„Liethorp" zal het alleen moeten doen... PROVINCIE GEEFT TOT f 20 MIFJOEN mnmm "Vent op bal con" Zoeken naar ruimte voor wisselwoningen Morgen eerste paal sportzaal Broekplein Katwijk wil overleg over provincieweg 4 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1876 Geen stichting ruiteropleiding Leiderdorp LEIDERDORP Er komt geen Stichting Ruiteropleiding Lei derdorp. Deze stichting, die de met gemeentelijke subsidie te bouwen manege in het sportpark De Bloemerd zou gaan exploi teren, heeft geen genade gevonden in de ogen van burgemees ter en wethouders. B. en W. vreesden namelijk, dat via de stichting de gemeente toch nog een flinke vinger in deze hippische pap zou krijgen. En dat wilden zij voorkomen. De ruitervereniging „Liethorp'" moet de pap nu geheel zelfstandig klaarmaken en warm hou den. Pas dezer dagen kreeg Liethorp de officiële bevestiging van dit be sluit. hoewel reeds in januari een voorstel aan de gemeenteraad om 6ubsidie aan de stichting -in-oprich- ting te verstrekken van de agenda werd afgevoerd. Ruiven Dit voorstel was het logische ge volg van het besluit, dat de raad eind vorig jaar nam. Een besluit, dat men in zeker opzicht "historisch" zou kunnen noemen. Een wat bela den woord, maar toch: nooit tevoren maakte een gemeente in dit deel van Nederland de bouw van een binnenmanege mogelijk. Hier en daar werden wel wat oude boerde rijen en stukken grond ter beschik king gesteld om paardesport te kun nen bedrijven, maar een volledige accommodatie bleef een wensdroom. Tot het moment, dat Leiderdorp zich stelde op het standpunt van ge lijke monniken gelijke kappen. Wat voor voetbal, hockey, korfbal, tennis en tal van andere sporten vanzelf sprekend werd geacht werd nu ook voor de paardesport doorgevoerd: de overheid gaat het neerzetten van een passende accommodatie moge lijk maken. Om het anders te zeggen: voor de eerste maal mo- Paardepret Door Koos Post gen de paarden uit gesubsidieerde ruiven eten. De kosten voor de bouw van een manege (met binnenbak) worden thans zeer ruw op zo'n acht ton geschat. De raad besloot voor de helft van dit bedrag subsidie te verstrekken. Eén kwart wordt voorts in de vorm van een gemeentelijke lening gefourneerd. De rest - dus ton - moest uit eigen middelen ko men. Maar daar wringt nu even de schoen. Uit de middelen van wie? En hoe? De stichting is dus van de baan. De ruitersportvereniging "Liethorp" wordt daardoor een zwa re last op de schouders gegooid. Niet alleen zullen de statuten van de verenigingen nu in sneltreinvaart moeten worden aangepast om die last te mogen dragen, de bestuurs leden van Liethorp zullen zich ook danig schrap moeten zetten om die last te kunnen torsen. Want voet balvelden hebben vaste afmetingen en de gebouwjes daarom heen ver schillen principieel niet zo bijster veel van elkaar. Maar maneges stellen specifieke eisen en het exploiteren van zo'n ac commodatie is als het runnen van Om alles wat beter te begrijpen moet men even terug de historie in. Niet zo bijster ver. Maar een Jaar of tien. Toen zat aan de Hoog- madeseweg een bloemenkweker, die met pony's in een buitenbakje reed. Wie een tien-rittenkaart wilde ko pen kon delen in de paardepret. Erg leuk, maar alleen buiten rijden was geen haalbare kaart. Dus werd een kat verbouwd tot binnenmanege. Klein en gebrekig, maar het ging en de opgeknapte kantine was erg ge zellig. Bloemen kweken en manege-hou den gingen echter niet zo best samen, dc boel werd gesloten, de pony's gingen in andere handen over. De enthousiaste "klanten" hebben eerst nog getracht de pony's te kopen. Toen dat niet ging zijn ze ze achter na gereisd. Naar Abcoude, naar Koudekerk, naar Leidschendam. Tot in 1968 een stukje grond aan de Munnikenweg ter beschiking kwam. Er werd snel een ruitervereniging opgericht, genaamd 'Liethorp', wat de oude naam van Leiderdorp