LEIDSCH «DAGBLAD Directie Lockheed: W aar om horen we niets?' TEEKENS KOOPT JUWEEL-BAKKERIJ bekneldTJer wor<it op de commissie-Donner gewacht Jachtwezen op de korrel genomen IAN SMITH WIL NU WEL PRATEN Vlieland alles Eisenpakket van Joden voor de Sowjet-Unie VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 *4864 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zacht Droog weer met opklaringen t en daar mist. 1 oostelijke wind n omstreeks 8 gi graden In het noorden tot (Opgemaakt om FEBRUARI nacht hier matige jemperat 1I graden tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek M Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het jl I water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. I Vrijdagavond tot 21 uur. I Uw kopje koffie staat klaar. 200 kilogram 9 1 11 1 51TT tropen 24,50 papegaaien 65,— cavia's 19,75 konijnen 29,75 hamsters 14,95 TE ZIEN DAGELIJKS BIJ LEIDEN - Slagerij Teekens heeft vanmorgen overeenstemming be reikt met de Koninklijke Scholten Honig over de aankoop van de voormalige Juweel-bakkerij aan de Rooseveltstraat. Volgens directeur Cor van Egmond van Teekens Slagerijen is het de bedoeling, dat Teekens in de voormalige bakkerij een centraal distributiecentrum gaat vestigen. Bovendien zal in het complex aan de Rooseveltstraat een produktie- afdeling voor vleeswaren worden ondergebracht. "Met de aankoop van de Juweel bakkerij zijn we in één klap uit de ruimteproblemen", zegt procura tiehouder M. G. van Kampen, "zodat de werkgelegenheid voor zo'n 50 ét 60 mensen in Leiden be houden blijft". De heer Van Egmond legt er de na druk op, dat het maar weinig had gescheeld of Teekens zou uit Leiden verdwenen zijn. "We liepen al met plannen rond om naar Katwijk te gaan", zegt hij. De grootste slager van Leiden kwam namelijk een beetje in tijdnood te zitten. D« produktie-afdelingen in de Cla- rensteeg (achter de winkels aan de Lange Mare) moeten ontruimd worden en een verhuizing naar de voormalige Olgafabriek aan de Hansenstraat (die Teekens ruim twee Jaar geleden heeft aange kocht) stuitte op heftig verzet van de omwonenden. Dat Teekens nu naar de Roosevelt straat gaat, Is volgens de heer Van Egmond mede te danken aan de inspanningen van wethouder Van Aken (Economische Zaken), die zich erg zou hebben beijverd om Teekens voor Leiden te behou- Iö de voormalige Juweel-bakkerij, die een bedrijfsvloeroppervlakte heeft van ruim 3300 m2. zal vol gens de huidige plannen een gro te vriescel worden gebouwd (met een capaciteit van 200 éi 300 ton vlees), terwijl daarnaast ruim te beschikbaar is voor om. koel cellen. een uitbenerij. een va- cuümafdeling en kantoren. Op de eerste verdieping van het gebouw komen ook vries- en koelcellen, die door derden kunnen worden gebruikt. Een flink aantal van de 46 filialen, die Teekens in het land heeft, zul len vanuit de vestiging aan de Rooseveltstraat worden bediend. De produktie-afdelingen aan de Clarensteeg zullen worden ont ruimd. Voor de Olga-fabriek aan de Hansenstraat, die nu dus niet door Teekens zal worden ge bruikt, zoekt men een gegadigde. SCHIN OP GEUL (SP> In be schonken toestand heeft de 23-jarige G. D. uit Wijlre gisteravond vernie lingen aangericht op 't kerkhof van Schin op Geul. Het omver trekken van de zesde grafzerk werd hem noodlottig. De 200 kilo zware steen kon hij niet meer ontwijken en ruim een kwartier heeft hij er tot zijn middel onder gelegen, alvorens hij door enige bewoners van Schin op Geul werd bevrijd. Rond elf uur hoorde een van de buurtbewoners