„ZESDAAGSE IS EERLIJKER Cor ver jRij sber gen Spelverruwing wordt overtrokken 'Kans op regionaal damesvoetbal gering' Jury bepaalt wie beste contract bij de revue krijgt Cruijff wil weg LDWS in Noordwijk weggespeeld met 7-2 I DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 Innsbruck Op de dag dat Nederland twee toch niet hele maal verwachte medailles in de ivacht sleepte, ging die ene gou den medaillewaar iedereen zoo-p gehoopt had, heel zachtjes ver bleken. De kans dat Dianne de Leeuw (foto) vrijdagavond op het hoogste erepodium zal plaats nemen is na de korte kur' van gistermiddag bijna onmogelijk geworden. De zilveren medaille is nu het hoogst bereikbare voor Dianne. Haar korte kur was niet slecht, maar aan het optreden van de Nederlands-Amerikaanse ontbreekt nu eenmaal elk tem perament. Het is een plichtmatige vertoning. De waardering die het merendeel van de jury haar gaf, 5,7 was dan ook terecht. Na de korte kur staat Dianne nu op de tweede plaats achter de Amerikaanse Dorothy Hamill.die ook een veel beter plaatscijfer heeft. Dianne heeft vrijdagavond een voordeel, ze start als laatste van de 21 deelnemers en dat be tekent dus dat al haar concur renten eerst hun kunsten moeten vertonen. INNSBRUCK Het decor is hetzelfde gebleven, maar het gezelschap wisselde. Geen stoere ijshockeyers in het stadion ditmaal, maar de lichtvoetige elfjes uit de internationale kunst- rijwereld. De zweetlucht dus vervangen door een zoetige melange van al die produkten uit de cosmetische industrie die het vrouw-zijn schijnen te moeten accentueren. Hoewel vrouw J zijn? Beneden in de catacomben gaat de kleuterklas uit. Twaalf, dertien, veertien-jarigen, de sterretjes van morgen. Die in de schaduw van de gevestigde reputaties hun schijnsel flauwtjes mogen laten oplichten. Elena Vodorezova, 13 jaar, met j verbaasde kijkers die meer de Rus sische steppe weerspiegelen dan het licht van de schijnwerpers-. Claudia I Binder. Oostenrijkse, 12 lentes tel lende, die na haar kür een speel- tj goedleeuw op schoot krijgt, goed voor de publiciteit nietwaar, maar ze kneedt nerveus in de stoffen vacht, staat lang met haar trainer Chap- gouden winnares heeft. Is hij boos om alle aantijgingen. Nou nee, dat niet. ze zoeken het maar uit daar in Holland. Verbijsterd kijkt verbijsterd naar de lage ju rywaardering. Die terecht is. want de eis om de kür een artistieke houd te geven blijkt te i die, als zij eindelijk in de piste losmaakt. Omdat ook coach Passi van Italiaanse afkomst is en een van de kenners opmerkt dat de zes daagse vergeleken bij dit kunstrij den een eerlijke vertoning is. Mevrouw Yvonne McGowen weigert aanvankelijk elk commentaar. Haalt geirriteerd de schouders op wanneer zij wordt geattaqueerd. Zegt dan dat Dianne de Leeuw op duidelijke verschijnt, zich afkeert van zijn pu- punten tekort schoot. Bitst: „En als niet eerder weer durft te kij- de ken dan de muziek verstomd is. Om vervolgens verbijsterd naar de jury waardering op te blikken. Een wonderlijk gedoe, dat jureren. bloot het valt niet mee er door te drin- I gen En als dat tenslotte lukt is Carlo Passi, coach van Dorothy Ha- mill best bereid zijn licht te laten 6chijnen op alle omkopingsverhalen. I „Onzin, quatsch," hij weet precies magere armpjes lijken eerder hulp te smeken, dan de zelfbewust heid te accentueren. De „stallen" zijn vanwege het vele ^7 hanTievol spreekt het schuldig of niet schul- dig uit. Bepaald uiteindelijk wie het meest fraaie contract bij de ijsre- vue krijgt, straks, als de Olympische hymne voor het laatste heeft ge klonken en idealisme weer plaats- maakt voor de realiteit van alledag. zelf niet in de gaten heeft ge had, dan weet u er weinig van, wat doet u eigenlijk dan hier." Ijzige blik hh»f bij de rijdsters', metier is het met meer en niet t k kijlten naar het uit. minder. Omdat hij nou toevallig in Dorothy Hamill een potentiële Maar het is toch bekend dat ze een aversie heeft tegen juist Dianne die de Nederlandse nationaliteit ver kiest boven de Amerikaanse? Een ijzige blik, waarna ze oplost in de snel invallende duisternis die Inns bruck vroeg overvalt nu de strak blauwe lucht heeft moeten plaats maken voor een grauw met natte sneeuw geladen zwerk. Een duister nis waarin ook Dianne de Leeuw zich voortspoedt. Toch nog even uit legt dat ze helemaal niet gespannen was eerst, later wel. Omdat de combi- Leeuw* Die de kaken op elkaar'klemt natiesprong niet feilloos was. wanneer de Amerikaanse Yvonne Het Nederlandse jurylid mevrouw McGowen zijn pupil kansloos maakt Bom geeft een aanvulling. Belache- I het goud door een'erbarmelijk hjfc natuurlijk van mijn Ameri- laag waarderingscijfer. Gefluit in de kaanse collega, zaal. Boe-geroep. Maar dat kan de wraak klok niet mei dende blikken haaste vlucht uit het ijsstadion. Di rect nadat Dorothy Hamill in ik ga geen i Amerikaans terugdraaien. Woe- meisje. Daarbij, Dianne was echt n Dianne. Een over- gespannen en Dorothy Hamill sprong veel hoger." En daar draait het tenslotte om formibabele kür haar aanspraak op bij de Olympische Spelen, die dat het olympisch goud benadrukt. Het bizarre exponent zijn van een door hoogste cijfer krijgt van het Itali- prestatiedrang voortgedreven „nor- jurylid. Wat de tongen male" maatschappij... Dorothy Hamill sprong hoger. BARCELONA Met het re cente meningsverschil, tussen Johan Cruijff en trainer Hennes Weisweiler wordt de kans dat Cruijff nog dit seizoen uitkomt voor een Nederlandse club, met de dag groter. Of het van een rentree bij Ajax of een debuut bij Feyenoord zal komen is echter nog lang niet te zeggen. Wat wel zeker is: Johan Cruijff houdt het bij Barcelona voor ge zien. Cruijff heeft het bestuur van de club al op de hoogte ge steld van het feit dat hij zijn contract onder de huidige om standigheden onder geen voor waarde wil verlengen. Vrij ver taald: Weisweiler weg of ik. Cruijff"Tot 30 juni kom ik al le verplichtingen na, daarna ben ik vrij om te gaan waar ik wil". Johan Neeskens heeft zich, hoe wel liü na 30 juni nog een jaar voor de boeg heeft bij Barce lona, solidair verklaard met Cruijff. In een Spaanse krant liet hij publiceren dat hij voort aan geen strafschoppen meer neemt als Weisweiler het con flict niet bijlegt. Ook de suppor ters kozen de zijde van Cruijff, zij demonstreerden gisteren een uur lang onder het motto "Cruijff moet blijven. Michels kom terug". Cruijff zelf houdt echter vol. "Waar ik heen ga is nog niet te zeggen. Aanbie dingen genoeg. Nederland? Wie weet. Ik zou missohien best wil len. ZOETERWOUDE Feyenoorder Wim Rijsbergen en scheidsrechter Charles Corver bleken gisteravond in de kantine van SJZ in Zoeter woude vrijwel eensgezind waar het de aandacht van pers en publiek voor de spelverruwing be