poersnia: schot voor de boeg Lijdensweg politieke gevangenen Joego-Slavië ...en gisteren Wiegel: meer bezuinigen voor de werkgelegenheid toegelicht Investeringen moeten tot meer werk leiden' Snorfiets heus niet veiliger'' RADIOPROGRAMMA BANDAG 23 FEBRUARI 1976 )EN HAAG (SP) Minister Boersma (Sociale Zaken) leeft afgelopen zaterdag een belangrijk schot voor de boeg gelost. De minister zei, vooruitlopend op het gesprek dat •egering, werkgevers en werknemers over enkele weken uilen hebben, dat de investeringen in het bedrijfsleven, welke worden verwacht alsgevolg van de door de loonmaat regel toegenomen rendementen, ook tot meer werkgelegen- eid moeten leiden. DEN HAAG (SP) "De invoe ring van de snorfiets zal het ver teer heus niet zoveel veiliger ma ten. De snorfiets is tenslotte gevaar lijker dan de fiets. Zonder helm op geeft de snorfiets evenveel risico's als rijden met helm op een brommer". De SWOV is de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers- iligheid. Het instituut bracht eer- ■r een zeer deskundig en uiterst ob- lectief rapport uit over verkeerspro blemen. Nu gaf het SWOV op ver doek van minister Westerterp haar oordeel over de snorfiets. De SWOV verwacht niet dat er straks met de snorfiets op de weg, minder ernstige ongelukken zullen gebeuren. Eerder iets méér, verwachten de verkeers- veiligheiddeskundigen. Dat hét effect gering zal zijn, zal ook komen omdat er waarschijnlijk niet veel snorfiet sen zullen worden verkocht. Uit een enquete bleek dat zo'n honderddui zend snorfietsen in Nederland, als reëel moet worden gezien. Dat de Nederlander de bromfiets gan de kant heeft gezet, komt niet zozeer door de invoering van de bromfietshelm, meent de SWOV Van mensen die tussen 1974 en mid den 1975 de brommer opzij zetten, deed 80 procent dat om een andere reden dan de invoering van de helm. plicht. De ouderen stappen over naar de auto, het aantal jongeren daalt omdat het effect van de geboor tegolf voorbij is, en de verwachte verkooppiek voor brommers als ge- Volg van alarmerende berichten over een oliecrisis bleven uit", zijn de ge gevens die de SWOV boven water bracht. Het belangrijkste agendapunt van dat gesprek, zei Boersma in Va ra's radiocafé "In de Rooie Haan", is de vraag: "hoe staat het met de be slissing over investeringen?" Met een verwijzing naar de werknemers, vart wie de lonen tot 1 juli van dit jaar bevroren zijn, zei Boersma dat als van die kant offers worden ge vraagd het onaanvaardbaar zou zijn als de ondernemers hun gestegen rendementen zouden steken in ma chines om de arbeiders te vervan gen. De minister voorziet een chaotische tijd voor ons land als het komende gesprek van regering en sociale part ners niet tot resultaat zal leiden. Hij reageerde zeer fel op het liedje "Het leger der werklozen" van Vader Abraham. "Ik vind dit zo onvoorstel baar goor dat ik elk woord wat ik hier verder nog aan toe zou kun nen voegen, zonde vindt van Uw zendtijd". Boersma is het met de vakbeweging eens dat het door het Centraal Plan Bureau vorige week voorspelde aan tal werklozen van 210.000 in 1980 onaanvaardbaar hoog is. Het Plan bureau deed deze sombere voorspel ling ondanks het besluit van het ka binet om de collectieve uitgaven tot 1980 drastisch te verlagen ten gunste van de werkgelegenheid. Boersma ging ook fel tekeer tegen fractielei der Dres jr. van DS'70. Deze heeft voorgesteld het begrip "passende ar beid" sterk te verruimen. Daardoor zou de regering 600 miljoen kunnen besparen. "Ik lach me soms tranen over sommige beschouwingen rond het begrip passende arbeid", zei hij. 