Karpov kan aan instelling Euwe voorbeeld nemen T our start in 1978 in Leiden? SPURS WILLEN CRUIJFF Klaas Balk stopt als profrenner Noteboom- toernooi van LSG Britse industrie moet transfer mogelijk maken WOENSDAG A FEBRUARI 1976 PROFTOUR VAN FRISOL GAAT DOOR DORDRECHT De proftour Nederland gaat definitief door. De 'heer J. Uijlen, sportcoördina- tor van Frisol, ontzenuwde gis termiddag tijdens de officiële presentatie van zijn wielerploeg de geruchten dat de profronde van Nederland dit Jaar niet zou doorgaan. nemen. Reeds gecontracteerd zijn Flandiria (met o.a. Fred dy Maertens), Raleigh (met o.a. Hennie Kuiper). Kas (met o.a. Lopez Carrill), Ormas (met o.a. Ottenbros). Lejeune (met o.a. Roy Schuiten), Miko (met o.a. Leman), een Zwitserse nationale ploeg en uiteraard Frisol. Er zijn nog onderhandelingen gaan de met Molteni, de ploeg van Eddy Merckx. De prof wielerploeg van Frisol bestaat dit seizoen uit vijftien renners: tien Nederlanders, vier Belgen en een Luxemburger. Het zijn: Ko Blok, Nidi den Hertog, Fedor den Hertog, Gerard Kam per, Cees Priem, Henk Prinsen, Theo Smit. GerarcI Tabak. Ger tie Wilde boer, Fred Rompelberg (allen Ned.), Roger Gilson (Lux Paul Lannoo. Mare Steels. Etien- ne VanderSnickt en Willv Van- neste (Bel). NIEUW-VENNEP Klaas Balk (27) heeft definitief besloten zijn wielercarrière als prof te stoppen. Nu hij vorig seizoen tot tweemaal toe moest onderbreken (de eerste keer werd hij ernstig gewond en de tweede 'keer dachten de artsen dat hy een hartinfarct had) heeft zijn conditie zo'n opduvel gehad dat Klaas, die een geboren en geto gen Badhoevedorper is, maar sinds twee en een half jaar in Nieuw- Vennep «óók gemeente Haarlemmer meer i woont, er verstandig aan meent te doen er een punt achter te zetten. "Er is nog geprobeerd voor mij een sponsor te vinden, maar ama teurs mogen dat niet en ik heb geen dispensatie gekregen. Ik blijf nu alleen nog voor mijn plezier fiet sen", aldus Klaas Balk, die veertien Jaar fietste en 13 titels in de wacht sleepte. Klaas Balk gaat nu een nieu we carrière opbouwen als fietshan delaar. In maart zal hij een zaak openen in Nieuw-Vennep. "Jan Janssen zal de officiële ope ning oprichten en het is zo goed als zeker dat onder andere Jan Derksen en Peter Post er niet bij zullen zijn," zegt Balk. Hij zal fietsen gaan ver kopen in allerlei pryzen van amper tweehonderd gulden tot zeventien honderdvijftig. 't Gaat hem overigens wel aan het hart dat hij z'n prof-rennerij er aan moet geven. "*t Was een fijne tijd", zegt hij er van. De Fransman Regis Delepine heeft gisteren de vierde etappe van de ronde van de Mediterraneé, van Cavalaire naar Nice over een af stand van 155 km gewonnen. In de sprint van het peloton bleef hij zijn landgenoot Pecheux en de Brit Ho- ban voor. Roy Schuiten blijft leider in het algemeen klassement met een voor sprong van 38 seconden op de Zwit ser Sa lm. Aan de eentonigheid kwam gis teren een einde. Niet Gerben Kar- tens, die al vier maal als eerste over de einstreep was gegaan, maar de Belg Dirk Ongenae won de derde etappe van de Ronde van Andalu- sie. Toch zat 'De Karst' in deze rit van Mo n til la naar Cordoba over 120 kilometer weer 'van voren'. Hij werd tweede voor de Spanjaard To- mas Nistal en behield daardoor de eerste plaats in het algemeen klas sement. „Optie, geen garantie"' PARIJS De mondelinge toe zegging is er. Net als in