Waldheim stuurt gezant naar het Midden-Oosten WORDT RHODESIE TWEEDE ANGOLA? Arrestatie in Italië wegens Lockheed-rel I— HIUdMITTTBaa De vele gezichten van Patty Hearst in vogelvlucht in vogelvlucht Nixon toch naar China de Bondsraad wijst „radicalen-wet" 'zaterdag 21 februari 1976 PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/ANP) frika's volgende slagveld is Rhode, sië. Dat is de mening van bezorgde .«functionarissen van het Amerikaan- se ministerie van Buitenlandse Za- ..;jcen over de snel verslechterende si- 1 jtuatie tussen Rhodesië's ongeveer cifeno.OOO blanken die de macht heb- 1 iben en de zwarte bevolking van zes gnilioen. ,JJe situatie heeft een kritiek ont- ;brandingspunt bereikt. Als blanke ■aninderheidspremier Ian Smith ■er niet in slaagt de zwarte natio nalistenleider Joshua Nkomo aan vaardbare voorwaarden te bieden voo een regering die werkelijk represen tatief voor alle rassen is dan blijft, de. door Russen en Chinezen geoefen de. nationalisten niets over dan oor- Jog", zei een functionaris die niet «met name wilde worden genoemd. Volgens de functionarissen oefe nen de Sowjets in Mozambique een heden voor het binnenvallen van Rhodesië terwyl Chinese "advi seurs" in Rhodesië zelf zwarte natio nalisten opleiden. „De Rhodesische situatie is voortdurend bergafwaarts gegaan sedert premier Smith zijn eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring uitgaf in 1965. Hij heeft de zwar ten jaren bedot met zijn doelloze be sprekingen over een representatieve regering, t Einde van de weg schijnt nu in zicht". De functionaris zei dit tn commentaar op een verkla ring van Nkomo deze week dat als geen oplossing wordt gevonden het alternatief „te afgrijselijk zal zijn om aan te denken". De alarmklok is voorts geluid in Londen waar minister van buiten landse zaken Callaghan sprak over de „buitengewone ernst" van de situa tie. Smith heeft nog maar zeer wei nig tijd. Smith moet zeer snel een positief antwoord geven op Nkomo's voorstellen, zei hij. De commissaris van de Verenigde Naties voor het door Zuid-Afrika nog steeds bestuurde Namibië (Zuidwest- Afrika), Sean McBride, zei woens dag in Dublin dat Rhodesië binnen enkele weken een invasie zal beleven van guerrillastrijders vanuit Mozam bique en Zambia. Volgens hem zou hei, blanke bewind slechts korte tijd stand kunnen houden en mogelijk voor Pasen ineenstorten. Ook minister Kissinger, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, steekt zijn mening niet on der stoelen of banken. Hoewel hij Rhodesië niet met name noemde, waarschuwde hij vorige week dat „meer Angola's op komst waren". „Het probleem waarvoor wij staan is dat, als gevolg van (de Angolese oor log) er ernstige bezorgdheid is in lan den als Zaïre en Zambia en andere landen in Afrika dat dit patroon zich mogelijk zal verhalen of dat de wapens die zich daar hebben opge hoopt mogelijk worden gebruikt voor doelen buiten de grenzen van Agola". Terwijl Engeland heeft laten we ten in geen geval het blanke minder heidsbewind te zullen steunen, heeft Kissinger de deur open gelaten. Hij zei dat de V.S. een verzoek van Zaïre of Zambia of andere regerin gen „zeer ernstig te zullen nemen" als deze om specifieke Amerikaanse hulp zouden vragen. Rhodesië heeft een staande strijd macht van 5.700 man en een reserve van 10.000 man territoriale troepen (het zijn blanken, Aziaten en ge- kleurden). Het leger omvat drie infanterie-bataljons, een commando eenheid, een artillerie-batterij en twee eenheden genie. Door mobilisa tie van de reserve kunnen drie briga des worden gevormd. De luchtmacht omvat 1.200 man en is uitgerust met 40 gevechtsvlieg tuigen, waarbij lichte Canberra-bom- menwerpers en (verouderde) Hun- ter- en Vampire-straalgevechtsvlieg- tulgen. De Rhodesische regering beschikt voorts nog over de para-militaire Bri tish South African Police (BSAP) van 8.000 man en 35.000 reservisten. Een derde van de actieve sterkte van de BSAP wordt gevormd door de blan ke bevolking, maar bijna driekwart van de reservisten zijn blanken. Wat de sterkte is van de verschil lende nationalistische eenheden die op