'Er is maar vraag naar 40.000 men sen. Hoe kun je dan 600 miljoën bezuinigen?" Volgens Boersma kun nen de voorstellen van Drees maar één ding betekenen: De werkloze on geschoolden moeten elk baantje aannemen wat wordt voorgeschoteld. De buitenlandse arbeiders inclusief de Surinamers moeten het land uit worden geschopt. Hij zei het te ver tikken de voorstellen van Drees uit voering te geven. "Niet dan over mijn lijk", zei Boersma als het er om gaat de zwaksten in de samenleving te treffen. "We zullen het verdomd moeilijk met elkaar krijgen", zei hil strijdlustig. Maar hij legde er de nadruk op dat bij het te voeren ma- tigingsbeleid de zwaksten in de sa menleving moeten worden ont zien. Hij liet daarop volgen dat de inkomens tot 20.000 gulden bruto per jaar er in 1976 niet op achteruit mo gen gaan. Onder grote belangstelling ook. can de kant van de regering en van ander kerken is kardinaal Willebrands middenzaterdag in de kathedrale kerk van Utrecht geïnstalleerd als aartsbisschop van Utrecht. Zijn voorgangerkardinaal Alfrink (rechts)geleidt hem hier naar de troon. AMERSFOORT (SP) De strijd van de Christen-Democratische Par tijen voor verdere bezuiniging van overheidsuitgaven zal worden ge steund door de WD. Oppositielei der-Hans Wiegel heeft dat zaïterdag in Amersfoort gezegd. Wiegel toonde zich verheugd over de "steun" die hij vorige week kreeg van de secretaris-generaal prof. dr. N. Rutten van het ministerie van Economische Zaken, toen deze zei dat het medicijn tegen werkloosheid het opvijzelen van de investeringen van 't bedrijfsleven is. "Daarnaast schept bezuinigen op overheidsuitgaven werk gelegeheid". aldus Wiegel. "Een pro cent scheelt 50.000 werklozen. Tot 1980 zal daarom enkele miljarden worden bezuinigd dan de geplande tien miljard gulden". Wiegel haalde daarnaast cijfers aan van het Centraal Planbureau over de dalende aardgasopbrengsten van ons land: "De regering krijgt een dikke onvoldoende, zo blijkt uit al deze rapporten". De WD-fractievoorzitter voorspel de meer ruzies binnen de regerings coalitie. "Dit kabinet zal ons leiden tot een bankroet". Een groot deel van de VVD-leüen steunde in Amersfoort het standpunt van het CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond) en de JOVD (Liberale Jongeren Partij) over de onderne mingsraad. Dat standpunt komt erop neer. dat de directeur van een bedrijf wel lid is van ae ondernemingsraad, stemrecht heeft, maar dat hij niet persé voorzitter hoeft te zijn van de raad. Omdat dit standpunt afweek van de lijn van het partijbestuur van de WD, werd er apart over gestemd Daarbij bleek dat een ongeveer even sroot deel van de leden op de partij raad voelde voor het bestuursstand- punt, dat de directeur automatisch voorzitter is van de ondernemings raad. Besloten werd om de hele proble matiek door 'te laten lichten door de Sociaal-Economische commissie van de partij en er later in een volgen de partijraad op terug te komen. Door Bart Jungman LEIDEN Op zes december van het vorig jaar zijn in de Joegosla vische gevangenis Szemska Mitrov-i- ca de auteur en Slavist Mihajlo Mi- ha jlov en d'e tot Fransman genatu raliseerde Joegoslaaf Mirko Vidovic in hongerstaking gegaan. Mihajlov en Vidovic zijn beiden "gead- dopteerd" door de afdelingen Woer den en Alphen a.d. Rijn van Am nesty International. Amnesty In ternational wil nu via een publici teitscampagne de Joegoslavische re gering onder druk zetten om in him toestand verbetering te brengen. Er zou ook nog