Rechter blijft buiten spel jT\llWellicht maximum aan vakantiegeld zwegen Kamerleden zolang over poging tot omkoping? Extra laag 'nWeek lang laag: Drie dagen laag: Jongeman hekent moord op bejaarde Bij onderzoek in kwestie-prins Bernhard "69 'V-WKSU»-»'"' WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) In uren lange verhoren hebben giste ren de Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (VVD), beiden deel uitmakend van de vaste commissie van Defensie in de Tweede Kamer, zich voor de Am sterdamse rechtbank verweerd te gen de verwijten van president en officier van Justitie, dat zij aanbiedingen van de Dassault- fabrieken, die zij zelf thans om schrijven als pogingen tot omko ping:, zo lang hebben verzwegen. In de verdachtenbank ontkende de vertegenwoordiger van de Franse vliegtuigindustrie Johannes B. de beschuldiging dat hij Keja f30.000 zou hebben aangeboden en Dan kert eerst een lap grond in Zuid- Frankrijk en later verscheidene malen een bedrag aan geld. I Gevraagd of hij dan kon verklaren op welke gronden de beide Ka merleden deze valse beschuldigin gen. die ook hen zelf weinig goed kunnen doen, zijn gaan uiten, antwoordde de verdachte: "Dat is ook mij een groot raad sel". Dankert met name bevestigde ter zitting als getuige, dat hij bijna twee jaar lang met grote regel maat besprekingen met verdachte B. had gevoerd voor hij in sep tember 1974 tenslotte de Neder landse correspondent van het Franse dagblad "Le Monde" over omkopingspogingen van Dassault had ingelicht. Toen het schandaal zich daarna begon tc ontrollen, verklaarden de beide Kamerleden tegenover voorzitter dr. Vondeling van de Tweede Kamer dat zij door B. en door andere functio narissen van de Dassault-fabrie ken met aanbiedingen waren be naderd. Overigens hebben de inspanningen van verdachte B. en diens Das- sault-superieuren geen effect gesorteerd: in mei 1975 besloot de Nederlandse regering de Star- fighter te vervangen door de Amerikaanse F 16 toestellen van General Dynamics. Bi.1 het urenlange verhoor van het als getuige gehoorde Tweede Ka merlid P. Dankert (PvdA) bleek de rechtbank grote belangstelling te hebben voor de vraag hoe deze defensie-specialist enerzijds "ge shockeerd. beledigd en veront waardigd" kon zijn over de voort durende suggesties van omkoperij, doch anderzijds bijna twee jaar lang maandelijks, soms zelfs we kelijks, gehoor gaf aan de invita ties voor lunches en diners met de lieden, van wie hij de Indruk had, dat ze hem poogden om te kopen. Met andere Kamerleden liet Dankert zich een paar maal in speciale jet vliegtuigen naar Frankrijk bren gen om daar te worden gefeteerd. Hij lunchte met verdachte B. en met Pierre Francois in Amsterdam Den Haag, Den Bosch maar ook in exclusieve restaurants in Bor deaux, Parijs en enkele andere Franse plaatsen. En bij die bespre kingen liet Dankert - naar presi dent mr. J. A. Schroder het uit drukte - bitter weinig merken "van zijn heilige verontwaardi ging". De president las stukken voor uit een verhoor, dat de rechter-commissa ris vorig jaar aan staatssecreta ris Stemerdink van defensie heeft afgenomen. Deze sprak daarin met nadruk tegen, dat verdachte B. zou hebben gepoogd hem om te kopen. Ook ontkende hij zich in die zin ooit tegenover Dankert te hebben uitgelaten, al zei Dankert zelf het omgekeerde. Wel sprak ook de heer Stemerdink er over, dat bij zijn besprekingen met de Dassault-f unctionarissen steeds "een sfeertje hing, waarbij ge makkelijk en royaal met geld werd omgesprongen". Hem was te verstaan gegeven, dat het "zaken doen" met Nederland veel moei lijker was dan met sommige zui delijke landen, "waar het verlenen van persoonlijke diensten gemak kelijker werd geaccepteerd". Het WD-kamerlid Keja verklaarde. dat de verdachte hem in 1973 had uitgenodigd voor een lunch in het House of Lords te Den Haag. Keja was toen evenals Dankert lid van de vaste oommissie van defensie. Het gesprek was later in een ont spannen sfeer van de Mirage over gegaan op de algemene politiek, de WD en het liberalisme. B. zei daarvoor sympathie te koesteren en er 30 mille voor te kunnen geven. Zowel aan Dankert als aan Keja legden de president en de offi cier van Justitie, mr. F. H. von