"Voor Alphen kortere verbinding mogelijk" nog ingeschakeld Buitenom Binnendoor Kabinetzonder helm op de snorfiets mag Aardappel verkoop zonder winst ZEKE Saterdag 21 februari 1976 AMMERZODEN (ANP) -- Prins Claus heeft gistermid dag Kasteel Ammersoyeu in het Gelderse Ammerzoden of ficieel geopend. Hij deed dit door in de monumentale schouw in de ridderzaal een vuur te. ortsteken. Het uit 1384 daterende kasteel werd in de jaren '50 aangekocht door de stwhtir.g "Vrienden aer Geldemhe Kasteelen". De icstavraVe die vele jaren heeft gedeind kostte in to taal zeven mïlio^'i gulden. Kasteel Amvnrsoy..n is mo menteel gedeeltelijk in ge bruik als gemeentehuis. Hel resterende deel van het kas teel is voor bezichtiging opengesteld. In één van de bovenzalen is een museum ingericht. DEN HAAG (SP) Snorfietsers hoeven geen helm te dragen. Voor waarde is dat deze lichte bromfiets niet harder kan rijden dan 20 km per uur. Het kabinet heeft dat gis teren tijdens zijn wekelijkse vergade ring beslist. Om deze uitzondering op de regel, dat bromfietsers een goedgekeurde helm moeten dragen mogelijk te maken, is een wijziging van het Reg lement verkeersregels en verkeers tekens noodzakelijk. Met deze wijziging komt de re gering tegemoet aan de bezwaren van mensen die om medische rede nen geen helm op het hoofd kunnen verdragen. De helm stuitte ook op verzet bij bevolkingsgroepen die in klederdracht lopen. Inspelend op de verwachte vraag naar snorfietsen, heeft de industrie reeds types van deze lichte brommers ontworpen. Wat uiterlijk betreft lijkt de snorfiets meer op een fiets dan op een brommer. Een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) heeft uit gewezen dat een snorfietser zonder helm even veilig is in het verkeer, als een bromfietser met helm. De duopassagier op een snorfiets hoeft ook geen helm te dragen. Overigens, zo tekent het ministerie van verkeer en waterstaat aan, is 't natuurlijk wel veiliger op de snor fiets een helm op te hebben. Om de snorfietsen een duidelijk afwijkend uiterlijk te geven van bromfietsen, zal in de keuringseisen worden voorgeschreven dat de wielen een maximale velgdiameter mogen hebben van twaalf inch, aanzienlijk kleiner dan een bromfietswiel. Staatssecretaris voor provincies DEN HAAG (SP) Het ministe rie van Binnenlandse Zaken wil een aparte staatssecretaris voor de reor ganisatie van het binnenlandse be stuur. Deze reorganisatie houdt in dat ons land wordt verdeeld in ruim twintig provincies. De taken van de minis ter van Binnenlandse Zaken zullen daardoor aanzienlijk worden ver zwaard, zo verwacht men op het mi nisterie. ÏÏ'ARMONDS ACTIECOMITÉ OVER SCHIPHOLLIJN: ARNHEM (ANP) Tot eind maart verkoopt Co-op-Gelderland <24 zaken in de provincie) aardap pelen zonder winst. Dit betekent op het ogenblik voor de huisvrouwen een kilo aardappelen voor de prijs van 86 cent. Directeur B. Roetert zegt hiertoe te zijn gekomen om de consument niet langer de dupe te laten worden van de gigantisch gestegen aardappel prijzen. Ten koste van de handel en de consumenten worden naar zijn mening grote speculatiewinsten ge boekt. Overheidsmaatregelen kun nen daaraan niets veranderen. Hij hoopt dat zijn voorbeeld door ande re winkelbedrijven zal worden ge volgd. Demonstratie tegen fascisme (van één onzer verslaggeefsters) WARMOND Het is mogelijk, dat Alphen aan den Rijn een kor tere verbinding krijgt met Am sterdam CS, terwijl Leiderdorp, Leiden-Oost een directe verbin ding met deze steden krijgen, zon der dat de verbinding van Zoe- termeer, Pijnacker en