juni van het vorig jaar kreeg het Leids wielcrcomité een optie op een Tourstart. Destijds ging het om het karavaan-vertrek in 1977: gisteren in Parijs was het jaar 1978 onderwerp van gesprek. Tour-directeur Felix Lévitan gaf in het gebouw van het blad 'L Equipe aan de Rue de Fauburg de Leidenaars Bas Vonk en Joop Riethoven de verzekering dat hun kandidatuur ernstig zal worden overwogen en dat de afsluitende onderhandelingen op korte ter mijn kunnen worden ingezet. "Leiden," voor 1977 nog op de streep geklopt door Fleurance, kan de Tourstart over twee jaar krijgen legen een nieuwe aange paste prijs (die mogelijk nog zal worden gecorrigeerd vanwege de inflatie). Althans, wanneer aan een aantal door Lévitan gestelde voorwaarden kan worden voldaan. Voor de Tour-directeur was de belangrijkste vraag of Leiden zich garant kon stellen voor de ver hoogde prijs, die hij inmiddels ook al aan Merlin Plage voor dit jaar en Fleurance heeft doorbe rekend. Riethoven zal daarom trent zo spoedig mogelijk gaan praten met Teekens, die ook vo rig jaar garant stond voor het benodigde bedrag. Verder zal Lé vitan de twee Leidenaars binnen kort schriftelijk zijn eisen om trent ondermeer de wijze van be taling. het parcours, de medewer king van politie, en de reclame nog eens expliciet voorleggen. "Want ik wil niet voor verras singen komen te staan. In Sche- veningen is het ook niet allemaal tot volle tevredenheid verlopen en ik vergis me maar één keer. Lei den moet perfect zijn". Dc brief met zyn voorstellen moet dan binnen een maand positief beantwoord zijn. Ervan uitgaande dat dat zou gebeuren zei de Tour- Joop Riethoven directeur op de vraag of Leiden nu een optie op de betreffende start heeft: "Ja, wel een optie, geen garantie Ondanks de concurrentie van Val kenburg. dat zich ook kandidaat had gesteld, een plaats waarover door Lévitan overigens niet meer werd gerept tydens het twee uur durende gesprek, hebben Riet hoven en Vonk goede hoop "rond te komen met de Tour-directie. "Over drie weken hopen we het concept-contract voor ons te heb ben. Als we aan die punten die hij noemt kunnen voldoen. Daar aan gaan we nu werken." De hoop van het duo werd nog verstevigd door het feit dat de idee van een te organiseren Franse week in Leiden Lévitan wel aajisprak. Zijn ook de andere zaken tot volle tevredenheid van Lévitan gere geld. dan zal de Fransman per soonlijk naar Leiden komen om het definitieve contract te teke nen. "Daar kunt u dan alvast een groot spektakel van maken." PAUL DE TOMBE «Él Zijn Berenburg- drinkers snobs, of zijn er óók snobs die Berenburg drinken? Extra tribunes in Heerenveen HEERENVEEN Het organisa tie-comité van de wereldkampioen schappen schaatsen voor heren in Heerenveen heeft gistermiddag be sloten nog extra tribunes voor 4.500 staanplaatsen per dag te laten bij bouwen. Dit betekent, dat nog 9.000 mensen op 28 en 29 februari de gro te schaatsstrijd kunnen bijwonen. De voorzitter van het organisatie comité A. Kuiper in taar: "Wij doen dit omdat we Omdat prof. Max Euwe. ex-wereldkampioen schaken en thans voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE) op 20 mei aan staande 75 jaar zal worden en omdat dit gebeuren natuurlijk niet onopgemerkt kan passeren is er een speciaal Euwe-comité in het leven geroepen om enkele passende festiviteiten van de grond te krijgen. Om te beginnen is 1976 uitgeroepen tot