Snorfiets grootste attractie op de T wee wieler-RAI i* i 'UI „Een feest op twee wielen F ietsverlichting in de duisternis WALENKAMP OMDAT WIJ U: H. Walenkamp zn. i Dit is wat de snorfietsfabrikan ten hopen. Dat weer vele huis vrouwen ertoe zullen komen ge motoriseerd hun boodschappen te doen als ze verlost worden van de "helmplaag"Dat kan als minister Westerterp ten minste zijn woord gestand doet en de snorders op de weg toelaat. Dan staat Batavus klaa twee exemplaren. Beide natuur lijk met een kleinere wielmaat en met sneller dan 20 km per uur. "De prijzen zullen ongeveer op hetzelfde niveau liggen als De snorfiets zal ongetwijfeld de grootste attractie worden van de Tweewieler-RAI, die van 24 tot en met 29 februari in het bekende Amster damse gebouwencomplex wordt gehouden. Zeker acht fabrikanten zullen prototypen tonen van deze door een benzine- %rSin^rmanrE^'^ivoudlgder elektromotor aangedreven bromfietsen, die niet sneller kunnen dan 20 versie dan de hier getoonde heeft kilometer en waarvoor dan ook geen valhelm verplicht zal zijn. geen achterwielvering. TweewielerRAI Er staan niet minder dan 138 exposanten uit 22 landen op de Tweewieler-RAIdie dinsdag 24 februari begint. Dat is tien fa brikanten meer dan twee jaar geleden Naast de talloze tweewielers wordt er ook nog een macht aan accessoires getoond. Men heeft beslag gelegd op Europahal, Zuidhal en Westhal van het RAl-gebouw aan het Europa plein. In totaal 21.000 vierkante meter, wat 3000 meer is dan in 1973. Op alle dagen is de tentoonstel ling open van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur, behalve op de slui tingsdag, zondag 29 februari, dan sluiten de deuren om vijf uur 's middags voorgoed. Twee jaar terug kwamen er 111.470 bezoekers. Het motto van deze fietsshow is "Een feest op twee wielen". Dat slaat waarschijnlijk vooral op het grote aantal evenementen, dat op touw is gezet. Elke dag is er wel iets te doen om het publiek te trekken en bezig te houden. Dinsdag 24 februari: 3 uur pre sentatie Daytona-team en wedstrijd op hometrainers, 730 uur bromfietspuzzelwed- strijd en 8.30 uur hometrain erwedstrijd Woensdag 25 februari: 3 uur bromfietspuzzelwedstrijd voor het publiek, 7.30 sleutel- wedstrijd voor motorrijders en 8.30 uur hometramerwed- strijd Donderdag 26 februari: 3 uur sleutelwedstrijd voor motor rijders en om 8 uur verkiezing motorvrouw van het jaar en huldiging koning zelfbouw 1976. Vrijdag 27 februari: 3 uur sleu telwedstrijd voor motorrij- 24t/m 29 februari ders, 730 bromfietspuzzel wedstrijd voor publiek en 8.30 hometrainerwedstrijd Zaterdag 28 februari: 2 uur bromfietspuzzel wedstrijd voor publiek, 3 uur home trainerwedstrijd, 4 uur pre sentatie deelnemers snorfiet- strial, 730 uur presentatie zesdaagse motorteams en 830 uur hometrainerwedstrijd Zondag 29 februari: 12 uur sleu telwedstrijd voor motorrij ders, 2 uur bromfietspuzzel wedstrijd en 3 uur home trainerwedstrijd. De geposeerde modellen kunnen met meer dan prototypen zijn, want op het moment, dat wij dit schrij ven heeft de geestelijke vader van dit voertuig, minister Westerterp, nog niet laten weten aan welke voorwaarden deze "snorders" pre cies zullen moeten voldoen. Dus hebben zeker de fabrikanten nog geen gelegenheid gekregen op die eisen in te spelen. Vast staat wel, dat de wielen van de snorfiets kleiner zullen zijn dan die van de gewone bromfietsen om een ge makkelijker onderscheid te maken. Hoe zou de politie anders kunnen ingrijpen? De organisatoren van de RAI ho pen vurig, dat de regering met haar beslissing over deze snorfiets niet lang meer zal wachten. Het liefst heeft men nog voor de opening van de tentoonstelling uitsluitsel. Overigens bepalen de nieuwtjes op deze Tweewieler RAI zich niet al leen tot de bromfiets, al kan men zich voorstellen, dat de snorfiets ve ler aandacht voor zich opeist. Im mers, sinds de helm verplicht