LEIDSCH DAGBLAD Officier vraagt vrijspraak in omkopingszaak miinders VEEL POST VOOR PRINS BdadilL Sherry Valentijn Nieuwe terreur van IRA dreigt vandaag ONVOLDOENDE BEWIJS' Auto geslipt: twee gezinnen omgekomen Lee Cobb SOCIALISTISCH KAMERLID: BEVORDERING overleden GENERAAL MISPLAATST LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34857 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SOESTDIJK (ANP) Sinds de naam van de prins wordt genoemd ln de Lockheed-affaire komen veel sympathieke reacties voor prins Bernhard op paleis Soestdijk bin nen. Zeer veel blijken van aanhan kelijkheid, sympathieke telegram men en brieven worden voor de prins de laatste dagen bezorgd, zo deelde desgevraagd de Rijksvoorlichtings dienst mede. Deze "adhesiebetuigingen" komen van veel vrienden en kennissen van de prins, maar ook van totaal onbe kenden uit binnen- en buitenland. Van hooguit drie of vier is de inhoud niet zo aardig, aldus de RVD, maar de reat zijn blijken van groot ver trouwen in de prins. De Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) heeft in een commen taar op de Lockheed-affaire gezegd dat alleen het noemen van de naam van de prins niet mag leiden tot een heksenjacht. De FNV voegt hier aan toe dat wel een oordeel mogelijk is over de ongehoorde praktijken die kennelijk in de grote ondernemin gen gemeengoed zijn geworden'. "Dat het bij de steekpenningen om gigantische bedragen gaat, waar de belastingbetalers in de aanschaf fingsprijs van de vliegtuigen voor opdraait, is een gotspe", aldus de FNV. Erger nog noemt de federatie het dat een loopje wordt genomen met morele waarden. Ze vindt het bijzonder verontrustend, dat omko pingen een wijd verspreid interna tionaal karakter blijken te hebben. De FNV stelt, dat er voor het Ne derlandse parlement alle aanleiding lijkt om uit te zoeken of de proce dure bij de Nederlandse vliegtuig- aankopen het mogelijk maakt dat één persoon of enkele invloed op de uiteindelijke beslis sing kunnen uitoefenen, dat omko ping daarbij een rol zou kunnen spe len. Daarbij zou volgens de federatie naar voren kunnen komen, dat ook een parlementair onderzoek naar de handel en wandel van Nederland se multinationals wenselijk is. "Het valt niet goed in te zien waarom Amerikaanse bedrijven wel gedwon gen kunnen worden om bij parle mentaire hoorzittingen een boekje open te doen, terwijl Nederlandse en Europese multinationals in dit opzicht vrjjuit zouden gaan". Er was niet veel meer over van de auto, die de afgelopen nacht omstreeks 1 uur bij Drachten frontaal op een vrachtwagen botste. Bij dit verkeersongeval kwamen zes personen om het leven. De zes slachtoffers waren allen uit Drachten afkomstigde heer N. de Leeuw (59), zijn vrouw E. de Leeuw-de Haan (58'. hun dochter E. Huisman-de Leeuw (29)haar man J. Huisman (27) en de twee zoontjes van dit echtpaar, de 5-jarige T. N. en de 3-jarige A. ADe auto werd bestuurd door de heer De Leeuw. De slachtoffers waren op weg naar huis na op visite te zijn geweest bij familie in Hasselt. Volgens de politie is de per sonenauto even na een flauwe bocht vermoedelijk geslipt door de gladheid. Uit verklaringen van de vrachtwagenchauffeur bleek dat de auto dicars op zijn vrachtwagencombinatie af kwam zeilen, weer in het rechte spoor raakte en op de linker weghelft te recht kwam. De chauffeur kon de auto niet meer ontwijken. Ik wil altijd bij je zijn.