LEIDSCH DAGBLAD Bij DAF 180 man op straat WHEm Leiding Lockheed is nu afgetreden "Onderzoek kan wel een jaar duren" 1 Klein: bijbanen van hoogleraren aan banden Ontslagen om actie tegen het „vloeken Advies in rapport werkgroep LEIDSCH DAGBLAD Medaille voor Lockheed Waarom zoveel vrouwen bij v.d.Wiel kliëntzijn! ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34859 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT (SP) Is jeetjeeen vloek of een stopwoord? Op deze vraag zal de centrale raad van beroep te Utrecht een antrvoord moeten vinden. Gisteren diende de zaak van de 21-jarige Hagenaar Henk Oussoren. Hij was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van Het ambtenarengerecht, vorig jaar april, waarin werd bepaald dat het ministerie van CRM hem terecht had ont slagen als medewerker van het Algemeen Rijksarchief, "omdat hij niet geheel aan de verwachtingen voldeed." De eigenlijke reden voor het ontslag zou zijn geweest, dat Oussoren steeds collega's vroeg niet meer te vloeken als zij "goh of jeetjezeiden. Oussoren beroept zich op een artikel in het ambtenaren reglement dat zegt dat een ambtenaar in diensttijd niet mag vloeken. "Het ministerie verschuilt zich nu achter de vraag wat het verschil is tussen een vloek en een stopwoord," aldus zijn advocaat. "Maar het gaat hier om een principiële vraag." Uit getuigenverhoor bleek, dat Oussorens collega's hem best tegemoet wilden komen, maar dat hij het hun niet kwalijk moest nemen, als zij onbewust een vloekje lieten vallen. In augustus 1974 barstte de bom: Oussoren tikte zijn chef weer eens op de vingers. Toen werd er een verklaring opgesteld, waarin hem werd verboden tijdens zijn werk nog langer op stopwoorden te reageren en over godsdienst te spreken. Hij bleef het toch doen en werd ontslagen. Premier Den Uyl over Lockheed-affaire DEN HAAG (ANP/SP) De com- missie van drie wijze mannen kan wel een jaar bezig zijn met het on derzoek naar de bewering van de di rectie van de Lookheed-vliegtuigfa briek, dat 1,1 miljoen dollar aan steekpenningen is overgemaakt ten gunste van Prins Bernhard. Minis ter-president Den Uyl heeft dit gis teravond gezegd. „De commissie is in volle draf. Ze kan met het werk mor gen klaar zijn, maar ook over een jaar". Het driemanschap Donner, Hol- trop en Pesohar is de afgelopen week aan het werk gegaan, woensdag zijn de drie van documenten voorzien. Premier Den Uyl zei dat hij na het debat in de kamer telefonisch con tact had gehad met Prins Bernhard. Hij zal de commissie van drie infor matie voorzien als daarom gevraagd wordt. parlement zou besluiten een parle mentaire enquete in te stellen naar de praktijken van de Nederlandse be drijven, die wapens produceren of als toeleveringsindustrie fungeren voor de buitenlandse wapenindustrie. „Nederland heeft maar kleine bedrij ven die wapens fabriceren. De toe leveringsindustrie is niet onbelang rijk, maar over het geheel genomen is er sprake van een beperkte indus trie", zei drs. Den Uyl. Een algemeen onderzoek naar de gang van zaken bij de aankoop van wapensystemen, waaronder vliegtui gen kan volgens de minister-presi dent alleen dan aangevangen wor den, als het duidelijk is. dat „er iets loos is". „Je kunt niet in den blin de een onderzoek entameren. Zonder enige concrete aanleiding is er geen reden voor een onderzoek". „Maar als er concrete feiten zijn, zal de regering niet aarzelen aan het werk te gaan", aldus de premier. EINDHOVEN (ANP) Bij reorganisatie van DAF Trucks zullen dit jaar mogelijk 180 man worden ontslagen. Volgens het eindrapport van de werkgroep kostenstruc tuur DAF Trucks moet het personeelsbestand dit jaar met 739 man verminderd worden. Het natuurlek verloop bedroeg de afgelopen vier maanden 119 werk nemers; als dit in de rest van 1976 nog eens 325 man bedraagt en 115 arbeidskrachten intern over geplaatst worden, zal het aantal gedwongen ontslagen 180 man