LEIDSCH DAGBLAD Zoeterwoude blijft „groen deze mm Waarom zwegen Kamerleden - vandaag Zilver en brons! Alphen zal een deel van de groei moeten opvangen 55 Voorhout is niet gelukkig HONGERSTAKERS ROTTERDAM GAAN DOOR MET ACTIE Devaluatie Israëlische pond met 2 procent LEIDSCH DAGBLAD Staking in Portugal WOENSDAG II FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 24856 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op 5.000 meter INNSBRUCK Nederland heeft vandaag tijdens de Ol. Winterspelen in Innsbruck de eerste twee medail les binnengehaald. Piet Kleine legde tijdens de 5000 meter verrassend be slag op het zilver met een tüd van 7.26.47 en hield daarmee Hans van Helden (7.26.54) juist achter zich. Het Nederlandse duo moest alleen voorrang verlenen aan de Noor Sten Stenscn, die aan een tüd van 7.24.48 het goud overhield. De overige twee Noren, Jan Egil Storholt en Amund Sjöbrend stelden behoorlijk teleur met tijden van 7.40.60 en 7.48.28. Overigens was ook Hans van Hel den bepaald niet tevreden over zijn optreden. „Ik ben geflikt. Ze heb ben me onrecht aangedaan, me ge woon de nek 'omgedraaid", merkte hy na afloop van zijn rit tegen de Westduitser Herbert Schwarz op. Van Helden, die al in het tweede paar moest starten, reed onder er barmelijke omstandigheden en moest WISSELVALLIG wollijng gevolgd door S' i oucw (Opgemaakt te 11.15 i 12 FEBRUARI 0.1 f» our. onder 12.44 8.19 uur, onder 20.57 r te Katwijk te 8.03 en Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 26 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee, naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblac^ antwoordnummer 214, Leiden, TITT JT- I O lïlS&lfi USUOJll 0 Waarom hebben de Kamerleden P. Dankert (PvdA) en G. W. Keja (VVD) zo lang gezwegen over de omkooppogingen die in 1973 en 1974 zijn ondernomen door de Franse fabriek Dassault, bouwer van het Mirage-vliegtuig die toen nog tot de kandidaat-opvolgers van de Starfighter behoorde. Deze vraag doemde gisteren voor de Amsterdamse rechtbank op tij dens het proces tegen de Neder landse Dassault-vertegenwoordiger J. B. (61). De zakenman wordt ervan verdacht steekpenningen te hebben aangeboden aan de Ka merleden Dankert en Keja in ruil voor hun politieke steun aan het Franse gevechtstoestel. Defensie-specialist Dankert ver klaarde als de belangrijkste van de zeven opgeroepen getuigen dat hem de volgende aanbiedingen zijn gedaan: in januari 1973 een stuk grond in Zuid-Frankrijk (door J. B.)in november 1973 een num merrekening op een Zwitserse bank (door Pierre Francois, secre taris-generaal van Dassault) en in augustus 1974 een bedrag van an derhalf miljoen gulden (door J. B.). Keja, ook lid van de defensie commissie vertelde, dat J. B. hem een bedrag van 30.000 gulden in het vooruitzicht had gesteld. Voor zijn zwijgen gaf Dankert als verklaring: „Ik was bang voor smaadprocessen als ik met con crete uitlatingen kwam. Zo lang ik niet wist of er nog anderen by betrokken waren, vond ik het beter om myn mond te houden". Keja gaf als verklaring dat hij zyn twyfels had (en nog steeds heeft) of hier wel sprake was van een omkooppoging PAGINA 7 22 PAGINA'S 0 Het gemak, waarmee Amerikaanse bedrijven in het buitenland met miljoenen strooien heeft nu ook president Ford in actie gebracht PAGINA 9 Vooraanstaande Nederlanders be pleiten geen medewerking te ver lenen aan kerncentrales voor Zuid-Afrika PAGINA 15 ïn „hartvan Holland geen uitbreidings plannen meer Burgemeester Detmers verheugd Piet Kleine reed verrassend