LEIDSCH DAGBLAD Amerikaanse senator: 'Noem man en paard' IJsland breekt met Engeland Steekpenningenkwestie Lockheed vandaag Rijk moet meer uittrekken voor het streekvervoer' n f Rijbewijs wellicht ILLEGALE BIJDRAGE CAMPAGNE VAN NIXON Sandra s vreugde tranen Aanpak prostitutie in Rotterdam 'succesvol' mmtemi Boern- Rookworst KNELPUNTEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34863 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON/GENEVE (Reuter/SP) De namen van buitenlandse regeringsfunctionarissen, die steekpen ningen van de Lockheedvliegtuigfabrieken hebben aan genomen, moeten worden bekendgemaakt. De schuldi gen moeten worden genoemd en de onschuldigen van blaam gezuiverd. Dit heeft de voorzitter van de bankcommissie van de Ameri kaanse Senaat, de Demoeraat William Proxmire, gevraagd. Hij zei, dat het bestuur, dat toezicht houdt op de rijkssubsidie aan Lockheed, garanties zou kunnen inhouden op leningen als de firma zou weigeren de namen te noemen. De senator zei. dat Lockheed en 1 rr.kele regeringsfunctionarissen, mi nister Kissinger incluis, "de merk- waardige opvatting huldigen, dat het nationale belang het beste w;rdt gediend door de steekpennin- g. n-affaire geheim te houden." De Japanse premier Takeo Miki, heeft eveneens gevraagd de namen tp publiceren van functionarissen, die mogelijk geld van de Lockheed- vliegtuigfabriek hebben ontvangen. "De waarheid moet blootgelegd wor den, zelfs als enkele mensen bena deeld zouden kunnen worden", aldus Miki op een persconferentie. Wat de Nederlandse Lockheed-af faire betreft, heeft de comnyssie. die in opdracht van de regering een onderzoek instelt naar de mogelijke rol van prins Bernhard in deze zaak. de steun van Lockheed, prins Bern hard en advocaat Weissbrod nodig, wil zij ontkomen aan de strenge be perkingen van het Zwitserse bank geheim. Een lid van het onderzoekteam van de Amerikaanse Senaatscom missie heeft al gesuggereerd dat de Nederlandse regering Lockheed on der druk moet zetten om de reke ningen in Zwitserland te openen. Advocaat Weissbrod liet eerder al weten mee te werken als Lockheed hem daartoe toestemming verleent. Prins Bernhard heeft bij de aanvang van het onderzoek al zijn volle me dewerking toegezegd. Als de commis sie zonder deze toestemming aan het werk zou gaan in Zwitserland, loopt ze het risico te worden ge arresteerd. Het Amerikaanse onderzoeksteam van de Senaatscommissie staakte in dertijd naspeuringen in Zwitserland, toen duidelijk werd wat voor risi- Gesprek tussen brandweer en gemeentebestuur van Leiden LEIDEN Een afvaardiging van de dienstcommissie van de Leidse brandweer heeft vanochtend, op ver zoek van het gemeentebestuur, een onderhoud gehad in het stadhuis. Van de kant van de brandweer zijn de grieven nogmaals op tafel gelegd en zijn voorstellen tot een regeling voorgesteld. Van de zijde van het gemeente bestuur is daarop om beraad, ge vraagd. Aanvankelijk dacht rond het middaguur weer met el kaar om de tafel te kunnen gaan zitten, maar bij het ter perse gaan van deze krant was dat nog niet het geval. In elk geval zal er vandaag, door het voltallige brandweerpersoneel, worden vergaderd over het antwoord dat van het gemeentebestuur komt. DEN HAAG (SP) De geldigheidsduur van rijbewijzen wordt ivellicht langer. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat heeft vanmorgen in de Tweede Kamer beloofd te zullen on derzoeken of de periode niet verlengd kan worden. Rijbewij zen zijn op dit ogenblik niet meer dan vijf jaar geldig. Het GPV-Kamerlid Jongeling had gevraagd de geldigheids duur van het rijbewijs in elk geval voor personen beneden de leeftijd van 60 jaar in principe onbeperkt te laten zijn. Dit ging de minister te ver. Minister Westerterp liet de Tweede Kamer ook weten dat ge werkt wordt aan een vereenvoudiging van de afgifte van rij bewijzen. In de toekomst moet men bij de afgifte slechts met i instantie te maken hebben, vond de minister. 