LEIDSCH DAGBLAD Ook Nederland erkent regering van MPLA Brandweer zet deel van taak in de ijskast vandaag w Politieman dood bij overval Tokio AL 28 JAAR WACHTEN OP VOLTREKKING DOODSTRAF LEIDSCH O; DAGBLAD Brandweer en politie Barcelona onder de krijgstucht Acties in Leiden begonnen Brandweer Binnenkort vroegtijdig vaststellen van kans op spastisch worden WOENSDAG 18 FE8RUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34862 OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Als gemeenteraad ook akkoord gaat Caféhouders in Alkemade mogen zelf bepalen hoe laat ze deur dicht doen ALKEMADE Café- en bar- houders (ongeveer veertig) in de gemeente Alkemade mo gen voortaan zelf bepalen op welk tijdstip zij hun zaak zul len sluiten. De enige instan tie, die nog roet in het eten zou kunnen gooien, is de ge meenteraad. Volgende week maandag (23 februari) moet hij een beslissing nemen over een voorstel van burgemees ter en wethouders om de sluitingstijd af te schaffen. Als motief voert het gemeente bestuur aan dat de gang naar openbare gelegenheden in de loop der jaren sterk ver anderd is. "Men maakt steeds vaker en later ge bruik van dergelijke zaken". De politieverordening (alle ca- fé's om twaalf uur dicht) is er op gebaseerd, dat er ita dit tijdstip geen ordeverstoringen meer zouden voorkomen, door mensen, die café's ver lieten. "Maar", zo menen B en W, "nu is het zo, dat ieder een na sluitingstijd gelijk weggaat hetgeen nogal eens ordeverstoringen met zich meebrengt Als er geen vaste sluitingstijden meer zijn ver trekken de bezoekers geleide lijker en zal er minder over last zijn". Bovendien meent het college, dat het "gebod tot sluiting een niet meer in deze tijd passende betutteling van de ondernemer betekent, die toch in staat moet worden ge acht zijn eigen verantwoorde lijkheid te dragen". Op verzoek van de rijkspolitie zal men een half jaar proef draaien. Daarna zal er een verslag aan de gemeenteraad worden uitgebracht. gebieden kondei (Opgemaakt I DEN HAAG (ANP) Nederland heeft vandaag de door de MPLA geproclameerde volksrepubliek Angola erkend. Minister Van der Stoel heeft in een telegram aan zijn An golese ambtgenoot, Dos Santos, de wens uitgesproken di plomatieke betrekkingen aan te gaan, aldus heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De heer Soeterbroek (links) van het comité "Vrienden van Prins Bernhard" over handigt aan de ex-adjudant van de koningin, gene- raal-majoor buiten dienst Tack, een sticker met het opschrift: "Wij blijven het volste vertrouwen in Prins Bernhard behouden." Het comité wil met deze autosticker automobilisten de gelegenheid geven hun aan hankelijkheid aan de prins te betuigen. De stickeractie is georganiseerd door de Orde van ir. Witte, zo genoemd naar de oud-burgemeester van Eindhoven. Deze stich ting is werkzaam op sociaal terrein, met name voor ge handicapten. De sticker is gratis. TOKIO (Reuter) De politie van Tokio heeft vandaag een gewapen de man gearresteerd die bij een bankoverval een politieman had ge dood en een andere ernstig had ge wond. De overval mislukte doordat één van de personeelsleden erin slaagde de alarmklok in te drukken waar door de politie kwam. De overvaller schoot twee politiemannen neer, en trok zich met drie gijzelaars in het banksgebouw terug. Na e -en-een-half TOKIO (UPI) Sadamitsji Hirawasa viert vandaag zijn 84ste verjaardag in de afdeling ter dood veroordeelden van een gevange nis in het noorden van Japan. Hij weet nog steeds niet of en ja wanneer hij wordt. terechtgesteld Theresionstadt De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gis terochtend niet zijn vrouw en gevolg ee:i bezoek gebracht aan Theresien- stadt, de plaats in Tsjecho-Slowakije waai in de Tweede Wereldoorlog een concentratiekamp van de nazi's gevestigd was. De Oostenrijkse kan selier, die