naar het zilver, achter Sten Sten- sen, maar vóór Hans van Helden, die zich genomen voelde, omdat men weigerde voor hem de baan sneeuwvrij te maken. toezien hoe Stensen hem in de daar opvolgende rit, nadat de sneeuwlaag van de baan was verwijderd, met twee seconden klopte. Van Helden: „Een centimeter sneeuw lag er op de baan. We hebben geprobeerd te la ten vegen voor mijn rit, maar nie mand wilde luisteren. Als ik onder dezelfde omstandigheden als Sten sen had gereden, dan had ik hem zoek gereden. Dan was ik zeker op 7.20 uitgekomen". De enigszins ontluisterde wereld recordhouder (in Davos reed hy kortgeleden 7.07.82) voegde er strijd lustig aan toe: „Ik rijd toch veel beter, dat ziet toch iedereen. Maar het toernooi zit er nog niet op, ik kom Stensen nog wel tegen". Naast de successen moest Neder land ook een aantal teleurstellingen incasseren. Nadat Klaas Vriend gis teren al niet aan de start was ver schenen voor de 500 meter moest Jan Derksen vandaag verstek laten gaan wegens griep. Jan Bazen is ernstig ziek en het valt te betwij felen of hij morgen op de 1000 me ter kan aantreden. De uitslagen van de 5000 meter luidt: 1. Sten Stensen (Noorwegen) 7.24.48; 2. Piet Kleine (Nederland) 7.26.47; 3. Hans van Helden (Ned) 7.26.54; 4. Viktor Varlamov (Rusl) 7.30.97; 5. Klaus Wunderlich (ODld) 7.33.82; 6. Dan Carroll (VS) 7.36.46; 7. Vladimir Ivanov (Rusl.) 7.37.73; 8. Or jan Sandler (Zwe) 7.39.69; 9. Jan Egil Storholt (Noorw.) 7.40.60; 10. Colin Coates (Austr) 7.41.96. ALPHEN/VOORHOUT/ZOETERWOUDE Zoeter woude wordt geen groeikern. Het dorp ligt in het „groene hart" waar grote uitbreidingsplannen niet meer worden toegestaan. De woningbehoefte van steden in het „groene hart" zal voor een belang rijk deel, onder meer in Alphen worden opgevangen. In Voorhout zullen tussen 1980 en 1990 duizend huizen worden gebouwd. Na 1990 bestaat de mogelijkheid, dat er in Voorhout nog eens 4000-6000 wo ningen zullen verrijzen. Eén en ander blijkt uit de vanmiddag openbaar gemaakte Verstedelykings- nota van minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening cn uit een nadere toelichting van het ministerie. de mensen antwoordde de burge meester "Het industriegebied "De Grote Polder" is een regionale zaak, dat met name op verzoek van de gemeente Leiden in Zoeterwoude werd gevestigd. De regio zal er der halve ook voor moeten zorgen dat ae mensen die daar werken gehuis vest worden". Gemeentesecretaris Van den Aard weg van Voorhout reageerde met: "Het gemeentebestuur is beslist niet gelukkig met de groeiplannen. De raad heeft zich al eerder uitgespro ken tegen elke vorm van verstede lijking in de Bollenstreek. Alleen als keihard kan worden gemaakt, dat er grote behoefte aan woningen is, dan kan er worden gepraat". De gemeente Voorhout heeft er geen bezwaar tegen, dat er een ge ringe uitbreiding plaats vindt. "Maar niet in die mate zoals nu wordt gedacht". Gedeputeerde drs. Borgman (PvdA) herhaalde in een eerste reactie het standpunt dat hij gisteravond ook al in de adviescommissie voor ruim telijke ordening naar voren bracht. Hü is namelijk van mening dat er niet gezocht moet worden naar nieuwe bouwlokaties. "Nadere bestu dering van de bestaande bestem mingsplannen heeft al geleerd dat nieuwe bouwlokaties voorshands niet noodzakelijk zijn omdat er in de be staande plannen voorlopig voldoen de mogelijkheden zitten. Mochten nieuwe lokaties toch noodzakelijk blijken dan zullen we die in de eerste plaats in de buurt van de grote agglomeraties in Zuid-Holland zoe ken