Wat zeggen de artsen Solarium maakt zwakken zwakker aan je plafond ULTRA-VIOLET EN WARMTE Namaakzon Warm water uit de gasboiEer erg duur Wie schoffelt Niet met boor Zoveel kost hel ongeveer BOODSCHAP Parijs-Grenoble ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 PAOINA 21 „Het is onbegrijpelijk dat som mige fabrikanten van solariums zeggen dat Je gewoon zonder bril onder zo'n kunstzan kan gaan ligen. Je kan er lasogen van krijgen. Dat is een ontsteking van het bindvlies in je ogen dat erg pijn doet, alsof ze zand in Je ogen gooien". „In zo'n solarium zitten ook in- fra-roodstralers en die zijn zeker niet altijd zonder risico. Ja ze roepen al gauw: ga maar even onder de rode lamp als je hier of daar een pijntje hebt, maar dat kan erg gevaarlijk zijn. Er zijn tal van kwalen die alleen maar erger worden als je die met warmte gaat behandelen", aldus het commentaar van een huis arts. „Ja hoor eens, ik ben geen stralingsdeskundige, al weet ik natuurlijk dat bepaalde ultravio lette straling heel schadelijk is. Maar hoe weet ik of die straling wel of niet is uitgefilterd, zegt een andere huisarts. „In de vakliteratuur lees je wel van twijfels over de invloed van hoogtezonnen op de gezondheid. Zelfs heb ik wel gelezen over een kans op kanker, maar ik ben zo bang om daarmee de mensen alleen maar angst aan te ja" zolang dat niet bewezen is. Toch ik wel om ja of nee te zeggen. Zo lang ik niet zeker weet of het wel of geen kwaad kan, zeg ik niet doen", vindt een huidspe cialist. Wie doet er in ons land het meeste werk in de tuin? De man In bijna de helft van alle tuin- een kwart van de tuinen werkt hij er samen met zijn vrouw in. Maar in toch altijd nog bijna een derde van de tuintjes is het de vrouw die meestal alleen in de weer is met schoffel en hark. In slechts 7 op de 100 tuinen, komt er tegenwoordig nog een tuinman aan te pas, en dan meestal nog maar „eens in de zoveel tijd". Dit alles is nagevraagd en gesteld door marktonderzoekbu reau Ogilvie. Er wordt tegenwoordig veel reclame zijn keukengeiser uit doet, kan daar- gemaakt voor gasboilers. Veel mee per jaar 5 tot 7 gulden aan gas nieuwbouwhuizen worden met zo'n besparen. Dat is niet veel, en daar „waterkoker" op zolder afgeleverd, moet je dan nog aftrekken de Gasboilers geven comfort in huis: je lucifers die Je 's ochtends verbruikt haalt er in een keer warmwater uit om het ding weer aan te steken, voor je keuken, wastafels, douche en plus het schoonmaakmiddel om Maar ze hebben ook een groot nadeel. Ze verspillen gas. Volgens zojuist afgeronde tests door de Stichting Vergelijkend Warenonder zoek (VWO) geven ze slechts ongeveer 40% rendement van het gas dat ze verbruiken. En dan gaat het nog maar om zuinig gekozen boilers met een inhoud van 80 a 90 liter. Want bij een boiler van 115 liter zakt het rendement zelfs naar 35% of minder. Dat is allemaal wel erg onvoordelig voor de gasrekening. Keukengeiser zuiniger De warenonderzoekers hebben me teen bekeken hoe dat zit bij gewone keukengeisers. Daar is het rende ment heel wat beter. Namelijk 55 tot 62% van het verstookte gas levert bij een keukengeiser warm water op. Er zijn ook nog aparte grotere badgeisers onderzocht. Het rende ment daarvan lag tussen keukengei sers en boilers in. Het is tussen de 47 en 50%, behalve bij een merk Brochure (Vaillant) dat niet hoger kwam dan lucifervlam er af te poetsen. Met een boiler is wat dat betreft makkelijker geld te verdienen. Veelal staat de thermostaat te hoog en wordt er gas verbruikt om het water zo heet te houden. Dat is niet nodig, want zo heet kan je Je er toch niet mee