^Gefeliciteerd, ttie start toch?' vios w Iwe hebben Tenminste.. ais Teekens garant willen zal staan' 'roodehburg! De privé-Tour van Riethoven en Vonk LEIDEN BLIJFT AZEN OP DE TOUR START ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 len eus eer len co- Vonk, (links), Lévitan en Riethoven gebogen over de kaart van Leiden. PARIJS Op de Rue de Faubourg feliciteren zij elkaar. Daar |in een cafeetje in Parijs heffen op een gewone dinsdagmiddag rond vijf uur Joop Riethoven en Bas Vonk het glas, waarin een sloot bier van inferieure kwaliteit klokt. Het zoveelste gesprek met Felix Lévitan zit erop en de Tour-directeur heeft de twee Leidenaars hoop gegeven. Overtuiging zelfs, want een andere benadering dan de zijne is vooral voor Riethoven niet mogelijk. ,.We hebben 'm", verkondigt hij met stelligheid- ..Als Teekens voor dat nieuwe bedrag garant wil staan, is er geen vuiltje aan de lucht. Dan start de Tour in 1978 in Leiden". Bedenkingen tegen dat standpunt Ceegt hü op dusdanige wijze van de ;afel dat de waardin al snel de na tionaliteit van het groepje ontdekt. .Hollandais", fluistert ze te^en haar ïian, die Riethoven later de sohrik ran zijn leven zal bezorgen. In de overtuiging dat hij het dan neerge- .egde aantal francs heeft betaald roor ae totaal-hoeveelheid geconsu meerd bier (één glas per persoon» is hij al op weg naar de deur als hij wordt teruggeroepen. Of hij de rest ook maar even wil betalen. Buiten scheldt hij: ..Vijf gulden voor een glas bier. ik koop hier niks meer", maar even zo vrolijk slaat hij ver derop gepofte kastanjes in. Met een niet te bedwingen eetlust, die zich ongeveer op hetzelfde niveau beweegt als het ontembare enthousiasme dat vrijwel de gehele dag rond hem hangt. Ook tijdens het gesprek met Lévitan, waarin Vonk slagvaardig het woord doet, vertaalt, aandringt. Daartoe gestimuleerd door Rietho ven („Ik ga nu toch maar eens snel Frans leren"), die zijn langgekoes terde droom nu wel eens verwerke lijkt wil zien. „Vraag of hij een optie geeft." hamert hij. Pas als Lévitan op die vraag bevestigend heeft ge antwoord „wel een optie, geen ga rantie" is hij gerustgesteld. De Tour moet een keer vanuit Lei den zijn vertrokken in de tijd dat Riethoven in die stad als sportorga- nisator te boek staat. Zo simpel zit dat. Of niet? Leiden-promotion Flard van het gesprek in de trein op weg naar Parijs. Het is rond tien uur in de morgen. Wat bezielt Riet hoven en Vonk eigenlijk om maar 1 steeds zo cp dat Tourvertrek te blij ven jagen? Vonk: „Een kwestie van Leiden-promotion. Leiden wordt ook door Leidenaars zelf nog vaak nega tief benaderd, dus moet er wat ge beuren. Er zijn mogelijkheden te over, alleen er in geen coördinatie. Ga maar naar recepties. Jantje zegt daar van Piet dat hij het zo goed doet, Pietje zegt datzelfde van Jan. Maar wat doen ze dan goed? Er 'gebeurt geen sodemieter. Wij gaan nu om spijkers met kop pen te slaan. We hebben Lévitan geschreven dat we de start in 1978 willen hebben, dat hij ons belache lijk heeft gemaakt bij de pers door de start van '77 nog aan Fleurance te geven". Door Paul de Tombe LEIDEN Ze willen nog van geen ophouden weten. Joop Riet hoven en Bas Vonk blijven pro beren de start van de Tour de France naar Leiden te krijgen. Toen het vertrek voor 1977. waar over de Leidenaars vorig jaar in onderhandeling waren met Lévi- zonder kennisgeving door diens mede-Tourdirecteur