LEIDSCH DAGBLAD Druk op de V.S. en Zwitserland Jongens tehuis aan Oude Singel bezet vandaag v.d.wiel Voor onderzoek commissie-Donner Toeristen ziek terug uit Tunesie A Gemeente komt aan eisen Leidse brandweer tegemoet Muhammed VI i wint op zijn sloffen NIEUWS VAN FORD FORD RIJNLAND 1)11211 MM «■■lll.-UJiil.l-l ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34865 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) De regering stelt alles in het werk om de gesloten deuren in Zwitserland en de Verenigde Staten geopend te krijgen voor de onderzoekcommissie van Donner, Holtrop en Peschar. Premier Den Uyl heeft „alle vertrouwen" dat dit zal lukken. Artsen vrezen voor tyfus ALPHEN AAN DEN RIJN Een vijfdaagse minitrip naar het Tunesische Sousse is voor een aantal reizigers wel zeer slecht verlopen. Zes van hen, onder wie de Alphenaar Th. van Leeuwen, moesten in allerijl worden opge nomen in een ziekenhuis in Brussel, omdat tyfus werd ge vreesd. De "zes" vertoonden ver lammingsverschijnselen in de benen, wilden doorlopend slapen en hadden hinder van enorme buikloop. De toeristen, die het vlieg tuig op eigen benen konden laten, werden in de Belgische hoofdstad overgebracht naar een speciale hal waar zij werden on derzocht door de gezondheids dienst. Ongeveer twintig van hen moesten voor nader onderzoek naar een ziekenhuis worden overgebracht. De behandelende artsen kon den gisteravond nog niet vertel len wat de oorzaak van de ziek teverschijnselen is geweest. Alle reizigers hadden in het hotel in Sousse hetzelfde voedsel gege ten. Donderdag kwamen de ste klachten. Enkele toeristen voelden zich constant moe en lie pen geregeld naar het toilet. Een arts uit het Tunesische plaatsje is heel de nacht in de weer geweest met het behande len van de zieken. Hand- en spandiensten verleende directeur C. de Graaf van het Alphense reisbureau. Hij is vandaag naar Brussel gevlogen om zich op de hoogte te stellen van de gezond heidssituatie van de getroffen Nederlanders. Het driemanschap is op nogal wat moeilijkheden gestuit bij het onder zoek in Zwitserland en de Verenigde Staten naar de beschuldigingen dat prins Bernhard steekpenningen zou hebben aangenomen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed. De commissie loopt het risico in Zwit serland te worden gearresteerd. De Zwitserse wet staat niet toe dat bui tenlanders een onderzoek op Zwitsers grondgebied komen instellen. Intensieve contacten Voor toelating van het drieman schap in Zwitserland is toestemming van de regering in Bern nodig. Om dat te bereiken zijn er de afgelopen week „vrij intensieve contacten" tus sen Nederland en Zwitserland ge weest. „Binnen de grenzen van wet en recht rekenen wü op Zwitserse medewerking", zei premier Den Uyl gisteravond na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad. Van berichten dat toelating van de onderzoekcom missie door Zwitserland geweigerd was wist hij niets af. Ook met Washington is de laatste dagen druk overlegd. Zonder de steun van Lockheed komt de BONTMODE AANTREKKELIJKER DAN OOIT niet door het Zwitserse bankgeheim. Met Engeland en Frankrijk zijn mo menteel nog geen contacten geweest, zei Den Uyl. Desnoods gebeurt dat wel. „Het onderzoek moet zo grondig mogelijk zijn." De minister-president weigerde hardnekkig mededelingen te doen over de stand van zaken van het vooronderzoek van de drie „wijze mannen". „Dat is niet in het belang van het onderzoek", vond hij. De commissie-Donner heeft van de regering de vrije hand gekregen. Daarom achtte premier Den Uyl het niet onmogelijk dat ook een onder zoek wordt ingesteld naar de beschul digingen dat een KLM-directeur 25.000 dollar aan steekpenningen in zijn zak zou hebben gestoken. Voor een gerechtelijk vooronderzoek in dit omkoopschandaal zag hij geen aan leiding. Niet vertroebelen De premier wilde voorlopig niets zeggen over de „lofzang" van prins Bernhard op het vrije ondernemer schap in Davos. Hij weigerde noch ten goede, noch ten kwade