Westduits akkoord met Polen Diefstal van de Beiroet Plan voor overeenkomst Syrië-ïsraël-Rusland OOSTBLOK DENKT OOK AAN NAVO Zuidkoreaanse gelden voor twee senatoren? Spanning tussen Kenia en Oeganda AFKOMSTIG UIT TELAVIV In Uruguay 24 mensen doodgemarteld Oud-CIA-directeur wordt niet vervolgd Scranton zegt „ja" tegen V.N. JIUJjülHTO— PAGINA 9 BEIROET (AFP) Libanon heeft zijn "diefstal van de eeuw". Toen de wapens zwegen en in Beiroet begon nen werd met het opruimen van de chaos die het gevolg was van de bur'' ?roorlog, heeft men ontdekt dat de British Bank of the Middle East op oer vakkundige wijze is leegge roofd. Volgens het eerste onderzoek wordt voor minstens 60 miljoen Li banese pond (73 miljoen gul den) aan deviezen, kunstvoorwer pen en sieraden vermist, dat in de laatste dagen van de strijd is gesto len. Op 14 januari, terwijl recht se Christenen en linkse Mohamme danen elkaar hevig beschoten, sloeg een enorme explosie een gat in de zware houten hoofddeur van de kerk van de Kapucijners in het een- trum van de Libanese hoofdstad. Broeder Ferdinand, geschrok ken toegesneld, kwam oog in oog te staan met een gewapende man die hem de loop van zijn machinepi stool op de neus zette. Terwijl ver derop in de straat de granaten in sloegen, drongen nog verscheidene mannen de kerk binnen en begaven zich via de sacristie en de tuin naar het bankgebouw waar zij binnen drongen. In de kluis van de bank waren onlangs nieuwe safe-loketten aan gebracht die in principe bestand zouden zijn tegen vuur, kogels, ex plosieven en water. De vernieuwing was geschied op verzoek van de cliënten, voornamelijk juweliers en rijke zakenlieden, die de "bui had den zien hangen" en him eigendom men in veiligheid hadden willen brengen. BANK GEHEEL LEEGGEROOFD De inbrekers, die goed van de si tuatie op de hoogte moeten zijn ge weest, namen 36 uur de tijd om on geveer 400 loketten open te breken en van hun inhoud te ontdoen, zo is van de zijde van de bank De Kapucijner monnikken we ten ook niet hoe de inbrekers hun buit, waarbij baren goud, tientallen kilo's sieraden en andere kunstvoor werpen hebben kunnen vervoeren, want al spoedig ontstond er strijd om de kerk. De linkse militanten, denkend dat de kerk was bezet door de Falangisten, zetten een .t.egen- aanval" in. Bezetters en aanvallers, beiden behorend tot dezelfde rich- tinng maar denkend tot de tegen partij te behoren, waren niet uit el kaar te houden. De omvang van de roof zal wel nooit precies bekend worden. De be stolenen zijn vermoedelijk meest rijke belastingontduikers die geen aangifte durven doen en de bank heeft geen gegevens omdat ce klui zen zijn verhuurd "voor persoonlijk gebruik". Volgens goedingelichte zil- de zou bijvoorbeeld één juwelier door de diefstal een verlies lijden van omstreeks 12 miljoen gulden. Overigens hebben de rovers zich niet tot de Britse bank beperkt. Zij „bezochten" ook de Zwitserse Kre dietbank, het kantoor van de Alge mene Bank Nederland en de Saoe- dische bank. De ABN deelde mee dat uit het bijkantoor in Beiroet geen zaken van waarde zijn ont vreemd en de administratie geheel in tact is gebleven. Er is slechts wat materiële schade als gevolg van de burgeroorlog. BONN (DPA) De Westduitse Bondsdag heeft gisteren met 276 tegen 191 stemmen in de derde en laatste lezing zijn goed keuring gehecht aan de financiële en humanitaire akkoorden, die bondskanselier Helmut Schmidt in oktober van het afge lopen jaar met de Poolse partijleider Edward Gierek heeft ge sloten. De voorstemmers waren de leden van de regeringsfracties van socialisten en liberalen plus 15 leden van de christen-democra tische oppositie. De overeenkomsten die als één geheel worden beschouwd, voorzien in een Westduitse lening van een miljard Mark aan Polen tegen een lage rente en een schenking van 1.3 uniljard Mark ter compensatie van pensioenen en sociale verzekeringen voor in Polen wonende Duitsers» terwijl Polen van zijn kant toestem ming heeft gegeven dat in de komende vier jaar 125.000 Polen van Duitse afkomst naar de Bondsrepu bliek vertrekken. De akkoorden moeten nog door de bondsraad worden behandeld, waarin de christen-democratische oppositie een meerderheid bezit van