Songfestival lied is er om gauw te worden nagefloten VERGIF OP NOTEN' /RAD! programma (ÏV) vandaag ...en gisteren toegelicht Wie wordt vanavond nummer 1 Üfa/iHecke WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 Bijna geluidloos bewegen Bolland en Bolland hun lippen tijdens de repetities gistermiddag voor het Nederlandse songfestival dat vanavond in Den Haag wordt gehouden. Rob en Ferdi {met wol len sjaal) zijn hun stem zo goed als kwijt en dat is vlak voor de competitie niet zo prettig voor het duo. ADVERTENTIE Vocaal Ensemble 'Wat een koortje!' VOORSCHOTEN Een Mag nificat van Vivaldi vooraan ver dwijnt met al z'n vlotlopende subtiele kwaliteiten, wanneer het door een Te Deum van een extaticus als Bruckner wordt gevolgd, en wanneer deze majes tueuze hymne weer de gran dioze Messa di Gloria van Puc cini na zich krijgt. ..Wat een koortje!" zei in de pauze ieder een tegen iedereen over Voor- schotens Chr. Vocaal Ensemble, dat in de druk bezette Moeder Godakerk al deze werken met het Gewestelijk Orkest onder Louis van Wijngaarden uitvoer de. Er is fanatiek op gestudeerd door deze vocale groep, die zich zonder komende en gaande man tot een vijftigtal beperkt houdt, waardoor in Bruckner en Vival di de klankverhouding koor-or kest weldadig uitkwam. Dat bij Bruckner in een orkest-inter mezzo dirigent en violen het even oneens waren, deed aan het geheel geen afbreuk. Gelet op de eeuwige onvermijdelijke misstand van maar één geza menlijke repetitie, werden Vi valdi en Bruckner eerbied vra gende en dank verdienende prestaties. Voor Puccini was die ene repe titie beslist ontoereikend. De mis-tekst is voor Puccini een li bretto, waaraan deze operaman in hart en nieren maar bijwijlen een schraal karakter verschaf fen kan. Hierin iets van een ba lans te vinden tussen populaire Italiaanse geloofsstijl en ander zijds populaire theaterstijl is voor iedere dirigent een kwestie van ervaring. Het orkest over dekte vaak het koor. Daarmee zeggen we echter niet, dat won dermooie onderdelen hun kans zouden hebben verspeeld. In het solistenkwartet (deels duet en terzet) hebben Ank Reinders, sopraan en bas en bariton Hans Zomer zich supe rieur ingezet. Frieda van Enge lenburg heeft een zeer mooi zittende altstem, die wat min der tegen de akoestiek was op gewassen. Tenor Chris van W oer kom bleek wegens ziekte vervangen door Gerard den Dol- der uit Hilversum, wiens stem goed belynd doorkwam en in elk geval als invaller voldoende bevrediging schonk. Klaas Boersma was de orgelmedewer ker. KEES VERHOEF De festivalkoorts is weer losgebroken. Of het nu een natio naal of eurovisie feest is, waarover door menigeen de schouders wordt opgehaald, dergelijke manifestaties blijken al vele jaren goed voor kijkcijfers die bij menig omroep met gejuich ontvangen worden. Want, hoe gniffelend men in de wandelgangen over een dergelijke competitie-strijd ook doet daarvoor en daarna, gekeken en zelfs gegokt wordt er in familieverband in groten getale. Vanavond is het weer mogelijk, wanneer van 20.00 tot 21.15 uur via Nederland I het Nationaal Songfes tival rechtstreeks vanuit het Neder lands Congresgebouw in Den Haag de lucht ingaat. Sandra, ae duo's Rosy en Andres, Bolland en Bolland, Spooky en Sue en de groep Lucifer strijden dit keer om een plaats voor het Eurovisie Songfestival dat op zaterdag 3 april eveneens op dezelfde plaats wordt gehouden. Ook dit jaar is er weer een landelijke jury in het leven geroepen om een uitspraak te doen. Er is in elke provincie een Jury «elk tien stemmen sterk) actief. Telefo nisch geven zij aan Willem Duys. presentator van dit nationale liedjesfeest Bun keuze dQor. Door dit alles heen, speelt ook de staatsloterij een belangrijke rol. Ter gelegenheid van het 250-jarige bestaan van deze instelling wordt tijdens dit nationale songfestival een extra vierde trekking gehouden. Voor het gelukkige nummer zorgen de deelnemers. Zij trekken voor het optreden een cijfer. Van het in de volgorde van optreden ontstane getal van vijf cijfers vormen de eerste drie cijfers de eindcijfers van alle loten waarop de prijzen van 250 gulden vallen. De laatste vier cijfers van