Kabinet: 210.000 werklozen over vier Jaar is te veel Regering Zwitserland verdeeld Lubbers: bezuiniging niet toereikend' Ritmeester van de Kamp wil onderzoek recherche Portier slachtoffer van strafexpeditie woonwagenbewoners Scholieren (14 en 17) bekennen moorcl op chauffeur Wel of geen medewerking aan commissie-Donner VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 DEN HAAG (SP) De regering vindt een aantal van 210.000 TVfKr^KR T IVFjTTR werklozen in 1980 te hoog. Dit staat in een bericht van minister J- -ljj-jXjIXJ_jr\_L i i-jJljXV Lubbers van Economische Zaken, dat de economische voorspel- A A IXT/^ "PTT/^iT TTVT^TVT ^hgen begeleidt van het Centraal Planbureau. Volgens deze AAINtKH( (J I rJ\ voorspellingen zou dit aantal werklozen uit de bus rollen als de regering de overheidsuitgaven niet verder beperkt dan zij van plan is. De regering wil in de jaren tot 1980 de groei van de uitgaven beperken met tien miljard gulden. Volvo gaat zijn nieuwe mid denklasser (de 343 in twee ver sies) volledig in het Limburgse Born bouwen. De voormalige DAF-fabriek zal daarvoor wor den uitgebreid. Er zullen zo'n tweehonderd nieuwe arbeids- krachten worden aangetrok ken. Volvo wil de 343 in mei op de markt brengen en denkt er per jaar ongeveer 40.000 te kunnen maken. De auto wordt aange dreven door een 1400 cc Renault motor, die maximaal 70 DIX-pk kan leveren en goed is voor een topsnelheid van om en nabij de 145 kilometer per uur. Het ver bruik zal op ongeveer 1 op 10 komen. De voorin geplaatste motor brengt zijn kracht over op de achterwielen via de verbeterde Variomatic. die DAF bekend heeft gemaakt. De goedkoop ste versie gaat f 16.900 kosten, voor wat meer luxe nu DRUGSMOKKEL KOPENHAGEN (AP) - Klaas B.. een 22-jarige Amsterdammer, is woens dag in Kopenhagen gearresteerd w-gens het op grote schaal smok kelen en verkopen van hasjiesj, am fetamine en andere verdovende mid delen. B. weigerde gisteren tijdens het gerechtelijk vooronderzoek ook maar een woord te zeggen. Tegelijk met de Nederlander werden drie De nen gehoord die kort geleden wer den gearresteerd wegens het in het bezit hebben van hasjiesj en amfe tamine. De Amsterdammer werd gearres teerd op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen toen hij uit het vlieg tuig uit Amsterdam ptapte. De moe der van een van de gevangen geno men Denen wees de rechercheurs aan wie zij h.bben moesten. Latei- hebben ook andere getuigen B. ge ïdentificeerd als de man die gerp- geld de flat van één van de Denen bezocht. Volgens de politie heeft B. toen hij op het vliegveld van de beschuldi gingen op de hoogte gesteld werd, ge zegd dat hij "geen commentaar" had. Sindsdien heeft hij volgens de Politie geen woord gezegd. Ook tij dens het vooronderzoek zei B. niets. Een van de gearresteerde Denen heeft toegegeven dat hij drugs heeft gekocht van de Amsterdammer. Hij zei dat hij de stuff ophaalde in Am sterdam en per auto naar Kopenha gen vervoerde. B. zou dan een paar dagen later volgen om de verkoop van de drugs te regelen. Hoewel de bezuinigingsoperatie "een zeer belangrijke verbetering in onze economie" tot stand brengt, aldus minister Lubbers, "meent de regering toch dat deze verbetering alleen niet toereikend is. Met name is het niveau van de werkloosheid te groot." Lubbers kondigt aan, dat de regering eerst overleg gaat plegen met werkgevers en werknemers alvorens een standunt te bepalen naar aanleiding van de voorspellingen van het Centraal Planbureau. Buurtonderzoek per brief naar moord in Eindhoven EINDHOVEN (SP) De ge meentepolitie van Eindhoven heeft drieduizend gezinnen in de wijk Strijp per brief bena derd in verband met een nog steeds onopgeloste moord. In deze brief vraagt de poli tie inlichtingen die mogelijk be trekking hebben op de moord op de 77-jarige Janus Borghouts die zondagmorgen 17 november dood in