Schutters veld: geen kantoren? Duister spel rond de kabel-tv T urf marktbrug nu snel dicht Plannen bibliotheek krijgen vaste vorm Noodkampje in Leiden nu in zicht Stichting Kabelnet Merenwijk klaagt nood: VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 Twijfel aan behoefte LEIDEN Het idee van B en W om voor de ontwikkeling van het Schuttersveld een projectontwikkelaar in te schakelen stuitte in de commissies voor ruimtelijke ordening en econc mische aangelegenheden gisteravond op veel verzet. Verder zette men de nodige vraagtekens bij de gedachte bouw van kantoorruimte. Beijen (PPR/D'66) en Peters (PvdA) pleitten ervoor dat de gemeente het Schuttersveldterrein voorzichtig bij gedeelten zou aanpakken. Dat een deel voor woningbouw be stemd wordt en een deel voor kantó- renbouw, vond Beijen wel een goede gedachte, maar in welke hoeveelhe den dat zou moet geschieden zou aan de hand van de meest recente gege vens bekeken moeten worden. Hij was bang dat de gemeente bij het in schakelen van een projectontwikke laar, in dit geval werd de NV Mavob voorgesteld, de greep op de ontwikke ling zou verliezen en tussentijdse bij stelling niet meer mogelijk zou zijn. K" jers (VVD) vroeg zich af waar om de Mavob gekozen was. Ook PvdA-raadslid Peters zette vraagte kens bij die keus. Verder wilde hij geïnformeerd worden over de urgen tie van de plannen: daarbij dacht hij 11- -t dat er in de directe toekomst veel kantoren nodig waren. Ook Anne van de Zande (PSP) had grote twijfel over de behoefte aan kantoorruimte. Dergelijke kanto- De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190,— Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Bjijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 ren zouden voornamelijk werkgele genheid voor forensen scheppen. Houtman (SGP GPV) noemde de cijfers over de te realiseren kantoor ruimte "natte vingerwerk". Hij pleit te voor een grondig onderzoek, waar bij de functie van dit "unieke" ge bied ten opzichte van de hele stad bekeken zou moeten worden. De christen-democraten Van Zijp en Bleijie vonden dat er nu knopen moesten worden doorgehakt. Kanito- renbouw zou dan gunstig zijn voor de werkgelegenheid. De communist Hoeven tenslotte stelde voor dat er meer hotelruimte zou komen. Wethouder Waal onderstreepte het voorlopige, informatieve karakter van de gepubliceerde plannien voor het Schuttersveld. De plannen heb ben wel een zekere urgentie door de komende aanleg van de Schiphollijn. Omdat er wijzigingen van bestem mingsplannen in het geding zijn, zou de ontwikkeling van die plannen een lange procedure kunnen vergen. Dat bij deze plannen een projectontwik kelaar wordt ingeschakeld is no dig aldus Waal, omdat de capaciteit van de gemeente om dergelijke plan nen te ontwikkelen te beperkt is. De Mavob heeft zich in diverse steden, zoals Leeuwarden, Groningen en Gouda, al met dergelijke plannen beziggehouden. Dat de gegevens nu nog vaag wa ren achtte Waal logisch: de Mavob zou na haar onderzoek aan moeten geven wat de behoefte aan kantoren en woningen precies is. Nadat de Mavob onderzoek heeft gedaan en een plan heeft ontworpen, staat het de gemeente vrij om toch van verde re samenwerking af te zien, aldus Waal; dat zou de gemeente dan wel een ton kosten. Bij de uitgifte van grond kan de gemeente zelf het tem po van de ontwikkeling bepalen. Wethouder Van Aken, die in deze gezamenlijke commissievergadering ook aanwezig was, benadrukte de noodzaak van kantorenbouw: "De werkloosheid bij het handels- en kantoorpersoneel is de tweede in grootte in Leiden." Hij meende 'dat nog dit jaar alle Haagse kantoorge bouwen bezet zouden zijn, zodat dan een overloop naar Leiden zou kun nen ontstaan; hem was. verzekerd dat als er één schaap over de dam was, er meer zouden volgen. Een groot deel van de commissieleden'twijfelden daar sterk aan. LEIDEN De plannen voor de ves tiging van een bibliotheek in 't Hee renlogement beginnen duidelijk vorm te krijgen, terwijl er gunstige per- specteiven