het getal zullen de eindcijfers vormen van alle loten waarop de prijzen van 2500 gulden vallen. Na de landelijke Jury-uitspraak zullen de vijf getrokken cijfers in een volgorde worden gebracht, die bepaald wordt door de plaats die de deelnemers uiteindelijk hebben be reikt. In deze volgorde vormen de cijfers het nummer waarop de hoofdprijs van het half miljoen en de troostprijzen van 25.000 gulden vallen. De letter van de serie waarin deze hoofdprijs valt wordt vervol gens door staatssecretaris De Goede van Financiën getrokken. Het zal de deelnemers aan dit nationale gebeuren allemaal een zorg zijn. Voor hen is slechts het getal I van belang. Voor Sandra is een eerste plaats welkom omdat deze overwinning het bewijs zal leveren dat ze solo ook de moeite van het luisteren waard is. De nu 25-jarige Sandra heeft al Songfesti valervaring achter de rug. In 1971 zong ze internationeel mee met „Als het om de liefde gaat". Haar partner was toen Andres, de zanger compo nist Dries Holten nu met zijn veertig jaar de oudste deelnemer van dit festival. Andres vond een nieuwe dame in de persoon van Rosy, een donker poppetje van 24 Jaar. Internationale erkenning lijkt hun drijfveer om vanavond een eerste plaats te behalen. De a-agse broers Bolland en Bolland hebben onlangs al wat mogen proeven van het gevoel dat internationaal applaus met zich meebrengt. In november 1974 namen de broers deel aan het World Popular Song Festival in Tokio, waar zij de finale haalden en waarvandaan zij tevens een kleine prijs mee naar huis sleepten. Sinds Rob (de blonde) en Ferdi, de vriend van de concurrente van vanavond, Sandra, in de Phonogram-stal zijn opgenomen, is vooral Hans van Hemert actief voor het duo. Een ander duo dat door diezelfde Van Hemert min of meer in het zadel is geholpen, is Spooky en Sue. Hij, 32, geboren op Aruba, en zij, 22. geboren in India, zijn met hun vaak ongecompliceerde songs erg attrac tief op de planken bezig. MeMde hierdoor en door het bezit van enige minihits tippen ingewijden het duo als de beste kanshebber. Margriet Indien voornamelijk naar de aanwe zige vocalen wordt gekeken door de landelijke Jury dan gooit Margriet Buisman van de groep Lucifer de hoogste ogen. Met nummers als .House for sale', .Scarlet Lady' en J can see the sun" heeft deze zangeres van de Zaanse groep voldoende bewezen in het bezit te zijn van een stem met vele mogelijkheden. Sandra trekt een fles champagne uit een kartonnen doos en loot daarmee volgorde nummer drie. Ze zingt vanavond in Den Haag het liedje The party is over'. Daarnaast is deze Jonge dame ook e instrumentaal «op de toetsen) begaafd. Onlangs werd de groep rond Margriet uitgebreid met een vijfde man, de gitarist Job Netten. Eventuele voorspellingen rond de Jury-uitslag vallen overigens niet te maken. Waar wordt naar gekeken? ADVERTENTIE Vein bikini's tot stralende strandjurkjes. Bij Warnecke vindt u alles op het gebied van badmode. Letterlijk de allerlaatste snufjes uit binnen- en buitenland. Zorgvuldig geselecteerd door de echte badmode-, foundation- en lingerie-specialist. Breestraat 126 Leiden Tel. 130960 Vader Abraham: UTRECHT 'Op noten gezet ver gil. dat op ruime schaal de lucht in wordt geblazen door de lijfzanger van de TROS - de omroep die nie mand kwetsen wil'. Zo noemt het CNV (Christelijk Nationaal Vakver bond) in zijn blad 'De Gids' het carnavalslied 'Het leger van werklo zen', van de zanger Vader Abraham. 'Je zult werkloos zijn', en zoiets grofs in de je gezicht gesmeten krij gen', aldus het CNV-commentaar op het refrein van het liedje, dat luidt: 'We zijn het leger van werklozen nu hebben wij weer tijd genoeg /en daarom zitten wij op rozen/en op z'n tijd in de kroeg'. Volgens het CNV heeft het geen zin dit soort liedjes te verbieden. 'Het heeft alleen zin om te weigeren ook nog maar iets aan te horen van een mar. die zulk venijn verspreidt en zich dan ook nog Vader Abraham durft te noemen', aldus de christelij ke centrale, die het nog het ergste vindt 'dat zoveel mensen zulke lied jes zo kritiekloos bewonderen en dat die er daardoor aan meewerken dat zijn grove beledigingen via radio en platenspeler op grote schaal wor den verspreid'. Het CNV herinnert aan de crisis tijd van de jaren dertig, toen straat zangers die zelf werkloos waren en precies wisten waar ze over zongen langs de deuren moesten om aan eten te komen. 