sprake zijn van een der de gevangene in de Szemska Mitro- vica-gevangenis die eveneens in hongerstaking zou zijn gegaan. Toon Witkam en Berna Swinkels van Amnesty International kunnen daar echter niet veel van vertellen. Toon Witkam: "Alles wat we daar van weten is dat het om een ortho doxe priester zou aan die gelijk met de twee anderen in hongersta king was gegaan". Berna Swinkels woont in Leiden maar is lid van de Amnesty-afde- ling Alphen vertelt ons over de lij densweg die de 41-jarige schrijver Mi hajlov heeft moeten afleggen: "De 1 lende begint in 1965 als Mihaj lov een werkbezoek aan de Sowjet- Unie brengt. Hij schrijft daarover een scriptie, die ook in een Neder landse vertaling verschijnt onder de titel "Ontmoetingen met Russische schrijvers". De Joegoslaaf laat zich daarin gematigd kritisch uit over de toestand in Rusland. Na dat werk stuk wordt hij e en soort speelbal tussen Joego-Slavië en Rusland. Een arrestatie en een eenzame opsluiting gedurende zeveneneen halve maand volgt. Na zijn vrijlating mag de Slavist niet meer terugkeren naar de universiteit van Zadar, waar hij als lector aan verbonden was. Bovendien mag hij niets meer publiceren. In die periode doet hij een beroep op president Tit-o van Joego-Slavië om te mogen emigreren. Tito weigert aan dat verzoek gehoor te geven". Balans "In 1974 worden in Joego-Slavië 32 Moskougezinde neo-Stalinisten ge arresteerd. 28 februari volgt de ar restatie van Mihajlov. Waarnemers menen dat die arrestatie ln direct verband staat met de arrestatie van de neo-Stalinisten. Mihaj lov zou gevangen genomen zijn om "de balans weer recht te trekken". In 1975 wordt Mihajlov veroor deeld tol IVa Jaar gevangenisstraf. De aanklacht luidt: staatsgevaar lijke propaganda. Professor Rütter, de voorzitter van Amnesty Interna tional Nederland, is als waarnemer van Amnesty bij dat proces aan wezig. Hij is buitengewoon geschokt en acht de aanklacht op generlei wijze bewezen. De PEN-club (inter nationale vereniging van letterkun digen) en met name zijn voorzitter, de Duitse schrijver Heinrich Böll pro testeert meerdere malen tegen Mihaj lov's behandeling". "Maart vorig jaar schrijft Mihajlov een brief aan de minister van Justi tie waarin hij een aantal eisen stelt met betrekking tot zijn woon- en leef omstandigheden in zijn cel. Die eisen zijn o.a. geen dwangar beid. het mogen gebruiken van zijn typemachine en drie brieven mogen stoppen in één enveloppe". Het is namelijk zo dat hij maar „Amnesty International" is een vereniging die zich nu al sinds 1950 inzet voor politieke gevan genen, die door schriftelijke en/of verbale kritiek op hun regeringen in de gevangenis zijn beland. Amnesty hanteert daarvoor geen politieke nor men. Binnen Amnesty opereren zogenaamde adoptie- groepen (in Nederland zo'n 200). Die adoptiegroe- pen nemen ieder afzonderlijk de zorg van één of meer politieke gevangenen op zich. Die zorg va rieert van opbeurende brieven en kaarten aan de desbetreffende „geadopteerde" gevangene tot het onder druk zetten van de regering. Archieffoto van de schrijver Mihajlov die vanwege zijn kritiek op het communistische systeem gevangen is gezet. NEDERLAND I 18.15 Nederlands LEAO 15 45 TV-informatic voor Surinamers en landers (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Tommy en Charlie, tv-serie (VARA) 19.30FC Avondrood (VARA) 20.20 2 voor 12. quiz (VARA) 21.00 Afkes's tiental, dok. progr. (VARA) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 De Pallisers (VARA) 22.45 Gedicht (VARA) 22.4C Symbiose 