een bezoek aan Tsjecho- Slowakije brengt, werd vergezeld door Tjnoupek, de Tsjechische mi nister van Buitenlandse Zaken, en andere Tsjechische functionarissen Plaatselijk mist ook plaatselijk i Hirawasa zit al bijna 28 jaar achter de tralies. Hij werd in 1948 veroordeeld tot de doodstraf we gens moord op tivaalf bank bedienden, die hij had vergiftigd om zich met de kas uit de voeten te kunnen maken. Zijn buit be droeg 164.000 yen (bijna 30.000 gulden). Doordat Hirawasa steeds in hoger beroep ging duurde het tot 1958 toen tenslotte het hoogge rechtshof het doodvonnis be krachtigde. De opeenvolgende ministers van Justitie weigerden echter steeds hun toestemming voor de executie. Hirawasawiens belangstelling bij regeringswijzi gingen uiteraard op de eerste plaats uitgaat naar de nieuwe minister van Justitie, verkeert volgens de gevangenisautoriteiten in een uitstekende conditie. Hij zit alleen in een cel, waarin voor hem een schildersatelier is inge richt. De gevangene leest dag- en weekbladen en vrienden zeggen dat hij zich enorm heeft opge wonden over het Lockheed-om- kopingsschandaal in Japan. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 4 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, "De Nederlandse regering heeft heden de volksrepubliek Angola als een onafhankelijke en souvereine staat erkend en de regering van dat land daarvan mededeling gedaan", aldus de bekendmaking van Buiten landse Zaken. "Tevens heeft de regering de wens tot uitdrukking gebracht tot het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met de volksrepubliek Ango la over te gaan". Gisteren had minister Van der Stoel, in antwoord op vragen van de tweede-kamer-leden Waltmans en Coppes (belden PPR» al verklaard dat Nederland de MPLA-regering, "zeer binnenkort" zou erkennen. Verwijzend naar deze verklaring, sprak de woordvoerder van het mi nisterie vandaag de hoop uit van de Nederlandse regering, "dat snel een einde aan het bloedvergieten wordt gemaakt, en dat de vrede spoedig zal worden hersteld". "De Nederlandse regering wijst iedere buitenlandse inmenging af en spreekt de verwachting uit dat al le buitenlandse troepen op korte ter mijn worden teruggeroepen", aldus ae woordvoerder. De mededeling van de erkenning en het verlangen, diplomatieke be trekkingen aan te gaan, is vervat in een door minister Van der Stoel on dertekend telegram aan zijn Angole se ambtgenoot Dos Santos. Ook Zweden en Denemarken heeft vandaag de MPLA-regering van dr. Agostino Netto erkend. (Zie ook pagina 9). BARCELONA (Reuter) De Spaanse regering heeft vandaag de stakende brandweerlieden en politie mannen van Barcelona onder de krijgstucht geplaatst. De maatregel houdt in dat zij voor de krijgsraad zullen moeten verschij nen als zij niet aan het werk gaan. Bij d-e maatregel zijn 500 brand weerlieden en 2500 politiemannen betrokken. De oproerpolitie heeft vandaag on geveer 500 gemeenteambtenaren uit het gemeentehuis van Barcelona ver dreven. Onder de ambtenaren wa ren enige verkeersagenten en brand weerlieden. De politie heeft bericht dat bij de aotie drie personen ge wond zijn geraakt. De brandweerlieden hielden later een demonstratie door met de brandweerwagens met loeiende sire nes door Barcelona te rijden. Het uitbreken van nieuwe arbeids onrust ging vooraf aan het bezoek van koning Juan Carlos aan Lerida. op ongeveer 145 kilometer van Bar celona. Het bezoek dat Carlos op dit mo ment aflegt aan Catalonië is er op gericht de nationale eenheid te be vorderen in verband met de Cata laanse eisen voor meer autonomie. De staking van de gemeenteamb tenaren begon vier dagen voor het bezoek van de koning. De stakers zeggen dat de actie bedoeld is voor hogere lonen en niets van doen heeft met de monarch. De ambtenaren hebben doen we ten zich niet te zullen storen aan de krijgstuchtmaatregel. Ze eisen nu ook het ontslag van de burgemees ter van Barcelona. 