verschillende plaatsen worden op geleid of al opgeleid is zal moeten blijken als zij daadwerkelijk tot een omvangrijke aanval zouden over gaan. ROME <DPA> De Italiaanse ad- vocaat Vittorio Antonelli uit Rome is gisteren tijdens een verhoor door de justitie in verband met d,e Lockheed-affaire onder arrest gesteld. Antonelli zou nauw hebben samen- gewerkt met de directrice van de bemiddelingsfirma "Cornel" in Ro me, Maria Paya. Tegen haar en de advocaat en Lockheed-medewer ker Antonio Lefebvre lopen al ar restatiebevelen. Zij zijn vermoede lijk naar het buitenland uitgeweken. Lockheed zou Comel steekpennin gen hebben gegeven waarmee mili tairen en politici zouden zijn omge kocht voor de aankoop van 14 Her cules-transportvliegtuigen door Ita- x hë De hoofdredacteur van de Süd- "Öeutsche Zeitung heeft gisteren een Aanklacht wegens laster ingediend tegen CSU voorzitter Franz Jozef Strauss. In een interview met "Die Welt", een blad van de Springer- groep, had Strauss de benaming 'gangster-artikel' gebruikt voor een verhaal in de Siiddeutsohe Zeitung onder de kop 'Hoe is de Starfighter aangekocht voor de Bundeswelir. I «Herinneringen aan een miljarden zaak". In de tijd dat de Bondsrepu bliek de Starfighters aanschafte was Strauss minister van Defensie. Hij --heeft steeds ontkend dat hij daar- j voor steekpenningen van Lookheea zou hebben gekregen. Strauss heeft gisteren opnieuw ontkend dat hij indertijd, als minis ter van Defensie, dankzij steekpen- ningen heeft gekozen voor de F-104 t Starfighter van Lockheed. Strauss stelt, dat hy, toen de nieuw leven ingeblazen "Luftwaffe" moest kiezen voor een standaardjager, zelf de voorkeur had gegeven aan de Franse Mirage, en wel uit politiek oogpunt. 'Ik heb de Starfighter heus niet opgedrongen aan een tegenstribbe lende Luftwaffe", zegt Strauss in het interview met "Die Welt", "maar mijn poging om de Mirage uit politieke overwegingen te pousse ren werd met overtuigende techni sche argumenten ten gunste van de Starfighter verworpen". De Spaanse regering heeft giste ren na afloop van een kabinetszit ting bekend gemaakt dat zij bevel heeft gegeven tot het instellen van een diepgaand en dringend onderzoek naar beschuldigingen dat er Spaan se functionarissen betrokken zijn bij het omkoopschandaal van de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Volgens goed ingelichte kringen heeft Lockheed in 1972 twee contrac ten gesloten met de Spaanse regering voor de verkoop van zeven vliegtui gen van het type Hercules C-130 met een totale waarde van 50 55 miljoen dollar. Een woordvoerder van Lockheed in Spanje heeft ontkend dat zijn maatschappij in Spanje steekpennin gen heeft betaald. Een federale rechtbank in Washing ton heeft gisteren de Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing gelast haar papieren over te leggen aan de com missie voor het toezicht op de beurs. De rechtbank bepaalde voorts dat de beurscommissie de gegevens en de resultaten van het onderzoek naar Boeing voorlopig geheim moet houden. Die eis was door Boeing gesteld. Boeing is 's werelds grootste fa briek van lijnvliegtuigen en ook een belangrijk producent van helicopters. Onlangs is in Egypte een onderzoek ingesteld naar mogelijke betalingen door Boeing aan functionarissen van de Egyptische luchtvaartmaatschap- Pij. Zou men radio-Peking geloven, dan moet de huidige strijd op het terrein van China's binnenlandse politiek worden beschouwd als een voortzet ting van de "culturele revolutie" uit de jaren-'60 en als "een nieuwe bot sing tussen de proletarische en kapi talistische klassen". Volgens het "Volkdagblad" in Peking zouden de "kapitalisten" kritiek geleverd heb ben op de kwaliteit van onderwijs en wetenschap en getracht hebben de massa af te houden van de klassen strijd en de noodzaak van produktie en economische ontwikkeling naar voren geschoven hebben. Maar "voor zitter Mao doorzag hun trucs en on derstreepte, dat klassenstrijd de hoofdzaak is". En dus "moeten wij de strijd tegen de kapitalisten voort zetten, anders ontstaat er een con tra-revolutionaire macht en wordt de marxistisch-leninistische party