Wht is autowijsheid? Test zélf de Fiat 131 Mirafiori. onna Sassenheim blaast „vuur" weer aan met ontmoetingsweekeind "Structuur Ikon opnieuw ten "Lourdes niet afdoen als verlakkerij" De Rat 131 Mirafiori.Gemaakt om 10 jaar mee te gaan FIAT-AGENT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 SASSENHEIM Een reden om er in de kerk geruisloos tus senuit te knijpen is dat het onderlinge verband er op zo'n laag pitje staat. Je weet vaak niet eens, wie er naast je zit, en de pogingen om in die kille toestand verandering te brengen worden in het algemeen maar mondjesmaat beantwoord. In de kerk vinden mensen gauw iets gek. Niet alleen op het niveau van liturgie en theologie, maar ook in het gewone onderlinge verkeer. Emoties De gereserveerdheid in de Neder landse aard is daaraan natuurlijk niet vreemd. Wat dat betreft zijn we een volk van opmerkelijke tegen stellingen. Soms laaien de emoties hemelhoog op, maar binnen de tra ditionele kaders gedragen we ons vooral ordentelijk en doen we alsof "gevoelens" onder het wetboek van starfrecht vallen. Het vuur moet dan ook wel wat worden aangeblazen, wil het op den duur niet zelf doven of worden uit getrapt. Dat hebben de hervormden van Sassenheim misschien ook wel over wogen, toen ze "ontmoetingsweekein- den" gingen opzetten. Morgen en zon dag hebben ze dar al het 4e. Dit maal gaat het over "de plaats van de Jeugd in onze gemeente". Het wordt toepasselijker kan het niet ge houden in het gebouw "Ontmoeting", begint zaterdagmiddag om half 4 en wordt zondagmorgen om half 11 Een jaar geven Youth for Christ Nederland, Hoofdstraat 260 Driebergen, biedt Jonge mensen de mogelijkheid om van augustus af een "diakonaal jaar" binnen deze beweging door te bren gen. Ze is in haar evangelisatiewerk voor een groot deel afhankelijk van de inzet van enthousiaste jongeren, die bereid zijn tegen zakgeld en kost en Inwoning een jaar voor dit doel te geven. Er zijn veel mogelijkhe den: meewerken in de spelgroep "Op Vrije Voeten", koffiebars en school clubs en 't assisteren in een opvang centrum. Op het centrum in Drieber gen zijn nodig: huishoudelijke hul pen, bouwlieden en secretaresses. afgesloten met een dienst in de kerk, die jongeren mede hebben voorbereid. Dominee Westra (44 jaar), een elektriserend man, verwacht morgen zeker weer 150 deelnemers. "Dat is dan een goeie dwarsdoornsee van de hele gemeente". Sterke groei Sassenheim telt ongeveer 13.000 in woners, van wie er 3200 als hervormd staan geregistreerd. De bak van ds. Westra bevat 940 "pastorale eenhe den". Gezinnen en alleenstaanden. Ds. Westra: "Ik ben hier nu zeven Jaar. Sindsdien is Sassenheim sterk gegroeid. De kerkelijke gemeente ook. Nu is die aanwas tot staan gekomen. In een vrij gesloten dorpsgemeen schap ken je elkaar. Maar als die gaat uitgroeien, zie je steeds meer mensen in de kerk komen die je nooit hebt ontmoet. En de kerkdienst is er nou eenmaal niet naar, om een ge sprek met elkaar te beginnen. In die zeven Jaar zijn er, schat ik. zo'n 240 pastorale eenheden van de 940 dus bij gekomen. Daar van is toch wel 30 a 35 procent mee levend. Je moet die meelevendheid overigens niet alleen aan het kerk bezoek afmeten. Het ontmoetings- weekeinde was vooral bedoeld ter "kennismaking. Zaterdag Maar er kwam nog iets bij. In deze tijd, met grote en soms fundamente le veranderingen in kerk en sa menleving heeft het alle zin, daar met elkaar eens over te praten. Je kunt niet alles op Je eentje verwer ken. Als het goed is, is de christe lijke gemeente een plaats waar ook deze dingen bespreekbaar zijn. We zijn hiermee begonnen in de gezins- week en op gemeente-avonden. Ca techisanten deden mee met bijvoor beeld een rollenspel en werkstukjes. We hebben toen ervaren, dat als Je een onderwerp, dat mensen werke lijk bezighoudt, diepgaand wilt door praten en daarbij ook gebruik wilt maken van moderne gespreksvor men, een avond eigenlijk te kort is. Nou, dan kom je vanzelf op de zater dag terecht. We willen het beslist niet over trekken. Daarom beginnen we pas om half 4. Dan heeft ieder de ge legenheid de dingen te doen die op zaterdag moeten gebeuren. We gaan door tot half 9. Ieder kan dian de avond in de huiselijke kring door brengen. De volgende morgen Wordt de ontmoeting in de kerk voortge zet. Als het onderwerp