22 PAGINA'S LEIDEN Om tien uur van ochtend is de Leidse brandweer begonnen met acties die kracht moeten bijzetten aan de eisen voor werktijdverkorting en personeels uitbreiding. Bij brandweercom mandant Broeshart is vanochtend een lijstje gedeponeerd van werk zaamheden, die tot nader order zullen worden uitgevoerd. Zo zullen geen activiteiten meer ont plooid worden op het terrein van de zogenaamde brandpreventie. Verder zal de bewaking van thea ters en openbare gebouwen wor den stopgezet, terwijl geen repa ratiewerkzaamheden voor derdeta (zoals de politie) meer verricht zullen worden. Het duikteam van de brandweer komt alleen nog in actie wanneer mensen in levens gevaar verkeren. Voorts zullen eventueel op de openbare weg aanwezige autowrakken alleen naar de kant van de weg gesleept wor den. Ze worden niet meer ge transporteerd. ids Roelof Kruisinga de fractie 1 de CHU in de Tweede Kamer Voorlopig wordt door de brandweer punt gezet achter het on- van de Leidse brandweer bijwoon de (zie pagina Leiden) zal bij he* gemeentebestuur aandringen op verhoging van de "overwerktoe- slag" met terugwerkende kracht tot 1 januari 1976. In de plaats van de 9 procent zal dan 20 procent extra betaald moeten worden. Brandweercommandant Broeshart. vertelde tegen het middaguur dat tot dusver geen contact is geweest tussen de kazerne en het gemeen tebestuur. De acties die de Leidse brandweer gaat beginnen om een werktijd verkorting er door te krijgen, kunnen niemand verbazen; ver wonderlijk is slecMs da<t zij nu pas komen. Al een paar jaar poogt het korps de werkweek via personeelsuit breiding terug te brengen van 72 naar 60 uur, zoals in bijna alle vergelijkbare gemeenten al geruime tijd het geval is. De brandweer heeft in dat stre ven altijd geduld en kalmte be tracht, in de veronderstelling verkerend dat men een kip eerder krijgt door het el uit te broeden dan door het kapot te slaan. Het vorige liberaal-con fessionele, en het huidige door de PvdA beheerste college van B en W hebben de wensen van het korps voortdurend begra ven onder commissies, werk groepen en overlegorganen de moderne alternatieven ijoor het woord "nee." Afgelopen maandag kwam de kwestie dan eindelijk in de raad aan de orde, nadat de brand weermannen bij vier vorige ge legenheden tevergeefs de ban ken van de publieke tribune hadden gevuld. Het punt stond wel steeds op de agenda, maa- dat zegt in Leiden nu eenmaal weinig of niets. En zo kweekte men langzamerhand in de tank van de brandweer een tijger die steeds gramstoriger werd. De vijfde keer was het in alle op zichten raak. Na een avondvul lende vergadering kwam de meerderheid van de raad (PvdA. PPR-PSP-D'66tot de conclusie dat de zaak nu niet moest worden behandeld, maar straks bij de begroting in het totale pakket, zoals dat heet, dient te worden bekeken. Het zal financieel-technisch alle maal best juist zijn, maar in tactisch opzicht valt het in de categorie blunders. De gehele gang van zaken toont weer eens aardig de juistheid van de stelling dat raadsleden, ondergedompeld in de gemeen telijke besognes, snel de ge stalte aannemen van apparats jiks en computers. De mense lijke kant van de zaak gaat hopeloos verloren. Na de zo veelste poging van "operatie af schuiven" te hebben meege maakt, moet. er iets zijn ge knapt bij de brandweermannen. Het korps betitelt zichzelf als "zeer gezagsgetrouw,' maar er zijn ook daar grenzen. Geduld, te lang getemd, wordt wrok. De wensen van het brandweer korps zijn even begrijpelijk als terecht. Zij dienen in vervulling te gaan. De acties die de brandweer nu op stapel heeft gezet, kunnen als mild worden beschouwd. Zij tasten in geen enkel opzicht de veiligheid van de stad aan. (Eén der "slachtoffers" is bur gemeester Vis, wiens auto