Kamer akkoord met meldingsplicht collectief ontslag Volgende week de definitieve beslissing over Schiphollijn „Samenleving ondemocratisch" Drie dagen laag Lichaam gedode Chinees gevonden 'nWeek lang laag: SLACHTOFFER SCHIETPARTIJ WILDE EEN RUZIE SUSSEN Tweecle-Kamerlid Drenth van de PvdA in Leiden: 9i f-hruan 8* Grote grapefruits 10 stuks DEN HAAG (SP) Aan het ein de van de volgende week zal de de finitieve beslissing vallen over het tracé van de Schiphollijn. De Twee de Kamer zal dan een motie van het PPR-Kamerlid Van Kuijen be handelen. Vlak voor het kerstreces werd deze motie, waarin minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat wordt gevraagd nog eens te stude ren op het alternatieve tracé 7. door de Tweede Kamer aangehouden. Minister Westerterp kreeg daar mee de kans te reageren op een rapport van een Warmonds actie comité over de verschillen tussen tracé 7 en het door de minister ge kozen tracé 2. Inmiddels echter blijkt de motie een vertragende werking te heb ben op de aanleg van de Schiphol lijn. hoewel formeel de minister het werk gewoon door zou kunnen la ten gaan omdat het vaststellen van het tracé zijn bevoegdheid is. De gemeenteraad van Warmond burgemeester en wethouders in die de bestaande spoorlijn. Den plaats toestemming te geven de zogeheten artikel-19 procedure. Die procedure houdt in dat werken in uitvoering kunnen worden geno men vooruitlopend op bestemmings plannen. Het gemeentebestuur van War mond was van plan de bouwonder neming NV Articon in maart te laten beginnen met de aanleg van een kunstwerk in Warmond. Dat werk zou een viaduct worden over Haarlem, zodat de Schiphollijn daar op die plaats er op aan zou kun nen sluiten. Deze week nog zal het Warmond- se actiecomité komen met een rap port waarin wordt gereageerd op de opmerking van Westerterp. Daar uit blijkt dat volgens het comité de minister er nauwelijks in is geslaagd vraagtekens te laten verdwijnen. Het zou volgens het actiecomité aanbe veling verdienen om een half jaar Van Kuyen (PPR) durend onderzoek in te stellen naar het alternatieve tracé. Dat onder zoek zou het karakter van een kos te nba ten analyse moeten hébben. DEN HAAG (SP) De Tweede Kamer gaat in meerderheid akkoord met een wetsvoor stel van minister Boersma (Sociale Zaken) om de werkgevers te verplichten collectief ontslag van meer dan twintig werknemers te melden aan belanghebbende vakbonden en aan de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. De directeur van het GAB neemt het verzoek tot collectief ontslag pas in behandeling één maand na de melding, zodat intussen nog pogingen in het werk gesteld kunnen wor den om het bedrijf dat deze werknemers collectief wil ontslaan uilt de moeilijkheden te halen. Sociale Zaken in ges-prek met KVP-afge- 'linister Boersma zei gisteren bij d >ehandeling van zijn voorstel in dc Tweede Kamer dat hy er niet voor voilde om bepaalde bedrijfstakken, zoals de bouw, van deze meldings- pl'cht vrij te stellen. WD-woordvoerder Rietkerk had gesteund door de christen-democra ten voorgesteld het wetsvoorstel wel in die zin te wijzigen, omdat vooral in de bouw veelal met aanvullende werkkrachten wordt gewerkt, die onbepaalde tijd worden aangeno men. Als deze werkkrachten bij af loop van bepaalde bouwprojecten niet kunnen worden ontslagen, dan 'leidt dat volgens Rietkerk er toe dat de werkgevers veel bouwvakkers al leen nog maar voor bepaalde projec ten zullen aannemen. Is zo'n project gereed dan eindigt de arbeidsverhou ding van rechtswege. Minister Boersma achtte de voor gestelde uitzondering echter onwen selijk, omdat het vaak voorkomt dat bouwvakkers achtereenvolgens op verschillende projecten voor dezelf de baas werkzaam zijn. Voor deze werknemers moeten de rechten even groot zijn als voor werknemers die niet op bepaalde projecten werk zaam zijn en waarvoor wel de mel dingsplicht bij collectief ontslag geldt. De Tweede Kamer, met uitzonde ring van CPN en PSP, ging gisteren ook akkoord met het voorstel om een wettelijke regeling mogelijk te maken voor de instelling van groeps- ondernemingsraden. In de praktijk was het al zo dat een aantal gro te bedrijven, met over het land ver- soreide vestigingen waar hetzelfde orodukt wordt vervaardigd, voor zo'n groep van vestigingen één aparte on dernemingsraad had ingesteld. Minister Boersma deelde gisteren nog mee dat in 85 procent van de ondernemingen met meer dan hon derd werknemers voldaan is aan de wettelijke verplichting om een onder nemingsraad in te stellen. In vijf tien procent van deze ondernemings- raad is dus niet aan die verplichting voldaan. De minister legde er nog eens de nadruk op dat elke werkne mer in zo'n