Nootdorp met de grote steden daar schade van ondervindt. Dit stellen het actiecomité Schiphol- spoorlijn Warmond, de koninklijke watersportvereniging „De Kaag", de werkgroep milieubelheer van de Leid- se Universiteit en de vereniging tot behoud van het open karakter van de Meerlanden, in haar nota over de Schiphollijn aan de Tweede Kamer. Zoals bekend is er enige tijd een dis cussie gaande tussen de minister van Verkeer en Waterstaat en het actie comité over de Schiphollijn. die zich toespitst op de keuze van het tracé voor die lijn. Op 28 Januari verzond de minister een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij stelde, dat het tracé, zo als dat door het actiecomité wordt voorgesteld, zodanige nadelen heeft, dat een heroverweging van de be paling van een dergelijk tracé geen aanbeveling verdient. De minister verzond deze brief naar aanleiding van een vroegere nota van de actievoerders, die vlak voor het kerstreces van de Kamer, in de cember vorig jaar voor het Tweede- Kamerlid Van Kuyen (PPR) aanlei ding was, zijn motie over de Schip hollijn aan te houden. In deze motie stelde Van Kuyen de minister voor zijn keuze voor het Schiphol-traject nader te bekijken aangezien, naar zijn mening, het door het actiecomité voorgestelde traject de moeite van het overwegen waard was. Het actiecomité antwoordt nu met een nieuwe nota aan de Tweede Ka mer. vlak voor de motie van Van Kuyen (aanstaande dinsdag) op nieuw zal worden behandeld en waarschijnlijk in stemming gebracht. Het is een nieuwe poging van het actiecomité om het beleid van de mi nister, die blijft volhouden, dat zijn tracékeuze (het zogenaamde tracé 2) de Juiste is, om te buigen-. Het plan van het Warmondse actie comité, om o.a. Alphen aan den Rijn een betere verbinding met de steden Amsterdam en Den Haag te geven, sluit wonderwel aan bij de verstede- lijkingsnota van minister Gruyters. Daarin wordt een verdere groei van bovengenoemde gemeenten voorge steld. En die verstedelijking vraagt om een betere verbinding van deze plaatsen met de grote steden in de Randstad, aldus de nota van het actiecomité. tijd vergen de Schiphollijn volgens 't idee van het actiecomité aan te leg gen, dus tijd hoeft er niet verloren te gaan. Als voorbeelden van een „snelle rap- portgeving" noemt de nota onder an dere het rapport betreffende de Oost- lijn van de metro in Amsterdam, dat slechts acht maanden tijd in beslag heeft genomen, en dat ter afsluiting van de Oosterschelde. dat in twee maanden op tafel kwam. Conclusie: er zijn voldoende aanwijzingen, dat een vergelijkend onderzoek in een bestek van zes maanden zijn beslag kan krijgen. De kosten van de Schiphollijn vol gens het plan van het actiecomité, zouden zoveel meer gaan bedragen, aldus de minister, dat daarom ook geen sprake kan zijn van de aanleg hiervan. Ook dit wordt door de op stellers ontkend. 10 miljoen lager Slechts half jaar Maar er zijn nog meer pijlen op de boog van de voorstanders van de zogenaamde „alternatieve Schiphol lijn (tracé 7)". Ten eerste ontzenuwt de nota het argument van Westerterp, dat een nadere bestudering van hun tracé keuze vele jaren onderzoek en werk extra zou vergen, waardoor de zo broodnodige aanleg van de Schiphol lijn nog langer wordt uitgesteld. Ja zelfs in gevaar komt. Nee. zegt de nota, een verder onder zoek naar de kosten en baten van het traject hoeft slechts een half Jaar te duren. Bovendien zal het minder Er van uitgaande, dat men zich te vreden stelt met een hoge brug over de Ringvaart in plaats van een tun nel er