Nico Jansen de redder in nood AJAX: TE WEINIG INSPIRATIE Edström straft fouten Sparta af: 3-0 Matig Feyenoord wint met moeite van MV V Ingreep Michels werkt averechts tegen De Graafschap Conflict stimuieert Cruijff en Barcelona MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 ROTTERDAM Het feit dat Nico Jansen pas in de tweede helft van Feyenoord MW (uitslag (20) door Antoni Brzezanczyk werd opgeroepen, is door sommigen uitgelegd als een poging van de Pool om het Amsterdams lieverdje een extra prikkel mee te geven. Hoewel Brzezanczyk na afloop geen moeite deed die indruk weg te nemen was de oorzaak een eerdere toezegging aan Martin vreysen, nadat deze zijn ontevredenheid (hij was een paar wedstrijden buiten de basis gesloten) kenbaar had gemaakt. Ajax 19 13 4 2 30 45-19 Feyenoord 20 13 4 3 30 45-25 PSV 20 13 3 4 29 56-21 Twente 19 12 4 3 28 34-13 NEC 20 8 10 2 26 28-21 D. Haag 20 8 5 7 21 36-26 Roda JC 19 7 6 6 20 24-22 AZ'67 20 7 6 7 20 26-25 Sparta 20 5 10 5 20 22-25 Telstar 20 5 9 6 19 31-28 Gr .schap 20 5 7 8 17 32-44 Eindhoven 20 5 6 9 16 25-38 MVV 20 6 4 10 16 24-39 Amsterd. 20 5 5 10 15 27-34 Excelsior 20 5 3 12 13 12-31 NAC 20 3 7 10 13 14-35 Go A. Eag 19 2 8 9 12 23-36 Utrecht 20 3 5 12 10 22-44 EERSTE DIVISIE Willem IIWapeningen 01 FC Vlaard.—Helm. Sp. 1—1 FC VW—FC D. Bosch 3—0 HaarlemFC Groningen 30 VeendamVolendam 30 HeraclesSC Amersfoort 10 PEC Zw.—Fortuna SC3—1 SC CambuurFC Dordrecht 43 Vitesse—SVV 0—0 Haarlem 23 17 4 2 38 56-22 VVV 21 12 5 4 29 35-18 Groning. 22 10 8 4 28 33-18 Wagening. 21 9 7 5 25 34-17 PEC Zw. 22 9 7 6 25 30-22 Fort. SC 20 10 3 7 23 34-31 Heerenv. 21 10 3 8 23 28-24 Vitesse 22 7 9 6 23 31-25 Veendam 21 7 6 8 20 24-26 Cambuur 21 7 6 8 20 33-37 Volendam 22 6 8 8 20 26-28 Willem 2 22 7 6 9 20 25-42 Dordrecht 21 7 5 9 19 30-35 Vlaarding. 21 4 10 7 18 22-23 D.. Bosch 21 7 3 11 17 25-31 Helm. Sp. 22 6 5 11 17 23-26 Heracles 22 7 2 13 16 20-35 Amersf. 22 5 4 13 14 97-45 SVV 21 3 7 11 13 21-42 1. Geel (Ajax) 20 2. Hazelhekke (De Graafschap) 14 3. Lubse, Van der Kuyien en Ed- ström fallen PSV) 13 6. Nico Jansen (Feyenoord 12 7. Nanninga (Roda JC) en Smeets (MW) 10 9. Schoenmaker (FC Den Haag). Kist (AZ '67) en Bleyenberg (Eindhoven) 9 Door Ger Stolk Op het moment dat Feyenoords trainer besloot Vreysen zijn zin te geven, speelde hij met de gedachte Kreuz op de plaats van de met een blessure in de knieholte sukkelende Van Hanegem te posteren. De bereidheid van Van Hanegem om toch te spelen bracht Brzezanczyk in zoverre in de problemen dat hij de 'truc' met Jansen moest verzin nen. Brzezanczyk na afloop: "Boven dien had Nico privé-moeilijkheden, zei hij me.'" Jansen op zijn beurt: "Privé-moeiilijkheden? Nou ja ik ben aan 't verhuizen. Witten en behangen geblazen dus, want donderdag ga ik over." Het een en ander kreeg als vervolg dat Feyenoord aanmerkelijk zwaar der aan MVV moest tillen dan onder normale omstandigheden. Het is juist tegen een zich massaal verdedigende tegenstander als MVV, dat een fysiek goed toegeruste spits als Nico Jansen het meest tot zijn recht komt. Zonder Nico Jansen bracht Feyenoord het niet verder dan een schot (Ramijak) en een kopbal (Kreuz) op de lat. Pas toen Vreysen na rust werd gewisseld voor Nico Jansen zakte MW als ploeg ineen. Saillant punt: beide treffers werden door Nico Jansen aangedra gen. Niettemin deed Feyenoord ook tegen MVV weer op een dermate knullige manier aan klantenbinding dat je je af kon vragen hoeveel van de ruim 16.000 toeschouwers er gisteren in de bittere kou uit de kuip werden gejaagd. Feyenoord won (en Ajax nuut na de hervatting verzuim den Krol en Wickel de na 'n punt gave pass van Hiddlnk in de diep te gezonden Schoenaker de door tocht te beletten. Schoenaker, omspeelde de uitgelopen Schrij vers listig en zorgde met deze tweede treffer voor de nodige op winding in het Vijverbergstadion. Tevergeefs heeft Ajax, dat ook Mühren het veld liet