Meyenfeldt, de vraag voor waarom zij zo lang hun zwijgzaamheid hadden bewaard. Keja antwoord de daarop, dat hij destijds inner lijk toch grote twijfel had ge koesterd over de vraag of hier nu werkelijk een poging werd ge daan om hem om te kopen. De twijfel had hij naar hij zei trou wens vandaag aan de dag nog. Bovendien waren bij de gesprek ken geen getuigen aanwezig, zo betoogde Keja. zodat het bewijs kwalijke poging moeilijk te leveren zou zijn. Verdachte B. sprak dit tegen. Vol gens hem had hij met Keja niet onder vier ogen, doch in aanwe zigheid van diens fractiegenoot Ploeg gesproken. Als getuige ge hoord verklaarde Ploeg dit mis verstand echter door te zeggen, dat er twee lunches waren ge weest. een met hem en een zon der hem. Van zijn kant betoogde Dankert, dat hij het ten slotte in septem ber 1974 is geweest, die de zaak aan de grote klok heeft gehangen. Daaraan ging volgens hem een er gerlijk incident vooraf. Hij was op 23 augustus 1974 in het nieuwe kantoor van verdachte B. aan de Prins Hendriklaan in Amsterdam- Zuid geroepen. Daar zat die ochtend ook Pierre Francois. Het gesprek ging over generaal Stok- la, die bij de luchtmacht grote zeggenschap had over de aan schaffing van nieuwe vliegtuigen. Stokla was volgens iedereen een uitgesproken voorstander aanschaffing van de F 16. Dankert die door Dassault werd be schouwd als een francofiel (hij is gehuwd met een Franse vrouw) was de laatste strohalm, waar aan Dassault zich nog kon vast houden. Hij had als defensiespecia list grote invloed op minister Vre- deling. Toen Dankert die ochtend het kantoor uitging, deed ver dachte B. hem uitgeleide en had hem volgens Dankert aan de arm getrokken, boven aan de trap. Jachtig had hij hem toegevoegd: "Piet, Je moet nu die anderhalf miljoen aan Francois vragen". Dit was Dankert in het verkeerde keelgat geschoten. Nog geen twee weken later onthulde hij tegen over de correspondent van Le Monde, dat Dassault poogde met steekpenningen de Mirage te ver kopen. De zitting werd na het getuigenver hoor verdaagd tot morgen. Dan zullen requisitoir en pleidooi vol gen. ADVERTENTIE ALMELO (ANP) De Almelose politie heeft de moord, die in de nacht van zondag op maandag in deze stad is gepleegd,, opgelost. De 21-jarige P.G. uit Almelo heeft gis termiddag bekend de 67-jarige J. H. Schipper te hebben vermoord. Het was zijn bedoeling geweest de man te beroven. Toen deze zich verzet te was G., die evenals zijn slachtof fer veel alcoholhoudende drank had gebruikt, zo kwaad geworden dat hy Schippers met een mes, dat de oude man voor de dag had gehaald, een groot aantal steken toebracht. Zondagavond kon de politie op grond van getuigenverklaringen G. en Schippers waren in enkele ca- fé's samen gezien - de 21-jarige Almeloër aanhouden. Hij ontkende aanvankelijk alle schuld, legde de volgende dag een gedeeltelijke be kentenis af en bekende gistermiddag de oude man om het leven te heb ben gebracht. S, De vuurtorenwachter van Marken heeft met zijn gezin zijn woning verlaten omdat hij zich niet langer veilig voelde door het kruiende ijs van het IJsselmeer. De oprukkende ijsmassa hoopt zich steeds meer voor zijn huis op. Deining om boer Koekoek DEN HAAG (ANP) Fractie leider Koekoek van de Boeren partij heeft gisteren voor enige opschudding gezorgd tijdens het debatje over de Lockheed-af faire. Nadat hij een onafhankelijke onderzoekcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de veertien politieke groeperingen in de Tweede Kamer had bepleit, merkte hij op, dat de commissie nog beter uit „mensen van de praktijk" zou kunnen bestaan de heren Rooi vink. Schmelzer en Hoogendijk, die onlangs in het nieuws waren vanwege hun ad viseurschap van de oliemaat schappij „Gulf". Het anti-revolutionaire kamer lid Schakel wilde onmiddellijk van voorzitter Vondeling horen, of „dit zomaar kon passeren". Dr. Drees, de fractieleider van DS '70, verweet Koekoek een hoogst onbehoorlijke, grove aan val, terwijl AR-fractieleider Aan- tjes van een infame uitlating sprak. Kamervoorzitter Vondeling zei niet te hebben ingegrepen, om dat hij de uitlating van Koekoek als een uitermate goedkope grap zag. Koekoek zelf: „Ik heb al leen om mensen uit de praktijk