onderdoor (dit laatste geniet evenwel de voorkeur van de War- monders), zouden de kosten voor tracé 7 zelfs op 10 miljoen lager ko men, dan die voor het door Wester terp voorgestelde tracé. Een tunnel onder de Ringvaart maakt het be drag hiervoor inderdaad 70 miljoen hoger. „Maar dan is er ook een uit muntende verbinding, terwijl aan het door Westerterp gekozen traject met het oog op de toekomst nog veel ha ken en ogen zitten. Wil men een snelle spoorwegverbinding Amster dam—Rotterdam, naar het zuiden, dan moet er een nieuw traject wor den aangelegd, als tracé 2 er ligt. Als men echter uitgaat van de aanleg van tracé 7 dan hoeft er niet meer gesleuteld te worden. Daar kunnen de „snelle treinen" van de toekomst gemakkelijk overheen". Verdere voordelen volgens de op stellers van de nota zijn. in tegenstelling tot het tracé van de minister geeft tracé 7 nauwelijks ennige ongunstige kaveldoorsnijding en daardoor een uiterst geringe aan tasting van agrarische belangen; ir de verdraaiing van de zogenaamde „Zwaneburgbaan" ter vermindering van de geluidsoverlast kan zonder meer doorgang vinden, terwijl het Schipholtraject, zoals dat volgens het plan van Westerterp zou worden uit gevoerd. dat niet toestaat; de spoorlijn zou aan de oostzijde van rijksweg 4 komen te liggen, daar door minder ruimte in beslag nemen, terwijl een in alle opzichten bevredi gende aansluiting van kruisende we gen op rijksweg 4 mogelijk is. Kortere reistijden De nota wijst er met nadruk op, dat het traject op de nieuwe lijnen kor tere reistijden biedt en betere moge lijkheden tot dienstbetoon op de „oude lijn". Bovendien geeft het een grotere be drijfszekerheid dan het door de mi nister voorgestelde traject, omdat twee onafhankelijk van elkaar wer kende verbindingen tussen Amster dam en Rotterdam-zuid ontstaan, die eikaars functie bij storingen kun- Als laatste punt stelt de nota, dat naast Rotterdam, Leiderdorp en Warmond nu ook het openbaar lichaam Rijnmond zich heeft uitge sproken over de wenselijkheid de verdiensten van het „alternatieve" traject nader te onderzoeken. in Spanje ANS wordt toch DEN HAAG (ANP) Voor het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft het comité Vrij Spanje gisteren gedemonstreerd te gen het fascisme in Spanje. Volgens het comité is er ook na de dood van Franco geen sprake geweest van democratisering. Met spandoeken en sandwichborden hebben de demon stranten twee uur voor het ministe rie gestaan. Gisteren bracht de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Areilza een bezoek aan zijn Nederlandse collega, minister Van der Stoel. Het Leids Spanje-comité heeft daar over een protesttelegram verzonden aan minister Van der Stoel. Dit telegram luidt als volgt: geen onderhandelingen met vertegen woordiger van fascistisch Spanje, Leids-Spanje comité. Kans op naakt zwemmen in DEN HAAG (ANP) Op grond van nieuwe wetenschappelijke ontdek kingen heeft staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) be sloten de Astronomische Nederland se Satelliet (ANS) gedurende een kor te periode, van 1 maart tot 19 april 1976, opnieuw in te schakelen. De kosten hiervan vergen een bedrag van 450.000 gulden. De bewindsman is daarmee terug- advertentie Vlissingen ^auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand VLISSINGEN Voor de Zeeuwse naaktzwemmers begint in Vlissin gen waarschijnlijk de victorie. B en W van die plaats stellen namelijk voor de algemene politieverorde ning zodanig aan te vullen, dat naakt zwemmen op bepaalde Vlis- singse stranden mogelijk