onderneming en elke vakbond bij de kantonrechter de na koming van die verplichting kan afdwingen. MAASTRICHT (ANP) De 30- jarige koopman A. Scheffer is gis teravond in het woonwagenkamp te Maastricht doodgeschoten. De dader, de 27-jarige R.S., die ook in het kamp woonde, heeft zich kort daarna bij de politie van Heerlen gemeld. De politie van Maastricht ver moedt dat de 30-jarige A. Scheffers in de nacht van maandag op dins dag een ruzie heeft wlilen sussen tussen de 28-jarige W.F en de 27- jarige R.S. De ruzie had maandagavond plaats in het gemeenschapshuis van het woonwagenkamp, waar de schiet- partj plaatsvond Omstreeks elf uur 's avonds is W.F. naar een zieken huis gegaan om ce wonden die hij tijdens de ruzie had opgelopen te laten verbinden. R.S.. kreee later de tip dat W.F. hem buiten opwacht te. S. ging toen zijn geweer halen en loste een schot in de lucht om indruk te maken. Scheffers is hier op naar buiten gekomen om S. tot andere gedachten te brengen. Vol gens S. is hierbij het geweer afge gaan en heeft de kogel het hoofd van Scheffers geraakt. DEN HAAG (ANP) Op het spoor gebracht door een anonieme telefonische tip heeft de Haagse po litie gistermiddag in Scheveningen vlakbij de watertoren het in staat van ontbinding verkerende lijk gevon den van een jonge Chinees, ge naamd Li, die al sinds eind novem ber vorig jaar werd vermist. Met de vondst is een belangrijke stap vooruit gezet in wat tot nu toe "de moordzaak zonder lijk" werd ge noemd. "Het is ongelooflijk dat een lijk twee en een halve maand lang op het gras tussen de bomen op slechts tien meter afstand van de weg kan liggen, zonder dat het door iemand wordt ontdekt, zelfs niet door een snuffelende hond", aldus hoofdin specteur Sietsma van de Amsterdam se recherche, die twee weken gele den door Scotland Yard op het mo gelijke misdrijf werd geattendeerd, waarvan de jonge Li het slachtoffer zou zijn geworden. Dat het lijk er Inderdaad twee en een halve maand moet hebben gelegen kon worden vastgesteld uit de graad van verrot ting van het gras er onder. In Londen werd begin februari de Chinese restaurateur Wong od klaarlichte dag in zijn zaak zo hard neergeknuppeld dat hij eraan over leed. Bij het onderzoek naar de daders, die nog steeds niet zijn gevonden, kreeg Scotland Yard de sterke in druk dat het ging om esn vete tus sen de Chinese families Wong en Li, die voor een groot deel in Londen wo nen maar van wie enkele familiele den ook in Nederland aanwezig zyn. Volgens de informatie die Scotland Yard in Londen wist los te peute ren, zou de in Rotterdam woonach tige Li zijn vermoord. Twee van zijn familieleden, mogelijk broers, zoch ten in Londen de restaurateur op om dat zij meenden dat diens zoon ver antwoordelijk was geweest voor de dood van hun broer. Zij eisten van de oude Wong daarom het adres van diens zoon. Deze weigerde dit te ver strekken, zeggende dat hij het niet kende. Daarop sloegen de twee Li's hem dood. Getipt door Scotland Yard stelde de Amsterdamse recherche een on derzoek in, maar aangezien er in Ne derland geen lijk van een Chinees was aangetroffen en er ook geen aan gifte van vermissing van Li was ont vangen, tastte de recherche tot nu toe volkomen in het duister. Inmiddels is er een arrestatie ver- verricht. De Arnhemse politie hield maandag in Arnhem een man aan die in het bezit was van tien gram heroïne en bij navraag door de Amsterdamse recherche bleek te wórden gezocht in verband met "de moordzaak zonder lyk". Blijkens een mededeling van de Arnhemse politie verwacht de Amsterdamse recherche nog twee arrestaties in de zaak te zullen verrichten. Hoofd inspecteur Sietsma wenste gister avond geen nadere informaties meer te verschaffen. Leerkrachten, cursisten en be stuursleden van de Streekschool voor beroeps begeleidend onder wijs in Den Bosch hebben giste ren tijdens een optocht naar het stadhuis gedemonstreerd tegen de vestiging van een overslagplaats voor huisvuil direct naast de school. Op de joto is een deputa tie, gehuld in vuilniszakkenop weg naar het stadhuis om een petitie te overhandigen. J oorzitter van casino-spelen gaat praten in Den Haag DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Hazekamp van Economische Zaken en staatssecretaris Zeevalking van Justitie zullen morgen een ge sprek hebben met drs J. A. Ritmees ter van de kamp, voorzitter van de Nederlandse stichting casinospelen, en met mr. F. J. F. M. van Thiel, oud- voorzitter van de Tweede Kamer en voorzitter van de raad voor het ca sinowezen. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van Economi sche Zaken gisteren meegedeeld. Het gesprek zal gaan over de ontwikke ling van het casinowezen in Neder land. De woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken nam aan dat tijdens het gesprek ook recente perspublikaties ter sprake zullen komen, waarin de naam van de heer Ritmeester van de Kamp ge noemd werd in verhand met de in faillissement verkerende Internatio nal Credit Bank in Zwitserland. Volgens deze publikaties zou de bank onder andere saldi beheerd hebben van casino's in Las Vegas in de Ver enigde Staten welke onder controle staan van de mafia. De heer Rit meester van de Kamp heeft verklaard aangezocht te zijn als president commissaris voor een eventuele Ne derlandse vestiging van de Interna tional Credit Bank. Het gesprek tus sen de staatssecretarissen en de he ren Ritmeester van de Kamp en Van Thiel was reeds gepland voor deze publikaties verschenen, aldus de woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. WM 500 gramQ<*0 Dietienbachia per stuk Git de afdeling warm brood: Vvbensesniider g«tis §esne^ri?" 800 gram AHHalfvollemelk pak 1 liter. Basbief 500 gram- Biefstuk. VQ9 100 gram t/m woensdag 25 februari AH Sinas of citroen koolzuurvrii f "7€k fles 2 literJ*98" Ut Bongo koeken Gouden daalders doos 200 gramt AH Tomatensoep voor6borden Q blik 0.69 liter.1*29" Milky Way *1Q8 pak 10 stuks-2^50" Af Nieuw: AH Slanksaus 1Q flesK liter.1*35" AS Leverkaas vacuum verpakt 150 gram_1*M Uit de diepvries: AH Boerenkool A 2PS pak 750 gram.1*40" A» Belegen goudse kaas Qfl/) per tólo1L30 öe Keukendoek 025S 50x50 cm£1% Huishoudsponsen 2 stuks.1*25" W Huishoudhandschoenen IdQ S, M of LJUS"!»* zolang de voorraad strekt ch albert heijn LEIDEN Democratie teruvond het onderwerp het Tweede-Kamerlid voor de PvdA dc heer Drenth en de vice-voorzit- ter van D'66, de heer Glastra van Loon onder leiding van de Leidse politicoloog drs. Van den Berg dis cussieerden. Beiden waren het er eens dat de huidige democratievonn zoals wij die in ons land kennen verre van gelukkig is. PvdA-er Drenth ging in zijn afwijzing het verst. Hij meende dat onze samen leving fundamenteel ondemocratisch is. Onder een echte democratie ver stond hfj gelijkberechtiging van al le mensen, wat deze parlementariër in onze maatschappij niet ontdekte. Als actueel voorbeeld van onze weinig democratische samenleving noemde hij de vorming van de per- soneelsraad. De vorming van die raad achtte hij een stapje in de richting van een bedrijfsdemocratie. Alles wat de werknemers vroegen was het recht om in eigen kring over besluitvorming te oordelen. De werkgever weet zich in de huidige constellatie door de wet gerugge- steund om informatie achter te hou den, aldus deheer Drenth. Dat wa.s ook één van de redenen dat hij de politieke democratie geen echte de mocratie vond omdat economische macht ook politieke macht betekent. De oud-staatssecretaris van Justi tie Glastra van Loon refereerde in zijn uiteenzetting ook aan de moei- lijkhede, rond de personeelsraad. Hij zag bij een slechte infrastruc tuur binnen een bedrijf de onder nemingsraad als tegenspeler van de directie fungeren wat hij niet de Juis te positie achtte. Van de democratie vend hij, dat die aanzienlijk verbe terd kon worden als de huidige py- ramidevorm werd afgebroken. Die pyramidevorm - waarbij hij niet alleen aan de politiek dacht maar ook aan bijvoorbeeld het bedrijfsleven - maakte het mogelijk dat er een te veel aan informatie in de top van de pyramide aankwam. Hij pleitte voor de vorming van horizontale lagen. Binnen die lagen zou dan alle Informatie bepraat worden en zou gaandeweg de hoeveelheid informa tie worden verminderd. Vroegtijdig Glastra van Loon dacht wel dat deze vorm ten koste ging van de doelmatigheid maar ter verbetering van de democratie prefereerde hij toch deze vorm, die hij diepte-de mocratie noemde. Daarbij zou dus informatie vroegtijdig geschift wor den, waardoor de top niet zou wor den overspoeld door informatie. In de discussie die op de toespra ken volgde werd van uit de zaal ge opperd dat politieke hete hangijzers vla referenda zouden kunnen wor den beslist. Beide heren wezen dit voorstel af. Glastra van Loon vond dat een referendum een oneigenlijk antwoord op de vraagstelling zou ge ven omdat de meeste mensen te wei nig over het onderwerp zouden we ten Drenth voelde er niets voor om dat hij vond dat de mensen, zoals bijvoorbeeld bij de invoering van de personeelsraad. die er direct bij be trokken zijn maar moesten oorde len. In dit geval dus de mensen bin nen het bedrijf, aldus Drenth. Bei de politici prezen tenslotte het ver schijnsel actiegroep, zij vonden dat dat een waardevolle aanvulling voor de politieke partijen en de democra tie betekent. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7