een schreeuw, maar aanvankelijk schonk hij daar verder geen aan dacht aan. Toen echter het schreeu wen aanhield, snelden enkele bewo ners richting kerkhof, omdat men vreesde dat er iemand in de daar aanwezige put was gevallen. Toen ontdekte men de omvergeworpen grafstenen en trof men onder één hiervan D. aan. Met vereende krachten lukte het hem van zijn zware last te bevrijden. De politie werd gealarmeerd en D. werd met een enkelbreuk naar het ziekenhuis in Heerlen vervoerd. D. stond al on der medische behandeling. Nog geen besluit over Alphense scheepswerven ALPHEN AAN DEN RIJN De 120 werknemers van de Alphense scheepswerven De Industrie en De Vooruitgang z(jn niet veel wijzer ge worden van het gesprek, dat giste ren in het ministerie van Econo mische Zaken is gevoerd. Hoewel de partijen, die aan het gesprek deel namen volgens een communiqué prin cipieel bereid waren de mogelijkheid van een voortzetting van de scheeps bouw op de werf De Vooruitgang ver der te onderzoeken, zal de beslissing over de vraag of dat gebeurt zeker niet vóór 1 maart vallen. De onze kerheid onder de werknemers duurt dus voort. VOGELWONING TE KOOP voor kanaries 14,75 parkieten 14, De voormalige Juweel-bakkerij aan de Roosevelt straat, die door Teekens is aangekocht. Volgens de Stichting Kritisch Fauna beheer zit het met de Nederlandse wetgeving op het gebied van de na tuurbescherming niet zo goed als het grote publiek denkt. Callacher noemt als voorbeeld het gebied van de Haagse duinwaterleiding, Mei Jen - del, waar konijnen grootscheeps wor den bejaagd maar men niet eens weet hoeveel konijnen er leven, hoe veel konijnen er geschoten worden en wat het effect van de jacht is. Een officiële jachtstatistiek bestaat in Nederland niet. De Stichting Kritisch Faunabeheer verwijt organisaties als de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels en ook de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland (die voor een deel van haar inkomsten zelfs afhankelijk is van 't verpachten van het jachtrecht In haar natuurreservaten) dat de hoofdbesturen zijn geïnfiltreerd door jagers. Jagers belagen zoogdieren en vogels Maar hoe zit het met de vissen? BURBANK (Calif.) (SP) „Wanneer onze toestem ming nodig is om door het Zwitserse bankgeheim te bre ken, dan zal men ons tenminste moeten vragen. We hebben nog van niemand iets gehoord. Geen brief en geen telefoontje". Dat vertelde ons gisteravond Robert Haack, de nieuwe pre sident-directeur van Lockheed. Sleutelfiguren dr. Hubert Weissbrod en Fred Meuser hebben destijds verklaard, dat zij medewerking willen verlenen aan het onderzoek van de commissie-Donner, wanneer zij toestemming krijgen van Lock heed. Toestemming Met die toestemming kunnen getuigen gaan praten met een buitenlandse onderzoekcommissie en kunnen Lockheedrekeningen worden geopend zonder dat men in conflict komt met de Zwitserse wet. Een dergelijk gesprek kan desnoods buiten de Zwitserse grenzen plaats vinden bijvoorbeeld op de Ne derlandse ambassade, hoewel er deze regel geen eenheid bestaat onder de Zwitserse parlementariërs. In tegenstelling tot eerdere berich ten wordt in Zwitserland nog overwogen of de leden van de commissie-Donner zonder meer bin nen de Zwitserse grenzen hun werk mogen verrichten. Volgende week zal het parlement zich daarover uitlaten. En de misgelopen order in Japan, de zoveelste tegenslag voor de Lockheedfabrieken?" Het staat hele maal niet vasit, dat die order inderdaad niet doorgaat. Iedereen schrijft dat de Japanners nu een eigen