„ Zaterdag Valentijndag. Dag voor geliefden, verloofden, getrouwden, h Dag voor een aanzoek, voor een blijk van liefde, voor het bedanken voor een vriendendienst. Met een leuk geschenkje bijvoorbeeld. In Hans van Bellen's parfumerie zul len Valentijners niet teleurgesteld worden, want er is volop keus. Voor haar favoriete geuren of cosmetica, voor zijn eigen' merk aftershave of eau de toilette. Alles wordt natuur lijk feestelijk verpakt. Valentijn: maak er een dag van om nóóit te vergeten! AMSTERDAM (SP) De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. F. H. von Meyenfeldt, heeft van morgen vrijspraak wegens onvoldoende bewijs gevraagd voor de Dassault-vertegenwoordiger J. B. (61), die wordt verdacht van pogingen om de Tweede-Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (VVD) om te kopen. Hij zou hun in 1973 en 1974 materiële en financiële be loften hebben gedaan, in ruil voor hun politieke steun bij de aankoop van de Mirage, toentertijd nog een mogelijke op volger van de Starfighter. Regen of sneeuw Zwaar Tot krachtig, aan zee tot hard of stormachtig toenemende wind uit zuid west later noordwest. Minimum tem peraturen van 0 tot 4 graden, maxima morgen ongeveer 5 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) Hoogwater te Katwijk te 1.20 In zijn requisitoir maakte de of ficier beide Kamerleden het verwijt, dat zij niet meteen ce instanties heb ben ingelicht, nadat B. hun beloften hadden gedaan. "Zij zijn zich niet van hun verantwoordelijkheid bewust geweest, ze hadden de boot moeten afhouden. Hierdoor is bewijsmate riaal verloren gegaan. Als ze aan gifte hadden gedaan, was de kurk op de fles gebleven". Mr. Von Meyenfeldt nam de Ka merleden hun houding vooral kwa lijk, omdat zij, net als hij, diena ren van de overheid zijn. De officier van Justitie maakte dui delijk dat hij aan de verklaringen Dankert hoegenaamd geen waar de hecht: "Wahrheit und dichtung zijn niet meer te onderscheiden. Ook nadat aan Dankert aanbiedingen wa ren gedaan, heeft hij de contacten met B. en Dassault voortgezet. Tus sen Dankert en de andere partij is een sfeer geschapen, waarin het. ee- ven van steekpenningen en pogingen tot omkoping mogelijk waren ge worden". Hij waarschuwde Dankert in scher pe bewoordingen geen uitlatingen meer te doen. die er op wijzen dat er met Dassault toch iets niet in de haak is. Na afloop van de eerste zit tingsdag had- Dankert gezegd dat B. toch wel pogingen zou hebben ge daan om staatssecretaris Stemer- dink om te kopen, toen deze nog Kamerlid en lid van de defensie commissie was. Stemerdink had dat overigens al eerder ontkend bij de rechter-commissaris, die het onder zoek in ce Mirage-zaak heeft geleid. Mr. Von Meyenfeldt veroordeelde ook de houding van B. Hij vond dat hij bij zijn opdracht om de Mirage te verkopen te ver was gegaan. De officier van justitie wilde niet aan nemen dat B. zo bruut en grof te werk was gegaan als beide kamerle den hebben verklaard. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad1 antwoordnummer 214, Leiden, Den Haag De bevordering van luitenant-generaal H .P. Schaper tot generaal op de dag voordat htf de dienst uit zou gaan is volgens het PvdA-tweede kamerlid De Vries misplaatst. Hy heeft defensieminis ter Vredeling gevraagd er voor te zorgen dat zulke cadeautjes niet meer worden gegeven. De Vries heeft berekend dat aan de bevordering een salarisverhoging is verbonden van ruim 1600 gulden per maand waardoor ook de pensioen grondslag van de heer Schaper omhoog gaat. Hij wil van Vredeling weten wat de achtergrond van deze bevordering is geweest. Generaal