moet zijn. In grote zelfwerkzaamheid werd van een oude bouwkeet een kantine ge creëerd. Pony's werden tot vorig jaar gehuurd, toen werd begonnen met eigen dieren. En wéér was het erg gezellig. Van het moment, dat men in 1968 vooi zichzelf begon werd het plan gekoesterd een echte manege te bou wen. Het probleem was. dat "Lie thorp" zelf om zo te zeggen "geen stui ver" had. Dus werd bij de gemeente aangeklopt. Die gemeentelijke molens mogen langzaam malen, maar ze gaan ook zeker. Er werden heel wat tekeningen gemaakt, begrotingen ge produceerd, raadsvergaderingen ge houden en prioriteiten vastesteld. Korfbal kwam voorop, dan hockey Vorzitter Besjes: „ik ben overdonderd" en daarachter de paardesport. Ook haalbaar. Met 15 tegen 2 stemmen een manege in het sportpark De kwam de Leiderdorpse raad op 1 de- Bloemerd. De vereniging „Liethorp" cember van het vorig jaar tot het verzamelde zoveel handtekeningen unieke besluit de bouw van die ma- onder haar plannen, dat de raad er nege mogelijk te maken, niet meer onderuit kon. Een rede- Maar op de avond dat wij over de lijk kloppende exploitatie was plannen met Liethorps voorzitter J. E. Besjes wat wilden praten, troffen wij hem teneergeslagen aan. Hij had juist een telefoontje gekregen, dat zijn plannen om tot een stichting te komen waren getorpedeerd. -"Ik ben overdonderd", bekende hij. "Vergeet niet. we zitten in een erg afhanke lijke positie. We hebben zelf geen rooie cent". Hij en zijn medebestuursleden zitten boordevol enthousiasme en zijn als het ware bereid al hun vrije tijd op te offeren voor de goede zaak, die zij zeer terecht in zo'n manege zien. Maar zij weten ook, dat zij tezamen toch niet de specifieke kennis kunnen opbrengen, die voor de stichting, de bouw en de exploitatie van zo'n accommodatie noodzakelijk is. Derhalve hadden zij voor een stichting gekozen. Daardoor zou het mogelijk zijn deskundigen van bui ten af aan te trekken. Er waren al enige personen benaderd, die gr'f hun medewerking hadden toegezegd. Daar waren gemeente-ambtenaren onder. Daarom rees bij burgemees ter en wethouders de vrees "dat de gemeente teveel in de stichting zou deelnemen", hetgeen "ongewenst" werd geacht. Dus werd de stichting jn-oprichting niet geaccepteerd. Uitdaging De vereniging "Liethorp" zal het nu zelf moeten opknappen. Een enorme uitdaging. Zij zal nu snel zélf moeten beslissen welke van de ter tafel liggen bouwplannen wordt gekozen. Zij zal zélf moeten bepa len of er al dan niet een buitenbak komt. Zij zal zelf moeten vaststel len hoe de verhouding tussen bo xen en stands zal worden in de stal len. Zij zal zelf moeten bekijken of de exploitatie van de kantine in ei gen hand wordt gehouden of moet worden uitbesteed. Zo zouden we nog kunnen door gaan. Talloze grote en kleine beslis singen liggen in het naaste ver schiet. De vereniging staat een berg werk te wachten. Maar voorop saat de toch wel alles overheersende be slissing: met wie gaat de vereni ging in zee? Wie zal worden aan gewezen om dat manegebedrijf te runnen? Van hem hangt het na tuurlijk voor een groot deel af of het door zowel gemeente als vereni ging gestelde doel een eerste klas manege zal kunnen worden be reikt. De adviezen van deze vakman zul- van doorslaggevende aard zijn. Met een aantal vaststaande eisen heeft hij echter bij voorbaat rekening te houden. Om enkele voorbeelden te noemen: dat er ook niet onder het mum van stage-lopen (of zoeits) de hand zal worden gelicht met het mini mum-loon voor personeel. dat de dieren een optimale ver zorging zullen krijgen, dat er goede lessen moeten wor den gegarandeerd, dat vooral het recreatieve paard rijden zal worden benadrukt. Hoewel moeilijk te zeggen valt, hoe loon- en materiaalkosten zich in de loop der tijd zullen ontwik kelen, wordt n de begroting, waar mee de vereniging de gemeente heeft kunnen