Goddet aan Fleurance wras verkooht, vat ten Riethoven en Vonk het plan om te proberen een optie te krij gen op de Tourstart van 1978. Het duo bezocht daartoe op dins dag 17 februair opnieuw Felix Lé vitan. die al driemaal eerder in Frankrijk was ontmoet. Het tal kilometers dat de Leidenaars bij het najagen van de reali sering van hun ideaal al hebben afgelegd, bedraagt zo langzamer hand dat van een privé-Tour de France. Desondanks blijven zij enthousiast, offeren zij veel tijd op en lijken zij niet te willen voordat Leiden beginpunt is van 's werelds zwaarste wie lerwedstrijd. Die bewuste dinsdag reisden zij per trein. Impressies van die reis en van het gesprek met Lévitan zijn hieronder terug te vinden. Gegeneerd De kamer van Lévitan in het ge- fbouw van L'Equipe. Een riant op trekje met veel schilderijen, waar een radio automatisch aanfloept als het nieuws van drie uur begint waarna het medium vanzelf weer zwijgt. Lé vitan zelf. Beleefd, maar keihard za kelijk. Hij voelt zich gegeneerd, zegt hij. Niet alleen omdat Goddet de start al aan Fleurance had gegeven, ook omdat hij nu een hogere prijs anoet vragen. Hij kan niet anders omdat de kosten van het levens onderhoud gestegen zijn, omdat an dere aanbiedingen zich ook op dat bedrag richten. „Merlin Plage en Fleurance hebben de nieuwe prijs ook al betaald", zegt hij. „Kijkt u maar". De contracten voor die start plaatsen vermelden inderdaad het fikse bedrag van 600.000 francs (cir ca 360 000 gulden), bijna een ton meer dan hij in de onderhandeling vorig Jaar had genoemd. Lévitan herhaalt: „Ik voel me gegeneerd, maar het is de markt. Loven en bie den en ik ben tenslotte koopman". Hij gaat dan ook zeer commercieel te werk. Wijst erop dat de prijs nog verhoogd zal kunnen worden wege de inflatie en vermeldt en pas sant dat hij ook een aanvraag van Valkenburg voor zich heeft liggen. „Als we in Nederland starten moet het één van de twee worden. Beide kan niet, dan zijn we te lang weg. Het is tenslotte een Tour de France". Tactiek De TEE naar Parijs knalt door België. Vonk tot Riethoven. „Het is nu zaak dat we de tactiek bepalen". Riethoven grapt: „Jij schopt, ik sla". Vonk serieus: „Jij moet mij vertel len of die start in '78 ons meer waard is dan die in '77. Is die ons meer of minder waard dan 450.000 francs". Riethoven: „Evenveel. Het wordt alleen aantrekkelijker als Joop Zoetemelk een keer de Tour wint. En dat doet hij. Gebeurt het dit jaar niet. dan toch wel volgend jaar. Maar winnen doet ie 'm. Vonk: „Goed. dat bedrag laten we open, want ik weet ook niet van welke in flatie 'hij uit zal gaan. Maar ik vraag wel wat we voor dat bedrag kopen. Of daar ook de kosten inzit ten die hij maakt als hij bijvoor beeld belt naar Parijs". Riethoven: „Dat moet hij allemaal zelf beta len". Vonk: „Ik vraag het tooh maar, want in Den Haag is er ge donder geweest over de betaling van het telex-gebruik". „Formidabel" dat goud van jullie dn Innsbruck", lacht Lévitan, na de formaliteiten om daarna direct spij kers met koppen te slaan. „Voor we verder gaan is belangrijk of het voor u financieel mogelijk is. Anders heeft verder praten natuurlijk geen zin". Na de hoofdknik aan de andere zijde van zijn fraaie tafel: „Sche- veningen staat niet model, ik was daar bepaald' niet tevreden over. En naar Rotterdam wil ik nooit meer sinds ik daar de renners zomaar tus sen het publiek kwijtraakte. Ik