wassen. Gewoon wat lager zetten (dat geeft vaak meteen ook minder ketelsteen binnen in de boiler). Er zijn geisers met een speciale beveiliging tegen zuurstofgebrek en de vorming van giftige kooimonoyv- de- De onderzoekers hebben die beveiligingen getest. Ze helpen. De geisers gaan uit voordat het in de keuken of badcel zo riskant wordt dat er slachtoffers zouden kunnen vallen. Overigens moet je natuurlijk ook met zulke geisers zorgen voor een goede toevoer van verse lucht en een afvoer van verbrandingsgas sen. Want anders heb Je er niks aan. dan gaan ze steeds uit. 37% Tijdens de tests zijn er verder nog allerlei eigenaardigheden van de diverse soorten gasgestookte warm waterapparaten genoteerd. We doen er een greep uit: Hoeveel water Een keukengeiser levert niet veel meer dan 2 liter heet water per minuut. Een badgeiser levert veel meer, namelijk 5p 1/2 a 6 liter per minuut. Uit een boiler kun Je makkelijk 8 liter heet water per minuut laten weglopen. Geisers raken nooit leeg. Die blijven warm water maken zolang ze open staan. In een boiler zit echter een beperkte voorraad warm water. Ga je er van tappen, dan stroomt er weer koud bij. Na flink verbruik is er alleen nog maar lauw water en daarna alleen nog maar koud. Dan moet je wachten tot de gasbrander het weer heeft verhit. De onderzoe kers hebben nagegaan hoe lang je, als je een warm bad hebt getapt (175 liter van 40 graden), moet wachten voordat er weer iemand zo'n bad kan nemen. Dat bleek te variëren tussen 25 en 50 minuten. De snelste opwarmers waren boilers van het merk A. O. Smith. Lager zetten Wie 's nachts de waakvlam van Er is een brochure verkriisbaar waarin de onderzoekmetingen uitge breid opgesomd en besproken worden. Het onderzoek betrof apparaten van de merken Fasto, Junkers. Saunier Duval, Vaillant, Inventum, Rheem. AO. Smith, en Thermagas De brochure ls te bestellen door storting van twee gulden op giro 1477321 van de Stichting VW03. te Rijswijk. Erbij zettenwarmwater-apparaten." De volgende die in bad wil, moet 25 a 50 minuten wachten. De gaten in Emmenthaler of Gru yère kaas mogen niet met een boor worden gemaakt. Daar kijkt u waarschijnlijk van op. Want u hebt er, als consument, na tuurlijk nooit bij stil gestaan, dat u op die manier ook nog voor de gek gehouden kunt worden. Toch ls het echt gebeurd, in West- Duitsland, waar een kaasmaker naar de boor greep, toen het rijpingspro ces van zijn kaas mislukte. Veel geluk heeft het hem niet gebracht. De rechtbank veroordeelde hem tot een boete van ruim drieduizend gulden. (Uit Melk, voorlichtingsblad van CMC) Ook in kinderverblijven worden de kunstzonnen toegepast. De leidsters moeten dan wel zeer goed oppassen dat de kinderen Isommigen dragen op de foto geen beschermde bril) niet in het felle licht blijven kijken. De fabrikanten en importeurs roepen in hun reclames om het hardst dat een solarium zo gezond is. „Voelt u zich slap? Koop dan een solarium". Deskundigen zijn niet zo zeker van dat ge zond zijn. Een Rotterdamse huisarts, die een uitgebreide studie van hoogtezonnen maakte, zegit erover: „Als je je slap voelt en je gaat onder 'n solarium liggen, dan maak Je een heel grote kans nog zwakker te worden. Bepaalde ultraviolette stralen vor men namelijk vitamine D in je huid, em dat proces onttrekt energie aan je lichaam. Op die manier kan Je steeds meer uitgeput ra-keft". Zijn oordeel is, dat een solarium uitsluitend kosmetische waarde heeft„Je wordt er bruin van". Kritiek Zelfs van onverdachte zijde, de elektrotechnische vakpers, komt kritiek. Het blad „Electra" dat gewoonlijk pal staat voor de