zijn tuin werd gevon den. Hij bleek te zijn gewurgd. Omdat een uitgebreid buurton derzoek en verder speurwerk in het afgelopen jaar niets op leverden, hoopt de Eindhovense politie op deze wijze meer klaar heid in deze zaak te brengen. De bezuinigingsplannen van tien- miljard gulden, uitgesmeerd over de komende vier jaar, leveren volgens het Centraal Planbureau in 1980 het volgende economische beeld op: 210.000 werklozen; belastingdruk niet met vier, maar met twee procent omhoog: de sociale premiedruk stijgt niet met vijf, maar met 2*i procent: bescheiden winstherstel voor de bedrijven; een geringe voortuitgang van de koopkracht van de werknemers gemiddeld één procent) de prijsstijging is niet acht, maar 6'j procent. Maar één zwaluw maakt nog geen zomer. Het Centraal Planbureau zegt, dat door de regeringsplannen de negatieve kanten worden afgesle pen van de weerbarstige economi sche problemen. "Maar we blijven wi een kwetsbare positie", meent het CPB. Tussen de regels door laten de economische weersvoorsjellers mer ken, dat de bezuinigingsoperatie van minister Duisenberg ontoereikend is om de economie helemaal uit het slop te halen. De voorspellingen van het CPB zijn karen op de malen van de ge nen die menen dat de oveiihedd zelf nog strakker de broekriem moet aanhalen. In de Tweede Kamer zijn dat de WD, de christen - demoora - tische partijen en DS'70. Zij zullen nog gesterkt zijn in hun fis aan de regering om nog dit jaar met de bezuinigingsoperaiti Als zwaard van Damo- X>EN BOSCH (SP) Met een zware hersenschudding, gebroken en ge kneusde ribben, ettelijke snijwonden en talloze bloeduitstortingen was de 33-jarige Jan Snijders vorig Jaar februari achtergebleven op een Eindhovens voetbalveld. jNa twaalf dagen ziekenhuis, drie weken plat thuis en acht maanden .van pijn waren de gevolgen daarvan iverdwenen. Snijders, de forse portier van de druk beklante dancing Maddox in Eindhoven, was niet het slachtoffer geworden van de veelbe sproken spelverruwing, maar van een strafexpeditie van woonwagen bewoners. Geheel tegen de regels jvan het spel in - het laatste RAI: klachten over problemen aan de grens AMSTERDAM (ANP) Voor zitter F. la Grouw van de His- wa vindt dat bepaalde over heidsmaatregelen met meer sou plesse dienen te worden toege past dan tot nu toe het geval is. Vorig Jaar hebben meer bui tenlanders en buitenlandse or ganisaties dan ooit bij de RAI klachten gespuid en inlichtingen gevraagd over aan de grens on dervonden moeilijkheden bij de uitvoer van bijvoorbeeld vaar tuigen en in toeristisch verband aldus La Grouw gistermiddag in Amsterdam. Tevoren had hij opgemerkt, dat voor de Nederlandse water sportindustrie- en handel de ex port naar het buitenland en het als toeristische gast in ons land verblijven van buitenlanders van zeer groot belang is. "Op dit punt slaan wij met enige zorg bepaalde overheidsmaatregelen en zeer in het bijzonder de wij ze. waarop daar aan uitvoering wordt gegeven gade". Een volstrekt duidelijke en liberale regeling van de zijde van de overheid op deze punten achtte hij zeer noodzakelijk. Hier bij zijn niet alleen de belangen van de watersportindustie en -handel betrokken, doch ook die van de toeristenindustrie, de ho reca en tenslotte de werkgele genheid. fluitsignaal had nog steeds niet geklonken - stormden tegen het einde van een voetbalwedstrijd tussen personeel en klanten van de Maddox zo'n zestig mannen, vrouwen en kinderen het veld op. *Toen zij een kring rond de potige portier vormden en hem isoleerden van zijn medespelers begreep hij dat dat niet gebeurde om hem op de schouders te tillen, maar om hem mores te leren. Jan. die vier jaar geleden in de dancing woonwagenbewoner Charles van M. had afgetuigd, werd geschopt en geslagen waar men hem maar raken kon. Als wapens werden daarbij mokers, wielsleutels en autokriks