ver gis me maar één keer, Leiden zal perfect moeten zijn". Op allerlei ge bied. zo blijkt. Lévitan wil elke mo gelijke verrassing uitsluiten. „Als we tot een contract komen wil ik een bankgarantie, een papier waaraan ik kan zien dat het geld op een be paalde datum opneembaar is. Dat de bank daarvoor garant is, want wie zegt me dat uw sponsor er in 1978 nog is? Voor Franse steden gelden andere maatstaven, daarbij speel ik het spel rustig, want de mensen daar ken ik allemaal, zijn bekend in de Franse hiërarchie. Daar heb ik „grip" op, in Nederland heb ik dat niet. Daarom moet ik het wel scher per stellen. I'k wil voor geen enkele verrassing komen te staan. Ook niet met het parcours. Dat moet goed zijn, de politie moet meewerken en ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming iitiu.T-«SBSUJii-:*! yw jnsja||ateur; - LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 de eerste 300 meter van het parcours moeten gereserveerd zijn voor onze eigen reclame. Ik kan niet accepte ren dat de televisie daaraan voorbij zou gaan, want ik heb mijn ver plichtingen ten opzichte van mijn klanten. Er mag zéker geen reclame gemaakt worden voor tabak of al cohol, want dat staat de Franse te levisie niet toe en die heb ik de reohten verkocht. Verder wil Ik weten of er accommodatie is voor 1600 man en hoe u de Tour gaat ge bruiken. Dat van die Franse week staat me wel aan". Franse week De TEE naar Parijs snelt door de vroege ochtend. Het gekochte kaart spel ligt nog onaangeroerd. Riet hoven praat met zijn vriend Henk Tuin, die hij meegenomen heeft nu Cees Kouwenhoven van de Stich ting Organisatie Sportevenementen (SOS) heeft afgezegd voor de reis. Onderwerp van gesprek eerst de ho telaccommodatie in Leiden en omge ving die voldoende moet zijn en dan de route die de Tourkaravaan zou moeten volgen vanuit de Groenoorö- hal. „Schuttersveld over. Beesten markt. Turfmarkt, Kort Rapenburg, Breestraat, Hogewoerd, Hooigracht, Langegracht, Mare, Haarlemmer trekvaart en terug. Iets in die geest, in ieder geval moet die proloog van tussen de zes en acht kilometer door het centrum worden geleid". Vonk spuit de ideeën over de Franse week, die moet worden geconcentreerd rond de Pieterskerk. „Die moeten we niet alleen richten op de wielersport. We willen ook proberen andere sporten Internationaal in contact te brengen. Het enige wat er op dit moment op dat gebied is, is een uitwisseling met Krefeld en Oxford. Die is verambte- V mk. Riethoven en diens vriend Tuin voor hel gehovw van L'Equ<pe: Gefeliciteerd' lijkt. Wij denken aan alle sporten waarvoor we in Frankrijk een te genwicht kunnen vinden. Dat zou toch erg aardig zijn? Vooral omdat veel Leidenaars een Franse herkomst hebben. Daarom denken we ook aan een soort caravan-rally met Franse families als Dusoswa, Labourdus en zovoort. Mensen met die namen zul len we traohten te vinden. Verder moet er een culturele uitwisseling kunnen plaatsvinden, moeten er Franse zangers, wijnmeisjes, bakkers films en dranken zijn. Een kermis in de stad, de hele week. Alle musea gratis open. Eventuele winst is voor het goede doel". Korzelig De telefoon rinkelt voortdurend in de kamer van Lévitan. Hij voert de meeste gesprekken op korzelige toon, roept dat hij nu net in vergadering zit, excuseert zich en pakt nuchter de draad weer op. „Op welke recettes kunt u rekenen als u de voorstelling van de renners, de