trof. Tijdens een forumavond voor voetballende dames (georganiseerd door het Leidsch Dagblad i.s.m. de commissie damesvoetbal van de afd. Leiden en de COVS) constateerde Corver dat 'de excessen tegenwoordig worden overtrokken' "Het lijkt soms erger dan het is. In het betaald voetbal voeren de spelers soms een stukje toneel op. Ze hebben b.v. een speciale valtech- niek ontworpen. Eén essentieel ver schil is er wel met b.v. tien jaar ge leden. Toen werd grof spel afge keurd. Thans is er de neiging om bergen merkte op dat "alles op tee vee en in de kranten te zeer wordt opgeblazen" en geloofde niet dat vaak moedwillig iemand wordt "neergelegd". In een voorstel om de spelverru wing niet alleen te laten bestrijden door de KNVB, maar vooral ook door de clubleiding, zag Rijnbergen niets: "Zoiets is onmogelijk. Stel dat Je als club je spelers straft dan pak je toch je zelf, de andere yerenigin- gen vinden dat allang best. Ik geloof niet dat ze snel het voorbeeld zullen volgen". De belangstelling voor de forumavond was overweldigend, zo had zelfs het Delftse KFC'71 de complete selectiegroep afgevaardigd. Voor de pauze werden de dames voornamelijk geconfronteerd met pro blemen van hun mannelijke colle ga's en dan vooral van de profs. In de "tweede helft" wei-den ook d;e da mes dn de discussie betrokken, on- maakte de eveneens voor het Ne der wie international Wil de Visser- derlands elftal uitkomende Josje An- Noordhuizen, die vaststelde dat het deweg duidelijk: "Het verloop damesvoetbal eindelijk geaccepteerd is en dat de heren het damesvoet bal niet meer (alleen) als een cu riositeit beschouwen. Dat nog vele hindernissen op weg naar volledige Nederlands elftal is bijzonder groot. Iedere wedstrijd kom je nieuwelin gen tegen. Er wordt ook nog maar weinig getraind. Op die manier be reik je natuurlijk nooit een redelijk niveau". Door Ruud Paauw Herinnering Bijna 25 jaar geleden, bij de Olympische Winterspelen in Os lo, glipte het goud op de 1500 me ter op buitengewoon onfortuinlij ke wijze door de handen van de Westlandse tuinderszoon Wim van der Voort. Wie nu zo omstreeks de veertig is, zal zich dat drama, om niet te zeggen die ergernis, nog wel her inneren. Het Noorse schaats fenomeen Hjalmar Andersen heerste in die jaren als een vorst, maar dat kwam louter en alleen door zijn geweldige overmacht op de lange afstanden. Op de 1500 meter werd hij twee jaar lang bij alle grote kampioenschappen door Van der Voort geklopt. Alleen die ene keer in Oslo, toen het er echt om ging, zegevierde Hjalmar An dersen. Was hij toen sterker Wel nee. Maar Andersen had bij mooi, windstil weer kunnen rij den en Van der Voort moest door 'n fikse sneeuwbui ploeteren. Het verschil bedroeg tweetiende se conde. Voor de radio geïnterviewd beet Van der Voort dapper door zijn teleurstelling heen. Hij pepte zichzelf op door schertsend aan zijn vader te vragen: "Hoeveel boerekool heb je nog op het land staan". Maar het was ivel duidelijk dat hij zijn grote ideaal. Olympisch kampioen, nooit mee* zou bereiken. Sindsdien (en ook voordien) zijn er vele van dit soort voorvallen geweest. Ard Schenk verspeelde in 1966 in Stockholm vrijwel ze ker de wereldtitel omdat hij op beslagen ijs reed en Kees Ver kerk op spiegelijs. Gisteren be- leefde Hans van Helden een drama dat zeer sterk herinnerde aan Van der Voort-Andersen. Alleen de afstand