gehanteerd. Vooral Char les had zich volgens getuigen daarbij onderscheiden. Gisteren moest hij voor de Bossche rechtbank verschijnen. Als enige overigens. Officier van Justitie mr. J. Peynenburg daarover: „Het is een Jammerlijke zaak dat er geen mededaders terecht staan. Men dekt elkaar nu eenmaal tot het woonwa genkamp. Het was al moeilijk om getuigenverklaringen los te krijgen". Overval Die getuigen - vier kwamen er op de zitting, onder wie het slachtoffer - vertelden als één man hoe het die zaterdagmiddag was toegegaan: „We vlogen alle kanten op. Het leek wel een overval, een soort militaire operatie." De vriendschappelijke voetbalwedstrijd werd bijgewoond door een handjevol toeschouwers. Onder hen was Charles van M., die op het vlakbij gelegen woonwagen kamp woont en wel vaker naar het voetballen daar ging kijken. Op een gegeven moment kwamen een stuk of twintig grote, maar oude Amerikaanse wagens het terrein oprijden waaruit zo'n zestig mensen stoven die het duidelijk op Snijders hadden gemunt. Snijders: „Zelfs toen ik haast bewusteloos op de grond lag lieten zij hun kinderen nog op mijn rug dansen". De vader van Charles van M. had tenslotte erger vooricomen door iedereen van de zwaar gewonde Snijders weg te sleuren. Charles van M. ontkende alles: ..Allemaal niets van waar. Ik heb alleen maar naar het voetballen staan kijken. Juist Snijders is begonnen. Dat mannetje zijn handen zitten veel te los. Hij heeft me al eens half dood geslagen". En over de eis van de officier - twaalf weken gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk - „dat is echt te veel hoor". Uitspraak 4 maart. cles hangt boven het kabinet de tie van KVP-fractieleider Andries- sen, waarin wordt gevraagd nog deze maand uidelijke bezuinigngs- plannen op tafel te leggen. Het kabinet is in tijdnood, want het gevecht tussen de ministers on derling moet nog gevoerd worden. Aan suggesties voor bezuinigingen is een gebrek. Minister- president Den Uyl heeft er enkele gedaan in de sfeer van de sociale uitkeringen Andriessen zef heeft genoemd: de woningbouw, het openbaar vervoer en de ambtenarensalarissen. En een ambtelijke werkgroep denkt aan: het niet meer automatisch kop pelen van de sociale basisuitkeringen (zoals Bijstand, AOW en AWW) aan het netto minimumloon; geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag; uitstel van de invoering van Al gemene Arbeidsongeschiktheidswet. Waakhonden Dieven hebben in de nacht van woensdag op donderdag in een fabrieksgebouw in het bij Milaan gelegen Zibido San Giaco- mo een aantal kantoormachines ge roofd plus drie geoefende waakhon den. Het schijnt dat de beestjes die ieder 2000 gulden hadden gekost, hun plicht grondig verzaakten, geen alarm sloegen en vermoedelijk zelfs zonder veel problemen rustig met de nieuwe "bazen" zijn verdwenen. DEN HAAG «ANP» Op verzoek van drs. J. A. Ritmeester van de kamp, voorzitter van de Nationale Stichting Casinospelen, zal de rijks recherche op zeer korte termijn een onderzoek instellen naar aanleiding van recente beriohten in de pers over een beweerde relatie van de heer Ritmeester van de Kamp met de nu in staat van faillissement verkerende International Credit Bank in Zwitserland. Deze bank zou volgens perspublicaties relaties heb ben met de Mafia. De bank zou gel den beheerd hebben van casino's in Las Vegas in de Verenigde Staten, die onder controle van de Mafia Volgens drs. Ritmeester van de Kamp is er niets waar van deze perspublikaties. Om elke twijfel om trent zijn integriteit weg te nemen, heeft hij gistermiddag in een ge sprek met de staatssecretaris mr. H. J. Zeevalking van justitie en Th. M. Hazekamp van Justitie om een spoe dig onderzoek van de rijksrecherche verzocht. De staatssecretarissen hebben met het oog op het belang van een spoedige totstandkoming van casino's in Nederland op dit verzoek positief