Franz Jozef Strauss: „Geen omkoping Lockheed'9 Gesprek E. G. - Spart je Voor de tweede maal ontkend Portugal gaat de MPLA erkennen Aldo Moro vormt een nieuwe regering in Italië KOFFIE NU NOG STEEDS OUDE PRIJS: CHINESE SCHOLIEREN IN DEBAT DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 BONN (SP/AFP) De voorzitter van de Beierse Christe lijke Sociale Unie (CSU), Franz Jozef Strauss, heeft giste ren opnieuw ontkend betrokken te zijn geweest bij de om kopingsschandalen, waarmee de Lockheed"-fabriek op het ogenblik de voorpagina's stoffeert. Reeds in december vorig jaar verschenen er in de toonaan gevende Wall Street Journal verklaringen van een ex-Lock- heedmedewerker dat in de jaren '60 grote geldbedragen naar Strauss en naar prins Bernhard zouden zijn gevloeid. In die tijd was Strauss de Westduitse minister van Defensie. Onder zijn verantwoordelijkheid heeft de bondsregering besloten tot de massale aankoop van Lockheed-Starfighters, in een tijdvak, dat ook ons land daartoe besloot. Struass verklaarde gisteren in een vraaggesprek met.de Mainzer Alge- meine Zeitung dat die beweringen over steekpenningen afkomstig zijn van een man die wegens oplichting in de Bondsrepubliek is vervolgd en veroordeeld. Hij doelde daarmee ui teraard op Ernest F. Hauser, die in de jaren 1961 tot 1964 Lockheed in West-Duitsland heeft vertegenwoor digd. Deze Hauser was de bron waar uit in december de Wall Street Jour nal zijn eerste opzienbarende be richten vergat er overigens bij te vermel den dat een veeljarige vriendschap hem met de Lockheed-man heeft verbonden. Onderzoek stappen te ondernemen. In Japanse regeringskringen is ver nomen dat de Lockheedf abrieken een grote Japanse order is kwijtge raakt wegens de betrokkenheid van de onderneming bij het omkoop schandaal, aldus meldde de New York Times gisteren. Japan had 100 Lockheedvliegtuigen van het type P-3c Orion (te gebrui ken bij de strijd tegen onderzeebo ten) willen bestellen voor een to taalbedrag van 1,3 miljard dollar, omkoping^ putte. Strauss maar hierop Coor een Japanse 1*"' regeringsfunctionaris zijn gezegd: "Wij kunnen thans niets van Lock heed bestellen". Namens de Lockheed in Californië is hierop gezegd dat men officieel nog van niets wist en dus het be richt niet kon bevestigen of tegen spreken. "We kunnen niets anders doen dan wachten totdat wij pre- (waarin"st*raüss~CSU opper- cies weten hoe de kaarten liggen". machtig is) verlangd dat de Boads- dag in Bonn zal beduiten tot een parlementaire onderzoekscommissie om na te gaan waar dan wel de grote bedragen aarmee Lockheed ook in de Bondsrepubliek zou hebben gestrooid zijn beland. Hoewel dit soort onderzoekscommissies in het verleden nooit veel succes hebben opgeleverd, zou instelling van een dergelijk lichaam in dit Jaar van parlementsverkiezingen voor Strauss (en daarmee de gehele Christen-De mocratische oppositie) een handi cap kunnen betekenen. Een medewerker van Strauss is dezer dagen na een kort bezoek aan Washington in München terugge keerd met de mededeling dat nieuw bewijsmateriaal op tafel was geko men. Uit recente uitspraken van de vice-president van Lockheed zou na melijk zijn gebleken, dat de CSU en haar voorzitter nooit steekpenningen van de vliegtuigfabriek hebben op gestreken. Ook in Bonn teruggekeerd is een ambtenaar van de huidige bondsre gering, tegen wie volgens zijn zeg gen in Washington geen belastend materiaal zou bestaan. Een woord voerder van de regering. Klaus Bol ling, zei gistermiddag dat de afdeling Nog een paar ballonnetjes erbij en dit Japanse meisje zou de lucht ingaan. Gisteren vierde men in Japan 'stichtingsdag', een nationale feestdag. En dan wordt er niet op een baüon meer of min der gekeken. Nasser