ruimen voor Meijer, daarna getracht alle re gisters open te trekken. De Graaf schap kreeg het slechts een enke le maal moeilijk bij het pressie voetbal van de Amsterdammers, die pech hadden toen Geels met een kopbal .de paal trof en die een treffer van Brokamp afge keurd zagen omdat Hulshoff de uitstekende doelman Doorne- bosch vasthield. De spaarzame uitvallen van De Graafschap wa ren overigens ook niet van ge vaar ontbloot. Overgoor, na rust ingevallen voor De Jonge, kop te zelfs nog een keer raak, maar het was arbiter Weerink niet ont gaan dat de Doetinohemmer daar bij op Suurbier had ge leund. De tegentreffer die Bro kamp na een vrij ongevaarlijke situatie op de valreep toch nog liet aantekenen bracht de zege van De Graafschap niet meer in gevaar. Ik hoop, dat het woensdag met Jong Oranje tegen Jong Schotland een betere wedstrijd wordt dan gis teren met Feyenoord tegen MW. Persoonlijk speelde ik zeker niet slecht, maar wat de totaalprestatie betreft: die was niet om over naar huis te schrijven. Het valt natuur lijk ook niet mee, want zo'n ploeg als MVV verdedigt met acht. negen mensen en dan is het moeilijk voor ons om er doorheen te komen. Ei genlijk alleen een jongen als Nico Jansen is daartoe in staat maar die stond, vanwege wat mindere presta ties de laatste tijd, niet in de basisopstelling. Toch maar goed, dat verloor) maar die wetenschap had je thuis bij de kachel ook op kunnen doen. Feyenoord zal het bovendien de eerstkamende wedstrijden zonder Wim Rijsbergn moeeten stellen. De voorstopper kreeg terecht geel uitgereikt toen hij Chris Dekker te agressief tegemoet trad. Willem van Hanegem kwam ook weer eens in aanraking met de scheidsrechter. Egbert Mulder noteerde de nummer tien, nadat die via een gebaar had laten weten dat hij het oneens was met deze arbiter. Rest te vermelden dat Michel van de Korput een redelijke wedstrijd speelde op de plaats van de gepasseerde Dick Schneider en een belangrijk aandeel <ad in het eerste Feyenoord-doelpunt. En Willi Kreuz was het soms niet eens met Nico Jansen, in situaties dut deze zelf op het doel van Chris Baetsen schoot op momenten dat hij, Willi Kreuz, er beter voorstond. Een keer applaudisseerde Willi ook heel hatelijk voor collega Nico. Kreuz na afloop: "Nou ja. als Nico beter uit zijn ogen kijkt, winnen we zo'n wedstrijd nog met vijf-nul." hij er in de tweede helft in kwam, want anders had MW dat gelijke spel waar het tenslotte voor geko men was, nog binnengehaald ook. Nico was natuurlijk behoorlijk opge pept en het was leuk voor hem, dat hij er meteen al eentje indrukte. Knap hoor. want hij wordt vreselijk op de huid gezeten. Het was trou wens toch een erg fel duel. Dat kwam omdat die scheidsrechter Mulder in de eerste helft ontzettend slecht floot. Het kwam mij zelfs op een gele kaart te staan. Volkomen ten onrechte, want ik speelde wel de gelijk de bal. Later heeft Mulder zelf toegegeven, dat hij veel te snel naar die kaart had gegrepen. Ik had er zelf best zin in tegen MW. want ik wist. dat bondscoach Knobel op de tribune zat. En dan moet je natuur lijk even laten zien, dat je er bent. Woensdag speel ik ongetwijfeld weer met Adrie van Kraay in de achter ste linie. Dat wordt een belangrijke test, want Pettigrew, de Europese topscorer van Motherwell, is mijn directe tegenstander. Ik ben erg ge brand om die uit te schakelen, want tenslotte is spelen in het echte Ne derlandse elftal nog steeds mijn grootste ideaal. Via het duel van Jong Oranje kom ik daar misschien weer een stapje dichterbij. Door Piot Ocks EINDHOVEN - Hij wordt veelvuldig als flegmatiek omschreven, noncha lant en somtijds ook hautain. Luuk Balkestein beweert altijd dat zijn houding wellicht daarop duidt, maar in wezen het tegendeel waar is. De „ogenschijnlijk" arrogante wijze waarop hij tegen PSV echter na 26 minuten in de tweede helft volkomen onnodig de bal verspeelde, deed andermaal de beschuldigende