„Je moet mensen niet betuttelen" Personeel van Alphense scheepswerven nog in het ongewisse LASTIG Allemaal later DWAAS Reactie van café- houders Geen verschil HOEFT NIET Minder herrie STEMMING MEER GELATEN DAN GELADEN Belgische schilder wil kunst verkopen voor Eva den Hartog VRIJDAG 20 FEBRUARI 1916 RIJPWETERING "Het ZOU wel eens makkelijk, maar veel vaker lastig kunnen zijn, als aluitingstljd wordt vrijgegeven", meent caféhouder Bakker in Rijpwetering. 'Ik ga niet zitten wachten tot twee uur in de nacht. Wat Je dan krijgt: de mensen gaan verderop naar een café dat wel langer openblijft. In m'n hart houd ik wel van de verplichte sluitingstijd, het is soms een middel om mensen er uit te krijgen, hoewel me dat nu ook best lukt, ik schop ze d'r gewoon uit". ROELOFARENDSVEEN t Is tegenwoordig allemaal later geworden dan vroeger, waarschijnlijk zit *m dat in de televisie. De mensen willen eerst alle programma's zien en daar na gaan ze graag even weg. Wat mij betreft: afschaffing van de sluittingstijd. Vooral op zaterdagavond, komen de men sen om een uur of elf. Je gaat ze toch niet na een uur al weg sturen? ROELOFARENDSVEEN De heer Smoorenburg, eigenaar van café 't Lage Land is "Na tuurlijk voor afschaffing. Als Je 's avonds een leuk kluppie in huis hebt moeten ze weer weg. Tuurlijk, als je mensen hebt waar Je niets aan kunt verdienen of je ziet aankomen dat het mis loopt, kun je uit jezelf sluiten. Maar ik heb het altijd al een dwaas idee gevonden dat er een tijd is bepaald waarop wordt ge zegd: vanaf nu mag Je niets meer verdienen. Als ik niets verdien, sluit ik wel uit mezelf". ROELOFARENDSVEEN Het maakt de heer Hoogen- boom, eigenaar van café-restau rant De Vier Heemskinderen in Roelofarendsveen weinig uit. "Nachtwerk wordt het toch wel het enige verschil zou zijn dat je het nu zelf in de hand hebt. Maar laat wordt het toch, daar ben ik allang aan gewend. Voor mij is het enige verschil, dat de rompslomp bij 't aanvra gen van een vergunning voor verlenging van sluitingstijd nu weg zou vallen. Maar ja, tegen woordig is de gemeente erg soe pel met het geven van onthef fingen. Nee, veel maakt het niet uit". OUD-ADE Voor de eigenaar van café Klein in Oud-Ade, de heer Klein zelf dus, hoeft de afschaffing van de verplichte sluitingstijd absoluut niet. "Dat is voor mij niet nodig, want dan kan ik wel dag en nacht openblijven. Je hebt er mensen bij, die niet weten hoe vroeg ze naar het café moeten gaan, en Je krijgt ze er niet meer uit ook. Als die slyitings- tljd wordt afgeschaft wordt dat alleen maar erger. Je hebt 's morgens geen tijd meer dat Je naar bed gaat. Nee, sluitings tijd moet er zijn. Maar ik zal m'n eigen beweging wel rege len". KAAGDORP "Een fantas tisch idee" vindt de heer Ruys van café-restaurant Kompas in Kaagdorp. Hij verwacht, dat het rustiger zal worden in het dorp, wanneer zou worden overgegaan tot af schaffing van de verplichte slui tingstijd. "Als je vroeg sluit gaan d mensen doorzakken want dat doen ze toch wel op een cam- ping of bij de jachthaven. Ik heb het liever binnenshuis, dat is voor de bewoners van het dorp een stuk rustiger Zeker voor wat de zomermaanden be treft zou de herrie minder zijn". Burgemeester Bolten over afschaffen sluitingstijd café's: ALKEMADE „Als je diep in m'n hart kijkt dan zeg ik: die hele politie-verordening mag voor mijn part worden opgedoekt. Je moet mensen niet betuttelen, dat is een al lang achterhaalde zaak. Regelingen maken voor dingen waarover ze zelf kunnen beslis sen, is niet goed. Want juist dan wil men uitproberen wat de consequenties van over treden zijn. Laat ze zelf maar hun verantwoordelijkheid dragen, dan kunnen ze best". Door Jan Westerlaken En met die wetenschap is burge meester Bolten er heilig van over- tuigd dat het afschaffen van de slui- tingtijd voor bars en cafés niet al te veel stof zal doen opwaaien. „Inte gendeel zelfs", meent drs. Bolten, die nog maar een paar maanden in zijn nieuwe gemeente Alkemade werkt. „Er zijn nog maar een paar caféhou ders, die hier vanaf weten. Ze Jui chen het plan wel toe". Bovendien