Dierenasiel Leiden gaat weer open GROfVUIL Gastarbeiders naar barakken in Leiderdorp agenda Sauza Grieperig „Collegium1" PSP achter brandweer DR. IDEMA HOOGLERAAR LEIDENAAR KNOEIDE MET NULLEN OP ZIJN BANKBOEKJE "Huurverhoging uitstellen" Dirk Celis leverde prestatie van niveau Gestolen kiepauto de Haven ingereden Hoorzitting Maredijk LEIDEN /LEIDERDORP De eerste zes buitenlandse werk nemers, die tot voor kort in Leiden woonden, zijn gisteren tij delijk ondergebracht in de barakken naast de Touwfabriek aan de Zijldijk in Leiderdorp. Het is de bedoeling dat de komende periode 36'tot 48 "Leidse" buitenlandse werknemers daar tijde lijk ondergebracht worden. Pensions Deze barakken zijn een paar jaar geletien door een aantal bedrijven gebouwd als huisvesting voor hun werden daarna vier barakken, die leegstonden gereed gemaakt voor bewoning. De wethouders Verboom (Volkshuisvesting) en Oosterman (Maatschappelijke Aangelegenhe- buitenlandse werknemers. Volgend den) kwamen er gisteren jaar oktober zullen ze afgebroken worden, omdat de desbetreffende grond een industriebestemming heeft. De gemeente Leiden zocht al enige tijd naar noodvoorzieningen je nemen. In totaal staan er Zijldonk tien barakken; de rende zes waren nog bewoond. Wethouder Verboom stelde gemeente Leiden, in kijk- «an de LEIDEN Dr. W.L. Idema ls aan de Leidse universiteit, waar hij tot dusver wetenschappelijk medewer ker was, benoemd tot gewoon hoog leraar in de Chinese taal- en letter kunde. Prof Idema (31), slaagde in 1968 cum laude voor het docto raal examen Chinese taal- en letter- kuned met als bijvakken modern Japans en sociologie der niet-wes- terst volkeren. In 1974 promoveerde hij cum laude bij prof.dr. A.F.P. Hulsewé, die hij nu opvolgt. Van 1968 tot 1970 verbleef prof. Idema voor studie in Japan en vertoefde hij aansluitend enige tijd in Hong Kong. Sinds 1972 was hij als mede werker van het Sinologisch Instituut in Leiden belast met het onderwijs op het gebied van de pre-moderne Chinese literatuur. ZATERDAG 21 ESSRUARI 1976 ZATERDAG De Burcht. Antiekmarkt. 9.30 i lb. Wereldwinkel, 's morgens geopend. Huize de Weipoort. Zoeterwoude open-dag. 2 Cultureel ten. klnderc..* Stadsgehoorzaal Centrum. kindercarnaval, 1.15 uur nam. amusemenispro- Voorscho- ZONDAG Antomlus Clubhuis, dansen 811 u. Geverstraat 65. Oegstgeest. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan den. 91 uur nam. Middelweg l&c, Leids Poppentheater .•■luucmcK 1JU, J k::ul'-!-v. ei: 125802. De Twee Spl zondagmiddag- He nk Weber De barakken in Leiderdorpbest noodoplossing voor de buitenlandse werknemers werking met Leiderdorp, ln oktober omdat er in Leiden door een aantal oorzaken te weinig huisvestingsmo gelijkheden zijn. Er zijn particulie- 1977, wanneer de barakken onher roepelijk tegen de grond zullen gaan, voor andere hulsvesting pensions verdwenen, binnenkort moeten hebben gezorgd. In elk geval gaat er weer één in de Kraaier- straat dicht en bovendien zijn de panden in de Groenesteeg te slecht om ze nog lang in de huidige staat te handhaven. De nood werd acuut toen onlangs een pand voor buiten landse werknemers aan de Morssin gel afbrandde. Dc onderhande- De huisvesting komt eind volgende maand voormalige pand van de stedelijke lichtfabrieken aan de Hooigracht voor bewoning gereed. Daar zullen 34 buitenlandse werknemers wor den gehuisvest. Verder zyn er nieuw- bouwplannen voor de Groenesteeg. Leidse stichting voor de huisvesting voor buitenlandse werknemers in voorbereiding. Intussen fungeert een door de gemeente samengestel de commissie voor de toewijzing van diverse panden. Er is de afgelopen week hard ge werkt om de vier barakken weer bewoonbaar te maken. Verboom prees in dit verband vooral de acti viteiten van de heer Haittink die enige tijd geleden een (voorlopig tijdelijk) dienstverbamd is aange gaan met de gemeente Leiden. Hij zorgt voor de contacten met de bui tenlandse werknemers. Haittink ver wees op zijn beurt een deel van de lof naar zijn echtgenote. Verboom