'Als Vader Abraham even oud was als zijn schuilnaam doet denken had hü wellicht ook met meelijwekkende liedjes langs de deu ren lopen schooien. Maar Vader Abraham is geen straatzanger, hij is een smaadzanger die al eerder heeft laten merken dat hij zich op zijn enorme stapels winstgevende grammofoonplaten hoog verheven voelt boven het arbeidersvolk van Ne derland', aldus het CNV. NEDERLAND I 16.15 De Rode Autobus (KRO) 17.00 Wickie de Viking (KRO) 18.15 Wetenschap in beweging - 5 (TELEAC) lf .45 Trekking Staatsloterij (NOS) !*,55 Journaal (NOS) 19.05 Van Gewest tot Gewest (NOS) 1P.50 L'itz. van DS'70 (POL. PARTIJEN) 20.00 Nationale Songfestival (NOS) 21.15 Zipstines, animatiefilm (NOS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Den Haag vandaag (NOS) 22.05 Panoramiek (NOS) 22.35 Studio Sport (NOS) 23.00 De Sprekershoek (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II J8.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw beurt (IKON) 19.30 Kenmerk IKON-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Film van de Stichting Terre des Hommes (Socutera) 20.30 Televizier Magazine (AVRO) 20.50 Columbo, tv-serie (AVRO) 22.05 Ik wil geen kind (meer) (AVRO) 22.30 Het Klavecimbel, een nieuwe liefde (AVRO) 23.00 Journaal (NOS) Had "Hier en Nu" gisteravond veel belangrijks te melden? Nau welijks. Het was een gevarieerde, maar tamelijk slappe aflevering, met uitsluitend binnenlandse onder werpen. Per jaar sterven er 450.000 vogels langs de Nederlandse snel wegen. Amsterdam dreigt er, na de Bijlmermeer, een nieuwe slaapstad (Gaasperdam) bij te krijgen. En prof. Muntendam maakte korte met ten met de Amerikaanse hoog leraar Burke, die vorige week in "Hier en Nu" mocht vertellen dat fluor (in het drinkwater) kankerver wekkend is. "Volstrekt onverant woord en onaanvaardbaar", zei Muntendam, maar als hij geüik heeft met zijn stelling (dat in Ne derland de hoeveelheid fluor in het drinkwater volkomen ongevaarlijk is) dan is het kwaad vorige week al geschied. Want u weet hoe dat gaat, velen hebben wel een week geleden die Amerikaan gezien en gehoord, maar niet prof. Muntendam gisteravond Als er toch aandacht aan dit soort gevoelig liggende onderwerpen be steed moet worden, dan zie ik het liefst twee elkaar tegensprekende geleerden onmiddellijk achter elkaar Dan ben Je natuurlijk allesbehalve uit de problemen, maar dan voor kom je misschien dat een groep men sen zeker meent te weten dat fluor kanker verwekt, omdat "die Ameri kaanse professor het zelf heeft ge zegd". Ook in "Hier en Nu" het vervaar digen van een nieuwe filmserie: "Sil, de strandjutter", vanaf 1 oktober od het NCRV-scherm. Regisseur Bob Loewenstein is kennelijk niet onder de indruk van het feit dat zijn vo rige produktie ("De Koperen Tuin"* tot de grond is afgebroken. Op Ter schelling was hij tenminste druk in de weer met onder meer Monique van de Ven en de Belg Jan Declair, die hoofdrollen spelen. Of het leuk wordt? Aan de betrokkenen zal het niet liggen, de stemming zat er be hoorlijk in, zo te horen en te zien, en bereikte een voorlopig hoogte punt toen ene Vincent een stap te veel deed en tegen zijn zin in een beerput verdween. Op het andere net was er ook weer "De O-Show", voor de KRO ge maakt door Theo Stokkink, met assistentie van onder meer Elly de Waard. In het panel zat dit keer Tineke Vos, disc-jockey bij Veroni ca. In het Parool van gisteren ver wijt ze de televisiecritici dat ze dit programma "Kapot geschreven" hebben, en voegt ze er aan toe dat dit soort geschrijf in het verleden heeft geleid tot het stopzetten van pop-programma's. Dat is natuurlijk onzin. Over An- dré van Duin heeft nog nooit een re censent ooit iets aardigs gezegd, en toch gaat het maar door. Want uiteindelijk beslissen niet dc critici, maar uitsluitend en alleen de kijk cijfers. Waaraan moet worden toe gevoegd dat "De O-Show" er wel wat op vooruitgegaan is, vooral door dat