verschilde. Deze volstrekt onbevredigde ge beurtenissen, die de schaatssport iets van een loterij geven, zullen pas tot het verleden behoren als de grote internationale kampioen schappen op een overdekte baan kunnen worden gehouden, zo dat iedereen onder dezelfde om standigheden van start kan gaan. Oneerlijk De Franse kunstrijdster Jacque line Dubieff, wereldkampioene 1952, zei het al jaren geleden zeer grimmig: "Van de negen juryle den bij het kunstrijden zijn er drie eerlijk maar onbekwaam.drie bewust oneerlijk en drie eerlijk en bekwaam." Toi welke categorie dat Ameri kaanse jurylid mevr. McGowan behoort, kan na de korte kür in Innsbruck geen vraag meer zijn. Deze dame gaf Dianne de Leeuw cijfers van 5.2 en 5.3, terwijl haar collega's voor de wereldkampioene 5.0 en 5.7 verstrekten. Kennelijk is mevr. McGowan zeer bang dat haar landgenote Dorothy Hamill de Olympische titel zal ontgaan. Ja, of mevr. McGoivan heeft een zeker substantie in haar oog. Het doet er niet toe wat het is, in bei de gevallen hoort ze niet in de jury thuis. En de ISU zal haar aan het eind van het seizoen stel lig schorsen. Ze is niet de eerste en zeker niet de laatste die dat overkomt. Overigens is de eerder in publikaties opduikende veron derstelling dat Dianne de Leeuw het slachtoffer is geworden van een jurycomvlot, absurd. Carlo Fassi, de trainer van Dorothy Hamill, zou zes van de negen ju ryleden hebben overgehaald, om zijn pupil te begunstigen. Nu kun je één jurylid overhalen misschien twee, maar zes We moeten geen spoken gaan zien. Dianne de Leeuw hóórt dp d;L moment tweede te staan. Borreltje Charles Corver. Wim Rijsbergen en Piet v. d. Geer (staand rpchts): eensgezind. Die mensen van het café-wezen en van de sportverenigingen, die elkaar de afgelopen dagen in de krant zo hard voor de. raap heb ben geslagen over 't oneigenlijke gebruik van kantines, moeten nu maar eens samen een borreltje gaan drinken. De grote vraag is natuurlijk: Waar. NOORDWIJK Van Gerven Sport, Zwaanvogels, FC Faase en Cleyn Duin hebben zich gister avond in de goed bezette Noord- wijkse sporthal geplaatst voor de kwart finales van het zaalvoetbal toernooi om de Northgocup. FC Faase verzekerde zich van een plaats bij de laatste acht door een 7-2 zege op Leids kampioen LD WS. dat in de slotfase geheel punten van Cock Slingeland tot 2-2 terüg. Op het moment dat LDWS spijkers met koppen wilde slaan, sloeg Faase toe. Jan Wil lem Bogers zette Faase opnieuw op een voorsprong (3-2) waarna Ruud Bröring en Kees Karstens ieder met twee doelpunten Faase naar 7-2 schoten. Zwaanvogels plaatste zich ten koste van RH Sporthuis, dat in werd overspeeld. Faase ging sterk drie minuten werd verslagen: hal start, nam door goals Jan Willem Bogers en Kees Kar stens met 2-0 de leiding, maar LDWS, zoals gewoonlijk weer sterk aan de bal, kwam vlak voor en na rust door twee doel verwege de tweede helft tilden Paul Wetselaar, Jan van Duyn en Pim v.d'. Meer de score.van 1-1 naar 4-1. HH Sporthuis stond bij de rust nog op een 1-0 voor sprong door een snel doelpunt van Leo van Wouw. John van Dijk raakte voor rust nog de paal' en Ar ie Weyers miste een droom- kans. Gijs Collé maakte er vlak na de doelwisseling l-i van. In de slotfase, toen de spanning al lang geweken was, reduceerde John van Dijk de voorsprong van Zwaanvogels tot 4-2. Van Gerven Sport had weinig