vindt burgemeester Bol ten het "te gek", dat Juist hij een bepaald sluitingsuur moet vaststel len als er om een ontheffing wordt gevraagd. „Hoe kan ik in hemels naam bekijken of er ergens een ge zellig feestje aan de gang is Nee, in de praktijk is die sluitingstijd een moeilijk te hanteren zaak. Stel Je voor dat dat de proef van een half Jaar niet lukt. dan wil ik af van het geven van ontheffingen. Hoe dit dan moet worden opgelost weet ik niet. Het is vroeg genoeg daaraan te gaan denken als het nodig wordt". HERRIESCHOPPERS Verwacht hU dan helemaal geen moeilijkheden. Het is niet uitgeslo ten, dat herrieschoppers uit de di recte omgeving hun "avondje uit" straks in Alkemade zullen voortzet ten. Drs. Bolten: „Daarom draaien we ook eerst een half jaar op proef. Als het uit de hand loopt zullen we be slist niet schromen maatregelen te nemen. In deze proefperiode blijft optreden tegen één enkel café ook mogelijk. Een exploitant blijft na tuurlijk verantwoordelijk voor een goede gang van zaken in zijn bedrijf. Hij zal bij voorbaat moeten proberen om herrieschoppers buiten de deur te houden en zelf de tap moeten be dienen. Gaat het toch mis, dan kan er altijd een beroep op de politie wor den gedaan'. Drs. Bolten verwacht echter, dat er minder ordeverstoringen zullen plaatsvinden als de caféhouders na goedkeuring van de gemeenteraad (maandag), zelf kunnen uitmaken wanneer ze de deur van hun zaak sluiten. „Nu moet iedereen om twaalf uur opstappen. De bezoekers gaan dus allen gelijk de straat op. Tref Je het, dat twee groepen met kwade be doelingen elkaar per ongeluk tegen het lijf lopen, dan heb Je de poppen aan het dansen. Straks krijg Je zon der meer een spreiding van mensen, die een borrel zijn wezen drinken. Ze kunnen zelf uitmaken wanneer ze weggaan. Is het gezellig, blijven ze zitten, is dit niet het geval, dan stap pen ze op". WAAROM AFSCHAFFEN Ongeregeldheden in zijn gemeente die uit vijf kerkdorpen bestaat, zijn voor drs. Bolten aanleiding geweest om naar een oplossing voor dit probleem te zoeken. Een oplossing, die hij dus gevonden hoopt te hebben in het af schaffen van de sluitingstijd. „Het is echt niet zo, dat ik eens wat nieuws teweeg wilde brengen. Hoewel 't mij niet bekend is, dat er in Nederland plaatsen zijn waar ca féhouders vrij zün om hun zaak te sluiten op een tijdstip, dat hun het best uitkomt". Hoe reageerde de politie op het voorstel? Drs. Bolten: „Zij is er zonder meer erg blij mee. Die agenten zien het ook wel als het in een café gezellig is. Vaak worden ze nagewezen als ze eens ergens binnen stappen en zeg gen, dat iedereen moet weggaan om dat het sluitingstijd is. Dan zijn ze niet bezig met het bewaren van de openbare orde, maar met het ver etoren ervan. Een vastgestelde slui tingstijd eist bovendien van de politie de plicht, dat zij een goede controle uitoefent. En dat is te enen male een onmogelijke taak". GOED GEVALLEN De administratieve rompslomp, die de gemeente nu nog heeft als een ontheffing voor later openblijven moet worden afgegeven, vervalt straks. Burgemeester Bolten noemt dit maar een bijkomstigheid. Al geeft hij toe, dat het soms veel tijd van de betrokken ambtenaar vergt. Volgens drs. Bolten zal het plan "goed vallen" by de gemeenteraad. „Natuurlijk heb ik met de wethouders hierover gesproken. Maar ook de fractievoorzitters van de politieke partijen staan er positief tegenover. Alleen één lid van de commissie strafverordeningen heeft zijn beden kingen". Over een half jaar weten de café- en barhouders of deze regeling defi- nittief wordt. Zy kunnen er heel veel aan doen om dit experiment te laten slagen. De gemeenteraad wordt op de hoogte gehouden of hij een verstan dig besluit heeft genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Sommigen bezorgd, anderen overdreven luchthartig reagerend. Zo lieten donderdagmiddag de werknemers van de Alphense scheepswerf De Vooruitgang de fabriekspoort achter zich. Nog steeds niet wetend of ze er nog maar enkele keren doorheen zulen gaan, of toch mis schien nog vele jaren. Want een beslissing