ver anderd in een revisionistische. Heel China zou van kleur veranderen, om dat een nieuwe kliek gepoogd heeft de verslagen landheren weer aan de macht te brengen", aldus het Volks dagblad. Die krant liet' duideiyk doorschemeren hoe, na het wegzui veren van de vroegere president Lioe Sjao-tsji en de ex-minister van De fensie Lin Piao, thans ook de 71- jarige vice-premier Teng Hsiao-ping niet aan de communistische maat staven blykt te hebben voldaan en daarom de functie van premier, als opvolger van Tsjoe En-lai, aan Hoea Koeo-feng moet overlaten. In het sterk-maoïstische Sjanghai om schreven de muurkranten Teng als "China's tweede Chroesjtsjow" (de "eerste Chroesjtjow" was oud-presi dent Lioe Sjao-tsji). Teng moet wel gedacht hebben, dat de geschiedenis zich herhaalt, want ook al in 1968 werd hy als "renegaat (overloper) en contra-revolutionaire revisionist" uit de leiding verwUderd. En zo ïykt zyn recente eerherstel hy werd 3 jaar geleden vry plotseling vice-premier, mede-voorzitter van de party en stafchef van het leger van tyde- ïyke aard te zyn geweest: zyn "be rouw" over zyn vroegere fouten heeft weinig geholpen. En daarmee is in feite het testament van Tsjoe En-lai ongedaan gemaakt. Want het was de zieke Tsjoe die, op zoek naar een ge schikte opvolger, Teng als zyn erf genaam verkoos. Teng was immers secretaris-generaal van de party ge weest een man met bestuurservaring en bedreven in de buitenlandse poli tiek. En nu krygt hy te horen, dat zyn boetvaardigheid "voorgewend" was en dat hy zich heeft schuldig gemaakt aan "sabotage van de poli tiek van voorzitter Mao". Waarin be staat dan wel die "sabotage"? Het gaat kenneiyk om de vraag hoe Chi na zyn gigantische vraagstukken op allerlei terreinen de baas kan wor den. Teng is klaarbiykeiyk een voor stander van een pragmatische koers en wilde byv. akkoordionen, toesla gen voor overwerk en groei van de koopkracht. Maar dat zou de "zui verheid" van Mao's leer in gevaar brengen en het "kapitalisme" aan wakkeren. Kortom, het gaat om de vraag of de economie al of niet aan gezwengeld moet worden via de weg van "loon naar werken". Hoe Teng daarover denkt, is duidelyk. Want al in 1962 stond Teng op het standpunt, dat "katten die muizen vangen, goede katten zyn of ze nu wit of zwart zyn". Mao en zyn aanhangers vrezen, dat dit standpunt "nieuwe kasten en een nieuwe elite" in het leven zal roepen. De achtergrond van de interne stryd in China gaat dus, globaal ge nomen, om de vraag of men betaald moet worden naar zyn behoefte (Mao) dan wel vooral naar zyn pres tatie (Teng). Ultra-links keert zich nu tegen "de afwyking van rechts" en dat gaat in feite ook in tegen de opvatting van de wyien Tsjoe En-lai, dat China vóór het einde van deze eeuw 's werelds leidende economische macht moet zyn. Nu beschikte Tsjoe over de behendigheid èn over het gezag de tegenstrydige opvattingen in de party te verzoenen. Zelfs Mao moest met de zienswyze van Tsjoe rekening houden, maar diens dood heeft nu het evenwicht verstoord: de "gematigden" (volgens hun tegen standers "de kapitalisten") zitten op het ogenblik in de hoek waar de sla gen vallen. De "consumptie-maat- schappy van Chroesjtsjow" die ove rigens alleen maar een wat ruimere keus van alledaagse goederen bete kende is aan scherpe kritiek on derhevig. De spanning biyft aanhou den en daarmee behoudt Mao zyn macht en zyn roem van alwyze voor zitter, grote leidsman en wat er nog meer aan fraaie titels pleegt te cir culeren. De vraag is intussen gewet tigd, zoals de Londense "Times" de zer dagen schreef, of er nu werkeiyk een nieuwe "culturele revolutie" op komst is. Want die genoot, zo nodig, de steun van het leger en stond on der de geheime leiding van een kleine groep, die rechtstreeks verantwoor ding aan Mao schuldig was. De om standigheden zyn echter veranderd, vooral omdat Mao's naaste mede standers van toen uit de gratie zyn: hy is geen man gebleken die in staat is echte trouw aan te kweken. Boven dien kan hy niet rekenen op een nieuwe generatie van de Rode Garde, afgezien nog van zyn lichamelyke zwakte die hem verhindert als leider op