elf zetels. Dit debat begint op 12 maart. overeenkomsten niet duidelijk ge- nog wat de emigratie van de 125.000 volksduitsers en de rechten van de achterblijvers betreft. Hoewel de oppositie flin- meerderheid in de Bondsraad be zit. is het niet zeker of alle christen democraten tegen de akkoorden zul len stemmen. Met name is van de afgevaardigden van Saarland het stemgedrag nog niet bepaald. TFT. AVIV (UPI) Een belangrijk lid van het Israëlische ka binet heeft een plan voorgesteld voor een akkoord tussen Syrië, Israël en de Sow jet-Unie. Dit heeft het Israëlische dagblad Ha'Aretz gisteren gemeld. In de Bondsdag hebben bondskan- Volgens dit plan zou Israël toe- Hij gelooft, aldus genoemd blad, selier Schmidt, zijn voorganger Wil- stemmen met een terugtrekking van dat de Sowjet-Unie graag een ak- lv Brandt en de liberale minister enkele kilometers in de heuvels van Buitenlandse Zaken Genscher Golan in ruil voor een Russische be- verzekerd, dat aanvaarding van de lofte per jaar 40.000 Joden in een pe- overeenkomsten van essentieel be- riode van vier jaar te laten emigre- lang is voor de normalisering van ren. d - betrekkingen tussen Bonn en War Syrië zou een verdrag tot bet sohau. Verwerping zou de geloof- "niet gebruiken van geweld" moe waardigheid van het Westduitse bui- ten tekenen en tevoren moeten in- tenlandse beleid sterk aantasten. stemmen met een verlenging met enkele jaren van het mandaat van De oppositieleider Helmut Kohl de in de Golan( aidus de die kandidaat is voor het bondskan- diplomatieke correspondent van het selierschap, verklaarde zich welis- blad dergelijks werd bestudeerd Een an- -dere kring noemde het bericht "spe culatief". Arrestatie Sanchez Montero, lid Volgens Ha'Aretz was het voorstel van het centrale comié der Spaanse van de minister in beperkte beslo- communistische partij, is gister- ten bijeenkomsten naar voren ge- avond in Madrid gearresteerd. Mon- bracht. Volgens betrouwbare krin- tero had woensdag een rede gehou- gen zou het om de minister van De den voor een gehoor van studenten, fensie, Shimon Peres, gaan. WENEN (Reuter De landen van het Oostblok hebben gisteren nieuwe voorstellen ingediend tijdens het overleg over wederzijdse en even wichtige troepenverminderingen in centraal-Europa (MBFR. Het Oostblok verklaarde rekening te heb ben gehouden met enige elementen uit. voorstellen van de NAVO (noord- atlantische-verdragsorganisatie. Communistische functionarissen weigerden bijzonderheden te geven India stapsgewijs tot liberalisatie NTi'UW DELHI (DPA) De in Ju ni ve rieden Jaar afgekondigde nood- toesmuid in India zal volgens pre mier indira Gandhi stapsgewijs wor den geliberaliseerd, naarmate de si tuatie n dat land zich verbetert. Me vrouw Gandhi zei gisteren tegen een gezelscuap van Franse uitgevers die een studiereis door India maken, dat het hasj1 voornaamste zorg is ge weest de eenheid, de stabiliteit en de discipline te herstellen. In dit opzicht is er volyens Gandhi vooruitgang te bespeureL, hetgeen de liberalisatie zal bespoedigen. Zo zouden er al en kele oppositieleiders uit de gevange nis ontslagen zijn. over het voorstel maar noemden het belangrijk. Volgens hen waren de voorstellen bedoeld om vooruitgang te helpen boeken bij het overleg, dat sinds oktober 1973 in Wenen plaats vindt. De conferentie zit in een im passe. Een NAVO-woordvoerder gaf als commentaar dat veel van het nieu we communistische voorstel al was opgenomenin het oorspronkelijke Oostblok-programma, van meer dan twee jaar geleden. „Het blijft geba seerd op het idee de oostelijke su perioriteit in manschappen en tanks in de vorm van een verdrag vast te leggen". Twee maanden geleden heeft de NAVO aangeboden 1.000 Ameri kaanse tactische kernwapens uit West-Duitsland terug te trekken in ruil voor het terugtrekken van 68.000 Russische soldaten en 1.700 tanks uit centraal-Europa. koord tussen Israël en Syrië zien en in ruil daarvoor Iets zou wil len geven. Hongaarse harde Hjn stemt Van der Stoel pessimistisch AMSTERDAM ANP) De har de lijn van de Hongaarse autoritei ten om de ideologische strijd tussen Oost en West voort te zetten heeft minister Van der Stoel "een stuk pessimistischer" doen terugkeren