bedra gen. Na de reorganisatie zal dit jaar 21 miljoen kunnen worden bespaard. Dit zijn de belangrijkste oonclu- siès uit het eindrapport dat giste ren aan de raad van bestuur, de centrale ondernemingsraad en de vakorganisaties is aangeboden. De werkgroep is bij de personeelsin krimping uitgegaan van een jaar capaciteit van 14.000 trucks; vorig jaar bedroeg de capaciteit als ge volg van de werktijdverkorting on geveer 11.000 stuks. Bij de afdeling speciale produkten is men uitgegaan van het huidige produktievermogen. De voornaamste oorzaken van de moeilijkheden bij DAF Trucks zijn volgens de werkgroep: de stagnatie in de markt, het ontbreken van een reële toekomstprognose, een te star re organisatiestructuur die zich niet heeft aangepast aan de veranderde situatie op de markt en binnen de onderneming, en het uitblijven van de leiding. De werdkgroep erkent dat door haar samenstelling en door tijdge brek de rapportering en het onder zoek aan beperkingen onderhevig zijn. In haar eindrapport heeft zij aanbe velingen van rapporten uit 1971 en 1975 verwerkt, zodat in de toekomst met één rapport volstaan kan wor den. De werkgroep merkt op dat veel aanbevelingen uit 1971 niet zijn gebruikt maar nog steeds wel gel dig zijn. Besprekingen De raad van bestuur zal zich de komende weken beraden over de aanbevelingen. Nadat zijn standpunt is voorgelegd aan de raad van com missarissen, zullen besprekingen ge opend worden met de centrale ondernemingsraad en de vakorgani saties. Deze besprekingen zullen voor al gaan over de personeelsaspecten van de te nemen maatregelen. Het eindrapport van de werkgroep kostenstructuur DAF Trucks stelt, dat zo spoedig mogelijk moet wor den nagegaan of de geplande fabri cage van 14.000 trucks in 1976 een realistische prognose is. Een grondig onderzoek van de markt wordt nood zakelijk geacht. In de fabriek te Oevel (België) en in twee andere bedrijven zijn respec tievelijk 389, 68 en 107 man te veel; daarentegen kunnen bij de divisie speciale produkten 59 man worden geplaatst. Het gedwongen ontslag van 180 personeelsleden is als volgt tot stand gekomen: circa 120 mede werkers bij de technische ontwikke ling en voorbereiding, circa 40 man bij enkele stafdiensten, en 20 ar beidskrachten in de vestigingen. r Een politieman loopt rond in de ravage die het gevolg was van een bomontploffing in het luxueuze Shelbourne Hotel in Dublin. De ontploffing in het hotel vormde er één uit de reeks bomaanslagen ivaardoor het centrum van de Ierse hoofdstad Dublin gisteravond werd opgeschrikt. Daarbij zouden echter geen slachtoffers zijn gevallen. De aanslagen zijn bedoeld als wraakneming van het Ierse Republikeinse leger voor de dood van het 34-jarige IRA-lid Frank Stagg, die donderdag na een hongerstaking van 61 dagen overleed in de Wakefield-gevangenis ten noorden van Londen. Ook in de Britse hoofdstad Londen is de IRA actief. Explo sieven-experts van Scotland Yard hebben gisteren in het station Oxford Street van de Londense ondergrondse een bom onschadelijk gemaakt. De bom was in een koffer achtergelaten in de hal van het station. Huursubsidie voor jonge alleenstaanden per 1 april DEN HAAG (ANP» Staatssecre taris Van Dam heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat eerst op 1 april aanstaande een individuele huursubsidieregeling voor alleen staanden beneden 30 jaar in werking zal kunnen treden. „De voorbereiding voor deze rege ling heeft geruime tyd gevraagd", al dus de staatssecretaris in antwoord op vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek. Om huurders uit deze categorie, die reeds vóór 1 juli 1975 individuele huursubsidie genoten, niet plotseling voor de periode van 1 Juli 1975 tot 1 april van dit jaar uit le sluiten is een overgangsmaatregel getroffen. Op grond van deze maat regel kunnen deze huurders over deze periode als nog subsidie krijgen ter grootte van de bedragen die