wordt ge maakt. Het is de eerste gemeente in Zeeland die op een stuk speciaal voor dit doel aangewezen strand blote zonaanbidders zou willen toe laten. Maar daarvoor moet eerst een hoofdstuk aan de AP V. van VJissingen worden toegevoegd. storm wettelijke aansprakelijkheid voor particz!ekt'è RING ziektekosten ....omzékeriezijnl mag Inlichtingen mh uw assurantie*» of eventueel mo verzeker i v qsmaatsehapp <j UpMriplri 68 r'dem-3 «tl. 010-386844; gekomen op zijn beslissing om een streep te zetten onder het ANS-pro- gramma (kosten 82 miljoen), om dat hij sinds enkele dagen beschikt over nieuwe wetenschappelijke ge gevens. Het betreft hier röntgenuit- barstingen in bolvormige sterrenho pen (zeer dichte verzameling van sterren) die een periodiek karakter schijnen te vertonen. Hierbij komen voor aardse begrippen onvoorstelba re hoeveelheden energie vrij. Bolvormige sterrenhopen zijn oude structuren, die stammen uit het begin van de ontwikkeling van het heelal. In zekere zin zijn het oude structuren uit de periode waar- In ons melkwegstelsel ontstond. De ze nieuwe sensationele ontdekking plaatst de sterrekundigen voor ve le raadsels. Dank zij de beslissing van staatssecretaris Klein kan ANS nu weer aparte objecten in de ruim.- te bestuderen, waardoor nieuwe in formatie over deze verschijnselen kan worden verkregen. Voetbal De inhaalwedstrijd in de eredivisie tussen Go Ahead Eag les en Roda JC, die was vastgesteld op zondag 29 februari is verplaatst naa~ zaterdag 28 februari, aanvang half zeven. Belde clubs hebben hier toe besloten in verband met de tele visieuitzending van het toernooi om het wereldkampioenschap schaat sen in Heerenveen. GRATIS BOS AFGESTROOPT LELYSTAD (ANP) Het bos dat de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders heeft uitgegeven voor het gratis halen van bomen, is een overweldigende trekpleister geworden. Honder den tuinbezitters zijn gisteren drukdoende geweest bomen uit te graven. Rond het middaguur was er voor de nieuwkomers nauwelijks eer te behalen. De berken waren "uitverkocht" en wat eens bos was, gaf een aanblik alsof het een slagveld was. Goudvis (2) b. Een brief van mevrouw mr Ch. Kool-Bouman uit Leiden: "In de door u verzorgde kolom "Buitenom/Binnendoor in uw krant van 14 februari schrijft u onder het kopje 'Goudvis' dat ko ninklijke figuren een samenle ving opluisteren; dat die luister één van de wezenlijke trekken is van een monarchie, maar dat dank zij de kleiner wordende we reld, de groter wordende telelen zen en de driester wordende Journalisten er geknaagd wordt aan die luister. En dan vertelt u dat u 'eigenlijk het meest verbaasd heeft bij alle informatiegeweld rond prins Bernhard, dat het le zende, luisterende en kijkende pu bliek zo kalm, onverschillig bijna reageert'. U concludeert dat de tijd voorbij is waarin buitenlandse bladen met 'allerlei opruiends' er in aan de grens werden tegen gehouden; de hoofdredacteuren door de minister-president bij el kaar werden geroepen 'om toch vooral de stormen rond de troon niet extra aan te blaren'; - voor bij -. zoals zovele sprookjes", wat volgens u de reden wel zal zijn van het uitblijven van die door u verwachte brieven van lezers. Nu u de lezers zo nadrukkelijk uitdaagt wil ik de handschoen wel oprapen. Laat ik u om te beginnen een andere mogelijke reden voorleggen voor het uitblijven van die reactie van lezers: Gaat het hier wellicht om een geval van immuun worden? Zou het ,kalm, onverschillig bijna' re agerende publiek niet langzamer hand tegenover de voortdurende