Fascinerende film Ingmar Bergman Oscar-nominale: acteurs, films en regisseurs PENTAGON WERKT NIET MEE AAN FILM OVER VIETNAM Theaterdirecteur op de bres voor Bergman Oudt Leyden VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 HOLLYWOOD i Reuter UPI Op de lijst van kandidaten voor een Oscar staat de film, "One flew over the cuckoos nest" van Milos Forman met negen vermeldingen bovenaan, gevolgd door Barry Lyndon" van Stanley Kubrick met zeven vermeldingen en "Dog day afternoon" van Sydney Lumet met zes vermeldingen. Op 29 maart zullen de Oscars, de jaarlijkse prijzen van de Ameri kaanse filmacademie, worden toe gekend. Genoemde drie films zijn voorgedra gen voor de prijs van de beste rol prent, samen met het overweldi gende kassucces, "Jaws" en "Nash ville". Gegadigden voor de prijs voor de beste mannelijke hoofdrolspeler zijn Jack Nicholson („One flew over the cuckoos nets"), Walter Matthau ('Sunshine boys'), Al Pa- cino ('Dog day afternoon'), Maxi milian Schell (The man in the glass booth'» en Jaimes Whitmore i'Give 'em hell Hairy'). Voor de prijs voor de beste vrouwe lijke hoofdrol zijn voorgedragen Isabelle Adjani (The story of Adele H.'), Ann-Margret (Tommy') Louise Fletcher ('One flew over the cuckoos nest"), Glenda Jack son ('Hedda') en Carol Kane ('Hester street'). Kandidaten voor de beste manne lijke bijrol zijn George Burns. ('Sunshine boys'). Burgess Mere dith (The day of the locust'», Brad Dourif ('One flew over the cuckoos nest). Jack Warden. Shampoo) en Chris Handon Dog day afternoon'). Kans op de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol hebben Lily Tomlin en Ronee B'lakley (beiden in 'Nashville', Lee Grant ('Sham poo'), Sylvia Miles ('Farewell, my lovely') en Brenda Vaccaro in 'Once is not enough' van Jacque line Susann. Voor de prijs voor de beste regie zijn voorgedragen de Italiaan Federico Fellini met zijn 'Amarcord' (die vorig jaar werd .onderscheiden als de beste buitenlandse rolprent), Stanley Kubrick «'Barry Lyndon') Sidney Lumet 'Dog day after noon'), Milos Forman voor 'One flew over the cukoos nest' en Robert Altman voor 'Nashville'. Kandidaten voor de Oscar vow de beste buitenlndase film zijn de Rus sische inzending 'Dersu Uzala', 'Land of promise' (Polen), 'Scent of a woman' (Italië), "Sandakan no. 8" «Japan» en "Letters from Marusia" (Mexico). Voor de prijs voor het origineelste scenario zal worden gekozen uit Federico Fellini en Antonio Guerra voor „Amarncord", Claude Lelouch en Pierre Uytterhoeven voor 'And now my love', Ted Allen voor 'Lies my father told me' en Robert Tonwne en Warren Beatty voo«r 'Shampoo'. De prijs voor het beste filmlied zal ten deel vallen aan 'How lucky you can get' uit, 'Funny Lady', I'm easy' uit 'Nashville', 'Now that we're in love' uit 'Whiff of aan de titelsong uit 'Mahogany' (door Dia na Ross). Bijna drie uur lang louter dialogen. Moeilijkheden in een huwelijk en daarna: de echtscheiding uit en te na bespro ken. Weinig actie, een geconcentreerdheid op twee perso nen. En dan toch geen saaie film krijgen. Integendeel mee slepend, soms zelfs adembenemend. De toeschouwer die zich met de hoofdpersonen, hun situatie, moeilijkheden identificeert. Het kan alleen de schepping van een groot vakman zijn. Die vakman is Ingmar Bergman, die met behulp van twee voortreffelijke acteurs in de personen van Liv Ul'lmamm en Er land Josephson een tegem een documentaire aa«n leunen de film heeft geschapen: „Scènes uit een huwelijk". Pas nu in Leiden hij draait al maken nooit ruzie, alleen om onbe- een tijdje in de grote steden is de- langrijke dingetjes hebben we wel ze rolprent wel de moeite waard om eens woorden", zegt de vrouw tot te gaan zien. een journaliste van een damesblad. Hun enige probleem lijkt, dat er geen problemen zijn in hun huwe lijk. Maar zijn ze wel zo gelukkig? 