gevraagd. Daar is toch niets verkeerd aan?". Later voegde hU eraan toe niet de bedoeling te hebben gehad enig kamerlid te beledigen. DEN HAAG (SP) De rechter blijft voorlopig nog buiten de beschuldi gingen dat Prins Bernhard vier mil joen gulden aan steekpenningen heeft aangenomen van de Lockheed-vlieg tuigfabrieken. Er is geen enkele reden om op dit ogenblik een gerechtelijk vooronder zoek te laten instellen, zei premier Den Uyl gistermiddag in de Twee de Kamer. Zo'n onderzoek kan al leen maar op touw gezet worden als er een gegrond vermoeden bestaat dat de prins zich aan strafbare fei ten heeft schuldig gemaakt. "Dat vermoeden is nu niet of niet vol doende aanwezig", zei de minister president. De rechter is wel ingeschakeld na de pogingen van de Franse vlieg tuigfabriek Dassault/Mirage om ka merleden om te kopen. Het driemanschap - dr. M.W. Hol- trop. mr. A.M. Donner en drs. H. Peschar - gaat op verzoek van de regering onderzoeken of de beschul digingen tegen prins Bernhard op waarheid berusten. Als het waar ls dat de prins de Lockheed-miljoenen in eigen zak heeflt gestoken, komt de rechter er aan te pas. Premier Den Uyl ging niet In op de wens van PvdA. VVD. PPR, CPN, SGP en PSP om het onder zoek niet te beperken tot de rol van de prins. "Buiten wat in de Ameri kaanse senaatscommiss ie -Church is gesuggereerd over het doen en la ten van prins Bernhard beschikt de regering niet over enige aanwijzing die een onderzoek zou rechtvaardi gen naar de gang van zaken rond de aanschaf van vliegtuigen voor de Nederlandse luchtmacht", zei hij. Naar niemand anders is een beschul digende vinger uitgestoken. Daar om beperken de wijze mannen zich tot de rol van de prins. Als het nodig is, zal de opdracht van de commissie gewijzigd worden. beloofde premier Den Uyl de Twee de Kamer. Verschillende partijen vonden dat het driemanschap te weinig be voegdheden kreeg. Zo kunnen ze met mensen onder ede horen en hebben ze geen opsporingsbevoegdheid. Hans Wiegel van de VVD vroeg zich zelfs af of de commissie niet al te zeer afhankelijk gemaakt is van "de goede en kwade wil" van, de ondervraagden. Dit vond de WD' er een nadeel. "Want sommigen heb ben belang bij duisterheid in deze zaak". Premier Den Uyl zag het zo som ber niet in. Volgens hem mocht op ieders medewerking gerekend wor den. "Prins Bernhard heeft belang bij het onderzoek", zei hij. De Tweede Kamer -wordt door de regering op de hoogte gebracht van de resultaten van het onderzoek van de drie wijze mannen, beloofde Den Uyi. Een uitzondering maakte hij voor de "gegevens die te maken hebben met de persoonlijke levenssfeer". Die gegevens zal de Kamer vertrouwelijk ter inzage krijgen. De Tweede Kamer ging akkoord met de samenstelling van de onder zoekcommissie. Alleen de communist Bakker was het er niet mee eens. Holtrop, Donner en Peschar waren in zijn ogen alle drie kinderen van het 'koude oorlogstijdperk waarin wapenaankopen noodzakelijk geacht werden. Premier Den Uyl zei dat bij de samenstelling in de eerste plaats ge let is op de onafhankelijkheid en rechtschapenheid van de kandidaten. 'De heren kennen elkaar niet. zij het dat zij wel eens van eikaars bestaan gehoord hebben", zei hij. De voorzitter van de Communistische Partij Nederland. Hoekstra, heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin hij stelt, dat het onmoge lijk is prins Bernhard te handn- ven in zijn functie van inspecteur- generaal van de Nederlandse strijd krachten. De regering dient zich, al dus Hoekstra, hiervan bewust te zijn en dienovereenkomstig besluiten te nemen. De voorzitter van het partijbestuur van de CPN zegt dat door de Lock heed-affaire de positie van prins Bernhard in opspraak is gebracht, afgezien van de vraag wat er waar of nier waar is van de beschuldi gingen. Met grote klem richt Ce heer Hoekstra zich in zijn verklaring te gen 'elke poging om van de huidige situatie gebruik te maken om een aanval te doen op de positie van het staatshoofd koningin Juliana'. Hier door wordt, zo zegt Hoekstra, alleen maar de positie van prins Claus ver sterkt. Boersma DEN HAAG (SP) Minister Boersma (Sociale Zaken) is bereid om met werkgevers, werknemers en de ambtenarenorganisaties te gaan praten