toestel gaan ontwikkelen. Wij hebben geen letter op papier uit Japan, die wijst op een cancelling van de order". De Amerikaanse minister van fi nanciën, William Simon, heeft ge weigerd, in te gaan op een gisteren gedaan verzoek van de Democraat William Proxmire, voorzitter van de bankcommissie van de Ameri kaanse Senaat. Proxmire wilde dat Simon er bij Lockheed op aan zou dringen alle namen van buitenlandse regeringsfunctionarissen, die steek penningen van Lockheed hebben aan genomen, bekend te maken. Simon zei dat er geen namen bekend kun nen worden gemaakt omdat zulks door een federale rechtbank was af gewezen nadat een commissie, die het bankbedrijf controleert, om bij zonderheden over omkopingen en be talingen had verzocht. 0 Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gezegd, dat de rege ring een aantal van 210.000 werk lozen in 1980 onaanvaardbaar hoog vindt. Volgens het Centraal Plan bureau zou op grond van de hui dige bezuinigingsvoornemens van de regering met een dergelijk aan tal mensen zonder werk over vier jaar rekening moeten worden ge houden. De bewindsman merkte echter op, dat naast bezuinigingen ook andere maatregelen zullen worden getroffen om het aantal werklozen terug te dringen. PAGINA 7 0 Voor de wat somber gestemde Shoes is de room er na vele jaren optreden wel af. PAGINA 5 In Libanon had de diefstal van de eeuw plaats: een bank in Beiroet werd volledig leeggeroofd. PAGINA 9 Joke van Gervea hoopt de KNAU over enkele maanden uit te lachen. PAGINA 13 Tung tennist in Rotterdam ten koste van Sanders. PAGINA 15 9 Ontmoetingsweekeinde van chris- lijke groepen in Sassenheim: „Het vuur wordt weer aangeblazen". PAGINA 17 "Mijn zusje" is de naam van de grote poppen die dit meisje omarmt. De poppen zijn te zien op de Internationale Speel goedbeurs van Nürnberg. Zij kunnen worden aangekleed met kleren van een kind van vier jaar. SALISBURY (AP/Reuter) De Rhodesische premier Ian Smith heeft vandaag gezegd dat hij bereid was elk aanbod van de Britse rege ring tot het helpen van het oplossen van het grondwettelijke geschil met de zwarte meerderheid in zijn land, ernstig te zullen overwegen. In een toespraak tot het parlement zei Smith dat de veranderde omstandig heden in het zuiden van Afrika een snellere oplossing van het Rhodesi sche probleem noodzakelijk maak ten Hij verklaarde een boodschap van de Britse minister van Buiten landse Zaken Callaghan te hebben beantwoord, maar zei niet waaruit dat antwoord had bestaan. Dit is de eerste maal dat Smith be reidheid toont, de Britse regering in te schakelen bij de onderhandelingen met de nationalistische negerleider Joshua Nkomo en de Afrikaanse na tionale raad. Smith's verklaring volgt na een waarschuwing van Londen, gister avond, dat Engeland geen troepen zal zenden om de blanke minder heidsregering van Rhodesië te hel pen als er strijd ontbrandt. Het blanke minderheidsbewind van Smith maakte zich in november 1965 los van Groot-Brittannië en riep de onafhankelijkheid uit. Er wonen ongeveer 300.000 blanken tegen zes miljoen Afrikanen. De jongste on derhandelingsronde tussen Smith en de nationalistische leider Joshua Nkomo slepen zich sedert 1 novem ber voort zonder vooruitzichten. Meuser Lockheed-president Haack, voorma lig president van de Newyorkse effectenbeurs: „Ik moet nog veel horen van anderen. Maar ik weet wel dat de heer Meuser zonder onze toestemming over vele onderwerpen heeft gesproken. Ik weet ook van anderen, dat zijn staat van dienst niet bepaald gunstig is te