inzake de werven is ook tijdens het gesprek donderdag in Den Haag nog niet hele maal gevallen. leurgesteld: "Tot onze spijt is er niet uitgekomen wat we verwacht hadden. Twee tot drie weken, dat is voor ons al te laat. Op 1 maart staan we immers op straat". Dirk van der Zwart en zijn nog aanwe zige collega's stemmen er grif mee in. zien het als een op de lange-baan schuiverij van de zaak. „Als we maar eenmaal weg zijn, kunnen ze gemakkelijk beslissingen nemen". En iemand anders, feller: "Dit houd voor ons geen ene moer in". Dirk van der Zwart weer: „We zullen door hetgeen hieruit voort vloeit, ronduit de kous op de kop krijgen. Door het op de lange baan schuiven, valt het hele spul uiteen. Straks is er misschien wel werk, maar dan zijn de mensen er niet meer, dat heeft toch ook geen zin". De in het washok nog aanwezige werknemers maken, hun opgewonden uitspraken ten spijt, een wat gela ten indruk. Ze wachten af, vervul len voorlopig nog hun dagelijkse plicht. Minder afwachtend, maar toch niks concreter is het afdelingsbe stuur van de Industriebond CNV in Alphen. Die afdeling wijdde een spe We schoten één van die de poort verlieten aan. Hij tracht te al lopend een brief te lezen. Nieuwsgierig vroegen we hem naar de inhoud. Duidelijk aangedaan door alles wat er met de werf gebeurd Is de laatste tijd, verwees hij ons naar binnen. "Daar zitten wel men sen van de ondernemingsraad". Die mensen zaten er niet maar stonden zich nog te wasser Van een gedruk te stemming geen sprake, wel het tegenovergestelde: overdreven lucht hartigheid. stoere taal. Lange baan Niet bij ondernemingsraadslld Dirk van der Zwart, die ons over zijn schouder liet meelezen in de mede deling die even te voren was ver strekt door CNV-districtsbestuurder Rietkerk. Over twee of drie weken is er pas een beslissing te verwach ten over het eventueel in andere handen overgaan van het bedrijf. En daarmee het behoud van de werkgelegenheid voor....? Er wordt gesevhreven over honderdtwintig mensen, maar ook daar is geen uit sluitsel over. Dirk van dttr Zwart, duidelijk te- ciale bestuursvergadering aan de problemen rond de werkgelegenheid in Alphen en regio in verband met de voorgenomen algehele of gedeel telijke sluiting van de scheepswer ven. Temeer omdat het afdelingsbe stuur er "ernstig rekening mee houdt dat binnen andere bedrijven een groot aantal arbeidsplaatsen de komende periode op de tocht komt te staan", zoals in een persbericht wordt gemeld. Alarmkreet ties om die in kennis te stellen van de bezorgdheid zoals die binnen het bestuur leeft. In die brieven drin gen ze er bij het college op aan om de nodige maatregelen te nemen om ergere dingen te voorkomen. Weinig concreet, welke maatregelen en wel ke ergere dingen geeft het bestuur van de afdeling Alphen van de In dustriebond CNV niet aan. Een alarmkreet van een plaatselijk vak- bondsbestuur, dat het kennelijk ook niet meer zo ziet zitten, zich mach teloos voelt. Drie ondernemingsraadsle den en een gemeenteraadslid in het waslokaal na een dag taak op de Alphense werf De Vooruitgang. Hoe lang zal dit dagelijkse ritueel nog duren? V.l.n.r.: Dirk v. d. Zwart, Dick Blaauio (gemeenteraadslid), Jan Koelewijn en Maarten van Donk. ALPHEN AAN DEN RIJN „Dat wat ik nu doe betekent mischien maar een druppel op de gloeiende plaat, maar vele druppels vermogen die plaat te doven. Als je wat wilt veran deren in de wereld, moet je daarmee zelf beginnen. Het helpt niets als je constateert dat het ginds in die verre landen niet best is, maar het daarbij verder laat." Hulp bieden overlatend aan de regering, de priesters, de zendelingen, of mensen als majoor Eva den Hertog. Iedereen moet meehelpen". Het afdelingsbestuur schreef gezien Zoals de arbeiders bij de Voor- ontwikkelingen afwachten. Af m die ontwikkeling een brief aan het uitgang. Die gelaten, of misschien ten wachten, want elders wordt college van B en W en de raadsfrac- toch ook nog wel geladen, verdere hen beslist. Dat zei ons gistermiddag de Bel gische politie-inspecteur Luc Van- maldeghem, die in zijn vrije tijd