zaterdagmid dag is ingeleid, wordt het in kleine gespreksgroepen nader besproken. Na de gemeenschappelijke maaltijd volgt nog een forumgesprek. De beneden ruimte van het gebouw is voor de kinderen. Dat maakt het jonge ou ders mogelijk aan zo'n dag deel te ne men. Er zijn kinderen van twee jaar bij". Ds. Westra vrolijk orthodox Soos Elk ontmoetingsweekeinde heeft zijn eigen thema. Het eerste ging over geloof en gezin, het tweede over ouders en opgroeiende kinderen en het derde over de kerkelijke gemeen te in deze tijd. Voor de komende ont moeting is de plaats van de Jeugd in de kerk het oriëntatiepunt. "We hebben", vertelde ds. Westra, "dit thema gekozen omdat een deel van de jeugd geen actieve belang stelling heeft. Ze gaan wel naar de soos, waar ze het gezellig vinden, zijn op de catechisatie en komen ook wel in de kerk, maar ze presen- tern zichzelf niet,als ik het zo eens mag zeggen; leggenweinig activiteit aan de dag. Er zijn ook jongeren die vinden dat de jeugd meer bij de eredienst Ingeschakeld zou kunnen worden. Je kunt daarover wel allerlei kreten sla ken, mar de vraag hoe dat zou moe ten en en zou kunnen moet je dan wel beantwoorden. We hopen door dit weekeinde ook daarop wat meer zicht te krijen. De heer R. van den Oever, een meelevend gemeentelid, leidt het onderwerp in en in het fo rum zitten twee jongeren, een lid van de kerkeraad, een gemeentelid en de predikant". Over die opkomst van 150 sen is ds. Westra zeker niet den. Jeugd "e kunt dan toch wel zeggen dat alle leeftijden er is zelfs een deelneemster van 87 jaar en categorieën binnen de ge meente vertegenwoordigd. Zijn De accommodatie zou ook niet toestaan dat er veel meer kwamen". Er is maar één hervormde predi kant in Sassenheim. Ds. Westra, va der van 6 opgroeiende kinderen, geeft niet de indruk dat hij daaronder ge- bukt gaat. De last van de grootte wordt namelijk aanzienlijk verlicht wil. door wat hij noemt "het plezierige Kerkbezoek "Het wordt je hier van alle kan ten gemakkelijk gemaakt. Velen le ven hartelijk en daadwerkelijk mee We zijn hier vrolijk orthodox. Het kerkbezoek is heel behoorlijk. De kerk is gerestaureerd. We hebben een bijzonder fraai orgel en een zeer bekwaam organist en zingen en thousiast uit het nieuwe Liedboek. Een grote staf van medewerkers draagt het werk mee; ik noem alleen maar de Vrouwendienst, die zich vooral op het leggen en onderhou den van contacten toelegt. Er zijn rond 120 catechisanten. Van de 10 ouderlingen zijn er twee voor be- jaardenwerk, 1 voor jeugdwerk en 1 voor de oecumenische contacten. Dat zijn toch allemaal dingen waarmee Je blij mag zijn. Het is hier in ieder geval niet alles malaise wat de klok slaat. Een goed deel van de gemeente voelt zich niet alleen betrokken maar ook verantwoordelijk". Ds. Westra wil hiermee niet sugge reren dat hij geen wensen meer heeft. Hij verlangt om maar wat te noemen niet terug naar de jongerenverenigingen-oude-stijl (de Jv's en de mv's), maar zou wel graag zien dat er een aantal Jeugd-ge- spreksgroepen kwam, liefst op inter kerkelijke basis. "Er zijn genoeg onderwerpen aan de orde die waard zijn om in zulke kringen nader te worden besproken. Denk maar aan de nieuwe levens stijl. Het is belangrijk als Jongeren daarmee bezig zijn en proberen er een persoonlijk antwoord op te vinden. Maar dan moet er wel voldoende kader beschikbaar zijn om de groe pen de nodige achtergrond en stabi liteit te geven". Het aanstaande weekeinde in Sas senheim over de plaats van de jeugd zal niet alle vragen oplossen en zal mogelijk zelfs meer vragen opwer pen dan het lijstje nu al bevat. De waarde van deze ontmoeting ligt ech ter niet zozeer in het vinden van eenvoudige oplossingen als wel in de ervaring dat men er samen aan tillen S. J. DE GROOT Dr. W. J. Diepeveen te Epse, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen, meent, dat er alle reden is om de structuur van de kerkelijke zendgemachtigde, de IKON, opnieuw en grondig te bezien. Aanleiding tot deze uitspraak in het blad De Kerkvoogdij is het feit dat de boodschappen van de IKON over de financiële actie Kerkbalans 76 door de medewerkers aan de actie met weinig instemming zijn ontvangen. "En dat terwijl de berichtgeving van particuliere omroepverenigingen als een goede steun zijn be schouwd," aldus