de muzikanten meer de ruimte hebben gekregen, en niet meer na twee akkoorden worden wegge draaid voor een domme vraag aan de quiz-kandidaten. Maar dat rare gedoe met die pionnen slaat nog steeds nergens op. Als de kijkcijfers meevallen, is er misschien toch nog hoop voor Stokkink. GERARD PAQUES n: Welk van de nummers blijft het lang9t hangen? Vooral dat laatste is belangrijk, want hoe mooi er ook gezongen en/of gespeeld mag worden, een songfestivallied moet men na enkele keren al na kunnen fluiten. Dat hebben voorgaande festivalsuccessen bewezen. Rozjcljestwenski komt zeker niet AMSTERDAM Nadat het Con certgebouworkest aanvankelijk nog enige hoop had gekoesterd, dat de Russische dirigent Rozjdjestwenski ondanks de onverklaarbare afzeg gingen door het staatsimpresa- riaat Gosconcert uit Moskou toch nog in Nederland zou komen optre den. deelt het bestuur nu mee, dat op de komst van de dirigent beslist niet meer mag worden gerekend. Het bestuur spreekt er zijn teleur stelling over uit, dat de annulerin gen zijn geschied door middel van "Onduidelijke en ongeloofwaardige mededelingen van Gosconcert". Inter ventie via officiële kanalen heeft niet mogen baten. In plaats van Rozjdjestwenski zul len nu Hans Vonk en Jean Fournet het Concertgebouworket in de voor de Rus gereserveerde periode diri geren. Hans Vonk heeft zich tot vreugde van het bestuur bereid ver klaard de concerten over te nemen van 6 maart in Den Haag, 7 maart in Rotterdam en 8 en 13 maart VARA matinee) in Amsterdam. Jean Four net leidt de concerten van 10 en 11 maart in Amsterdam. De ivekelijkse IK ON-rubriek „Kenmerk" heeft vanavond om 19.30 uur via Nederland II een interview met de Libanese journalist Mustapha Karkouti over de mogelijkheden tot het behoud van de vrede in Libanon. Verder wordt aandacht be steed aan het congres van de Stichting Tool over het gebruik van voor ontwikkelingslanden bruikbare toepassingen van de techniek. Een drietal deskundigen zal vanavond om 22.05 uur via Ne derland II de vragen beantivoorden die kijkers naar het pro gramma over anticonceptie ..Ik ivil geen kind (meer)" hebben gesteld. Het team, bestaande uit prof. dr. A. Haspels uit Utrecht, dr. J. Meuuissen uit Eindhoven en mevr. J. van de Weg-Den Daas. leidinggevend arts van de Rutgershuizen in Utrecht en Amersfoort, zal ingaan op de honderden vragen die naar aanleiding van dit programma bij de AVRO zijn binnengekomen. De problemen die niet aan de orde kunnen komen in deze uitzending, zullen schriftelijk worden behan deld. In Sprekershoekwaarmee de NOS om 23.00 uur op Neder land I de uitzending besluit, komen leden van het comité „Wij Vrouwen Eisen' aan het woord. Zij protesteren tegen het anti- abortuspleidooi dat het Nederlaiidse Artsenverbond in een vorige uitzending van „Sprekershoek" heeft gehouden. Aan het woord komt mede de zeyiuwarts-sexuoloog C. Th. van Verder in Sprekershoekde heer H. H. Borghgraef uit Raal- te. Hij pleit voor meer toelichting bij de militaire oorlogsbe graafplaatsen, opdat bezoekers zich beter kunnen oriënteren. SDACi 18 FEBRlVRI Alles moet weg. 22.30 Nieuws. 22.40 Ak- tua. 22.50 (S) Schaduwen van het ver leden, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. 11 Radiojournaal). 8 50 M< nwijding 9 00 Leel nu betaal later. zangsolisten. 20.00 Nws. 23.20 Den Haag vandaag. 23.55-24.0 lijn 23.02 (S) NOS-Jazz. 0 02 Metros 2 02 (S) Dat wordt (S) Take it easy. 13 li Radiojournaal. 13.25 n Middagje AVRO. (16.00 Nieuws 16.03 Radio- Journaal i 17.00 iS) Mobiel. Overheids voorlichting: 17 40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Med. TROS: 7.02 (S) Drie op Je boter- 8.30 Nieuws. 8 36 Gymn. v. d. huls vrouw 8 45 (S) Tot uw dienst. 9 45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nieuws. (S) Pep-op-dr.e 11.03 iS> 1603 (S) De Hit Hilversum IV KRO 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Badlne- le. 9 0 Nieuws 2owdnaonlnA( ..904er KRO: 7 00 Nieuws 7 02 (Sl Badlne- rie. 9 0 Nieuws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij gaan. 9 10 Echo. 9 30 Ouders school. 10 00 (S) Au (20.50- AVRONed.II)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5