zijn met betrekking tot subsidies van het Rijk. Architect P. van der Sterre wist gisteravond met zijn enthousiaste uitleg de com missie voor ruimtelijke ordening ■voor Zijn plannen te winnen. Het plan bestaat in grote lijnen uit de volgende elementen. In het Heeren logement zelf zijn diverse ruimtes voor het bestuur van de bibliotheek, voor het personeel, voor kleine ten toonstellingen enz. De binnenplaats van het carrévormig gebouw zal weer Migranten- centrum LEIDEN De Leidse wethouder Verboom heeft vanmiddag om iver uur een tijdelijk onderkomen in ge bruik gesteld voor migranten. Dat gebeurde in het woonoord voor buitenlandse werknemers aan de Zijldijk in Leiderdorp. De huisves ting geldt zowel voor migranten uit Leiden als uit Leiderdorp. vrijgemaakt worden van de bebou wing die er later gekomen is. In het koetshuis, dat naast de burcht heuvel gelegen is, zal de discotheek en de casettotheek komen. De eigen lijke bibliotheek is te vinden in een grote zaal die de hele binnenplaats beslaat tussen Nieuwstraat, Hoog landse Kerkgracht en Heerenloge ment. De huizen aan de Hooglandse Kerkgracht zullen wat de begane grond betreft tot hun oorspronkelijke, kleinere afmetingen worden terug gebracht. De eigenlijke woonruimten zullen gerealiseerd kunnen worden op de eerste verdieping, uitkijkend over het gedeeltelijk platte dak van de bibliotheekzaal. Het is de bedoeling dat ook aan de Nieuwsteeg op de eerste verdieping en eventueel ho ger gewoond kan worden. Een van de winkelpanden zal gebruikt wor den als doorgang van de Nieuwstraat naar de bibliotheekzaal daarachter. Momenteel bereidt architect Van el bereidt architect Van der Sterre de ingrijpende restauratie plannen voor. Bijzondere zorg zal moeten worden besteed aan de fun dering het Heerenlogement blijkt ge bouwd te zijn op enkele moddersleu- ven van oude sloten en op een oud riool waar je nog gebukt doorheen kunt lopen tot aan de Oude Rijn. LEIDEN Wethouder Oosterman zal volgende week het voorstel doen om aan het Regionaal Overleg Woon wagencentra Rayon Leiden 't school- centrum te verhuren. Op dat terrein bij het regionale c entrum zou dan een noodkampje kunnen worden ingericht in afwachting van de woonwagenkampjes die in Oegst- geest en Leiderdorp zullen worden aangelegd. De wethouder zei van ochtend dat hij nog niet kon aan geven op welke termijn dat nood kampje tot stand komt. „Dat is mede afhankelijk van CRM", zei hij. „Wij weten wel hoe dat noodkampje er moet gaan uitzien, maar we weten niet hoe CRM daarover denkt. Bo vendien is het regionaal lichaam af hankelijk van subsidie van CRM, die al wel is aangevraagd". Wethouder Oosterman hoorde gis teravond van zijn collega Gmelich Meyling uit Oegstgeest dat de ge meenteraad zich daar in principe had uitgesproken voor de aanleg van een LEIDEN De groep Black Straight Music speelt vanavond op Jazz-zolder Hot House aan het Ra penburg 24. Het is een formatie die funky jazz-muziek speelt met Ame rikaanse, Latijns-amerikaanse en Braziliaanse invloeden. De oprich ter van de formatie is Ronald Snij ders, die in 1973 de solistenprijs kreeg toegekend tijdens het Inter nationaal Jazzfestival van La ren. Verder bestaat de groep uit Glen Gadum op elektrische piano, en synthesizer. Kees van der Leise bas en Eddie Veltman drums. Het concert begint om tien uur. Vol gende week vrijdag is er een oude stijl jazzavond met Lazy Mamma and the Crazy Pappas. Op de foto dc groep Black Straight Music. woonwagenkampje. Oosterman had eerder gesteld dat het noodzakelijk is In die gemeente en in Leiderdorp een woonwagenkampje te hebben, wilde het woonwagenprobleem in Leiden kunnen worden opgelost. Overigens bevestigde hij vanochtend dat er op het noodkampje in Leiden „legale" staanplaatsen zullen worden gemaakt, wat inhoudt dat de bewoners dan ook recht hebben op leenbijstand. De wet houder zei verder dat gedacht wordt aan tien staanplaatsen. Gistermiddag werd langs de walmuur aan de Be estenmarkt zand gestort om instorting