overtuigen, uitgegaan van een lesprijs van vijftien gulden per Als we de heer Besjes ook naar een pensionprijs voor privépaarden vragen, geeft hij wat aarzelend een bedrag van ongeveer ze honderd gulden per maand op. Maar hij geeft grif toe. dat aan die mogelijkheid nauwelijks is gedacht. Eigenlijk zijn ze er niet zo happig op. Maar men heeft nog tijd genoeg om over deze en vele andere zaken na te denken tijdens de minimaal zes maanden, die men voor de bouw van deze ma nege denkt nodig te hebben. Financiering verpleegtehuis in Alphen nog niet rond ALPHEN AAN DEN RIJN Na overleg met de adviescommissie voor de volksge zondheid wil het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland aan provinciale staten voorstellen de garantie voor de bouw van het verpleeghuis Rijnoord in Alphen te verho gen tot twintig miljoen gulden. Dat is dan zo'n 3,2 miljoen gulden te weinig om ook de vierde laag in ruwbouw uit te voeren. Gedeputeerde staten is van mening, dat voor een lening tot dat bedrag in de eerste plaats de gemeente Alphen garant dient te staan. SASSENHEIM Btf de be spreking van de comptabiliteit sprak het raadslid Montfoort zijn verbazing uit over een vier tal borden, die voor niet-ingeze- tenen het politiebureau makke lijk vindbaar moeten maken. De borden zullen tweeduizend gul den kosten. Het Sassenheimse politiebureau fungeert als regio bureau en is derhalve dag en nacht geopend. Burgemeester Kret antwoord de, dat de hoge prijs wordt ver oorzaakt door de uitvoering van de borden, die transparant zyn, met ingebouwde verlichting. Een idee van raadslid Montfoort, om andere plaatsen die tot de poli- tie-regio behoren mee te laten betalen voor de borden vond te genstand bü Kret, omdat de ambtelijke en administratieve kosten de tweeduizend gulden al snel te boven zouden gaan. Overigens plaatste Van Mont foort een vraagteken bij het 's nachts open zijn van het po litiebureau, aangezien hij eens 'n kwartier lang had moeten bellen toen er eens ,,'s nachts een vent op mijn balcon stond". Met de bouw van het verpleeg huis in Alphen is inmiddels be gonnen. Op de achtergrond (mid den) ziekenhuis Rijnoord. LEIDEN Viscollege "De Ruis- voorn" viste de tiende wedstrijd van het seizoen in de Nieuwe Vaart. De vangst was slecht. De uitslag luid de: 1. Th. v. Daalen 750 gr. (9 st.) 2. N. Dorrepaal 410 «4) 3. S. Dub- beldeman 350 (5), 4. J. de Hoed 312 (5). 5. Th. J. Voskuil 280 <5>. 6. J. Nieuwenburg jr 270 (6), 7. H. Dubbeldeman 200 (2), 8. J. Nieuwen burg sr. 130 (2), 9. A. Laterveer 95 (2), 10. H. v. Oosten 70 (1) HSV 'Ons Genoegen' viste de voor laatste wedstrijd in de Korte Vliet. Dcor de 15 sportvissers werden slechts 15 vissen gevangen, waarvan de heer W. Lelieveld er 7 voor zijn rekening nam. De uitslag luidde ver der: 2. L. Waltman 5 st3. C. van Veen 2 st.. 4. A. Rijgersberg 1 st. Om het clubkamptioenschap van Voorschoten gaat S. Stolk nog aan de leiding met 31 punten, maar hij wordt op één punt gevolgd door L. Waltman. LEIDEN De wisselwoningen, die nodig zijn als tijdelijk onderdak voor de inwoners van huizen, die ge- ïenoveerd worden of in een rehabi litatieplan opgenomen zijn. zullen op een aantal verspreid liggende plaatsen in de stad worden neerge zet. Wethouder Van Aken (Economi sche Zaken) deelde gisteravond tij dens de vergadering van een raads commissie mee. dat er gedacht wordt aan de mogelijkheid om wisselwo ningen te bouwen aan de Lange- gracht, de Telderskade, op het ter rein van "het Spoortje", op het ter rein van de SLF. en misschien ook aan óe noordzijde van de Willem de Zwijgerlaan. Zoals bekend ia in het verleden ook 6CHEVENÏNGEN, 18/2 totaal 1716 kisten, schol 16 klsti tlng 159 kisten, kabeljauw 1505 3.315, SCI 6.086 SCH 66 1< SCH 68 5.866. KW 124 9.196, 6.667. TH 21 10.068. TH 26 9 8 451. OD 8 14.618 OD 17 7.109. ARM 12 4.459 Kustvlssers