te reden van een machtige cam pagne tegen Teng. Nu wil dat nog niet zeggen, dat die dus niets te vrezen heeft. Want Tengs tegenstan ders kunnen zich gemakkeiyk beroe pen op Mao's "goedkeuring". Overi gens acht de "Times" nog om een andere reden een nieuwe culturele revolutie onwaarschyniyk- in by na alle provinciale partycentra zyn be- stuurs- en militaire leiders aan de macht die zeer kritisch stonden te genover het extremisme van bedoelde revolutie. Het ïykt dus niet verstan dig zich op een dwaalspoor te laten brengen door de luide kreten van Pekings pers en radio. Waarschyniyk is de nieuwe premier Hoea Koeo-feng een overgangsfiguur en is het nog een open vraag wie straks de koers zal aanwyzen wanneer ook Mao weg valt. Zeker, vice-premier Teng is (nog) niet de eerste geworden, maar zyn macht is aanzieniyk: eerste vice- premier, vice-voorzitter van de party en stafchef van het leger. Vooral die laatste functie dient niet onderschat te worden. Kreten als "goelasj-com munisme in Sowjetrussische styi" en "zwarte handen die het proletariaat hebben aangevallen" klinken indruk wekkend, maar betekenen nog niet dat de "pragmatische" koers verlaten wordt. Het is allemaal nog rykeiyk vaag. Niet vaag is, dat de vooruit gang van China allerminst gediend is met een aanhoudende interne stryd, die de kracht van het land in de laatste tientallen Jaren meerma len ernstig ondermynd heeft. Rl. JrL LOS ANGELES (AFP) De Ame rikaanse oud-president Richard Ni xon is vandaag in Peking aangeko men, precies vier jaar na zijn his torische bezoek dat de opening bete kende van een nieuwe vriendschap pelijke relatie tussen China en de Vrenigde Staten. Het echtpaar Nixon besteedde geen aandacht aan de ongeveer 60 journalisten die naar de luchthaven waren gekomen. Het publiek werd op een afstand gehouden. In de Verenigde Staten zijn de meningen sterk verdeeld over de reis van Nixon. Zijn tegenstanders stellen dat hij altijd gezondheidsre denen heeft aangevoerd om onder vragingen in verband met het Water- gate-schandaal te ontgaan, maar dat hij nu geen enkel bezwaar ziet in de verre en vermoeiende reis van ver moedelijk tien dagen. De ex-presi dent die op 9 augustus 1974 wegens zijn aandeel in de Watergate-zaak het veld moest ruimen, zag er ge bruind en gezond uit NEW YORK (Reuter/UPI) Ondersecretaris Roberto Guyer van de Verenigde Naties vertrekt maandag naar Israël, Egypte, Syrië en Jordanië. Hij gaat de vier regeringen polsen over de mogelijkheid het vredesoverleg inzake het Midden-Oosten te hervatten. Guyer, een Argentijn, begint zijn rondreis in Israël. Verdere bijzonderheden over zijn reisschema zijn niet bekend gemaakt. Guyer, op het secretariaat-gene raal belast met politieke kwesties, treedt op als persoonlijk gezant van secretaris-generaal Kurt Waldheim. Hij is reeds herhaaldelijk voor Waldheim in het Midden-Oosten op pad geweest. President Anwar Sadat is van daag naar Saoedi-Arabië gereisd. Tijdens dit bezoek van vijf dagen zal hij proberen meer financiële en politieke steun te krijgen voor zijn Midden-Oosten politiek. Volgens diplomatieke bronnen zal Sadat er bij de besprekingen met koning dialed naar streven de vorst over te halen hem te hel pen bij het verbeteren van de rela ties tussen de Arabische landen on derling. Voornamelijk Egypte ener zijds en Syrië en Jordanië ander zijds. Het bezoek van Sadat aan Riad is de eerste etappe van een reis die hem naar Koeweit, de Verenigde Arabische emiraten, Qatar en Bah rein zal voeren. Sinds de Arabisch-Iera^lische oorlog in 1973 heeft Saoedi-Arabië Egypte meer dan twee miljard dol- las aan hulp verstrekt. President Sadat verklaarde vorige maand dat hij voor de Jaren 1976 en 1977 vier miljard dollar aan buitenland se hulp nodig heeft om Egypte uit de economische moeilijkheden te halen. In het Egyptische parlement is er de laatste weken op aangedrongen dat de olierijke Arabische landen hun bijstand aan Egypte vergroten. Daarbij were! er aan herinnerd dat dit land de grootste last van vier oorlogen met Israël heeft gedragen. Hoewel Egypte over de geld stroom vanuit Saoedi-Arabië niet zoveel te