constateerde dat de barakken ln Leiderdorp "voor nood de beste op lossing" zijn. "Als een buitenlandse werknemer dakloos raakt, hebben we nu een opvang. Wat dat betreft heeft hij nog een betere positie dan de Leidse burgers. Als die op straat komen te staan, hebben we geen opvangmogelijkheid'. De huren in de barakken liggen op 25 gulden per week per bed. LEIDEN Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen notariële studie richting G. N. Bynen (Leiden) en voor het doctoraal examen wiskun de A. J. Hundepool (Leiden), M. v. d. Nat (Leiden), T. R. Eykenschild (Leiden) en G. J. Heckman C.L. (Leiden) Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is mej. A. G. Fennema (Warmond) geslaagd voor het doctoraal biologie. 1 John Verheul Jazz-sociëteit Meerrust, Wam Jam Session. 2 30 uur nam. Zuiderkerk. Lammenschansweg. tatediensrt. 5 uur nam. MAANDAG Steenetraat lb. Wereldwinkel, buitenland- lingen met Leiderdorp, die al irakken gaande werknemers is vrijwel geheel toen in versneld tempo voortgezet Vorige week kwam men tot over eenstemming; in een paar dagen werden gemeentelijke taak geworden, dat de Stichting Migrantencentra bezig is zichzelf op te heffen. Zoals bekend is de oprichting van een Per 1 maart LEIDEN Het dierenasiel aan de Besjeslaan gaat op 1 maart a.s. weer open. Dit blijkt uit een mededeling van de stichting Nieuw Dierenasiel Leiden. door de afde- de Dierenbescher - heropening benodigde ididelen beschikbaar zijn gesteld. Het oude bestuur ls inmiddels af- vervamgen door een het hoofdbestuur voorgesteld in terim-bestuur, bestaande uit I. M. de de Klerk, voorzitter did hoofdbestuur -iet en voorzitter van de afdeding Zoeter- Leidse' dierenasiel had zich hiervoor meer), drs. B. W. Kloosterman, secre- tot het hoofdbestuur van de Neder- taais (vooraitter van de afdeling Voor landse Vereniging tot Bescherming schoten) en drs. M. de Jong, pen- van Dieren in Den Haag gewend ten- zingmeester (viee-vooraitter van de einde tot overleg over de kwestie van afdeling Leidenl. sluiting en de oorzaken daarvan te pieclnnAee „i™, TV„, „„«.w int. etend LUeSKUnOlge asiel- deskundige aangetrokken in de per soon van mevrouw C. M. Elich-De Vrijer, bestuurslid van de afdeling Gouda. Zoals bekend zag het toenmalige het hoofdbestuur bestuur van het asiel zich begin de- ling Leiden cember van het vorige Jaar om fi- ming de nanciële redenen gedwongen tot slui ting van het asiel over te gaan. De sluiting was, volgens de mededeling getreden van het stichtingsbestuur, bedoeld tijdelijk te zijn, omdat men a trouwn had in een oplossing moeilijkheden. ,Het bestuur geraken. Dit overleg is tot stand gekomen en heeft er toe geleid dat Dit bestuur heeft intussen De Haagse rechtbank veroor deelde en 24-jarige monteur, die zich in Leiden schuldig maakte aan valsheid ln geschrifte, tot een geldboete van f 1.000 en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met een proef tijd van 2 Jaar. Verdachte stond terecht, om dat hij een cijfer in een spaar bankboekje, waarop een in lage van f 10 stond, vals had aangevuld tot f 10.000. Een kennis had het boekje af gestaan. De poging lukte niet best omdat juist rente moest worden bijgeschreven en het boekje bo vendien aan een minderjarige toebehoorde. Verdachte zou daarna ook nog andere pogingen tot knoeierij hebben gedaan. LEIDEN De werkgroep Stadspolitiek van de PSP Lei den verzet zich evenals de Fede ratie van vakverenigingen te gen een huurverhoging per 1 april. Men wil uitstel tot 1 Juli. Volgens de werkgroep wordt door de vakbonden gesproken over 8% huurverhoging, maar kan dat percentage wel oplopen tot 12. "De regering gaat met deze verhoging ver uit boven de door haar geëiste en toegestane 6%", aldus de werkgroep. In formatie over ae actie kan men krijgen via Postbus 129 of 's avonds na 6 uur via telefoon- 071-132212. Dagboek van een gek Noordelnde 2a. groepen op Troef: recht onrecht wsw-groep. handen arbeid. wandkleden maken en toneel 810 uur nam. Bruggehoofd. Steenschuur 11. Leid- ^Amateur Fotografen Vereniging. Stadhuis. Gemeenteraad. 