gereageerd, zo werd na het gesprek medegedeeld. Het ge sprek zou oorspronkelijk gaan over de ontwikkeling van het casinowe zen in ons land. De gelegenheid is aangegrepen om tevens over de po sitie van de heer Ritmeester van de Kamp te spreken. De staatssecreta rissen beschreven de uiteenzetting van de heer Ritmeester van de Kamp als "verhelderend De Nationale Stichting Casino spelen blijft ernaar streven dat in dit jaar met casi nospelen kan worden begonnen. Dit heeft de heer Ritmeester van de Kamp de staatssecretarissen me degedeeld. Met de gemeenten Zand- voort en Valkenburg wordt gespro ken over de uitvoering van de plan nen. Het was oorspronkelijk het plan. dat Zandvoort de eerste ge meente met een officiéél toegelaten casino zou worden, maar als de ganisatie in Valkenburg sneller gaat dan in Zandvoort, is het mo gelijk dat Valkenburg de primeur krijgt. Na afloop van het gesprek werd op vragen van Journalisten geant woord, dat de opening van een ca sino m Saheveningen nog wel twee Jaar zal kunnen duren. De raad voor de casinospelen wil namelijk dat de opening van het casino, dat hij in het Kurhaus gevestigd wil zien samenvalt met de voltooiing van de renovatie van dit gebouw. De raad voelt er niets voor een Haags casino tijdelijk elders in deze stad onder te brengen. De heer Ritmeester van de Kamp heeft de staatssecretarissen me degedeeld, dat hij met het oog op het voorkomen van enige belemme ring bij de verdere gang van zaken voor de vestiging van casino's in Nederland de activiteiten van zijn stichting tijdens de duur van het reoherohe-onderzoeik zal overlaten aan zijn medebestuurders. VAASSEN (SP) De twee Zuld- molukse broers M. en O. P. (14 en 17 Jaar) hebben bekend in de nacht van zaterdag op zondag 8 fe bruari de 40-jarige Apeldoornse ta xichauffeur Gerrit Wesselink te heb ben doodgeschoten. De scholieren waren van plan geweest de taxi chauffeur te beroven, maar na de schietpartij zijn de jongens bang ge worden door het rumoer in de omge ving en zijn zij er zonder geld van door gegaan. De broers waren de avond voor de moord uit hun bed gekropen om van Vaassen, waar het tweetal bij hun ouders woont, met de bus naar Apeldoorn te gaan. Vandaar zouden zij met de trein hun oudere broer in Deventer opzoekën. Na de visite wil den zij de volgende morgen weer stiekem thuis in bed kruipen De trein ging echter niet meer van Apeldoorn naar Deventer en de oud ste broer deed het voorstel om een taxichauffeur te beroven. Hij had zojuist van een onbekende man een revolver gekocht. Het wapen was hem zo goedkoop aangeboden, dat hij zegt de koop niet te hebben kun nen weigeren. Het slachtoffer werd de 40-jarige Gerrit Wesselink, die net de laat ste rit van de dag wilde maken met zijn splinternieuae Mercedes. Vlak bij de barak, waar de beide broers wonen, werd de taxichauffeur in koelen bloede driemaal door het ach terhoofd geschoten. Later, toen hij half uit de taxi hing, gaf de jong ste hem nog een kogel na "om hem uit zijn lijden te verlossen". Deze 14-jarige broer zegt nu van meet af aan tegen de roof geweest te zijn. Na de dodelijke schietpartij zijn de t.wee broers echter zo zenuwachtig geworden, dat zij er van af zagen de 560 gulden, die de taxichauffeur bij zich had uit zijn portefeuille te halen. Vijfentwintig rechercheurs uit Gel derland en Overijssel hebben bij el kaar tien dagen aan deze zaak ge werkt. Het wapen is nog niet terug gevonden. Bij een razzia in het woon oord in Vaassen, waar de daders ook zijn gevonden, werden vorige week nog twee andere Jongens aan gehouden. Deze zijn inmiddels vrij gelaten, de scholieren bleken niets met de moord te maken te hebben. De broers P. zullen door de Zutphen- se kinderrechter mr. Post Uitter- weer achter gesloten deuren worden berecht. n T BOA-embleem AMSTERDAM Over enkele we ken zal de reclamecode-commissie uit