klagen heeft is men in Cairo van oordeel dat de steun op het politieke front wel wat enthou siaster zou kunnen zijn. Men zegt dat de in maart vorig Jaar ver moorde koning Feisal de politiek van Egypte krachtiger steunde dan nu zijn opvolger koning Chaled doet. In dit verband wijst men er op dat Saoedi-Arabië weinig of BONN (SP) De Westduitse Bondsraad ("Eerste Kamer") heeft gisteren een wetsontwerp afgewezen datde normen voor al of niet toe lating van politieke radicalen in overheidsdienst voor het gehele bondsgebied beoogde te regelen. De ze "radicalen-wet" ging er van uit dat het lidmaatschap van een niet verboden extremistische partij (com munisten, nationaal-democraten) op zichzelf nog niet voldoende is om ge gadigden de weg naar een vas te ambtelijke instelling te versper- De christen-democraten die an ders dan in de Bondsdag in de niets doet om de kloof tussen Egyp te en Syrië te overbruggen. In Cai ro maakt men zich ongerust over de toenadering tussen Jordanië en Sy rië, die zich sinds enige tijd afte kent. Op zijn reis wordt president Sa dat vergezeld door premier Mam- doeh Salem, minister van Buiten landse Zaken Ismail Fahmi en ver scheidene andere leden van het ka binet. Bondsraad een meerderheid hebben eisen dat het lidmaatschap van een dergelijke partij al voldoende reden is iemand niet tot een functie bij de overheid toe te laten. Gevolg van de afwijzing is dat elk van de tien deelstaten nu weer naar eigen inzicht en opvatting sol licitanten voor de overheidsdienst aanneemt of afwyst. Daarmee wordt de rechtsongelijkheid in de hand gewerkt, evenals de kwalijke prak tijk die in dit land als "anuffelarij naar de gezindheid" wordt omschre ven en die soms uiterst bedenkelijke vormen aanneemt. SAN FRANCISCO (AP) Patricia Hearst tijdens haar proces. Patricia heeft gisteren op haar 22ste verjaardag tij dens een kruisverhoor van de openbare aanklager gezegd dat zij tijdens haar onderduikperiode geen contact met haar ouders had gezocht uit angst voor wraak van haar ontvoer ders. De müjonairsdochter verklaarde dat Wendy Yoshimura, haar kamergenote die vorig jaar september samen met haar werd gearresteerd, dit verscheidene malen had voorgesteld. Eerder tijdens het proces had Pat Hearst het echtpaar Harris al genoemd als haar voornaamste kwellers. 32-jarige Wendy Yoshimura moet terecht staan op beschuldiging van illegaal bezit van explosieven. Donderdag werd ze ondervraagd over de periode voor haar arrestatie, waabij ze negentien keer gebruik maakte van het vijfde amendement, hetgeen inhoudt dat iemand kan wei geren op een vraag te antwoorden als dit antwoord voor hem öf haar bezwarend zou kunnen zijn. Haar verdedigers zijn nog steeds gewikkeld in de strijd met de openbaar aanklager over het al of niet voor de jury laten afspelen van een geluidsband die is opgenomen in de gevan geniscel van Patricia Hearst, waarop ze tegen een vroegere vriendin zegt dat ze kwaad is over haar arrestatie en een "revolutionair feministisch perspectief'heeft onticikkeld. Patricia Hearst gaf gisteren ook toe dat ze haar ontvoerders ervan had weten te overtuigen dat ze een van hen was ge worden. De openbaar aanklager concludeerde hieruit dat het verhaal dat ze aanvankelijk had verteld over martelingen en voortdurende angst in elk geval gedeeltelijk onwaar was "U had hen er van overuigd dat u een van hen was, niet' waar", aldus de openbaar aanklager Browning tijdens het kruisverhoor. "Ja", antwoordde Patricia Hearst. "U acteerde dus eigenlijk grotendeelsnietwaar?m "Ja." Bent u een goede actrice?" "Dat zou ik niet willen zeggen "Acteert u nu?" Hierop greep haar verdediger F. Lee Bailey in die luid te gen de laatste vraag protesteerde. Zijn cliënte begon te hui len, waarop de rechter het protest niet gegrond verklaarde maar Bailey wél beval minder luid tekeer te gaan. De verkiezingscampagne in de Verenigde Staten is al in volle gang. Ook president Ford zet zijn beste beentje voor om stemmen te winnen. Zo te zien lukte hem dat aardig in het plaatsje Keene, waar hij een hartelijk onthaal kreeg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9