dr. Diepeveen. Vooral het stapeltje guldens op de folders en aanplakbiljetten van Kerkbalans met de woorden "waardevast en zeker", blijkt ge voelige snaren pijnlijk te hebben geraakt. Slechts hier en daar, want tot in de actieweek kwamen op het bureau in Dordrecht na bestellingen binnen. Het tere gevoelsleven van enkelen heeft zich echter krachtig kunnen uiten door de ether. In zendtijd van de kerken verbond de tv-rubriek Kenmerk aan een zuinige aanbeveling van Kerkbalans een ouderwetse vermaning, waaraan slechts de bestraffend opgeheven vinger ontbrak. Het programma eindigde met de uitsmijter: "Wij wensen Kerkbalans een zo grote opbrengst toe, dat de kerken volgend jaar geen reclamebureau behoeven in te schakelen." Kerkvoogd-voorzitter Een aantal kerkelijke instanties, betrokken bij de geldwerving, heeft tegen de houding van de kerkelijke omroep geprotesteerd bij de leiding van de kerk. Het financiële draagvlak van de kerk ziet er in deze tijd wat haveloos uit, zegt dr. Diepeveen in zijn commentaar. "De kerk dreigt haar greep op haar leden te verliezen en velen kan zij allang niet meer echt als leden aanspreken. Daarom zullen vele kerkvoog dijen met een gevoel van verwondering terugzien op de vaak goede resultaten van Kerkbalans. In de afgelopen weken zijn talloze kerkvoogden en tienduizenden vrijwilligers in touw geweest. De landelijke actie moest doeltreffend zijn. Het bureau van de Vereniging was daarvoor het middelpunt. Ook voor andere kerken- Wij hanteren daarvoor moderne en verantwoorde middelen. Daarbij hoort publiciteit. Die moet aan de actie, die op de kerkleden is gericht, openingen verschaffen. Maar publiciteit is een tere zaak. De kerken laten hun belangen, bijvoorbeeld by radio en tv, daar om niet graag aan particuliere verenigingen over. Onze belangen zyn ondergebracht in een kerkelijke zendgemachtigde, de IKON. Juist daarom moet het bevreemden, dat zijn boodschappen met weinig instemming zijn ontvangen." Dr. Diepeveen komt tot de conclusie dat de structuur waaronder de kerkelijke zendgemachtigde werkt het functioneren ervan blijkt te bemoeilijken. Zijn functie kan niet worden herkend. Morgenavond om 7 uur treedt het koor "Spiryth" uit Oegstgeest met combo op in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden. In de Meerburgkerk aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude is morgen avond om 7 uur een Jongerenmis, waaraan 't jongerenkoor van de Lei- derdorpse parochie De Menswording medewerking verleent. De orga nist Nico van den Hooven en het Wassenaar se kamerkoor Quod Libet geven zondagavond om 7 uur in de Dorpskerk te Wassenaar een con cert. De toegang is vrij. Tussen mei en oktober organiseert het bu reau Nationale Bedevaarten in Den Bosch twee treinreizen en dertien vliegreizen naar de bedevaarts plaats Louröes. De belangstelling voor Lourdes is overal in de wereld nog groeiende. Vorig Jaar waren er 6370 bedevaartgangers. Wij lazen in het maandblad 'Tenminste" nog een uitspraak van de vrijzinnig-her vormde predikant A. Huysman (te Purmer) over Lourdes: "Een hei lige plaats waar honderd jaar lang Integere mensen bidden, zou ik niet graag afdoen als verlakkerij. Dat duidt op een gebrek aan inzicht. Wijsheid is meer dan verstand". 1300 cc vanaff12.330,- 1600cc vanaf f13.979, - l 'erkrijgbaar in elf uil voeringen. Er bestaat geen oordeel, hoe wijs ook, over een auto, of het is onvolledig. Wat er aan ontbreekt? Uw eigen visie op die auto. En die krijgt u alleen tijdens een uitgebreide, zelfgereden proefrit. Daarom staat er nu bij uw Fiat Agent een Fiat 131 Mirafiori klaar om door getest te worden. Belt u hem even voor een afspraak? U bent een wijs man. Imp.Leonard Lang,Daniël Goedkoopstraat,Industriegebied/Amstel, Amstcrdam.Tel.(020) 924888. Leiden: KOREV AARGARAGE B.V. Korevaarstraat 43. TeL 071—142146—122945 Leiden: AUTOMOBIELBEDRIJF H. HUISMAN B.V. Levendaal 80. Tel. 071—134000—122962 i Zee: AUTOMOBIEL GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V. Showroom: Nassaudreef 38 Garage: Drieplassenweg 7. Tel. 01718—71644 NoordwUk: AUTOBEDRIJF BEUK B.V. Voorhout/ Golfweg 19. TeL 01719—19213 Sassenheim: Loosterweg 2. TeL 02522—12488 Hillegom: AUTOBEDRIJF VAN VUETH CO. Meerstraat 108. TeL 02520—15685

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17