te voorkomen. LEIDEN Ter hoogte van de Veronicabar aan de Beestenmarkt wordt op het ogenblik over een lengte van dertig meter zand gestort tegen de walmuur. Het is een van de voorbereidende werkzaamheden voor de afsluiting van de Turfmarktbrug die over twee a drie weken zal plaatsvinden. De afsluiting is noodzakelijk omdat de Turfmarkt- brug in bijzonder slechte staat verkeerd. Zowel aan de brug zelf als aan de landhoofden zijn ernstige gebreken geconstateerd. Voor naamste oorzaak van deze feiten zijn de hoge ouderdom van de brug en de steeds toenemende verkeersdruk, met name vrachtverkeer en autobussen. Bij de opritten zullen bij de afsluiting ijzeren paaltjes worden geplaatst, zodat de brug nog wel geruime tijd dienst kan doen voor de voetgangers en de fietsers. De voorzieningen aan de walmuur zijn noodzakelijk om instorting te voorkomen. Als gevolg van de afsluiting zal namelijk straks veel meer verkeer over de Beesten markt gaan rijden. Er is een omleidingsroute ontworpen die voorlopig voor drie maan den zal worden uitgeprobeerd. Afhankelijk van de ervaringen die daarmee worden opgedaan zal worden beslist of het een definitieve route zal worden tijdens het herstel van de brugverbinding tussen Turfmarkt en Beestenmarkt. Daarvoor zullen de gemeentelijke ver- keerscoramissie en de commissie voor economische aangelegenheden worden geraadpleegd. De omleidingsroute ziet er als volgt uit: Stad uit: Autobussen (alleen de lijndiensten) en taxi's in de richting van het station moeten via de route Blauwpoortsbrug-Steenstraat. De bushalten van de Nieuwe Beestenmarkt worden verplaatst naar de Steenstraat ter hoogte van het parkeerterrein. Het particuliere autoverkeer moet ge bruik maken van de route Pinsessekade-Blauwpoortsbrug-Beesten- markt (rijbaan waterzijde) en Nieuwe Beestenmarkt. Het (brom)- fietsverkeer kan gebruik maken van de bestaande route over de Turfmarktbrug. Stad in; Het autobusverkeer en het (brom )f ietsver keer kan de hui dige route Steenstraat-Blauwpoortsbrug-Prinsessekade blijven vol gen. Het doorgaande autoverkeer en het autoverkeer in de richting van het centrum zal door middel van wegwijzers op de Tweede Bin nenvestgracht over de "city-ring" worden geleid. Het autoverkeer met bestemming Steenstraat en omgeving en het overige bestem mingsverkeer in de richting van het centrum kan de route Nieuwe Beestenmarkt-rechtsaf Beestenmarkt-linksaf Steenstraat-Blauw- poortsbrug-Prinsessekade gebruiken. Om de verkeersafwikkeling soepel te laten verlopen zijn verschillende verkeersmaatregelen getroffen. Zo zal voor de Steenstraat een twee zijdig stopverbod worden ingesteld. Verder zal deze straat in de richting van het station opengesteld worden voor autobussen in lijn dienst en taxi's. Op het kruispunt BeestenmarktNieuwe Beesten marktOude Vest krijgt het verkeer naar en uit de stad over de (nieuwe) Beestenmarkt voorrang. LEIDEN "Het college van Oegstgeest en wethouder Van Aken proberen de aanleg van ka beltelevisie te rekken om uitein delijk met de winst te kunnen strijken die ze aan een ander te danken hebben". Voorzitter F. D. de Jong van de Stichting Kabel net Merenwijk liet zich gistermid dag tijdens een persconferentie van de SKM fel uit over het Rot terdamse bedrijf Multivisie, de re giogemeenten, Leiden en in het bijzonder de Leidse wethouder Van Aken: "De opzet is dat wij op een gegeven moment zeggen "Weet je wat Van Aken? Hier heb je de machtiging en hier heb je 't head-end voor een opruimings- prijs". Het particulier initia tief wordt volledig de grond inge boord en de particulier mag niet denken". Voorzitter F. D. de Jong en pen ningmeester A. P. Lepelaar hiel den gasteren een persconferentie omdat de SKM "met de rug tegen de muur staat". De geschiedenis van de kabeltelevisie in de Meren wijk en in de hele Leidse regio is inderdaad een lijdensweg. Onder het vorige college van B. en W. werd de SKM opgericht. De par ticuliere stichting, waarin bouwers en bewoners van de Merenwijk