voor dien werden verstrekt. Dorothy Hamill (foto) heeft gisteravond tydens de Olympische Spelen in Innsbruck de gouden medaille veroverd tij dens het kunstrijden voor dames. Hoewel zij als één van de weinigen geen drievoudige sprong in haar vrije oefening verwerkte, werd haar slotoptreden royaal beloond, waardoor Dianne de Leeuw ge noegen moest nemen met de zil veren plak. Erg teleurgesteld was de pupil van trainer Doug Chap man gisteravond overigens niet: „Ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet geven. Ik was erg blij dat de triple deze keer lukte", merkte Dianne na haar gedegen kür op. De Nederlandse ploeglei ding bij de schaatsers heeft giste ren na de 1500 meter een protest ingediend dat gericht Is tegen het niet op tijd op de hoogte brengen van de veranderde paarindeling op de mijl, waardoor Piet Kleine te laat aan de start verscheen. PAGINA II l De raad van bestuur van Enka- Glanzstoff heeft aan de desbetref fende bonden meegedeeld dat het bedrijf In Nederland met 900 ar beidsplaatsen moet inkrimpen. PAGINA T Omroepbijdrage Veertigduizend wordt verhoogd HILVERSUM (SP) Hef NOS- bestuur overweegt een verhoging van de omroepbijdrage. Dit bleek tijdens de behandeling van de begroting 1976. De heer A. H. Kloos, voorzitter van de Vara, achtte het wenselijk dat de omroepbijdrage in de jaren 1977- *78 tot 145 of 150 gulden wordt op getrokken. Dan zou nog 40 miljoen gulden uit de reserve, die het minis terie van CRM beheert, moeten wor den bijgepast, aldus de heer Kloos. Het NOS-bestuur stemde in met de ze gedachte, die nader zal worden uitgewerkt. Surinamers willen terug DEN HAAG (SP) Veertigdui zend Surinamers die voor de onaf hankelijkheid naar Nederland zijn overgevlogen willen terug naar hun land. Minister-president Den Uyl heeft dit aantal gisteravond ge noemd. De ministerraad heeft een regeling besproken om de terugkeer te begeleiden. Eén van de mogelijk heden die wordt overwogen is om van regeringswege een deel van de terug reis te betalen. TELEFOON 134000 - LEIDEN DROOG WEER Droog veer met opklaringen. Ma- btige noordoostelijke wind, 'annacht lichte tot matige het vriespunt. ROTTERDAM <SP> Staatsse- hoogleraren, lectoren en weten- cretaris Klein (Onderwijs) wil paal schappelijke medewerkers. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 1 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 2144 Leiden, musterring exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. cel. (01718) - 21955 De staatssecretaris overweegt om een verplichte registratie in te voe ren van alle nevenactiviteiten van de ze universitaire wetenschappers, die hoewel ze flnk worden gehonoreerd, hun tijd gebruiken voor het voeren van een eigen praktijk, de snabbels hebben of een boek schrijven. "Degenen, die zeggen dat ze hun werk al zo ontzettend goed doen en er gemakkelijk een baan bij kunnen nemen, vergeten dat ze ingehuurd zijn om op hun gebied net nog wat meer te doen", aldus de bewinds man in een vraaggesprek met het blad Quod Novum van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Staatssecretaris Klein vindt dat de tijd voorbij is dat er uitsluitend met ontzag tegen de wetenschap wordt opgekeken. „Ik eis van het weten schappelijk personeel dat het ervoor zorgt dat zijn vakgebied vooruit ge bracht wordt. Dat betekent niet dat men geen tijd heeft voor anderssoor- tige maatschappelijke werkzaamhe den. Maar het kan toch niet zo zijn dat we tot een soort onderwijsin stituut komen, dat een beetje free wheelt". Klein wijst erop dat Nederland relatief gezien het meest geld in vesteert in hoger onderwijs. Daarom moet er zijn inziens alles aan ge daan worden om te voorkomen dat „we op allerlei gebieden achter ko men te liggen". WASHINGTON (DPA) - Voor de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, die op het ogenblik in het middelpunt van een omko pingsschandaal staat, is er een lichtpuntje: een