22 PAGINA'S i liep. Inmiddels heeft Eraie Hauser. de Lopkheed-agent die als eerste be schuldigingen aan het adres van prins Bernhard uitte, in een vraag gesprek met het Algemeen Dagblad gedreigd dat "de deksel pas goed van de Lockheed-beerput zal vliegen als iemand het lef heeft om hem voor de rechter te slepen". Wolkenvelden ;ste plaatsen droog niet matige graad in ten tot 3 graden in het zuicien van land. maxima omstreeks 8 graden, zuid. daar tenipera- Opgemaakt i 20 FEBRUARI Zon op: 7.47 uur; onder: 18.02 Maan op: uur; onder: 9.36 Hoogwater te Katwijk te 6.30 en 1 uur. luagwater te 2.18 en 14.48 uui LOS ANGELES (UPI) w W. Keeler. president van Phillips Petroleum corp. heeft in 1968 persoonlijk aan Richard Nixon illegaal 50.000 dollar gegeven voor de cam pagne die deze toen voerde om president van de Verenig de Staten te worden. Dit is vandaag gebleken uit een verklaring van de oliemaat schappij voor een federale rechtbank. Het document bevat geen aanwijzingen dat Nixon zou hebben geioeten dat het ging om een illegale bijdrage van een maatschappij en niet om een persoonlijke legale steun. Keeler had het bedrag gege ven op last van de voorzitter van de raad van commissa rissen K. S. Adams. Geen tranen van droefheid op de foto links. Sandra was gewoon even van de kaart, toen zjj het nationale liedjesfeest had gewon nen. Tegen Hans van Hemert, de componist van het winnende liedje "The party is over": "Knijp in mjjn arm. Hard. Dan weet ik dat het waar is." Büna een jaar geleden verdween Sandra na de breuk met Andres van het showtoneel. Haar loopbaan leek ten einde. Enkele maanden geleden keerde zij terug. Alleen. Zonder partner. En zonder veel hoop. Vandaar die tranen. Zater dag 3 april zal zü op het Eurovisie Songfestival ook in Den Haag haar krachten moeten meten met collega's uit zeventien landen. PAGINA 5 Kamer wil geen beperking van de toelating tot de opleiding tot kleu terleidster en de pedagogische academie. PAGINA 7 De erkenningen stromen de MPLA ln Angola toe. PAGINA 9 Ajax kreeg gewoon een pak slaag van FC Twente (3-0). PAGINA II Demonstraties van Barcelona, supporters: "Cruijff moet bleven stuur Weisweiler de bergen in". PAGINA 13 De stichting Leidse Binnenstad wil de frustraties doorbreken. PAGINA 15 LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs ROTTERDAM (ANP) De aktie van de Rotterdamse politie tegen op Katendrecht en in het Nieuwe Binnenwegkwartier tippelende pros tituees heeft volgens de chef van de zeden- en kinderpolitie B. D. Kalma succes gehad. Sinds vorig week woensdag (na een waarschuwings periode van een week) is de politie processen verbaal gaan uitdelen aan tippelaarsters op grond van de door de gemeenteraad gewijzigde algemene politieverordening. Tot en met dins dag kregen negen prostituees op Ka- tendrecht en op de Nieuwe Binnen weg een proces verbaal, een aantal dat de heer Kalma nog erg laag vindt. Kalma vindt het spijtig dat de po lk word abonnee per 5 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, litie niet in staat was tijdens de waarschuwingsperiode de prostituees het alternatief Wijnhaven aan te bieden. Zoals bekend heeft de ge meente Rotterdam plannen om de prostitutie te concentreren in het Wijnhavenkwartier. Dit plan ont stond ruim een jaar geleden, nadat met name op Katendrecht (tot voor kort Rotterdams belangrijkste ros se buurt) wijkbewoners hevig actie gingen voeren tegen de prostitutie, die met al zijn criminele nevenver schijnselen de "autochtone" bevolking ernstig overlast bezorgde. Overigens heeft het gemeentebe stuur van Rotterdam goede hoop dat de verhuizing van de prostitutie van Katendrecht en het Binnen wegkwartier naar de Wijnhaven in de tweede helft van dit jaar kan begin- Voor het eerst sinds een maand is er enige beweging gekomen in de bezetting van het Stadhuis plein in Leiden door de bewoners van het woonwagencentrum. Te gen het middaguur werd een be gin gemaakt met de hergroepe ring van de caravans. Volgens actieleider Roger de Ja ger gebeurt dat om de zaak voor langere duur te installeren. „Het gemeentebestuur denkt ons een beetje in de maling te kunnen ne men, maar daar trappen we niet Gevolg van de verplaatsmg is, dat de invalide-parkeerplaatsen op het Stadhuisplein weer ge bruikt kunnen worden. Tussen de caravans is nu een schuurtje ge plaatst. De groep woonwagenbewoners heeft vandaag ook een brief ge stuurd aan de VVD afdeling Lei den, naar aanleiding van de schriftelijke vragen, die deze par tij heeft gesteld. In de brief wordt de VVD erop gewezen dat het geen demonstratie betreft, maar een „geweldloze uiterst vreedzame actie". UTRECHT (SP) Rijk en ge meenten zullen in 1977 twee keer zo diep in de beurs moeten tasten om de tekorten in het streekvervoer bij te spijkeren als in 1974. De over heidsbijdrage aan het streekvervoer bedroeg in 1974 nog 201 miljoen gul den. Voor volgend jaar zal dit be drag moeten worden opgeschroefd