vertegenwoordigd waren, kreeg van dat college alle medewerking om kabeltelevisie in de Merenwijk te realiseren. Met toestemming van de gemeente werd ei* bij de PTT een machtiging aange vraagd. Van belang is. dat deze aanvraag recht geeft op een machtiging zolang de aanvraag niet, wordt ingetrokken, en dat door deze aanvraag niemand an ders een machtiging kan krijgen om kabeltelevisie in de Merenwijk te verzorgen. Het toenmalige col lege van B. en W. had, volgens de SKM. de bedoeling om de kabel televisie in heel Leiden te laten verzorgen door de SKM. Maar zo ver is het nooit gekomen. Terwijl de SKM plannen ont wikkelde voor de Merenwijk en een head-end aankocht, dit is de ei genlijke ontvangsteenheid, ging de gemeente Oegstgeest een con tract aan met Multivisie, dat deze firma gedurende zestien jaar sig naal zou leveren voor kabeltelevi sie in Oegstgeest. Op een gegeven moment poogden de SKM en Oegstgeest/Multivisie tot samen werking te komen, om één mast met ontvangstinstallatie op te richten. De besprekingen ver liepen bijzonder moeilijk en ten slotte stonden de partijen lijnrecht tegenover elkaar. Een bemiddelingspoging van Van Aken had geen succes. Het leek er toen op dat vlak bij elkaar twee masten gebouwd zouden worden. Een tweede bemiddelingspoging van Gedeputeerde Engelsman had wel resultaat: men werd het eens over de technische eisen waaraan de meer dan honderd meter hoge mast moest voldoen. Toen daarna de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude zich uitspraken voor de bouw van één mast voor de regio, begon er schot in de zaak te ko- Althans, daar leek het op. Maar volgens SKM wilde Oegstgeest op het beslissende moment toch weer geen zaken doen met de Stichting Kabelnet Merenwijk, en werd de Stichting als onbetrouwbaar gekwa lificeerd. In december vorig Jaar werd onder voorzitterschap van wethouder Van Aken een vergade ring belegd' met alle partijen om tot een oplossing te komen. Er werd toen besloten om de Stichting Mast op te richten. Leiden, Oegstgeest en Warmond zouden in deze Stich ting zitting nemen om per juli 1976 een mast gereed te hebben. Op een persconferentie na deze vergadering zegt Van Aken dat er door ieder een positief is meegewerkt aan een oplossing: de SKM zal haar ontvangsteenheid aan de nieuwe Stichting Mast willen verkopen en haar technische kennis ter beschik king willen stellen, en naast an dere offertes zal de offerte van Mul tivisie voor de bouw van een mast bekeken worden. De Jong en Lepe laar noemden gisteren deze ver gadering echter "zeer rumoerig" en hebben de stellige indruk dat de Stichting Mast een truc is geweest om de SKM van het toneel te la ten verdwijnen. Zij brengen daarbij in herinnering dat Van Aken al tijd al van mening is geweest dat kabeltelevisie niet in de handen van particulieren thuishoort, maar bij de overheid. Onder leiding van burgemeester De Vreeze van Warmond heeft de Stichting Mast nu twee maal ver gaderd, maar het ziet er niet naar uit dat in juli de mast er zal staan. De Vreeze merkt op dat de zaak veel ingewikkelder is dan hij had gedacht en spreekt van ernstige vertraging van de plan nen. De SKM vind't dit onbegrijpe- Van Aken leugens lijk: tenslotte was er tussen SKM, Multivisie en Oegstgeest overeen stemming over de eisen waaraan mast en ontvangsteenheid moeten voldoen. De SKM was indertijd ak koord met een aangepaste mast van Multivisie. De SKM is nu bijzonder ontevre den over het optreden van Leiden, in de Stichting Mast vertegenwoor digd door burgemeester Vis en webhouder Van Aken. Volgens de SKM zou Van Aken de belangen van de SKM behartigen in de Stich ting Mast, die juridisch overigens nog in staat van oprichting ver keert. De SKM beweert nu dat Van Aken nooit meer contact heeft on derhouden, en dat op die manier de SKM buiten spel is gezet. Het meest tragische van de af faire is daarbij dat in de Meren wijk tweeduizend gezinnen al enke le jaren contributie betalen aan de SKM, 36 gulden per Jaar, terwijl zij nog .steeds niet de beloofde zes t.v.