plm. 10 IJle ha ring f69-f77, zoute makreel f7250-| LEIDEN Morgen zal de eer ste paal worden geslagen voor de bouw van een sportzaal aan het j Broekplein in de Merenwijk. Het project bestaat uit een zaalgeaeel- te van 22 bü 28 meter met bijbeho rende ruimten, waaronder vier kleedkamers. twee wasruimten, twee docentenkamers, een ruimte voor de beheerder en een toilet voor invaliden. De zaal kan door middel 1 het gebruik door vereni- de mogelijkheid overwogen om wis selwoningen te plaatsen op het in dustrieterrein "De Waard". Maar vol gens de wethouder zal in eerste in stantie naar andere mogelijkheden gekeken worden. Dit temeer, omdat er de laatste tijd van de zijde van het bedrijfsleven een stijgende be langstelling voor "De Waard" is waar te nemen. "Vooral wanneer er eenmaal bekend is, wanneer de bouw van de Sumatrabrug (die het ter rein beter bereikbaar moet maken -red.) zal beginnen", aldus van Aken "zou die belangstelling nog wel eens sterk kunnen toenemen, hoewel ik nu ook weer niet wil zeggen dat het gebied over een jaar vol is". BEHANDEFING HELINGSZAAK UITGESTELD LEIDEN DEN HAAG Een 62- jarige Leidse antiquair is door de Haagse rechtbank heling van oude prenten, penningen en munten ten laste gelegd. De goederen, die een •totale waarde van 45 mille vertegen woordigden waren bij een inbraak De voorzitter van het stichtings- In zijn voorstel aan provinciale sta bed, bestuur van Rijnoord, F.H. Nauta, ten wijst het college van GS erop, daarover: "Er moeten nog contac- dat de ten gelegd worden over de bestem- voor de plannen ming van de vierde bouwlaag. Veel te bouwen met in totaal 207 bedden, haast had dat nog niet. omdat we Te weten 102 bedden voor langdU' hoger bedrag dan tot nog dit soort inrcihtingen per •ijksgoedkeuring te krijgen bed werd geïnvesteerd. inrichting Omdat het een beslissing van de staatssecretaris betreft, kunnen de kosten van de ruwbouwverdieping pas begonnen zijn met de bouw, zo- rig lichamelijk zieken. 102 bedden we) in de verpleegkosten verrekend dat we niet eerder dan over ruim voor geestelijk gestoorde bejaar- twee jaar iets aan te bieden heb- den en drie isoleerbedden. In verband ben". De heer Nauta ingaand op het met de gewijzigde opvattingen kwam voorstel van GS, dat Alphen de res- echter pas veel later goedkeuring ringen terende 3.2 miljoen moet garande ren "Dat hangt er vanaf, het kan den. ook best zijn, dat de toekomstige Die beperking gebruiker zich daarvoor garant moet stellen". Tenslotte liet de heer Nauta weten, dat hij niet zo vre selijk benauwd is, dat het ontbreken de bedrag niet gegarandeerd zal wor- inrichting met 138 bed- worden. Het provinciaal bestuur voelt zich ".liter niet geroepen ook de investe- die ruwbouwverdieping garanderen. Iets dat de heer Nau ta "allerminst verrassend en begrij pelijk" noemt. De provincie wil dan betekenen, dat de centrale bed, ofwel een bedrag van zo'n i den voorzieningen ruim in hun jasje den komen zitten, omdat die im- afgestemd op 207 bedden. miljoen. De provincie vindt dat de stichtng voor de resterende f3,2 miljoen maar iemand anders moet Nader overleg leidde ertoe, dat het zoeken. In de eerste plaats wordt gingen. Naast de zaal is een kanti- bij een andere antiquair gestolen. bijbehorende keuken ge projecteerd. Het project is ontworpen door de gemeente-archi tect F. A. Temme en dat gebouwd wordt door het SET-Ontwerpbureau en het aannemingsbedrijf N. Tette- Zn. BV. is architectonisch Deze laatste was echter tijdens de zitting ziek en kon dus niet getui gen. hetgeen de zaak voor de offi cier nogal gecompliceerd maakte, te meer omdat één van de betrokke nen bij de heling inmiddels was overleden. Een oplossing werd uit een optrekbare scheidingswand geheel aangepast bij het tegenover eindelijk gevonden in het besluit de OD 7 in twee gymzalen worden verdeeld de sportzaal gelegen