uitspra ken te doen over de prinselijke toe spraak. „Zolang het onderzoek van de drie wijze mannen niet is afgerond, doen uitspraken van mij niet ter zake. Ik wil de sfeer rond dit onafhankelijke onderzoek niet vertroebelen", zei hy. De minister-president erkende dat de PvdA-kamerleden Roethof en Franssen bij hem ondershands om op heldering over de toespraak van prins Bernhard hadden gevraagd. Hij heeft hun laten weten er momenteel geen oordeel over te willen uitspre ken. .VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE Breestraat 171 telefoon 071 - 123337, Leiden. ALMARIK Er is nog geen be slissing genomen over de eventuele toelating van de Rus Almarik tot ons land. Hij heeft premier Den Uyl ge vraagd om gedurende de periode van een jaar te mogen studeren aan de universiteit te Utrecht. De minister president deelde mee, dat hij een brief van Almarik heeft ontvangen. Het beraad over het verzoek is nog gaande. Zonnige perioden ran 8 tot 13 graden Celsius. (Opgemaakt om 9.40 uur). Hulp beloofd bij onderzoek omkopingen WASHINGTON (ANP) De Amerikaanse senator Frank Church heeft gisteren beloofd, landen als Japan, Nederland en Italië, die zelf een onderzoek instellen naar omkoopschanda len door Lockheed, zoveel moge lijk te zullen helpen bij het on derzoek. Church is voorzitter van de senaatscommissie die de praktijken van multinationals onderzoekt. De namen van de buitenlandse regeringsfunctio narissen die steekpenningen hebben gekregen van Lockheed, zijn niet in het bezit van de commissie, maar Church zei dat hij Lockheed om de namen heeft gevraagd. Als de commissie van Lock heed de namen krijgt, zal die informatie worden overgedragen aan het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, dat dan de verzoeken van buiten landse regeringen om inlichtin gen in behandeling zal nemen. LEIDSCH dü DAGEIAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee.; naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagbladt antwoordnummer 214, Leiden, Protest in Leiden tegen wantoestanden LEIDEN Twaalf Jongens, in leeftijd variërend van veertien tot twintig jaar, hebben gisteravond hun ge zinsvervangend tehuis aan de Oude Singel bezet. Zij willen hiermee protesteren tegen de wantoestanden die er volgens hen in dit tehuis heersen. Aanleiding van de bezetting ls het ontslag op staande voet van de medewerker drs. Harry Roele ven, die door de directie van het tehuis verantwoordelijk wordt gesteld voor de slechte sfeer. De jongens zijn het daar niet mee eens. Zij vinden dat niet Roeleven, maar de directeur van het tehuis, de heer André E. Helder, voor de verslechterde sfeer verantwoor delijk is. In een pamflet dat ze gis teren o.a. aan de politie hebben aan geboden eisen ze dan ook het aftre den van Helder, "die", zo zegt het pamflet, "naar onze mening te veel achter geld aan zit". "Ons huis", zo wordt vervolgd, "moet niet als een winstgevend zaak- Je worden gezien maar als een huis voor ons, waarmee wij bedoelen dat het geld dat hier binnen komt voor ons gebruikt wordt en niet in de zak van André verdwijnt". Spandoek Het ontslag van de medewerker Roeleven werd gisteren aan hem meegedeeld. Tegelijkertijd werd hem de toegang tot het pand aan de Oude Singel, dat officieel de naam draagt van "Instituut voor Pedago gische Adviezen en Begeleiding In tern/Extern", ontzegd. Voor een van de stafmedewerkers, een psycho loge was dit aanleiding haar ontslag aan te bieden en zich met de Jongens solidair te verklaren. Intussen is de politie van de be zetting op de hoogte gebracht en hebben de jongens aan het pand een spandoek bevestigd met de tekst "Wij willen een thuis geen tehuis". De bedoeling is dat er nu verder afgewacht wordt: voorlopig zal er geen verdere actie worden onaerno- Wel hebben de Jongens een aan tal eisen gesteld. Zo willen ze dat hun gezinsvervangend tehuis een stichting wordt, waaronder zij ver staan: „een huis met een staf van medewerkers die door onderling over leg de basis legt