- programma's hebben en de 10 FM- stations. Tot nu toe heeft iedereen nog loyaal zijn contributie betaald, die gebruikt wordt voor onderhoud en reparatie van het kabelnet dat al in de Merenwijk ligt. Maar De Jong en Lepelaar vrezen dat er nu, nu nog steeds geen vooruitgang is geboekt, onrust zal ontstaan. Le pelaar: "Als de bewoners niet meer willen betalen, gaan we failliet, want we hebben nog steeds wel de kosten van het kabelnet." De bestuurders van de SKM zijn verbitterd: "Wij hebben de afgelo pen tijd niets dan tegenslag. Wij hebben alleen honderd vierkante meter grond nodig en een bouwver gunning, dan kunnen wij binnen zes maanden voor beeld zorgen voor de Merenwijk. De Stichting Mast zal waarschijnlijk pas volgend jaar een mast klaar kunnen hebben, want ze hebben nog niets. Wij heb ben een bank die ons wil financie ren, we hebben de ontvangsteen heid en de technische kennis; we kunnen vandaag nog die mast gaan bouwen. Maar ons is de pas afge sneden. Ons is het zwijgen opgelegd want binnen de Sichting Mast is geen plaats voor de SKM. Van Aken als onze spreekbuis is wel een slechte keus van ons geweest. Wij hebben alleen meegewerkt aan die Stichting Mast met onze technische kennis beschikbaar te stellen en het head-end op voorwaarde dat Van Aken onze belangen zou beharti gen. Nu staan we met de rug tegen de muur. Ze wachten erop tot we ermee uitscheiden. Het ziet er niet naar uit dat de bewoners van de Merenwijk snel waar voor hun geld zullen krijgen. Waar de boosdoener zit in dit duistere spel is moeilijk vast te stel len. De firma Multivisie is een hard, commercieel bedrijf drt het uiterste uit het contract met Oegst geest zal halen. Oegstgeest zit voor zestien jaar vast aan Mutivisie, en wekte dinsdag Jl.d. de indruk nu zonder meer met deze firma alleen verder te gaan toen zij berichtte een plaats te hebben voor een mast, en dat deze mast binnen een half jaar er zou zijn. Leiden liet eerst de SKM haar gang gaan, maar probeert nu de kabeltelevisie in eigen handen te krijgen lijkt het, door de SKM tegen te houden. In de regio is er dan verder nog Voor schoten die ineens kant en klare plannen voor een mast blijkt te hebben in de buurt van Leid- schendam. Toch zegt Voorschoten gewoon door te gaan met de regio; behalve als het te lang duurt, dan worden de eigen plannen uit dekast gehaald. Gistermiddag was er op het Leid se stadhuis een vergadering van de regiogemeenten, onder voorzitter schap van Van Aken. Deze zegt dat het "uitstekend" gaat. Er is over eenstemming bereikt over een ge meenschappelijke regeling, die nu door de afzonderlijke gemeentera den goedgekeurd moet worden. Op de vreemde manoeuvres van Oegstgeest en Voorschoten wil Van Aken niet ingaan. Op de uitspraken van De Jong en Lepelaar reageert Van Aken zeer terughoudend en nerveus. Hij be ticht hen van leugens en een onjuis te voorstelling van zaken. Over het feit dat hij de belangen van de SKM niet zou hebben behartigd in de Stichting Mast zegt hij: "De communicatie tussen de Stichting Mast in oprichting en de Meren wijk is gehandhaafd. Nadat de Stichting Mast i o. een keuze heeft gedaan, wordt er met de Merenwijk gepraat. Ik heb van daag nog contact met ze gehad en een afspraak gemaakt voor een ge sprek. Als u zegt dat er geen con tact is geweest, is dat een gargi- nale toetsing omdat u niet weet wat er in de gesprekken met de SKM is afgesproken". Het is de vraag wie met dit schimmenspel gediend is. De laat ste hoop van de Stichting Kabelnet Merenwijk is gevestigd op de ge meenteraden van Oegstgeest en Leiden, dat deze aan het licht bren gen welke ontwikkelingen aan de gang zUn. Of men het eens is of niet met het feit dat een particuliere stichting de machtiging voor kabel televisie in een bepaald gebied krijgt: de inwoners van de Meren wijk. die al jaren moeten betalen voor kabeltelevisie, hebben er recht op te weten wat er gebeurt. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3