niet meer zal worden schoonge maakt) Maar de onrust die nu voortwoe kert in het korps zou een na delige Invloed kunnen hebben op de werksfeer en dat kan een brandbare stad als Leiden be slist niet hebben. De gemeente raad doet er goed aan de irri tatie niet te laten voortbestaan tot de begroting, maar onmid dellijk maatregelen te nemen. aanvoert heeft die party aan her kenbaarheid gewonnen. Kruisinga Ls er een grote voorstander van dat de christen-demoeratie zich duidelijk profileren. Daar streeft hij dan ook naar. „Maar het frac- tievoorzitlerschap is wel een slo pende klus" vindt Kruisinga, die in het verleden de staatssecreta ris-posten van volksgezondheid- en verkeor en waterstaat heeft beheerd. PAGINA 15 Vanavond nationale finale song festival. Met een zieke Bolland en Bolland. Het liedje, dat wint, moet gemakkelijk te fluiten zijn. PAGINA 5 GRONINGEN <ANP> Binnen- opgebouwd. Daardoor is men nu tn kort zal men al in de vroegste le- staat om via elektronische weg ge- vensfase kunnen vaststellen of een lijktijdig de hartslag, ademhaling. derhoud van gemeentelijke voer tuigen en werkzaamheden ten be hoeve van BB en civiele verdedi ging. De bergsporters, die gebruik maken van de klimtoren op het kind kans loopt later spastisch te oorbewegingen, het functioneren kazerneterrein aan de Langebrug, mogen - zolang de actie duurt - niet meer het terrein op. Brandmeester Mark vertelde van ochtend dat er gewerkt zal worden aan een open brief voor de Leidse bevolking waarin de problemen mechanisme rorden. Het instituut voor ontwik- de hersenen en de spierbewegingen kelingsneurologie van het acade- te registreren. Alle op deze manier misch ziekenhuis in Groningen, verkregen gegevens worden vervol- werkt momenteel aan een methode gens in de computer verwerkt. "Het om al in de eerste levensweken van materiaal dat wij aldus verkrijgen een kind stoornissen van het hersen- is van groot belang. t de brandweer uiteengezet den. Verder is om solidariteit ge vraagd van de andere gemeente- ding te kunnen ontdekken. "Op dit ogenblik kun Je de lichaamshou- Niet alleen voor het vaststellen van hersenafwijkingen, maar ook voqr het registreren van onder meer bdj stoornissen in het si aap-waakritme" lijke diensten Ook de echtgenotes kinderen van acht a tien maanden aldus prof. Prechtl. Hij voegt de brandweerlieden zijn plan met enkele acties de wer van hun mannen te ondersteu- ken", vertelt het hoofd- In voorbereiding zijn folders stituut, prof. dr. H. Staatssecretaris Mertens in con flict met de KVP-fractie in de Kamer over de kinderbüslag voor kleine zelfstandigen. PAGINA 17 of er iets niet klopt. Wij willen toe dat het Instituut met behulp dat terugbrengen naar de eerste we- de medisch-technische uitrusting een het in- zeer objectieve en verfijnde aanvul- Prechtl. ling op de neurologische diagnostiek en stickers die het publiek attent hoogleraar in de ontwikkelingsneu- heeft kunnen bereiken. Het onder maken op de wensen van de brand- rologie. Prof. Prechtl en zijn mede- zoek in Groningen heeft in weten- weer. werkers hopen him doel te bereiken schappelijke kring grot- aandacht de markt Volgens brandmeester Mark wordt door een nauwgezet onderzoek van ae lichaamshoudingsmotoriek, waar over nog maar weinig bekend is. De aanpak van dit omvangrijke probleem Ls mogelijk gewordei getrokken. Het onderzoek is daarom van be lang omdat men straks in staat zal zijn in de eerste levensmaanden van het kind al tot behandeling over moderne te gaan als hersenetoornissen zyn drukbezochte protestvergadering medisch-technische outillage heeft geconstateerd. de actie ondersteund door de Al gemene Bond van Ambtenaren en staan alle brandweerlieden achter de eisen. ABVA-districtsbestuur der De Jong, die gisteravond de dat het instituut

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1