belangen van installateurs en elektro-importeurs, spreekt over "commerciële wildgroei op het gebied van solariums". Na een onderzoek naar de kunstbonnen stelt het blad: De enkele bekwame vakmensen uitge zonderd. is het merendeel van de ondernemers onvoldoende doordron gen van het feit dat het solarium een para-medisch toestel is. In verkeerde handen kan een solarium ronduit gevaarlijk zijn. De impor teurs zijn, aldus het blad, onvol doende op dè hoogte van wat ze verkopen. Ze doen nonchalant zaken. Dokter spelen Dat blijkt ook inderdaad weer uit de reclame. Veel importeurs waar schuwen in geval van „neurasthenie" beslist geen solarium te gebruiken. Maar ze blijken het woord niet te kennen want onder deze medische term worden heel wat vage zenuwstoornissen samengevat, onder meer het gevoel van slapte en niet fit zijn. En dan willen de voor doktertje spelende importeurs Je juist wel een solarium aanpraten. Gevaarlijk Het Instituut voor Huishoud tech nisch Advies (IVHA) is ook niet gelukkig met de nieuwe rage. „Het is een statussymbool, dat volmaakt overbodig is, en zelfs gevaarlijk voor het lichaam kan zijn. Ook het Konsumemten Kontakt stelt zich afwijzend op. De artsen, ihuidspecialisten en fysiotherapeuten d-ie wij benaderden waren door elkaar genomen onzeker in hun uitspraken. Geen oordeel De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft over solariums nog geen oordeel en stuurt een vraag van het IVHA door naar het ministerie van Volksge zondheid. De geneeskundige hoofd inspectie van dat ministerie geeft alsi antwoord: „In hoeverre een solarium al of niet schadelijk is voor de gezondheid, is nog niet bekend". Overigens is iedere deskundige het hier in tegenstelling tot een aantal importeurs wel over eens: eec speciale bril is bij hoogtezonnen altijd nodig, en bij langdurig gebruik kunnen ernstige huidver brandingen ontstaan. Denk niet dat u het hele jaar onbeperkt plezier van zo'n dure installatie kan hebben. Philips zegt daar over: "De kuur wordt langzaam opgebouwd tot maximaal 15 minuten. De kuur kan drie tot viermaal per jaar worden gevolgd en strekt zich uit over 13 dagen in totaal". Een klein solarium, geschikt voor ten hoogste een persoon, met twee UV-lampen en een warmtestraler is te koop voor 500 gulden. Meestal moet men voor een solarium dat geschikt is voor een klein gezin ten minste 1200 gulden neertellen. Hoe hoger de prijs des te meer extraatjes erbij zijn. Die extra dingen zijn dan: brillen, een ophangarm, een extra klokje, een trekschakelaar of een wat fraaiere uitvoering van de „bak" waarin de lampen gemonteerd zijn. Er zijn heel dure solariums die vaak alleen een wat mooiere kast hebben dan de voordelige. Een tijdsc-hakelaar is beslist een noodzaak, anders kunnen we ver branden in de slaap. Een signaal klokje dat aangeeft dat de helft van de tijd is verstreken (omdraaien) is eveneens nuttig. Het is voordeliger (en helemaal niet zo'n toer) om een solarium zelf in elkaar te zetten. Een set van 6 ultraviolet lampen, 3 warmtelampen, 9 porselein fittingen, een combina tieschakelaar (alleen UV, alleen IR of allebei), een schakelklok, plus het nodige montagedraad is te koop voor 430 tot 600 gulden. De bak waarin de lampen komen is te maken uit een plaat multiplex van 15 mm dik. Met wat steunlatten voor de fittingmontage bent u aan hout een gulden of 80 kwijt. Stoppen Denk er wel aan dat alle lampen bij elkaar een vermogen hebben van ruim 2500 watt. De lichtgroep waarop u dat solarium aansluit moet dus goed gezekerd zijn met stoppen van 16 amp. Maar laat ook Philips maakt een solarium dat aan de