Euwe-jaar; toen dit gisteravond in Amsterdam officieel bekend werd gemaakt, barstte er onder de tientallen aanwezigen niet het te verwachten gejuich uit, en Euwe zelf trok een gezicht alsof het allemaal van hem ook niet zo hoefde. Door Alexander Münninghoff Maar het gebeurt, natuurlijk: om dat heel schakend Nederland de jubi lerende Euwe een warm hart toe draagt. Zijn verdiensten zijn alge meen bekend (ter informatie: hij was degene die het wereldkampioen schap in 1935 van Aljechin afnam en vervolgens reglementeerde) en zijn persoonlijke inzet als FIDE-presi- dent kan niet genoeg geroemd wor den. Wie herinnert zich niet hoe Eu we in 1972 met voorbijgaan van de bestaande reglementen tot het uiter ste ging om Fischer tot spelen tegen Spasski te bewegen, eenvoudig om dat Euwe meende dat het schaken als spel meer gebaat was met een wer kelijke match dan met een regle mentaire kampioen? Euwe-jaar dus en iedereen mag er de inhoud aan geven die hij zelf verkiest. De plannen ter viering zijn als volgt: er komt omstreeks 20 mei een gigantische receptie, waarschijnlijk op het Museumplein in Amsterdam dat ook van 13 tot en met 23 mei het strijdtoneel zal zijn voor een spe ciale Euwe-vierkamp in het Van Gogh-museum, waar in ieder geval wereldkampioen Karpov aan zal deel nemen en verder de groot meesters Lubojevie, Alafsson (de twee winnaars van de laatste Hoog ovens) en Browne, als een soort ver vanger van Fischer. Waarom doet er geen Nederlander mee aan dit toernooi, dat toch ter ere van Euwe wordt gehouden? Het comité gaf als antwoord dat men de indruk had gekregen dat Timman een tijd lang niet meer wilde spe len: had hij de AVRO-tweekamp te gen Euwe enkele maanden geleden Max Euwe, voor wie een speciaal comité in het leven is geroepen. Dat er inmiddels weer heel wat tijd is verstreken en dat er in Tim mans mentale instelling (familie omstandigheden hielden hem inder daad lange tijd van het schaakbord weg) intussen misschien verandering was gekomen bleek niet tot het co mité te zijn doorgedrongen. Omdat Timman staande de persconferen tie duidelijk blijk gaf wel degelijk in een Euwe-toernooi te willen spelen (hij heeft grote bewondering voor de grand-maitre) werd besloten om te proberen om Timman alsnog als vijfde man in het toernooi op te ne men. Het zou dan langer moeten du ren en dat kost geld. Uit propagan distisch oogpunt zou het zeer toe te juichen zijn als er een sponsor zou opstaan om dit financiële deficit, op te vullen: het publiek wil een Neder lander van Karpov zien winnen en Euwe wil in zijn hart vast en ze- ke." ook dat er een landgenoot mee doet. Het toernooi zal worden ingepast in de zes weken durende manifes tatie-Museumplein. waar van 13 mei tot, en met 27 juni in de befaamde mobiele Spiegeltent erg veel te doen zal zijn van Holland festival tot bier tentoonstelling. Dan was er gisteravond ook nog het optreden van wereldkampioen Karpov. Op de persconferentie liet hij de paar vragen die aan hem werden gesteld beatwoorden door een tolk. zodat we ons serieus afvroe gen of Karpov zelf wel kan praten. Vervolgens zou de tengere 25-jarige Rus een simultaan-séance spelen, tegen 25 geselecteerde deelnemers, onder wie burgemeester Samkalden wat persjongens en een stel sterke hoofdklassers. Maar Karpov bleek met zijn titel ook nog meer van zijn voorganger, Fischer, geërfd te heb ben: hij was al eerder in negatieve