vinger in zijn richting wijzen. Het gebeurde in een periode dat Sparta zich eindelijk leek te hebben bevrijd van de stevige omklemming, waarmee PSV zijn opponent voort durend in bedwang hield. Met moeite en niet zelden met de nodige paniek bleef Sparta langdurig overeind. Tot de bewuste blunder van Balkestein, die balverlies leed, René van de Kerkhof voorbij zag flitsen en in eerste instantie niet eens de moeite naim om zich te herstellen. Toen Sparta's vrije verdediger dat uiteindelijk toch deed. was Van de Kerkhof al voorbij Pim Doesburg gesneld om Ralf Edström PSV over de drempel te laten helpen: 1—0. Kees Rijvers; "Het was net een cupwedstrijd. Je wacht op die eerste goal. die maar niet komen wil, terwijl we anders genoeg kansen hebben gehad." PSV stapelde ze al in het eerste kwartier op. toen Hennie Michielsen achterwaarts voor de voeten van Harry Lubse kopte René van de Kerkhof vervolgens hard in het zijnet mikte, Ralf Edström en Willy van der Kuijlen een voorzet van diezelfde Van de Kerkhof (Wim Meutstege was hem trouwens veruit de baas) misten en Harry Lubse weer even later net over kopte. Sparta leek in zijn opzet te slagen. Zeker na rust toen Bertus Quaars werd vervangen door Peter Dahlq- vist. "Om met vier spitsen te kunnen spelen", verklaarde Rijvers later, die Oarrie Deijkers 'geblesseerd» moest missen. Tot de fout van Balkestein txjeo Steegman; "Een mentaliteits kwestie"), waarna Edström nog twee treffers langs overigens uitstekende Pim Doesburg Joeg. De tweede na 35 minuten, toen hij ongehinderd kon inknallen en de derde zeven minuten voor tijd. Opnieuw ging er een fout van Balkestein aan vooraf omdat hij de bal langs zijn voorhoofd liet schampen, waarop (overigens ook al sterk spelende) Dries Visser niet rekende, waardoor Ralf Edström andermaal mocht uithalen: 3—0. Olympische Spelen Jan Bazen heeft met het Olympische toernooi (zesde op de 500 meter) zijn wed- strijdloopbaan afgesloten. "Ik doe niet meer mee aan de strijd om de wereldsprinttitel in Berlijn en ga ook niet naar Alma Ata zei de ver tegenwoordiger in tuinbouwkassen uit Zevenhuizen. 'Tk heb het veel te druk en mijn vrouw is in verwach ting". Olympische Spelen De ene Olym pische winnaar hoopt op een baan tje als postbode 'Kleine», de ander (Rose Mittermaier) heeft een eersre aanbod binnen om voor een "onkos tenvergoeding" van f350.000,- re clame te maken voor een in Enge land gevestigd wereldconcern. Willy Kreuz van Feyenoord kijkt naar een spectaculaire ding van de MVV-verdediger Dijkstra. DOETINCHEM Sinds De Graafschap in 1973 zijn entrée in de eredivisie maakte heeft Ajax in het Vijverbergstadion nog geen enkel competitieduel van de Doetinchemmers gewon nen. Ook gisteren dropen de Amsterdammers met lege handen af. De Graafschap, zon der de geschorste schutter Hazel- hekke, werd geen moment over klast door het vooral voor de rust tamelijk ongeïnspireerd spelende Ajax. Een alles-of-niets- offensief in de tweede helft, na dat de achterstand tot 2—0 was uitgelopen, zagen de falende Am sterdammers herhaaldelijk stuk lopen op de resoluut ingrijpende verdediging van de thuisclub. De aansluitingstreffer kwam pas twee minuten voor het einde tot stand te laat om de 2—1 nederlaag nog te kunnen afwenden. De afgang werd voor Ajax nog triester omdat topscorer Ruud Geels halverwege de tweede helft vrij ernstig geblesseerd raakte. Na een ongelukkige botsing met de opvallend sterk spelende voorstopper Brands, die pas aan de vierde wedstrijd in de hoofd macht van De Graafschap toe was.Omdat Michels reeds twee wisselspelers had ingezet, moest Geels, die een gekneusde enkel band bleek te hebben opgelopen, noodgedwongen blijven mee- strompelen. Of de onfortuinlijke Ajax-speler woensdag in het in- haal-duel tegen FC Twente al weer van de partij kan zijn is nog onzeker. Aan scoren kwam Geels op de Vijverberg in ieder geval niet toe. Toch kreeg hij enkele goede kansen