noemen. Moeten we nu ineens toestemming aan deze man gaan geven om te praten?" Van de commissie-Donner heeft de Lockheedtop geen verzoek gekregen mee te helpen aan een oplossing van het juridische probleem, dat een Amerikaanse senaatscommissie deed struikelen in Zwitserland. Theoretisch „Ik begrijp de ernst, de moeilijkhe den en wij zouden zeer snel kunnen antwoorden op een eventueel verzoek. Maar zolang wij niets horen, hebben we slechts een theoretisch probleem" aldus Robert Haack, wiens grote faam het instortend imperium van Lockheed moet redden. Op een vraag over een eventueel bankroet van de in diskrediet geraakte vliegtuigfabriek antwoordde Haack„ik ken de geruchten, maar we zijn bezig met een nieuw financieringsplan. Van een finan ciële ineenstorting is geen sprake". BRUSSEL (DPA. UPI) Het drie daagse joodse wereldcongres in Brus sel is gisteren geëindigd met een so lidariteitsverklaring voor de joden in de Sowjet-Unie en een eisenpak ket voor het Kremlin. De ruim 1200 gedelegeerden uit meer dan zestig landen op alle continenten, gaven hun broeders in het geloof in de Sowjet-Unie de verzekering dat men hen niet in de kou zou laten staan. Het Kremlin in Moskou is opgeroe pen zich te houden aan zijn eigen grondwet en zijn internationaal aan gegane verplichtingen ten aanzien van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, na te ko- Het congres eiste voor de Joden in de Sowjet-Unie het recht op zich met hun broeders in het land van belofte Israel te verenigen. Verder is van de Sowjetregering geeist, dat zij op politieke gronden veroordeelde Joodse gedetineerden vrijlaat, anti semitische en discriminerende cam pagnes beëindigt en de j»den vrij laat in hun recht op onbelemmerde religieuze en culturele ontplooiing. De oud-premier van Israel, me vrouw Meir kreeg op de slotzitting een ovatie van adorerende gedele geerden. Zich richtende tot de leiders van de Sowjet-Unie zei mevrouw Meir: "Waarvoor strijdt gij, leiders van de Sowjet-Unie? Wat hebt rU aan fatsoen, humaniteit en socialisme te winnen by dit beleid van het af houden van mensen van hun doel? De Sowjet-Unie heeft in het con gres een "provocerende anti-SowJet- russische hetze" gezien en heeft er over geprotesteerd bij de Belgische regering. Dat hebben ook Arabische kringen gedaan. De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO ontzegde de Israëlische vertegenwoordiging en de Zionistische beweging 'het recht, zich als verdedigers van de rechten van de mens op te werpen, "daar in door Israël bezette delen van Ara- bi»' deze schending van de mensen rechten schering en inslag is". De radicale rabbijn Meir Kahane is van deelneming aan het congres uitgesloten en gisteren als onge wenst persoon uit Belgie uitgewezen. DEN HAAG (SP) "Dieren zijn geen schietschyf en sterven is geen vermaak. In een aantal gevallen* kan jagen noodzakeliik zijn, bijvoor beeld uit eigen lgfsbehoud van de mens, maar dan moet het wel ver standig gebeuren en op grond van wetenschappelijk inzicht". Voorz. Callacher: „Tegen de sport - visserij hebben we eigenlijk dezelf de bezwaren. Maar wat we er tegen zullen doen weten we nog niet. We moeten nu eenmaal prioriteiten stel len en nummer een is de plezier jacht". Dat zegt de Leidse socioloog en a mate urvog el kundige Hugh Callacher voorzitter van de gloednieuwe Stich ting Kritisch Faunabeheer, die (met een gebroken geweertje als wapen) vanaf morgen het Nederlandse jacht wezen hinderlijk op de korrel neemt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1