7.30 uur ganen°Tuur?1UbhUiS' overteg ^dJkor- Juridisch Studiecentrum. H" Leidse Rechtswinkel ir. do. 6.30—8.80 LEIDEN Een vrachtwagen met een toaarde van f 85.000— is in de algelopen nacht door tot nog toe onbekende oorzaak in het water van de Haven geraakt. De wagen, die eigendom is van een Wassenaars aanne mingsbedrijf, stond geparkeerd op de Langegracht. De po litie neemt aan, dat de zware kiepwagen daar is ontvreemd. De zo goed als nieuwe wagen moet aan het einde van de Havenkade in het water zijn gereden. Toen de politie ter plaatse verscheen was de onbekende bestuurder spoorloos. De wagen is vanochtend door materiaal van het Wassenaarse bedrijf zelf uit het water getakeld. LEIDEN De uiterst hachelijke onderneming van Dirk Celis en Mi- ohel Lafaille kan men in een recen sie het beste in drie vergelijkingen verwerken. Men kan de interpretatie van Celis van het stuk "Dagboek van een Gek" naar een gegeven van Nioolaas Gogol, afzetten tegen een voorgaande succesvolle voorstel ling. Voor de hand ligt dan de op voering door Maélys Morel (die ie dereen overigens kent van haar rol als Gobelea in ..Ti-Ta-Tovenaar" en van de musical 'Oh Calcutta Huub Hansen en Aat Ceelen van de trilo gie 'Het verhaal van de Nar'. On middellijk wordt in deze vergelijking duidelijk, dat Dirk Celis het gister avond in 't LAK-theater veel moeilij ker had dan de hierboven genoem de acteurs. Daarnaast is het verba le gegeven van Gogol uiterst ge compliceerd. Het leent zidh nauwe lijks, dit in tegenstelling tot de tri logie tot een vrije interpretatie en tot improvisatie. Vervolgens zou men de door „Harlekijn België" georganiseerde voorstelling, die een produktie is van het 'Harlekijn To neel' kunnen vergelijken met de in terpretatie van Henk van Ulsen. Bij deze tweede vergelijking is de typering „hachelijke onderneming" van toepassing. Als Belgisch acteur naar Nederland 'komen met een to neelstuk, dat in het verleden al op zeer overtuigende wijze door een ge renommeerd Nederlands acteur is gebracht, vereist de nodige moed. Dirk Celis bewees door hier naar toe te komen over die moed te be schikken en door hier te spelenr een zeer aantrekkelijk alternatief te kunnen bieden voor de interpreta tie van Van Ulsen. En ten derde zou men 'Dagboek van een Gek', waarbij men de volgende definitie geeft van krankzinnigheid„De melancholieke geestesgesteldheid van iemand op wiens argumenten wij geen antwoord weten', kunnen vergelijken met de door Dirk Celis op 10 Januari van het vorig Jaar opgevoerde spelin- terpretatie van het leven van de in Vlaanderen geboren dichter en filosoof Cyriel Verschaeve. Bij het trekken van deze derde vergelijking valt onmiddellijk op, dat Gogol minder mobiliserend, minder mili tant is dan Verschaeve. Bij Gogol laat men alles gelaten over zich heen gaan, terwijl bij Verschaeve de Belgische Rijkswacht herhaalde lijk heeft moeten optreden. Juist omdat Gogol minder losmaakt, dienen het talent en de geleverde prestaties van Dirk Celis haarzui- ver gesignaleerd. Opdat iedereen weet, dat een Belgische acteur Lei den bezocht en ondubbelzinnig afre kende met de ontstane misvatting, dat slechts de interpretatie van Van Ulsen van „Dagboek van een Gek" zaligmakend zou zijn. A. C. KOEKEBAKKER JR. Opknapbeurt Boeddha-zaal Gespreksavonden wwsikwu. vr. ö.iö uur nam Fr-d. Hendrikotantso^n 25 t^ldardorp °n„der*1Jswlnkftl Sopt astraat 36. tel. dag van Hl °eeDd maandaR t/m vr^" Burgerraadsman Burv Buri 1en ma., di «n woe u.< en do.avond 18.S6—20.00 uur daeoliiks tijdens kantooruren- Centrum trekkingen 16.00-18.00 Oude Rijn 88 tel. 144000 SOSJienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel. <ri.ioi;ono tt^_ „hj, uiuauiou, auuiuurug" Stadhuis). Openings- Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht Moederhulp Elke donderdag- Moederhulp (niet-gehuwde. Weduwe en weduwnaars i telefoon (na 18 uur) 761113. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder- LEIDEN In het Rijksmuseum van Volkenkunde zal volgende week de zg. Boeddha-zaal voor twee maan den worden gesloten voor een stevige opknapbeurt. Begin volgende maand gaan de afdelingen China en Japan om dezelfde reden voor een half jaar dacht. Er blijven overigens nog genoeg vertrekken in het museum toe gankelijk, zoals de aula, de ruimte naar de tentoonstelling over volks kunst in Latijns-Amerika wordt ge houden de Indonesië-afdeling. de schatkamer en de afdelingen Ame rika en Afrika. Dienstencentrum Maatschappelijk Werk Dierenhulpdienst LEIDEN Collegium Musicum onder André Kaart gaf gisteravond onder grote belangstelling een con cert in de Leidse Zuiderkerk. De op tredende solisten waren deze keer al len uit de gelederen van C. M. ge plukt. In Bachs viool-hoboconcert in d waren dat Willem Bjjleveld en Chris de Jonge. Het tempo lag met name in de hoekdelen aan de hoge kant. waardoor niet iedereen de moeilijke passages vlekkeloos kon reproduceren. Reden was de kortademigheid van de hoboïst: de griep had danig huis gehouden im het collegium. Het even wichtig gespeelde middendeel deed echter het leed snel vergeten. Eveneens min of meer koortsig zon gen Dick Huppe. Nico van der Meel en Arjan Liesker hun solopartij in Bachs cantate O ewiges Peuer. Hoe wel men tevoren wist, dat het niet best zou gaan. werd er doorgezet: dat alleen al is een compliment waard. Koor en orkest zorgden voor gave prestaties. De 2e symfonie van Saint-Saëns werd door de dirigent en het orkest met overgave vertolkt; door de bank genomen werd er op een behoorlijk niveau gemusiceerd. Wat minder ge lukkig was ik met de „beestachtige" cantate van Hans Kox wegens de vele slordigheden en de onverstaanbare teksten van Kees Stip. Dit m tegenstelling tot de twee mo tetten van Bruckner, die woordelijk te volgen waren. Bij een perfec te verhouding van de stemmen van het a cappellakoor wist Kaart een interpretatie te geven, die ontdaan was van elke zwaarwichtigheid. Mede door deze doorzichtigheid, die een in tieme sfeer creëerde, vormde deze Brucknervertolking voor mij het mooiste moment van de avond. RON HARMS LEIDEN De bewoners van de Ma redijk worden binnenkort opnieuw uitgenodigd voor een hoorzitting, waarin zij hun bezwaren tegen de vestiging van een garagebedrijf aan de Rijnsburgerslngel kunnen toelich ten. Doordat de heer Walenkamp, die het bedrijf in een loods wil gaan uit oefenen een nieuwe vergunning by de gemeente heeft aangevraagd is wethouder Verboom verplicht een nieuwe inspraakprocedure op gang te brengen. De nieuwe aanvraag van Walenkamp is vrijwel identiek aan de vorige, zijn verzoek is dit keer al leen op een andere manier geformu leerd. De bewoners van de Maredyk, die in het geweer zyn gekomen omdat het garagebedrijf voor hen de nodige ge luidshinder en parkeerproblemen met zich mee zou kunnen brengen, zijn ongetwijfeld zeer gelukkig met de stap van Walenkamp. Tijdens een deze week gehouden bijeenkomst spraken zij hun ongenoegen uit over de wijze waarop wethouder Verboom hen tydens de vorige hoorzitting heeft behandeld. Eén van de eisen was een nieuwe hoorzitting, een eis die formeel direct kan worden inge willigd. LEIDEN De afdeling Leiden van de PSP staat achter de actie van de Leidse brandweer. Op een gisteravond gehouden bij eenkomst met de raadsfractie werd een motie aangenomen, waarin het tijdens de raadsvergadering van maandag Jl. door de PSP ingenomen standpunt met betrekking tot de brandweerkwestie wordt betreurd. 