'Is het allemaal zo koek en ei? De man is vreselijk van zichzelf over tuigd. Hij beschrijft zyn persoon on der meer als: briljant, intelligent, een goede vader en man, een goede zoon. De vrouw weet niets meer over zichzelf te vertellen, dan dat ze ge lukkig getrouwd is, al tien jaar, twee kinderen heeft en een baan, als advocate, omdat haar vader ook advocaat was. Haar karakter weet zij niet te plaa«tsen. Zij maakt zichzelf onder geschikt aan haar man, haar ouders en de mensen in haar omge ving. De klap komt als een donder slag bij heldere hemel, wanneer haar man haar verlaat. Dat stemt haar pas tot bezinning over wat zij nu zelf is. Het proces van uit elkaar groeien, brengt beiden eigenlijk tot overpeinzing. De man komt er ach ter, dat hij helemaal zo briljant niet is. Alledaags eigenlijk met zijn eigen limieten, zijn eigen beperkte mogelijkheden. En dan laat Berg man ons het proces zien van een rol verwisseling tussen de man eerst zo overtuigd van ziohzelf, van zijn meerwaarde ten opzichte van zijn vrouw, en de vrouw, die erachter komt dat zij ziohzelf heeft laten le ven, dat zij haar eigen capaciteiten niet kent en dat zij het slachtoffer is geworden van haar manier van problemen verstoppen. Een moei zaam prooes voor beiden. Het brengt Twee mensen, ogenschijnlijk genie tend van een uitstekend huwelijk. Zo uitstekend, dat het gewoon ver velend wordt om aan te zien. "Wij Aardige western met twee negers en veel spanning "Take a hard ride"; hoofdrollen: Jim Brown, Fred Williamson en Lee van Cleef; regie: Anthony Daw son; theater: Lido; leeftijd: 14 jaar. 'Take a hard ride", de Neder landse vertaling is "Klopjacht", is een western. Maar niet zomaar een western. In de meeste van dat soort films is het namelijk gebruikelijk een goed ogende blanke held als hoofdpersoon te kiezen. In 'Take a hard ride" zijn de hoofdrollen ech ter uitbesteed aan twee negers. Een op zich leuk gevonden verdraaiing wat bovendien met een terugblik op het slavenverleden van de negers in Amerika, aardig is gebruikt. Daarnaast is het dan nog een goe de spannende western ook en daar kwamen we toch voor. BART JUNGMAN hen echter steeds dichter bij el kaar, Juist na de scheiding. Het komt nu tot uitbarstingen, iets wat tijdens hun huwelijk nooit mogelijk Opnieuw getrouwd, allebei, drij ven zij steeds dichter naar elkaar, al lijkt de kloof tussen hen nooit te overbruggen. En op het moment, dat de vrouw ervan overtuigd is, dat haar moeilijkheden zijn opgelost, dat zji het evenwicht tussen verstand en gevoelens gevonden heeft, blijkt het tegendeel daarvan waar. De bei de personen zullen nooit zijn, wat zij hoopten te zijn; twee evenwichti ge mensen die met elkaar en naast elkaar hun dagen zullen slijten. Troost is het enige wat zij bij el kaar zullen vinden. Een film die tot nadenken stemt. Titel: "Scènes uit een huwelijk"; regie: Ingmar Bergman, hoofdrol len: Liv Ullmann en Erland Joseph son; theater: Studio; 18 jaar. ANNEMIEK RUYGROK Liv Ullmann en Erland Josephson uit een huwelijk. MANILLA (AP) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft geweigerd militair materieel en manschappen ter be schikking te stellen aan de makers van een film over de Viet namese oorlog die op de Filippijnen wordt gemaakt door Fran cis Coppola, bekend door zijn Godfather Dit is hier door zijn medewerker Gray Frederickson meegedeeld. De filmmaatschappij gaat evenwel door en heeft reeds een aantal Ame rikaanse militairen aangenomen als figuranten in hun vrije tijd. Coppola was, zei hij, naar Washington gegaan om op het Pentagon opnieuw te vragen om medewerking voor zijn film die "Acopalypse now" gaat he ten en die is gebaseerd op de roman "the Heart of darkness" van Jo seph Conrad die zich evenwel afspeelt in de Afrikaanse Kongo, in 