ging schilderen en daarmee in eigen land erg veel succes oogstte. Via de Nederlandse televisie zag en hoorde hy midden vorig jaar voor het eerst van de Alphense majoor van het Le ger des Heils Eva den Hartog, die momenteel werkzaam is in één van de armste ontwikkelingslanden ter wereld: Bangladesh. "Dat heeft me toen zo gegrepen, dat ik dacht ik moet wat doen". Het bleef niet bij denken. Luc Vanmaldeghem schreef een brief naar Nederland I; want wat wist hij van de Nederlandse omroepver enigingen. Hij kreeg een keurig brief je van de AVRO, waarin hem werd meegedeeld, dat zijn brief was door gezonden naar de NCRV, de omroep die de uitzending over Eva den Har tog had verzorgd. Via de NCRV kwam Luc Vanmaldeghem tenslotte in con tact met Eva den Hartog. Zij gaf hem het advies om contact op te ne men met het Alphens gemeentebe stuur. Dat leidde er allemaal toe, dat gis termiddag in Galerie van Swieten in de Hooftstraat een expositie van twintig van zijn schilderijen werd geopend door burgemeester mr. R.M. Gallas. Een echte verkoopexpositie, want het is de bedoeling dat alle schilderijen verkocht worden voor f 975 per stuk. Want de Belgische po litieman/kunstschilder wil driehon derdduizend frank (zo'n negentien en-een-half duizend gulden) geven aan majoor Den Hertog. Om die verkoop te stimuleren, blijft de sympathieke Belg samen met zijn echtgenote tot en met zon dag in Alphen. '"t Is voor de ver koop altijd goed als ge er zelf bij blijft", zo verzekert hij ons. Bang dat hij slecht zaken zal doen is hy niet. "Hollanders kopen vlugger een kunstwerk dan Belgen", is zijn erva ring. Feit is wel, dat er al voor de opening van de tentoonstelling vier werken verkocht waren. "Eén man kocht al een schilder stuk toen er over de expositie in de krant geschreven werd. Hij kende m'n werken al, wilde er graag één hebben en steunde bovendien het doel". Dat doel is voor Luc Vanmaldeg hem erg belangrijk, hij raakt er niet over uitgepraat. "Kijk", zo legt hij uit, "ik hoef dit niet te doen bij wij ze van publiciteitsstunt. Men kent mij in België, dat kan ik in alle be scheidenheid zeggen. Maar wij hier hebben het zo goed. We zwelgen in de welvaart, terwijl aan de andere kant van de aardbol mensen om komen van de honger. Daar moeten we met z'n allen iets aan doen". Luc Vanmaldeghem hoopt daarom, dat zijn actie een kettingreactie op gang zal brengen. Burgemeester mr. Gallas zei ge troffen te zijn, door de wijze waarop Luc Vanmaldeghem bewogen raak te door de ellende in Bangladesh. Hij meende: "Aan deze expositie zit een vrij zware opgave vast, namelijk het doel om alle schilderijen voor een bepaalde prijs te verkopen. Het is mijn warme wens, dat dit doel gehaald wordt", aldus de bur gemeester, die eraan toevoegde, dat de gemeente de ontwikkelingen met belangstelling zal volgen. Bij de of ficiële opening van de tentoonstel ling was ondermeer de heer Van Mossevelde, consul-generaal van België aanwezig. Op de expositie in Galerie Van Swieten (door de burgemeester ge complimenteerd, omdat de Galerie steeds meer de aandacht begint te trekken) hangen 21 werken. Het 21- ste werk mag overigens niet verkocht worden, omdat daarop de beide kin deren van Vanmaldeghem zijn afge beeld. Hij voegde het portret aan de tentoonstelling toe om afwisse ling in de geëxposeerde werken te brengen. Bewust koos en maakte Luc Van maldeghem speciaal voor de ten toonstelling in Alphen een wat "een zijdige serie" werken: namelijk stillevens en landschappen. "Ik «Hl niet commercieel zijn, maar voor dit doel is het belangrijk dat de scvj- derijen goed verkoopbaar zijn", aldus de Belgsche politieman/ kunstschilder, die voor zijn land schappen vooral inspiratie vindt in zijn Vlaanderen-land, dat hij impres sionistisch weergeeft. Waarbij voor al zijn winterlandschappen ons zeer goed bevielen. Kijken (dat mag altijd) en kopen kunt u de werkstukken dagelijks met uitzondering van zondag en maan dag van 9 tot 18 uur, op vrijdagen tot 21 uur. De expositie zal duren tot en met 6 maart

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4