naar 380 miljoen gulden. Dit blijkt uit het bedrijfsplan 1977 voor het streekvervoer in Ne derland, waarin een kleine veertig regionale vervoersbedrijven voor het eerst gebundeld hun visie geven op de toekomst. De betrokken vervoer ders, die 95 procent van het streek vervoer voor hun rekening nemen, werken sinds twee jaar samen in het samenwerkingsorgaan voor het streekvervoer ESO. In totaal ver voerden de busondernemingen jaar lij ks 300 miljoen reizigers met 4000 bussen. Het lijnennet omvat 16000 kilometer en 2600 plaatsen in Neder land. In het bedrijfsplan pleiten de ver voersondernemingen ervoor om hel voorzieningenniveau in de komende jaren minstens te handhaven en er in de dichtbevolkte gebieden zelfs een schepje boven op te gooien. De doelmatigheid van het streek- verbeterd worden, als er 1 samenwerking tot stand kwam met de NS en de stedelijke vervoersbedrijven. Mobilofoons in bussen, snellere afwikkeling van het busverkeer via verkeerslichtbeinvloe- ding, standarisatie en automatise ring zouden het streekvervoer ook soepeler kunnen laten verlopen. Verder denkt men erover om op dunbezette lijnen met kleinere, goed koper te exploiteren bussen te gaan rijden. LEIDEN Een belangrijke oor zaak van onvolkomenheden in de dienstuitvoering van het streekver voer vormen de vele verkeersknel punten. In het bedrijfsplan van het streek vervoer wordt ook voor onze regio een aantal knelpunten opgesomd, waarin door verkeerslichten of door de aanleg van aparte stroken of ba nen voor het openbaar vervoer ver betering kan worden aangebracht. Volgens de streekvervoerbedrijven zijn dit de belangrijkste knelpunten ia Leiden: De Rijnsburger weg van Wassenaarseweg tot .station NS: de Beestenmarkt richting Station; Wil- hilminabrug; Korevaarstraat Princessekade - Kort Rapenburg - Noordeinde. Een belangrijk knelpunt in Oegst- geest vormt de kruising Warmonder- weg/Rijnsburgerweg. in Rijnsburg vormt de Rijnsburgerweg een knel punt. terwijl in Voorschoten worden genoemd de verkeerslichten en kruisingen Schoolstraat/Raadhuis laan en Kon. Julianalaan/Van Wijn gaardenlaan. Knelpunten in Wassenaar worden gevormd door het kruispunt Den Deijl en de kruising Landscheidings- weg/Wittenburgerweg. Het bedrijfsplan noemt geen knel punten in en om Alphen. Wel plan nen. Zo wordt de bestaande lijn van Centraal Nederland die Leimuiden met Amsterdam CS verbindt, door- gekoppeld met de lijn Leimuiden- Alphen aan den Rijn. KOPENHAGEN REYKJAVIK (DPA AFP Reuter) De rege ring van IJsland heeft besloten de di plomatieke betrekkingen met En geland te verbreken. Aanleiding tot deze breuk tussen de twee NAVO-landen is het conflict inzake de visserij grenzen rondom IJsland, die de regering in Reykja vik eenzijdig op 200 mijl heeft ge steld. maar die in Londen niet wor den erkend. Een reeks compromis-voorstellen van NAVO-secretaris-generaal Luns heeft geen genade kunnen vinden in de ogen van de leden van de com missie voor Buitenlandse Zaken van het IJslandse parlement. In Britse regeringskringen zei men het besluit te betreuren. Men had gehoopt dat het Britse aanbod om de kabeljauwvangst bij IJsland vrijwillig tot 85.000 ton per jaar te beperken, in samenhang met de be middeling van mr. Luns zo niet tot een akkoord, dan tenminste toch tot nieuwe onderhandelingen over een tussentijdse regeling zouden leiden. In Brussel heeft inmiddels de Europese Commissie, het "dage lijks bestuur" van de Europese Ge meenschap, voorgesteld dat de lid staten een zone van 12 mijl langs hun kust reserveren voor hun eigen vis sers, terwijl in een verdere zone tot 200 mijl schepen van alle üd-staten zouden mogen vissen. De 200-miJls- zone zou onder toezicht van de Euro pese Gemeenschap moeten staan die de vangstquota voor de individue le lid-staten zou moeten vaststellen, zo is in EG-kringen vernomen. Gisteren was Juist de spanning in de 200-mijlszone weer toegenomen, door een aanvaring tussen het Brit se fregat Lowestoft en de IJslandse patrouilleboot Thor. Volgens 't Brit se ministerie van Defensie ramde de Thor opzettelijk de Lowestoft. Er de den zich echter 'geen persoonlijke ongelukken voor. In Reykjavik gaf men de bemanning van het Britse fregat de schuld, dat onverwacht voor de Thor langs zou zijn ge zwenkt. Elders in de omstreden zone voer een andere IJslandse patrouilleboot, de Aegir. bij enkele Britse treiiere netkabels stuk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1