spraak doen in hoger beroep over de toelaatbaarheid van het embleem over de Boycot Outspan Actie i BOA Dit embleem bestaat uit het hoofd van een zwarte Afrikaan dat als een sinaasappel door een blanke hand uitgeperst wordt. Gisteren diende die zaak in Amsterdam in hoger beroep. Een inwoner van Amstelveen, de heer B. J. Riemslag had een klacht inge diend over het embleem. In eerste instantie werd de klacht gegrond ge acht. Mr. J. Peters die namens de BOA optrad, betwistte de bevoegd heid van de reclamecode-commissie om een uitspraak te doen in deze zaak. "Het ging hier niet "om een commerciële reclame maar om een politieke prent, die niet met dezelf de maatstaven als commerciële recla me beoordeeld mocht worden. In dien dit wel gebeurt maakt de com missie inbreuk op het grondrecht van de vrijheid van menings uiting". aldus de heer Peters. BERN (ANP) De Zwitserse re gering zal op zijn vroegst volgende week woensdag beslissen of de com missie-Donner haar onderzoek naar de beweerde steekpenningen van Lockheed ook in Zwitserland mag uitvoeren, zo is gistnere officieel in Bern bekendgemaakt. Eerder had het ministerie van Justitie en politie te kennen gegeven, dat een dergelijk onderzoek niet zou zijn toegestaan, tenzij er een spe ciale vrijstelling wordt gegeven. Het schijnt dat in het Zwiterse kabinet geen eenstemmigheid op dit punt bestaat. Naar het ministerie zei had de Ne derlandse ambassade in Bern woens dag bij de Zwitserse autoriteiten ge informeerd naar de mogelijkheden van een onderzoek in Zwitserland en in het blijzonder het ondervra gen van personen die betrokken zou den kunnen zijn geweest bij de zaak van de steekpenningen van Lock heed. Het ministerie gaf gisteren als zijn mening dat dit niet zou kunnen, zelfs als de commissie-Don ner in de Nederlandse ambassade dergelijke peronen zou horen. Bo vendien herinnerde het ministerie er aan. dat Zwitserse burgers die bereid zouden zijn een verklaring af te leg gen in het buitenland, zonder dat Lockheed hun hier nadrukkelijk toe zou hebben gemachtigd, bij hun te rugkeer in Zwitserland zouden kun nen worden vervolgd wegens het ont hullen van zakengeheimen aan een officiële buitenlandse instantie, ten zij de regering in Bern anders zou beslissen. In Washington verklaarde senator Frank Church gisteren, dat de door hem geleide ondercommissie inzake de multinationale ondernemingen niet van plan is nadere gegevens te vragen omtrent de betalingen die Lockheed aan hoge Nederlandse functionarissen zou hebben gedaan. Church zei dat de subcommissie wel zal proberen meer inlichtingen te krijgen over de in Weat-Duits- land en Japan gedane betalingen. Wat de Bondsrepubliek betreft merk te hij op, dat het beschikbare materi aal tegenstrijdig is. Hij zei niet wan neer de ondercommissie in een be sloten bijeenkomst verdere getuigen zal horen. Later zal de ondercom missie vervolgens beslissen wat er met de notulen zal worden gedaan en of er openbare bijeenkomsten zullen worden gehouden. Over Nederland verklaarde Church: "Wij hebben alle inlich tingen die wij noodzakelijk achten. Wij hebben geen plannen voor ver dere acties". Hij herinnerde er aan dat er in Japan zeer grote belangstelling be staat voor de Lockheed-zaak. Naar zijn zeggen wil de ondercommissie zoveel mogelijk gegevens over deze kwestie aan dat land beschikbaar stellen, met inbegrip van de namen van de Japanse functionarissen die bij de zaak betrokken zijn. De Italiaanse ministerraad heeft gisteren besloten een commissie in te stellen die de aankoop van mili tair materieel moet onderzoeken. Deze commissie zal binnen drie maanden rapport uitbrengen. Ver scheidene politieke groeperingen, waaronder de communistische en de socialistische party, hadden op in stelling van een dergelijke onder- zoekinstanue aangedrongen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7