besmetting door de 'steeds dries ter wordende Journalisten sinds oude tijden ook wel aangeduid als 'persmuskieten' - een dermate grote weerstand tegen ziektekie men hebben weten te ontwikke len, dat het daardoor niet meer kan worden gedeerd? Zou het daarom maar niet liever de voorkeur geven aan rustig af wachten tot de tijd ooit eens aan breekt waarop ofwel deze vol ijverige Journalisten ofwel andere personen "feiten of omstandighe den' zullen aandragen, waaruit n redelijk vermoeden van schuld aan enig strafbaar feit voort vloeit', vóórdat - zoals de wet eist wie dan ook wordt aangemerkt als verdachte? Wat mij eigenlijk het meest verbaasd heeft bij alle informatie - geweld is, dat iedere burger van Nederland pas 'verdachte' wordt, wanneer ten opzichte van hem of haar dergelijke feiten of omstan digheden aanwezig zijn bevon den, maar dat een 'koninklijke fi guur' blijkbaar dit elementaire recht dient te ontberen; en. dat zo iets kennelijk géén verbazing opwekt in Nederland. Zouden de Journalisten en in het algemeen het Nederlandse volk de "konink lijke figuren' zo verheven achten dat deze de wettelijke bescher ming van de burgers wel kunnen missen? Maar nu even ernstig; Prins Bernhard maakte in het najaar van 1936 zijn entree in het Ne derlandse leven en liet zich ken nen als een eenvoudig, beschei den man. Toen deze van oor sprong Duitse prins in 1940 tij dens de Duitse bezetting als eer ste lid van het Koninklijk Huis Jarig was, wist het Nederlandse volk héél goed wat men aan de ze mens had en tooide zioh dui delijkheidshalve niet de borst met het tot de oorlog gebruikelij ke oranje strikje, maar met de witte anjer van de prins (alras was dan ook tot in de wijde om geving geen enkele witte anjer meer te bemachtigen!). De prins heeft inmiddels bijna veertig ja ren temidden van ons volk ge leefd en gewerkt. Als de na-oor log se generatie nu nog niet weet, wie deze mens is, moet zij maar gebruik maken van de bij solli citaties gebruikelijke methoden om iemand te testen en via gra- fologisch onderzoek en geboorte horoscoop nagaan of deze mens mogelijke "oneerlijke trekjes" in zich heeft, die hem zouden kun nen voorbestemmen om, wanneer de omstandigheden daartoe aan leiding zouden geven, een soheve schaats te rijden". Goudvis (3) Tot zover mevrouw Kool- Bouman en daar kunnen de Journalistiek en de subcommissie uit de Amerikaanse Senaat het mee doen. waarbij dan wel de aantekening dat die senator Church 52 is en dus alleen maar moeizaam tot die „naoorlogse ge neratie" valt te rekenen. En dat tot die persmuskieten ook de Jongens van de Washington Post behoorden, die vriend Nlxon de den koppetje duikelen. In elk geval kwam het verma nend woord van mevrouw Kool te laat om de internationale pers tot andere gedachten te brengen en zo prijkt prins Bernhard op de voorpagina van tenminste drie periodieken van wereldfaam en' importantie: de conservatieve „Economist" uit Engeland, de libe rale "Spiegel" uit de Bondsrepu bliek en de middle of the road- achtige Newsweek uit de VS. Ik voeg er dan nog aan toe dat het zeer behoudende, ijzervreterige Time de nodige binnenpagina's van zijn aflevering van deze week aan de omkoop-affaire van Lockheed en een aantal van de dramatis personae daar rondom wijdt. Daarbij constateer je, met een lichte patriottistische wrevel, dat Nederland niet een bijzondere behandeling geniet, maar ge woon in de rij meem arch eert met Japan. West- Duitsland. Ita lië, Columbia, waarbij Je dan bo vendien de indruk krijgt dat men meer inzit over de politieke