moeite met De. Nachtegaal. Al in de eerste helft, was Van Ger ven Sport door doelpunten van Jack van Ruiten en een goal van Gerard van Beek zeker van de zege. Bert Moudriaan liet de voor sprong tot 4-0 oplopen, waarna Dik Oostdam Nachtegaal eindelijk aan een tegendoelpunt hielp. Door Jack van Ruiten en Fred; Dobbe werd het eerst nog 6-1, voordat Frans v.d. Burg de nederlaag voor De Nachtegaal een iets draaglij ker aanzien gaf. Menken Landbouw moest na het nemen van de door de 2-2 eind stand noodzakelijk geworden pe nalty's zijn meerdere erkennen in Cleyn Duin. De Katwijkers na men via Huig Schaap de leiding en schroefden de voorsprong zelfs op tot 2-0 door een goal van Wim Guyt sr. Menken Landbouw nam na rust echter het offen sief en Cleyn Duin kreeg het erg benauwd, vooral nadat Siem Barn hoorn en Hans Caspers de stand weer hadden recht getrokken. De uitvallen van Cleyn Duin bleven echter gevaarlijk, hetgeen Wim Guyt onderstreepte met een knal op de paal. Op woensdag 25 februari wor den de kwart finales gespeeld. Het programma luidt: Van Gerven Sport- Augustinus VP, 19.30 uur; Oud Feyenoord- Cleyn Duin, 20.30 uur;. Rolly Golf Zwaanvogels 21.30 uur; FC Faase - Beach Club 22.30 uur. MENEER STERBAND 'Jfr WEEKAANBIEDING .-1 Ji8aot™.. G8oo Custom 155 SR 13 Tub 1, Morris Manna, ictor, I ;t,VW Golf/Passat/Scirocco *A11-In: BTW+advies+montage+tf illinevrii balancercn+garantic. Daardoor mi STERBANDTS-RANDENSERVICE Lelden. Zoeterwoudseweg 7. Tel.071-69302. Alphen a/d Rijn. Prinses Margrietlaan 12.Tel.01720-92844. _J= .ZOETERWOUDE Regionaal voetbal lijkt in het district West 2 van de KNVB nu eindelijk ook voor de dames van de grond te komen. Liepen pogingen (onder meer van Weteringse Girls) vorig jaar nog op niets uit. thans lijkt de basis om clubs uit verschillende afdelingen in competitieverband tegen elkaar te laten uitkomen steviger dan ooit. JtNVB-best>uurder Ad Duseé die vorig jaar de voorzittershamer van de commissie damesvoetbal in Lei den overdroeg aan Connie Lubach, liet in ieder geval gisteravond in de kantine van SJZ in Zoeterwoude bijzonder optimistische geluiden ho ren: "In eerste instantie voelde in onze afdeling slechts één vereniging voor regionaal voetbal, Weteringse Girls. In Den Haag bleek toen al- Op de laatste vergadering hebben al le vijf de afd. in West 2 de wens uitgesproken om tot regionaal voet bal te komen. Er zijn echter nog vragen genoeg. Moet er op zaterdag of op zondag worden gespeeld? Le veren de reizen geen problemen en zovoort, maar ik dacht wel dat er een kans van slagen is. Gaan alle verenigingen met 't voorstel akkoord en dat is 'n voorwaarde, dan kan er in het komende seizoen al met een regionale competitie worden gestart. De selectieprocedure om te komen tot een "Leids" dameselftal heeft door de slechte weersomstandighe den nogal wat vertraging opgelopen. Een van de twee trainingen moest worden afgelast, zodat trainer Frits Massee (dit seizoen opvolger van Huub Lenz) de dames nog maar één keer in actie heeft gezien. De volgende training is vastgesteld voor Wel staat het oefenprogramma dat zal worden afgewerkt wanneer de selectiegroep eenmaal is terugge bracht van 29 tot 17 meisjes voor een deel vast: 10 maart wedstrijd in Den Haag tegen de Haagse se lectie; 17 maart wedstrijd tegen de Haarlemse selectie in Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15