zin opgevallen door categorisch ieder interview te weigeren en nu liet hij, alweer via de tolk, weten dat 25 te genstanders te veel was voor zijn vermoeide fysiek: hij wilde er ma ximaal twintig hebben, niet meer. Een buitengewoon zwak gebaar. voor een wereldkampioen men bedenkt dat een doorsnee grootmeester meeètal veertig bor den voor zijn rekening neemt. In dit verband was het lesje dat ex-we reldkampioen Euwe stilzwijgend gaf hartverwarmend: toen hij hoorde, dat er vijf spelers moesten wordep teleurgesteld, bood hij zich onmidt dellijk aan om tegen dit vijftal een klok-seance te spelen, op zijn leef tijd een zware fysieke opgave. Maar hij deed het toch maar. deze Eu we. zonder klagen alsof het de ge woonste zaak van de wereld was. Aan die mentaliteit zou Karpov eens een voorbeeld moeten nemen. LEIDEN Het Jaarlijks Note- boomtoernooi van het Leids Schaak genootschap heeft 't komende week einde in de hoofdvierkamp weer een interessante bezetting. Winnaar van vorig jaar Philip du Chattel zal de Daniël Noteboom-beker verdedigen tegenover LSG clubkampioen Henk Smout, Leids jeugdkampioen John v. d. Wiel en de sterkste schaakster van het ogenblik in ons land. de Roe- meenj-Nederlandse mevr. Alexendra v. d. Mye-Nicolau. Tevens zal er een persvierkamp van 4 Leidse schaak journalisten worden verspeeld, ter wijl de traditionele "open" vierkam pen ook ditmaal niet ontbreken. Zaterdag van 2 tot 6 is de eerste ronde, zondag van half tien tot half twee de tweede ronde. De slotronde is tussen half drie en half zeven. Het speeltempo bedraagt 40 zetten in 2 uur; afgebroken partijen worden ge- arbitreerd. Opgave bij wedstrijdleider W. D. Wiebes, Langendijkdreef 108 Leiderdorp, tel. 893105 onder vermel ding van naam, adres, vereniging, speelsterkte en eventuele eerdere de: 1 name. Honorering per gescoord punt. Plaats van handeling is de LSG- speelzaal in de Rynlandflat. Spelregelwed strijden van LD en COVS LEIDEN De uitslag van de eer ste ronde van de spelregelwedstrij- den, die de COVS organiseert in samenwerking met het Leidsch Dag blad is: Poule 1 Kickers 527, Wou- brugge 522, Altior 518 en Koudekerk 338. Poule 2: Rijpwet. 529. Noord- wijk 484; Abbenes 428 on DOSR 398. Poule 3: MVKV 471: Teylingen 460; UDO 450; Warmunda 447 en Val ken 417 Poule 4: Meerburg 485; DOCOS 477; MMO 405; SVOW 405 en Weteringse Boys 394. Poule 5: ASC 480; UVS 464; Roodenburg 388 en Leiden 338. De tweede ronde wordt gespeeld op 1 maart. LONDEN Het Londense Tottenham Hotspur is de nieuwste gegadigde in de jacht op de stervoetballer Johan Cruijff als die in juli na beëindiging van zijn contract Barcelona inderdaad de rug toekeert. Manager Terry Neill, de man die de destijds zo hoog geprezen Bill Nicholson opvolgde aan het roer van de Spurs, is realistisch genoeg om te stellen dat Tottenham Hot spur niet in staat is om Cruijff eenzelfde inkomen te geven als hij nu nog in Barcelona heeft. „Maar er zijn andere manieren om zijn komst naar Engeland toch bijzonder aantrekkelijk te maken", aldus Terry Neill. Door Haye Thomas De voormalige verdediger van Ar senal, die via een korte perode als speler-manager bij Huil City naar Londen terugkeerde en het vorige seizoen Tottenham Hotspur op het nippertje voor degradatie wist te be hoeden, heeft energiek kontakt op genomen met enkele grote Britse industrieën. Het is zijn bedoeling hun over te halen om als