bijna per ongeluk vermoord WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse buitenlandse inlich tingendienst (CIA) heeft indertijd de toenmalige Egyptische president Nasser bijna "per ongeluk" ver moord, zo heeft een vroegere CJA- functionaris gisteren gezegd. Deze beweging is afkomstig van John Marks, voormalig inlichtingen ana lyst van het ministerie van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles had op een bijeenkomst op hoog niveau ge klaagd dat Nassers neiging naar de Sowjet-Unie een probleem vormde voor de VS. Op een vraag van Allen wat de CIA zou kunnen doen, had John geantwoord: "Dat probleem elimineren". Er zouden drie groepen worden gevormd, waarvan er één nooit van de grond kwam. een tweede werd gegrepen en een derde verloren raakte. Toen het probleem later opnieuw werd besproken en John met de zelfde klacht kwam, antwoordde Al len- maak Je niet druk wij gaan dat probleem voor je opruimen. Wij hebben nog steeds een ploeg onder weg. Toen ontstond er een geweldig rumoer in de kamer, waarop het bevel werd gegeven de groep tegen te houden. "Het was een verkeerde interpretatie", aldus Marks. DE ZIENER ZIT FOUT John Nash. de man die onlangs voorspelde dat de stad Adeleide in het noorden van Australië van de kaart zou verdwijnen door «en aardbeving en een enorme springvloed, heeft het, nu tot zijn eigen spijt, flink mis gehad. Hij verhuisde vorige maand uit voor zorg naar de stad Warwick in „South Australië", de veiligste stad van heel Australië, zoals de huisschilder en ziener Nash verkon digde. De stad ligt midden in het gebied dat met gro.e waterover last de kampen heeft. Het heeft er deze eeuw nog niet zo hard ge regend als de afgelopen week. WESTDUITSEN ONTEVREDEN Bijna een kwart van de vrouwen in West-Duitsland zou liever man geweest zijn. Dit is gebleken uit een onderzoek van het Westduitse bureau voor toegepaste sociale wetenschappenOok de mannelijke bevolking van de Bondsrepubliek zou niet geheel tevreden zijn met haar vormgeving. Een op de vijf oos ter buurmannen was liever vrouw geweest. Het bureau stelde tevens vragen over het Jaar van de vrouw Der tien procent van de ondervraagden was de mening toegedaan dat het Jaar 1975 Iets aan de plaats van de vrouw in de maatschappij veranderd heeft, waarbij de geïnterviewde vrouwen iets optimisti scher uit de bus kwamen dan de mannen zestien tegen elf procent. BRIT OM SJAH UITGEWEZEN De Britse elektronicus Norman Marsh heeft aanzegging gekregen dat hijbinnen 24 uur Perzië moet verlaten. Hij wordt beschuldigd van majesteitsschennis. March, die in de buurt van Teheran werkte voor de „British Air craft Corporation" had zich ..Sjah" noemde. Daarover wa binnengekomen DODE HERREES Een lid van het personeel van het lijkenhuis van de stad Titovo Uzice kreeg dinsdagavond de schrik van zijn leven toen er ineens een „dode" opstond en hem om een vuurtje vroeg. De rooklustige was de 41-jarige DJurdJe Zekavica die nadat hij na het drinken „van een paar oognacjes" in een café in elkaar was geklapt naar een ziekenhuis werd gebracht waar men hem evenwel niet aan de praat kon krijgen. Toen werd hij gelijk doorgestuurd naar het lijkenhuis. Hij vertelde naderhand: „wat er precies met me is gebeurd weet ik niet maar toen ik bijkwam lag ik in die zaal. Er kwam een persoon binnen en ik haalde een sigaret tevoorschijn en vroeg om een lu cifer. Die man scheen zich hiervan echter zo de stuipen te schrik ken (ik begrijp nou wel waarom) dat ik ook de zenuwen kreeg. Na een tijdje kwamen we allebij weer wat op toeren en toen bleek wat er gebeurd of eigenlijk ook niet gebeurd was". ADVERTENTIE anti-corruptie van het Westduitse avond de ministerslijst voorgelegd, ministerie van