uit de Hongaarse hoofdstad Boedapest dan zijn verwachting was tpen hij er woensdag heenging. Dit zei de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken gistermiddag na af loop van ee: drie dagen Hongarije. De Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken Frigyes Puja had in de besprekingen met de Neder landse minister het onderwerp van de ideologische strijd aangeroerd. Later herhaalde hij dit tegenover de Journalisten. Gistermorgen zwakte de Hongaarse partijsecreta ris Janos Kaaar het enigszins af door te stellen dat de discussie ge voerd zou moeten blijven worden in wetenschappelijke kring en in we tenschappelijke tijdschriften. Rondreis Op verzoek van presi dent Ford zal vice-president Nelson A. Rockefeller tussen 20 maart en 4 april een aantal landen bezoeken. Op het reisprogramma staanFrank rijk, Australië. Nieuw Zeeland, Iran, Maleisië en Singapore. Premier Rabin zei onlangs te me nen dat een beperkt akkoord zoals in september vorig jaar met Egypte bereikt werd, met Syrië niet moge lijk zal zijn. Hij verklaarde dezer dagen dat de volgende stap in het Midden-Oosten moet zijn een alge mene overeenkomst met de Arabi sche staten en niet met individuele landen. Barae-wanath Het bekende Barag- wanath-ziekenhuis bij Johannesburg in Zuid-Afrika, dat uitsluitend voor Bantoe-patiënten is gereserveerd, telt op het ogenblik 2350 bedden en beschikt over 19 operatiezalen. Het personeel omvat in totaal 5.800 per sonen. De opleiding voor Bantoe-ver pleegsters levert elk drie Jaar dui zend gediplomeerden af. Baragwa- nath heeft een internationale naam als een van de best ingerichte zie kenhuizen ter wereld. De regering draagt jaarlijks 50 miljoen gul den in de kosten bij. De Spaanse mevrouw Aarra- sate strekt haar armen uit om haar zoon Jose Luis Aarrasate te omhelzen bij zijn veilige thuis komst. Jose Luis werd 36 dagen geleden ontvoerd door leden van de ETA, de Baskische onafhanke lijkheidsbeweging in Spanje. Gis teren werd hij vrijgelaten, nadut 800.000 gulden losgeld was be taald. Zijn ontvoerders hadden vier miljoen geëist, maar gingen akkoord met het betaalde bedrag. LONDEN (REUTER) Tussen mei 1972 en november 1975 zijn in Uruguay vierentwintig mensen dood gemarteld zegt Amnesty Internatio nal. De organisatie, die gisteren een internationale campagne tegen het martelen in Uruguay is begonnen, zegt in een verklaring dat nadat het rapport in november werd afgeslo ten nog twee mensen in Uruguay als gevolg van martelingen zyn overleden. Het rapport schat het aantal (vooral linkse) politieke gevangenen in deze Zuidamerikaanse staat op bijna zesduizend. Minister van Buitenlandse Zaken van Uruguay zegt over de campag ne van Amnesty International dat zy is opgezet om een "verkeerd beeld van Uruguay te geven". "Amnesty International komt altijd in het ge weer als leger en politie aan de vijan den van Uruguay een zware slag hebben toegebracht. Links: Joseph Addobbo. Rechts: Robert Leggett. WASHINGTON (AIP) Twee leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn momen teel het onderwerp van een on derzoek van de federale recherche om vast te stellen of zij steek penningen hebben ontvangen van de Zuidkoreaanse regering. Naar de Washington Post gis teren onthulde gaat het om de Democraten Robert Leggett uit Californië en Joseph Addaibbo uit New York. Het zou gaan om be dragen beneden de 10.000 dollar. De FBI stelt bijzonder belang in hun relaties met Suzi Tom- son, een medewerkster van Zuid koreaanse afkomst van C. Albert, voorzitter van het Huis van Af gevaardigden. Het doel van de be talingen is onbekend. Leggett noemde de beschuldi- ASJÉJ3 ging "belachelijk". Slui Tomson WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Jus titie zal het voormalige hoofd van de centrale inlichtingendienst (CIA) Richard Helms of enig an dere CIA-functionaris niet vervol gen in verband met een inbraak in het kantoor van een voorma lig personeelslid van deze orga nisatie in 1971. Dit heeft minis ter van Justitie Edward Levi gis teren bekendgemaakt. De bewuste inbraak zou door CIA-agenten en leden van de ge meentepolitie van Fairfax in de staat Virginia zijn gepleegd in de fotografische werkruimte van 'n