werd gesteld is de verkoop van bromfiet sen in ons land danig in elkaar ge klapt. Tallozen lieten hun brommer staan, ze weigerden gewoon de helm op te zetten. De bromfietsfa brikanten en de RAI verwachten dan ook met stelligheid, dat de toe lating van een snorfiets tot het ver keer (als fiets of als brommer?) de verkoop weer stevig zal stimuleren. Maar ook in 't nijvere fietswereldje is weer veel te koop. Met zijn allen kopen we elk jaar toch altijd nog zo'n miljoen fietsen. Dus al heeft de auto een fiks deel van de aandacht voor zich opgeeist, we blijven nog altijd het fietsende volk, dat zozeer onze naam in het buitenland heeft bepaaid. En dat wordt in de RAI gehonoreerd met verschillende no viteiten. Een handige driewieler om te gaan winkelen, een hefboom- fiets met op en neer bewegende pe dalen, een fiets uit het verre Peking-China, een vierwielige fiets voor invaliden (met handaandrij ving), een meer dan kostbare Gitane-racefiets (niet minder dan 2400.-) een superhchte racefiets uit Japan (4,9 kilo), een ouderwets type fiets, dat als "grootmoeders fiets" te boek staat, en natuurlijk allerlei kinderfietsjes tot zelfs uit Rusland toe. Naast de fietsen en de snorfietsen staan er natuurlijk ook de vele ver nieuwde en nieuwe bromfietsen. De ontwikkeling op dat gebied gaat snel verder. Zo toont de Sassen- heimse firma Greenib bijvoorbeeld de Solo 713, een automatische bromfiets met waterkoeling. Een groot deel van de bezoekers, die naar de Tweewieler-RAI ko men, heeft nauwelijks aandacht voor dat lichtere spul. Zij komen alleen voor de motoren, die ook ditmaal in groten getale aanwezig zijn. De verkopen schommelen nu jaarlijks zo om en nabij de tiendui zend stuks, maar het zijn wel meest fanatieke kopers. Want de motor fiets wordt voornamelijk in de re creatieve sfeer gebruikt. Vooral voor de zware types is de belang stelling sterk gestegen: 32 procent had een cilinderinhoud van 500 cc of meer Die talrijke liefhebbers kunnen in de RAI het hart weer helemaal ophalen Met de Benelli 900 - zes cilinder als zwaarste troef. Dat fietsen gezond en ontspannend is dat wist U al, maar waarom een fiets kopen bij een goede service een vakkundig advies een ruime kollektie bieden Keus uit de beste merken, welke wij u kunnen tonen in onze winkel en showroom. RALEIGH GAZELLE B.S.A. ★SPARTA BATAVUS PUCH RIVEL PEUGEOT RIH J. JANSSEN. ALLEEN VOOR LEIDEN: VISCOUNT aero space, Engelse racefiets Frame: chroom molybdeen legering, uitval na ven, spieloos crankstel, centerpull remmen en Shimano crane derailleur. prijs; 675,- Gespecialiseerd in het opbouwen van racefietsen voor trimmers en vakantiegangers, zie foto. Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071-123784 Leiden Drie firma's (Batavus, Sparta en Gazelle) brengen op de komende Tweewieler-RAI fietsen met "bedrijfszekere veiligheidsver- lichting overeenkomstig de RAI-aanbeveling" voor het voet licht. En de ANWB toont in zijn stand de zogenaamde "zicht- baarheidsfiets". Allemaal mon den vbl, maar het toont wel over duidelijk aan, dat velen verre van gelukkig zijn met de verlichting, zoals die vandaag de dag nog op fietsen wordt gevoerd. In de jaren tachtig van de vorige eeuw construeerde de Engels man Starley de veiligheidsfiets. Daarmee had hij de basis gelegd voor het rijwiel, dat wij heden ten dage nog kennen. Althans in grote lijnen, want de ontwikke ling heeft natuurlijk niet stil ge staan. De kleuren zijn ingrijpend veranderd. Het eeuwige zwart heeft plaats gemaakt voor een fleuriger aanzien. Het materiaal is verbeterd, breuken zijn nauwe lijks nog mogelijk. De banden zijn langzaam maar zeker van zo'n kwaliteit geworden, dat een lekke band alleen kan ontstaan door slijtage. Wie geregeld ban den vernieuwt zal nooit last heb ben, want een gaatje door een scherp voorwerp sluit zich van zelf. De fietsen zijn lichter geworden, wendbaarder en dus