22 50 Journaal (NOS) 23.00 Sportpanorama (AVRO) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Suske en Wiske (TROS) 19.30 Dr. Who (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Baretta, film (TROS) 21.15 Wordt u al geholpen (TROS) 21.45 Aktua-TV (TROS) 22.25 8 x 1 in noten, show (TROS) 23.20 Journaal (NOS) buitenlandse werknemers (4) (TE- Surinaamse Nedei*- Wat was er mis met Rudi Car- rell? Toch moet geconcludeerd wor den. cat het refrein-zinnetje van het beginnende liedje overmatig roos kleurig was: "Voor Je het weet, heb je een show". Op papier had Rudi Carrell alles mee. Een oüjke Duitse neger-zanger, een man met een gekke pop-vogel, een dansgroep- je uit Tunesië. Het loopt niet over, maar het kan ermee door. De spel letjes boden mogelijkheden. Een beschuldiging van een rechter ver werken, proberen weg te komen zon der de rekening te betalen, souffle ren naar eigen fantasie, het komt al lemaal nogal op hetzelfde neer, maar het kan geweldig gaan. Kortom, de tweede Rudi-Carrellshow was een op eenstapeling van krappe voldoendes. Het toneel-drietal Allard van der Scheer, Jeroen Krabbé en Sylvia de Leur bracht net te weinig terecht van de gegeven scène en Rudi Carrell zei zelf al opvallend openhartig en gauw geïrriteerd als hij is: "We moeten betere dingen bedenken voor dit soort spelletjes", toen geprobeerd was vier deelnemers met ongelooflij ke on-grappen (ballonnetje leeg laten lopen met gepiep: daar lacht een beetje wereldwijze baby al niet meer om) uit de verplichte plooi te krijgen. Het was natuurlijk toch al lemaal goed gekomen als de kan didaten maar meer inventiviteit had den ingebracht. Weliswaar moet de prijs van de beste grap van de maand februari naar de Utrechtse student die van rechter Jules de Corte te horen kreeg.dat hij Rudi Carrell in een café een flapdrol had genoemd. De student maakte een sprong van olympische klasse. Iemand in de kroeg had gezegd: "Ga jij naar Rudi Carrell? Die drapflol". Toen had de kandidaat geantwoord: "Het is flapdrol. Rudi Carrell is een flap drol". Vrijspraak en goed voor de eindzege. Door een verkeerde jure ring van de souffleur kwamen de verkeerden in de slotronde. De showmaster zelf, die doorgaans niet te beroerd is corrigerend in te grijpen, verloor met de pest in zijn Ujf de controle. Hij had ook al zo veel mislukte scènes moeten afknij pen, dat dit hoofdzakelijk al tot ge volg had dat de show 20 minuten te kort werd. De slotsom moet zijn dat de gok bij de Rudi-Carrellshow te groot is. Er zijn geen vedettes die het programma een kleine lift kun nen geven, er is geen variatie in de spelletjes. Graven de kandidaten de mogelijkheden niet op, dan is de zaak hopeloos verloren. Door deze elementen wordt het risico van mis lukken al zo groot, dat een kleine zorgeloosheid in de uitwerking van een spel-idee genadeloos wordt afge straft. Mijloenen mensen kijken televisie. Het is een vluchtig médium, dat is waar. Maar het klinkt als een tekst uit "Zienswijze" en het is een tekst uit "Zienswijze": "Ieder moment is uniek". Vergissingen zijn onvermij delijk, zorgeloosheid dient bestreden té worden. Daarom ben ik teleurge steld in Sonja Barend. Ze had gister avond Corry Brokken, Bertus Aafjes en Leo Horn in haar talk-show. De kracht van dergelijke programma's is onder meer, dat de kijker zich een rij-instructeur waant, die mee leeft met de verrichtingen van ziin leerling. Men heeft gisteravond te veel op de rem moeten trappen, te vaak moeten roepen: sturen Sonja, sturen. Daar zitten drie interessante men