sponsor de komst van Cruijff naar de Spurs mogelijk te maken. Terry Neill die in dit stadium nadrukkelijk wil ver zwijgen om welke industrieën het precies gaat. zei dat het grote inter nationale ondernemingen betreft en dat er de komende dagen besprekin gen tot op het hoogste niveau zul len plaatsvinden. "De eerste kontak ten", zei Neill, "zijn dan ook zeer bemoedigend geweest. Cruijff spreekt uitstekend Engels, beweegt zich vlot en gemakkelijk en heeft gevoel voor business. Uitstekende eigenschappen voor bepaalde promotieactiviteiten, waarmee de betreffende onderne- Cruijff naar Engeland? mingen hun voordeel kunnen doen. En ook wat dit betreft vertegenwoor digt een internationaal vermaarde ster als Johan Cruijff een hoge waarde. Kijk, als ik die zaak aan het rollen krijg, snijdt het mes aan twee kanten. Ik weet dat Cruijff altijd graag in 's werelds sterkste compe titie, die van Engeleand, heeft wil len spelen. Trouwens als ik met mijn sponsorplan slaag, ben ik van plan om meer Nederlandse spelers aan te trekken. In het vorige seizoen ben ik verschillende keren langs de Nederlandse velden getrokken en ik heb nu een aantal spelers op het oog, waarover een speciale scout van mij gedurende een periode van acht maanden een uitvoerig rapport heeft samengesteld. Toen Terry Neill in het vorige seizoen de leiding van Bill Niohol- son over Tottenham Hotspur over nam. zat de club al diep in de zorgen. Van het eens zo beroemde Tottenham-spel vol vaart en allure dat in de dagen van Jimmy Grea ves, Allen Mullery en Danny Blanch- flower door een geweldige aanhang op de voet werd gevolgd, was weinig of niets overgebleven. Manager Bill Nicholson, de creator van het gou den elftal, dat in één seizoen zowel de competitie als de Cup won, werd op meedogenloze manier aan de kant gezet. Terwijl hij verbitterd en ge desillusioneerd naar de achtergrond verdween wist Neill met meer geluk dan wijsheid Tottenham Hotspur voor de afgang te behoeden. Niet de Spurs, maar Chelsea duikelde naar de tweede divisie en in het begin van dit seizoen kon. Terry Neill met de nieuwe opbouw be ginnen. De aankoop van de twee Schotten Young en Duncan blijkt in zoverre een succes dat Spurs nu in leder geval beter draait dan ln het vorige seizoen. Maar aan de ande re kant is het nu toch ook zo dat er voor de club uit Noord-Londen dit seizoen eigenlijk geen eer meer te behalen valt. Vandaar dat Terry Neill duidelijk op zoek is naar ver dere versterkingen en zijn grote ideaal in dit verband is natuurlijk Cruijff. Tot nu toe heeft het be stuur van de League de komst van buitenlandse spelers duidelijk tegen gehouden. Sinds Engeland echter lid is van de Europese gemeen schap ls liggen de kaarten nadrukke lijk anders. En via sponsorplan nen hoopt Terry Neill met name op de Nederlandse voetbalmarkt een slag te kunnen slaan. menteel bedolven worden onder üe aanvragen voor plaatsen. En juist van mensen die ons in afgelopen ja ren niet in de steek gelaten hebben. Die schaats-liefhebbers zijn door de snelle verkoop van het afgelopen weekeinde gedupeerd en het zou een slechte zaak zijn als die supporters achter het net zouden moeten vis sen. Zeker nu de wedstrijden niet rechtstreeks op televisie worden uit gezonden". Zaeus M£T V h//jLD£ 2&S6&J 7&EAJ OVO&SBGOKmAj t+£)Ar/iC?£JZ<£*J- Dw /SO £<3<Jta£A/£Té- SiOOT-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11