gewezen CIA-medewerker die verdacht werd van schending van zijn geheimhoudingsplicht Volgens minister Levi heeft men het onderzoek onvoldoende be wijzen gevonden voor een aan klacht wegens schending van de in de grondwet verankerde bur gerrechten van de betrokken ex- CIA-man. Helms die nu ambassadeur in Iran is. zou destijds zijn toestem ming hebben gegeven tot de in braak. Hij stond van 1966 tot 1972 aan 't hoofd van de CIA. De laat ste maanden is hij herhaaldelijk voor congrescommissies versche nen die een onderzoek instellen ties van de CIA en andere inlich tingendiensten. Eerder had het ministerie van Justitie al besloten Helms riet te vervolgen inzake deelneming aan complotten van de CIA om buitenlandse leiders, zoals Fidel Castro van Cuba en wylen de Con golese leider Patrice Loemoeba. Richard Helms te vermoorden. Juristen van het departement kwamen tot de con clusie dat het federale strafrecht een dergelijk misdrijf niet kent. President Ford heeft woensdag het Congres voorgesteld deze leemte in de wet op te vullen. De Amerikaanse justitie moet zich nog uitspreken over de vraag of Helms moet worden vervolgd, omdat hij onder ede tegenover een congrescommissie onwaarheid zou hebben gesproken over de rol van de CIA in Chili toen daar de marxistische president Salva- tore Allende aan de macht was. NAIROBI (REUTER/UPI) Pre sident Jomo Kenyatta heeft gis teren op een protestbijeenkomst in Nairobi gezegd dat de Kenianen bereid zijn him bloed te offeren ter verdediging van hun onaf hankelijkheid. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door ongeveer zevenduizend men sen, was georganiseerd uit protest WASHINGTON (DPA) De vroe- kaans ambassadeur bij de Verenig- Moynihan trad begin deze maand gere gouverneur van de Amerikaanse de Naties. Volgens regeringskringen af nadat hij had geklaagd dat Wash- staat Pennsylvania, William Scranton in Washington zal Scrantonsbenoe- ington onvoldoende steun gaf aan heeft zioh bereid verklaard Daniel ming binnenkort officieel bekenöge- Moynihans optreden by de VN, P. Moynihan op te volgen als Ameri- maakt worden. waar hij vaak fel van leer trok tegen de Sowjet-Unie en de Derde Wereld. tegen de uitlatingen van Idi Amin, de president van Oeganda. Deze verklaarde deze week dat bijna de helft van Kenia in het koloniale tijdperk door de Britten van Oe ganda is afgenomen. Radio-Oeganda deelde later mee dat Amin in een toelichting had ver klaard dat zijn opmerkingen niet gezien moeten worden als een aanspraak op het gebied, maar "om te verzekeren dat de mensen daar, die in feite Oegandezen zijn, onafhankelijk worden en hun ei gen regering krygen". President Kenyatta maakte op de protestbijeenkomst geen gewag van Oeganda en Amin, maar hij ver zekerde wel dat Kenia iedere aan spraak op z\jn grondgebied afwyst. Een aantal betogers droeg borden en spandoeken met anti-Oegandese leuzen als 'Amin moordemaar' en 'Amin moet terug naar het gek kenhuis'. President Kenyatta zei dat de Keni anen geen ambities hebben zich in de zaken van andere landen te mengen, maar dat zij wel bereid en voorbereid zijn inmenging in hun eigen land te verhinderen. "Kenia kent zijn eigen grenzen en niemand hoeft ons eraan te herinneren", aldus de president. Intussen heeft president Amin ko ningin Elizabeth van Groot-Bnt- tannië een brief gestuurd waarin hij haar vraagt om uitleg over de overdracht van stukken grondge bied van Oeganda aan Kenia en Soedan door de voormalige Britse koloniale autoriteiten. Amin zegt over documenten te beschikken Voor de radio zei Amin woensdag dat hij spoedig een gevechtsbasis aan de grens met Kenia zal laten installeren. "Oeganda is momen teel sterk genoeg om elke situatie het hoofdt te bieden". "Als grootvader van Oeganda", al dus de president, "moet ik mijn kleinkinderen de geschiedenis van Oeganda onderwijzen. Ik moet hun de waarheid vertellen over Oegan da voor zover het zijn grenzen be treft. Britse imperialisten hebben sommige Oegandezen wijsgemaakt dat de bevolking van zuidelijk Soedan niet Oegandees is. Dat is niet waar, want zuidelijk Soedan is door de Britten van Oeganda afgehaald", zo verklaarde Amin.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9