voor de verdere ont wikkeling van de jongens en niet dat dit door één man bepaald wordt". De jongens eisen verder zeggen schap over het wel of niet aanne men of verwijderen van zowel lei ding als jongena en dat jongens die verwijderd worden niet zon der meer op straat komen te staau maar eerst gezocht wordt naar een houder Oosterman om de situatie te toekomstig adres met inspraak van de jongens. Ook willen de Jongena het huis naar hun smaak inrichten, een open financieel beleid, inzage in de kasboeken zodat ze te weten kunnen komen waar het geld blijft dat voor hen betaald wordt, en ten slotte dat ze zelf mogen bepalen wie ze als vrienden mee naar huis Volgens de Jongens mogen ze a) geruime tijd geen vrienden of vrien dinnen op hun kamers ontvangen. Verder verwijten ze de directie dat ze niet goed worden verzorgd en dat aan het pand helemaal niets wordt gedaan om het er enigszins aantrekkelijk te laten uitzien. Bo vendien vinden de Jongens het on verantwoordelijk dat ze moeten sla pen en wonen in een pand dat zeer brandgevaarlijk is. "Als hier brand uitbreekt, dan komt er niemand levend uit", zo zei een van hen af gelopen donderdagavond. Drs. Roeleven, die nog geen drie weken in het gezinsvervangend te huis werkzaam was zal a.s. dins dag een gesprek hebben met wet houder Oosterman om de situatie te bespreken.HiJ wil proberen een pand te krijgen om daar met de twaalf jongens het gezinsvervangend tehuis voort te zetten. LEIDEN Het confliot tussen brandweer en gemeente Leiden is gistermiddag, na een langdurige vergadering met wethouder Van Aken, tot een oplossing gekomen. Per 1 Juli aanstaande gaat men over tot een werkweek van 66 uur (is nu: 72) en krijgt men de beschik king over vier extra personeels leden. Dezen zullen worden ingezet op de EHD-ambulancewagens. Tot op dit moment worden de zieken auto's bestuurd door personeel van de brandweer. Met het vrijkomen van de vier plaatsen kan men zonder moeilijkheden een 66-urige werkweek gaan volgen. De vergoeding voor teveel gewerkte uren was 9 procent. Dat wordt nu teruggedraaid tot 4>_. procent, tot het moment dat een nieuwe ar beidstijdverkorting is gerealiseerd (bijvoorbeeld 60 uur. waarnaar men streeft). Binnen anderhalf jaar wil de gemeente Leiden naar die 60- urige werkweek toe, als is geble ken dat in het overgrote deel van gelijkwaardige steden een dergelijke werktijd voor „de repressieve dienst" wenselijk is. Commandant A. C. Broeshart zei gistermiddag, na afloop van de on derhandelingen met wethouder Van Aken de grootst mogelijke bewon dering te hebben voor de inzet van de wethouder. „Hij heeft niet ge schroomd om aan één stuk door te onderhandelen om oulossingen te zoeken voor de impasse, waarin we nu al maanden verkeren. Hoewel het een zeer harde onderhandelaar is, vind ik de gesprekken heel fijn geweest. Hy heeft goed geprobeerd eerlijkheid te betrachten." Voorzitter J. Immink van het actie comité kon zich volkomen aanslui ten bij de woorden van Broeshart. „Van Aken was keihard, maar wij geen haartje minder." Tenslotte zei de brandmeester Mark dat „de zeven magere Jaren nu voorbij zijn. Het mogen van my best zeven vette jaren worden." De stiptheidsactie is gisteravond, na een vergadering met het voltallige personeel afgelopen. De brandweer van Leiden neemt alle taken weer op zich, zoals ze dat tot afgelopen maandag heeft gedaan. Inclusief het poetsen van de auto van de burgemeester. Belg in vijfde ronde knock-out SAN JU AN (PORTO RICO) Mu hammed Ali, alias Cassius Clay heeft vannacht in San Juan zijn wereldtitel In het zwaargewicht be houden. In de vijfde ronde sloeg de regerend wereldkampioen zijn Belgi sche uitdager Jean-Pierre Coopman knock-out. Een combinatie van een linkse hoek en een rechtse directe maakten een einde aan de droom van de Belg. Hij probeerde nog op te staan, maar de klappen van Muham med Ali waren te hard aangekomen. Coopman slaagde er niet in het ge vecht binnen tien tellen voort te zet ten. Het was voor Ali