'Op 16 februari Jl. verkeerden wij', aldus de motie, „m de veronderstel ling. dat het beter was om tot de begrotingsbehandeling te wachten met personeelsuitbreiding voor de brandweer en wij hebben helaas niet stil gestaan bij het feit, dat de situa tie al zo onhoudbaar was". „Het is om die reden", zo wordt in de motie voorts gesteld, 'dat wij de acties en eisen van onze brand weermannen steunen zoals we in april ook geheel achter de grieven van de ambtenaren van de Sociale Dienst stonden'. Ledenvergadering en fractie van de PSP geven toe, dat het moeilijk is om eigen fouten te erkennen, maar „ten halve gekeerd is beter dan ten hele gedwaald". Abortus De PSP-ledenvergadering heeft ook een motie aangenomen met betrek king tot de abortuswetgeving, die begin mei in de Tweede Kamer wordt behandeld. De Leidse PSP spreekt in deze motie uit, dat voor haar het wetsontwerp Lamberts/Roe- lof het enige aanvaardbare wetsont werp is „omdat het abortus uit het strafrecht haalt en de vrouw over de ingreep beslist'. De afde ling Leiden wijst de wetsvoorstel len van KVP/AR en dat van de VVD met klem af „omdat deze een terugdraaien van de huidige praktijk betekent en de vrouw weer dwingt om naar illegale knoeiers te gaan'. Maandag Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat. Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombokstraat. Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat. Sumatra straat, Atjehstraat (van Sumatra straat tot Soembastraat), Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat. Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat, St. Maarten- straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat. Bilitonstraat. Kooihof. Woensdag Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuvtlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulststraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat. Churchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat. Julius Röntgen- straat.Mozartstraat. Bernard Sweerstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat. Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesorgsklstraat. Caes r Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel - straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat. Bachstraat, Corellistraat. Toscanlnl- laan, Berliozpad, Rossinistraat. Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan. Tsjaikowskl- kade, Sibeliusstraat. Bartokstraat. Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan, Scarlattistraat. Griegstraat, Donize-ttilaan, Bizetpad. Donderdag Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- eanthof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnlxstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volks tuinen), Zwarte Pad en Merenwjjk. Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianstraat, Julia- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat. Prinsen- senstraat, Oranjestraat, Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- etraat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marijke- straat, Margrietstraat. Irenestraat, Bernhardsbraat. Beatrixstraat. Vrijdag Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg. Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat. Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat, Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat, ten Ka- testraat, Toussaintkade. Starlngka- Kneppelhoutstraat, Multatullstraat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan Boshof, Duinhof, Meerhof. Akkerhof, Weidehof Telderskade, Mulderstraat, oerrit Kastednstraat, Segaarstraat. van Diemeistraat, Rooseveltstraat. Leiden bereikbaar: telef 134687 Huize St.-Maarten Opvanghuis voor orlslsgevallen van in nood verkerende moeders evt met kin deren Sint. Jacobsgracht 1 dag en nacht bereikbaar. Tel. 132187. Moeders voor moeders JanssenNiemeyer. Hof- ïgstgeest. tel oil 153652. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. ma. 10.30 -1U paaslaan, tel. Kooi: Drift- Tuinstad wijk: Heren- Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mare 45. tel. 149441 (ma t/m vrij. 9-10 uur LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscb Dagblad B V Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.00—20 00 u Zaterdag vaD 16.00—18.00 uur Telefoon 071—1305U0 Indien ln gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement t 37.85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden bi] vooruit betaling te voldoen BU automa tische overschrijving geeD ad ministratie- en incassokosten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2