sen in de studio. Een gast komt op een goed thema, dan is het in zo'n formule belangrijk het thema door te spelen. Het is ook waardevol te prikkelen. Als Bertus Aafles zich uitspreekt over de pauselijke af keer van voorbehoedmiddelen, dan is het niet belangrijk ook Leo Hom nog eens over dit "buiten staande" onderwerp te horen, dan dient Sonja ineens te vragen: „Zeg, Corry, jij hebt een dochter..." ik noem maar wat. Met een verwerpe lijke gretigheid gaf Sonja Barend haar gasten de gelegenheid het stuur over te nemen. Dat ls niet de ware spirit. BERT V. D. VEER Onder het motto „Ontberingen in de sport" laat VARA's ,FC Avondroodvanavond van 19.30 tot 20.20 uur via Nederland I zien wat sportmensen bereid zijn door te maken aan lijfelijk ongemak. FC Avondrood" registreerde voetbalkeeper Ton Thie, hockeyer Hans Jorritsma en wielrenner Splint Spieren burg op het moment van ,Mfzien". Voorts wordt het onder werp „Plezier in de recreatiesport" behandeld. ,RC Avond rood" doet dat aan de hand van een gefilmd dagje Anton Huiskes. Met hem ivordt in de studio tevens gepraat over de verschillende aspecten van top- en recreatiesport. In dezelfde formule als de vorige 8 x 1 in NOTEN, die de TROS vorige zomer uitzond, heeft het Duitse ZDF een nieuwe shoiv gemaakt, waarin een achttal bekende artiesten optre den. In een soort estafette-vorm brengen zij telkens een solo nummer, waarna zij met hun voorgangers in de show samen optreden). Zo zijn te zien Peter Kraus (die ook de organisatie van het programma had) Gitte. Roberto Blanco. Mary Roos, Ireen Sheer, Peter Rubin, Lena Valaitis en Udo Jürgens. Van avond om 22.25 op Nederland II. één brief per maand mag versturen. Dat betékent dat hij zijn vrouw, zijn moeder en zijn advocaat maar één keer in de drie maanden kon schrij ven. Worden die eisen niet ingewil ligd dan zou hij in hongerstaking gaan. Blijkbaar worden die eisen niet geaccepteerd, want 6 december brengt hij zijn dreigement ten uit- Vidovic Over Mirko Vidovic. de andere hon gerstaker is minder bekend. Hu wordt 'geadopteerd' door de afdeling Woerden van Amnesty. Toon Wit kam van die afdeling ventelt over de belevenissen van Vidovic: "Net als met Misajlow beginnen we in het jaar 1965. De nu 36-jarige Mirko Vidovic vlucht naar Frankrijk en vraagt daar politiek asiel aan. De student aan de universiteit van Lyon krijgt na verloop van tijd het Fran se staatsburgerschap. Hij trouwt met een Franse vrouw en heeft vijf kin deren. Op een dag krijgt hij uit zijn geboorteland het bericht dat zijn moe der ziek is. Hij gaat daarop naar de Joeoslavische ambassade in Frank rijk en vraagt of hij bij een bezoek aan Joegoslavië de kans loopt ge pakt te worden. Hij had namelijk door in Frankrijk politiek asiel aan te vragen de militaire dienstplicht ontlopen. De ambassadeur verzekert hem dat hij gerust naar zijn moeder kan gan. En inderdaad gedurende zijn zes weken durende visite.gebeurt er niets Aan de vooravond van zijn ver trek krijgt hij echter opeens bezoek van een oude schoolvriend, die hem waagt op Vidiovdc misschien wat van zijn boekjes en publicaties voor hem heeft. Vidovic geeft ze en op de ochtend van zijn vertrek wordt hij gearresteerd. Toevallig is de rechter die het proces tegen hem leidt, de schoonvader van de schoolvriend. Hij wordt veroordeeld tot 6'i Jaar gevangenisstraf. De aanklacht: staats vijandige propaganda en het kweken van contra-revolutie. Waar schijnlijk hield dat verband met wat lyrische gedichten over zijn geboorte grond Kroatië. Binnen die Joegoslavi sche