1968. Dat gaat nu worden bij de Indo- chinese rivier de Mekong. "Het wordt geen anti-Amerikaanse film en zelfs geen anti-oorlogsfilm", aldus Frede rickson, "het Pentagon wil ons niet tegenwerken of proberen te beletten t In Amsterdam is deze week een persvoorstelling gegeven van de nieuwe Nederlandse speelfilm "Pallieter". De rolprent gaat officieel op 26 februari in première. Op de foto v.l.n.r. regis seur Roland Verhavert, en hoofdrolspelers Sylvia de Leur, Jacqueline Rommerts en Eddy Brugman. de film te maken. Het wil neutraal zijn." Coppola had destijds samen met. John Milius een draaiboek gemaakt en dat aan het Pentagon voorgelegd, daarna had hij er enige veranderin gen in aangebracht. Had Coppola "Patton" gemaakt en daarbij wel de medewerking van de Amerikaanse militaire autoriteiten gekregen, "Acopalypse now" zal hij zowel zelf produceren als regisseren. "Wij hebben het Pentagon niet echt nodig," zei Frederickson, "we kunnen het zonder doen maar we zouden graag een aantal mensen van bases hier willen inschakelen en ook een van die grote Chinook heli copters." De regering der Filippijnen zal wel 15 kleine helicopters ter beschik king stellen, en gratis. De film gaat niettemin 11 miljoen dollar kosten. Amerikaanse militaire autoriteiten op de Filippijnen hebben Ameri kaanse militairen gewaarschuwd dat zij geen ander werk mogen doen dan onder het akkoord over de bases met de regering der Filippijnen is toege- De regering van de Filippijnen, al dus Frederickson, had tegen "optre den" van Amerikaanse militairen geen bezwaar omdat die dan geen werk deden dat mensen uit eigen land hadden kunnen verrichten. Coppola heeft indertijd gezegd dat hy als hoofdrolspelers Marlon Brando. Steve McQueen en Gene Hackman had willen aantrekken, maar dat Brando ziek was, Mc Queen 'te duur' terwijl Hackman al een contract had getekend voor een film waaraan het werk c vijf weken begint. STOCKHOLM (AP) De directeur van het koninklijk theater in Stock holm, Jan Olof Strandberg, heeft de openbare aanklager van het hoogge rechtshof en de politie beschuldigd van "onnodige wreedheid", gepleegd tegen de vermaarde toneel- en film regisseur Ingmar Bergman. Deze was enige weken geleden toen hij de repetitie van de toneelvoor stelling van August Strinbergs "Do dendans" leidde, door de politie in eens opgehaald omdat hij zich moest verantwoorden voor het niet-opge ven van het ontvangen van een be drag van ongeveer 350.000 gulden uit zijn vroegere in Zwitserland geves tigde firma. "Wij vrezen," aldus de theaterdi recteur Strandberg, "dat Bergman lange tijd zijn werk niet meer zal kunnen doen en dat hierdoor onher stelbare schade is toegebracht aan wat zijn levensbestemming is zijn toneelwerk." Mocht blijken dat Bergman de be lasting heeft ontdoken dan kan hem dit komen te staan op ten hoogste 2 jaar gevangenisstraf of een boete van zo n 1.6 miljoen gulden. In de jaren '60 zou Bergman samen met zyn Italiaanse collega Federico Fellini in Zwitserland een onderne ming hebben opgericht ter behande ling van alle transacties verbonden aan het maken van films in het bui tenland. Toen deze firma werd opgeheven in 1974 zou naar Bergman in Zwe den een bedrag zijn overgemaakt van 350.000 gulden en hij had daarover slechts 10 percent kapitaalsaanwas- belasting betaald en geen vennoot schapsbelasting, hetgeen hem wel op veel meer zou komen te staan aldus de beschuldiging. De instorting van de kunstenaar zou ook andere projecten in gevaar kunnen brengen zoals de regie van een nieuwe film getiteld "Het ei en de slang" en zijn voorgenomen bij drage aan een nieuw werk van Fel lini, "De versteende prins". Blijvers TRIANON "De naohtpor tier", de afschuwelijke herinne ring aan een concentratiekamp die een beul en zijn slachtoffer weer bij elkaar brengt en