en dus niet in of rond kleine plaatsen als Voorhout". Hij wees op de in voorbereiding zijnde nota 'Al ternatieven en varianten" van GS, waarin een ander beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening wordt aangekondigd. De verwachting, is dat deze nota in maart uit zal komen. Voor goed auto-onderhoud De regering heeft de plaatsen Groningen, Zwolle, Breda en Hel mond voorbestemd om als groeiste den dienst te gaan doen. Verder zijn ook Hoorn, Huizen, Nieuwegein, Ca- pelle aan den IJssel en Rotterdam- Oost-Zevenhuizen aangewezen als groeikernen maar aan deze groei moet in de loop van de jaren tach tig een einde komen. De nota, die door een groot aan tal bewindslieden is ondertekend, bevat het beleidsvoornemen van de regering over de spreiding van de bevolking over het land en de daar mee sterk samenhangende verste delijking en verplaatsbaarheid. De groei van 'het forensen op lan ge afstand' moet worden verminderd door het stimuleren van de woning bouw op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen in de Randstad om zo te bereiken dat de te ver wachten verhuisstroom uit de Rand stad naar Noord-Brabant en Gelder land wordt verminderd. Het uitgangspunt voor het beleid ten aanzien van het westen is dat de stedelijke gebieden zo goed mo gelijk moeten worden ingericht, waarbij stadsvernieuwing in de ste den een hoge prioriteit heeft. Als be leid voor de grotere stadsgewesten ziet de regering het geconcentreerd bouwen in de steden. Zoveel moge lijk woningen worden verbeterd en als dat niet mogelijk is, moet tot herbouw worden overgegaan in 'dichtheden' van 40 tot 60 wonin gen per ha. De woonfunctie van de huidige bewoners staat voorop. Zoeterwoude In een eerste reactie op het ver schijnen van de "verstedelijkings- nota" deelde burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude mee ver heugd te zijn over het feit dat de gemeente Zoeterwoude haar lande lijke karakter zal behouden Omdat Zoeterwoude in het rapport "bouw locaties" van een studiegroep van de Provinciale Planologische Dienst werd genoemd als mogelijke groei kern leek het er aanvankelijk op d?t die gemeente zou gaan verste delijken. Nu de plannen van het ministerie de ideeën van de PPD doorkruisen ziet het ernaar uit dat Zoeterwoude alleen nog op zeer kleine schaal nieuwbouw zal kun nen plegen. Op de vraag of dat geen problemen oplevert in ver band met de hulsvesting van de op het nieuwe industriegebied werken- In het bestemmingsplan Hoge Rijndijk-oost ligt de laatste bouw put van een groot uitbreidingsplan van Zoeterwoude. Het dorp zal verder „groen" blijven. Duitse bejaarden overlijden aan caissonziekte HANNOVER (ANP) Drie man nen en twee vrouwen tussen de 60 en 80 jaar zijn in Hannover aan de caissonziekte overleden. Zij wer den in een particuliere kliniek be handeld in een overdrukkamer. Toen een van de patiënten onwel werd, is de druk snel verlaagd. Het openbaar ministerie heeft een vervolging wegens dood door schuld ingesteld. De kliniek had het voor val aanvankelijk verzwegen, maar het kwam aan het licht door onvol ledigheden in de bewijzen van het overlijden. De overige 15 patiënten zouden buiten levensgevaar zijn. Hangende het gerechtelijk onderzoek is de kli niek, die pas enkele weken geleden werd geopend, op last van de offi cier van Justitie gesloten. ADVERTENTIE Rotterdam (ANP) Hongerstaken de leden van de stichting open Jon gerencentrum "de Pijp" in Rotter dam zijn vandaag, de zesde dag van hun actie ingegaan. Hun alge mene toestand gaat