Defensie de ontwik keling van het Senaatsonderzoek in Washington aandachtig zal blijven ROME (DPA) De christendemo cratische kabinetsformateur Aldo Moro heeft gisteravond een nieuwe Italiaanse regering gevormd, het vijfde door hem geleide kabinet. Het is een christendemocratische Franco Bonifacio, gewezen presi- minderheidsregering. dent van het constitutionele hof, die Moro heeft president Leone gister- de portefeuille van Jusitie gaat be heren. In het vorige kabinet werden noemd in de Lockheed-affaire. De twee nieuwbenoemde techno craten zijn Gaetano Stammati, di recteur van de 'Banca commerciale', die minister van Financiën is, volgen. De Senaatscommissie heeft, aldus Bolling, haar onderzoek over de jaren waarin de huidige regering het bewind is trouwens al af gesloten. zodat kabinet is vrijwel gelijk aan het vorige, dat eveneens onder leiding van Moro stond. De voornaamste wijziging is de verdwijning van Luigi Gui - op ei- het kabinet- gen verzoek - als minister i Schmidt geen aanleiding bestaat nenlandse Zaken. Zijn De nieuwe regering, die vandaag wordt beëdigd, krijgt in het parle ment de steun van de sociaal- demo cratische partij, terwijl socialisten en republikeinen hebben beloofd zich Bin- bij stemmingen te zullen onthou- ge- den. STRAATSBURG (ANP) Het Eu ropese Parlement is gisteren in Straatsburg in feite teruggekomen van zijn eerdere uitspraak, dat de betrekkingen tussen Spanje en de Europese Gemeenschap moeten wor den bevroren "zolang in Spanje geen vrijheid en democratie be staan". (ADVERTENTIE) Albreclit bonen208 Albrecht1 vacuüm 218 bij Albrecht-Aldi-Markt Christen-democraten, liberalen, gaullisten en conservatieven stemden ln met het aanbod van de minister raad van de EG de onderhandelin gen over een nieuw handelsakkoord - die na de doodvonnissen van sep tember werden opgeschort - te hervatten. Volgens de vice-voorzitter van de Europese commissie, de Britse con servatief Sir Christopher Soames, staat de bereidheid om deze onder handelingen te hervatten "geheel los" van een ontwikkeling in de rich ting van democratie, die volgens alle Europese politieke partijen voor waarde moet zijn voor een verbinte nis van Spanje met de gemeenschap of toetreding als volwaardig lid. Sir Christopher was de enige die, zij 't verhuld, aangaf dat het Spaan se regime waarschijnlijk in het ge heel geen belangstelling heeft voor een nieuw handelsakkoord of onder handelingen daarover, maar direct wil gaan spreken over toetreding als volwaardig lid: "om te onder handelen heb je twee partijen nodig". Geen der afgevaardigden herinner de er aan, dat de Spaanse regering tot nu toe niet heeft gereageerd op het aanbod, de onderhandelingen te hervatten. Alleen het eerste kamer lid Broeksz merkte op dat de Spaan se regering midden volgend jaar een officieel verzoek om toetreding als lid wil doen. In verschillende toonaarden spra ken conservatieven, gaullisten, li beralen en christen-democraten over "de fierheid" van "het Spaanse volk" die "niet mag worden gekwetst" - reden waarom men in feite niet, of niet al te veel of al te openblijke druk op Spanje zou mogen uitoe fenen. over een "begrijpelijke" angst van de Spaanse machthebbers over wat werd genoemd "Portugese toe standen", en over "de voortgang" die sinds de dood van Franco is geboekt. Trots poetst deze 100-jarige Charles Knowles u'.l A 7. -"2 N. zijn auto, nadat hij zojuist is geslaagd voor zijn rijexamen. De krasse heer haalde zijn rijbewijs, nadat hij slechts één keer voor het examen was gezakt. LISSABON (Reuter) Portugal staat op het punt de beweging voor de bevrijding van Angola, MPLA, te erkennen. Dit kan geconcludeerd worden uit een besluit van Portugal het akkoord op grond waarvan