televisiestation in Los Angeles heeft aan Lock heed zijn medaille voor erkente lijkheid, genaamd „goede bur gers", verleend. Naar een woordvoerder van de zender meedeelde wordt het concern daarmee onderscheiden vanwege de „positieve" dingen die het voor Los Angeles deed, zoals het verstrekken van bijdra gen voor charitatieve doeleinden en stipendia voor leden van minderheidsgroepen. Lockheed was voor deze on derscheiding al in december vo rig jaar uitgekozen. De woord voerder merkte op dat het tijd stip van de prijsverlening „wat ongunstig" uitviel. LOS ANGELES (AP/AFP) De twee topleiders van de Lockheed vliegtuigfabriek, Daniel Haughton en A. C. Kotchian, resp. president en vice-president van de raad van be stuur, zijn gisteren afgetreden. Ro bert Haack, oud-president van de beurs en lid van de raad van bestuur van Lockheed, is benoemd tot tijde lijk president. Haughton (64), die er enkele jaren geleden nog in is geslaagd om door de Staat gegaran deerde leningen voor Lockheed te krijgen, is 37 jaar in dienst van het bedrijf geweest. Zowel Haughton als Kotchian-, die 62 Jaar oud is, blijven als adviseurs aan het bedrijf verbonden. Inmiddels heeft de subcommissie uit de Amerikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar het gedrag van de multinationale ondernemin gen, gisteren haar volledige dossier gepubliceerd over de steekpenningen die Lockheed in Japan heeft uitge geven. Het dossier bestond uit 234 pagi na's, kwitanties, memoranda, verzoe ken om betalingen, telegrammen en andere documenten met betrekking tot de gelden die Lockheed heeft ge schonken aan personen die de ver koop van haar vliegtuigen in Japan hielpen bevorderen. Ongeveer 50 bladzijden van het dossier behelsden kwitanties gete kend door Yoshio Kodama, een rechtse Japanse militairist en goede vriend van de onderwerld. Hij heeft meer dan 7 miljoen dollar ontvangen voor zijn roj als bemiddelaar voor Lockheed. Maar in de documenten worden geen namen genoemd van Japanse regeringsfunctionarissen. De raadsman van de subcommissie Jack Blum heeft verklaard dat de commissie geen gegevens heeft waar uit zou blijken dat regeringsfunctio narissen bij het Lockheed-schandaal betrokken zijn. De subcommmissie heeft het dos sier vrijgegeven op herhaald verzoek om moer gegevens van Japanse ver slaggevers in Washington. Het officiële Colombiaanse onder zoek naar de door Lockheed aan Co lombia nen uitbetaalde steekpennin gen ad 200.000 dollar heeft gisteren nieuwe dimensies aangenomen door dat ook de naam van minister van Justitie Samuel Hoyos Arango bij de affaire is betrokken. De minister verklaarde dat hij in 1968, als advocaat, door Lockheed is aangetrokken teneinde de door Lock heed te sluiten contracten aan te passen aan de Colombiaanse wet. „Ik ben nooit opgetreden als on derhandelaar, noch als agent voor de Amerikaanse firma" aldus de mi nister in een boodschap aan de offi cier van justitie die van de militaire autoriteiten opdracht heeft gekregen het onderzoek naar de Lockheed-af faire te leiden. Zuid-Afrika wil vluchtelingen (11.000) kwijt NEW YORK Zuid-Afrika heeft gedreigd de 11.000 Angolese vluchte lingen waarvoor het zorgt in drie kampen op Angolees grondgebied, aan de VN over te laten. De Zuid- afrikaanse minister van buitenlandse zaken Muller heeft VN-secretaris Waldheim tweemaal gevraagd om hulp van het VN-oommissariaat voor vluchtelingen, maar deze heeft de verzoeken afgewezen op grond van het feit dat de kampen zich buiten Zuid-Afrika bevinden. Ja, het is duidelijk waarom zoveel vrouwen een brit van v.d. Wiel kiezen. Zij weten, dat een bril modieus moet zijn. En u heeft keuze uit de aktuele kollekties van Rodenstock, Silhouette en bijv. Metzier. Voor een bril, die een vrouw maakt. Flatteert. Exclusief. Anders. Daarom: lf rl Mfipl uw adviseur in modebrider, V.U.WWIGI encontactlenzen. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1