waarschijnlijk de gemakkelijkste overwinning uit zijn carrière. Vier ronden lang stoeide hij wat met Coopman om in de vijf de periode van drie minuten met een simpele combinatie toe te slaan. De 29-Jarige Belg werd door zijn vA Jaar oudere tegenstander volleo% overklast. Voordat Coopman in de gaten had, dat het gevecht was be gonnen, had Muhammed Ali hem al zevenmaal op het gezicht geraakt. Aan het eind van de eerste ronde kreeg Ali een waarschuwing omdat hy het hoofd van de Belg met een hand beetpakte en met de ander een paar flinke stoten uLtdeelde. Tussen de eerste en tweede ronde bleef Muhammed Ali rustig staan en had alle aandacht voor het aantrek kelijke meisje, dat met bordeu de ronden aangaf. Ook ln de volgende pauzes ging Ali niet zitten, in tegenstelling tot Coop- mans, die steeds moest worden op geknapt. Na vijf ronden vond „the greatest" het welletjes. Met een paar flinke klappen maakte hij een einde aan de „trainingswedstrijd" voor het deze zomer te houden gevecht met Ito*-» De nieuwe Ford Taunus slaat geweldig aan. Zeer gunstige kritieken en 'n aantrekkelijke prijs resul teerden in een groot aantal bestellingen. Geen wonder, de nieuwe Taunus is wel veiliger, maar niet duurder. De Taunus 1976 is standaard uitge rust met een voorruit van gelaagd glas, driepunts automatische oprolgordels, achterruitverwarming en 'n gescheiden remsysteem. Misschien wilt u nog deze zomer met de nieuwe Taunus op vakan tie. Dan doet u er verstandig aan, NU al te bestel len. De kans is groot dat u dan al in mei de eerste kilometers kunt rijden. Wacht u langer, dan kan de levertijd wel eens langer duren dan u uitkomt. De Nieuwe Ford Taunus: vanaf f 12.550,-, rij klaar (met volle tank). LEIDEN Lammenschansplein 6, Tel 07 V 767206 767207 LEIDERDORP v.d. Valk Boumanweg 71, Tel 071 899301 28 PAGINA'S Alphen zou een veel betere ver binding met de grote steden krij gen, als de SchiphoUyn volgens het plan van het actiecomité Warmond Schiphollijn en de werkgroep milieubeheer van de Leidse Universiteit wordt aange legd. Er is een nieuwe nota naar de minister van Verkeer en Wa terstaat gestuurd, om hem van gedachten te doen veranderen. PAGINA 7 Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft een ge zant naar het Midden-Oosten ge stuurd. Hij moet proberen de be sprekingen nog eens op gang te brengen. PAGINA 9 Gefeliciteerd! We hebben die start toch. De privétour van Joop Riet hoven en Bas Vonk. PAGINA 11 In Leiderdorp wordt een restau ratie eindelijk afgerond. PAGINA 4 Verdachte in moordzaak- Pasolini vrijgelaten ROME (Reuter) De Italiaan se justitie heeft een 16-Jarige Romeinse jongen vrijgelaten die er van werd verdacht betrokken te zijn geweest bij de dood van de filmregisseur Pier Paolo Pa- solini. Na 5 dagen ondervraging kwam met tot de slotsom dat Giuseppe Borsellino alleen maar om een stoere indruk te maken had verteld, dat hij met een jongere broer had deelgenomen aan de moord op Pasolini. Het lijk van de regisseur werd ln november in de badplaats Os- tia bij Rome gevonden. Er staat al een 17-jarige jongen. Giuseppe Pelosi, terecht die heeft ver klaard Pasolini te hebben gedood in een gevecht dat ont stond toen hij weigerde in te gaan op homoseksuele voorstel len van de cineast. Dit proces werd verdaagd om na te gaan of Borsellino ook bij de 2aak be trokken was. Thijs van Leer: boete voor hasj UXBRIDGE (AP) Thijs van Leer, de 27-jarige orga nist en fluitist van de Neder landse popgroep Focus, is gisteren in Uxbridge veroor deeld tot een boete van 25 pond sterling wegens het in bezit hebben van 6,8 gram hasj. Van Leer, die donder dag op het Londense vlieg veld Heathrow werd gearres teerd, had schuld bekend. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER - ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 weetalles van brillen en contactlenzen. exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. tel (01718) - 21955 TELEFOON U40Q0 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1