Schaper was chef lucht machtstaf ln de tijd dat het contract voor de aankoop van de Starfighters, nu weer in het nieuws door de steekpenningen van Lock heed die daarbij mogelijk een rol hebben gespeeld, werd gesloten. Over de totstandkoming van dat contract zegt de in Den Haag wonende heer Schaper zich weinig meer te herinneren. Het is al zolang geleden, vindt hij. Bovendien is mijn geheugen niet honderd procent meer. Ik zou dus allerhande dingen moeten nakijken die ik eventueel, als ik ergens ondervraagd zou worden, wel op tafel zal leggen". Heye Schaper was tot 1 februari adjudant-generaal en hoofd van het militaire huis van de Koningin en werd met ingang van die datum eervol uit de militaire dienst ontslagen. Hij is 69 jaar. De Amerikaanse karakterspeler Lee J. Cobb is op 64-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij begon zijn filmcarrière reeds in 1937 en heeft tot voor kort bijna honderd rollen voor zijn rekening genomen. Hiertoe behoorden „On the Water front", „Twelve angry Men", „The three Faces of Eve", „The Brothers Karamazov", „Green Mansions", „Mc Kenna's Gold", „Coogan's Bluff" „The Exorcist". Ook op de planken oogstte Lee J. Cobb veel succes, zoals in 1949 in „De dood van een handelsreiziger", toen Arthur Miller hem prees als de sterkste dramati sch»' acteur, die hij ooit gezien had. Op TV is Cobb eveneens talloze malen te zien geweest, onder meer in de Western-serie „The Virginian". De 34-jarige Stagg bevond zich in de gevangenis van Wakefield in Noord-Engeland nadat hij in no vember 1973 tot tien jaar gevange nisstraf werd veroordeeld wegens zijn aandeel in een samenzwering van het Ierse republikeinse leger IRA tot het plegen van bomaansla gen in Engeland. In de afgelopen tweeëneenhalf jaar was Stagg reeds vier keer in honger staking gegaan. Hij had een schrif telijke garantie geëist van het En gelse ministerie van Binnenlandse Zaken, dat hij geen eenzame opslui ting meer zou krijgen en overge plaatst zou worden naar een gevan genis in Noord-Ierland en wel "bin nen redelijke tijd". Gevreesd wordt, dat de dood van Stagg (die sinds 1959 met zyn gezin in Coventry woonde) aanleiding zal zijn voor vergeldingsacties van de IRA, die streeft naar Britse ontrui ming van Noord-Ierland. De hongerstaking is een gelief koosd wapen van gevangenzittende IRA-leden. In Juni 1974 stierf in een Engelse gevangenis het 24-jarige IRA-lid Michael Gaughan. In 1974 de sherry waar je even voor gaat zitten,fles 0,7liter nu <REUTER> Vandaag had de Britse regering aangekon- Er lljk .Stagg overleden> die sinds digd, dat gevangenen die in Engelse 13 december in een Engelse gevan- gevangenissen in hongerstaking zou- genis geweigerd heeft voedsel tot den gaan, niet langer met dwang ge zien te nemen, zo heeft het Britse voed zouden worden, ministerie van Binnenlandse Zaken Peter Muller wint 1000 m. INNSBRUCK Peter Müller k'eeg zijn zin. De 21-jarige Ameri- kaar die dinsdag na zijn échec op de 500 m. met strijdlust aankon digde op de 1000 meter van het Olympische schaatstoernooi in Inns bruck te zullen toeslaan, deed zijn belofte vanmorgen gestand. Mül ler eiste in de superieure tijd van 1.19.32 de tweede gouden schaats- plak (eerder zegevierde Sheila Young op de 500 meter dames) voor Amerika op. De Noor Didriksen werd tweede, voor de tegenvallende Russen, we reldrecordhouder Moeratov en Sa- fronov. Hans van Helden kwam in de opnieuw door de omstandighe den beïnvloedde strijd goed voor de dag met een vijfde plaats in 