impli caties in die eerstgenoemde drie landen dan over de rimpels in onze eigen nationale vijver. Al leen de Spiegel gaat zeer nadruk kelijk in op het Oranjehuis (voert op de omslag mede een foto van koningin Juliana). De Ameri kaanse bladen staan wel in af zonderlijke stukken uitgebreid stil bij de prins en maken hier bij opnieuw waar dat landen met een republikeinse staatsvorm vaak een onverzadigbare voyeu ristische honger naar royalty aan de dag leggen. Veel opzienbarends komt men in die stukken overigens niet tegen, of het moest het fragmentje in 't Newsweek verhaal zijn, waarin prins Bernhard tegenover de cor respondent Endt op diens vra gen de nu al ongeveer gevleugelde woorden sprak: 'ik sta er boven'. Geen boodschap (1) Twee zaken komen steeds weer terug in de informatie uit Ameri ka. Ten eerste: het gaat zeer be slist om de corruptie-methoden van de multinationals in de Ver enigde Staten; elders in de wereld, in Europa en Japan met name, moet men de eigen beerput maar reinigen. Ten tweede: zijn steek penningen en omkoperij geen on vermijdelijke dingen bij het za kendoen op dat niveau? In het grootste deel van de we reld is het verlenen van gunsten, het geven van geschenken 'n vanzelfsprekend fenomeen in bu siness. Daarvoor hoef je niet zo heel ver naar het zuiden. De zeer serieuze "Monde" toonde zich de zer dagen in een commentaar al heel verbaasd over alle opwin ding in Nederland en de Verenig de Staten. Het hoort erbij, daar kwam dat verhaal op neer. De Economist slaat naar mijn smaak de spijker op de kop. wanneer het blad! probeert crite ria te stellen: "zelfs in de wester se landen is er morele onzeker heid. Niet wanneer een minister of ambtenaar zijn beslissingen laat beïnvloeden door giften. Dan is het duidelijk, hij en de gever hebben de wet overtreden. Het grijze niemandsland begint wan neer het niet gaat om een geval, waarin beslissingen worden geno men, maar invloed wordt uitge oefend. De Franse generaal Steh- lin die verklaard had dat de Mi- rage de mindere was van zijn Amerikaanse concurrenten als vervanger van de Starfighter. raakte volledig in discrediet toen later bekend werd dat hij zich liet betalen als 'adviseur* van Northrop. Maar zou hij net zo in diskrediet zijn geraakt, als de betalingen van Dassault waren gekomen?" Geen boodschap (2) Senator Church is een ambi tieus politicus. De man uit de staat Idaho wil eigenlijk wel de Democratische kandidaat wor den voor de komende presidents verkiezingen. Hij maakte nieuws als voorzitter v. d. senaatscommis sie die het werk van de spionage diensten (CIA!) onderzocht en hij doet het opnieuw als voorzit ter van die subcommissie voor de multinationals (veelbetekenend onderdeel van de commissie v de buitenlandse betrekkingen). Hij wil de heraut zijn voor eerlijkheid en openheid in zakendoen en] litiek het groen uitgeslagen Ide aal oppoetsen van de Founding Fathers die Juist dit jaar twee eeuwen terug de onafhankelijk heid uitriepen. De opwinding die allerlei onthullingen daarbij in Europa teweeg brengen. is Church daarbij slechts een trekkelijke zorg. Het gaat om de binnenlandse markt en men is dan best bereid om de schade naar het buitenland toe zoveel mogelijk te beperken. Zoveel mogelijk. Daarom lijkt het uiterst onwaarschijnlijk dat de commissie de namen zal hullen die bij de geheime hea rings zijn gevallen. Nogmaals, die senaatscommis sie heeft aan deze zijde van Atlantische Oceaan niet boodschap en daar heeft i niet zon ongelijk in. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7