provincie zijn nogal wat stro mingen die autonomie van Kroatië voorstaan. Hij belandt in dezelfde ge vangenis als Mihajlov en gaat ge lijk met hem op 6 december in hon gerstaking". Hij is slechts 15 kilo afgevallen en zijn advocaat mag hem bezoeken. De onofficiële bronnen spreken ge heel andere taail. Het zou erg slecht gaan met Mihajlov. Hij zou aan tbc lijden. Zijn cel is onverwarmd en dat met temperaturen van ver on der het vriespunt. Zijn gezondheid gaat hollend achteruit. Bovendien is zijn advocaat, in tegenstelling tot 19.00 (S) Ronduit, wat de Joegoslavische regering zegt. enkele malen de toegang tot zijn cel ontzegd. We zijn bang dat dezelfde barre om- slechtzïenden_22.15S) Openbaar kunst standigheden ook voor Vidovic gel den'. bel open. 20.00 (S) Snaar en spel. 20.25 (S) EO-Metterdaad 20.30(S) wij 2145 (S) Avondover- regio. 10.35 Radiojournaal). 11.30 (S) Journaal. 13.00 Knipperlicht. 13.25 'n Middagje AVRO. 15.30 Nws. Over heidsvoorlichting: 17.20 Nieuws uit de Ned. Antillen. AVRO: 17.30 Nws. 17.32 Radiojourn. 17.50 (S) Orkesten uit de denktng. NOS: 22.00 Voor blinden 1 DUITSE TV 22.55 Kopstoot. 23.55-24.00 NCRV: 18.00 Nws. 18.11 (S) Hier t 'Hongerstaking Mirko Vidovic wordt tijdens zijn hongerstaking vrijwel geheel uit het oog verloren. Amnesty heeft nog wel nieuws van Mihajlov. Berna Swinkels: "Voorzover ons bekend drinken de hongerstakers enkel koffie en thee met suiker. Onze verdere in formatie komt uit twee bronnen. De officiële mededelingen van de Joe goslavische overheid en berichten van mensen die we liever niet bij naam noemen. De officiële versie: Mihajlov's eisen zijn grotendeels in gewilligd. Hij hoeft bijvoorbeeld geen dwangarbeid meer te verrichten en mag zijn typemachine gebruiken. MAANDAG 23 FEBRUARI Duitsland I 17.55-18.00 Journaal. (Regionaal pro gramma: NDR9.30-10.00 Sesaimstr. 18.00 Sport. 18.30 Akt. 18.45 Zandman- 20.05 (S) Klein Omroepkoor 21.20 (S) Viool en piano. 21.35 (S) Poërama. 22.36 (S) De doodsoorzaak, hoorspel. NOS: 23-00 Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nws. netje. 18.55 Nordschau Magazine 19.26 19.59 Progrf gewohnliche Gcschichte WDR: 8.05 lf.50 Schooltelevisie. 18.00 Nws. uit Noordrljnland-Westfalen. 18.05 In- .19.45 Splel urn 4tel ïfcgen-' ifLfl.1 e.n weerherteht. again. 20.02 Radiojournaal. 20 05 (S) Superclean Dreammachine. 21.02 (S) 21.45 Ohne Zukunft lebt's sich's schlecht. 22.30-22.50 Journaal. Duitsland H 22.02 Radiojour naal. 22.05 (S) Vanavond laat. 23.02 (S) Candlelight-show (0.02 Radiojour naal). 1.02-7.00 (S) De maandag- Hllversum 11 KRO7.00 Nws. 7 11 Ochtendgymn. 1.00 Nws 11.55 Scheepspraat 12.00 mens als JIJ. 14.00 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nws 16.03 Fons Disch ontvangt op zijn spreek uur. 17.00 (S) De hutsgeklutste kin derspelen. 17.20 (S) Country Time. 17.45 Verkenning. 17.55 Med. Hilversum III Ieder heel uur nieuws. VARA: 7.02 (S)' Dingen van de dag. (S) Spltsbeeld. 16.03 (S) LP-top-20 en de Tip-lp. 17.03 (S) Alfred Lagarde. Hilversum IV TROS7.00 Nws. 7.02 (S) Capprlcclo. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.02 Dag met Teddybar. 19.00 Journaal. 19.30 Be- een gaatje. 7.30 Nieuws. 7.41 Radiojour- tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo, trift. 20.15 Urlaub nach Mass 21.00 naai. 7.55 Dag met een gaatje. 8 30 13 00 (S) De meest verkochte Klass. 21.15 One day of Ivan Denisovich, film. 22.55 Jour- Tien. 13.30 (S) gsssryd'ing. 9.00 (S) De platenkeuae a-Special. 14 30

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5