niet loslaat. CAMERA "Jaws", verhuisd vanuit Luxor weliswaar, n angstwekkend'genoeg om nog een weekje publiek te trekken. Terug in Leiden LUXOR "Enter the dragon", een ouwetje van de legendari sche Bruce Lee. Kindermatinee Nachtfilms Rex "Sexplezier uw Tiroler is hier" Als we de makers van sex- films moeten geloven is de Al- penlucht bijzonder heilzaam voor de potentie van de Tirolers. Ook in deze rolprent dus weer veel sexplezier. Goede films in andere steden "Die Zauberflöte" (Ingmar Bergman». Calypso en Rialto, Amsterdam. "Les enfants du paradis" (Mar cel Carné», The Movies. Amster dam. "Dog day afternoon" «Al Pacino) T-UMftunski 2. Alhambra, Amster dam, Thalia, Rotterdam. "Vandaag of morgen" Roeland Kerbosch». Kriterion Rotterdam Haagse bioscopen APOLLO 1: Nobody is back...", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 Jaar. APOLLO 2: "Storm over Ma rokko", dag. 2.00, 7.30 en 10.00 uur. zo. ook 4.30 uur. 14 jaar ASTA: "Jaws dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4D0, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. BIJOU: "Belle de Jour", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 18 jaar. CALYPSO: "Charley Varrick", dag. 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar "Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", dag. 1.30 en 3.30 uur. za. en zo. 12.00, 2.00 en 4.00 uur. AL. CAMERA: "Lenny", dag. 2.15. 715 en 930 uur, zo ook 430 uur 18 Jaar CINEAC: "Veel liefs uit Mos kou". dag 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. CORSO: "Permission to kill", dag. 2.00 en 8.15 uur. za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00. 4.15, 7 00 en 9.15 uur. 14 jaar DU MIDI: "Cabaret", dag. 8.15 uur, vr. za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. TJRO: "Lawrence van Arabië", dag. 1.30 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. FLORA: "Rijp voor het bed", dag 2 00. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar KRITERION: The gambler", dag. 7 00 en 9.30 uur. za en zo 3.00. 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. METROPOLE "Love and death", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur 14 jaar ODEON 1: "Het blijft behelpen', dag 2.00. 6.45 en 9.15 uur. zo. 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON 2: 'Dodenrit met de duivel", dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur. zo. 1.45. 4 15. 6.45 en 9.15 uur. 18 Jaar. OLYMPIA'Thunderball'. dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: "Dog day after noon". dag. 2.3'0, 7.00 en 9.30 uur., za en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. REX: "Hang 'em high", dag. 11.30, 1.45, 4 00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar ROYAL'79. "Het eiland van de wrede vrouwen", do. t/m. zo. 2.00 7.00 en 9.30 uur, ma. 2.15 en 8.00, i. en woe. 2.15 uur. 18 Jaar. ROYAL. "When Teakwondo strikes", do. t m za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. ma. t/m. woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. STUDIO: Ik heb mijn on schuld in Heidelberg verloren", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur. zo. 1 30 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. STUDIO 2000: "Vandaag of mor gen", dag. 7.00 en 930 uur, zo. 100, 7.00 en 7 30 uur do vr.. ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK "limitation", dag. 2 00. 7.00 en 7.30 uur. 18 jaar ADVERTENTIE Ruimte vrij wanneer u ongestooiri met relaties of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Leyden! (nwx26pereonen) Steenstraat 49/51 t.o. parkeerterrein. Leiden Itkfmm UJ144-ftwtygcaloiffl De acteurs die voor een Oscar in aanmerking komen Boven (v.l.n cina, Walter Matthau; onder: James Whitmore en Jack Nicholson Maxmillian Schell, Al Pa-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19