het vorig Jaar An gola onafhankelijkheid gaf op te schorten. In het akkoord werden de drie be vrijdingsbewegingen in Angola, MPLA, FNLA en Unita, erkend als de wettige vertegenwoordigers van de voormalige Portugese kolonie. In de Portugese staatscourant stond gisteren dat het akkoor d tij delijk was opgeschort. Volgens het akkoord zou de macht worden gedeld tussen Portugal en de drie bewegingen tot de onaf hankelijkheid van vorig jaar novem- PEKING (Reuter) Niet al leen op de Chinese universiteiten, maar ook op middelbare scholen is dezer dagen een campagne gaande tot behoud van het re volutionaire beleid van voorzit ter Mao Tse Toeng. Reizigers die uit andere delen van het land in Peking aankomen melden dat er een 'groot onderwijs-debat' aan de gang is op middelbare scho len (leeftijd 12 tot 17 Jaar) in de industriestad Woehan. Een artikel in het theoretische tijdschrift "Rode Vlag' meldt dat leraren en scholieren van een school in het Zuidwestelijke Nan- ning duizenden muurkranten heb ben opgeplakt. De nieuwe waar nemend premier Hoea Woeo-feng sprak zaterdag met de Venezo laanse ambassadeur Jose Carrero over de campagne. Hij vertelde hem dat de culturele revolutie in China zowel van binnenuit als van buitenaf wordt bedreigd. Be paalde Chinese kameraden moe ten weer op het rechte pad wor den gebracht. Het debat is in november vo rig jaar begonnen. Aanvankelijk werden de "bourgeois-critici' van het Maoïstisch beleid aangevallen, die bijvoorbeeld kritiek uitten op t toelaten van arbeiders en boe ren tot instellingen van hoger onderwijs op grond van hun po litieke bewustheid, en niet op grond van hun studie-kwalitei ten. Het belangrijkste doelwit was de minister van onderwijs Tsjoe Joeng-hsim, die had geklaagd dat het peil aan de universiteiten rampzalig aan het dalen was. In Januari scheen het debat af gesloten te zijn. Deze maand berichtte "Rode Vlag' dat op de school in Nan- ning speciale lessen en discussie groepen zijn begonnen. De scho lieren 'zijn met de pen in de hand ten strijde getrokken' om muurkranten te schrijven. Ande re artikelen keren zich tegen rechtse afwijkingen, beklemtonen de overheersende rol van de po litiek en verlangen van bijzonde re groepen, zoals wetenschaps mensen dat zy hun werd „met open deur" verrichten. ber. In de interimperiode zouden verkiezingen worden gehouden. In de zomer vorig Jaar brak ech ter de burgeroorlog uit. de overgangs coalitieregering viel uiteen en van verkiezingen kwam niets terecht. In augustus hervatte Portugal weer zijn volledige verantwoordelijkheid voor het bestuur tot het gebied on afhankelijk zou worden. Toen dat in november gebeurde weigerde Portu gal een van de drie onafhankelijk heidsbewegingen als de nieuwe machthebber te erkennen en het drong aan op een gezamenlijke rege ring van nationale eenheid. De MPLA-regering in Loeanda heeft gisteren de verovering bekend gemaakt van twee belangrijke ste den in het zuiden van Angola. Strijdkrachten van de MPLA na men de havenstad Mocamedos en Loebango, het voormalige Sa da Bandeira. ongeveer 150 km oostelij ker. Beide steden liggen diep in het gebied dat voorheen werd be heerst door troepen van de Unita. Strijdkrachten van deze beweeg hebben in het zuiden, in de buurt vpn Silva Porto, een laatste verdedi gingslinie opgeworpen tegen de snel oprukkende MPLA-troepen. Maar ook deze plaats viel spoedig ln han den van de MPLA Gisteren boekte de MPLA haar grootste overwinning op het politie1-® vlak. De beweging werd door de orga nisatie voor Afrikaanse eenhe'd (OAE) officieel erkend als de erice rechtmatige regering van da volks republiek Angola en als 47ste lid van deze organisatie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9