over de invoering van een maximum voor het vakantie geld. De minister ging gisteravond in de Tweede Kamer in op het voor stel van zijn AR-partijgenoot Rool- vink om deze zaak aan de orde te stellen. De heer Roolvink zei gisteren tij dens het dehat over de nota inko mensbeleid van de regering, dat er teveel ongelijkheid zit in de vakan tietoeslagen. Roolvink herinnerde eraan, dat het vakantiegeld destijds ls ingevoerd "om een zinvolle beste ding van de vakantie mogelijk te maken". "Als er iets bij de inko mens te verdelen is in de samenle ving", aldus Roolvink, "dan moet deze zaak eens bekeken worden". K VP-woordvoerder Peynenburg wees gisteren de Vermogensaan- wasdeling, zoals ce regering die wil doorvoeren, af. In de regeringsnota staat, dat de VAD voor het grootste gedeelte moet vloeien in een natio naal, door de vakbeweging te behe ren fonds. De gelden zouden kun nen worden gebruikt voor een aan vulling op de pensioenen. De VAD zou alle werknemers ten goede moeten komen. Peijnenburg zei ten aanzien van de Vermogensaanwasdeling dat de ze de individuele bezitsvorming moet dienen, dat er een band moet zjn met het eigen bedrijf en dat het beheer van de VAD niet eenzij dig van karakter mag zijn. De WD bij monde van oud staatssecretaris Rietkerk her haalde de VVD-eis dat de VAD moet worden uitgekeerd in de vorm van een individuele winstdeling. Minister Boersma herhaalde voorlopig alleen de functie-inko mens openbaar zullen worden. Hij zei niet tegen de openbaarheid van alle inkomens te zijn, maar om nu verder te gaan ontbreken de in strumenten. PvdA-woordvoerster mevrouw Nel Barendregt was van mening dat juist in een periode van matiging van de lonen iets gedaan zou moe ten worden aan de hogere inko mens. Er moet ernst gemaakt wor den met de inkomens-herverdeling. Mevrouw Barendregt wilde ook dat de berekening van het trendbeleid voor de ambtenaren (het volgen van de loonontwikkeling in het be drijfsleven) herzien wordt. Met name de hogere ambtenaren profiteren er nu onevenredig veel meer van. De minister zegde toe de herberekening van het trendbeleid te bekijken. Mevrouw Barendregt wilde ook dat de regering lefts gaat doen aan de zeer hoge inkomens die sommige vrije beroepsbeoefenaren verdienen. „Bijv. de notaris die zijn Inkomen niet verdient in het zweet zijns aan- schijns", aldus mevrouw Baren dregt. CHU-fractieleider Kruisimga kreeg steun van KVP en ARP voor een motie waarin maatregelen ge- eist worden om tegemoet te komen aan de problemen van de door de geldontwaarding getroffen klein spaarders. Op korte termijn zijn wettelijke maatregelen hiervoor echter niet te Roolvink verwachten. Dat kost 80 miljoen gul den. De bewindslieden Boersma en staatssecretaris Van Rooyen) vin den dit teveel. Daarom moeten ze nu niets van deze motie hebben. Een motie van de PPR waarin wordt voorgesteld om in elk inkomen een door de staat uit te keren ba sisbedrag op te nemen, maakt geen kans om te worden aangenomen. Ook de motie - Van der Leek (P S P) om alle inkomens open baar te maken, haalt het niet. De PvdA zal hem echter wel steunen. Een moUe-Drees (DS'70) om het to taal van de belastingheffing en de premieheffing niet meer te laten be dragen dan 80 procent van het be drag waarmee iemands inkomen stijgt werd door minister Boersma onlbradeak Leeuwezegel margarine aYie 250 gwm Zolang de voorraad strekt Zolang de voorraad strekt houdbaar. ,s 6 Hessen- 760211 t/m woensdag 18 februari Uit de diepvries AH Slagroomschnitt QQfi met gesorteerde vruchtenJL25' London lemon- of orange dry 19Q fles 1 literJL45"1. Jacobs cream crackers CO pak 200 gram-89" ÖJ Golden Wonder chips naturel of paprika zak 120 gram Flora malse brokken -a on pak 500 gramJ-rTIT J.* öesGrandes t m zaterdag 14 februari Uit de afdeling warm brood Boerenbruin gratis gesneden 4.Q 800 gramX8T1? Uit de afdeling delicatessen 4 rq Gekookte boerenachterham 100 g. JL* Ribkarbonade 500 gram.5rt0~5.48, Agg in kiloverpakkingJLTfT Haaskarbonade 500 gram&OO' in kiloverpakking AH Vanillevla "19Q beker 1 literJU4fI. Frisse handappel "Democraat" -flQQ 2 kiloI. Komkommers AQ per stuk 350 gram«tFÖ Kasnarcissen *J5ö 2 bossen£f

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7