita en het FNLA bieden niettemin op sommige plaatsen nog weerstand en hebben verleden week aangekondigd een guerrilla oorlog gese strijdkrachten reeds lang werd politieke partijen die tot r aangedrongen op erkenning van de ten te verhinderen. MPLA, hebben de grote burgerlijke Zij toonden zich met zorgd over het lot van de Portuge zen die nog in Angola verblijven en over de Portugese bezittingen in dat land. Ook de Russische en Cubaan se interventie baarde deze partijen zorgen. President Francisco da Costa Go- mes, die volgens de grondwet ver antwoordelijk is voor besluiten ter zake het buitenlands beleid, heeft verleden week besprekingen gevoerd met militaire en burgerlijke leiders teneinde hen tot overeenstemming t.e brengen wat betreft de erken ning van de MPLA. Het is niet bekend hoe er in de ministerraad is gestemd, hoewel het zeker is dat de twee bewindslieden van de links van het centrum staande volksdemocraten (PFD) zich tegen erkenning hebben uitge sproken. Tegen de achtergrond van het oorspronkelijke onafhankelijk- heidsakkoord van vorig Jaar, dat voorzag in de vorming van een coa litieregering van de drie bevrij dingsbewegingen in Angola, gaf de PPD zaterdagavond een verklaring uiit, waarin zij een erkenning te vroeg noemde. Volgens de volksde mocraten zou men zich door en er kenning van het bewind van de MPLA akkoord verklaren met een "regime van Cubaans-Russisch ko lonialisme", zonder dat er enige ga rantie zou zijn voor de Portugezen die nog in Angola wonen. Daarom hadden de PPID-ministers zich dan ook tegen erkenning uitgesproken. Aangezien de communisten altijd gepleit hebben voor erkenning van de MPLA, mag worden aange nomen dat de enige communist in 't 16 leden tellende kabinet voorge stemd heeft. De zeven militairen in de regering hebben vermoedelijk hetzelfde gedaan, overeenkomstig een beslissing die vrijdag de mili taire raad voor de revolutie had ge- Poldtieke waarnemers zijn van oordeel dat de zes socialistische be windslieden tenslotte waarschijn lijk ook hun tegenzin om de MPLA te erkennen, hebben opgegeven. Hoe zij hebben gestemd, is echter niet bekend. Genoemde waarnemers gelo ven dat de socialisten en de volks democraten zo hebben gemanoeu vreerd. dat tenslotte alle verant woordelijkheid voor de erkenning is komen te rusten op president Da Costa Gomes. Een belangrijke fac tor hierbij is het feit dat de Portu gezen dit voorjaar voor het eerst sinds de omverwerping van de reohtse dictatuur een parlement gaan kiezen. De wijze waarop het de-kolonisatieproces is afgewikkeld, zal waarschijnlijk een belangrijk punt vormen bij de verkiezingscam pagne. Een feit is dat in de meeste voormalige koloniën de macht in handen is gekomen van linkse be vrijdingsbewegingen. zonder dat de bevolking zich hierover in ver kiezingen heeft kunnen uitspreken. Deze ontwikkeling heeft vooral aanleiding tot kritiek gegeven, na dat in Portugal zelf na een misluk te linkse staatsgreep in november de macht van radicaal links is over gegaan in handen van meer gema tigde linkse krachten. Schepen vol Cubaanse emigran ten komen op het ogenblik aan In de Angolese hoofdstad Leoanda, zo is in Johannesburg gemeld. Het blad Sunday Tribune meldde bevestigd te hebben gekregen dat de gezinnen van Cubaanse militai ren en technici die samen met de MPLA in Angola hebben gestreden, nu In Angola aankomen. Bevesti ging hiervan was verkregen vla Westerse en Zuidafrikaanse inlich tingendiensten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7