1.20.85. Piet Kleine werd achttiende in 123.00. Met de wetenschap dat snelle mannen als Koelikov (Sov), Oloph Granath <Zwe> en Jan Bazen do strijd met de griepvirus hadden verloren en niet konden starten op de 1000 meter, wist Müller met zijn snelle tijd in de tweede rit zich al vrii snel zeker van het goud. Na 'n dweilpauze bleek de kwaliteit van t ijs zoveel slechter (doordat er wa ter op was blijven liggen), dat Müllers tijd niet meer benaderd kon worden. Uitslag 1000 meter: 1. Müller (VS) 1.19.32, 2. Didrik sen (Noo) 1.20.45, 3. Moeratov (Sov) 120.57, 4. Safronov (Sov) 1.20.84, 5. Van Helden (Ned) 1.20.85, 6. Bou cher (Can) 12123, 7. Wallberg (Zwe) 1.2127, 8. Niittylae (Fin) 1.21.43, 9. Freese (Wdl> 1.21.48, 10. Wunderlich (Odl) 1.21.67. Evenals vier jaar geleden in Sap poro won de Russische dames-ploeg de gouden medaille op de 4x5 kilo meter langlauf (1 uur, 7 min. en 49.75 sec.). Aanhoudingen moordzaak taxichauffeur EPE (ANP) Een uitgebreide politiemacht heeft vanmorgen vier Jeugdige Zuidmolukkers aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij de moord op de 40-Ja- rige taxichauffeur W. G. Wes- selink uit Apeldoorn. De chauf feur werd in de nacht van za terdag op zondag doodgeschoten aangetroffen in zijn taxi op het weggetje in Vaassen dat leidt naar het woonoord voor Zuid molukkers. De politie heeft de rit van de taxi van het Apeldoornse sta tion naar Vaassen kunnen re construeren. Aan de hand van de reconstructie en getuigenver klaringen kon de politie 't vier tal dat in de taxi meereed, ach terhalen. Het zijn de 14-Jarige M. P, de 17-jarige O. P, de 20- Jarige L. V. S. en de 17-Jarige G. T. Zij zullen maandag voor de officier van Justitie worden voorgeleid. Treinstremming bij Rotterdam UTRECHT Het treinverkeer tus sen Rotterdam en Schiedam raakte sinds kwart over twaalf vanmiddag gestremd. De Delfshavense Schiebrug kon namelijk niet meer worden ge sloten doordat er een tanker onder vastliep. De treinen keerden in Rot- terdam en aan de andere kant gingen de intercities niet verder dan Den Haag. De spoorwegen besloten de Bene- luxtreinen. en de D-treinen van Am sterdam naar Rotterdam en omge keerd niet via de route Haarlem- LeidenDen Haag te laten rijden, maar om te leiden over Breukelen. Hoelang de stremming zal duren viel vanmiddag nog niet te voorspellen. De Lockheed-miljoenen blijven op vele fronten de gemoederen danig bezighouden. Ook in West-Duits land. waar de Beierse CSU-leider Franz Jozef Strauss (foto) op nieuw heeft ontkend ook maar iets met de firma te maken heb ben gehad. Strauss was minister van Defensie in Bonn (en tijde van de dollarregen. PAGINA 9 Diverse topsterren zullen meewer ken aan „Een brug te ver", een film over de slag bij Arnhem. PAGINA 5 26 PAGINA'S De Zwitserse advocaat Weisbrod, die volgens de geruchten erg diep geworteld zit in de Lockheed- kwestie, heeft in een interview gezegd, dat prins Bernhard er in rik geval niets mee te maken had. PAGINA 7 Het Nederlandse sportwereldje In Innsbruck is verontwaardigd. Vol gens velen waren de kaarten bij het schaatsen al bi] voorbaat ge schud. Ten nadele van de Neder landers natuurlijk. En volgens an deren was dat ook bU het kunst- rijden het geval. Natuurlijk ook In het nadeel van Dianne de Leeuw, die het goud nn wel kan vergeten. PAGINA'S 13 en 15 Een stukje Europa ln Madrid. PAGINA 17 Terreur-bestrijdtng staat centraal in het kamerdebat over de recente gijzelingen. PAGINA 21

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1