achteruit. Ge middeld is hun gewicht met bijna zes kilo gedaald. Hun polsslag is te hoog. Zij klagen over misselijk heid, buikkrampen en slecht zicht. Niettemin verklaarden zij door te zullen gaan met hun actie "totdat ons doel is bereikt". LISSABON (AP) In Lissabon zijn de meeste winkels vandaag ge sloten gebleven in verband met een staking van het winkelpersoneel, dat zijn looneisen met de actie kracht wil bijzetten. Volgens minister van Arbeid Wal ter Tomas Rosa is de staking volko men ongerechtvaardigd in verband met het regeringsmoratorium of nieuwe arbeidsovereenkomsten, dat geldt tot eind februari. Tomas Rosa zei dat de bevriezing van de salarissen tijdelijk is en nood zakelijk voor de regering om een in komensbeleid op te stellen, dat is ge richt op het beschermen van de toch al geteisterde economie. Vorige maand kwam bij ongere geldheden naar aanleiding van een eerdere staking van het winkelper soneel een persoon om het leven. De winkeleigenaren baseren hun weige ring om over nieuwe cao's te onder handelen op het moratorium van de regering. Het winkelpersoneel is van mening dat de regeringsmaatregel alleen betrekking heeft op de publi catie van nieuwe overeenkomstenen niet op de onderhandelingen daar- Intussen heeft premier Jose Pinheiro de Azevedo verklaard dat hij zich wellicht kandidaat zal stel len voor de presidentsverkiezingen later dit Jaar. Het tijdstip van deze verkiezingen is ten dele afhankelijk van de nieuwe constitutionele over eenkomst tussen de politieke par tyen en de strijdkrachten. Het nieuwe akkoord - dat een overeenkomst van vorig Jaar april die voorziet in handhaving van de militaire macht voor een periode van drie tot vijf Jaar - moet vervan gen zal volgens de berichten eind de ze week worden getekend. En dat doel is financiële hulp van de gemeente voor het werk van de stichting in de Afrikaanderwijk. De ze houdt zich bezig met de opvang van werkloze Jongeren en drugge bruikers. Het college van B en W van Rotterdam, dat vorige week verklaarde "geen man en geen cent" ter beschikking te zullen stellen, heeft zijn standpunt nog niet veran derd. De gemeente is wel bereid de groep, die sinds 1 december van het vorig Jaar het gebouwtje van de drinkwaterleiding aan de Preto- rialaan zonder toestemming betrok, elders onder te brengen. Maar daar voelen de jongeren weinig voor. Het door de gemeente voorgestelde onderkomen ligt volgens hen te ge ïsoleerd. De hongerstakers, die telkens door een dokter worden bezocht, zijn het niet eens met de opmerking van de gemeente dat zij het pand aan de Pretorialaan gekraakt hebben. ZiJ beweren, dat ambtenaren van de afdeling rentegevende eigendom men van de gemeente hun monde linge toezeggingen hebben gedaan. De jongeren aanvankelijk acht in getal begonnen hun actie vorige week donderdag voor het stadhuis aan de Cooisingel. Na de mededeling van wethouder J. Mastik van jeugd zaken, dat zij niet op financiële steun hoefden te rekenen, braken zij hun legerstede op en zetten hun "oor log" voort in het clubhuis. Het stadsbestuur deelde vanmor gen desgevraagd mee zich nog te zullen beraden over mogelijk te ne men maatregelen. TEL AVJV (ANP) De Israëlische regering heeft de koers van het Is raëlische pond verlagd van 7.24 tot 7.38 pond per dollar. De regering heeft het economisch kernkabinet gemachtigd om na 30 dagen zo nodig een verdere devalua tie af te kondigen van maximaal twee procent, zonder hiertoe het vol tallige kabinet te raadplegen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1