beter be stuurbaar. Op vele fronten is er derhalve aan de fiets gedokterd, het rijwiel heeft aanzienlijk aan veiligheid gewonnen, maar de verlichting is daarbij merkwaar dig genoeg achtergebleven. Die is nauwelijks beter geworden sinds grootmoeders tijd. Daar willen RAI en ANWB (onafhankelijk van elkaar) iets aan doen. Het in hun ogen onzalige plan van mi nister Westerterp om het ver plichte achterlichtje op de fiets te laten vallen is wel van de baan. maar dat is niet voldoende. Ze willen tot verbeteringen komen. De minister ook. En om nu bij te dragen tot die verbeteringen (een groot aantal fietsers verongelukt in het donker, het is dus geen overdadige luxe) hebben zij fiet sen met verbeterde verlichtingen geconstrueerd. Men kan het op de RAI zien. De ANWB gaat - zoals van de week gemeld - het verste. Nieuwe lichtgevende achterspatborden (van hetzelfde materiaal als de autonummerplaten), nieuw ont worpen achterlichtjes, reflecte rende strepen op de banden en pedalen. Het liefst had men ook het vooraanzicht wat verbeterd, maar het is wachten volgens de ANWB) op een fabrikant, die goede reflectoren voor de fiet- slamp gaat produceren. Er wordt dus nu gewerkt aan drie kanten. Minister Westerterp denkt aan een reflecterend plaatje onder de bagagedrager, de ANWB heeft een zichtbare fiets, de RAI heeft er zelfs meer Het is tijd, dat de hoofden bijeen gestoken worden om het publiek een uitgang te tonen uit dit fietsverlichtings-park. Zo ziet de ANWB donker. Lichtgevend spatbord met daarboven een rechthoekig rood achterlichtje en reflecte rende pedalen. Geen trein voor de brommers Bromfietsers kunnen in Duits land gemakkelijk een afstand per trein overbruggen. De brommer in dezelfde trein, vo rig jaar voor slechts vijf mark ongeacht de afstand. Moet men in Nederland komen. Tussen juni en half augustus rijden er tussen zo'n vijftig grotere sta tions nachtgoederentreinen, die brommers meenemen. Dat duurt zo twee tot vier dagen De rest van het jaar vervoeren de Nederlandse Spoorwegen geen brommers. Erg beperkte ser vice vergeleken met de ooster buren. Union toont deze in samenwer king met Philips ontwikkelde elektrische snorfiets. Geen hin derlijk lawaai. Geen kwalijke uitlaatgassen. Maximum snel heid 20 kilometer per uur. Een ac tieradius van dertig tot veertig kilometer. Zeer geschikt derhalve voor woon-werkverkeer boodschapjes-doen of het maken van tochtjes. Kan ook als een ge wone fiets worden gebruikt. In dien de fiets, b.v. 's nachts niet wordt gebruikt kunnen twee loodaccu's tegen relatief weinig kosten worden bijgeladen door een laadinrichtingdie op het lichtnet wordt aangesloten. Het gewicht met gevulde accu's is 45 kilo. De fiets is in groen en oranje uitgevoerd. Over de prijs wordt in de documentatie niet ge rept. Ook Peugeot is aan de markt met een snorfiets, maar we moesten de foto speciaal aanvragen, want met een prototype wil men (nog) niet aan de openbare weg timmeren. Voor-en achtervering. Dat vindt Peugeot met zulke kleine wielen noodzakelijk. Daarom ook voor en achter vol- trommelremnaven. Afhankelijk van* de gewenste uitvoering ver wacht men dat de prijs tussen de 850 en 950 gulden zal liggen. Velenzo uit Uithoorn komt met de eenvoudigste uitvoering: de Ve- lectro. In feite terug naar het tijdperk rijwiel-met-hulpmotor. Alleen nu zijn het twee kleine elektromotortjes - aan weerszij den van één van de wielen. De motortjes worden gevoed door een accu in een soort ta$je aan de stang of de bagagedrager. Die accu wordt gedirigeerd door een knopje op het stuur. Actieradius: circa 50 kilometer. Natuurlijk thuis opladenDe prijs staat nog met vast. "In elk geval beneden de 900 gulden." Een feest voor alles op twee wielen. Van autoped tot motor. Het hele jaar door al bijna 50 jaar! ONDERDELEN STRUIK Hooigracht 51 - Leiden - Tel. 122026

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15