wand wordt opgehangen en kan worden weggeklapt tegen de muur. Het nieuwste statussymbool voor mensen die „alles" al hebben is een solarium. De keus in deze kunstzonnen is enorm, want er worden ten minste 90 merken en typen door meer dan 30 fa brikanten en importeurs aangeboden. De meeste solaria (of so lariums, want beide benamingen worden gebruikt) komen uit West-Duitsland. In feite is zo'n solarium niet anders dan een aantal hoogtezonnen op een rijtje, aangevuld met enkele warm- testralers die bekend staan als „rode lamp". Het aangeprezen voordeel van een solarium boven een gewone hoogtezon is het grotere stralingsveld. Er wordt niet alleen een klein stukje van je lichaam bestraald, maar je kan er helemaal onder. Bij de grotere typen ook met vrouw en kinderen tegehjk. Net zoals de zon levert een solarium onderverdeeld in U. B en C-stralen. UV-stralen (ultraviolet) en IR-stra- afhankelijk van de golflengte van len (infra-rood). De infra-roodstra- die straling. UV-A-stralen zorgen lec zorgen voor warmte. Die stralers voor het bruin worden van onze staan ook bekend als „rode lamp" en huid, de UV-B-stralen dragen bij „Infra-phil-lamp". tot de vorming van vitamine-D in De ultra-violette stralen worden de huid. De UV-stralen ten slotte, Het Siemens Solarium wordt aayi het plafond opgehangen. Het kan twee personen bestralen. een installateur eerst nagaan of de bedrading van uw lichtnet dik genoeg is, anders maakt u een erg grote kans op brand. Vraag liever eerst advies aan de afdeling voorlichting van het energiebedrijf of schakel een goede installateur in. aan het plafond moet ook heel grondig gebeuren. We moeten er niet aan denken wat er kan gebeuren als negen withete lampen op het naakte lichaam vallen. Ophangen Het aanbrengen van het solarium (OPEC-systeem) werken. Dat is ook De OPEC-systemen hebben soms beweegbare filters en ook dat geeft weer een prijsverschil. En. om het ook solariums die nog ingewikkelder te maken, er zijn ook combinaties van kwartsbranders en lampen en ook die variëren weer horen in een huis-solarium niet thuis. Ze worden in de medische wetenschap wel eens toegepast, maar dan onder grondige controle. Ozonsfeer Ook de zon straalt UV-C uit. maar die bereikt ons nauwelijks omdat de ozonsfeer. dat is een bepaalde laag die zich 15 tot 50 kilometer hoog in onze dampkring bevindt, die stralen tegenhoudt. De meeste solariums houden die ongewenste UV-C-stralen eruit door filters. De leek kan niet controleren of dat uitfilteren van die gevaarlijke stralen voldoende gebeurt. De consument moet daarvoor dan ook afgaan op de gegevens die de fabrikant verstrekt. Het merendeel van de importeurs zegt zonder meer, dat die ongezonde stralen ontbreken, andere impor teurs zwijgen erover in hun folders. Helaas zijn er ook importeurs die domweg geen antwoord wisten op die vraag. Omdat de enige werkelijke functie van een solarium in feite is onze huid te bruinen via UV-stralers. zitten daarvan ook de meeste in zo'n apparaat. Een veel gebruikte ver houding is 6 UV-lampen en 3 warmte- (infra-rood) lampen. De minimum afstand tussen zon nende personen en het solarium dient 1.20 meter te bedragen. Dat is heel belangrijk om niet te verbranden, want wie de afstand bij voorbeeld tot de helft verkleint krijgt niet twee keer zoveel straling op z'n huid, maar viermaal zoveel. Vaak bestralen is niet alleen ongezond maar ook nutteloos. Na een kuur van ongeveer twee weken moet men stoppen omdat de huid dan zoveel pigment heeft gevormd dat verdere UV-stralen niet meer doordringen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21