scholencomplex. elkaar te gebruiken zijn. Verder Jg geleverd. benadeelde antiquair door de rech- ter-commissarls te laten horen door verdere behandeling van zaak werd uitgesteld. Verdere sanering van vissersvloot is niet gewenst DEN HAAG (ANP) De begelei ding van de overheid beperkt zich slechts tot de instelling van een ont- wikkelings- en saneringsfonds. Dat zei de heer Bleiksloot. voorzitter van het Visseriischap (bedrijfschap voor de visserij) gisteren in zijn jaarrede. Die saneringsregeling blijkt echter alleen voldoende voor het afstoten van schepen te zijn waarop geen al te zware hypothecai re lasten meer rustten. De voorzit ter meende dat de sanering maar eens afgerond moest worden. Tevens dacht hij aan een pakket van maatregelen dat de overblijvende bedrijven in staat moet stellen zicb te handhaven. Voor een te drastisch afstoten van nog een deel van de vloot zal gewaakt moeten worden. Dat zou een verdere daling van de schepen op de wereldmarkt veroor zaken. Bovendien zou de werkeloos heid door de sanering stijgen. Wordt een beleid in de door ons gewenste richting omgebogen, aldus de voor zitter, dan zal men meer medewer king van het bedrijfsleven aan de uitvoering van de v angst be perk ings- maatrsgelen mogen verwachten en zelfs kunnen eisen. Twee andere re denen waarom de vissers zo'n moei te hebben met het naleven van de vangstbeperking zijn, volgens de heer Bleiksloot, de slechte economi sche toestand in de visserij en de onzekerheid over de rechtskracht van de regeling. bestuur toch zijn oorspronkelijke daarbij gedacht mocht uitvoeren, met. dien Alphen. omdat de verstande dat de vierde bouwlaag alleen in ruwbouw uitgevoerd. Op basis van de prijzen in april 1975 plan 120.600.- per bed). Het in bouw laten levert maar een besparing op 1,7 miljoen. De kosten per bed komen dan uit op 168.400,- per mogen worden krijgen, die van plaatselijk belang is. In de commissie volksgezondheid uitvoering van het hele werd genoemd de inrichting Buiten- 25 miljoen gaan kosten zorg van de vereniging Philadel phia. In dat verband werd door de de vierde verdieping commissie echter ook gewezen op het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, waar al jaren een verdieping leeg staat. KATWIJK bestuurs- en Juridische zaken heeft gisteravond vergaderd over de aan leg van de provinciale Weg S 4, die aansluit op de Laan van Nieuw Zuid in Katwijk, achter Valkenburg langs en door of om Leiden heen zal lopen. De weg zal aansluiten op rijksweg 11. Eén en ander betekent een ver betering van de verbindingswegen tussen Alphen, Leiden en Bodegra- De weg sluit aan op rijksweg 12 (Den Haag - Utrecht). De commis sie besprakdemogelUkheden.de weg in Leiden uit te laten komen. Aan- vankelUk koos de commissie voor een variant, om de weg door Lei den heen te laten lopen, maar aan gezien de Leidse raad al een motie heeft aangenomen om dit niet te doen werd besloten met het voor stel van B en W Katwijk mee te gaan. De commissie drong er op aan dat de weg zuidelyker in Leiden zou komen te liggen. Katwijk wil met de betrokken gemeenten overleg plegen over deze oplossing, om vervolgens een gezamelijk standpunt naar vo ren te brengen bij het provinciaal be stuur. De weg is vooral voor Val kenburg en Katwijk belangrijk, om dat beide gemeenten momenteel met een niet al te best wegennet zitten. De andere twee varianten vond de commissie niet acceptabel, uit mi lieu-overwegingen of omdat deze op lossingen te duur zijn in verband met onteigeningen, die daarbij gepleegd zouden worden. Het agendapunt over de parkeer- verordening voor vrachtwagens werd niet besproken. De commissie wil eerst met de vrachtrijders praten om hun standpunt te kennen. Naar verwachting komt dit punt in de vol gende vergadering, de tweede dins dag van maart, aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4