proloog en het vertrek van de eerste etappe ge bruikt?" Vonk noemt de aantallen toeschouwers die naar verwacht op het spektakel af zullen komen. „Vijf duizend in de hal bij de presentatie, bij de proloog op een gesloten cir cuit kunnen we tribunes neerzetten en bij het vertrek uit Leiden willen we aan de gemeente vragen of do stad voor verkeer gesloten kan zijn". De vraag is alleen waar Lévitan dan naar toe wil met zijn Tourcircus. Naar een Nederlands tussenstation? Riethoven en Vonk denken daarmeo weer 'n gedeelte van de kosten terug te winnen. Lévitan zegt: „Dat kan mogelijk zijn, maar daartoe wil ik me nog niet verplichten. Breda zou misschien mogelijk zijn. of Tilburg. Ik kan ook naar Antwerpen, maar dat is een probleem voor 1977". In ieder geval claimt hij wel een per centage van het bedrag dat even tueel door zo'n „tussenplaats" zou worden betaald. Alle beetjes helpen tenslotte in de financiering van een gebeuren dat voor het functioneren een jaarlijks budget van tien miljoen nieuwe francs vraagt. „Dat valt me nog mee", merkt Riethoven laconiek Goed doel Het eten in de TEE op weg naar Parijs valt mee, al is het erg prijzig. Riethoven spant zich in voor het goede doel. „Wat we eventueel over houden, willen we gebruiken om op het landgoed van Duinrell een huis- Je neer te zetten voor minder valide mensen. Dat wordt ook in de stich- tingsacte opgenomen". Vonk: ..Het is de bedoeling dat Teekens voorzitter van die stichting wordt en Riethoven vice-voorzitter. Verder zullen er al lerlei werkcomité's dienen te worden geformeerd, voor de organisatie, het parcours, de accommodatie enz. Daarnaast moet een comité van aan beveling komen te staan met bekende figuren uit de regio, die diohte deu ren kunnen openen. Zodra die stich ting voor de Tour er is, is gebleken dat er wat mogelijk is. Dan willen we tegelijkertijd een andere stichting beginnen om de sport omhoog te brengen. Niet zoals de club van 101 met een inleggeld van 250 gulden, maar voor minder geld. Met de Tour willen we in ieder geval aantonen dat er in Leiden verdorie best wat mogelijk is". Het overleg met Lévitan nadert na ruim twee uur het einde. Vonk vraagt: „Kunnen wij een brief van u krijgen waarin de optie bevestigd wordt en waarin u alle voorwaar den nog eens neerzet?" Lévitan be looft dat, laat zijn secretaresse ko men om het privé-adres van Vonk te noteren. Zegt dan: „U krijgt die brief met de voorwaarden. Als u daarmee accoord gaat, wil ik dat bin nen vier weken weten. Is dat tot tevredenheid, dan krijgt u een con tract-voorstel. Bent u het daarmee eens, dan wil ik best persoonlijk naar Leiden komen om het defini tieve contract te tekenen op het stadhuis. Daarvan kunt u dan al een groots spektakel maken. Bonjour". Buiten op de Rue de Faubourg wordt druk nagekaart over het vierde gesprek met Lévitan. Riethoven zegt „We hebben die Tourstart toch? Als Teekens voor dat bedrag garant w*il staan". Op de reis terug, in een pech- trein die door de avond kruipt op weg naar 'n aankomsttijd rond mid dernacht voorspelt de ras-Feyenoor- der met evenveel zekerheid dat Ajax de volgende dag de inhaalwedstrijd tegen Twente zal verliezen. „Het wordt minstens 30". Die droom is al uitgekomen. Zondag a.s. LFC-Texas DHB Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. ZONDAG AS. AANVANG 14 UUR TEGEN Sportpark-Noor^J

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11