maar hij onder streepte daarbij nog eens het hui dige manco van het allerminst slagvaardige Ajax. Het waren trouwens niet alleen de Amster damse aanvallers die het lieten afweten. Ook op het middenveld konden Hulshoff, Notten en Müh ren de zaken maar zelden naar hun hand zetten. Dat werd er al lemaal niet beter op toen De Graafschap na ruim een kwar tier een tegenstoot met succes af rondde. Steinvoort, de vervanger van Hazelhekke, kon de bal nog net voor de lijn voortrekken, waarna Storm van dichtbij doel man Schrijvers kansloos passeer de. Van Dord ging bij deze treffer niet vrijuit en werd in de rust dan ook prompt vervangen door Wic kel, die als voorstopper ging fun geren. terwijl Dusbaba naar de lin kervleugel verhuisde. De in greep van Michels had een ave rechts effect. Al in de vierde mi- bal langs Dusbaba (4) en Ajax-doelman Schrijvers ges h m WÊË hard schot wordt de Ger Reitsma lk blijf bij Feyenoord ROTTERDAM Hoewel elders ge publiceerde berichten anders zouden kunnen doen vermoeden, staat Ger Reitsma bij Feyenoord tot 30 juni 1977 onder contract. "En", zegt de doelman, die minder kansen heeft gehad dan waar hij gezien zijn talent recht op heeft» "ik zie niet in Ger Reitsma waarom ik me daar niet aan zou kunnen houden. Weliswaar ben ik met mijn toekomst als arts bezig maar alle voorbereidingen die ik momenteel tref, slaan op de tijd na dat mijn contract afloopt, zodat ik rustig bij Feyenoord mijn periode afmaak". Het contract van Eddie Trey tel loopt wel af. Op Rotterdam Zuid hebben nadat bekend werd dat Pim Doesburg zich bij Guus Brox heeft aangeboden geruchten gecir culeerd dat Treytel zijn carrière zou willen beëindigen. Treytel zelf: "Waar dat nou weer vandaan komt. begrijp ik niet. In elk geval ligt het niet in mijn bedoeling om er mee te stoppen". Tussen Feyenoord en Doesburg is overigens nog geen' officieel gesprek geweest. Of het daar van ooit komt lijkt zelfs zeer twij felachtig. MADRID Onder leiding van de uitblinkende Johan Cruijff heeft FC Barcelona gisteren voor de tweede keer in dit seizoen een uitwedstrijd voor de competitie gewonnen. Via treffers van Car los Rexach (59) en Marcial Pina (87> zegevierde de Catalaanse formatie over Granada met 20. In beide treffers had Cruijff een aandeel. Het conflict tussen trainer Hen nes Weisweiler en Cruijff, dat donderdag culmineerde in een ontslagaanvrage van laatstge noemde, heeft geleid tot een ge- inspireerd Barcelona, dat einde lijk buiten Nou Camp tot winst kwam. Weisweiler, die in Barce lona amper sympathisanten heeft na zijn ruzie met Cruijff, zal blij zijn, dat h\j hem toch heeft opge steld. In eerste instantie voelde de Duitser er niet voor Cruijff tegen Granada het veld in te stu ren. omdat de Nederlander de laatste tijd niet meer in de spits wenste te spelen, maar liever van het middenveld opkwam. Onder druk van de andere spelers, die eisten, dat Cruijff wel moest spe len, zwichtte Weisweiler. Hij zal er geen spijt van hebben. Cruijff kwam in Granada tot subliem spel. Granada, voor Barcelona een „angstgegner", werd voor 38.000 toeschouwers (uitverkocht) ver rast door de gretigheid, die Bar celona sierde. Tot drie minuten voor het einde bleef de thuisclub hopen op de gelijkmaker, maar toen zorgde Marcial voor de vei lige tweede treffer. Naast Cruijff speelde ook Johan Neeskens een goede wedstrijd. Na afloop vertelde Weisweiler, dat Cruijff uitstekend had gespeeld. ,Jk ben tevreden over hem. Als regisseur trad Hij goed op. Trou- ivens, de hele ploeg werkte hard", aldus de Duitser. Over zijn slech te verhouding met Cruijff wenste hij weinig te zeggen. ,Dat is ver leden tijd. Het heeft geen zin daar nog over te discussiëren besloot hij. Voor „barca' komt de overwin ning goed uit, want volgende week volgt de zware thuiswed strijd tegen koploper Atletico Madrid, een duel, waarvoor geen kaartje meer is te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11